#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2012 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Wall Street Journal: "πιθανός επόμενος πρωθυπουργός" ο Α. Τσίπρας



Σαφή προειδοποίηση προς τους δανειστές της χώρας για διακοπή της αποπληρωμής του χρέους, εφόσον εκείνοι προχωρήσουν μονομερώς στη διακοπή της χρηματοδότησης απευθύνει ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλέξης Τσίπρας.

Συνεχίζοντας τις συνεντέυξεις του σε αγγλόφωνα μέσα ενημέρωσης, ο κ. Τσίπρας φιλοξενείται σήμερα στην ιστοσελίδα της Wall Street Journal, σε ένα θέμα που προβάλλεται με πρωτοσέλιδο δημοσίευμα από τους υπεύθυνους του μέσου.

Ο Πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι μια οικονομική κατάρρευση στην Ελλάδα θα δυμπαρασύρει και την υπόλοιπη Ευρωζώνη. Προσθέτει δε ότι η Ευρώπη θα πρέπει να εξετάσει ένα πλάνο το οποίο θα είναι περισσότερο προσανατολισμένο στην ανάπτυξη προκειμένου να σταματήσει η ύφεση και να ανατιμετωπιστεί η "ανθρωπιστική κρίση", όπως χαρακτηριστικά σημειώνει.

(ΣΣ Antinews: μήπως αντί για τη  Ντόρα πρέπει να έρθει στη ΝΔ ο Αλέξης; Από την μονομερή καταγγελία του Μνημονίου μιλάει τώρα για επέκταση της κρίσης στην Ευρώπη και για ανάπτυξη, ό,τι δηλαδή λέει εδώ και μήνες ο Σαμαράς)

"Η πρώτη μας επιλογή είναι να πείσουμε τους Ευρωπαίους εταίρους οτι, προς ίδιον όφελός τους, δεν θα πρέπει να σταματήσουν την χρηματοδότηση" λέει ο κ. Τσίπρας, ο οποίος προσθέτει ότι η Ελλάδα δεν έχει στόχο να προβεί σε οποιαδήποτε μονομερή κίνηση.

"Αντίθετα, εάν εκείνοι προχωρήσουν σε μονομερή κίνηση, αν - με άλλα λόγια - διακόψουν την χρηματοδότηση, τότε θα αναγκαστούμε να σταματήσουμε να πληρώνουμε τους πιστωτές μας", λέει ξεκάθαρα.

Είναι, δε, χαρακτηριστικό ότι η WSJ χαρακτηρίζει τον κ. Τσίπρα ως πιθανό επόμενο πρωθυπουργό της χώρας...

Οι αγγλομαθείς διαβάστε εδώ όλο το κείμενο της συνέντευξης.

Νωρίτερα το πρωί, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Δημήτρης Παπαδημούλης εμφανίστηκε, πάντως, στο ΣΚΑΪ με διάθεση ...για μονομερείς ενέργειες.  "Αν είμαστε πρώτοι, μπορούμε να διαμορφώσουμε μαζί με άλλους μια πλειοψηφία 151" τόνισε. "Έτσι θα περάσει μια πράξη ακύρωσης του μνημονίου που δεν θα είναι πράξη εντυπώσεων", πρόσθεσε ο κ. Παπαδημούλης.

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/05/2012 14:19:03

    Κακά μαντάτα...,μέχρι τῶρα τίς ἐπόμενες κυβερνήσεις τίς προωθοῦσαν τά ἐγχώρια Μέσα,τῶρα μπῆκαν στό παιχνίδι τά ξένα ΜΜΕ καί δή τά Ἀμερικανικά...
    Ἒ,ἡ Ἀριστερά καί ἰδιαίτερα ἡ ἀποδομητική,χρειάζεται μιά κάποια εἰδική βοήθεια...

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/05/2012 15:00:59

      Έτσι, έτσι.
      Μην ξεχνούμε ότι ο προηγούμενος Πρωθυπουργός εγκατέλειψε την προεκλογική εκστρατεία και βρέθηκε για κάποιες μέρες στη "μαμά" η οποία προετοιμάζει όλες τις λύσεις για το "οικόπεδο".

