#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2010 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Vladimir Putin: Ο σούπερμαν της Ρωσίας



Ο Vladimir Putin είναι ένας εκπληκτικός άνθρωπος. Πρόσφατα τον είδαμε να είναι συγκυβερνήτης  πυροσβεστικού αεροσκάφους πάνω από τη δυτική Ρωσία. Το 2008 είχε χρησιμοποιήσει ένα αναισθητικό όπλο για να σώσει μια ομάδα επιστημόνων και ένα τηλεοπτικό συνεργείο από μια τίγρη. Το 2009, έσωσε τους Ρώσους καταναλωτές, αναγκάζοντας έναν μπακάλη να κατεβάσει τις τιμές στα σουτζούκια, ανάγκασε έναν από τους πλουσιότερους ανθρώπους στο κόσμο να επαναφέρει στην εργασία κάποιους απολυμένους, ανοίγοντας ένα εργοστάσιο τσιμέντου, δίδαξε τεχνικές τζούντο στα μέλη της εθνικής ομάδας του τζούντο, και εξερεύνησε τη πιο βαθιά λίμνη του κόσμου μέσα σε ένα υποβρύχιο. Τον περασμένο Απρίλιο αγκάλιασε μια πολική αρκούδα. Κολυμπάει συχνά στους ποταμούς της Σιβηρίας, και καβαλάει άλογα γυμνόστηθος. Αναμφίβολα, οι γυναίκες τον λατρεύουν. Λένε πως ποτέ δεν πρόκειται να υποστεί καρδιακό επεισόδιο, διότι η καρδιά του τον φοβάται.



Τι συμβαίνει όμως; Τα ποσοστά δημοτικότητάς του έχουν πέσει στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων τεσσάρων ετών, ενώ αναμένονται εκλογές του χρόνου. Ο πρόεδρος Medvedev, που ο ίδιος τον επέλεξε, έχασε 10 ποσοστιαίες μονάδες από την αρχή του χρόνου. Οι επιθέσεις αυτοκτονίας του Μαρτίου, και η τραγωδία στα ορυχεία τον περασμένο Μάιο, δεν βοήθησαν και πολύ. Τώρα, το Κρεμλίνο επιτέλους θέτει τις  καταστροφικές πυρκαγιές υπό έλεγχο, και η χειρότερη ξηρασία των τελευταίων 100 χρόνων οδήγησαν τη κυβέρνηση να απαγορεύσει τις εξαγωγές σιτηρών.

Σε ένα μεγάλο βαθμό, η εικόνα του Putin, ως ανθρώπου της δράσης,  έχει να κάνει με την αναγνώριση των λαθών του παρελθόντος. Πριν από δέκα χρόνια, το υποβρύχιο Kursk είχε βυθιστεί αύτανδρο. Σε κάποια φάση, όταν όλα έδειχναν πως μια αποστολή διάσωσης θα μπορούσε να σώσει τα 118 μέλη του πληρώματος, ο νεοορκισθείς τότε πρόεδρος αρνήθηκε να διακόψει τη παραθέρισή του στη Μαύρη Θάλασσα, προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων. Σήμερα ο Putin προσπαθεί να αποδείξει πως είναι ο «άνθρωπος του λαού». Στη διάρκεια των πυρκαγιών, έβγαινε καθημερινά στη τηλεόραση.



Όλα αυτά τα κόλπα δεν έχουν να κάνουν με τη δύναμη του Putin, αλλά με την αδυναμία της Ρωσίας. Η χώρα παραμένει ένα κράτος ανδρών, και όχι νόμων. Το κοινό έχει χάσει την εμπιστοσύνη του προς τους ηγέτες του, τους οποίους δεν θεωρεί ικανούς να βελτιώσουν τη μοίρα του. Πρόσφατες δημοσκοπήσεις έδειξαν πως το 43% των Ρώσων δεν αναμένουν οτιδήποτε το θετικό από τον πρωθυπουργό τους. Το 56% δηλώνει καθόλου ικανοποιημένο με ότι συμβαίνει στη πατρίδα του. Ως πρόεδρος, ο Putin κατάργησε την άμεση εκλογή των περιφερειακών κυβερνητών, οι οποίοι τώρα διορίζονται από το Κρεμλίνο. Το 59% των πολιτών διαφωνούν με αυτό το καθεστώς. 82% των ερωτηθέντων θεωρούν πως οι κρατικοί αξιωματούχοι δεν σέβονται τους νόμους.

Οι Ρώσοι δεν πιστεύουν στην ακεραιότητα των δημοσίων θεσμών τους. Η Ενωμένη Ρωσία, το κόμμα που ελέγχει τα 2/3 της Δούμας, δεν εκπροσωπεί τίποτα άλλο παρά μια αφοσίωση στον Putin. Τα δικαστήρια δεν χαίρουν εκτίμησης. Τα ΜΜΕ της χώρας κάθε άλλο παρά ελεύθερα είναι.

Ο Putin έχει απολαύσει μια ισχυρή αποδοχή για περισσότερο από μια δεκαετία. Αν και τα ποσοστά αποδοχής  του πέφτουν, το τέλος του καυτού καλοκαιριού θα τα δει να ανεβαίνουν και πάλι. Πολύ πιθανό να καταφέρει αυτά που θέλει στις βουλευτικές εκλογές της επόμενης χρονιάς, και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια συνεκτική αντιπολιτευτική πρόταση η οποία να του στερήσει τη προεδρία στις εκλογές του 2012.

Παρόλα αυτά, οι ξένοι αναλυτές αναρωτιούνται πως θα είναι στο μέλλον η Ρωσία χωρίς τον Putin. Ακόμη και αυτός ο υπερήρωας δεν θα ζήσει για πάντα, ενώ δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο για το ποια προσωπικότητα ή ποιος θεσμός θα μπορούσε να τον αντικαταστήσει με φερεγγυότητα.

