#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2011 23:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To Mega ανακάλυψε απόψε οτι η Τρόϊκα κυβερνά την Ελλάδα



Δεν μπορεί παρά να εντυπωσιαστούμε απο όσα ακούσαμε σήμερα στο βραδυνό δελτίο του Mega. Ένα κανάλι χάρις στην αμέριστη στήριξη του οποίου – όπως και των άλλων – στην κυβέρνηση και την Τρόϊκα φτάσαμε μέχρι εδώ; Οργή λαού, φωνή ...Αφεντικού; Θα δούμε στη συνέχεια...Προς το παρόν φαίνεται να άλλαξαν πολλά απόψε.

Ιδού όμως μερικά αποσπάσματα απο το αποψινό δελτίου του Mega

Π. Τσίμας: Θα περιμέναμε να την ακούσουμε αυτή την μείζονα αλλαγή από τα χείλη ενός εκπροσώπου της ελληνικής Πολιτείας και όχι να το ακούσουμε από 3 ξένους μουσαφίρηδες. Θα περιμέναμε να μάς τα λέει η κυβέρνηση αυτά που αποφασίζει. Όλες οι αποκρατικοποιήσεις από το 1991 μέχρι σήμερα είναι 10 δισ. ευρώ. Αυτά που είπαν οι εκπρόσωποι της τρόικας υποκρύπτουν και μια ομολογία αποτυχίας.

Γ. Πρετεντέρης: Ήταν στα όρια του προκλητικού η εμφάνιση της τρόικας, γιατί διεκδίκησαν ρόλο «σωτήρα», τη μέρα που ομολογούν τη σωτηρία τους. Ελπίζω να … σώσαμε την Ακρόπολη. Ο κ. Τόμσεν ψέγει τις κοινωνικές ομάδες που αντιδρούν στα μέτρα. Ο μόνος που δεν είναι αρμόδιος να ψέξει τις κοινωνικές ομάδες είναι ο κ. Τόμσεν. Δεν είναι εδώ ο κ. Τόμσεν να μάς υποδείξει κανόνες σωστής κοινωνικής συμπεριφοράς ούτε σωστής πολιτικής συμπεριφοράς, όπως την τελευταία φορά που έκαναν παρατηρήσεις στη Ν.Δ. Ο κ. Τόμσεν στη Δανία τις υποδείξεις του.

Τρέμη: Είναι απαράδεκτος ο κ. Τόμσεν.

Τσίμας: Ο κ. Τόμσεν νόμιζε ότι βοηθάει την ελληνική κυβέρνηση;

Τρέμη: Όχι καθόλου δεν τη βοηθάει. «Λάδι στη φωτιά» ρίχνει. Είναι παρέμβαση στο εσωτερικό της χώρας.

Πρετεντέρης: Εμφανίστηκαν με ύφος αυθύπαρκτου.

Τρέμη: (Για την επίθεση της τρόικας στον Σαμαρά) ...ο κ. Ραγκούσης είχε εξαπολύσει σφοδρή επίθεση στην τρόικα γι’ αυτό το γεγονός.

Πρετεντέρης: Εκ των υστέρων δεν έχει νόημα. Γιατί δεν τούς το είπαν επισήμως, να μην κάνουν δηλώσεις για τα εσωτερικά μας.

Τσίμας: Κάνουν και επίθεση στην κυβέρνηση, ότι δεν εφαρμόζεται το πρόγραμμα με δίκαιο τρόπο.

Πρετεντέρης: Περιμένω την αντίδραση της κυβέρνησης στα όσα είπε η τρόικα. Μου κάνει εντύπωση η σιωπή τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2011 23:03:07

    Πάμε για εκλογές?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 11/02/2011 23:07:25

      Μπα, ο Μπόμπολας χάνει πολλά διόδια (δεν έχει μόνο την Αττική Οδό), βλέπει ότι δεν του βγαίνει η ποινικοποίηση της μη πληρωμής διοδίων, και τοποθετείται μάλλον σιγά - σιγά για την επόμενη ημέρα...

      • man8os avatar
        man8os @ ierofantis 11/02/2011 23:10:17

        Ειναι σχιζοφρενικο...
        Αφου αποκλειονται εκλογες, ενω ο Μπομπολας πριν 3 μερες ειδε τον ΓΑΠ...
        Δεν θα κρατησει αυτο. Εκτος και αν παιζεται κατι αλλο που μας διαφευγει.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ man8os 11/02/2011 23:14:10

          Δεν ξέρω ρε Μάνθο τι γίνεται.

