#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2010 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Top -10 χειρότερων υπουργών στην Μεταπολίτευση



Μιας και γίνεται τόσος λόγος για κακούς χειρισμούς, για πράξεις και παραλείψεις των καλών μας πολιτικών, είπα να φτιάξω μια λίστα με τους χειρότερους υπουργούς.

Οι τωρινοί υπουργοί απαλλάσσονται. Έχουν δρόμο μπροστά τους.

Άφησα πολλούς εκτός που ενδεχομένως άξιζαν μια θέση στη λίστα, αλλά προτίμησα αυτούς που εκφράζουν σχολές νεοελληνικής πολιτικής πρακτικής.

Σαφώς και οι κρίσεις είναι υποκειμενικές, βιωματικές και άρα αυθαίρετες. Πάσα αντίρρηση δεκτή.

10.  Αριστοτέλης Παυλίδης: Δεν πρωτοτύπησε σε πράξεις, ούτε σε μεθόδους. Η οχύρωση του πίσω από την ασυλία ήταν όμως παροιμιώδης. Το «δεν παραιτούμαι κύριε συνάδελφοι» με το παράλληλο κούνημα του δείκτη, σε συνδυασμό με την ομηρία της κυβέρνησης και το μαστίγωμα  για μήνες των ΜΜΕ, του δίνουν τη θέση στη λίστα.

9. Γιάννης Ποττάκης: Οι φίλοι του έχουν να λένε ότι δεν τους πούλησε ποτέ, ότι είναι αυτοδημιούργητος, η αλαζονεία του όμως στους υπουργικούς θώκους υπήρξε μνημειώδης.  Κερδίζει επάξια μία θέση, καθώς έφτασε στα πρόθυρα της διάλυσης το τελευταίο υπουργείο που του ανατέθηκε

8. Μιχάλης Λιάπης: Αν στο Μεταφορών κράτησε τα προσχήματα, στο Πολιτισμού δάκρυσαν από τα γέλια και οι Καρυάτιδες. Όταν το όνομα του αναμείχθηκε με τη Ζήμενς, η έννοια του κουτοπόνηρου πήρε άλλη διάσταση.

7. Μένιος Κουτσόγιωργας: δεν είχα πρόθεση να βάλω στη λίστα πολιτικούς που δεν είναι πια κοντά μας, αλλά ο Μένιος συμβολίζει όσο κανένας άλλος το καθεστωτικό ΠΑΣΟΚ.  Ο πιστός πρασινοφρουρός, άσκησε καθήκοντα και πρωθυπουργού την εποχή του Χέρφιλντ, λύγισε προδομένος από αυτούς που υπηρέτησε με μανία.

6.Σάββας Τσιτουρίδης: αμάρτησε για  τα δομημένα, για τα ομόλογα, για τα Ταμεία. Η κλασσικότερη ίσως περίπτωση του άλλα λέω και άλλα κάνω. Θα έκανε μεγάλη καριέρα την δεκαετία του ΄50. Θα ήταν πιο ψηλά στη λίστα αλλά υπάρχουν και καλύτεροι…

5. Άκης Τσοχατζόπουλος: Όταν έχασε την πνευματική καθοδήγηση του Αντρέα, είπε να γίνει αρχηγός. Δεν του βγήκε και έχασε τον προσανατολισμό του. Αφέθηκε στις απολαύσεις της ζωής…

4. Γιώργος Βουλγαράκης: Η πιο κυνική περίπτωση. Η φράση του «ότι είναι νόμιμο είναι και  ηθικό» είναι πλέον ιστορική. Δεκάδες υπουργοί λειτούργησαν με αυτό το τσιτάτο. Ήταν αυτός που το εκστόμισε…

3. Γιάννος Παπαντωνίου: Σε εποχές ανάπτυξης και ΟΝΕ θα μπορούσε να περάσει αλώβητος αλλά τον έφαγε ο λαϊκός καπιταλισμός. Το Χρηματιστήριο μετακόμισε μετά τη θητεία του…

2. Θόδωρος Ρουσσόπουλος:  Ο χαρακτηριστικότερος εκφραστής της κυβερνητικής προπαγάνδας στην μεταπολίτευση. Ίσως έκανε τη δουλειά καλύτερα από όλους, για αυτό και όταν έπεσε, έκανε πάταγο. Το παρασκήνιο έφαγε πολλούς, αυτός αισθανόταν πολύ ισχυρός. Τελικά ήταν παραίσθηση…

