#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2011 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Yπό τον έλεγχο του ΔΝΤ οι τράπεζες;




Το ΔΝΤ φέρεται αποφασισμένο να τοποθετήσει Επιτρόπους, της επιλογής του,  στις ελληνικές τράπεζες.

Και η Κυβέρνηση μάλλον το έχει αποδεχτεί.

Σύμφωνα με πληροφορίες οι Επίτροποι αναμένεται να έρθουν στην Ελλάδα στο τέλος του μήνα.

Τι θα κάνουν αυτοί οι  Επίτροποι;

Θα διαχειριστούν τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που κατέχουν οι τράπεζες;

Θα επιβλέπουν την διαχείριση της ρευστότητας που αντλούν οι τράπεζες από την ΕΚΤ με εγγυήσεις του ελληνικού δημoσίου;

Θα διευκολύνουν (μεθοδεύσουν)  συγχωνεύσεις και εξαγορές;

Θα συμμετέχουν στη  διοίκηση των τραπεζών;

Μήπως  με τον τρόπο αυτό ο έλεγχος του τραπεζικού μας συστήματος, περνάει σε ξένα χέρια:

Και η τελευταία ερώτηση: Θα τοποθετήσουν Επίτροπο και στην Τράπεζα της Ελλάδος;

Το τελευταίο ισοδυναμεί με ...κατοχή.

Αναμένουμε εξηγήσεις....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/04/2011 20:11:32

    Θα διευκολύνουν (μεθοδεύσουν) συγχωνεύσεις και εξαγορές. Αυτό το έχουμε πει πρώτοι εδώ και καιρό.

    http://www.antinews.gr/2010/09/25/63287/

    Δέστε κυρίως το υποκεφάλαιο "σενάρια συνωμοσίας".

  2. kakofonix avatar
    kakofonix 12/04/2011 20:12:33

    Η χώρα βρίσκεται υπό καθεστώς ελεγχόμενης χρεοκοπίας - εκκαθάρισης εν λειτουργία.

    Η Αναδιάρθρωση στην οποία πρόκειται να υποβληθεί σε λίγο η οικονομία, θα έχει ως κύρια συνέπεια την κατάρρευση των τραπεζών.

    Οι επίτροποι θα δοκιμάσουν να σώσουν ότι σώζεται (συγχωνεύσεις), να πουλήσουν περιουσιακά στοιχεία (κυρίως θυγατρικές του εξωτερικού), να φορτώσουν ότι γίνεται στο κράτος και στη συνέχεια να εκκαθαρίσουν.

    Η τράπεζα της Ελλάδος έχει ήδη ιδιωτικό μετοχολόγιο. Είναι δε, παράρτημα της ΕΚΤ. Ο εκάστοτε διοικητής της βρίσκεται υπό τις εντολές του κ. Τρισέ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kakofonix 12/04/2011 20:15:04

      Λάθος. Η αρπαγή τους ελληνικού χρήματος, δια του ιδιοκτησιακού ελέγχου των ελληνικών τραπεζών, ήταν εξαρχής ο στόχος τους.

      Δεν έχει να "σώσουν" τίποτα. Να το αρπάξουν θέλουν. Γι' αυτό ήρθαν εξαρχή. Δες και το παραπάνω άρθρο μου, όταν βγει από moderation.

    • drider avatar
      drider @ kakofonix 12/04/2011 23:27:10

      Μάλλον τα πράγματα είναι πιο απλά... Προφανώς οι τράπεζες προετοιμάζονται για τη χρήση των 10 δις από το μνημόνιο που εξαρχής προορίζονταν για αυτές.

      Γιατί; Επειδή πιθανόν να μην έχουν την απαιτούμενη κεφαλαιακή επάρκεια για να περάσουν με επιτυχία τα ευρωπαϊκά στρες-τεστ.

      Οπότε, εφόσον βέβαια επιβεβαιώνεται αυτό το σενάριο, το ΔΝΤ θέλει να έχει λόγο στην επιλογή των επιτρόπων που θα τοποθετηθούν, όπως ακριβώς έγινε από το δημόσιο για το πρόγραμμα εγγυοδοσίας των τραπεζών.

