#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2012 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To grexit τέλειωσε, ώρα για επενδύσεις



(Ανανεωμένο) - To grexit τέλειωσε, ώρα για περισσότερες επενδύσεις. Αυτό ήταν το νόημα της συνάντησης που είχε σήμερα ο πρωθυπουργός με τους εκπροσώπους 13 πολυεθνικών εταιρειών. Ο Αντώνης Σαμαράς, σε άμεση συνεργασία με τον Γιάννη Στουρνάρα, παίρνουν πάνω τους το κομμάτι της ανάπτυξης και των επενδύσεων σε μια προσπάθεια να παρακάμψουν τις δυστοκίες, τα εμπόδια και κυρίως την έλλειψη πολιτικών πρωτοβουλιών οι οποίες δε γίνονται λόγω του φόβου ενός πολιτικού κόστους.

Η επαφή με τις πολυεθνικές θα συνεχιστεί, πιθανότατα θα υπάρξει και νέο ραντεβού τον επόμενο μήνα ενώ θα γίνουν συναντήσεις και με άλλους φορείς της επιχειρηματικής κοινότητας.

Στο Μαξίμου βρέθηκαν ανώτατα στελέχη των Ελαϊς Unilever Hellas, ΑΒ Βασιλόπουλος, Nestle Eλλάς, Aθηναϊκή Ζυθοποιία, Tasty Foofs-Pepsico, Cosco, Procter & Gamble Ηellas, Bic Βιολέξ, Vodafone, Νovartis, Lafarge- ΑΓΕΤ Ηρακλής, Παπαστράτος, θυγατρική της Philip Morris και Specifar.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Σαμαράς τους έδωσε το μήνυμα της αποφασιστικότητας της κυβέρνησης να βοηθήσει με κάθε τρόπο ώστε να γίνουν οι απαραίτητες διαρθρωτικές αλλαγές για την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας.

Βασικό μέλημα θα είναι η παροχή κινήτρων για επενδύσεις, τη δημιουργία νέων αγορών στην Ελλάδα και τη στήριξή τους από το τραπεζικό σύστημα, που μετά την ανακεφαλαιοποίηση θεωρείται ότι θα υπάρξουν σταδιακά μεγαλύτερες δυνατότητες στήριξης επιχειρηματικών πρωτοβουλιών. Ο πρωθυπουργός μιλώντας στους επιχειρηματίες τόνισε πως υπάρχει σαφής βελτίωση της ανταγωνιστικότητας στη χώρα μας και αυτό, όπως είπε, φαίνεται απ' όλα τα δημοσιονομικά μεγέθη. Υπογράμμισε μάλιστα ότι η ιστορία της εξόδου της χώρας από το ευρώ έχει τελειώσει και πως η κυβέρνηση έχει ήδη ξεκινήσει τη μάχη για την ενίσχυση της ρευστότητας.



Η κυβέρνηση θέλει να αλλάξει το τοπίο στη χώρα με το νέο επενδυτικό νομοσχέδιο, τόνισε ο κ. Σαμαράς, ενώ σημείωσε ότι προχωρούν και οι παρεμβάσεις για την ομαλή λειτουργία της αγοράς. Επισήμανε πως οι αποκρατικοποιήσεις θα προχωρήσουν με ταχύτητα, ενώ ζήτησε από τους επιχειρηματίες να εντείνουν την παρουσία τους στην Ελλάδα προτείνοντάς τους την παραγωγή και νέων προιόντων στη χώρα μας. Σύμφωνα με πληροφορίες θα υπάρξει και νέα συνάντηση των δύο πλευρών σε ένα μήνα.

«Χωρίς μία τέτοια γόνιμη προϋπόθεση δεν πρόκειται να υπάρξει ανάπτυξη και, αντί να ξεκινήσουμε με φόρα, θα μας πάρει η κατηφόρα σε σημείο που δεν πρόκειται να επιτρέψουμε ποτέ», είχε τονίσει.

Ο Γιάννης Στουρνάρας, σε δηλώσεις του τόνισε πως η κυβέρνηση επιδιώκει τις επενδύσεις και την ανάπτυξη στη χώρα. Σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών, οι εταιρείες ζητούν διευκόλυνση στο περιβάλλον που δραστηριοποιούνται και, κυρίως, να αρθούν τα εμπόδια της γραφειοκρατίας στην επιχειρηματικότητα. Για το φορολογικό, ο κ. Στουρνάρας τόνισε πως πρέπει να ψηφιστεί, καθώς είναι προαπαιτούμενο για την επόμενη δόση, χωρίς όμως να διευκρινίσει αν αυτό θα γίνει πριν ή μετά τις γιορτές.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καπα κλοκ avatar
    καπα κλοκ 17/12/2012 10:55:17

    Προχωρα προεδρε και δειξε στους τι θα πει δεξια, αναπτυξη, δουλεια. Εν τελει τι θα πει ΕΛΛΑΔΑ. Βαρεθηκαμε με τους αριστεροτεμπελοκακομοιρηδες.

  2. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 17/12/2012 12:52:54

    Να τους ζητησει να προκαλεσουν αποπληθωρισμο 40% την επομενη 5ετια (χωρις αλλες μειωσεις μισθων, οι υπαρχουσες να περασουν στις τιμες). Αν, βεβαια, θελει και θελουν να παραμεινει η Ελλαδα στο ευρω. Αυτη ειναι και η πραγματικα μοναδικη προυποθεση.