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νίκος Α 18/05/2012 15:20:01

        Ἀκριβῶς καί τῶρα τό οἰκόπεδο εἶναι ἒτοιμο γιά χτίσιμο...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νίκος Α 18/05/2012 15:25:45

        Ἀκριβῶς καί τό οἰκόπεδο εἶναι ἒτοιμο γιά χτίσιμο...

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/05/2012 16:31:23

      ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ,ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΥΧΑΙΑ .ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΔΙΕΘΝΩΣ !!!!!!!!!!!!!! ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΛΑΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ;

      ΛΕΩ ΕΓΩ Ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ .............

  2. Σταράτα avatar
    Σταράτα 18/05/2012 14:24:45

    τί κάνεις ρέ αντώνη ό τσίπρας κάνει προεκλογικό αγώνα στήν ευρώπη καί αμερική καί εμείς κάνουμε συνιστώσες στό εσωτερικό

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σταράτα 18/05/2012 18:26:12

      ε, ας τον ψηφίσουν οι αμερικάνοι τότε, και να τον χαίρονται πρόεδρο στο χωριό τους! εμείς προτιμούμε ελληνικά προϊόντα

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 18/05/2012 14:28:12

    Alexis in Wonderland

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 18/05/2012 14:59:24

    Θεωρείται απλά από τη WSJ ως πιθανός-έτοιμος επόμενος πρωθυπουργός (θου Κύριε…) ή προτιμητέος ;
    Με δεδομένη τη διγλωσσία του ΣΥΡΙΖΑ, (μέσα στην Ελλάδα να μιλάει για μονομερή διαγραφή χρέους και έξω για επαναδιαπραγμάτευση), δεν έχουμε παρά να συνάγουμε το λογικότερο συμπέρασμα ότι, την αλήθεια την λέει στο εξωτερικό.
    Εν συνεχεία, το επόμενο ερώτημα που δημιουργείται είναι το εξής: εφόσον υπάρχουν δυο μεγάλα πολιτικά κόμματα, δηλαδή η αριστερά και η ΝΔ που πάνω-κάτω εξαγγέλλουν το ίδιο πράγμα-(ανάπτυξη, αλλαγή των όρων της δανειακής), και με δεδομένο ότι πρώτο κόμμα είναι η ΝΔ και όχι η αριστερά, για ποιο λόγο μπορεί ο alexis να είναι πιο προτιμητέος από τον Αντώνη Σαμαρά, για τα συμφέροντα που εξυπηρετεί η WSJ ;

    Τι, λοιπόν, κρύβεται πίσω από τις λέξεις (εκτός απ’ τον Αλέξη) ?

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 18/05/2012 15:05:54

    Θεωρείται απλά από τη WSJ ως πιθανός-έτοιμος επόμενος πρωθυπουργός (θου Κύριε…) ή προτιμητέος ;

    Με δεδομένη τη διγλωσσία του ΣΥΡΙΖΑ, (μέσα στην Ελλάδα να μιλάει για μονομερή διαγραφή χρέους και έξω για επαναδιαπραγμάτευση), δεν έχουμε παρά να συνάγουμε το λογικότερο συμπέρασμα ότι, την αλήθεια την λέει στο εξωτερικό.
    Εν συνεχεία, το επόμενο ερώτημα που δημιουργείται είναι το εξής: εφόσον υπάρχουν δυο μεγάλα πολιτικά κόμματα, δηλαδή η αριστερά και η ΝΔ που πάνω-κάτω εξαγγέλλουν το ίδιο πράγμα-(ανάπτυξη, αλλαγή των όρων της δανειακής), και με δεδομένο ότι πρώτο κόμμα είναι η ΝΔ και όχι η αριστερά, για ποιο λόγο μπορεί ο alexis να είναι πιο προτιμητέος από τον Αντώνη Σαμαρά, για τα συμφέροντα που εξυπηρετεί η WSJ ;
    Τι, λοιπόν, κρύβεται πίσω από τις λέξεις (εκτός απ’ τον Αλέξη) ?

    • drider avatar
      drider @ roadrunner 18/05/2012 15:32:18

      Αυτά που λαμβάναμε ως δεδομένα μας οδήγησαν εδώ που είμαστε σήμερα...

