01/10/2010 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To KKE στο πλευρό του ΠΑΣΟΚ και του Χριστόφια

Ως γνωστόν ο κ. Χριστόφιας μιλώντας στις ΗΠΑ, εξομοίωσε ουσιαστικά την «παρέμβαση της Ελλάδας εναντίον του Μακαρίου» με την τουρκική εισβολή και τη συνεχιζόμενη κατοχή. Ο κ. Χριστόφιας μάλιστα δεν μπήκε καν στον κόπο να διευκρινίσει ότι επρόκειτο περί της προσπάθειας της χούντας να ανατρέψει τον Μακάριο, αφήνοντας έτσι περιθώρια παρερμηνειών και αναπαραγωγής της γνωστής τουρκικής θέσης ότι για την τουρκική «ειρηνευτική επιχείρηση του 1974» (όπως ονομάζει την εισβολή) ευθύνεται η... Ελλάδα.

Χθες η ΝΔ επέκρινε με δριμύτητα τις δηλώσεις Χριστόφια, καταγγέλλοντας ότι «είναι αδιανόητο, όσο και ανιστόρητο, να εξισώνεται η τουρκική εισβολή στην Κύπρο με το πραξικόπημα κατά του προέδρου Μακαρίου, μία, πράγματι, εγκληματική και προδοτική ενέργεια, που έδωσε προσχηματική αφορμή για την τουρκική εισβολή και κατοχή. Κατοχή που διαιωνίζεται για τριάντα έξι ολόκληρα χρόνια, σε προκλητική αντίθεση με τη διεθνή έννομη τάξη και τις αρχές του ΟΗΕ»

Η δήλωση αυτή της ΝΔ, μια ημέρα πριν από την επίσημη επίσκεψη που πραγματοποιεί εκεί ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας, θάφτηκε φυσικά από τα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ τους ενδοτισμού και του εξευμενισμού της Τουρκίας.

Και το ΠΑΣΟΚ βρήκε σήμερα πρόθυμο συμπαραστάτη το ΚΚΕ που σε ανακοίνωσή του υποστηρίζει ότι το ΑΚΕΛ και ο Δημήτρης Χριστόφιας δέχονται συκοφαντική επίθεση από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ !!!.

Που την βρήκε την “συκοφαντική επίθεση από το ΠΑΣΟΚ” ο Περισσός; Μόνο η ΝΔ αντέδρασε στην προκλητική σύμπλευση των ανανιστικών δυνάμεων.

Αλλά αυτά παθαίνει κανείς όταν ο προλεταριακός διεθνισμός μεταλλάσσεται σε διεθνισμό της παγκόσμιας τάξης με αριστερά εξαπτέρυγα…δυστυχώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 01/10/2010 14:26:30

    Εδω το ΑΚΕΛ ,ηταν εναντιον της ΕΟΚΑ,καλυτερα με τους Εγγλεζους λεγανε.
    Με το ζορι ψηφισε ο Χριστοφιας το ΟΧΙ,στο ΑΥΝΑΝ.
    Αντε να χαθει ο πουλημενος.Εδω που τα λεμε δεν εχει αδικο η ΝΔ που φωναζει αν το ΚΚΕ ,βγηκε να υπερασπιστει το ΑΚΕΛ.Βεβαιως καλος ο διεθνισμος,αλλα υπαρχουν και ορια,δηλαδη η ταυτιση με τους πουλημενους ξεπερνουν τα ορια.

    • aengus avatar
      aengus @ kiki 02/10/2010 08:18:46

      Μήπως βιάζεσαι λίγο Κική;….

  2. bromoskylo avatar
    bromoskylo 01/10/2010 15:15:05

    Ποιά να είναι άραγε η άποψη της Λιάνας Κανέλη;

    • chrisss avatar
      chrisss @ bromoskylo 01/10/2010 15:31:30

      Έχει όντως μεγάλο ενδιαφέρον..

  3. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 01/10/2010 15:18:46

    παλι λαδι ο προεδρος Μακαριος....

