#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2011 18:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To Spiegel ανακάλυψε ότι "το Μνημόνιο βούλιαξε τους Έλληνες" (!!!)



 

Αυτό που φωνάζει ο Σαμαράς εδώ και ένα χρόνο …ανακάλυψε καθυστερημένα το  Spiegel-Online, ότι δηλαδή το μνημόνιο όχι μόνο δεν ..σώζει, αλλά καταστρέφει την Ελλάδα!

«Η Ελλάδα αντιμετωπίζει ένα τεράστιο δίλημμα: Η χώρα πρέπει να κάνει οικονομία, για να λάβει περαιτέρω βοήθεια από τους ευρωπαίους εταίρους της. Η αυστηρή θεραπευτική αγωγή όμως στραγγαλίζει την οικονομική ανάπτυξη, καθιστώντας  έτσι αναγκαίο το νέο δανεισμό. Η ελπίδα για γρήγορο τερματισμό της κρίσης ήταν αφελής.»

Στο δημοσίευμα επισημαίνεται η ανάγκη νέας χρηματοδοτικής στήριξης της Ελλάδας, η οποία μπορεί να προκαλέσει νέο κύμα ανθελληνικών πρωτοσέλιδων, που όμως κατά τον συντάκτη «ούτε δίκαια είναι ούτε έχουν μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα».

Γιατί -όπως εξηγεί- «όσο αξιοθρήνητη κι αν είναι η κατάσταση του προβληματικού παιδιού της Ευρωζώνης, οι Έλληνες το έβαλαν πέρσι πεισματικά σκοπό να μεταρρυθμίσουν την υπερχρεωμένη χώρα τους».

«Το θέμα όμως είναι ότι ένα χρόνο μετά, η λιτότητα αποδεικνύεται ότι δεν έβγαλε την Ελλάδα από την κρίση -το αντίθετο μάλιστα: το χρέος έχει φτάσει στο 142% του ΑΕΠ και η ύφεση στο 4,5%. Από την άλλη, οι χρηματαγορές συνεχίζουν να τιμωρούν τη χώρα. Όσο πικρό κι αν ακούγεται: Το αξιέπαινο πρόγραμμα λιτότητας βούλιαξε τους Έλληνες ακόμα περισσότερο στην οικονομική αθλιότητα. Οι όροι που έθεσαν το ΔΝΤ και οι ευρωπαίοι εταίροι αποδείχτηκαν εξαιρετικά απαιτητικοί.

» Οι επενδυτές παγκοσμίως δεν πιστεύουν ότι η Ελλάδα θα μπορέσει να λύσει τα προβλήματά της και η επιστροφή του χρόνου στις χρηματαγορές φαντάζει όνειρο απατηλό. Επομένως, η Ελλάδα θα χρειαστεί το πιθανότερο και νέα δανειακή βοήθεια – είτε από το EFSF είτε από το μόνιμο μηχανισμό διάσωσης, που όμως αναμένεται να τεθεί σε ισχύ το 2013».

» Το ΔΝΤ πιέζει για επιτάχυνση των διαδικασιών πώλησης δημόσιας περιουσίας και αποτελεσματικής είσπραξης των φόρων. Ήδη όμως στη χώρα επικρατεί δυσθυμία για ένα επαπειλούμενο ξεπούλημα, που μπορεί να οδηγήσει σε έντονες διαμαρτυρίες. » Μια διέξοδος για τη χώρα θα ήταν η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής της δανειακής βοήθειας σε συνδυασμό με μείωση του επιτοκίου και λιγότερο αυστηρούς όρους για τη μείωση του ελλείμματος.

» Οι γνώμες όμως των Γερμανών οικονομολόγων διίστανται, γιατί ορισμένοι εξ αυτών πιστεύουν ότι τυχόν ελαφρύνσεις προς την Ελλάδα θα στείλουν λάθος μήνυμα και στα άλλα υπερχρεωμένα κράτη, υπό την έννοια ότι ενδέχεται να μειώσουν τις προσπάθειές τους για μείωση του ελλείμματος και δημοσιονομική πειθαρχία, αφού θα ελπίζουν στη διαρκή στήριξη των ευρωπαίων εταίρων».

