Yπάρχουν πολλά ράμματα για τη γούνα του Θεοχάρη
07/06/2014 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Yπάρχουν πολλά ράμματα για τη γούνα του Θεοχάρη

Κάποιοι λένε ότι ο Θεοχάρης απειλεί και με… αποκαλύψεις και είναι έξαλλος με την κυβέρνηση και ειδικά με το Μαξίμου. Θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή. Πουλάει παραγοντιλίκι και ο Θεοχάρης

Στην Ελλάδα έχουμε ένα βασικό ελάττωμα. Μπερδεύουμε εύκολα τη σκιά μας με το μπόι μας. Όμως, δεν είναι ίδια αυτά τα πράγματα, το ένα είναι πολύ μικρότερο από το άλλο και καλό είναι να μην το ξεχνάμε.

Αυτό κάνει ο Τσίπρας εδώ και πολύ καιρό, αυτό έκανε και ο Θεοχάρης. Πίστεψε ότι είναι αλώβητος στην σίγουρη 5ετή θέση του. Την ανεξάρτητη αυτή θέση που του έδινε τον τίτλο του υπουργού Εσόδων. Και λέμε τα παραπάνω εφόσον ισχύουν οι διαρροές ότι είναι ακόμη πολύ εκνευρισμένος κι ότι λέει παντού ότι είχε την αποδοχή της τρόικας αλλά τον πολέμησαν υπουργοί και βουλευτές. Κάποιοι μάλιστα λένε ότι ο Θεοχάρης απειλεί και με… αποκαλύψεις και είναι έξαλλος με την κυβέρνηση και ειδικά με το Μαξίμου. Θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή. Πουλάει παραγοντιλίκι και ο Θεοχάρης. Ότι είχε άψογη συνεργασία με τους τροικανούς και ότι αυτοί είναι εκνευρισμένοι με την απομάκρυνσή του; Γιατί άραγε; Έφερε τα αποτελέσματα που έπρεπε στον τομέα των εσόδων και της φοροδιαφυγής; Κυνήγησε τα μεγάλα κεφάλια που κάνουν πάρτι με τα λεφτά που χρωστάνε; Ή μήπως κυνήγησε τη μαρίδα και προκάλεσε την κοινή γνώμη;

Ασφαλώς και είναι σωστό ότι ο γενικός γραμματέας πρέπει να είναι ανεξάρτητος και να μην επηρεάζεται από αλλαγές στην κυβέρνηση. Δεν είναι όμως ανεξέλεγκτος αυτός θα πρέπει να το γνωρίζει και ο επόμενος ο οποίος πρέπει να δείξει ένα εντελώς διαφορετικό προφίλ από του Θεοχάρη. Να αποδείξει ότι μπορεί να κυνηγήσει τη φοροδιαφυγή κι ότι δεν πάνε χαμένες οι θυσίες του κόσμου, δεν χάνονται μέσα σε εγκυκλίους και αποφάσεις που προκαλούν το κοινό αίσθημα.

Όσο για κάποιες «απειλές» που λένε ότι εκτοξεύει παρασκηνιακά ο κ. Θεοχάρης, καλύτερα να τα αφήσει αυτά. Διότι μαθαίνουμε ότι υπάρχουν πολλά ράμματα για τη γούνα του. Είπαμε. Μην μπερδεύει τη σκιά του με το μπόι του.

Υ.Γ. Αλήθεια γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει απαιτήσει από την κυβέρνηση να έχει λόγο στην επιλογή νέου γενικού γραμματέα; Το ίδιο δεν κάνει για διοικητή της ΤτΕ και για Επίτροπο; Γιατί δεν ζητά να μπει νέος γενικός ο…Βαρουφάκης; Ή καλύτερα ο Τσουκαλάς που ξέρει κι από εκατομμύρια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2014 11:02:30

    Τον Θεοχάρη, μεταξύ άλλων δικών του σφαλμάτων, τον έφαγε και η...τριγωνομετρία. Σύλλογος μεγάλος, δεν υπάρχει άλλος...