          Κάθε μέρα που περνάει πάντως φαντάζει όλο και πιο ζοφερή.

          Παίζονται και άλλα στον διεθνή περίγυρο, που ίσως μας διαφεύγουν, υπάρχει παγκόσμια αναστάτωση και εμείς δεν είμαστε παρά ένα μικρό προβληματάκι στην παγκόσμια κονίστρα.

          • S.T. avatar
            S.T. @ ierofantis 11/02/2011 23:54:00

            Μήπως είμαστε το κυριότερο: πετρέλαια, πέρασμα, εμπόριο όπλων, κοιτάσματα....
            Πολλά τα λεφτά, και πολλοί οι Γαλάτες (Γαλατικό χωριό, γαρ)

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ S.T. 12/02/2011 00:05:27

            Και εμάς μας έκατσε ο Κακοφωνίξ (ΓΑΠ) πανάθεμά μας...

          • S.T. avatar
            S.T. @ ierofantis 12/02/2011 00:19:50

            Ναι, τρομάρα μας!

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 11/02/2011 23:14:25

          Η συνάντηση έγινε 3 μέρες πριν τις Δημοτικές εκλογές.

          • man8os avatar
            man8os @ Orestios 11/02/2011 23:34:45

            ξΞαναεγινε πριν 3 μερες.
            Δεν θυμαμαι που το ακουσα, αλλα δεν λεω για το Πεντελικο. Σε καποια γραφεια ηταν, νομιζω καναλιου.
            Θα προσπαθησω να το θυμιθω και θα σας πω

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 11/02/2011 23:45:45

            Πρώτη δημοσίευση: 10.02.2011 // 08:56 :: Αναγνώσεις: Μοιράσου το!
            Share Είδα - ΆκουσαΤο μυστικό ραντεβού με τον Γιώργο
            Ενημερώθηκε: 10.02.2011 // 08:56
            Άλλο ένα χτύπημα στη διαπλοκή...Ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου συναντήθηκε χθες το μεσημέρι με τον εκδότη Γιώργο Μπόμπολα σε γνωστό ξενοδοχείο των Βορείων Προαστίων και ήταν παρών ο κ. Τηλέμαχος Χυτήρης, ο οποίος φαίνεται να κανόνισε και το ραντεβού. Θα τον χτύπησε σαν το ψάρι!
            cretalive.gr/new/23871/isawihear/To_mustiko_rantebou_me_ton_Giorgo

          • Orestios avatar
            Orestios @ man8os 12/02/2011 00:14:31

            Tότε είναι κανονικό δουλικό και έφτιαξε τον νόμο που ποινικοποιεί την μη καταβολή διοδίου για ανύπαρκτο έργο

          • man8os avatar
            man8os @ Orestios 12/02/2011 00:23:28

            Με βαση αυτα τα στοιχεια που εχω υποψιν μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι το Μεγκα εβαλε τις φωνες.
            Εκτος αν πηραν την προτωβουλια ο Πρετεντερης με τον Τσιμα να βαλλουν τις φωνες.

          • S.T. avatar
            S.T. @ Orestios 11/02/2011 23:54:47

            Νοέμβριο στο Πεντελικόν...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 11/02/2011 23:13:46

        Η Κυβέρνηση του GAP σε μια ένδειξη υποτέλειας ποινικοποίησε την άρνηση πληρωμής σε μια ιδιωτική εταιρία για μη παροχή υπηρεσιών.
        Τέτοια ξεφτίλα.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 11/02/2011 23:15:51

          Δεν πειράζει...

          Όσο πιο εξόφθαλμη γίνεται η πίεση και η κοροϊδία, τόσο πιο πολύ χαλυβδώνεται το πείσμα του κόσμου. Ο ΓΑΠ σε λίγο θα νιώθει πολύ μόνος άν δεν έχει αρχίσει ήδη...

        • S.T. avatar
          S.T. @ Orestios 11/02/2011 23:55:57

          ΕΛ.ΑΣ. η καλύτερη εταιρεία security.
          Με έδρα στην Αθήνα, και υποκαταστήματα στην Κερατέα και στα διόδια

          Bob all us

        • S.T. avatar
          S.T. @ Orestios 12/02/2011 00:21:34

          Να δω πότε θα προλαβαίνουν να "γράψουν" όλους τους οδηγούς.
          Οι τροχαίοι θα ζητήσουν επίδομα "αγκύλωσης" και ανατομικά στυλό, από το πολύ γράψιμο.....

