#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2008 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Would you sacrifice another family for save your own?

Είναι κανείς τόσο αφελής (ακόμα) ώστε να νομίζει ότι οι αποκαλύψεις για την Ζήμενς γίνονται από δυνάμεις που θέλουν την διαφάνεια και την κάθαρση στην Ελλάδα; Νομίζει κανείς αμετανόητος εραστής της ουτοπίας, ότι οι …λαϊκές δυνάμεις της ανήμπορης κάθαρσης κάνουν τις αποκαλύψεις;  Πολύ θα θέλαμε να ήταν όντως μια μάχη εναντίον της διαφθοράς και της διαπλοκής. Δεν είναι όμως. Είναι μόνο μια μάχη μεταξύ αντιπάλων συστημάτων διαπλοκής, πολιτικών οικογενειών, ανταγωνιζομένων εκδοτικών συγκροτημάτων και αντιπάλων διεθνών εταιρειών.

Μαίνεται έτσι ο πόλεμος στο ΠΑΣΟΚ μεταξύ εκσυγχρονιστών και παπανδρεϊκών. Μαίνεται κι ο πόλεμος μεταξύ των δύο σημαντικών πολιτικών οικογενειών της ΝΔ. Οι διαρροές για τον Λιάπη αποδίδονται στην αγία οικογένεια. Στο μητσοτακέικο χρεώνουν τις αποκαλύψεις που έγιναν για τον Κυριάκο Μητσοτάκη στην πλευρά των καραμανλικών.

Μαγειρεύεται λοιπόν συνολικό ξεκαθάρισμα στην Ν.Δ., όπως επισημαίνει σωστά και αναγνώστης μας. Και όλα τα χρονοτέρμινα παραπέμπουν στην 1η Σεπτεμβρίου και εκεί θα φανεί τι θα γίνει. Φοβούμεθα όμως ότι είναι πλέον πολύ αργά, αφού η απαξίωση των δύο μεγάλων κομμάτων δεν φαίνεται αναστρέψιμη. Αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού. Ο Καραμανλής μπορεί, ούτως ή άλλως, να απαντήσει θετικά στο ερώτημα που ετίθετο και στον Bruce Willis: «Would you sacrifice another family for save your own?». Εννοείται βεβαίως ότι «οικογένεια» του πρωθυπουργού είναι το κόμμα που το άφησε παρακαταθήκη ο θείος του και ότι ένας είναι «ο εχθρός του κόμματος».  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sratis avatar
    Sratis 08/07/2008 17:55:10

    Siemens: Μειώνει 17.000 θέσεις εργασίας
    Δημοσιεύθηκε: 13:18 - 08/07/08
    http://www.euro2day.gr/news/world/125/articles/346347/ArticleNewsWorld.aspx
    Σε μείωση 17.150 θέσεων εργασίας, ήτοι στο 4% του εργατικού της δυναμικού σε παγκόσμιο επίπεδο, προσανατολίζεται η Siemens, λόγω της χαλάρωσης της παγκόσμιας ανάπτυξης αλλά και της κρίσης στις αγορές, σύμφωνα με το Reuters.

    Όπως επισημαίνει το πρακτορείο, οι συγκεκριμένοι παράγοντες θα έχουν ως αποτέλεσμα ο κορυφαίος ευρωπαϊκός όμιλος να έχει μείωση κόστους παραγωγής κατά 1,2 δισ. ευρώ, έως το 2010.

    Σημειώνεται πως το Reuters επικαλείται καλά πληροφορημένη πηγή, τονίζοντας παράλληλα ότι το όλο πρόγραμμα θα ανακοινωθεί και επίσημα, είτε σήμερα είτε εντός των επόμενων ημερών.

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 18:07:15

    στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται !

    να χαρουμε κι εμεις λοιπον. να γινουμε λυκοι.
    να περνουμε οτι βγαζουν τα λαμογια παραξω για ιδιοτελεις σκοπους να τα μαζεψουμε και να τους παμε π κ. απο παντου. οι διαπιστωσεις ειναι αρκετες. και θα συνεχισουν να αυξανονται. οι αποδειξεις επισης.