 

Όπως, είναι λογικό εγείρονται κάποια ερωτηματικά δεδομένου ό,τι το Spiegel ήταν αυτό που την περασμένη Παρασκευή προκάλεσε τριγμούς στις αγορές, αλλά και σ΄ολόκληρο το Ευρωπαϊκό οικοδόμημα προαναγγέλοντας την έξοδο της Ελλάδος από το ευρώ;

Τι μεσολάβησε από τότε;

Η δοκιμή απέτυχε ή  τρομοκράτησε τόσο πολύ τους ενδιαφερομένους που ανέκρουσαν πρύμναν;

Εκτός και αν προετοιμάζουν την Γερμανική κοινή γνώμη για το νέο μνημόνιο αποδίδοντας ευθύνες για την αποτυχία του πρώτου όχι μόνο στους έλληνες, αλλά και στην τρόϊκα που το επέβαλλε;

Ότι και να συμβαίνει, η αλήθεια είναι ότι με τέτοια δημοσιεύματα, η κριτική του Αντώνη Σαμαρά δικαιώνεται και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Αυτά, για όσους μιλούσαν για …απομόνωση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/05/2011 19:01:11

    Το μνημόνιο, έργο GAP και ΕΕ, είναι πρωταρχικά το αίτιο της βύθισης.
    Οι Γερμανοί πρότειναν ένα εξ'αρχής αποτυχημένο σχέδιο και θέλουν να εφαρμοστεί ένα νέο εξίσου αποτυχημένο.

    Οι θυσίες των Ελλήνων για χάρη της ΕΕ και του ευρώ χάθηκαν.
    Χάθηκαν λόγω της ΕΕ και της κυβέρνησης που υποστήριζαν αυτό το σχέδιο εξαθλίωσης.
    Καιρός είναι να ξανασκεφτούμε την παραμονή μας σε αυτή τη δομή που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να εξαθλιώνει και να τρέφεται από θυσίες.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Orestios 10/05/2011 19:20:43

      Δεν χάνεις τίποτα να σκεφτείς και ποια θα ήταν η πορεία μας εκτός αυτής της δομής. Δεν σου φταίει η ΕΕ αν την είδες σαν παράδεισο και όχι σαν ευκαιρία. Δεν της λείπουν της ΕΕ τα προβλήματα, αλλά όχι και ότι αυτή μας εξαθλίωσε!

      • Orestios avatar
        Orestios @ firiki2010 10/05/2011 19:51:11

        Τα φαινόμενα ανταλλακτικής οικονομίας πολλαπλασιάζονται.
        Αν θυμάμαι καλά παρόμοιο φαινόμενο είχε παρατηρηθεί στην Κατοχή.

        Το ευρώ μας σώζει και η ΕΕ είναι ο τόπος των ευκαιριών για το ευρωπαϊκό όνειρο. χο χο χο

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ firiki2010 10/05/2011 21:04:32

        Ποια θα ήταν η πορεία μας εκτός αυτής της δομής; Για πες μας εσύ.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 19:21:05

    ο πετυχημενος ΠΑΠΑΚ με τη μονή υπογραφη τι εχει να πει??
    κακιες του Σπιγκελ? λαθος εκτιμηση? χαχααα &^#)~^#@!_*^#*@!^$^#!&

    ΠΠ

  3. an.vorinos avatar
    an.vorinos 10/05/2011 19:22:48

    Με μνημονιο η χωρις μνημονιο η χωρα πρεπει να εισελθη σε τροχια αναπτυξιακη.Αναπτυξη με απλα λογια σημαινει, δουλευουμε, δεν ξοδευουμε,επενδυουμε και αναμενουμε τα αποτελεσματα. Για να συμβη αυτο πρεπει κυριως να αλλαξουμε νοοτροπια να γινουμε παραγωγικοι και δημιουργικοι. Κανεις δεν θα ενδιαφερθη να μας σωση εαν εμεις θελουμε να πνιγουμε και εχουμε κανει παρα πολλες προσπαθειες γι αυτο τα τελευταια χρονια.