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/06/2014 13:25:25

    κατάντια, έτσι ; να τον "εγκρίνουν" ξένοι αλλά όχι οι ιθαγενείς ; πέστε τα -του Θεού την χάρη να έχετε- κε θεοχάρη μου, πέστε τα. ακούς εκέι να μην σε εγκρίνουν οι ιθαγενείς;

  3. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 07/06/2014 13:32:40

    Τελικά θα πάρει μπόνους για τις υπηρεσίες του και πόσο;

    • Ανδρεας45 avatar
      Ανδρεας45 @ μελιτίνη 07/06/2014 15:41:55

      Αφού παραιτήθηκε,τι μπόνους να πάρη;

      • μελιτίνη avatar
        μελιτίνη @ Ανδρεας45 07/06/2014 18:19:14

        Mην μπερδεύεσαι... άλλο η αποζημείωση άλλο το "μπόνους"!!! Επειδή παραιτήθηκε δεν θα πάρει μεν αποζημείωση, αλλά υπάρχει καλύτερη αποζημείωση από την τοποθέτησή του σε ισότιμη, αν όχι καλύτερη, θέση;;; Το "μπόνους" είναι έξτρα ποσό, που βάσει της σύμβασής του, το "δικαιούται" αν έχει ξεπεράσει τους εισπρακτικούς του στόχους. Με τόση πίεση και στράγγισμα της μεσαίας τάξης, τι λες, θα το πάρει, ή όχι;;;

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/06/2014 16:35:10

    Τα όποια, όπως το άρθρο αναγράφει, ράμματα στον εισαγγελέα....και όχι υπόνοιες και αναρτήσεις. ΥΓ οι ξένοι απορούν πως μια κυβέρνηση ζητά και "επιτυγχάνει" την παραίτηση μιας ανεξάρτητης αρχής ...αλλά τι να ξέρουν οι κουτόφραγκοι ε;

