#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2012 07:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν οι... γριούλες βλασφημογραφούν τον Χριστό



Μόλις οι αστυνομικοί αντίκρισαν την κατάσταση της υπερεκατονταετούς τοιχογραφίας «Ίδε ο άνθρωπος» του ζωγράφου Ελίας Γκαρσία Μαρτίνες (1858-1934) υπέθεσαν πως πρόκειται για κακόβουλο βανδαλισμό. Η μορφή του Χριστού μέσα στην εκκλησία Santuario de Misericordia στην Μπόρχα της Ισπανίας ήταν φρικτά παραμορφωμένη, μια καρικατούρα που έμοιαζε με ζώο ή αφηρημένη ζωγραφική.

Η αλήθεια ήταν, εν τέλει, κάπως διαφορετική: η 80χρονη ενορίτισσα Ισπανίδα γιαγιά Cecilia Giménez αποφάσισε, «με την άδεια του παπά» όπως επιμένει, να... συντηρήσει μόνη της την αγιογραφία. Ἔτσι, ερασιτεχνικά. Και, όπως βλέπουμε, δεν της βγήκε σε καλό, αφού μάλλον πρόκειται για την χειρότερη συντήρηση έργου τέχνης όλων των εποχών.



Η τραγική ειρωνεία είναι ότι η εγγονή της γιαγιάς είχε μεριμνήσει προηγουμένως για την συλλογή χρημάτων ώστε να συντηρηθεί επαγγελματικά η τοιχογραφία, αλλά η γιαγιά... την πρόλαβε.

Εξετάζεται το αν η πολιτεία θα κινηθεί νομικά εναντίον της. Το γεγονός πάντως -πέρα από την ἐντονη υπενθύμιση μιας σχετικής σκηνής από την πρώτη ταινία μεγάλου μήκους του Mr. Bean- είναι ότι η ιστορία έλαβε μεγάλη διαδικτυακή φήμη. Από τότε που την κατέγραψαν οι New York Times, το διαδίκτυο έχει γεμίσει με παρωδίες της... «συντήρησης» και εφαρμογής της σε άλλους γνωστούς πίνακες:

ΑΚ



ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/08/2012 09:14:53

    Είχα γνωρίσει παπά σε νησί των Κυκλάδων (έφυγε, ευτυχώς, από τη συγκεκριμένη μητρόπολη, πήγε αλλού να συνεχίσει το θεάρεστο καλλιτεχνικό του έργο) που συντηρούσε κάπως έτσι εικόνες.... Ευτυχώς όχι πολύ παλιές, πάντως του 19ου αιώνα σίγουρα...

  2. Αξεστος avatar
    Αξεστος 28/08/2012 09:37:44

    ειναι, οτι εκανε και ο μιστερ μπιν σε μια ταινια σχετικα με εναν πανακριβο πινακα που φυλασσονταν στο μουσειο, αφου του κατεστρεψε κατα λαθος το προσωπο,[καποιας γυραιας κυριας] ζωγραφισε πανω του, στην προσπαθεια του να το αποκαταστησει, κατι που εμοαιζε με την ...Ολιβια την φιλη του Ποπαυ σε καθαρο υφος καρτουν.

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/08/2012 12:58:46

    Ἡ μορφή τοῦ Χριστοῦ στ' ἀριστερά.
    Ὁ ἄνθρωπος πού εἶναι πλασμένος κατά τήν εἰκόνα τοῦ προσώπου τοῦ Χριστοῦ,ὅπως εἶναι-θά ἔπρεπε νά εἶναι,στήν ἀριστερή εἰκόνα...
    Ὁ ἄνθρωπος,πού τά πάθη του,καί οἱ κακές του συνήθειες,τόν κάνουν νά μοιάζει μέ τήν δεξιά εἰκόνα...
    Τό ἀντίθετο ἀπ' ὅ,τι ἕνας καθρέπτης...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/08/2012 18:31:18

      “Όπως οι χωρίς περιεχόμενο ασκοί φουσκώνουν με τον αέρα έτσι και οι χωρίς πνευματική υπόσταση άνθρωποι διογκώνονται από την έπαρση, την αλαζονεία και την εσφαλμένη για τον εαυτό τους γνώμη.” ~Σωκράτης

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ η Dimi 28/08/2012 22:20:18

        Ὅσο πιό ἄδειος εἶναι κανείς,τόσο περισσότερο γεμίζει καί φουσκώνει ἀπό τόν ἑαυτό του.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/08/2012 14:10:17

          Πολύ σωστά.

  4. TARAMAS avatar
    TARAMAS 28/08/2012 20:30:17

    Καλά που δεν ζει στη Ρωσία η γιαγιά. Δώδεκα χρονάκια στο άψε σβήσε..

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ TARAMAS 29/08/2012 07:26:22

      Ξεκόλλα!

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ ΚΜ 29/08/2012 10:15:57

        οκ αλλά ήταν πολύ καλό για να μην το πω!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ TARAMAS 29/08/2012 10:18:57

          Χα χα, οκ, δεκτόν!