  2. spiros1 avatar
    spiros1 11/02/2011 23:07:51

    Μπράβο, χίλια μπράβο στον δημοσιογράφο του Contra Channel (Παναγιώτη Τζανετάτο) που ρώτησε τα 3
    Κοράκια Τροϊκανούς «κόβετε μισθούς και συντάξεις. Γιατί δεν αγγίζετε τους έλληνες Βουλευτές που απολαμβάνουν προνομίων και αμείβονται με υψηλούς μισθούς» ?
    Κατάπιαν τα λόγια τους, δεν είπαν τίποτα, απάντησαν «άλλα αντί άλλων». Κουβέντα για τους βουλευτές. Μπέρδεψαν τα λόγια τους. Δεν ήθελαν να αγγίξουνε αυτούς που τους υπηρετούν, τους Βουλευτές, Εθνοπατέρες του ΠΑΣΟΚ.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ spiros1 12/02/2011 15:13:56

      Βουλευτές δεν είναι μόνο ΠΑΣΟΚ, αλλά και ΝΔ και ΛΑΟΣ και ΣΥΝ και ΚΚΕ. Όλοι μαζί "ποιούν την νήσσαν"! Όλοι είναι υπεύθυνοι, οι μισοι γι αυτά ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ και οι άλλοι μισοί γι αυτά ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ!

  3. SKAIs avatar
    SKAIs 11/02/2011 23:15:45

    Παιδιά είναι απλό, μην το κουράζετε άλλο:

    Ο Σπεκχαρντ πρόεδρος της PROTON ΒΑΝΚ! Αρα ξέρει ότι θα αρχίσει η μπιζνα!
    Η τρόικα λέει πουλήστε, Ο ΓΑΠ πουλάει, οι ξένοι αγοράζουν. Οι αμερικάνοι φυσικά τα φιλέτα. Οι Μπομπολαίοι τα ψίχουλα και τα υπολλέιματα.
    Ελπίζω να γλυτώσουμε την Ακρόπολη!

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 11/02/2011 23:24:45

    ΠΡΟΒΛΕΨΗ: εκλογές 3/4/2011

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ katalytikos 11/02/2011 23:31:18

      Για να δούμε...

      Λές να τις προκηρύξει όταν καίνε τον Καρνάβαλο;

    • empedocle avatar
      empedocle @ katalytikos 12/02/2011 10:36:40

      Εκείνη την ημερομηνία έχω γενέθλια !

  5. Wolf avatar
    Wolf 11/02/2011 23:24:47

    Σήμερα είδαμε και ακούσαμε πολλά.
    Αν και το MEGA έφτασε στο σημείο να κάνει τέτοια κριτική, τι να πω πια.
    Αλλά όχι θα πω.
    Θα πω ότι το μεγάλο κανάλι μας είπε σήμερα:
    Έλληνες αποφασίστε το δεν έχουμε κυβέρνηση, είμαστε υπό κατοχή και διοικούμαστε από κάποιους άπληστους, αγράμματους, οι οποίοι δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει Ακρόπολη για την ανθρωπότητα.

    Μήπως κάποιος πρέπει να τους ζητήσει να παραιτηθούν?
    Μήπως, λέω μήπως, για να προσφέρουν και μια θετική υπηρεσία στη χώρα.

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/02/2011 23:27:08

    Κάτι μαγειρεύουν πάλι.

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 11/02/2011 23:27:52

    Τίποτα δεν συμβάνει.

    Θα συνεχίσουν το παιχνίδι που έπαιζαν.

    Απλά επειδή τους ξεφώνησε άγρια ο κόσμος είπαν για λίγες ημέρες να αλλάξουν ρεπερτόριο.

    Και οι πλέον κυβερνοσιομανείς όπως του Μέγκα χρειάζονται και λίγη ξεκούραση.

    Ανθρωποι είναι.

    Καλή συνέχεια παιδιά.

    • man8os avatar
      man8os @ Aris. A 11/02/2011 23:35:51

      Ισως

    • S.T. avatar
      S.T. @ Aris. A 11/02/2011 23:57:16

      Πρέπει να ανατρέξουν στην βιβλιογραφία.

