#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αεροπλάνο μυστήριο» ψάχνει πετρέλαιο στο Αιγαίο



Το «αεροπλάνο μυστήριο» σε ελληνικά αεροδρόμια, για το οποίο έγινε λόγος τις τελευταίες δύο βδομάδες, είναι τύπου De Havilland Canada DHC-6-200 Twin Otter. Το αφος (c/n181), όπως φαίνεται στη φωτογραφία, φέρει πάνω στο ρύγχος του ειδικό εξοπλισμό για γεωφυσικές έρευνες, δηλαδή για έρευνες πετρέλαιο, φυσικό αέριο και για άλλο ορυκτό πλούτο προς εξόρυξη.

Το αεροπλάνο βρέθηκε στην Ελλάδα για λογαριασμό της βρετανικής εταιρίας ARKeX, και απαθανατίστηκε στο αεροδόμιο του Ηρακλείου και της Θεσσαλονίκης, το πρώτο δεκαπενθήμερο του Απριλίου. Η βρετανική εταιρία, αναφέρει η ίδια, ανέπτυξε πρωτοποριακές μεθόδους στην αναζήτηση ορυκτού πλούτου, αξιοποιώντας τεχνολογία διαστήματος.

http://www.fox2magazine.net/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 12:04:26

    Τι μου θυμιζει το κοκκινοκέφαλο μαρκουτσι.... τι μου θυμιζει....

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 13:23:40

      Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή τη ζωή

  2. PAINTER avatar
    PAINTER 27/04/2011 12:32:56

    ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ......

  3. Νεοφιλος avatar
    Νεοφιλος 27/04/2011 12:36:37

    Σπιρτο ?

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 27/04/2011 13:00:35

    ΑΦΟΥ ΞΕΡΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ .ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΕΡΙΟΥ.

  5. Enzo avatar
    Enzo 27/04/2011 13:13:41

    και μακαρι να βρουνε και μπολικα κιολας.
    ασε που ειναι σιγουρο οτι ειμαστε ντιγκα στο πετρελαιο και φυσικο αεριο και αλλα ορυκτα.
    Ειμαστε ηδη πρωτοι στην Ευρωπη σε εξορυξη ΧΡΥΣΟΥ στην περιοχη της Μακεδονιας μας!
    εμ που τα ειχε βρει τα funds ο Μ. Αλεξανδρος και εκανε την εκστρατεια στην Ασια νομιζετε?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Enzo 27/04/2011 16:14:58

      Ειμαστε ηδη πρωτοι στην Ευρωπη σε εξορυξη ΧΡΥΣΟΥ στην περιοχη της Μακεδονιας μας απο εταιρια του Σορου κι ουτε δικο μας νομισμα εχουμε ουτε κραταμε αυτο το χρυσο για τα αποθεματικα μας!
      Ευγε μας!
      Προς τα που να μουντζωσω? Προς το Σορο η προς το καθρεπτη που τους ψηφιζω τοσο καιρο?

      • Enzo avatar
        Enzo @ Greece Pleading 27/04/2011 16:21:39

        καλα αυτο το ξερω αλλα το αναφερω οτι εχουμε μπολικο πραμα. αλλο τωρα αμα το εφαγαν οι 3 λυκοι.

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 27/04/2011 13:26:09

    απ-Α-θανατίστηκε παιδιά...διορθώστε (τους) :)

  7. aristeidis avatar
    aristeidis 27/04/2011 14:10:06

    δεν βαρεθήκαμε τα παραμύθια ακόμα,αλλά δεν πειράζει μας ετοιμάζει ένα happy end ο ερντογάν

  8. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 27/04/2011 16:11:05

    Καλυτερες μερες ε?
    Αυτη η εταιρια ειναι η Βρετανικη αντιπαλη της Noble που ειδικευεται στη διαχειρηση πορων απο προβληματικες και δυσκολες περιοχες? Μια επιφανειακη ερευνα για την εταιρια στο Google μας δειχνει οτι και αυτη ειδικευεται στα προβληματικα και δυσκολα?
    Πλακωνουν κι αλλοι δηλαδη για το Αιγαιο?
    Βαζω στοιχημα οτι παρολη τη κριση μας θα ορθωσουμε δυναμικα το αναστημα μας με τους νεους μας εξοπλισμους στου γειτονες ενω δεν εχουμε να φαμε, για να μοιραστει "δικαια" το πετρελαιο που τα κερδη του δε προκειται ποτε να δουμε ως λαος.
    Εδω παραγγειλαμε 400 αμερικανικα σαραβαλα τεθωρακισμενα εν οψει κρισης που ουτε σε καλους οικονομικους καιρους ειχαμε τη ψευδαισθηση οτι θα μπορουσαμε να συντηρησουμε επιχειρησιακα θα μου πεις και να χαριζουμε δις για υποβρυχια που γερνουν ενω προηγουμενος μας τα εδιναν τσαμπα.
    Στο να παραστησουμε το νταη για να κατσει καλα ο Ερντογαν θα εχουμε προβλημα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 27/04/2011 16:12:56