1. And the Oscar goes to…όσοι δεν το έχετε βρει, ζούσατε σε άλλη χώρα για χρόνια.Ladies and gentlemen, ο άνθρωπος των Ιμίων, του Οτσαλάν, της Μαδρίτης, των S-300, ευφυής και φωνακλάς, έντιμος και δύστροπος, πολύπλοκος και (αυτο)καταστροφικός, ο άνθρωπος που ο Αντρέας έβλεπε διάδοχό του, ο Θόδωρος Πάγκαλος. Έχει όμως ακόμα μια ευκαιρία να απαλύνει τις εντυπώσεις. Τελικά εκτός από τη μπάλα και η Ιστορία είναι πόρνη

Για να μην είμεθα μηδενισταί, θα επανέλθω και με τους καλύτερους…

 ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 17/04/2010 19:23:05

    Οδυσσέα, σόρρυ αλλά ή είσαι εξαιρετικά νέος ή έχεις ασθενική μνήμη.
    Πώς γίνεται να μην είναι στο top-10 ο Λαλιώτης;
    Πώς γίνεται να αδικείς τόσο επιπόλαια τη Βάσω ή τον Πάχτα;
    Ξεχνιούνται τα μεγάλα αστέρια τόσο γρήγορα;

  2. Αριστειδης avatar
    Αριστειδης 17/04/2010 19:35:55

    Οδυσσεα συμφωνω αλλα where is Laliotis

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Αριστειδης 17/04/2010 22:34:51

      Πρόεδρος του ιδρύματος Ανδρέα Παπανδρέου για την οικογένεια του Γιωργάκη με μέλη τη Σοφία, το Νίκο, τον Αντρίκο, κλπ....

      • Dimi avatar
        Dimi @ ΑΡΚΑΣ 18/04/2010 13:01:24

        Kαι Υπεύθυνος Δασοπροστασίας, παρακαλώ!

        Τα εναπομείνοντα δάση μας, είναι πλέον ασφαλή με το "Σύστημα Δασοπροστασίας Λαλιώτη”. Που να ήταν άραγε το παλληκάρι γιά να μάς σώσει τον Αύγουστο του 2007? (προάγγελος των Δεκεμβριανών 2008), όταν άνθρωποι, ζώα, περιουσίες και αισθητικού κάλλους δάση EΓΙΝΑΝ ΣΤΑΧΤΗ! απ'άκρου εις άκρη της Ελλάδας KAI παγκόσμια Braking News on “The Greek Inferno”?!!

  3. maquis avatar
    maquis 17/04/2010 19:55:08

    Αυτή είναι λιστα για σύλληψη και κατευθείαν στον Κορυδαλλό - με την εξαίρεσεη του Πάγκαλου. Εχουν φάει και εχουν φάει. Ας βρεθει μια λύση για άρση της παραγραφής με αναδρομική ισχύ. Αλλά ο κόσμος έχει πιά εθιστεί σε τέτοιες αρπαχτές, ίσως γιατί ο καθένας στον τομέα του ελπίζει να γίνει ενας μικρός Ακης ή Παυλίδης. Γιαυτό όλοι θέλουν και επιδιώκουν τον διορισμό στο δημόσιο, παρά τον πενιχρό μισθό. Γιατι οι περισσότεροι ελπίζουν οτι σε λίγο θα βρίσκονται στο κατάλληλο πόστο και θα τα παίρνουν στο πολλαπλάσιο.Δε χρειάζεται να αρχίσω τα παραδείγματα: υπάλληλοι πολεοδομιών, εφοριών δήμων, ΙΚΑ, όλοι εχουμε κάποιο γνωστό, συγγενή με "σωστή" αποκατάσταση. Σπίτια, αυτοκίνητα, καταθέσεις, τα παιδια σπουδές στο εξωτερικό και πάει λέγοντας. Δεν υπάρχει σωτηρία. Οποιοι αρπαξαν θα τα βγάλουν πέρα. Οι άλλοι την έβαψαν (διαλέχτε εσείς το χρώμα)

  4. anetos avatar
    anetos 17/04/2010 20:01:33

    δηλαδη ο Πακης που παει ρε παιδια ?

