#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2010 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tommaso Padoa-Schioppa: η νέα ανακάλυψη του Γιώργου



Με απόφαση του πρωθυπουργού Γιώργου Α. Παπανδρέου, ο πρώην υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών της Ιταλίας (2006-08) και Πρόεδρος της Υπουργικής Επιτροπής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (2007-2008)  Tommaso Padoa-Schioppa, αναλαμβάνει καθήκοντα συμβούλου του σε θέματα Οικονομίας.  Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, ο κ. Schioppa, με την παγκόσμια γνώση του στο σύνθετο πλέγμα των θεσμικών και οικονομικών δεδομένων, σε συνδυασμό με τη σημαντική εμπειρία του στη χάραξη πολιτικής σε ανώτατο διεθνές επίπεδο, θα παρέχει συμβουλές στον Πρωθυπουργό σε θέματα πολιτικού σχεδιασμού που αφορούν την εφαρμογή του προγράμματος οικονομικής, δημοσιονομικής και διαρθρωτικής πολιτικής, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού μηχανισμού στήριξης.

Φαίνεται λοιπόν ότι μετά τους χρυσοπληρωμένους «φίλους» οικονομολόγους που έχει ο Γ. Παπανδρέου προκειμένου να τον συμβουλεύουν πώς θα… διαλυθεί η ελληνική οικονομία, σειρά παίρνουν και οι συνταξιούχοι οικονομολόγοι οι οποίοι θα αναλάβουν το ελληνικό lobbying προκειμένου η χώρα να μπορέσει να δανειστεί από τις αγορές και πάλι.

Το θέμα μόνο θυμηδία μπορεί να προκαλέσει. Έχει, λέει, διασυνδέσεις ο Ιταλός και θα βοηθήσει στην επάνοδο στις αγορές. Θα είναι δηλαδή κάτι σαν ξένος οικονομικός σύμβουλος που θα μας υποδεικνύει τι πρέπει να κάνουμε ώστε να γίνουμε ξανά ο αγαπημένος πελάτης των δανειστών. Πρόκειται για μια ακόμα πανευρωπαϊκή πρωτιά της κυβέρνησης Παπανδρέου να κλείσει ξένο σύμβουλο για να κάνει lobbying.

Βέβαια, για το πόσο και μέχρι πότε θα πληρώνουμε τον Ιταλό… μάγο αυτό δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ. Άλλωστε, υπάρχει η γνωστή διάταξη που ψήφισε η κυβέρνηση και η οποία δίνει το ελεύθερο στον Γ. Παπανδρέου να επιλέγει όποιο σύμβουλο και επιτροπή θέλει χωρίς να δίνει σε κανέναν λογαριασμό.

Αλλά, μήπως, πρέπει να ρωτήσουν πριν τον προσλάβουν γιατί δεν το παίρνει η ιταλική κυβέρνηση που έχει τόσα μεγάλα προβλήματα; Αν πρόκειται για τόσο μεγάλο μυαλό γιατί δεν τον χρησιμοποιούν κι άλλες κυβερνήσεις;

Κι εν πάση περιπτώσει, εκείνος ο Λουκάς Παπαδήμος δεν έχει ισχυρές διασυνδέσεις ώστε να αναλάβει το lobbying για την πατρίδα του; Ή μήπως προορίζεται για κάτι μεγαλύτερο εν όψει ανασχηματισμού;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 03/08/2010 18:13:33

    οι άντρεςςς ..πανε ..χερι..χερι ..χιχχι

    • no more mr. nice guy avatar
      no more mr. nice guy @ ataktos 03/08/2010 18:56:17

      ο δημαρχος εισαι?

      • ataktos avatar
        ataktos @ no more mr. nice guy 03/08/2010 19:29:27

        αιααιααι

  2. sovokai avatar
    sovokai 03/08/2010 18:18:31

    μας ζαλισαν οι Γερμανοι και φεραμε Ιταλό. Αμυνα η επίθεση παίζει;

    • ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ avatar
      ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ @ sovokai 03/08/2010 18:20:30

      κλοτσοσκούφι παίζει!!