  8. Green St avatar
    Green St 11/02/2011 23:33:50

    Η αντιδραση του Mega είναι απολύτως φυσιολογική και ερμηνεύσιμη. Περιέχεται όλη στην τοποθέηση του Τσίμα.
    Ο ΓΑΠ είχε υπολογίσει και συμφωνήσει με κανάλια, συνδικαλιστές, βουλευτές του κόμματος να ισχύσει ομερτά για τα οικονομικά θέματα μέχρι να αποκαλυπτόταν το σχέδιο της Μέρκελ. Ηλπιζε σε ένα καλό αποτέλεσμα με το οποίο θα εμφανιζόταν ως ο μοναδικός κατάλληλος για πρωθυπουργός με σκοπό να προκυρήξει προωρες εκλογές με λίστα.
    Οι τροικάνοι φαίνεται μυρίστηκαν το σχέδιο του ΓΑΠ και του χάλασαν την μανέστρα αποκαλύπτοντας τα επώδυνα μέτρα που απαιτούνται ακόμα να ληφθούν. Το ΔΝΤ & ΕΕ - ΕΚΤ δεν θέλουν επουδενί να γίνουν βουλευτικές εκλογές υπό το φόβο ότι μπορεί να αντικατασταθέι η έως σήμερα δουλική κυβέρνηση με μια όχι και τόσο συνεργάσιμη ή πιο απαιτητική κυβέρνηση στο μέλλον. Εστω και κυβέρνηση εθνικής ανάγκης να σχηματιζόταν αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να θυσιάσουν έστω και ένα ελάχιστο ποσοστό των κερδών τους.

    • man8os avatar
      man8os @ Green St 11/02/2011 23:37:24

      Για αυτο αποκλειω εκλογες ,τουλαχιστον οχι χωρις επειγον γεγονος.

  9. Έρεβος avatar
    Έρεβος 11/02/2011 23:41:24

    Θεατρικοί διάλογοι,
    το τελικό encore όμως θα είναι με τομάτες και γιαούρτια... και πως θα κυλάει το άτιμο το γιαούρτι πάνω στο γυαλιστερο κοστούμι του Πρετεντέρη... σαν παγάκι πάνω σε αμόνι...

  10. sauraki avatar
    sauraki 11/02/2011 23:42:36

    τιποτα δεν αλλαξε. Απλά επειδή τους ξεφωνίζουν αλλάξανε για λίγο στάση. Θα συνεχίσουν κανονικά. εγω δεν τους παρακολουθω.

  11. S.T. avatar
    S.T. 11/02/2011 23:50:49

    Έλεγχος των μαζών-το σύνδρομο της Στοκχόλμης

    Bob all us for ever!

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/02/2011 00:10:11

    λιγο η επιθεση απο το σταθη,λιγο οι απεργοι που σταματουν εξω απο το μεγκα και φωναζουν συνθηματα,λιγο ο μπομπολας με τα διοδια που εγινε πανελληνιως γνωστο,λιγο τα μπλογκς που τους βριζουνε,λιγο ο τζαβαρας που τους ξεφτυλισε,καταλαβαν οτι τους πηρανε χαμπαρι και δεν μπορουνν να κανουν τη συνηθισμενη βρωμικη δουλεια τους οπως πρωτα.αλλαγη πλευσης λοιπον για ξανααποκτηση της εμπιστοσυνης και ...ξανα προς την δοξα τραβα.

  13. Μάρκος avatar
    Μάρκος 12/02/2011 00:12:31

    Καλά, γνωστό το παραμύθι. Το ΠΑΣΟΚ δεν φταίει, φταίει η Τρόικα μόνο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μάρκος 12/02/2011 00:15:45

      Αυτό το μήνυμα προσπαθούν να περάσουν.
      Γι' αυτό είπα αν πηγαίνουμε για εκλογές

  14. stroumfaki avatar
    stroumfaki 12/02/2011 00:20:59

    Μην ξεχνάτε την πορεία διαμαρτυρίας που έγινε έξω απο το κανάλι σήμερα, τα συνθήματα και τα λοιπά, καθώς και το πρόσφατο άρθρο που γράφτηκε........

  15. δημης avatar
    δημης 12/02/2011 00:22:39

    Η ΑΥΡΙΑΝΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ του mega "Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ....."