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/04/2010 20:05:43

    Λαλιώτης (το άπαρτο Βυζαντινό κάστρο), αλλά και ο Πάκης (το top Βασικός Μέτοχος και έπονται πλείστα όσα, μη ξεχνάμε τα τελευταίως αποκαλυφθέντα), ο τύπος με την καντίνα καί τους Ινδούς (από Μ αρχίζει ή απατώμαι που λέει κι ο Χλέμπουρας;), ο τύπος με την οδοντοστοιχία (ο Γιάννος ντέ)..
    Ρε Οδυσσέα, μια πρόταση, κάντο top - 20, μην αδικείς...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 17/04/2010 20:23:03

      Τον Μαχάτμα εννοώ...σόρρι Μαγγίνα!

  6. Δημητριος avatar
    Δημητριος 17/04/2010 20:10:25

    που ειναι ο Πακης ???????????????????

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/04/2010 20:11:25

    Ο Αλογοφούσκης;

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/04/2010 20:11:57

    Ποιόν να πρωτοδιαλέξεις!

    • nancy avatar
      nancy @ Sic transit gloria mundi 17/04/2010 20:24:26

      Ελα ντέ, θα χρειαστούμε δύο οθόνες για stereoδιάβασμα, χιχιχι

  9. Αρκετά πια avatar
    Αρκετά πια 17/04/2010 20:23:45

    Πάκης και ξερό ψωμί. Το απόλυτο Νο 1. Άκου Ποττάκης! Τί έκανε ο άνθρωπος;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Αρκετά πια 18/04/2010 17:40:19

      Συμφωνώ. Ούτε οι Τούρκοι δεν κάναν τέτοια ζημιά στην Αθήνα όπως επί Πάκη. Παρότι δεν είμαι Αθηναίος.

  10. Κρης avatar
    Κρης 17/04/2010 20:24:17

    Τόμπρας , Τσουκάτος παίζει ;

    αυτοί είχαν πιό πολύ εξουσία από πάμπολους με υπουργικούς θώκους

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/04/2010 20:53:38

    Ἀν εἶναι δυνατόν νά ξεχνᾶς τόν Παυλόπουλο!

  12. nestoras avatar
    nestoras 17/04/2010 22:45:29

    Την ντορούλα γιατί την ξεχνάτε ;

  13. Δημητριος avatar
    Δημητριος 17/04/2010 22:51:37

    Και ο Χατζηγακης με την απολυτη δηλωση του 20ου αιωνα (ανωτερη και απο την "γρανα" ) οτι :
    " απο το 1974 και μετα ολα στην Ελλαδα λειτουργουν σχεδον αριστα " !!!!!

    • dismissed avatar
      dismissed @ Δημητριος 18/04/2010 12:46:56

      άλλος ένας, ουδέποτε εργασθείς in the real world, από την ΟΝΝΕΔ,-> δοτό μεταπτυχιακό -> Ευρωβουλή -> Βουλή ιθαγενών -> υπ. ανάπτυξης !!!

  14. neotera avatar
    neotera 17/04/2010 23:42:10

    Ο Σηφουνάκης αναδεικνύεται ως αρχέτυπο γυφτοπασόκου, όπως αριστουργηματικά τον περιέγραψε ο Βγενόπουλος . Εχει κάτι από "ντουβάρι", σαν τον Κουλούρη ένα πράμα ! Επίσης η "Μαριέττα μας" που επέμενε (ως ημίαιμος) να εξυμνεί την ..."παγκοσμιοποίηση" !

  15. Jimbaran avatar
    Jimbaran 18/04/2010 00:04:50

    Ευτυχώς έμαθα πως κλίνετε με την Βοηθεια Των Κυριων nancy και Κόριννα ο Τσουκάτος λοιπόν.. Ο Τσουκάτος Του Τσουκάτου Tω Τσουκάτω !! κτλ Γιατί ο θόδωρος ήτανε καλόκαρδος.Και δεν έπαιρνε τη ζωή στα σοβαρά.Γελούσε πάντα και στις ευτυχίες και στις δυστυχίες.Δεν "εννοούσε" να χαλάσει τη Ζαχαρένια του...

    • nancy avatar
      nancy @ Jimbaran 18/04/2010 00:37:38

      Κόριννα την πατήσαμε, τα ελληνικά του κ. Jimbaran είναι καλύτερα απ τα δικά μας. ΄Αλλος ήταν ο στόχος!