  4. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 10/05/2011 19:25:31

    θελουν να ξεπουλησουν την ελλαδα, λες και ειναι ιδιοκτησια τους.
    προδοτες της κυβερνησης και δοσιλογοι υποστηρικτες του μνημονιου,πουλειστε τα σπιτια σας,τα παιδια σας,τις γυναικες σας οτι θελετε και ειναι δικο σας.
    η ελλαδας μας ,ανδρεικελα, απογονοι του τσολακογλου,
    δεν π ω λ ε ι τ α ι.
    το καταλαβατε; αν οχι να ειστε σιγουροι οτι θα το νοιωσετε.
    δεν θα φυγει κανενας σας απο την χωρα,δεν θα πατε απλα σπιτια σας.
    ως εδω.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 10/05/2011 19:48:17

    Δουλειά; Να αλλάξουμε νοοτροπία; Παραγωγικότητα; Σιγά- σιγά θα μας πεις να εφαρμόζουμε και τους νόμους!Υποχρέωση τους να μας σώσουν,ρε! Γιατί είμαστε ωραίοι , μάγκες και καραμπουζουκλήδες.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ firiki2010 11/05/2011 00:33:30

      Γιατί δεν ετοιμάζεις βαλίτσες για κάποια άλλη χώρα της ΕΕ, όπου το πολιτισμικό/κοινωνικό επίπεδο θα είναι αντάξιό σου;
      Μήπως γιατί είσαι 'ωραίος, μάγκας και καραμπουζουκλής' κι εκεί πέρα κάτι τέτοιους τους σουτάρουν;

  6. Giannis Draxmi avatar
    Giannis Draxmi 10/05/2011 19:48:40

    Το θεμα δεν ειναι πολιτικο ειναι ακρως οικονομικο
    Με το ευρω δεν υπαρχει καμια ελπιδα αναταξης της εγχωριας οικονομιας και οσο συνεχιζουμε , παραγωγικοτητα γιοκ και τα εμπορικα ισοζυγια θα ξεφευγουν μεγαλωνωντας το ελλειματα
    Οι κερδοσκοποι θα παιζουν καθε μηνα , η σε καθε παραμονη ληξης των παλαιων ομολογων κερδοσκοπικα παιχνιδια
    Τα ομολογα θα ειναι ασανσερ εσαι σε αυτο το συστημα

    Πρεπει να παρουμε αποφαση τι θελουμε

    Συνεχιση αυτου του αποτυχημενου μοντελου υπερδανεισμου (ευρω) νομιζωντας οτι θα μας γλυτωσει ΚΑΠΟΤΕ , με σωληνακια εντατικης ( πακετα στηριξης 1,2 +ΟΟ ) ,βεβαια τα νεα μνημονια δεν θα κανουν τιποτα αλλο απο το να ριχνουν το βιοτικο μας επιπεδο χωρις να ξερει κανεις τις συνεπειες
    Αναπτυξη και προοπτικες ειναι ονειρο θερινης νυκτος με αυτες τις συνθηκες

    Η

    Πραγματικη αναταξη της οικονομιας και κτησιμο κρατους απο την αρχη με δραχμη , στηριζομενοι αποκλειστικα στις δυναμεις μας , ο δρομος της δραχμης ειναι πολυ δυσκολος και επωδυνος και θελει ΔΟΥΛΕΙΑ απο ολους μας , αλλα προσφερει προοπτικες αναπτυξης και μας ελευθερωνει απο τα δεσμα της ΟΝΕ ( εθνικη ανεξαρτησια που εχουμε χασει πλεον)

    Με λιγα λογια δουλοπαροικια του ευρω με τιμημα την ασφαλεια του και με οτι αυτο συνεπεγεται απο εθνικο πλουτο και μισθους , η εθνικο κρατος που ρυθμιζει τις τυχες του και στηριζεται στις δυναμεις του , οπως ειμασταν τις προηγουμενες δεκαετιες
    Διαλεγετε και παιρνετε...