    • Orestios avatar
      Orestios @ δημης 12/02/2011 01:58:20

      "Η κυβέρνηση αντιστέκεται" θα ουρλιάζει η Τρέμη.

  16. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/02/2011 00:35:01

    Αν αυτό δεν είναι αστείο

    -ή γκρεμίστηκε κάνας φούρνος
    -ή πάμε για εκλογές
    -ή χάλασε κάποια δουλειά των ιδιοκτητών του καναλιού με την κυβέρνηση
    -ή κάποια άλλη διαφωνία σε κάποια άλλη μοιρασιά έγινε

    Αλλες λογικές εξηγήσεις ποιες μπορεί να είναι άραγε;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • man8os avatar
      man8os @ Θραξ Αναρμόδιος 12/02/2011 00:51:45

      Αυτο που ειπα παραπανω, να ειχε ο Pretender με τον τζαμπατζη μια μερα αυσυνειδησιας.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 12/02/2011 00:52:06

        *ευ

    • δημης avatar
      δημης @ Θραξ Αναρμόδιος 12/02/2011 12:59:12

      Πώς κάνετε έτσι θα....τα βρούνε στις τιμές δεν χαλάνε οι καλές και αποδοτικές συνεργασίες....

  17. LOKROS avatar
    LOKROS 12/02/2011 00:47:02

    Nίπτουν τας χείρας τους δια τηλεοράσεως οι προαναφερόμενοι και αποφασίζουν από κοινού μέτρα εξυγίανσης με την πολιτική εξουσία για την λύση του προβλήματος, Πρωτοφανή για τα παγκόσμια δεδομένα. Αυτό είναι το κλίμα αυτής της εποχής.

  18. loretta avatar
    loretta 12/02/2011 01:05:10

    ....ωχ σιγα μην αλλαξουν απλα τρομαξαν απο το πολυ κραξιμο και σου λενε...μην μας αρχισουν στα γιαουρτια και στις ντοματες στους δρομους που κυκλοφορουμε...οποτε ας αλλαξουν λιγο τροπαρι...!!

    τιποτα αλλο δεν εχει αλλαξει με τους χοντροπετσους αυτους....life goes on as usual...!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 12/02/2011 01:59:46

      Αυτό δεν θα το γλιτώσουν. Δυστυχώς δεν πρόσεχαν και θα πληρώσουν το τίμημα που αξίζει στα παπαγαλάκια. Ξεπουπούλιασμα.

  19. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/02/2011 01:13:26

    Μήπως είναι η κατάλληλη στιγμή για τη ΝΔ να κατονομάσει και να κηρύξει "ανένδοτο" σε 1-2 συγκεκριμένους νταβατζήδες από τους οποίους ούτως ή άλλως όπως φαίνεται δεν πρόκειται να έχει κανένα μελλοντικό πολιτικό όφελος και που πάλι όπως φαίνεται διάγουν τα τελευταία χρόνια του επιχειρηματικού τους βίου;

    Το λαϊκό έρεισμα που θα αποκομίσει θα είναι μεγάλο.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Έρεβος 12/02/2011 01:42:25

      Αρχικά αυτό θα πρέπει να το κάνει στα μισά στελέχη που έχουν συμφέροντα απο τους συγκεκριμένους που εννοείς και το βλέπουμε να συμβαίνει ακόμα και τώρα. Απο εκεί ξεκινάς και μετά πας παραπέρα, το προσπάθησε ο προηγούμενος στην αρχή αλλά κάηκε, αλλα σαν συστημικό που είναι το πρόβλημα, είναι τόσο δύσκολο να γίνει αυτό που λές, "όσο να περάσει μια καμύλα απο τη τρύπα μιας βελόνας......"

      Αν πιστεύετε ότι πλέον λύση είναι ποιός θα έχει με το μέρος του το λαϊκό έρισμα τότε θα περπατάμε συνέχεια για πολλά χρόνια πάντα στο ίδιο σχοινί. Το λαϊκό έρισμα δεν γουστάρει τέτοια, το λαϊκό έρισμα θέλει να τους λές ότι απλά θα ζεί και τίποτ'άλλο. Δεν το νοιάζει πως, μόνο να ζεί.