  3. kakofonix avatar
    kakofonix 12/04/2011 20:18:37

    Δεν τους ενδιαφέρει το ιδιοκτησιακό. Οι τράπεζες πωλούνται σε τιμή ευκαιρίας αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται. Είναι πολλά τα χρέη. Αυτό που πρωτίστως τους ενδιαφέρει είναι οι εγγυήσεις του δημοσίου. Πώς δηλαδή θα φορτώσουν στο δημόσιο τα χρέη των τραπεζών. Το τίμημα ίσως να είναι οι καταθέσεις μας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kakofonix 13/04/2011 08:10:41

      Οι τράπεζες εξ ορισμού έχουν χρέη, αφού χρωστούν όλα τα χρήματα που διαχειρίζονται καταρχάς στους καταθέτες τους. Τα σημερινά χρέη προς το κράτος υποκαθιστούν τα ρέπος που δεν μπορούν πια να συνάψουν με τράπεζες του εξωτερικού, επειδή πια οι τράπεζες του εξωτερικού δεν τις εμπιστεύονται. Αν αλλάξει το ιδιοκτησιακό, τότε η τράπεζα μπαίνει αυτομάτως στο καθεστώς χρηματοδοτήσεων του ομίλου τους (π.χ., η Εμπορική). Και χρέη οι ελληνικές τράπεζες όπως οι ιρλανδικές ή οι ισλανδικές, τέτοιου είδους που να θέλουν να τις φορτώσουν στο κράτος, ΔΕΝ έχουν.

      Δεν ξέρω πού τα βασίζεις αυτά που λες.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Επώνυμος 13/04/2011 10:15:46

        Στις 4 βόμβες του εγχώριου συστήματος:

        1. Εκροή καταθέσεων
        2. Αδυναμία είσπραξης δανείων
        3. Απαξίωση χαρτοφυλακίου (ομόλογα)
        4. Απαξίωση ενεργητικού (πτώση τιμών ακινήτων)

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 20:25:47

    Στη Χρεοκοπια, Το ΔΝΤ θα πληρωθει ΠΡΩΤΟ, οι ΔΑνειτριες Χωρες μετα και οι Ιδιωτες τελευταιοι !!! ... κατι λεει αυτο !

    Δινοντας δε τα "κλειδια" των Τραπεζων στο ΔΝτ ειναι σαν αα βαζει φωτια στα πατζακια της !!!... ποιος? το ΠΑΣΟΚ !! τα 100Δις π εχει δωσει και δεν τα εχει δει κανεις!! οι τρυπες... οι offbalance sheet λογαριασμοι κλπ κλπ

    Το ιδιο εκανε και με το Πετροπουλο στον ΟΔΗΗΧ !! η GS βαθεια μεσα μας !!

    Δε μου λετε....
    α. αν εχουν επενδυσει σε CDS... θα το μαθουμε ποτέ??? με το ΔΝΤ μεσα ΟΧΙ !
    β. που πηγαν τα 100Δις θα το μαθουμε ποτέ?? με το ΔΝΤ μεσα ΟΧΙ
    γ. τι εσωτρικη πληροφορηση θα διαρρευσει απο τους επιτροπους - Τραπεζοπαρατηρητες??? ποιες εξαγορες και συγχωνευσεις !!! χαχαχχαααα
    δ. θα δεχθουν οι μετοχοι των Τραπεζων το ΔΝΤ μεσα....?????? χωρις ανταλλαγματα??? ΟΧΙ !!! μακακες ειμαστε μονο εμεις!! οχι οι Τραπεζιτες!!
    ε. Ελληνας Δικαστικος θα ειναι στην Εποπτικη Επιτροπη ??? ΟΧΙ !!!! γιατι??? ΔΙΟΤΙ οτι μαιμουδια βρουν!!! και οποια μαιμουδια κανουν...!!!!! δε θελουν να τη μαθει κανεις , ΟΥΤΕ φυσικα να μπουν και φυλακη αλλα και να μην φανε φαπες απ το Λαο !!
    στ. Οι Μετοχες των Τραπεζων με το ΔΝΤ μεσα τι θα κανουν????? οεο οεο

    ΠΠ

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 20:37:12

      ρε door door τσαμπα ρωτας γιατι δεν κοτανε να σου απαντησουν πολυ απλα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εnzo 12/04/2011 20:47:25

        Οι ερωτησεις μου απευθυνονται :
        20% στον κοσμο - για επαγρυπνηση
        1 % στο ΠΑΣΟΚ...
        20% στους Πατριωτες Δικαστικους
        59% στο Σαμαρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        εαν ειχα τον τροπο θα τους τα αφηνα πανω στο γραφειο και διπλα στο μαξιλρι !!! ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ !!!

        ΠΠ

  5. Sofie avatar
    Sofie 12/04/2011 20:37:06

    Άντε να ψωνίσουμε καμιά μετοχή .....ειδικά Εθνική που είναι στα 6 ευρώ
    Αφού θα αναλάβουν ξένοι καλύτερα θα πάει.... δεν μπορεί

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sofie 12/04/2011 20:48:31

      στο τζογο οποτε πονταρεις στο προφανες ΧΑΝΕΙΣ !!!! κρατα μικρο καλαθι !

      ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 20:51:17

    Εαν αγορασω CDS.. ΕΓΩ !!! τι θα μου πουν?? οτι ειμαι ΠΡΟΔΟΤΗΣ???
    Θα απαντησω οτι στοιχηματιζω στα ΨΕΜΜΑΤΑ του ΠΑΣΟΚ και του ΓΑΠ !!!!!!
    Τι θα εχουν να μου προσαψουν??
    Βαζω στοιχημα οτι το ΓΑΠ ψευδεται !!!!!
    Πως αλλιως μπορω να βρω τι δικιο μου????????
    Που??
    ;)

    ΠΠ

    • Sofie avatar
      Sofie @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 20:53:34

      Πόρτα Πόρτα?
      Προδότη Προδότη θα σε λέμε!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sofie 12/04/2011 21:03:29

        Γουσταρω !!! αλλα θα εχω και κουπονι !!! αποδειξη οτι το ΓΑΠ ελεγε ψεμματα!!! θα με γραψει η Ιστορια, ως τον πρωτο με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!! των ψεμματων των ρουφιανων του ΠΑΣΟΚ !!!
        Θα εχω και Λεωφορο με τ ονομα μου !! σχολεια κλπ κλπ

        ΠΠ

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 21:46:47

          Φαντάζεσαι να σε λέγαν ***σταύρο;!
          Χα! χα! χα!

  7. Sofie avatar
    Sofie 12/04/2011 20:56:11

    Έχουν λυσσάξει όλα τα κανάλια με την αναδιάρθρωση....
    Δηλαδή μια ψυχή που είναι να βγεί ας βγεί.....με τα σενάρια και τα παρασενάρια!
    Πάντως το μεροκάματο βγαίνει :)

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2011 21:01:53

    Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Κυβέρνησης το Κράτος δεν έχει λόγο, για την ακρίβεια δεν υπάρχει.
    Αναλαμβάνουν οι Δομές της Παγκοσμιοποίησης.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 21:11:28

    Ασχετο... μ αρεσει που ΟΛΟΙ χαρηκανε με το οτι τα φρουτακια θα πανε μονο ΟΠΑΠ !!! χαχααα
    Θα ανοιξει και το επαγγελμα του Προπατζη μετα και θα ερθει να δεσει....
    σιγα τα δυσκολα.... ρε ξυπνατε !!! μην σκεφτεστε νορμαλ!!
    να σκεφτεστε οπως οι ΠΑΣΟΚΟΙ !!!!
    μαθαινεις ποτε τις γυναικες εαν δεν μαθεις να σκεφτεσαι οπως αυτες?? ( λεμε τωρα.. )

    ΠΠ

  10. Θ Θείος avatar
    Θ Θείος 12/04/2011 21:29:56

    Έχουν λυσσάξει όλα τα κανάλια με την αναδιάρθρωση!
    Και οι παπαγάλοι με το μαιντανό.
    Αμέσως μόλις τους βάλανε σε επιτήρηση στο ΧΑΑ !
    Και τους ζητούν το χρωστούμενο ΦΠΑ και ασφαλιστικές εισφορές.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω;
    Καλά, δε "κόβει" καθόλου το "ατρόχιστο";

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 12/04/2011 21:56:48

    Η εξέλιξη δείχνει και πόσο κοντόφθαλμο και πόσο αμόρφωτο είναι το ελληνικό κεφάλαιο.

    Πανηγύριζαν όταν μπήκαμε στο ΔΝΤ πιστεύοντας ότι τον λογαριασμό θα το πληρώσουν μόνο οι εργαζόμενοι.

    Κοίταγαν τα δύο δώρα που θα έκοβαν συμπιέζοντας τα εργασιακά δικαιώματα και αδυνατούσαν να δουν ότι η ύφεση το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να απαξιώνει τις μεγάλες τους περιουσίες.