    η επομενη μερα εαν δεν ειναι του λαου, ημων και υμων, ειμαστε αξιοι της μοιρας μας !

    εχεις αναρωτηθει γιατι δεν εχει Καρχημακη η ΝΔ ????????

    ΠΠ

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 18:11:22

    το "COMFORTABLY NUMB" μπηκε τωρα.... και δενει με την κατασταση μας !!!!!!!!!!!!
    Οι παλιοι ροκαδες με καταλαβαινουν. Voodoo κανει ο Φακτωρας.

    ΠΠ

  4. Siopilos avatar
    Siopilos 08/07/2008 18:23:21

    "Φοβούμεθα όμως ότι είναι πλέον πολύ αργά, αφού η απαξίωση των δύο μεγάλων κομμάτων δεν φαίνεται αναστρέψιμη. "
    Aπό την μία πλευρά φόβος(???) και μαλιστα σε πρώτο πλυθυντικό πρόσωπο!!!("Φοβούμεθα")μήπως και απαξιωθούν τα δύο κόμματα και απο την άλλη κάνετε πλάκα στον ΣΥΡΙΖΑ με το post http://www.antinews.gr/?p=2681
    Ποσα θέλεις να μας τρελάνεις ή να μας τρελάνετε?? (πλυθηντικός)

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/07/2008 18:53:22

    ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!

    -17000 θεσεις εργασιας,ποσα λεφτα ελευθερωνονται για μιζες?

  6. αργόσχολος avatar
    αργόσχολος 08/07/2008 18:55:12

    Βλέποντας τον Bruce Willis στην αφίσα που ανάρτησε ο Factorx σκέφτηκα το παρακάτω γκάλοπ.
    Σε ποια ταινία του Bruce Willis ταιριάζει η σημερινή πολιτική κατάσταση της ελλάδος;

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/07/2008 18:58:53

    Ρε σύ φίλε μπράβο που τα θυμάσαι όλα αυτά. Εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι τον Μπρους να έχει επικηρύξει το κεφάλι του Σαντάμ κάτι εκατομμυριάκια και τα ταξίδια που έκανε στο Ιράκ για να εμψυχώσει τα αγόρια μας που φύτευαν την δημόκρατία στην χώρα των κάφρων.

  8. sik avatar
    sik 08/07/2008 19:35:45

    «η επόμενη μέρα εάν δεν είναι του λαού, ημών και υμών, είμαστε άξιοι της μοίρας μας !»
    Προσυπογράφω!!!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/07/2008 20:22:59

    Βρε παιδιά μην πετάτε την μπάλα στην εξέδρα και να μην παίζουμε το παιχνίδι των πολιτικών:
    Ένα βήμα την φορά, δεν με νοιάζει ποιοι πολιτικοί πήραν (που σύμφωνα με την Ελληνική Δικαιοσύνη δεν υπάρχει εμπλοκή τους) μίζες και ποια κόμματα.
    Ας "μπουζουριάσουν" τα μη πολιτικά εμπλεκόμενα πρόσωπα, ας γίνει ένα αντίστοιχο πρόγραμμα αμνηστίας όπως στη Γερμανία και ...μερικοί θα αρχίσουν να κελαηδούν, διαφορετικά οι "αδαείς" θα πάνε μέσα.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    Απλά κανένας πολιτικός δεν το θέλει, εκτός αν υπάρχει έστω και ένας ΕΛΛΗΝΑΣ που πιστεύει ότι τα κόμματα δεν "παίρνουν" μαύρα χρήματα.

    ΥΓ

    1. Το ΑΛΤΕΡ μόλις μετάδωσε ότι ο κ Μαντάς από γραφολογική εξέταση έχει γράψει το σημείωμα για τα 10.000.000
    2. Ωραίο πόρισμα.... αλήθεια τώρα που δεν υπάρχει στημένος διαγωνισμός θα ...δημοσιοποιηθούν στο ΥΠΠΟ τα αποτελέσματα για την ΓΓΟΑ? (...δεν το λέω εγώ το πόρισμα το λέει)

  10. Factorx avatar
    Factorx 08/07/2008 20:35:13

    @Siopilos .Απλά, εμις δεν προσδκούμε και πολλά απο τον ΣΥΝ και τον ΣΥΡΙΖΑ. Ουτε φυσικά οτι αποτελεί την λυση στην απαξίωση του συστηματος, Μάλλον το δεκακίνικι της είναι. Βλ.προσληψη του κ. Ψαριανιου στον Σιτυ της Γιαννας, αληθεύθει;

  11. Φιδίας avatar
    Φιδίας 08/07/2008 20:35:51

    Το Βασίλειο του για ένα άλογο(σκουφι)!