  4. Σαος avatar
    Σαος 01/10/2010 15:37:20

    Τι περιμένετε από ένα κόμμα που υπάρχει για να «μαντρώνει» (όχι πως τα άλλα δεν το κάνουν αυτό);;;

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 01/10/2010 15:52:26

    O κ. Xριστόφιας, ανέκαθεν υπήρξε απλός θεατής των πολιτικών εξελίξεων στη Κύπρο.

  6. gfg avatar
    gfg 01/10/2010 16:05:31

    Το "..δεν μπήκε στον κόπο να διευκρινίσει.." δεν είναι είδηση, είναι ερμηνεία του antinews. Δεν μας παραθέσατε πουθενά κύριοι την αρχική δήλωση του Χριστόφια. Σκόπιμα μήπως την παρερμηνεύσατε για να κράξετε το ΚΚΕ; Μαντρώνει λέει ο άλλος το ΚΚΕ, αλλά συμπληρώνει: όχι πως δεν το κάνουν τα άλλα κόμματα. Αρα,δεν σε πειράζουν τα άλλα μεγάλε, μόνο το ΚΚΕ σε πειράζει. Άντε τότε, αφού είστε τόσο μάγκες και "ελεύθερα μυαλά" πολεμήστε το. Όλο και κάποιο όφελος θα έχετε προσωπικό, ειδάλλως να κοροϊδεύετε έτσι απλά για να πείτε τη γνώμη σας και να απολαμβάνετε την "ελευθερία" του λόγου σας τζάμπα ξοδεύετε bandwidth

  7. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 01/10/2010 16:13:28

    Μια πρώτη – βιαστική και πρόχειρη – εκτίμηση. Η ανακοίνωση φαίνεται:

    1. Αφενός να θέλει να δώσει την πιο καλοπροαίρετη ερμηνεία στις δηλώσεις Χριστόφια. Μιλάει για «διαστρέβλωση» των δηλώσεων και συνεχίζει : «Στην πραγματικότητα όλοι γνωρίζουν ότι πως το πραξικόπημα της Χούντας των Αθηνών, που ανέτρεψε τον Μακάριο, έβαλε μπροστά την τουρκική στρατιωτική μηχανή, η οποία με την αμέριστη αγγλοαμερικανική υποστήριξη προώθησε τα σχέδια της κατοχής και διχοτόμησης της Κύπρου από την Τουρκία, μια χώρα - μέλος του ΝΑΤΟ».

    2. Αφετέρου μοιάζει σαν προειδοποίηση προς τον ίδιο τον Χριστόφια, να μην «φλερτάρει» με ιδέες επαναφοράς του Σχεδίου Α(υ)νάν: Καταδικάζει κάθε προσπάθεια για «την επαναφορά του καθεστώτος των “εγγυητριών δυνάμεων”» και «με την ευκαιρία» ΤΟΝΙΖΕΙ ότι το ΚΚΕ «παραμένει αλληλέγγυο με τον αγώνα του Κυπριακού λαού για δίκαιη και βιώσιμη λύση του Κυπριακού, που προϋποθέτει Κύπρο ανεξάρτητη, χωρίς ξένα στρατεύματα, βάσεις, εγγυήτριες δυνάμεις και προστάτες. Κύπρο κυρίαρχη με ενιαία διεθνή προσωπικότητα και ιθαγένεια, διζωνική, δικοινοτική ομοσπονδία, κοινή πατρίδα των Τουρκοκύπριων και Ελληνοκύπριων.»

    Έχοντας προσέξει την γενικά αποστασιοποιμένη στάση του ΚΚΕ απέναντι στο Χριστόφια (στον «Ριζοσπάστη») αλλά και την δυσφορία απέναντι στον Χ. σε ιστολόγια φίλα προσκείμενα στο ΚΚΕ, αυτή είναι ίσως μια -- βιαστική και πρόχειρη, επαναλαμβάνω—ερμηνεία.

