#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2012 11:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποποινικοποίηση ναρκωτικών τώρα προτείνουν Βρετανοί ειδικοί



Ήρθε η ώρα της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών: αυτό απεφάνθη έρευνα Βρετανών στην οποία συμμετείχαν επιφανείς επιστήμονες, αξιωματούχοι της αστυνομίας, ακαδημαϊκοί και άλλοι ειδικοί. Η αναφορά της Επιτροπής για τα Ναρκωτικά (Drug Policy Commission  -UKDPC), λέει ότι η κατοχή μικρών ποσοτήτων ελεγμένων ναρκωτικών θα πρέπει πλέον να πάψει να αποτελεί αδίκημα και δεν θα επιφέρει αύξηση της χρήσης.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, οι κυρώσεις που επιβάλλονται σε 42.000 ανθρώπους που καταδικάζονται κάθε χρόνο και οι ακόμα 160.000 προειδοποιήσεις για κατοχή κάνναβης, θα πρέπει να αντικατασταθούν με πιο απλές ποινές, όπως πρόστιμα, θεραπευτικές συνεδρίες ή κέντρα αποτοξίνωσης. Υποστηρίζουν επίσης ότι η επιβολή ελάχιστων ή καθόλου κυρώσεων σε όσους καλλιεργούν κάνναβη για προσωπική χρήση θα έπληττε σοβαρά τα παράνομα εργοστάσια κάνναβης που ελέγχονται από το οργανωμένο έγκλημα. Η αναφορά σταματά τη νομιμοποίηση εκεί, καθώς θεωρεί ότι η νόμιμη πώληση ηρωίνης , κοκαΐνης και παρόμοιων ναρκωτικών μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά από το ήδη υπάρχον σύστημα εμπορίου.

Επικεφαλής της επιτροπής που έκανε την έρευνα είναι η ντέιμ Ρουθ Ράνκιμαν, ενώ μέλη της είναι, μεταξύ άλλων, ο πρώην επικεφαλής του British Medical Research Council, καθηγητής Κόλιν Μπλέικμορ και ο πρώην επικεφαλής της αστυνομίας Ντέιβιντ Μπλέικι. Σύμφωνα με τα ευρήματά τους, οι τρέχουσες πολιτικές για τα ναρκωτικά συχνά οδηγούν σε  αντίθετα αποτελέσματα.

Η αναφορά των 173 σελίδων συμπεραίνει: «η χρήση ναρκωτικών δεν δημιουργεί πάντα προβλήματα, κάτι που δεν γνωρίζουν οι πολιτικοί. Στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν σημαντικά προβλήματα, υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις ότι ενίοτε η χρήση ναρκωτικών μπορεί να είναι ωφέλιμη». Η ριζοσπαστική, ομολογουμένως, κριτική της επιτροπής αναφέρει ότι η τρέχουσα προσέγγιση της Βρετανίας είναι απλοϊκή, θεωρώντας όλους τους χρήστες ναρκωτικών προβληματικούς, μη αναγνωρίζοντας ότι πάγια προβλήματα με τα ναρκωτικά συνδέονται με την ανισότητα και τον κοινωνικό αποκλεισμό, όπως επίσης ότι ο διαχωρισμός των ναρκωτικών από το αλκοόλ και τη χρήση καπνού καθιστά πιο δύσκολη την αντιμετώπισή τους.

Οι κύριες προτάσεις της επιτροπής αφορούν την αλλαγή των νόμων, την αναθεώρηση των ποινών και την σύσταση διακομματικής επιτροπής που θα επιβλέπει το θέμα.

http://www.guardian.co.uk/politics/2012/oct/15/decriminalise-drug-use-say-experts

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 16/10/2012 11:35:53

    Όποιος θέλει να αυτοκτονεί είτε αργά (με ναρκωτικά, αλκοόλ, κάπνισμα κτλ) είτε γρήγορα (με μια σφαίρα στο κεφάλι πχ), πρέπει η κοινωνία να του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Η ελλάδα για παράδειγμα έχει υπερπληθυσμό. Είναι πολλοί αυτοί που περισσεύουν.

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 16/10/2012 11:42:26

    Δεν εννούσα αυτό που έγραψα πριν. Είπα απλά αυτό που πιθανόν να εννοεί η άλλη πλευρά...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γιώργος Αχαιός 16/10/2012 12:34:00

      Kαλά τό ἔγραψες κι ἄς μή τό ἐννοοῦσες...

    • καποιος avatar
      καποιος @ Γιώργος Αχαιός 16/10/2012 13:17:14

      κοιτα και τι ενναλακτικη δινεις; τους πουλας ψυχη και σωματι στους πρεζεμπορους; δες τι γινετια με το αλκοολ. σκοτωνει αλλα το επιτρεπουμε. Αν το απαγορευαμε θα ηταν τελικα χειροτερο για τους αλκοολικους ή καλυτερο;

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/10/2012 11:42:33

    Καὶ κυρίως ὁ διαχωρισμὸς τῶν οὐσιῶν.