    Έχω φρικάρει γιατί ξαφνικά το ADSL άρχισε να κάνει διακοπές κατά βούληση. Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα, υστερίες κλπ ο πάροδος εδέησε και (υποτίθεται ότι) το πρόβλημα λύθηκε. Ταυτόχρονα περιμένω ένα πακέτο που στάλθηκε από Αγγλία στις 27/06 κι ακόμα δεν έχει εμφανιστεί (μπορεί να είμαι προκατειλημμένος, αλλά πιστεύω ότι δεν φταίνε τα Βρετανικά Ταχυδρομεία). Πέρσι, περίπου τέτοια εποχή μου κάηκαν κυριολεκτικά τρεις υπολογιστές με τα μπλακάουτ της ΔΕΗ – ναι, ο βλάκας δεν είχα προβλέψει για UPS. Και ενδιάμεσα, πάρα πολλές άλλες παράπλευρες απώλειες σαν αυτές που ο κάθε έλληνας έχει να διηγηθεί. Πίνω τώρα τον δέκατο ίσως καφέ της ημέρας και σκέφτομαι ότι σε μια χώρα που ακόμα και ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί σχεδόν σαν τον απίστευτα γελοίο δημόσιο, το αυτονόητο φυσικά, δεν ισχύει. Πληρώνεις συνεχεία αλλά προσεύχεσαι μπας και πάρεις, όχι αυτό που δικαιούσαι σε προϊόντα ή υπηρεσίες, αλλά έστω κι ένα ποσοστό.
    Η χώρα αυτή, χρησιμοποιώντας την ρήση του πλανητ-όρχη (σ.σ. δεν είναι τυπογραφικό νήπιε…) είναι rogue state.
    Διαπίστωση πρώτη: Ζω σε κράτος παρία.

    Παρακολουθώντας με μανία τα τεκταινόμενα, όπως όλοι μας τον τελευταίο καιρό, διαπιστώνω για πολλοστή φορά, ότι (να το θέσω κομψά) δεν λειτουργούν επίσης οι πυλώνες μιας ευνομούμενης ευρωπαϊκής Δημοκρατίας. Μοιάζουμε με κλασσική μεσαιωνική Φεουδαρχία: ένα πολιτικό σύστημα που ακροβατεί σε ένα πλέγμα από ασταθείς ισορροπίες ανάμεσα σε συμμορίες-οικογένειες ολιγαρχιών. Οι τάξεις ξεκάθαρες: άρχοντες (αφεντικά), υποτακτικοί (συμμορίτες), πλέμπα (δούλοι). Η Δικαιοσύνη επίσης, σαν την μεσαιωνική εκκλησία, κινείται πάντα κατ’ επιταγή των αρχόντων, προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στα συμφέροντα τους γέρνοντας πάντα την πλάστιγγα λίγο έως πολύ προς την πλευρά του ισχυρού της στιγμής, με θεόπνευστους χρησμούς, «ερμηνείες», παράθυρα και συχωροχάρτια.
    Οι πρίγκιπες, αν σπάνια τιμωρηθούν, δεν τιμωρούνται βέβαια από τη Δικαιοσύνη (δεν της επιτρέπεται) αλλά μονο από τους όμοιους τους – σφάζονται οι κατά καιρούς αδύναμοι κρίκοι. Οι πληβείοι αντιμετωπίζονται πάντα σαν την λάσπη που είναι κι αν φωνάξουν ενοχλητικά (το έχω δοκιμάσει), καίγονται ως μάγισσες ή αιρετικοί. Μονίμως εξευτελίζονται, τα δικαιώματα τους υπάρχουν μονο στα χαρτιά και καταληστεύονται ανηλεώς. Το έγκλημα δεν σταματάει εδώ. Οι πληβείοι όντας ανασφαλείς, ταπεινωμένοι και εξαθλιωμένοι οικονομικά, όλο και λιγότερο αντιδρούν παρά μονο γκρινιάζοντας. Έχοντας αποδεχτεί την θεόπνευστη μοίρα τους πάσχουν από χρόνια κατάθλιψη και άγχη (Eurostat), ξεσπάνε με βίαια εγκλήματα όλο και περισσότερο μεταξύ τους και (το κυριότερο) πεθαίνουν σαν έθνος. Γιατί όλα τα παραπάνω τους οδηγούν και σε κατακόρυφη υπογεννησιμότητα (Eurostat).
    Άρα, διαπίστωση δεύτερη: Ζω σε ένα κράτος τρομοκράτη.