    Ποιες είναι οι χρηματηστιριακές αξίες των εταιρειών τους πριν ΔΝΤ και ποιές μετά

    • xmmm avatar
      xmmm @ Aris. A 13/04/2011 01:12:54

      ++

      • xmmm avatar
        xmmm @ xmmm 13/04/2011 01:14:39

        ομως ξερεις τι γινεται, αντι για κεφαλαιο σκεφτονται οτι τουλαχισοτν θα παιξουν τον ρολο του δοσιλογο, επομενως ξανα κερδισμενοι θα βγουνε.. αγοραζαντας τις οικονομιες μας και την περιουσια μας στο 1/10 της αξιας τους.
        δειτε τα περιουσιακα (ΟΧΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΑ) κριτηρια που θελουν να βαλουν στο επιδομα ανεργιας. αν δεν εχεις να φας πουλα κανενα κτηματακι. για ενα τενεκε λαδι στην αναγκη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Aris. A 13/04/2011 11:07:20

      Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά ο μονοπύθμενος, ο τρυπο-πύθμενος και ο απύθμενος έχουν λυσσάξει!
      Θέλουν χρεωκοπία εδώ και τώρα: Για να έχουν και στο μέλλον κρατική παρέα παρέα τα κρατικοδίαιτα κανάλια τους.

  12. thanasis avatar
    thanasis 12/04/2011 22:27:55

    η υποδουλωση αρχισε με το δντ συνεχιζεται με
    εξελληνισμο τωντραπεζων και συνεχιζεται
    ελληνες αφηστε τον καναπε ο γεωργακης
    ειναι οργαμο των τοκογλυφων που
    σιγα σιγα ρουφαντο μεδουλι της φυλης μας

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 12/04/2011 22:31:56

    Άστραψε και βρόντηξε σήμερα ο πνευματικός κόσμος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών!!!!

    Κασιμάτης: Αν δεν αλλάξει το αντισυνταγματικό μνημόνιο τότε υπάρχει και το ακροτελεύτιο άρθρο του Συντάγματος.

    Μπέης: Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κατώτερος της αποστολής του. Δεν μπορεί να προσποιείται τον ουδέτερο.

    Σεισμός σήμερα στην προαναγγελθείσα εκδήλωση του πνευματικού κόσμου της χώρας, στην αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα «Ελληνική κρίση, για μια θεσμική μεταπολίτευση», η οποία συνεχίζεται μέχρι αργά το βράδυ.

    Το μήνυμα που θέλει να περάσει ο πνευματικός κόσμος της χώρας στο λαό, όπως οι ίδιοι το καθόρισαν είναι αφενός η λέξη... «ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ» και αφετέρου η εδώ και τώρα αλλαγή του Συντάγματος.

    Εμείς που ζούμε σήμερα από κοντά αυτή την εκδήλωση, οφείλουμε να πούμε ότι η αγανάκτηση ξεχειλίζει ήδη στο ακροατήριο, που στη συντριπτική του πλειοψηφία αποτελείται από επιστήμονες, μέσα σε μια ασφυκτικά γεμάτη αίθουσα με όρθιους. Οι φωνές και οι διαμαρτυρίες εναντίον της πολιτικής τάξης, οι οποίες υψώνονταν και διέκοπταν συνεχώς τους ομιλητές, έδειχναν τόση αγανάκτηση, που κάποιος μεταξύ των παρισταμένων είπε, πως αν αυτή η εκδήλωση μεταδιδόταν σε εθνικό τηλεοπτικό δίκτυο, ξαφνικά θα έβγαινε ο λαός στους δρόμους. Μεταξύ των πολλών παρεμβάσεων του ακροατηρίου, οι κορυφαίες στιγμές ήταν:….

    Α) Όταν ο καθηγητής κ. Κασιμάτης απευθυνόμενος στο λαό είπε, πως αν δεν αλλάξουν οι όροι του μνημονίου που αφαιρούν την εθνική μας κυριαρχία και την ασυλία της δημόσιας περιουσίας, τότε υπάρχει η λύση του ακροτελεύτιου άρθρου 120 του Συντάγματος, που σημαίνει λαϊκή εξέγερση και

    Β) Όταν ο καθηγητής κ. Μπέης είπε πως αισθάνεται ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι κατώτερος της αποστολής του. Δεν μπορεί να παριστάνει τον ουδέτερο είπε, και θα έπρεπε να είχε αναπέμψει το μνημόνιο.
    Όταν είπε αυτά τα λόγια ο κ. Μπέης ακούστηκαν από το ακροατήριο τέτοια λόγια κατά του Προέδρου της Δημοκρατίας που δεν μπορούμε να τα επαναλάβουμε εδώ.