Foreign Policy

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/08/2010 18:21:34

    Και μετά τα χώνουμε στον Πανίκα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σοσιαληστής 22/08/2010 01:13:09

      Ποιός Πούτιν και αηδίες. Ο Ψωμιάδης καταφέρνει να παρίσταται σε 15-20 γάμους και άλλα τόσα βαφτίσια κάθε σαββατοκύριακο. Μαζί με τις δεξιώσεις και τα γλέντια. Ποιός άλλος μπορεί να το κάνει αυτό; Αν το επιχειρούσε ο Πούτιν, θα πάθαινε συγκοπή.

  2. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 21/08/2010 18:25:24

    Τι ανησυχία είναοι αυτή των δυτικών για το μέλλον και το καλό της Ρωσίας; Με κατασυγκίνησαν οι άνθρωποι! Μήπως θα πρέπει να επέμβουν κι εκεί για να τους σώσουν από τον "κακό" Πούτιν; Ξέρουν αυτοί!

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ΝΙΚΟΣ 22/08/2010 11:40:07

      Εχουν καιρό να τους πάνε για αφαίμαξη και ανησυχούν ενώ με το Γιέλτσιν ασύστολα κλέβανε

  3. nick avatar
    nick 21/08/2010 18:28:41

    O GAP είναι καλύτερος! Πιο αθλητικός τύπος, κάνει κανό, κολυμπάει 107 ναυτικά μίλια καθημερινά, κάνει ποδήλατο αλλάζοντας αλυσίδα εν κινήσει, κάνει γυμναστική και βάρη. Επίσης είναι ψηλότερος, πιο μυώδης και ελέγχει τα ΜΜΕ της χώρας του καλύτερα απ' ότι ο Βλαδίμηρος της δικιάς του.
    Τέλος, όταν πάει διακοπές, το εννοεί. Ξεχνάει να γυρίσει...
    Όσο για το ελικόπτερο, ο GAP κάνει εντατικά μαθήματα. Θα το χρειστεί σύντομα...

    • Alex avatar
      Alex @ nick 21/08/2010 19:25:25

      ΛΟΛ ΛΟΛ ΛΟΛ

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ nick 22/08/2010 11:40:47

      καμμια σχέση ο βλάκας και ο έξυπνος

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 21/08/2010 20:06:03

    Ειναι και στο σεξ καλος, καταφερε εντεκα εκατομμυρια Ελληνων σε δεκα μηνες.

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ salmonellas 22/08/2010 00:16:22

      8,5, οι άλλοι είναι αλλοδαποί.

      • Ολντ Τραφορντ avatar
        Ολντ Τραφορντ @ Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 00:19:40

        κι αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει οτι ο ΓΑΠ δεν κάνει διακρίσεις...ότι κάτσει...

  5. Νικος avatar
    Νικος 21/08/2010 20:18:35

    Μακάρι να είχαμε κάποιον σαν τον πούτιν..

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 21/08/2010 21:32:46

    O Πούτιν κράτα όρθια τη Ρωσία, γιατί είναι Ρώσος.
    Το παιντί το μόνο που κάνει είναι να τραβά το κανώ του και να κάνει ξεναγό στον αφέντη του......ακατάλληλε!!!!!

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/08/2010 21:48:30

    Τον Πούτιν τον μισεί η Δύση και το κατεστημένο της γιατί εθνικοποίησε το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο τής Ρωσσίας στερώντας τα από τις δυτικές πολυεθνικές, τα συμφέροντα των οποίων υπηρετούν οι δυτικοί πολιτικοί.

    Είδατε πώς ο Καντάφι, από παγκόσμιος τρομοκράτης και ανισόρροπος δικτάτορας, μεταμορφώθηκε εν μία νυκτί σε πεφωτισμένο πρόεδρο, όταν έδωσε τα δικαιώματα εξόρυξης του λιβυκού πετρελαίου στη ΒΡ;

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Στέργιος 22/08/2010 11:42:12

      Αριβώς όπως μεταφορθώθηκε ο Γιωργάκης σε Γι'ωργο. ΠΕΛΆΤΕς ΜΟΥ

  8. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 00:14:57

    Αν ισχύει οτι τα ποσοστά του πέφτουν τότε φαίνεται κι οι Ρώσοι βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια και μπορεί να σκέφτονται απο τις επόμενες εκλογές να ψηφίσουν κάτι σαν το ΠΑΣΟΚ που έχουμε εμείς.
    Την δίαιτα θα την έχουν εξασφαλισμένη!
    χα χα χα χα!

  9. The Saint avatar
    The Saint 22/08/2010 01:03:34

    Πάντα τον θαύμαζα, και θα συνεχίσω να το κάνω...

  10. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 22/08/2010 10:31:30

    Μπορούμε να τον νοικιασουμε τον Πούτιν, για κανά δυο μήνες μηπως και στρώσει η κατάσταση εδώ. Να αρχίσει τον GAP στις κλωτσιες να τον στείλει στην πατρίδα του -οποία και αν είναι αυτή- και αλλά όμορφα.

  11. elena toyba avatar
    elena toyba 09/09/2010 17:09:06

    κατα την γνωμη μου ο Πουτιν ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους ηγετες τις Ρωσιας(για να μην πω ο μεγαλυτερος)και του κοσμου ολοκληρου!καταφερε να ανιψωσει την Ρωσια σε μια στιγμη που ηταν ετοιμη για καταρευση..επισης μιλαμε για μεγαλο μυαλο...να φανταστειτε πριν να ασχοληθει με την πολιτικη εργαζοταν ως μυστικος πρακτορας στην KGB!!!