    Θα δείξει. Προσωπικά είμαι πολύ δύσπιστος απέναντι στον Χ….

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 01/10/2010 16:44:13

      ΥΓ. Εάν είναι σωστή η ανάγνωσή μου, στο (1) «του τη χαρίζει» μεν για τις δηλώσεις αλλά στο (2) του τραβάει το αυτί… επί τη ευκαιρία και προκαταβολικά.

      Αυτό το επιβεβαίωσε εμμέσως και το μεσημεριανό δελτίο ειδήσεων στην τηλεόραση του 902, όπου έγινε λόγος για «προσπάθεια του κ. Χριστόφια να υποβαθμίσει το θέμα….»

    • lampros avatar
      lampros @ ένας Άμλετ 01/10/2010 18:19:15

      """«Στην πραγματικότητα όλοι γνωρίζουν ότι πως το πραξικόπημα της Χούντας των Αθηνών, που ανέτρεψε τον Μακάριο, έβαλε μπροστά την τουρκική στρατιωτική μηχανή, η οποία με την αμέριστη αγγλοαμερικανική υποστήριξη προώθησε τα σχέδια της κατοχής και διχοτόμησης της Κύπρου από την Τουρκία, μια χώρα – μέλος του ΝΑΤΟ»."""

      Αυτό είναι η δήλωση Χριστόφια σε λάιτ μορφή.

      "Έβαλε μπροστά την Τούρκικη στρατιωτική μηχανή", λες και γι' αυτό πήγαν οι Τούρκοι, για να προστατέψουν τους Τ/Κ, δεν το είχαν σχεδιασμένο από χρόνια...

      Να αποσυνδεθούν αυτά τα δυο ―αλλιώς είναι σα να λέμε «εμείς φταίμε» (και αν και προφανώς, ο ελληνικός λαός δεν έχει σχέση ούτε με τη Χούντα, ούτε με το άθλιο πραξικόπημα, Σαμψών κλπ)...

      • aengus avatar
        aengus @ lampros 02/10/2010 07:05:12

        Πώς σου φάνηκε ότι είπε κανείς τίποτε διαφορετικό;;;;;

        “Αμεση ήταν η αντίδραση του ΓΓ του ΑΚΕΛ, ο οποίος την Τρίτη σημείωσε ότι η θέση η οποία εξέφρασε ο Κύπριος Πρόεδρος εδράζεται στη διαχρονική και ξεκάθαρη θέση του Κόμματος, θυμίζοντας ότι «η ελλαδική χούντα ήταν μέρος του πραξικοπήματος που διενεργήθηκε σε βάρος της Κυπριακής Δημοκρατίας (…) και συνέβαλε στο να εξευρεθεί μία "ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ" για την Τουρκία να εισβάλει στο νησί. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΕ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ».”

        Αλλά βλέπεις, οι μισές αλήθειες στην ενημέρωση είναι ολόκληρα ψέματα…

  8. lahunas avatar
    lahunas 01/10/2010 16:41:55

    Για την κατασταση στην Κυπρο η Ελλαδα εχει τεραστια ευθυνη.

    Δεν επρεπε εξ αρχης να ανακατευτουν οι Ελληνες στο νησι απο την περιοδο της αγγλοκρατιας.

    Εαν η Κυπρος παρεμενε Βρετανικη κτηση θα ηταν σημερα σε ποιο ασφαλη κατασταση.

    Η Ελλαδα δεν μπορουσε να θρεψει το λαο της και εστελνε εξω ορδες
    μεταναστων και ειχε την απαιτηση να προσαρτησει την Κυπρο!!!

    Ο δρομος για την Κυπρο ειναι μονο η ανεξαρτησια .

    Χωρις στρατους ελληνων,Τουρκων

    Ετσι και η Ελλαδα θα απαλλαγει απο την υποχρεωση να στελνει στρατο στο νησι και ετσι θα εξοικονομηθουν χρηματα.