  5. Marcelos avatar
    Marcelos 07/06/2014 18:38:43

    Ο επόμενος γραμματέας εσόδων, πρέπει να ξεκινήσει από τον τελευταίο πολίτη και να σταματήσει στον πρόεδρο της Δημοκρατίας...!!! Έλεγχος αναδρομικά για τους πάντες! Δεν μπορεί οικογένεια που δήλωνε επί σειρά ετών το αφορολόγητο όριο (10-12 χιλιάρικα ετησίως), να έχει έξοδα διαβίωσης 30 χιλιάρικα το χρόνο, αυτό να γίνεται επί σειρά ετών και να μην τους έλεγχε κανείς. Αυτοί έτσι θα την γλιτώσουνε;;; Δήλωναν 10-12 χιλιάρικα ετησίως π.χ. σαν ελεύθεροι επαγγελματίες και είχανε: δόση δανείου για το σπίτι (συν κατασκευαστικό και κάρτες) 800 Ευρώ μηνιαίως. Λογαριασμοί ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ, κινητά 250 Ευρώ μηνιαίως. Φροντιστήρια των παιδιών 400 Ευρώ μηνιαίως. Σούπερ μάρκετ για 4-5 άτομα 800 Ευρώ μηνιαίως. Δύο Ι.Χ με τέλη, ασφάλιστρα, βενζίνες 300 Ευρώ μηνιαίως. ΌΛΕΣ οι οικογένειες ελεύθερων επαγγελματιών και αυτοαπασχολούμενων είχαν τα παραπάνω έξοδα (2,5-3 χιλιάρικα μηνιαίως) και δήλωναν 10-12 χιλιάρικα ετησίως (και οι δύο μαζί)!!!!!! Αυτοί έτσι θα τη γλιτώσουνε;;;;;;;;;;;; Περίπτερα που καταλαμβάνουν 40τ.μ πεζοδρομίου (σαν μικρά σούπερ μάρκετ) δήλωναν ετήσιο τζίρο 10.000!!! Να κάθεται ο ιδιοκτήτης 12 ώρες, να βάζει κι έναν Αλβανό άλλες 12 και να δηλώνει ότι κάνουνε και οι δύο μαζί 27,39 Ευρώ τζίρο ημερησίως!!!! Και να μην τους ελέγχει κανένας τόσα χρόνια!!! Αυτοί έτσι θα τη γλιτώσουνε;;;;;;;;;; Καθηγητές και καθηγήτριες (διορισμένοι και αδιόριστοι) να κάνουνε ιδιαίτερα στα σπίτια με 30-40 Ευρώ την ώρα επί σειρά ετών!!!!!! Αυτοί έτσι θα τη γλιτώσουνε;;;;;;;; Αγόρασαν σπίτια, αυτοκίνητα κτλ. κτλ. όλα με μαύρα χρήματα! Τι θα γίνει με αυτά;;;;;;; Πώς γίνεται ζευγάρι αδιόριστων καθηγητών να είχε 2 χιλιάρικα μηνιαία έξοδα διαβίωσης;;; Αγόραζαν σπίτια ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι για 300.000 και στα συμβόλαια έγραφαν 100.000. Τα άλλα 200 χιλιάρικα άλλαζαν χέρια κατάμαυρα μέσα στα συμβολαιογραφικά γραφεία!!! Από πού τα βρήκε αυτά τα 200 τα κατάμαυρα ο αγοραστής;;;; Μπορεί να τα δικαιολογήσει;;;; Τι ύψους ήταν οι φορολογικές δηλώσεις που έκανε όταν το αγόρασε;;;;;;; Θα του κατασχεθεί το σπίτι ως προϊόν παράνομης συναλλαγής;;; Ο συμβολαιογράφος και ο δικηγόρος θα πάνε κι αυτοί μέσα ως συνεργοί στη νομιμοποίηση εσόδων από μαύρες συναλλαγές;;;;;;; Κι από πάνω το κράτος να καθορίζει τιμές "αντικειμενικής αξίας" και "εμπορικής αξίας" και έτσι να ευλογεί τις μαύρες συναλλαγές (εφόσον στα χαρτιά γραφόταν μόνο η αντικειμενική)!!! Παγκόσμια πρωτοτυπία, ένα κράτος να προωθεί και να προτρέπει τον κόσμο να κάνει μαύρες συναλλαγές!!!!!!!!! Εστιατόρια, ταβέρνες, καφετέριες κτλ. να είναι όλη μέρα πίτα από κόσμο και να δηλώνουν ταμείο 100 Ευρώ!!! Απόδειξη δεν έπαιρνες πουθενά, ερχόταν τα γκαρσόν με το μολύβι στο αυτί κι ένα μπακαλοδέφτερο κι έκαναν λογαριασμό. Επί σειρά ετών να γίνεται αυτό και να μην τους ελέγχει κανένας!!! Τι θα γίνει με αυτούς;;;; Έτσι θα τη γλιτώσουν;;;;;; Θα ελεγχθούνε αναδρομικά να δούμε πώς απέκτησαν τις ακίνητες περιουσίες που έχουν;;;;;; Πώς γίνεται να έχει κάποιος μονοκατοικία κι εξοχικό και δύο Ι.Χ κτλ., όταν έχει ένα μαγαζί που στα χαρτιά φαίνεται σχεδόν φαλιριμένο επί σειρά ετών;;;;;;; 150 μπουζουξίδικα και 500 κλαμπ στην Αθήνα, πίτα 7 ημέρες τη βδομάδα και να δηλώνουν 1000 Ευρώ τζίρο ημερησίως!!! Μα πώς πλήρωναν τους 150 εργαζόμενους που είχε το καθένα κι επιπλέον και την ορχήστρα με 1.000 Ευρώ;;;;;;;;;;;;; Οι ιδιοκτήτες θα ελεγχθούνε αναδρομικά για την ακίνητη περιουσία που έχουν;;;;; Εγώ γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που ήταν 25 χρόνια μαιτρ τη χρυσή εποχή 1985-2010 (μαιτρ ούτε καν ιδιοκτήτης). Έχει 4 διαμερίσματα και 3 καταστήματα που ενοικιάζει και μία μονοκατοικία που ζει αυτός (τα πήρε όλα σε αυτήν την 25ετία)! Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν κάνει Ε9 και γράφει 8 ακίνητα και δεν τον έχει ελέγξει ποτέ κανείς!!! Μα ποτέ όμως!!! Ιατροί και δικηγόροι πουλάνε άρον-άρον βίλες στη Μύκονο στη Σαντορίνη κτλ. Βίλες εκατομμυρίων! Πώς τις απέκτησαν όταν δήλωναν ότι ούτε το ενοίκιο δεν βγάζουν στη Βασιλίσσης Σοφίας και στο Κολωνάκι;;;;;; Θα τις κατασχέσει το κράτος ή έβγαλε μόνο το Γαβαλά στη σέντρα επειδή τον ήξερε ο κόσμος;;;;;;; Διατυμπάνιζαν ότι έπιασαν 300 γιατρύς στη Βασιλίσσης Σοφίας και στο Κολωνάκι. Πόσα ήταν τα έσοδα από τις κατασχέσεις των περιουσιών και τα πρόστιμα;;;;;; Καλά λέμε "κλέφτες" τους πολιτικούς αλλά οι πολιτικοί δεν πήγαιναν επί σειρά ετών με κάρτες στα ΑΤΜ να σηκώνουν συντάξεις πεθαμένων!!! Ούτε δήλωναν ανάπηροι για να βγάλουν σύνταξη... Τι θα γίνει με όλους αυτούς;;;;;;;;;;; Αυτοί θα τη γλιτώσουν έτσι και θα λέμε μόνο για τη λίστα Λαγκάρντ;;; Εντάξει, τα ξέρουμε τα ονόματα από τη λίστα Λαγκάρντ, τους ξέρουμε και τους 50 μεγαλοεπιχειρηματίες, εργολάβους, καναλάρχες, φαρμακευτικές κτλ. Οπωσδήποτε θα πρέπει να πάρει από αυτούς αλλά δεν μπορεί να μείνουνε στο απυρόβλητο τα εκατομμύρια των κλεφτοκοτάδων/μπαταχτσήδων και να τα πληρώσουν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και οι εμφανώς λιγότεροι συνεπείς πολίτες.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Marcelos 07/06/2014 18:49:07