    Eνα συμπέρασμα βγαίνει από τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις αλλά και αντιδράσεις του ακροατηρίου. Ο κόσμος είναι αγανακτισμένος, ο κόσμος ξέρει τι θέλει και θέλει εδώ και τώρα αλλαγή του Συντάγματος.
    ~antikatoxiko.blogspot.com - Τρίτη, 12 Απριλίου 2011

    • Misha avatar
      Misha @ η Dimi 12/04/2011 22:45:23

      Dimi

      Θα σηκωθούν οι πέτρες (οι πέτρες , όχι οι ασχήμιες του μπετόν αρμέ) τούτου του τόπου και θα πέφτουν από μόνες τους στα κεφάλια μας , όχι για να μάς ξυπνήσουν από την αδράνεια μας , αλλά για να απαλλάξουν την μαρτυρική ελληνική γή από την παρουσία μας...

      Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η στάση του παπα Κώστα Μπέη είναι ενδεικτική του ότι φτάσαμε στο μη παρέκει πια, γι αυτό και οι δραματικοί τονοι του Κασιμάτη...

      Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να πάω, χαίρομαι που άρχισαν να μιλούν τα αγκωνάρια του συστηματος, οι καθηγηταδες της Νομικής ,όπερ σημαίνει πως επίκειται κατάρρευση, με πάταγο, της καθεστωτικής σαπίλας που στηριζει τη ληστοσυμμορία του ΓΑΠ.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Misha 12/04/2011 23:32:23

        Misha, Aπόσπασμα των Κεραυνών των Πανεπιστημιακών
        http://www.live24.gr/webtv/kontrachannel/

  14. andronikos avatar
    andronikos 12/04/2011 22:34:47

    οι τραπεζες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΣΤΟ..ισως κ κεφαλαικη επαρκεια... (ο καραμανλης ειχε δωσει 30 δις για το λογο αυτο ρευστοτητα-κεφαλαικη επαρκεια)
    ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 110 δις 80+20 πηγαινουν ΓΙΑ ΤΟΚΟΥΣ (ΔΡΑΧΜΗ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ) 10 ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ....ΟΜΩΣ με το που παει μια τραπεζα να παρει απο τα 10 ....ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ....ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???
    Η εθνικη εκανε αυξηση μετοχικου - δανειο απο αγγλια κ ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ ΤΟΝ ΕΠΙΤΡΟΠΟ....
    ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 10 ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ...
    Τιποτα νεο λοιπον....παλιο!!!!!

  15. kakofonix avatar
    kakofonix 12/04/2011 22:37:27

    10,3% το έλλειμμα, δυσαρέσκεια στο αποτυχημένο υπουργείο. Άδειο πουκάμισο το μνημόνιο (σε γλώσσα ΠΑΣΟΚ).

  16. ierofantis avatar
    ierofantis 12/04/2011 23:01:35

    Την ώρα που οι Έλληνες Τραπεζίτες και οι μεγαλομέτοχοι των ελληνικών Τραπεζών (Έλληνες ως επί το πλείστον επιχειρηματίες και εφοπλιστές) αισθανθούν τον κίνδυνο της απώλειας του ελέγχου των μαγαζιών τους, θα σημάνει και το τέλος του ΓΑΠ.

    Τότε να δεις πως τα καταχρεωμένα στις Τράπεζες κανάλια και οι φυλλάδες θα αρχίσουν να γράφουν και να κάνουν αντιπολίτευση που όμοιά της δεν θα έχει δει ποτέ ο κόσμος...

    Η απειλή της διακοπής οξυγόνου (του όποιου εν πάσει περιπτώσει) στο μηντιακό και διαφημιστικό σύστημα, θα είναι ο καταλυτικός παράγοντας που θα μεταβάλλει πολλά στο σκηνικό...

    Α, μη ξεχάσω...

    Βάλτε και τις εταιρίες δημοσκοπήσεων μέσα...

    Ξέρετε τί ωραία ανεβάζουν και κατεβάζουν ποσοστά..!

    • drider avatar
      drider @ ierofantis 12/04/2011 23:11:42

      Περιμέντε να κάνει επανάσταση το κεφάλαιο για να σωθεί ο λαός! Τί άλλο θα διαβάσω...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ drider 12/04/2011 23:23:41

        Βιάζεσαι, διαβάζεις γρήγορα, και πάνω στον ενθουσιασμό σου, συχνά καταλήγεις σε λανθασμένα συμπεράσματα...