    Η Ελλαδα πρεπει να περιοριστει στα συνορα της επιτελους και να κοιταξει τα οικονομικα και κοινωνικα της χαλια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ lahunas 01/10/2010 17:10:33

      Ο δρομος για την Κυπρο ειναι μονο η ανεξαρτησια .

      Χωρις στρατους ελληνων,Τουρκων

      Αυτό είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Μόλις σας πετύχουν ακάλυπτους θα σας διαλύσουν οι Τούρκοι.

      Αγαπητέ μου δεν είστε ούτε η Αμερική ούτε ο ομφαλός της γης. 600.000 είστε και χωρίς στρατό από ξένη χώρα δε μπορείτε να διαφυλάξετε την ασφάλειά σας. Ή μήπως περιμένεις ότι θα πουν α τι καλά παιδιά που είναι οι Κύπριοι, να μην τους πειράξουμε.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ lahunas 01/10/2010 17:45:38

      Το θέμα δεν είναι αυτό.
      Κανείς δεν αμφισβήτησε ότι η Ελλάδα έχει τεράστια ευθύνη που έδωσε αφορμή στην Τουρκία να εισβάλει.

      Αλλά η εξίσωση τού ρόλου τής Ελλάδας με αυτόν τής Τουρκίας και της Βρεττανίας, σαν αυτή που έκανε ο Χριστόφιας, είναι ηθικά και ιστορικά απαράδεκτος και άδικος. Γι'αυτό φωνάζουμε.

      Σκέψου σε παρακαλώ ποιος έχει τις περισσότερες ευθύνες από τις τρεις εγγυήτριες δυνάμεις. Η Βρεττανία, η Τουρκία ή η Ελλάδα. Δεν μπορεί ο Χριστόφιας, ο οποίος εκπροσωπεί ένα κόμμα που ουδέποτε αντιστάθηκε κατά των Άγγλων, να εξισώνει τον ελλαδικό ρόλο στο Κυπριακό με αυτό των δύο άλλων εγγυητριών χωρών, οι οποίες, ειρήσθω εν παρόδω, ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κατέχουν κυπριακό έδαφος.

      Για να μην ξεχνιόμαστε... Δεν είναι μόνο η Τουρκία δύναμη κατοχής στην Κύπρο, έτσι;

      • lampros avatar
        lampros @ Στέργιος 01/10/2010 18:21:47

        "'"Κανείς δεν αμφισβήτησε ότι η Ελλάδα έχει τεράστια ευθύνη που έδωσε αφορμή στην Τουρκία να εισβάλει.

        Αλλά η εξίσωση τού ρόλου τής Ελλάδας με αυτόν τής Τουρκίας και της Βρεττανίας, σαν αυτή που έκανε ο Χριστόφιας, είναι ηθικά και ιστορικά απαράδεκτος και άδικος. Γι’αυτό φωνάζουμε."""

        Ασφαλώς.

        Άμα δείρεις την γυναίκα σου, θα πρέπει να έρθει ο γείτονας να σου σκοτώσει το παιδί και να πάρει το μισό σπίτι;

        Πόσο μάλλον που δεν έδειρες εσύ τη γυναίκα σου, αλλά ο μαλάκας ο ξαδερφός σου (Χούντα) που είχε επιβάλλει να γίνεται ό,τι θέλει στο σπίτι...

    • lampros avatar
      lampros @ lahunas 01/10/2010 18:26:48

      """Για την κατασταση στην Κυπρο η Ελλαδα εχει τεραστια ευθυνη.

      Δεν επρεπε εξ αρχης να ανακατευτουν οι Ελληνες στο νησι απο την περιοδο της αγγλοκρατιας.

      Εαν η Κυπρος παρεμενε Βρετανικη κτηση θα ηταν σημερα σε ποιο ασφαλη κατασταση."""

      Ναι, όταν στήνεις κώλο σε προσέχουν περισσότερο....

      """Η Ελλαδα δεν μπορουσε να θρεψει το λαο της και εστελνε εξω ορδες
      μεταναστων και ειχε την απαιτηση να προσαρτησει την Κυπρο!!!"""