    Δεν θέλω να καταχραστώ άλλο την φιλοξενία του Φάκτωρα ούτε την δική σας υπομονή. Απλά κλείνοντας θα πω ότι η σωστή ερώτηση προς τον «δικό μας» Ριχάρδο τον 3ο (τον κατιμάς Ραφινάτο – σ.σ. δεν είναι ορθογραφικό) θα ήταν: Would you sacrifice your people to save your family? Η απάντηση νομίζω όλοι ξέρουμε ποια θα ήταν. Και αν βέβαια, παρ’ ελπίδα, τα πράγματα αγριέψουν πολύ, ξέρουμε και εκ του σεναρίου του σοφού (Σαίξπηρ) την στεντόρεια κραυγή που θα αναφωνήσει ο γενναίος μας πρίγκηψ: Μy kingdom for a horse!

    Δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ γιατί το παιχνίδι είναι μάλλον κι αυτό στημένο, αλλά το αναφέρω διότι ως γνωστόν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

    Φιδιας

  12. Φιδίας avatar
    Φιδίας 08/07/2008 20:41:58

    λάθη βιασύνης:

    πάροδος = πάροχος, ολιγαρχιών = ολιγαρχών

  13. σινεfactorx avatar
    σινεfactorx 08/07/2008 21:16:30

    factorx γιατί έσβησες το γκάλοπ οι αρλούμπες που γράφουν όπως ο nas είναι καλλίτερες

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/07/2008 00:48:58

    "Ειναι παγια η τακτικη των δεξιων κομματων
    να βγαζουν συνεχως τα σκανδαλα
    και τις αρπαχτες τους στη φορα,
    ωστε να αποσπουν την προσοχη του λαου
    απο τα καθημερινα του προβληματα.

    Ποιος ξανακουσε για ασφαλιστικο,
    πυροπληκτους, αρθρο 16,
    συνθηκες στα νοσοκομεια,
    ακριβεια κτλ;;; ;;;

    Ολοι κανουν λογο για τις ρεμουλες υπουργων και βουλευτων, οι οποιοι ειναι ειτε στη κυβερνηση
    ειτε στην αντιπολιτευση...

    Κανενα ιχνος αξιοπρεπειας.

    Κανενα ιχνος ανθρωπιας...

    Θα γουσταρα αφανταστα ρε καργ...ιδες
    να ερθει εκεινη η μερα, που θα σας σουβλισουν
    με ενα σταυρο στο κ..ο και επειτα
    αφου σας κοψουν τα κεφαλια,
    να τα βαλουν πανω σε πασαλους για σουβλακια,
    ωστε να μπορουν να σας τρωνε
    οι πελατες απο το "Ντερλικατεσεν"...

    Oχι αλλο καρβουνο ρε μ....α.
    Οχι αλλο καρβουνο".

    ΠΡΕΖΑ TV
    9-7-2008

  15. Factorx avatar
    Factorx 09/07/2008 01:15:25

    @σινεfactorx : "factorx γιατί έσβησες το γκάλοπ οι αρλούμπες που γράφουν όπως ο nas είναι καλλίτερες".

    Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά γιατί δεν το καταλαβαίνω;