#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2013 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι πια σεξ, μόνο δίαιτα



Άλλος ένας αστικός μύθος καταρρίφθηκε. Όσοι πίστευαν ότι το σεξ είναι μια καλή γυμναστική, καλύτερα να αναθεωρήσουν. Το μέσο άτομο καίει μόλις 21 θερμίδες από μια εξάλεπτη συνεύρεση, απεφάνθη νέα έρευνα του Πανεπιστημίου της Αλαμπάμα.

Μέχρι σήμερα, επικρατούσε η άποψη ότι κατά τη διάρκεια του σεξ μπορείς να κάψεις ακόμα και 300 θερμίδες. Ο David Allison, βιοστατιστικός του πανεπιστημίου, αποφάσισε να ερευνήσει το θέμα. Και βρήκε κι άλλα απογοητευτικά αποτελέσματα, όπως ας πούμε ότι η μέση διάρκεια μιας σεξουαλικής συνεύρεσης είναι έξι λεπτά και ότι οι 21 θερμίδες αντιστοιχούν όσο περίπου και στο περπάτημα. Ο ειδικός κατηγορεί μάλιστα τον περίφημο αστικό μύθο για την αυξημένη παχυσαρκία στις μέρες μας.

dailymail

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αριστ. Επικ. avatar
    Αριστ. Επικ. 02/02/2013 10:39:47

    20χ15=300 Θερμίδες. Αρα ο τίτλος είναι εντελώς λάθος .
    Θα 'επρεπε να είναι 15 φορές σεξ, όχι πια δίαιτα...

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/02/2013 11:04:44

    Νομίζω ὅτι μπορεῖ κάποιος νά συνδιάσει τό σέξι μέ μιά πολύ ἀποτελεσματική δίαιτα,τήν: ''ἔχω 5 εὐρώ γιά νά βγάλω τό μήνα''...

    • Α3 avatar
      Α3 @ Κυθήριος 02/02/2013 16:45:33

      Δε βλέπω το λόγο να χρησιμοποιείτε πολυτονικό. Οι σύντροφοι σας έχουν δώσει πολλές μάχες (κυρίως υπόγειες...) για να καθιερωθεί η δημοτική και το μονοτονικό. Συνεπώς, θεωρώ ότι στις κομμουνιστολάγνες απόψεις σας ταιριάζει καλύτερα το συγκεκριμένο, χαμηλού επιπέδου, σύστημα τονισμού.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Α3 02/02/2013 17:58:01

        Ἀγαπητέ,μετά ἀπό σχεδόν δύο χρόνια ταπεινῆς παρουσίας μου ἐδῶ στό φιλόξενο antinews,μέ καθαρές καί ξάστερες ἀπόψεις,ὅτι ἐξαιτίας ἑνός εὐφυολογήματος θά καταντοῦσα νά χαρακτηριστῶ ''κομμουνιστολάγνος'',ὁμολογῶ δέν τό περίμενα...!
        Ὅσο γιά τό σύστημα τονισμοῦ πού χρησιμοποιῶ,ὁ λόγος πού ἐσεῖς δέν βλέπετε,δέν μέ ἀπασχολεῖ διόλου.Μάλιστα,ἄν σᾶς ἐνοχλοῦν ὁ τρόπος γραφῆς μου καί τό περιεχόμενο τῶν σχολίων μου, σᾶς προτρέπω ἐλεύθερα νά τά προσπερνᾶτε!

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 02/02/2013 11:41:25

    Εμείς πάντως, στον βιοστατικό κ. Αλλισον, προτείνουμε:

    ΒΩΒΟΥΣΑ, Τόπος Μαγευτικός για Ερωτευμένους!
    Για ολάνθιστα παρτέρια, σε διαστάσεις περιπτέρου http://bit.ly/WELSeo
    Για ονειρικό περίπατο, στο γεφύρι του καθηλωτικού Αώου http://bit.ly/11eXXvf
    Για πορτοκαλάδα κάτω από τις καρυδιές, χωρίς λόγια http://bit.ly/Xehggd

    (photo credits: bp.blogspot)

    Και αισιόδοξα, στον κ. Αλλισον υπενθυμίζουμε:
    Life is like a CAMERA
    FOCUS on what’s important
    CAPTURE the good times
    DEVELOP from the negatives
    And, if things don’t work out,
    TAKE ANOTHER SHOT
    http://bit.ly/11dkFUC

    (image credit: smashpixels)

  4. nikias avatar
    nikias 03/02/2013 21:25:31

    Αν και εγώ ο ιδιος δεν το χρησιμοποιώ, σε ευχαριστώ πολύ, φίλτατε Κυθήριε, για τη χρήση του πολυτονικού.
    Για μένα είναι απόλαυση να βλέπω τα ωραία γραπτά σας και τις πάντα χαριτωμένες και σοβαρές παρατηρήσεις σας.
    Όσο για το χαρακτηρισμό ”κομμουνιστολάγνος”,που σας προσάπτουν, μόνο σαν αστείο μπορεί να εκληφθεί...
    Έρρωσθε !

  5. δημης avatar
    δημης 03/02/2013 22:56:59

    TI...ΤΟΡΙΞΑΝ Ή ΘΑ ΤΟ ΡΙΞΟΥΝ..ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ;;;;;;;;

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 03/02/2013 23:22:55

    Έτσι Dimi, ευχαριστούμε πολύ τον φίλτατο Κυθήριο, γιατί με τα προσεγμένα σχόλιά του, μας παραδίδει, εκτός των άλλων, και δωρεάν μαθήματα πολυτονικού.

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/02/2013 12:51:06

    Σᾶς εὐχαριστῶ πολύ ἀγαπητοί μου φίλοι nikia καί roadrunner,ἐγῶ ὡφελοῦμαι πάρα πολύ ἀπό τά δικά σας πολύ ὄμορφα,ἐμπεριστατωμένα καί εὐγενικά σχόλιά σας!
    Σᾶς εὐχαριστῶ καί γιά τόν ἔπαινό σας γιά τή χρήση τοῦ πολυτονικοῦ,δέν κάνω τό δάσκαλο,ἦμουν μαθητής Γυμνασίου ὅταν καταργήθηκε καί στό Πανεπιστήμιο ἄρχισα πάλι νά τό χρησιμοποιῶ ἀπό μεράκι καί ἀγάπη πρός τή γλῶσσα μας,γνωρίζοντας ὅτι δέν ἀποφεύγω κάποια λάθη,γιά τά ὁποία ζητῶ τήν κατανόησή σας..
    Νά εἶστε καλά!

    • Samurai avatar
      Samurai @ Κυθήριος 05/02/2013 00:15:21

      Κυθήριε
      Πόσο σε ζηλεύω φίλε,που χρησιμοποιείς το πολυτονικό.
      Πειθαρχεία δηλώνει το πολυτονικό και σκέψη πολύ.
      Όλα τα σημεία στήξης έχουν και ένα ιδιαίτερο νόημα που δείχνουν
      τη σωστή πορεία.
      Εγώ ήμουν μαθητής πρώτης λυκείου όταν καταργήθηκε.
      Πέρασαν κάποια χρόνια για να αναγνωρίσω την αξία του.
      Βλέπεις σαν έφηβος ήθελα κι εγώ την ευκολία μου.

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 05/02/2013 06:10:20

    Εὐχαριστῶ πολύ φίλε Samurai,τίς εὐκολίες αὐτές μᾶς τίς ἐπέβαλαν,δέν τίς ἐπιδιώξαμε..
    Ἡ ἀπουσία σου τελευταῖα εἶναι πολύ αἰσθητή.