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ sovokai 03/08/2010 18:22:49

      Πάει ο Κεντίρα, το φοβερό Γερμανο-τυνησιακό αγόρι, πρόλαβαν και μας το πήρανε οι Ισπανοί! Ο δικός μας σιτεμένος μου φαίνεται, κάτι σαν τραπεζικός Τσιρίλο με μαλλιά ή Γκατούζο χωρίς μουστάκι!
      Κόφτης είναι, ελπίζω να δουλεύει καλά το κατενάτσιο, θα χρειαστεί.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sovokai 03/08/2010 18:23:13

      Και ο Μέσσι νάταν, σε ξερό γήπεδο τι να κάνει; (Και με συμπαίκτες αγγούρια;)

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ sovokai 03/08/2010 18:24:31

      Έ τώρα, μη ζητάμε και τον Μύλλερ τον νεότερο (που τον θέλει και η Μπενφίκα, ακούγεται, αλλά δεν δίδεται)!

  3. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 18:29:06

    Πατήστε να δείτε στο youtube, το βιντεάκι " λίστα Μπίλντερμπεργκ 2009 με ονόματα και φωτογραφίες" και θα δείτε τον κύριο Τομάσο πρώτη μούρη. Γίνεσαι μετά συνωμοσιολόγος ή δε γίνεσαι?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 19:00:37

      Ελα δεν το πιστεύω πάλι έτυχε ρε παιδί μου;

      Παγκόσμια διακυβέρνηση λέμε.... αρε μεγαλεία από το γιο του Αντρίκου, ο λαουτζίκος και «τύχη» του δουλεύει...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 19:04:25

      http://www.bilderberg.org/bilder.htm

      τι λες βρε παιδί μου κάτι συμπτώσεις!

      • Calamari avatar
        Calamari @ Σοσιαληστής 03/08/2010 23:39:14

        Μπραβο !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 19:14:22

      Το όλο σκηνικό που ζούμε, θυμίζει χρονικό μιας προαναγγελθείσας παγκόσμιας κυβέρνησης.

      • panos33 avatar
        panos33 @ Strange Attractor 03/08/2010 19:35:57

        Ο λαός των Γκρεκών είναι αναρχικός και δύσκολος να τιθασευθή. Γι' αυτό πρέπει να τον χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες. Τότε ίσως αναγκασθή να συμμορφωθή. Εννοώ να πλήξουμε τη γλώσσα του, την θρησκεία του, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε την δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, ώστε να μην μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, στην Ανατολική Μεσόγειο και στην Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή την νευραλγική περιοχή στρατηγικής σημασίας για μας
        γνωστο δεν ακουγεται?
        χ.κισινγκερ

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 19:16:48

      Σιγά μην είναι οι galacticos.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ O Θείος 03/08/2010 19:24:31

        bilderbergicos είναι σίγουρα πάντως

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/08/2010 19:43:27

      Έρχεται η καταστροφή του κόσμου με μαύρη μαγεία.
      Το είχε προφητεύσει ο Κάρλ Κράους, ήδη από το 1922.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ O Θείος 03/08/2010 20:17:44

        εντάξει μας έπεισες... πιάσε μια παγκόσμια διακυβέρνηση από όλα χωρίς τζατζίκι και βιο γύρο συναγρίδας για τον Jeffrey

  4. Misha avatar
    Misha 03/08/2010 18:29:11

    Mωρέ φέρνει υπουργό του κατάμαυρου Μπερλουσκόνι και ακόμα να σηκωθούνε κι οι πέτρες; Όπου νάναι θα φέρει και κάποιον από τους διοργανωτές του πραξικοπήματος τςη Κόστα Ρίκα να βοηθήσουν στην επιβολή της τάξης!
    Τέτοιο μεγάλο χαϊβάνι είχε να δει η Ελλάδα από την εποχή που η Βασιλειάδου και ο Αυλωνίτης ανταγωνίζονταν για τη δημαρχία!Τελικά ο ΓΑΠ είναι Αυλωνίτης και Βασιλειάδου, 2 σε 1.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ Misha 03/08/2010 18:40:08

      Του Romano Pronti ήτανε..! Μικρή διαφορά.
      Καμμία σχέση με τον G.Tommaso di Lampedusa, όμως!

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ klausevitz 03/08/2010 18:43:35

        Visconti-Il Gattopardo.

