#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2013 09:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To dress code στην Βουλή μας μάρανε....



Ο ένας πάει στη Βουλή με παλαιστινιακό μαντήλι. Ο άλλος φοράει αμπέχονο και μόνο το ταγάρι του λείπει για να το κάνει… Εξάρχεια. Ο τρίτος πάει με κοντομάνικα για να δείξει τα μπράτσα του και τα τατουάζ του σε μια κίνηση μεγάλης μαγκιάς.

Η άλλη γυναίκα βουλευτής φοράει μίνι ή έξωμα φορέματα και… κολάζει κόσμο.



Από την άλλη, οι σκηνές ντροπής που καταγράφονται καθημερινά στη Βουλή, με απίστευτες ύβρεις και ειρωνείες κυρίως από τα «φυντάνια» της Χρυσής Αυγής και τους «Ανεξάρτητους» έχουν πια ευτελίσει το Κοινοβούλιο. Δε μένει τίποτε άλλο από το να πέσει άγριο ξύλο για να συμπληρωθεί το σκηνικό.

Για το λόγο αυτό το προεδρείο της Βουλής απευθύνει προειδοποίηση στα κόμματα ότι θα αποβάλλονται βουλευτές που θα εκτρέπονται. Δε μπορεί για παράδειγμα να ουρλιάζουν ορισμένοι τους πολιτικούς τους αντιπάλους, πράκτορες, νενέκους, Τσολάκογλου και ό,τι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί και να μην υπάρχουν συνέπειες. Αν αυτή είναι εικόνα σοβαρού κράτους και Βουλής τότε τι να πει κανείς. Κάποιοι βουλευτές φαίνεται ότι θέλουν να επιβεβαιώσουν το γνωστό χαρακτηρισμό που απευθύνουν οι διαδηλωτές όταν ζητούν να καεί η Βουλή.



Θα πει βεβαίως κανείς: Σιγά τη σοβαροφάνεια. Γίνονται αίσχη στη Βουλή και σας πείραξαν τα μίνι; Κι όμως. Αν ο καθένας πηγαίνει στο κοινοβούλιο λες και πάει σε μπαρ, στα Εξάρχεια, στα φιλανθρωπικά γκαλά ή σε μαζώξεις χρυσαυγιτών μπράβων τότε ας του βάλουμε λουκέτο.



(φωτο από το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 16/01/2013 10:15:48

    Το Τσολάκογλου σε φταίει???. Το ότι την Ε λλάδα την καταντήσανε ένα μπουρδέλο δεν σε φταίει???.Το ότι δεν έχουμε λεφτά για πετρέλαιο και αυτό που βάλαμε δεν μας επέτρεψαν τα λεφτά δεν σε φταίει???.Το ότι όλοι οι κλέφτες πολιτικοί ζητάνε και τα ρέστα και είναι και μέσα στήν βουλή και έξω και ούτε μια κατάσχεση δεν τους έχουν κάνει ,αυτό δεν σε φταίει. Πότε στην ιστορία τισ Ελλάδος σε περίοδο ειρήνης πεθαίνανε κόσμος από το κρύο και την πείνα???.Μόνο αίσχος και τίποτα άλω.

    • Σάββας avatar
      Σάββας @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 16/01/2013 14:44:57

      Μάλλον εννοεί ο "ποιητής" ότι είναι ελαφρύς χαρακτηρισμός!

  2. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 16/01/2013 10:16:28

    Χειρότεροι ενδυματολογικά κι εμφανισιακά οι συριζαίοι. Έχουν καμια τριανταριά βουλευτίνες και είναι όλες πολύ κάτω του μετρίου. Οντισιόν για άσχημες έκαναν; Όσο για το ντύσιμο, νομίζεις οτι είσαι σε παλαιστινιακό καταυλισμό...Τουλάχιστον οι χρυσαυγίτες είναι κοστουμάτοι...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ μεταρρυθμιστής 16/01/2013 12:30:04

      Συμφωνω εχουν βρει τον τροπο να υποβαθμισουν με την λεχριτικη ενδυμασια τους την Βουλη οπως κανουν με την συμπεριφορα τους {βλεπε Κλαραμπελ} που δεν αφηνουν κανενα να μιλησει !Προχθες ο αλλος συριζαιος αυτος με το τρικολορ μουσι ειχε ανοιξει τα δισακι του και ετρωγε στο εδρανο λες και ηταν στην στανη με τα προβατα !Αιδως συριζαιοι !

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ μεταρρυθμιστής 16/01/2013 17:24:31

      Χειρότεροι ενδυματολογικά κι εμφανισιακά οι συριζαίοι. Έχουν καμια τριανταριά βουλευτίνες και είναι όλες πολύ κάτω του μετρίου. Οντισιόν για άσχημες έκαναν;

      Μάλλον δεν έψαχναν σκέτες γλάστρες όπως κάτι άλλα κόμματα...