      • andronikos avatar
        andronikos @ drider 12/04/2011 23:26:53

        Eλληνικες τραπεζες...πχ γιουρομπανκ..ΜΕ ΕΔΡΑ ΕΛΒΕΤΙΑ κ στη συνεχεια για να παρει μερος στο γλεντι με τα 30+25+30+...που πηραν απο το κρατος....
        αστα ρε φιλε δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι αυτοι εχουν φαει μεχρι σκασμου
        εξηγησε πως γινεται να εισαι στους πλουσιοτερους στον κοσμο κ ομως... η τραπεζα σου να δανειζεται 5 δις απο το χρεωκοπημενο κρατος
        ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΓΕΡΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ
        ΟΤΑΝ ΜΠΑΤΑΡΕΙ ΤΟ ΜΠΑΤΑΡΑΣΜΕΝΟ...ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ
        ΚΑΙ ΕΣΥ...ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΜΙΑ 150 ΑΡΑ ΔΙΣ ΣΤΟ ΧΡΕΟΣ...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ andronikos 13/04/2011 00:19:06

          Πρώτον, μη συγχέεις την Eurobank A.E. με το EFG Group. Η μία είναι ελληνική Τράπεζα με έδρα την Αθήνα, το άλλο είναι Ελβετικός Επενδυτικός Όμιλος.

          Δεύτερον, τα νούμερα που αναφέρεις είναι ως επί το πλείστον εγγυήσεις. Δηλαδή αέρας κοπανιστός, με τον οποίο οι Τράπεζες αντλούν ρευστότητα από την ΕΚΤ για να κάνουν τι, να καλύπτουν τις τρύπες τους, βεβαίως, αλλά κυρίως, σε αγαστή συνεργασία μέχρι τώρα με το κράτος, να του αγοράζουν τα junk ομόλογά του.

          Τρίτον, δεν είπα ότι οι Τράπεζες είναι Φιλόπτωχα Ιδρύματα και Παναγίες. Είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί και μάλιστα ισχυροί και πολλές φορές και αδυσώπητοι. Και ως εταιρίες έχουν μετόχους, γενικές συνελεύσεις, διοικητικά συμβούλια και εποπτικά όργανα και υπάγονται στον εποπτικό έλεγχο του κράτους και της Κεντρικής Τράπεζας.

          Κατά συνέπεια κρίνονται ως αυτόνομοι οικονομικοί σχηματισμοί και όχι ως παράρτημα του κάθε ιδρυτή ή κυρίου μετόχου τους.

          Ο μέτοχος είναι επενδυτής, ειδικά όταν η εταιρία είναι στο χρηματιστήριο. Και μπορεί φυσιολογικότατα, υπό αυτή την παραδοχή, ο μεν οργανισμός να δανειοδοτείται, ο δε επενδυτής να πλουτίζει. Έτερον εκάτερον.

          Το νόημα όμως των γραφομένων μου, το οποίο δεν φαίνεται ότι αντιληφθήκατε οι καλοί φίλοι που με επανεφέρατε στην τάξη, είναι ότι όι επενδυτές και ειδικά οι μεγαλοεπενδυτές, με λόγο επί της επένδυσης, θέλουν να έχουν τον έλεγχο του επενδεδυμένου κεφαλαίου τους. Αν αισθανθούν ότι τον χάνουν με εξωεπενδυτικό τρόπο (όπως είναι με τον διορισμό Ευρωπαϊκών Επιρόπων) άρα με τρόπο μη εμπορικά - επενδυτικά αποδεκτό, εκτίμησα ότι θα αντιδράσουν και μάλιστα όχι αμέσως, αλλά εμμέσως, με τους τρόπους που υπαινίχθηκα.

          Τα άλλα που μου προσάψατε ή υπονοήσατε τα προσπερνώ.

          • andronikos avatar
            andronikos @ ierofantis 13/04/2011 00:33:32

            Πρώτον, μη συγχέεις την Eurobank A.E. με το EFG Group. Η μία είναι ελληνική Τράπεζα με έδρα την Αθήνα, το άλλο είναι Ελβετικός Επενδυτικός Όμιλος.
            ...H ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΛΒΕΤΙΑ στο ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ για να μπορει να μπει στο ...προγραμμα δανεισμου(και να μη φωναζουν οι ευρωπαιοι οτι χρηματοδοτουν τραπεζα εκτος ευρωπαικης ενωσης) με εγγυηση του κρατους...δεν ειπα πουθενα οτι πηρε μετρητα απο το ελληνικο δημοσιο
            Αλλα αν κατσει το συστημα οπως εγινε στην ιρλανδια ποιος θα πληρωσει το μαρμαρο???? ΠΡΩΦΑΝΩΣ Ο ΕΓΓΥΗΤΗΣ...το ελληνικο δημοσιο ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ Κ ΕΣΥ
            Υ.Γ Την πληροφορια για μεταφορα εδρας τησ τραπεζας απο sofokleous10.gr Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ειναι εγκυρος νομιζω