      """Ο δρομος για την Κυπρο ειναι μονο η ανεξαρτησια ."""

      Για όλη την Κύπρο όχι, αλλά άτομα με τέτοιες απόψεις μπορούν όντως να σταλθούν να ζήσουν σε ένα ανεξάρτητο μέρος, π.χ. στη Σπιναλόγκα.

      """Ετσι και η Ελλαδα θα απαλλαγει απο την υποχρεωση να στελνει στρατο στο νησι και ετσι θα εξοικονομηθουν χρηματα."""

      Τα χρήματα, ξανά τα χρήματα, «και εγώ πως θα ζήσω μωρέ» που έλεγε και ο γερο-λαδάς...

      Το ότι το νησί θα εξαφανιστεί σε μια νύχτα ή θα γίνει εξαθλιωμένο προτεκτοράτο σφουγγοκωλάριων, ούτε που σου περασε απ' το μυαλό...

      Αλλά θα μου πείς εδώ ήσουν υπερ να παραμείνει αποικία των Άγγλων...

    • athamas avatar
      athamas @ lahunas 01/10/2010 18:28:38

      Aν εσείς οι Κύπριοι - φαντάζομαι είσαι Κύπριος, αν όχι αφαίρεσε το «εσείς» - θέλετε να γίνει έτσι είναι απόλυτα σεβαστό.

      Αποφασίστε και πείτε μας να μην ξαναμπερδευτούμε στα πόδια σας.

  9. Orestios avatar
    Orestios 01/10/2010 17:22:16

    Το σοσιαλιστικό φάσμα είναι πάντα ενωμένο.

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/10/2010 17:38:43

    Ευτυχώς που η Τουρκία δεν είναι κομμουνιστική χώρα, γιατί τότε το ΚΚΕ όχι μόνο δεν θα καταδίκαζε την εισβολή τού Αττίλα, αλλά θα πανηγύριζε την απελευθέρωση τής βόρειας Κύπρου.

    • aengus avatar
      aengus @ Στέργιος 02/10/2010 07:20:22

      Βρε Στέργιε, είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος. Απορώ πώς δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά που λες, εκτός από άδικα για το κόμμα που αντιστάθηκε όσο κανένα στο Σχέδιο Α(υ)νάν, είναι άδικα και για το δικό σου επίπεδο σκέψης;;

  11. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 01/10/2010 18:12:54

    @lahunas

    Αυτά που λες δεν στέκουν...από τη μια θέλετε ανεξαρτησία και από την άλλη τρέχετε πίσω από την ΕΛλάδα...????? Συμφωνώ απόλυτα με το Στέργιο...ξέρετε πόσα πληρώνει το ελληνικό κράτος κάθε χρόνος στην κυπριακή κυβέρνηση, εκατομμύρια ευρώ από το 1974 έλεος....φτάνει πια και εμείς (εγώ μάλλον) αυτό θέλω να ανεξαρτητοποιηθείται σαν κράτος να μας αφήσετε ήσυχους...από μακριά και αγαπημένοι που λέει και η τραγουσίστρια Άνναν Βίσσην

    • lampros avatar
      lampros @ Tasos Dedes 01/10/2010 18:22:45

      Με τα λεφτά που «πληρώνει το Ελληνικό κράτος» μετράς την Κύπρο;

      Ω, ρε ένας πατριώτης...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Tasos Dedes 01/10/2010 19:43:58

      Εσύ μπορεί να συμφωνείς μαζί μου, αλλά εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου.

      Όποιος ξέρει την Κύπρο ξέρει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Κυπρίων νιώθουν Έλληνες ως το μεδούλι. Υπάρχουν και οι "Νεοκύπριοι" που νομίζουν ότι η αγάπη για το χαλλούμι που τους ενώνει με τους Τουρκοκύπριους είναι πιο σημαντική από τα 5.000 χρόνια ελληνικής ιστορίας τής Κύπρου, αλλά πάντα ήταν και πάντα θα είναι μια θλιβερή μειοψηφία.