      Πολύ σωστά όλα όσα γράφεις,κι εγώ μαζί σου. Στό τέλος όμως αναρωτιέσαι,γιατί να την πληρώσουν οι,ιδιωτ. υπάλληλοι και οι εμφανώς λιγότεροι συνεπείς πολίτες. Να συμπεράνω ότι μέσα σ' αυτούς συμπεριλαμβάνεις και τους συνεπείς Δημοσίους Υπαλλήλους που είναι απαραίτητοι στα πόστα τους και όχι υπεράριθμοι;

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Κυθήριος 07/06/2014 21:59:07

        Οπωσδήποτε!

    • ΔΔΝ avatar
      ΔΔΝ @ Marcelos 07/06/2014 19:29:53

      AX !! MARCELOS ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ !!! ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ. 1. ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΙΣΟΖΥΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΑΝΑ ΑΦΜ ΤΗΣ 10ΕΤΙΑΣ 2. ΜΑΖΕΥΕΙΣΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΩΝ ΑΝΑ ΑΦΜ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ 3. ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΚΛΠ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΧΑΑ ΚΑΙ ΤτΕ 4. ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑ ΑΦΜ ΑΠΟ ΔΕΗ - ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ 5. ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΚΜΑΡΤΟ - ΑΠΛΟ & ΦΤΗΝΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΞΙΑΣ ΚΤΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ 6. ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 10ΕΤΙΑΣ 7. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΛΙΝΩΝΤΕΣ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΜΜΕΣΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥ 8. ΔΙΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΝΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 5-10% ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗ, ΑΛΛΟΙΩΣ ΠΛΗΡΕΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ + ΠΡΟΣΤΙΜΑ + ΠΟΝΙΚΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ = ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ??? ΕΥΚΟΛΟ ???

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΔΔΝ 07/06/2014 22:01:41

        Λοιπόν, θα το συζητήσω με 2-3 ειδικούς και θα σου απαντήσω. Μου έδωσες "δουλειά"... :)

    • foros1 avatar
      foros1 @ Marcelos 07/06/2014 21:41:09

      Δεν μπορείς ταυτόχρονα να ελέγξεις 10 εκ. φορολογούμενους. Ας ξεκινήσουν πρώτα από αυτούς που έβγαλαν μη δηλωμένα χρήματα στο εξωτερικό. Είναι χρήματα που ούτε καταναλώθηκαν, ούτε επενδύθηκαν στη Ελλάδα.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ foros1 07/06/2014 22:03:03

        Σωστή κίνηση. Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου ο κόσμος πήγαινε και κατέθετε μαύρα χρήματα σε ρευστό στις τράπεζες και δεν τον ρώταγε κανένας από πού τα βρήκε. Όσοι τα έβγαλαν έξω με εμβάσματα, είναι και εύκολο να βρεθεί πού πήγαν...