      Γι' αυτό και παίζει το παιχνίδι που του έφερε η Αμερικάνικη ιδεολογική πολιτική, τη ΤΡΑΜΠΑΛΑ, όπου την μια φορά ό ένας βρίσκεται ψηλά και την άλλη ο άλλος χωρις όμως σημασία αφού το σημαντικό είναι ότι πάντα σ' αυτό το παιχνίδι παίζουν μόνο δυο και οι θέσεις πάντα πιασμένες. Ο λαός απλά τους κινεί και τους ανεβοκατεβάζει. Οι μεγαλύτερες "επαναστάσεις", κοινωνικές και οικονομικές κτλ. έγιναν απο μικρές ομάδες αρχικά και μετά ξύπνησαν και τα ανθρώπινα ένστικτα στις μάζες ώστε να αντιληφθούν πόσο άνθρωποι είναι και τι ανάγκες έχουνε πραγματικά.

      • s54elas avatar
        s54elas @ stroumfaki 12/02/2011 07:11:33

        ευγε ρε στρουμφακι .. δειξε και αλλο .. απο το τι κουμασι(α) εισ(τ)ε .. για να εξηγειθει τελικα .. οτι τον πατο .. ακομα δεν τον πιασατε .. ωστε ετσι το λαικο ερεισμα ε .. μαμ κακα και νανι .. ελα ομως .. που αυτα που λες .. οτι θα λες .. και λες οτι θα σε ακουνε .. θα τα λες και θα τα ξανα-λες .. που θα μαλιασει η γλωσσα σου .. αντε ρε υποκειμενο .. κοιταξε να προβιβαστεις στην συνομοταξια των ανθρωπων .. εσυ που τα λες .. καθως και ολοι που σ' ακουνε .. αντι να σε καθισουν στο σκαμνι .. για να μαθεις το τι εισαι ..

        εν τελει ομως και αυτο το αλλο .. τι σου λεει .. "μετά ξύπνησαν και τα ανθρώπινα ένστικτα στις μάζες ώστε να αντιληφθούν πόσο άνθρωποι είναι" .. βαζεις την λεξη 'ανθρωπινα' .. και εγω διαβαζω αντ' αυτης .. την λεξη 'ζωα' .. μα ντιπ, τιποτα, καθολου .. δεν εχεις .. σε υποληψη τον ανθρωπο; .. ενα ζωο σκετο; ..

    • netos avatar
      netos @ Έρεβος 12/02/2011 07:21:15

      Κάποιος διερωτήθηκε κάποτε για το "Ποιος κυβερνά αυτή τη χώρα;", άλλος - εντός σουβλακερί - εντόπισε "νταβατζήδες". Κατά τα άλλα, η ζωή συνεχίζεται.

  20. c om avatar
    c om 12/02/2011 01:43:27

    σιγα σιγ ατο ζητημα φαινεται οτι γινεται πως α) θα εκβιασουμε εκλογες β) θα απαλαγουμε απο το χρεος.

    δεν εχω απαντησεις, το σοκαριστικο παντως ειναι οτι ζητησαν σημερα οχι πωληση για αποπληρωμη αλλα ουσιαστικα "ανταλλαγη" -περιουσιας - χρεος, σαν τους κοινους τοκογλυφους.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ c om 12/02/2011 01:52:21

      Αυτό σε άλλες περιπτώσεις χωρών παλαιότερα είχε αργήσει χρονικά να γίνει και μετά απο προτάσεις των ίδιων των χωρών. Φαντάζεσαι λοιπόν γιατί γίνεται τώρα και τόσο γρήγορα. Γιατί πολύ απλά ΖΟΡΙΖΟΝΤΑΙ, ότι άυριο μπορεί το οποιοδήποτε χρέος απλά να είναι μόνο ένα νούμερο που οι αριθμοί πάνω σ' αυτό να μπορούν να μεταβάλλονται όπως γουστάρει. Γι' αυτό απεγνωσμένα θα προσπαθήσουν να εξαργυρώσουν τα χρέη των χωρών σε κάτι χειροπιαστό, όπως ένα νόμισμα. Κατα τη γνώμη μου δεν θα προλάβουν, γιατί θα σκάσει το υπερ-μπαλόνι και γιατί είναι πολύ παραπάνω υπερεκτιμημένοι νοητικά απο τους λαούς απ' ότι πραγματικά είναι.

      * Δεν είναι τυχαίο, πως πολλές χώρες τα τελευταία 2 χρόνια ή αγοράζουν χρυσό (πολύ μεγάλες ποσότητες) ή (πηγές ορυκτού πλούτου - ορυκτά, πετρέλαια, φυσικό αέριο, πολύτιμους λίθους) σε πολύ μεγάλες τιμές εξαγοράς (ίσως παλιά ασύμφορες) διότι γνωρίζουν ότι τα χρέη πλέον (σαν μπαλόνια που είναι και συνεχώς φουσκώνουν κινδυνεύουν πλέον να σκάσουν).

      • Orestios avatar
        Orestios @ stroumfaki 12/02/2011 02:01:48

        Και ποιός σου είπε ότι το GAP δεν έκανε παραχωρήσεις?
        Αφού το είπε ξεκάθαρα. "Δεν υπάρχει θέμα". Με την μείωση της Εθνικής Κυριαρχίας. Όλα είναι ΟΚ.

        • stroumfaki avatar
          stroumfaki @ Orestios 12/02/2011 02:18:23

          "Νομισματική μονάδα είναι το μέγεθος εκείνο βάσει του οποίου υπολογίζονται ή εκφράζονται οικονομικές αξίες.Χρησιμοποιείται ευρέως κατά την διαδικασία των συναλλαγών, των αποτιμήσεων αγαθών, υπηρεσιών ή την έκφραση άλλων οικονομικών μεγεθών"

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ stroumfaki 12/02/2011 02:02:10

        Όσον αφορά το νέο νόμισμα που σκέφτονται, είναι το σημείο μηδέν όπως θα λέγαμε. Εκεί θα μηδενιστούν τα χρέη, θα γίνει reset στο σύστημα, στο ίδιο όμως σύστημα. Το νόμισμα θα είναι αντιστρόφως ανάλογο των χαρακτηριστικών του χρέους, θα το τυπώνει η κεντρική παγκόσμια τράπεζα και θα το διανέμει στις τοπικές κεντρικές τράπεζες σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του κάθε χρέους. Η κατάσταση όπως καταλαβαίνεται δεν θα αλλάξει δραματικά στο θέμα των ισορροπιών αλλά έτσι το σύστημα θα πάρει μια μεγάλη δόση παράτασης ζωής.

      • s54elas avatar
        s54elas @ stroumfaki 12/02/2011 08:00:41

        εν τελει δεν μπορω να σε καταλαβω .. αυτο το ''πολύ παραπάνω υπερεκτιμημένοι νοητικά απο τους λαούς απ’ ότι πραγματικά είναι" .. ερχεται σε αντιθεση με το χαρακτηρισμο που εδωσες .. για το 'λαικο ερεισμα' .. οτι .. "θέλει να τους λές ότι απλά θα ζεί και τίποτ’άλλο. Δεν το νοιάζει πως, μόνο να ζεί." .. που για να ειμαι δικαιος .. το πρωτο υπερισχυει του δευτερου .. και ας δεχτω οτι απο αγνοια σου .. ειπες το δευτερο .. γιατι ο καθενας ανθρωπος .. ειναι μοναδικος .. οπως και εσυ εισαι μοναδικη .. και η μοναδικοτητα σου .. δεν διαφερει καθολου απο την μοναδικοτητα του καθενος ανθρωπου .. ασχετα αν τωρα .. τους ανθρωπους τους εχουν χωσει σε μαντρια .. και οποιον βαζεις στο μαντρι .. μονο το μαντρι βλεπει .. και εχει μαθει να ζει μεσ' το μαντρι .. δεν περιμενεις τιποτα αλλο .. και εχει χασει μερος του χαρισματος του ..της μοναδικοτητας του .. για να μπορεσει να ζησει μεσ' το μαντρι του..

        • stroumfaki avatar
          stroumfaki @ s54elas 13/02/2011 03:06:20

          .........
          πρώτα "κατανοείς" και μετά σκέφτεσαι,
          πρώτα αντιδράς και μετά "ακούς",
          πρώτα ψηφίζεις και μετά "κλαίς"

      • s54elas avatar
        s54elas @ stroumfaki 12/02/2011 08:01:36

        και μ' αρεσε αυτο που ειπες .. για τα χρεη μπαλονια που θα σκασουν .. αλλα και οι μεν και οι δε .. και οι μεν με τα χρεη .. και οι δε με τα χρυσαφια και τους πολιτιμους λιθους .. σε λαθος βαση βαζουν τα πραγματα .. τα χρεη μπαλονια χρηματα που φθειρονται .. και με τα χρυσαφια που δεν ενδεικνυονται για μεσο ανταλαγης .. αυτα που παραμενουν ειναι τα προιοντα και υπηρεσιες .. και οι ανθρωποι που τα παραγουν και τα προσφερουν .. και θα ανταλασσουν .. προιοντα και υπηρεσιες .. χωρις το ενδιαμεσο του χρηματος

  21. XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS avatar
    XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS 12/02/2011 07:57:57

    EIMASTE SE KATOXI TO THEMA TOY MEGA EINE OTI SKEFTETE KAI TIN EPOMENI MERA POU DEN THA EXEI TON GIORGAKI TO THEMA EINE TI THA KANOUME EMEIS?????

  22. kiki avatar
    kiki 12/02/2011 08:21:52

    Οργανωμενη απο την προπαγανδα αντισταση, δηθεν ταχαμ, οτι δεν ανεχονται αυτην την συμπεριφορα των τροικανων, τοσο καιρο που τρομοκρατουν τον κοσμακη οτι δεν θα παρουμε την δοση, οτι θυμωσαν οι τροικανοι, και ο Παυλος- θελουμε η ελληνικη κυβερνηση να μας τα πει αυτα- βρε αντε ουστ.
    Ξερετε οτι δεν βγαινουν αυτα, και σας δωσανε εντολη , για να τα γυρισετε, λιγο και αυριο παλι εδω ειμαστε.
    τον βουτυρομπεμπε τα μεσανυχτα τον ξυπνησανε , να βγαλει ανακοινωση μετα απο 12 ωρες.
    Βρε αντε ουστ Φασιστικη Προπαγανδα.
    Μπραβο στον Σταθη, και παλι μπραβο , δεν ειναι δημοσιογραφοι παριστανουν αυτους.

  23. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 12/02/2011 09:28:53

    "Πρετεντέρης: Εμφανίστηκαν με ύφος αυθύπαρκτου."

    Αναμενόμενο. Αφού η προδοτική κυβέρνηση και οι τσανακογλείφτες ΑΡΔ που τη στηρίζουν είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ.

  24. man avatar
    man 12/02/2011 10:16:27

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΘΗΣ ΜΕΓΚΑ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ..ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΣΤΟΡΑ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ( ΦΙΛΟΛΑΙΚΟ..) ΤΟ ΓΑΠ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ?

  25. karamanlikos avatar
    karamanlikos 12/02/2011 10:52:37

    Θέλει η πασόκα να κρυφτεί, αλλά η πασοκιά δεν την αφήνει!
    Ετοίμασαν το νέο δίλλημα:
    "Έλληνες δεχτείτε τα επερχόμενα μέτρα, αλλιώς θα ξεπουλήσετε τη χώρα σας!"
    Η πιπίλα της "πτώχευσης" δεν τρώγεται άλλο... obsolete!
    PASOK... obsolete!

  26. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 12/02/2011 11:10:38

    ΕΡΩΤΗΣΗ:
    ΤΟ ΠΕΡΑΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ Ή ΕΒΓΑΛΕ "ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ - ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ MEGA";;;...

  27. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 12/02/2011 11:15:51

    τον εβγαλαν στην σεντρα γιατι παιζει και αλλων τα παιχνιδια. παμε για εκλογες!!!

  28. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/02/2011 12:00:24

    Με έπιασαν τα γέλια όταν είδα χθες τον θίασο των ειδήσεων τού Mega να προσποιείται τον "οργισμένο" για κάποιες υποδείξεις τής Τρόικας, την οποία μέχρι τότε εκθείαζαν ως τη φωτισμένη δύναμη που θα μας σώσει από τον κακό μας εαυτό.

    Είναι σαν να μπήκαν κλέφτες στο σπίτι τής Τρέμη, να πήραν ό,τι πολύτιμο είχε, λεφτά κοσμήματα, πίνακες, χαλιά, οθόνες πλάσμα, κρέμες Λα Πρερί, να έσπασαν ό,τι δεν μπορούσαν να κλέψουν, και η Τρέμη να εξανίσταται που οι διαρρήκτες άλλαξαν θέση στη γαβάθα με τα φρούτα.

  29. spiros avatar
    spiros 12/02/2011 21:11:54

    Αφού και η Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ MEGA είδε το πέναλτι στον στημένο αγώνα που ζούμε
    η Ελλάδα μπορεί να ελπίζει σε παράταση!!!