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Jimbaran 18/04/2010 03:13:39

      όλοι οι χαζοχαρούμενοι δηλαδή είναι και άριστοι υπουργοί....ειδικά όταν κουβαλάνε τα εκκατομύρια από τις μίζες της ζημενς στο κόμμα ε; κι αυτό χαμογελώντας προφανώ ς το έκανε ...άρα αθώο το παιδί....

  16. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 18/04/2010 02:43:19

    Θα συνεισφέρω με τους κάτωθι:

    Κοντογιαννόπουλος στο Παιδείας, Αβραμόπουλος στο Υγείας, Πολύδωρας στο Δ.Τάξεως και φυσικά όλοι οι προαναφερόμενοι.

  17. ellen avatar
    ellen 18/04/2010 08:02:22

    Πάχτας-αρπάχτρας....

  18. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 18/04/2010 08:10:32

    Κάτι γατόνια,που πολύ πρίν το 2004,στρώσαν το δρόμο γιά το Βατοπέδι,τα ξεχάσαμε ή μας ξέφυγαν;;;;;;;;;;

  19. F avatar
    F 18/04/2010 10:00:12

    Τὸ ἀξέχαστο δίδυμο Μαρούδα (Καρούδα κατὰ τὸν ἀπαγορευμένο, καὶ τὴν δεκαετία τοῦ '80, Μίκη Θεοδωράκη) - Κωστοπούλου;

  20. tzager avatar
    tzager 18/04/2010 10:53:21

    Δηλαδή τι, να πάρουμε τις μολότωφ..?

    Αφού κάθε τρία, τριάμιση, τέσσερα χρονάκια έχουμε εκλογές και βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας!

  21. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/04/2010 12:11:41

    Ah,oui ??? Que c'est que vous nous conseiller ???

  22. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/04/2010 12:12:48

    Lapsus : ce.

  23. perastikos avatar
    perastikos 18/04/2010 12:35:18

    αγορι μου τα μισα απο οσα γραφεις ειναι μακακιες... απορω που ο φακτορας ανεβάζει τετοιες!

    • maquis avatar
      maquis @ perastikos 18/04/2010 12:42:00

      Σε πολεοδομία δουλεύεις; σε ΙΚΑ; σε υπουργείο;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ perastikos 18/04/2010 17:26:16

      Για τα υπόλοιπα μισά...
      Μην ανεβάζεις τόσο το επίπεδο της συζήτησης, δεν μπορούμε να σε παρακολουθήσουμε

  24. ataktos avatar
    ataktos 18/04/2010 15:01:55

    το προβάδισμα ανήκει σίγουρα στους συντρόφους του τιραμολα ΓΑΠ και Παγκαλο ..

  25. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 18/04/2010 17:34:54

    Έχω αδικήσει πολλούς είναι αλήθεια. Υπάρχει τουλάχιστον μία ακόμη δεκάδα πολύ δυνατή.
    Σας είπα όμως ότι οι κρίσεις είναι υποκειμενικές και άρα αυθαίρετες.
    Στους καλύτερους έχω το αντίθετο πρόβλημα. Τους ψάχνω με το κυάλι. Ρϊξτε κανά όνομα πολύ καλού υπουργού...

  26. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 18/04/2010 17:38:04

    Ποιανής χώρας;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ καθρέφτης 18/04/2010 22:35:18

      xaxaxa

  27. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/04/2010 17:52:11

    Je vous demande pardon, mon ami,l'ami du peuple,et extreme amant du caviar !!!(άλα τσις,γαλλικό εγώ ο βλάχος !!!)

  28. geothe avatar
    geothe 18/04/2010 18:01:57

    Δεν είναι πως τους ψάχνεις με το κυάλι είναι κι αυτή η ηφαιστειακή τέφρα, να πάρει...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ geothe 18/04/2010 22:36:18

      Σωστός..

  29. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/04/2010 19:45:21

    Ξεχάσαμε τον μηχανικό που τον ξεγέλασε ο ...μηχανικός του και του έβγαλε άδεια για αυθαίρετο κατά λάθος! Έχουμε μνήμη σουρωτήρι, Σουφλιάς, τί θα γίνει φίλε μου μ' εμάς;

  30. φρονιμος avatar
    φρονιμος 18/04/2010 19:53:42

    o Λιάνης του κόκκαλη?
    ιντραλοτ,καραισκάκη,πάμε στοίχημα,ολυμπιακοί αγώνες

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2010 23:18:37

    ΑΓΠ και τα μυαλα στα καγκελα.. σε δικη του λιστα μονος παιζει!

    ΠΠ