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 03/08/2010 18:47:38

      Είχα ξεχάσει πως κυβέρνησε ο Πρόντι στη γειτονα.Η μαυρίλα δεν αλλάζει καθόλου πάντως αφου ειδα πως ο τυπος ηταν πισω από τη δημιουργία του Ευρω και υπήρξε μεγαλοστέλεχος του ΔΝΤ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Misha 03/08/2010 22:13:46

      Ποτε ο Γιωργος δεν θα εφερνε δεξιο υπουργο.Παντα σοσιαλιστες.

  5. panos33 avatar
    panos33 03/08/2010 18:34:58

    σου λεει ο προθυπουργος της καρδιας μας...ο παναθηναικος πηρε τον γκοβου,ο ολυμπιακος πηρε τον ριερα,πρεπει να κανω και εγω μια μεταγραφη ξενου παικτη για να πουλησω τα διαρκειας μου.....και το ονομα αυτου:Tommaso Padoa-Schioppa
    που ειναι λεει και κοντα στις αποψεις του τζεφρυ μας,ποιες ειναι αυτες?στην τρικυμια εν κρανιο συνηθως δεν βρισκεις ακρη........

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 03/08/2010 19:13:44

    h**p://www.bilderberg.org/bilder.htm

    κίντερ έκπληξη

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σοσιαληστής 03/08/2010 19:23:35

      Ντροπή καλέ, μην είσαστε συνομοσιολόγοι, οι άνθρωποι τυχαία περνάγανε απ' έξω, είδανε κόκκινο φωτάκι και μπήκαν.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Ευθύμης 03/08/2010 20:18:52

        Μα και κόκκινο φωτάκι να είχε απέξω λιγότεροι θα είχαν μπεί από αυτούς που νταραβερίζεται ο μινέικο.

      • michal avatar
        michal @ Ευθύμης 04/08/2010 01:04:35

        Oi Avramo kai Alogoskoufis ?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ευθύμης 04/08/2010 01:07:50

        +1000

  7. nasos avatar
    nasos 03/08/2010 19:18:07

    Μέλος σε μια από τις πιο αποτυχημένες Ιταλικές κυβερνήσεις(πραγματικό κατόρθωμα!) τους έριξε τελικά ένας Υπουργός από την Νάπολη του οποίου η γυναίκα αποδείχτηκε ότι είχε σχέσεις με την Καμόρα,βέβαια στο αριστεροκρατούμενο Ελλαδιστάν δεν ακούστηκε σχεδόν τίποτα,μόνο με τις γκόμενες του Μπερλουσκόνι ασχολούνται
    και μετά νομίζει ο δύστυχος Έλληνας πως η Ιταλική Αριστερά είναι Τάξις και Ηθική αλλά δεν μπορεί να σταυρώσει νίκη επειδή ο Μπερλουσκόνι ελέγχει τα κανάλια.

  8. Orestios avatar
    Orestios 03/08/2010 20:01:45

    Άλλος ένας αυτιστικός ΥΠΟΙΚ της αποτυχημένης αριστεράς. Κορίτσι στον κόσμο του δηλαδή.
    Η απουσία επαφής του με την οικονομική πραγματικότητα τον οδήγησαν να γίνει περίγελως στην Ιταλία. Ειδικά με την περίπτωση bamboccioni, όπου με υβρεολόγια επιχείρησε να καταχρεώσει τους νέους για να τα αρπάξει.
    Τώρα εμείς αυτόν τον αποτυχημένο και μισάνθρωπο θα τον πληρώνουμε?
    Τώρα έγινε ένας bamboccioni πίω από τα φουστάνια της Ελλάδας.
    Ως πότε θα μαζεύουμε εδώ όλα τα λιγούρια της οικουμένης?

  9. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/08/2010 20:13:11

    Σήκω Μπέρνστάϊν , σήκω Κάρλ Καούτσκυ , σήκω Έμπερτ να δεις τα παιδιά της ¨Σοσιαλιστικής¨-Διεθνούς σου !

    Ιταλός και στέλεχος του Δ.Ν.Τ !

    Εκεί γύρο στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ή Β΄ ¨Σοσιαλιστική¨- Διεθνής μετατράπηκε από ταξικό όργανο της άρχουσας καπιταλιστικής τάξης πραγμάτων ΚΑΙ σε ανοιχτό υποχείριο ( πρακτορείο ) της ανατέλουσας Υπερ-Ατλαντικής Αυτοκρατορίας...