          • andronikos avatar
            andronikos @ ierofantis 13/04/2011 00:40:50

            1.η τραπεζα ειχε αρχικα εδρα ελβετια κ μετεφερε την εδρα στο λουξεμβουργο για να μπορει μπει στο προγραμμα δανεισμου απο ε.κ.τ χωρις να φωναζουν οι ευρωπαιοι οτι χρηματοδοτουν τραπεζα εκτος ευρωπης(ο παναγιωτου τα γραφει στο sofokleous10.gr νομιζω ειναι εγκυρος...)
            2.ποτε δεν ειπα οτι πηραν οι τραπεζες απο το κρατος λεφτα απλα αν το συστημα κατσει...ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ Κ ΕΣΥ
            ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ??? ΙΡΛΑΝΔΙΑ καθησε μονο το τραπεζικο συστημα κ πληρωνουν οι ιρλανδοι γιατι ηταν εγγυητης το δημοσιο

          • drider avatar
            drider @ andronikos 13/04/2011 01:17:50

            Εγκληματική η παραχώρηση των εγγυήσεων στις τράπεζες. Η όλη ιστορία με τις εγγυήσεις αφορά τελικά τη κρατικοποίηση πιθανών ιδιωτικών χρεών.

            Αν προκύψει ένα τέτοιο χρέος, μήπως θα έχει και τα χαρακτηριστικά απεχθούς χρέους;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ drider 13/04/2011 01:30:05

            Κοίτα, οι εγγυήσεις είχαν και έχουν νόημα. Στηρίζεις το σύστημα. Βεβαίως μαζί με το βασιλικό (που είναι το τραπεζικό σύστημα) ποτίζεται και η γλάστρα (που είναι τα φυσικά πρόσωπα - διοικήσεις των Τραπεζών).

            Από την άλλη, οι ελληνικές τράπεζες σήμερα υφίστανται τις συνέπειες όχι της δικής τους αχόρταγης επενδυτικής κερδοσκοπικής πολιτικής (αφού δεν ήταν εκτεθειμένες στους κινδύνους της επενδυτικής τραπεζικής των αμερικανικών ή ακόμη και των ιρλανδικών τραπεζών), αλλά της άφρονας και καταστροφικής δημοσιονομικής πολιτικής της χώρας σε βάθος δεκαετιών και την συνακόλουθης κατάρρευσης της δημοσιονομικής φερεγγυότητας του κράτους.

            Ενδεχομένως και οι διοικήσεις τους να έχουν κάνει λάθη. Δεν εκτιμώ όμως ότι ενήργησαν με τρόπο παραπλήσιο των ομολόγων τους στο εξωτερικό ούτε ότι εκτέθηκαν στους ίδιους κινδύνους.

            Από την άποψη αυτή, θα μου ήταν δύσκολο να θεμελιώσω κατηγορία επαχθούς χρέους του δημοσίου αναφορικά με τα κρατικά ομόλογα που αγόρασαν οι ελληνικές τράπεζες, φαντάζομαι και κατόπιν σχετικών πιέσων διαχρονικά των εκάστοτε επικεφαλής των Οικονομικών επιτελείων των ελληνικών κυβερνήσεων των τελευταίων 20 χρόνων.

            Για τα χρέη προς επενδυτικές τράπεζες, τα συμβόλαια αντιστάθμισης κινδύνου, τα συμβόλαια ανταλλαγής επιτοκίων και τα άλλα σύνθετα χρηματοοικονομικά προϊόντα με τα οποία είτε πουλήθηκε χρέος σε διεθνείς επενδυτικούς οίκους είτε κρύφτηκε λογιστικά χρέος αλλά με το αζημίωτο, εκεί ενδεχομένως υπάρχει κάποια ελπίδα.

          • drider avatar
            drider @ drider 13/04/2011 02:17:17

            Οκ, το κράτος στήριξε το τραπεζικό σύστημα. Το τραπεζικό σύστημα στήριξε την οικονομία του κράτους, βελτιώνοντας την κατάσταση ρευστότητας στην αγορά;

            Οι σχετικές προβλέψεις υπήρχαν εξαρχής από το πρώτο πρόγραμμα εγγυοδοσίας, πριν την υπαγωγή μας στο μνημόνιο. Όμως δεν τηρήθηκαν με ευθύνη:
            1. των τραπεζιτών
            2. του κράτους και της ΤτΕ που έχει την εποπτεία της λειτουργίας των τραπεζών.

            Άρα, το κράτος τους χάρισε τις εγγυήσεις. Και κάτι τέτοιο μόνο ως αποτέλεσμα διαπλοκής μπορώ να το φαντασθώ. Διαπλοκής τα χαρακτηριστικά της οποίας όμως δεν μπορώ εγώ να προσδιορίσω με ακρίβεια.