      Μην μπερδεύεις το κράτος με το έθνος. Οι Κύπριοι μπορεί θέλουν την ανεξαρτησία τους, και γιατί να μην την θέλουν δηλαδή; Για να τους τρώει τα λεφτά η Αθήνα; Αυτό δεν τους κάνει σε τίποτα λιγότερο Έλληνες.

      Όσο για τα εκατομμύρια ευρώ που λες ότι δίνει η Ελλάδα στην Κύπρο, χαλάλι της! Από το να τα φάει ο Κόκκαλης κι ο Μπόμπολας, χίλιες φορές να τα φάνε οι Κύπριοι!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Στέργιος 01/10/2010 23:13:29

        ...νιώθουν Έλληνες ως το μεδούλι. ...
        Δηλαδή δεν είναι Έλληνες; Απλά νοιώθουν; Δεν το νομίζω. Όσους Κύπριους γνώρισα ήταν πατριώτες

        ...που νομίζουν ότι η αγάπη για το χαλλούμι που τους ενώνει με τους Τουρκοκύπριους είναι πιο σημαντική από τα 5.000 χρόνια ελληνικής ιστορίας τής Κύπρου, ...
        Τα ευρήματα στην Χοιροκητία είναι περίπου 10000 χρονων. Αν υπολογίσεις ¨οτι ήταν Αρκάδες έποικοι τότε οι δεσμοί έχουν περίπου διπλάσια διάρκεια.

  12. lambrou.k avatar
    lambrou.k 01/10/2010 18:19:26

    ALHTHIA PISTEVETE OTI OI KYPRIOI AGAPUN EMAS TOUS KALAMARADES ?KE OI TOU AKEL EIDIKA EISTE VATHIA NYXTOMENOI.EGW KSERO OTI AMA EISE EPANASTATHS OI EGLEZOI DEN SE KANOUN ARGHGO VLEPE MAKARIO...ALLA SE EKTELOUN OPWS TOUS KARAOLI AFKSENTIOU DHMHTRIU.KE ENA SORO ALLOUS.ENANTION THS ENOSEWS AKEL MAKARIOS.KE POLOI KYPRIOI POU VRISKONTE STHN AGLIA ME EGKEZIKA DIAVATHRIA.KRIMA TOUS ELLHNES POU EPESAN TO 1974 STHN KYPRO.AFTA.MONO.

  13. fetsis avatar
    fetsis 01/10/2010 19:30:29

    ρε αδέρφια έτσι θα πάμε στην πόλη; με τα παντζούρια κλειστά και τα τζάμια ασκούπιστα; λίγο κολλύριο κάνει καλό...

  14. elem avatar
    elem 01/10/2010 19:31:37

    όταν θα έρθει ο Σαμαράς, θα έχετε κάθε δυνατότητα να βγάλετε και πάλι το ΚΚΕ εκτός νόμου, αφού οι απόψεις του δείχνουν βαθιά νοσταλγία για την Ελλάδα των πιστοποιητικών κοινωνικών φρονημάτων. ως τότε υπομονή.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ elem 01/10/2010 19:48:01

      Ναι μόνο που η Ελλάδα του ιδιώνυμου, των ξερονησιών και των πιστοποιητικών κοινωνικών φρονημάτων ήταν η Ελλάδα τής Ένωσης Κέντρου τού Ε. Βενιζέλου και του Γ. Παπανδρέου, όχι η Ελλάδα της ΕΡΕ και της ΝΔ. Μην ξεχνάς ποιος νομιμοποίησε το ΚΚΕ. Και μην ξεχνάς ποιο σημερινό κόμμα πλασάρει τον εαυτό του σαν συνεχιστή τής Ένωσης Κέντρου. Θυμάμαι πανώ που είχε αναρτηθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όταν είχε εκεί ένα συνέδριό του το ΠΑΣΟΚ, με τα πορτρέτα τού Βενιζέλου, τού Γέρου και του Αντρέα.