    Και υπάρχουν ¨ιστορικοί δεσμοί¨ . Όταν αποβιβάστηκαν οι Αμερικάνοι το 1943 στην ΣΙΚΕΛΙΑ είχαν την οργανωμένη - ενεργό υποστήριξη της ¨Ιταλικής Ομογένειας¨ στο έργο τους , δηλαδή των ¨κολασμένων μεταναστών¨ της Αμερικής ( της Ιταλικής ¨Μαφίας¨ ) , μετά από προσυνενόηση με τις πρόδρομες οργανώσεις της ¨ΣΙΑ¨...,

    Η ¨ελεύθερη αγορά¨ είχε πάντα στην ανάγκη τους συμμάχους της...

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 03/08/2010 20:23:44

    Ιλ ντιμοκτατικα καβαλιερε ντι μπιλντεμπερνκ κάγκελο!!!

  11. teo avatar
    teo 03/08/2010 22:18:12

    Ο Καραμανλης μπορει να ηταν ακομη και αφελης,ο ΓΑΠ ομως γνωριζει καλα τι κανει. Για να γινει Πρωθυπουργος εργαστηκαν πολυ μεθοδικα καποιοι που τωρα εξαργυρωνει οτι υποσχεθηκε. Οσο εχει εκεινους στο Mega που τους εχουν σπουδασει την απατη ως επιστημη, ο κυριος Τσολακογλου θα ειναι στο τιμονι, περνοντας γραμη και εντολες απο αυτους που τον εκαναν κατοχικο και κατ΄ονομα πρωθυπουργο.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ teo 03/08/2010 23:55:36

      ο Καψης αποψε ετοιμος ηταν να καταραστει την ΓΕΝΟΠ (ξεχασε τους υμνους που ανεπεμπε προς χαριν της επι επαρατου)Τρεμει στην ιδεα διακοπη του ρευματος...πριν μερικα χρονια ομως γιουργια στον ταβλα με τα κουλουρια
      Το ΠΑΣΟΚ λουζεται οτι εσπειρε εως τωρα.
      Εμεις ομως τι φταιμε; Ισως επειδη δεν τους πηραμε με τις πετρες οταν επρεπε
      Ο καραγκιοζης πολιτικος ποιας εθνικοτητας ειναι;

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 04/08/2010 01:15:32

    Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι με αποτυχημένους τύπου Σεγκολέν ή αυτού του 70άρη Ιταλού, κάνει κάτι ο Τζέφρεϊ; Μα σε ζώα απευθύνεται;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μάρκος 04/08/2010 01:49:08

      Σκέψου ότι αυτός ο γέρος ήρθε να τα αρπάξει και από τους Έλληνες, που υποφέρουν από τα μέτρα του λουόμενου GAP.
      Η κυβέρνηση έχει μαζέψει όλους τους χαραμοφάηδες.
      Είδαμε πόσο πρόσφερε στους Ιταλούς, που τον ξαπόστειλαν κακήν κακώς.
      Ως πότε θα πληρώνουμε τα σοσιαλιστικά λαμόγια?

  13. Κικη avatar
    Κικη 04/08/2010 07:58:29

    Υπουργος του Προντι,αλλο ιταλικο λαμογιο,η μαφια αλλωστε ξερει απο οικονομικα.Τον Προντι και απο την ΕΕ τον φυγανε για ατασθαλειες στα οινομικα της ΕΕ. Τα παιδια του Σικαγου ηταν πολλα και διαφορα,μεταξυ των οποιων και ο δικος μας Αρσενης.Η Λουκα θεωρητικα ειναι αλλης σχολης,αλλα φαινεται με τα χρονια αλλαξαμε,γιναμε ρεαλιστες,ποιος ξερει.Μας αποκατεστησε και ο μπαμπας ,αυτα πληρωνουμε τους ερωτες του Αντρεα, γιαυτο βγηκε και ετσι και αυτος και τα υπολοιπα αδελφια,εκτος Νικολακη.

  14. william avatar
    william 08/08/2010 00:49:18

    Φανταστείτε , πληρώνουμε (!?) και τους Δήμιούς μας πλέον ! Είναι τρομερό !!!
    ΥΓ : Είναι και εισαγόμενοι...