    Η αμεση χρεωκοπια και αρνηση χρεους οπου και αν εφαρμοστηκε εφερε περισσοτερα καλα απο οτι κακα
    Ενω ο δρομος της εσωτερικης υποτιμησης και εξυπηρετησης χρεους κατεληξε ειτε σε κοινωνικες εξεγερσεις ( αργεντινη) , ειτε σε εξαθλιωση λαων ( γουατεμαλα , μεξικο )

  7. maraki avatar
    maraki 10/05/2011 19:51:45

    ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟΝ ΠΑΚΑΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ;

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

    ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΙ

    ΠΩΣ ΘΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΕ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΉ ΤΟΥ;

    • manos avatar
      manos @ maraki 10/05/2011 20:10:36

      Μάλλον το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τον παπακωνσταντίνου.
      From the head smells the fish, που λέγαμε και στο χωριό μου :-)

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 10/05/2011 20:15:29

        + 1000 manos
        Το πρόβλημα είναι στην κεφαλή.

  8. KillTheKing avatar
    KillTheKing 10/05/2011 19:56:08

    δημοσια περιουσια θελετε μαναρια μου ε?
    για ελατε να την παρετε
    τα εχουμε ακονισει και σας περιμενουμε
    TheKing

  9. Sofie avatar
    Sofie 10/05/2011 20:00:36

    Ε ρε και θυμάμαι πόσα σκάσαμε για το φόρεμα της Βίσσης στη Eurovision, πόσα πληρώσαμε το Tiesto για να παίξει μουσική στους Ολυμπιακούς, πόσες υπερωρίες και νυχτερινά πληρώσαμε για να τελειώσει η Ποσειδώνος πριν τον Αύγουστο.... ε και φυσικά τα αερόστατα....... ε ρε προμήθειες
    Και μετά αναρωτιέται ο δικός σου...."Που πήγαν τα λεφτά?!"

    • Orestios avatar
      Orestios @ Sofie 10/05/2011 20:35:58

      Δεν θέλεις να μάθεις πόσα στοίχησε η τσιμινιέρα του Καλατράβα και τα άλλα φαραωνικά στάδια της Ισχυρής Ελλάδας του ΠΑΣΟΚ.

      • Sofie avatar
        Sofie @ Orestios 10/05/2011 20:51:26

        άστα!!!!!

  10. Sofie avatar
    Sofie 10/05/2011 20:13:09

    χαχαχαχαχαχ!!!!

  11. Sofie avatar
    Sofie 10/05/2011 20:58:06

    Μοοdy's: Προειδοποιεί με υποβάθμιση και την αξιολόγηση της Αθήνας
    χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. nick avatar
    nick 10/05/2011 21:57:00

    Οι δυο ΠΑΠ ειναι ετοιμοι να μπουν στο C130 για το America

  13. The Don avatar
    The Don 10/05/2011 22:44:11

    Τωρα, να σου πω οτι εχεις αδικο; δεν εχεις. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει, νομιζω, κανενας πολιτικος να τα κανει ολα αυτα. Εννοω, τη συσαχθεια, την κρατικοποιηση τραπεζων κλπ. Πως κρατικοποιεις μια τραπεζα οταν τα εχεις παρει απο το μεγαλομετοχο της που, επομενως, σε κραταει;

  14. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 10/05/2011 23:18:59

    Αφηστε τα Μνημονια και τις Π@@@@@@@@ες ρεεεεεε!!!! Μας σφαζουνε κατω απο το σπιτι μας ...στην πολη μας...στην πατριδα μας που ηρθανε -υποτιθεται-για να δουλεψουν...ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ...ΞΕ-ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

  15. Μετανάστης στη χώρα μου avatar
    Μετανάστης στη χώρα μου 11/05/2011 00:15:40

    Επειδή δούέλεψα στην κατασκευή του, θυμάμαι ότι ο γρανίτης πληρώθηκε με "συμπληρωματική εντολή" προς τον εργολάβο -ο οποίος στην προσφορά του είχε συμπερικάβει απλά επίστρωση με άσφαλτο- 85 χιλ. παλιες δραχμές το Μ2, τη στιγμή που στα ιδιωτικά έργα ετιμάτο 22-25 χιλ. βαριά. Μέλος του ΔΣ που έδωσε την εντολή εκείνη, ο πρόσφατα ανακύψας στην ιστορία με τα υποβρύχια Γ. Μπέλτσιος (του Άκη). Οι δε σταθμοί Χαλάνδρι, Πλακεντίας και Κεραμεικός (κατασκευαστής: ΑΚΤΩΡ είναι υπερδιαστασιολογημένοι πέραν κάθε λογικής υπαγορευόμενης από την επιβατική κίνηση). Είπατε τίποτα;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μετανάστης στη χώρα μου 11/05/2011 02:18:23