      Μαθανε οτι ....στε πλακωσε και το Στεμμα δηλαδης...
      Ευκαιρια ειναι τωρα και με τους γαμους!
      LOL

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 16:57:53

    Η Νορβηγία ενδιαφέρεται για το ελληνικό πετρέλαιο
    Τόσο η κυβέρνηση της σκανδιναβικής χώρας όσο και οι εταιρείες - παγκόσμιοι κολοσσοί στην εξόρυξη υδρογονανθράκων προσκάλεσαν τον υφυπουργό ΠΕΚΑ Γ. Μανιάτη για συζητήσεις σε θέματα αναζήτησης, εξόρυξης και αξιοποίησης πετρελαίου και φυσικού αερίου.

    Ο κ. Μανιάτης, που βρίσκεται από σήμερα επίσημος προσκεκλημένος του ομολόγου του Νορβηγού υφυπουργού Per Rune Henriksen, θα συναντηθεί επιπλέον με εκπροσώπους της κρατικής πετρελαϊκής εταιρείας STAT OIL, καθώς και με στελέχη των δύο μεγαλύτερων εταιρειών της χώρας που εξειδικεύονται στην υλοποίηση γεωφυσικών εργασιών για έρευνα υδρογονανθράκων, της Petroleum Geo-Services (PGS) και της TGS - Nopec Geophysical Company, οι οποίες συγκαταλέγονται στις πέντε μεγαλύτερες του κόσμου.
    Σημειώνεται ότι η ελληνική κυβέρνηση είναι έτοιμη να ανοίξει το θέμα των ερευνών και προκήρυξης γύρων παραχωρήσεων σε επενδυτές που θα αναζητήσουν υδρογονάνθρακες. Μάλιστα το σχετικό νομοσχέδιο θα πάει σύντομα στη Βουλή, ενώ σύμφωνα και με πρόσφατες δηλώσεις του υφυπουργού ΠΕΚΑ οι πρώτες έρευνες αναμένεται να ξεκινήσουν στη Δυτική Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Ιόνιο Πέλαγος, στον Πατραϊκό Κόλπο και στον Κόλπο της Κυπαρισσίας.

    http://www.imerisia.gr

    ΠΠ

  10. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 27/04/2011 22:57:57

    Οταν θα βγάζουν το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο τότε να δείτε γέλιο θα το πληρώνουν πιο φθηνά και από την Νιγηρία με την δικαιολογία ότι δεν σας αφήνουμε να φτωχεύσετε. Θα γίνουμε ένα άλλου είδος Ιρακ με δυνάστες μας τους παγκόσμιους τοκογλύφους και τους λαθρομετανάστες

  11. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 28/04/2011 03:08:41

    Στη πρόσφατη ομιλία του στο Πανεπιστήμιο Αθηνών ο συνταγματολόγος κ. Γ. Κασιμάτης αναφέρει σχετικά με τις συμβάσεις δανεισμού που υπόγραψε η κυβέρνηση του ΓΑΠ και τα εξής :
    " το άρθρο 4 της Σύμβασης Δανειακής Διευκόλυνσης ορίζει υπέρ των Δανειστών την πλήρη δέσμευση ολόκληρης της περιουσίας του ελληνικού Δημοσίου, είτε αυτή είναι ακίνητη, κινητή, σε χρήμα και κάθε είδους αξιόγραφα και δικαιώματα, ή πηγές του - επίγειου, υπόγειου, θαλάσσιου και υποθαλάσσιου - εθνικού πλούτου, αφού απαγορεύει τη χορήγηση κάθε μορφής προτεραιότητας σε οποιονδήποτε άλλο πιστωτή ή κάτοχο δημοσίου χρέους.
    εε. Δεσμεύονται υπέρ των δανειστών ο ορυκτός και ο υποθαλάσσιος πλούτος ".
    Οι ξένες εταιρείες που έκαναν εδώ και δεκαετίες έρευνες για πετρέλαιο ό,ποτε εύρισκαν αξιόλογα κοιτάσματα σφράγιζαν αμέσως τις γεωτρήσεις και περίμεναν τη κατάλληλη στιγμή. Τώρα φαίνεται ότι αυτή η ώρα πλησιάζει και με τη πτώχευση ante portas τα ψίχουλα που θα μας μοιράζουν θα φαίνονται καρβέλια.

  12. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 28/04/2011 09:11:21

    Κούνια που μας κούναγε έτσι και βρούμε πετρέλαιο. Θα μας κάνουν με τα κρεμμυδάκια οι Ντάλτων μέχρι να μας τα πάρουν. Ρε έχουν να κλάψουν μανούλες που δεν λέγεται.