  6. Μαρία avatar
    Μαρία 18/05/2012 15:06:29

    Μια χαρα τα λέει ο Τσίπρας. Ουαί στους λιγόψυχους των ΝΔ και ΠΑΣΟΚ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Μαρία 18/05/2012 16:33:25

      Καλά μας τρόμαξες! Δεν βλέπεις την απροκάλυπτη λαϊκίστικη υποκρισία του Τσίπρα;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαρία 18/05/2012 18:31:47

      Μια χαρά τα λέει, αλλά όταν έρχεται η ώρα για πράξεις κάνει πίσω. ("Ο Αλέξης με τα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγεια"). Πρωθυπουργός θέλει να γίνει, ή θα παίξουμε πάλι τις κουμπάρες στις 18 Ιουνίου? Επειδή τον προμοτάρει η WSJ δε σημαίνει ότι το πήρε απόφαση να ... τσουρουφλισθεί!

  7. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 18/05/2012 17:33:05

    Θα έλεγα (κυρίως στους αγγλομαθείς) να πάνε στην ιστοδελίδα της WSJ, και να κάνουνε ένα post με την "πραγματική κατάσταση" στην Ελλάδα.
    Επειδή οι Αμερικάνοι (είτε έχουν βραβείο Nobel είτε όχι) δεν διακρίνονται ιδιαίτερα για τις γνώσεις τους σχετικά με την Ελλάδα, δυστυχώς "πιστεύουν" ότι βλακεία γράφεται στο community της εφημερίδας.
    Εχω ήδη στείλει ένα μικρό "κείμενο"

  8. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 18/05/2012 19:14:39

    Ρε σεις, λέτε ο Τσίπρας να είναι το μυστικό σχέδιο της ελληνικής πολιτικής σκηνής, προκειμένου να αναδιαπραγματευτεί η Ελλάδα το Μνημόνιο; Ίσως πέρυσι τον Οκτ 11 όταν το δημοψήφισμα του ΓΑΠ για το Μνημόνιο 2 δεν πέρασε, οδηγήθηκαν επίτηδες τα πράγματα σε πολιτική κρίση και αντιμνημονιακή υστερία με εκφραστή τον Τσίπρα, ώστε να φοβηθούν οι ευρωπαίοι ότι θα καταγγείλουμε το Μνημόνιο, και να κάνουν πιο εύκολα παραχωρήσεις (... λέμε και καμιά μακακία, να περνά η ώρα...)

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ Κόνδωρας 18/05/2012 19:47:13

      που να δεις τι "μακακίες" γράφονται στο forum της WSJ.
      Αυτοί είναι "ντιπ τρελλοί" - πως στο "διάολο" έγιναν αυτές οι ΗΠΑ τόσο μεγάλη και ισχυρή χώρα ;

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ np_complete_problems 18/05/2012 20:14:52

        Σε πιστεύω για το επίπεδο πολιτικής ανάλυσης του WSJ forum. Δεν βγήκε τυχαία το "αμερικανιές". Βέβαια δεν τους κακολογώ: ο δικός τους κόσμος δεν μοιάζει ούτε με Ευρώπη ούτε με Ελλάδα.

  9. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 19/05/2012 03:28:33

    Ο Αλεξης ταιριαζει στισ επιδιωξεις της Πρεσβειας. Μην ξεχναμε οτι ο Αλεξης
    τους λυνει τα χερια με τα Σκοπια (ισως γιαυτο και εβγαλαν την εισοδο των Σκοπιων απο την ημηρεσια διαταξη της συνοδου κορυφης του ΝΑΤΟ ) γιατι η παγια θεση του απο την εποχη Αλαβανου ειναι πασιγνωστη. Μην ξεχναμε την επισκεψη Αλαβανου στα Σκοπια λιγο πριν το Βουκουρεστι και το περιφημο <> που ειπε ο Πρωθυπουργος των Σκοπιων με το Αλαβανο <>. Ε τωρα οσο αφορα την Τουρκια δεν κοβω το Αλεξη εστω για μια αξιοπρεπη σταση/αντιδραση οταν υπαρξει αναγκη. Μαλλον ειναι οπαδος της πολιτικησ Δρουτσα.