  6. kritwn avatar
    kritwn 07/06/2014 19:22:37

    Εμένα το πρόβλημα μου με τον Θεοχάρη αλλά και το οικονομικό επιτελείο γενικότερα είναι πολύ απλό και συγκεκριμένο. Έχω ληξιπρόθεσμο χρέος στην εφορία. Έχω υπαχθεί σε ρύθμιση και πληρώνω κανονικά κι απαρεγκλίτως τη δόση μου κάθε μήνα. Κι έρχεται το κράτος και μου δεσμεύει τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Οδηγώντας με ουσιαστικά στην παρανομία (βλέπε φοροδιαφυγή) για να επιβιώσω. Και ρωτάω το εξής πολύ απλό. Δεν θα έπρεπε η πολιτεία να κάνει ένα διαχωρισμό μεταξύ συνεπών και μη συνεπών; Αφού πληρώνω γιατί με τιμωρείς; Πάμε τώρα παρακάτω για να δούμε και τα έργα του Θεοχάρη. Στα τέλη Μαρτίου ψηφίστηκε μέτρο μερικής άρσης δέσμευσης λογαριασμών έως τα 1500 ευρώ κι από εκεί και πάνω θα δεσμεύεται το 25%. Μέτρο που εν μέρει μου λύνει το πρόβλημα. Κι έχουν δυόμιση μήνες κι ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί. Τα έργα και οι ημέρες του κ. Θεοχάρη. Δεν παίρνει λέει αυτός τις αποφάσεις και η δουλειά του είναι μόνο να τις υλοποιεί. Πολύ ωραία. Γιατί λοιπόν δεν έχει υλοποιήσει το μέτρο εδώ και δυόμιση μήνες; Κάποιοι στα υπουργεία θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι πίσω από τις αποφάσεις. Πως καταστρέφουν τις ζωές μας με νομοθετήματα που γίνονται στο πόδι. Κουραστήκαμε τρία χρόνια τώρα. Μη μας αναγκάσετε να ψηφίσουμε Σύριζα για να δείξουμε τη δυσαρέσκεια μας.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ kritwn 07/06/2014 22:08:38

      Πώς ζητάτε να εφαρμοστεί μετά από δυόμιση μήνες φίλτατε Κρίτων;;; Εδώ ο Λαυρεντιάδης ζητάει να αποφυλακιστεί γιατί μετά από ένα χρόνο δεν έχει "καθαρογραφεί" η απόφαση εναντίον του...!!!

  7. Azarias avatar
    Azarias 07/06/2014 20:00:15

    Ποιος αρχιλογιστής της ΑΣΠΙΣ, όταν πλάκωσε το ΣΔΟΕ, κατέβασε τον γενικό διακόπτη; Για να σας βοηθήσω, το εν λόγω μαϊμούδι μετά ανέλαβε υψηλή κρατική θέση στον τομέα των εσόδων και παρέδιδε και μαθήματα ηθικής φορολογικής συμπεριφοράς.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Azarias 07/06/2014 22:09:24

      Καλά, αλήθεια λες;;;;;;;;;;

    • Xωρίς μάσκα avatar
      Xωρίς μάσκα @ Azarias 07/06/2014 22:46:18

      Στην ΑΣΠΙΣ αν δεν κάνω λάθος άφησε τ'αποτυπώματα του και ο εν λόγω Γ.Γ.Εσόδων{μετά την Lehman Brothers και δεν θυμάμαι και που αλλού};Σωστά.

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2014 21:32:06

    Άμα η εφορία σου βάλει πρόστιμο π.χ. 50χιλ. πληρώνεις το 50% και πας στο δικαστικό. Άμα σου βάλει 500εκ. απλώς βάζεις τους δικούς σου να καταθέσουν μια τροπολογία να στο σβήσουνε. Το νόμο 80/20 του Παρέτο τον ξέρουνε μερικοί?

  9. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 08/06/2014 00:53:11

    Εμένα μου φτάνει που ήταν αρεστός στην Τρόικα και αβανταδόρος τους. Αυτό λέει πολλά. Δεν έχει σημασία αν έπιασε τους στόχους του. Σημασία έχει το πως τους έπιασε. Και εγώ, άμα βγάλω νόμο που να λέει ότι "ο κάθε Έλληνας κάθε πρωί που θα ξυπνάει, θα δίνει και ένα δεκάρικο", και γω θα πιάσω τους στόχους. Άμα βάλω ΦΠΑ 45% στο γάλα, στο ψωμί και στην ζάχαρη, να δείτε τι στόχους πιάνω. Η οικονομία δεν είναι πολιτική. Μην τα μπερδέουμε. Η οικονομία είναι το αποτέλεσμα της πολιτικής. Έχουμε ανάγει τους οικονομολόγους σε πολιτικούς. Αυτό είναι επικίνδυνο, με κατάληξη φαινόμενα τύπου Παπαδήμου. Και κάτι ακόμα. Οι διορισθέντες πρέπει να υπακούουν στους ψηφισθέντες. Τα πρόσωπα που έχουν την ψήφο του λαού έχουν μεγαλύτερη εξουσία από κάθε μ@@@κα που τον έχουν διορίσει.