    • elem avatar
      elem @ elem 01/10/2010 19:49:28

      δηλαδή, Στέργιο, στην Ελλάδα της ΕΡΕ, οι κομμουνιστές περνούσανε ζωή και κότα ε;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ elem 02/10/2010 02:10:32

      Όχι, elem, δεν περνούσαν ζωή και κότα, αλλά περνούσαν σαφώς πιο ανθρώπινα. Μια παραίνεση: Σταμάτα να κατηγορείς τους άλλους και άρχισε να κατηγορείς τα αφεντικά σας, το παλιό κραταιό ΚΚΕ. Το ΚΚΕ είναι άμοιρο ευθυνών για τα όσα πέρασαν οι Έλληνες κομμουνιστές;

    • aengus avatar
      aengus @ elem 02/10/2010 07:44:41

      Καλομελέτα κι έρχεται το επαίσχυντο ψήφισμα της Γενικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης. Το ψήφισμα χαρακτηρίζει εξτρεμισμό οτιδήποτε (κινήματα, οργανώσεις) αμφισβητεί τα μονοπώλια και την «αγορά», προτείνοντας αποκλεισμό από συμμετοχή σε εκλογές, απαγόρευση χρηματοδότησης, ακόμα και παύση λειτουργίας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. elem avatar
    elem 01/10/2010 19:40:49

    ο συντάκτης, επίσης, καλό θα ήταν να μας εξηγήσει, με ποιο τρόπο το ΚΚΕ στέκεται στο πλευρό του ΠΑΣΟΚ. έχει και όρια η ακροδεξιά προπαγάνδα.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ elem 01/10/2010 23:27:16

      Στο πλευρό του Χριστόφια, με βαριά καρδιά, ίσως. Αλλά στο πλευρό του ΠΑΣΟΚ??!! Είναι τουλάχιστον φαιδρός αυτός ο ισχυρισμός!

      • aengus avatar
        aengus @ εναςάσχετος 02/10/2010 07:08:51

        «…τουλάχιστον φαιδρός αυτός ο ισχυρισμός!» Και για να είμαστε πιο ακριβείς, είναι τερατώδης.

    • aengus avatar
      aengus @ elem 02/10/2010 07:22:30

      Θα έπρεπε να έχει, εννοείς!

  16. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 01/10/2010 23:21:17

    Και βέβαια περνάγανε ζωή και κότα. Ζούσανε ενώ σφάξανε και χαλάσανε αθώους Έλληνες χωρίς πολιτική ανάμιξη σε τίποτα επειδή δεν ήταν ΚΚΕ, ΕΑΜ, ΕΛΑΣ ΔΣΕ (δηλαδή αυτοί που πολεμούσαν εναντίον του εθνικου στρατού).

    Τολεγε και το σύνθημα. Πας μη Εαμίτης Γκεσταπίτης. Ακόμη και σήμερα κρατά η κολώνια. Από την μιά οι δημοκράταροι (με πατρίδα την Σοβιετία) που λένε όλους τους υπόλοιπους φασίστες, μοναρχοφασίστες, αντιδραστικούς, ακροδεξιά κλπ. Στο τοίχο έπρεπε να τα στήσουνε τα πρακτόρια του Στάλιν. Αμετανόητοι πράκτορες ...

    • aengus avatar
      aengus @ Κοντη Λιζα 02/10/2010 07:09:42

      Καλημέρα Κοντολίζα!

  17. aengus avatar
    aengus 02/10/2010 08:26:17

    Πόσο διαφορετική ήταν η ΝΔ του Κώστα Κ., σε τέτοια θέματα. Η μεγάλη ζημιά που έκανε το ΛΑΟΣ στη χώρα ήταν ότι κατάφερε (έτσι φαίνεται τουλάχιστον) να αλλοιώσει τον χαρακτήρα ενός κόμματος που μεταπολιτευτικά διακρινόταν για τη σοφή του μετριοπάθεια…