  4. franc avatar
    franc 16/10/2012 12:00:33

    Τώρα "ξύπνησαν" και οι Βρετανοί ειδικοί και επι τέλους κατάλαβαν οτι η πρόταση του σοβαρώτερου οργανισμού κατά των ναρκωτικών της LIA Διεθνής Αντιαπαγορευτική Ενωση) που την επαναλαμβάνει μονότονα απο το 1975 μέχρι σήμερα είναι η τελική λύση στον "πόλεμο" των Ναρκωτικών.
    Ποιοί πολιτικοί ηγέτες θα το τολμούσαν? Εδώ δεν τολμούν να πούν κιχ στους Τραπεζίτες που διαλύουν την Ευρώπη θα τα βάλουν και με τους Boss της μεγάλης μάσσας που αντιπροσωπεύει το 30-40% της παγκόσμιας οικονομίας?Αλλα μην αισιοδοξείτε... Τέτοια πυροτεχνήματα έχουν κάσει πολλά τα τελευταία 40 χρόνια, με αποτέλεσμα μηδέν. Η διάρκειά τους δεν είναι πάνω απο 3 μέρες...
    Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΣΚΛΗΡΑ-ΜΑΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΝΑΡΚΟΕΜΠΟΡΟΥ.
    ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥΣ.
    Η LIA πολύ σωστα προτείνει ταυτόχρονη ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ τουλάχιστο απ' όλα μαζί τα κράτη του ΟΗΕ.
    Αυτό θα καταστρέψει εν μια νυκτι τα εργοστάσια και ολα τα κυκλώματα παραγωγής και εμπορίας τους αφου δεν θα υπαρχει πλέον ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ για τους εμπόρους.

    • καποιος avatar
      καποιος @ franc 16/10/2012 13:17:51

      ΤΕΡΑΣΤΙΑ κερδη και τζιρος. ποτε μα ποτε κατι τετοιο δεν θα περνουσε. ..

      • makris stelios avatar
        makris stelios @ καποιος 16/10/2012 17:38:44

        Auto ine I ali8ia Kai poli sosto

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/10/2012 12:01:26

    Γιατί μας προξενεί εντύπωση; Η αποποινικοποίηση ακόμα και όλων των ναρκωτικών είναι βασικό συστατικό στοιχείο της ευρωπαϊκής νεοφιλελεύθερης ατζέντας. Ο άνθρωπος έχει, λέει, το αυτεξούσιο, οπότε αν θέλει να πάρει ναρκωτικά, κακό του κεφαλιού του, και το κράτος δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει.

    • καποιος avatar
      καποιος @ Αυριανιστής 16/10/2012 13:18:56

      καλη ωρα οπως το αλκοολ και δεν θυμαμαι να αντιμετωπιζουμε προβλημα. Αν το απαγορευμαμε το αλκοολ θα εβλεπες να πουλιουνται σπιτια για ενα μπουκαλι βοτκα και να εκδιδονται για μια μπυρα.

      • Cobalt avatar
        Cobalt @ καποιος 17/10/2012 19:29:04

        Αυτό το επιχείρημα με το αλκοόλ πιά...

        Ξέρετε όταν πίνεις ένα ποτηράκι, δεν γίνεσαι κουρούμπελο αμέσως.
        Εκτός αν συγκρίνετε τον ναρκομανή με τον αλκοολικό...

  6. noldor avatar
    noldor 16/10/2012 14:11:29

    Α, ρε ΓΑΠ πόσο μπροστά είσαι!!!! Εκατό χρόνια μπροστά!!!!

  7. kostas.k. avatar
    kostas.k. 16/10/2012 20:29:01

    δίκιο έχουν..τεράστια οικονομική επιβάρυνση του κρατικού 'μηχανισμού΄ γιά έναν 'πόλεμο' που έχει χαθεί προ πολλού (και όχι μόνο στην Αγγλία), που η χρήση χασίς είναι αρκετά διαδεδομένη και η μικροεμπορία του το 'χαρτζιλίκι' μεγάλου ποσοστού ΑΝΕΡΓΗΣ νεολαίας...και σαφώς πολύ πιό μαλακό από ηρωίνη,κοκαίνη,αλκοόλ, καπνός, 'χάπια'.....
    όσο γιά τον ΓΑΠ(.%&*(#@><Μ) , επί πρωθυπουργίας του, υπήρξε το πιό ανελέητο και λυσσαλέο κυνηγητό (της νεολαίας κυρίως) και γιά μισό γραμμάριο κατοχής ή χρήσης κάνναβης....στην όμορφη ευρωπαική μας χώρα..

  8. kostas.k. avatar
    kostas.k. 16/10/2012 20:42:07

    sorry, ξέχασα να προσθέσω στα σκληρά..το σεξ, τη βία, το χρήμα, και την εξουσία..και φυσικά τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια και τα .....ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΜΑΣ !