#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2013 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To KKE ως …..CEO!!!



Στη διοίκηση επιχειρήσεων ισχύει μια βασική αρχή: Αν δεν μπορείς να κάνεις εσύ τη δουλειά, βρες εκείνον που την κάνει καλύτερα!

Παρακολουθώ, με θαυμασμό είναι αλήθεια, τους τελευταίους μήνες τα …μαθήματα διοίκησης επιχειρήσεων που παραδίδει το ΚΚΕ.

Τι Χάρβαρντ και ανοησίες!

Το ΚΚΕ θα πρέπει να κερδίσει όλα τα βραβεία αποτελεσματικότερης διοίκησης για την αντιμετώπιση και διαχείριση της κρίσης.

Εξηγούμαι:

-Άλλαξε τον ….manager της επιχείρησης!

-Ανανέωσε την …ηγετική ομάδα!

-Μείωσε τις λειτουργικές του δαπάνες!

-Ξεφορτώθηκε τις ζημιογόνες επιχειρήσεις του ενισχύοντας μάλιστα τη…ρευστότητά του!

-Έκανε…..downsizing!

-Έδιωξε το πλεονάζον προσωπικό!

-Βελτίωσε το μισθολογικό κόστος, σε όσους παρέμειναν!

-Υιοθέτησε …ευέλικτες εργασιακές σχέσεις με την υπογραφή ατομικών συμβάσεων!

-Εξασφάλισε …εργασιακή ειρήνη με τα….συνδικάτα!

Και τα κατάφερε  χωρίς ν’ …ανοίξει ρουθούνι!

Αυτά ούτε στη …..μητρόπολη του καπιταλισμού δεν γίνονται, τόσο αποτελεσματικά!

Μήπως ο πρωθυπουργός να φωνάξει τον κ. Κουτσούμπα και να του αναθέσει το ΤΑΙΠΕΔ και την …αναδιοργάνωση του δημοσίου;

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k. avatar
    k. 30/10/2013 16:08:08

    Χαχα!
    Ενα είναι το κόμμα και δεν θα φάει χώμα!

  2. Valantis avatar
    Valantis 30/10/2013 16:51:28

    "............Εξασφάλισε …εργασιακή ειρήνη με τα….συνδικάτα!"..........

    Αυτό το σημείο δεν ευσταθεί έτσι ακριβώς αγαπητέ Κ.Ρ.

    Το ΚΚΕ έχει δηλώσει αυτολεξεί ανοιχτά ότι:

    "Στο Ριζοσπάστη (και στα άλλα μαγαζιά του ΚΚΕ) δεν χωράει συνδικαλισμός"!!!!!!!!

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/10/2013 17:35:56

    Άψογος κε Ροδινέ. Ούτε στις ΗΠΑ δεν υπήρξε εταιρεία που έπραξε τέτοιας κλίμακας εξυγίανση τόσο δραστικά.

  4. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 30/10/2013 17:54:41

    λέτε; μα τον έχουν σπουδάσει τον καπιταλισμό ..

  5. drider avatar
    drider 30/10/2013 19:07:10

    Το ΚΚΕ λειτουργεί σε περιβάλλον καπιταλιστικό οπότε καλά κάνει και διαχειρίζεται τα οικονομικά του όπως γράφετε. Μετά την επανάσταση βλέπουμε.

    Οι καημένοι CFO στην ΝΔ, ΠΑΣΟΚ τί λύση να δώσουν στα δάνεια των 140εκ που βαραίνουν έκαστο κόμμα;

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ drider 30/10/2013 22:40:09

      Διάσταση μεταξύ ιδεολογίας και τσέπης, λέγεται αυτό σύντροφε ...

    • Valantis avatar
      Valantis @ drider 31/10/2013 02:23:29

      "...μετά την επανάσταση βλέπουμε..."

      Τελικά, σας είναι δύσκολο να το χωνέψετε εκεί στην Αριστερά ότι δεν...

  6. epifanios avatar
    epifanios 30/10/2013 20:13:56

    γιαυτο μονοκουκι ΚΚΕ

  7. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 30/10/2013 23:14:35

    To KKE δεν μπορει να φορολογισει τους πλουσιους ουτε να παρει εργοστασια για να κανει αυτα που προτεινει. Ειναι μειοψηφια εως τωρα. Τα περισσοτερα μελη του ειναι εργατες και ξερουμε ολοι που εχουν παει τα εισοδηματα τους.
    Αρα γιατι το κατηγορειτε οτι ειναι υποκριτικο;
    Εμενα μου φαινεται το πιο τιμιο πραγμα απο αυτα που ειχε δυνατοτητα να κανει για να πληρωσει. Πουλησε περιουσιακα του στοιχεια για να πληρωσει τις υποχρεωσεις του.
    Εγω βλεπω οτι σε συνθηκες φτωχοποιησεις μονο το ΚΚΕ φτωχαινει;
    Τα υπολοιπα κομματα πως πορευονται οταν ολη οι οικονομια ειναι μαυρα χαλια;
    Εχετε δει ποτε κανεναν να σας ζηταει χρηματα απο αλλο κομμα στο δρομο;

    Πως παραλληλιζεται την κυβερνηση με αυτο;
    Γιατι οι κυβερνηση (που υποστηριζετε) δεν φορολογει τους πλουσιους αλλα φορολογει ανελεητα τους υπαλληλους;

  8. αγελαστος πετρα avatar
    αγελαστος πετρα 01/11/2013 01:23:41

    valanti καμια απαντηση στο ερωτημα του φιλου εχεις;για τα εκατομμυρια που εχουν παρει πασοκ και νδ απο τις τραπεζες;μηπως εχει ο αρθογραφος ;μπααας