    • καποιος avatar
      καποιος @ Φοιτητης 17/12/2012 13:02:22

      ++

  3. Hans avatar
    Hans 17/12/2012 13:21:07

    Τϊ διδακτικό να λέγεται, έστω και εμμέσως, ότι εταιρείες όπως η ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, η Ελαϊς (Βλ. λάδι Άλτις), η Λουμίδης, η Παπαστράτος, η ΑΓΕΤ, το νερό ΚΟΡΠΗ, είναι πολυεθνικές.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/12/2012 14:12:39

    ++++++

    • talos avatar
      talos @ Ραβινος 17/12/2012 17:42:18

      !!!!!!!

    • Ανεργος avatar
      Ανεργος @ Ραβινος 17/12/2012 19:12:21

      ???????????????

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/12/2012 16:28:23

    To grexit τέλειωσε , αλλα η διαφθορά και η γραφειοκρατία στο Δημόσιο ζούν και βασιλεύουν. Με αυτό το κράτος , ποιός παλαβός θα επενδύσει στην Ελλάδα?

  6. enas αριστος avatar
    enas αριστος 17/12/2012 17:54:59

    To grexit τέλειωσε, ώρα για επενδύσεις.
    Εμείς είμαστε έτοιμοι, στην πόρτα του εργοστασίου και δεν θέλουμε ούτε ΙΚΑ .
    Μην το συζητάτε άλλο, ξεκινήστε γιατί δεν αντέχουμε άλλο το κρύο...

  7. Ευρώ-σκεπτικός avatar
    Ευρώ-σκεπτικός 17/12/2012 18:52:11

    Γιατί να έρθουν εδώ ρε πρόεδρε οι πολυεθνικες όταν με χρέος 190% του ΑΕΠ οι φόροι είναι αναγκαστικά μεγαλύτεροι για να πληρώνουμε με τα πρωτογενή πλεονάσματα τους δανειστές για την επομενη τριακονταετία;; Γιατί να μην πάνε στη γείτονα με τους 80 εκατομμύρια φθινοπληρωμενους που έχει και εθνικό νόμισμα για να είναι ανταγωνιστική;; Γιατί να μην πάνε στην ανατολική Ευρώπη που και χαμηλούς μισθούς έχει, και εθικό νόμισμα, και μέλος της ΕΕ είναι;; Εκτος βεβαια αν το ιδανικό που πρεσβεύεις είναι αφορολόγητα κέρδη για τις πολυεθνικές, αποικιακές συμβάσεις (έτσι κι αλλιώς προτεκτοράτο των δανειστών μας καταντήσατε) και μισθούς Βουλγαρίας/Τουρκίας (αλλα με ευρώ παρακαλώ...)

  8. Ασβός avatar
    Ασβός 17/12/2012 22:17:57

    "Vodafone" προχωρησε σε μείωση προσωπικού πριν 4 μήνες και μετέφερε ακόμα και τις Λογιστικές της υπηρεσίες στην Ουγγαρία για χαμήλότερο κόστος (400 ευρώ μισθός)!!!

    Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω ποιές απόψεις ανέπτυξε αυτή η εταιρία για την Ανάπτυξη και για τις επενδύσεις!!

  9. Stef avatar
    Stef 18/12/2012 13:42:03

    To grexit τέλειωσε, ώρα για επενδύσεις...Η τραγική αφέλεια των χιλιοαπατημένων νεο-Ελλήνων.

  10. Stef avatar
    Stef 18/12/2012 13:44:47

    Οι γνωστές πολυεθνικές που έχουν τα πιο ακριβά προϊόντα τους στη χώρα μας, θα έρθουν να μας... σώσουν. Έλεος!!! Εντάξει ξέρουμε ότι είμαστε λαός ηλιθίων αλλά και πανηλιθίων τώρα;

  11. viva avatar
    viva 18/12/2012 15:10:01

    αραγε τους ρωτησε ο προεδρος γιατι σε αλλες χωρες πωλουν τα ιδια προιοντα ακριβοτερα ?

  12. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 18/12/2012 21:55:40

    Και περιμένει κανείς σοβαρός και πατριώτης ότι για το καλό μας θα επενδύσουν οι πολυεθνικές εδώ, έστω τώρα που μας κατάντησαν κανονικό προτεκτοράτο χρέους;
    Από αυτούς περιμένουμε όφελος; Για θέσεις εργασίας γίνεται λόγος, αλλά με ποιές αποδοχές και με ποιές εργασιακές συνθήκες και δικαιώματα;
    Μόνον από τις αμιγείς μη κρατικοδίαιτες Ελληνικές επιχειρήσεις και δη τις μικρομεσαίες μπορεί να γίνει επανεκκίνηση της οικονομίας και επωφελείς για όλους τους Ελληνες.
    Αυτές, όμως, γνωρίζουν κανονική αφαίμαξη και στρίμωγμα και οδεύουν στην περαιτέρω συρρίκνωση και κλείσιμό τους, δυστυχώς, επ' ωφελεία των μεγάλων πολυεθνικών "οίκων" και των χρηματοτραπεζιτών.