            Αν αυτές οι εγγυήσεις μετατραπούν σε χρέος, νομίζω ότι είναι καθήκον μας να απαιτήσουμε τη διερεύνηση του ως προς την απέχθεια του ή μη.

      • neotera avatar
        neotera @ drider 12/04/2011 23:27:00

        Είναι πιό γκαραντί από το να αναμένεις την επανάσταση από τα "αριστερά" ! ))

        • andronikos avatar
          andronikos @ neotera 12/04/2011 23:49:34

          Η ΠΕΙΝΑ δεν ειναι αριστεροστοφη η δεξιοστροφη...
          ρωτα αυτους που απολυει η παπαρηγα...στην τυποεκδοτικη η στον 902....
          οταν λοιπον πεσει πεινα να δεις που θα ξεχασουμε ολοι αν ειμαστε δεξιοι οι αριστεροι....

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ ierofantis 13/04/2011 00:05:40

      ierofantis

      Ηδη έχουν αρχίσει να τραβάνε τα μαλιά τους με το ΔΝΤ που μπλέξανε.

      Οι επιχειρηματίες στην αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης μου θυμίζουν την γιαγιά που πάει να περάσει τον δρόμο κοντοστέκεται στην μέση δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω μπας και σωθεί και στο τέλος την πατάει το αμάξι.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Aris. A 13/04/2011 00:20:01

        Αυτή είναι και η δική μου αίσθηση φίλε Άρη...

  17. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 13/04/2011 00:17:01

    Βήμα - Βήμα ο ΓΑΠ επιτελεί το εργο που του έχουν επιβάλει,το ξεπούλημα των πάντων !!!!!

  18. andronikos avatar
    andronikos 13/04/2011 00:50:16

    ierofantis
    1.Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑειχει την εδρα αρχικα στην ελβετια μετεφερε την εδρα στο λουξεμβουργο για να μπορει να δανειστει απο την εκτ
    θα ηταν παραλογο να δανειστει τραπεζα με εδρα εκτος ευρωπαικηε ενωσης
    (την πληροφορια την εγραφε ο παναγιωτου στο sofokleous10.gr)
    2.ΔΕΝ ειπα οτι τα λεφτα τα εδωσε το ελληνικο δημοσιο στις τραπεζες
    ειναι απλα ο ΕΓΓΥΗΤΗΣ...ΑΝ ΟΜΩς κατσει το συστημα τοτε πληρωνει ο εγγυητης το δημοσιο δηλαδη εσυ και εγω..
    παραδειγμα?
    ΙΡΛΑΝΔΙΑ καθησαν οι τραπεζες πληρωνει το κρατος δηλαδη ο ιρλανδος!!!

  19. ierofantis avatar
    ierofantis 13/04/2011 01:09:25

    Η εταιρία που μετέφερε έδρα είναι η Holding. H EFG Eurobank Α.Ε. είναι ελληνική Τράπεζα, με έδρα την Ελλάδα και ελέγχεται εμμέσως κατά 44% από την Holding.

    Αν το σύστημα κάτσει, καταπίπτουν οι εγγυήσεις, αλλά καταπίπτουν και τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου αξίας 70 δις περίπου, που διακρατεί μέχρι σήμερα το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

    Και η μία (κατάρρευση του κράτους και άρα των ομολόγων του) και η άλλη (κατάρρευση των Τραπεζών και άρα των εγγυήσεων του κράτους προς αυτές) δεν συμφέρει κανένα επί της παρούσης. Εξ ου και η ισορροπία του τρόμου.

    Αυτό που εκτιμώ είναι ότι η αδυναμία του κράτους τελικώς θα ανοίξει το δρόμο για βίαιη ανατροπή της ισορροπίας με διορισμό ευρωπαίων επιτρόπων στις ελληνικές τράπεζες. Αυτό νομίζω ότι δεν θα το δεχτούν αμάσητα.

    Και επιμένω.

    Ο χρόνος θα δείξει.

  20. Αντώνης Στεφανάκης avatar
    Αντώνης Στεφανάκης 14/04/2011 15:10:07

    Φίλοι
    Ξέρετε ποιά είναι η κατανομή και σε ποιές Ελληνικές τράπεζες των κρατικών ομολόγων ύψους 70+ δις που κρατούν? Και ποιά η κατανομή και σε ποιές ξένες τράπεζες? Τι θα συμβεί σ' αυτές τις τράπεζες σε προσδοκώμενο "κούρεμα" της αξίας των ομολόγων?
    Ερωτητής