      @Μετανάστης, πέστα.
      Η Πλακεντία είναι για κεντρικός σταθμός Ν. Υόρκης.
      Ο Κεραμεικός, Λονδίνου.
      Το Χαλάνδρι, Παρισιού.

      Όσος κόσμος και να πέσει, ποτέ δεν υπάρχει πυκνότητα. Άπλα, δε λέω. Αλλά χρυσοπληρωμένη. Ενώ στο Σύνταγμα, με ΤΟ πλήθος, έχουν ΜΙΑ κυλιόμενη άνοδο.

  16. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 11/05/2011 11:54:26

    ΒΡΕ "manos" ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ¨ΕΘΝΙΚΗ¨ ΜΑΣ ΓΛΩΣΣΑ Θ ΜΙΛΑΝΕ !
    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ "frikki2010" ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ " ΓΚΡΕΚΟ ΜΑΣΚΑΡΑ" ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ:

  17. mitsosms avatar
    mitsosms 11/05/2011 13:28:40

    Καλησπέρα,

    δείτε και αυτό

    "Έτσι η Γερμανία ξεπουλά την Ευρώπη στις ΗΠΑ"

    http://center24.blogspot.com/2011/05/blog-post_11.html#axzz1Lnv1hUpL

    Θα το βρείτε ενδιαφέρον πιστεύω.

  18. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 11/05/2011 13:31:09

    factorx: βρες κανένα καλό προβοκατόρικο "ρεπορτάζ" να αναδημοσιεύσεις εδώ. Αυτά ούτε εκείνοι που τα γράφουν δεν τα ποστεύουν

  19. Karampinas avatar
    Karampinas 11/05/2011 17:31:42

    Ανεξάρτητα από μνημόνια ξεμνημόνια η λύση είναι απλή. Οι προϋπολογισμοί πρέπει να είναι ισοσκελισμένοι και οι φόροι έμμεσοι άμεσοι σε λογικά επίπεδα. Αν για να γίνει αυτό πρέπει να απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι, να μεταταγούν άλλοι, να μπουν σε άλλο καθεστώς όπως αορίστου οι πιο πολλοί , με σοβαρή επιθεώρηση ελέγχου ότι δουλεύουν, και να παρθούν οι απαραίτητες θεσμικές αλλαγές για όλα αυτά, και άλλα πολλά. Ακόμα να πουληθούν ελλειμματικές ΔΕΚΟ, που δεν είναι φυσικά μονοπώλια, χωρίς εθελούσιες και μαλακίες. Ακόμη και στα κομμουνιστικά καθεστώτα τις "κακές" χρονιές μειωνόταν αναλογικά το δελτίο τροφίμων. Φυσικά το ΠΑΣΟΚ δεν έχει κάνει τίποτα, αφού αποτελούν τον κομματικό του στρατό, μόνο οριζόντιες περικοπές=υποτίμηση χωρίς να υποτιμάς το νόμισμα και τρομερή αύξηση των φόρων και τελών που σε συνδυασμό με την κρίση οδηγεί την χώρα στην διάλυση. Με ποιο μαγικό τρόπο νομίζετε βγαίνει πρώτο στις δημοσκοπήσεις; φυσικά φταίνε και τα υπόλοιπα κορόϊδα που έχουν φάει την προπαγάνδα όλοι ίδιοι είναι και το ρίχνουν στην αποχή.

  20. demetrios tziamihas avatar
    demetrios tziamihas 12/05/2011 00:21:16

    Ti na paragoume? ospou na teliosi mia fregata ston skaramanga, i koreates petaxane 5 super tankers , ke na fantastite to 1950 itane poli pio ftoxi apo tin elada

  21. demetrios tziamihas avatar