    • φενια avatar
      φενια @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 08/06/2014 22:25:31

      Αν δεν κάνω λάθος (διορθώστε με αν κάνω) άλλοι ψήφιζαν τους νόμους και τις διατάξεις , και αυτός τις εφάρμοζε , γιατί λοιπόν τόσο μένος για έναν υπάλληλο-στέλεχος- του Υπ.Οικ. που έκανε σωστά την δουλειά του;

      • my way avatar
        my way @ φενια 08/06/2014 22:52:08

        Γιατί δεν είχε λάβει καν την πρόνοια, να δουλεύει απρόσκοπτα το TAXISNET, άσχετα από την δική του παρουσία.

        • φενια avatar
          φενια @ my way 08/06/2014 23:32:01

          Δηλαδή όλος αυτός ο σαματάς γίνεται γιατί το taxisnet καταρρέει; ή μήπως γιατί πλέον το μνημόνιο Νο2 αρχίζει και στραγγαλίζει την κοινωνία, κοινώς ο κόμπος έφτασε στο χτένι , και αρχίζουν να αντιδρούν έντονα οι διάφορες κοινωνικές ομάδες. Προσωπική μου γνώμη ο Θεοχάρης σαν τεχνοκράτης είναι το εξιλαστήριο θύμα της υπόθεσης ο ''αμνός'' που πρέπει να ''θυσιαστεί'' για να αποροφήσει τις αντιδράσεις που έχουν προκύψει λόγω των σκληρών οικονομικών μέτρων που έχουν επιβληθεί.

          • my way avatar
            my way @ φενια 08/06/2014 23:44:22

            Η λέξη "καν" που χρησιμοποίησα, αναφέρεται στο πιο πρόσφατο αποκαλυφθέν κατόρθωμά του (TAXISNET) και δεν αποκλείει όλα τα υπόλοιπα.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ φενια 08/06/2014 23:51:48

            Αγαπητή μου, όσο "αθώος αμνός" μπορεί να θεωρηθεί η Τρόικα, άλλο τόσο "εξιλαστήριο θύμα" μπορεί να θεωρείται και ο τεχνοκράτης, που χαίρει της εμπιστοσύνης της ...

          • φενια avatar
            φενια @ roadrunner 09/06/2014 00:25:27

            Όπως θα πρόσεξες το αμνός το έβαλα σε ''εισαγωγικά'' όσο για την τρόικα δεν ήρθε απρόσκλητη , κάποιοι την κάλεσαν και κάποιοι συνεχίζουν να την κρατάνε με πρόσχημα την σωτηρία της χώρας , τώρα τη σόι σωτηρία θα είναι αυτή χωρίς τους πολίτες της χώρας είναι κάτι που θα το ερμηνεύσει ο ιστορικός του μέλλοντος. Ελπίζω μόνο να ήμαστε η γενιά που θα μπορέσει να δει το τέλος της κρίσης , όχι για εμάς ,εμείς πλέον είμαστε οι χαμένοι της υπόθεσης , αλλά για το μέλλον των παιδιών μας.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ φενια 09/06/2014 00:40:16

            Θα προσυπέγραφα με την προσθήκη: "...την τρόικα κάποιοι την κάλεσαν και συνεπώς κάποιοι άλλοι αναγκάζονται να συνεχίζουν να την κρατάνε για να μην ρισκάρουν την σωτηρία της χώρας...." και με την παρατήρηση ότι οι μόνοι χαμένοι είναι όσοι χάνουν την ελπίδα τους και παύουν να προσπαθούν.

  10. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 10/06/2014 01:10:56

    Κανένα νόημα δεν εχει η απομάκρυνση Θεοχάρη. Κανένας δεν πρόκειται να δει ως πιο φιλολαϊκή την κυβέρνηση που έδιωξε τον ''κακό Θεοχάρη". Μήπως ο αντικαταστάτης του Θεοχάρη, όποιος κι είναι αυτός, θα είναι καλύτερος αφού θα εφαρμόζει τα ίδια πράγματα;
    Όλο και περισσότερο πιστεύω ότι ελπίδα δεν υπάρχει πια.