  3. αναξ avatar
    αναξ 16/01/2013 10:38:45

    Ευτυχώς στην Ελληνική βουλή υπάρχουν ακόμα βουλευτές που δεν ντύνονται "καθώς πρέπει". Είναι κι αυτό μια ευχάριστη ιδιαιτερότητα...

  4. Petros2 avatar
    Petros2 16/01/2013 11:05:04

    Ένα mental code είναι πιο απαραίτητο. Οι ηλίθιοι και οι προδότες να μη γίνονται δεκτοί στη Βουλή.

  5. Stef avatar
    Stef 16/01/2013 11:59:27

    Είδαμε τι σημαίνει "αξιοπροπές" ντύσιμο από νενέκους που νομοθετούν ασύστολα κατά του φτωχού πολίτη και που παρέδωσαν τη χώρα χωρίς ντροπή, ενώ τα ψέμματά τους δεν έχουν τελειωμό. Οπότε αφήστε κατά μέρους τις αρλούμπες και ασχοληθείτε με την ουσία.

    • ΑΜΑΛΙΑ avatar
      ΑΜΑΛΙΑ @ Stef 16/01/2013 12:10:57

      ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Stef 16/01/2013 14:59:10

      Δεν ήταν μόνον οι νενέκοι κλπ.κλπ. ΄Ηταν κι ένας εκμαυλισμένος λαός, ο οποίος προσπαθούσε να γίνει πλούσιος χωρίς κόπο, να γίνει μεγάλος χωρίς προσπάθεια, να επιβραβεύει συνεχώς την μετριότητα, η οποία και μας διοικούσε χρόνια. Ο Ανδρέας, ο Σημίτης κι ο Γιωργάκης δεν βγήκαν μόνοι τους. Ο λαός τους έβγαλε για να μπορεί κι αυτός να φοροδιαφεύγει, να αυθαιρετεί, να παρανομεί. Παράδειγμα: Το 2009 όταν ο Καραμανλής είπε να παγώσουν οι μισθοί για να τα βγάλουμε πέρα, ο Γιωργάκης έταζε Λεφτά, Λεφτά, Λεφτά, και ο κοσμάκης είπε αυτός είναι ηγέτης! Και τον ψήφισε ! Πάρτε τα τώρα .

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/01/2013 15:57:42

        Αμ ' πως ! Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα !Τωρα πιπιλιζουμε την καραμελα '' ψηφιζουν μετρα εναντιον του λαου '' '' που δεν εχει'' που χρωσταει '' '' τα χαρατσια '' ''δεν βγαινουμε '' .Α ρε Παγκαλε με τα ωραια σου ''μαζι τα φαγαμε ''!

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Stef 16/01/2013 17:24:56

      Ακριβώς.

  6. Τρίπους avatar
    Τρίπους 16/01/2013 12:14:42

    Τους είδαμε και τους καλοντυμένους.

  7. *partyman avatar
    *partyman 16/01/2013 12:26:22

    ..ενώ όλοι οι "σινιέ" φωστήρες που είχαμε στην βουλή τόσα χρόνια ήταν αστέρια ε?

    άστο καλύτερα, μια οφθαλμαπάτη είναι όλα

  8. Zame avatar
    Zame 16/01/2013 12:56:13

    ...όταν η υποκρισία-γκαζώνει- σε-κακοτράχαλο-δρόμο...τοτε ουε & αλοιμονο μας..
    τους θελουμε περισσοτερο ΚΑΘΑΡΟΥΣ και ποσως το αν ειναι λιγοτερο η περισ. καλοντυμενους..

  9. DebbyTant avatar
    DebbyTant 16/01/2013 12:59:10

    Δυστυχως λογω λιτοτητος οι βουλευτες μας περιοριστικαν σε ενα γυμναστηριο σπα κομμμωτηριο ρεστωραν καφε στη βουλη. Το κονδυλιο για ενα μοδιστρο στυλιστα το εκοψαν σε ενδειξη αλληλεγυης στο λαο.
    *Αυτος ο γυφτος που τρωει στα εδρανα τι μας παριστανει τον πολυασχολο που δεν προλαβαινει να φαει το πατε η το αστακουδακι του στο lounge cafe?
    Ω μοντιε

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ DebbyTant 16/01/2013 15:35:41

      χα χα χα !!! Όχι καλέ, φοβάται ο ...δύστυχος οτι άν πάει να το φάει εκτός, μπορεί να του επιτεθούν και να του πάρουνε το φαγητό τίποτε.....βρώμικοι πεινασμένοι. Έχουν αγριέψει τα πράγματα.

  10. Kst avatar
    Kst 16/01/2013 13:34:48

    Θεωρώ ότι η τωρινή Βουλή είναι άκρως αντιπροσωπευτική της σημερινής κατάστασης που επικρατεί στην κοινωνία.. Οι τύποι και η σοβαροφάνεια μας μάρανε...

  11. Greco avatar
    Greco 16/01/2013 14:10:29

    υπαρχουν χωρες που για να μπεις οχι στο κοινοβουλιο τους, αλλα σε δημοσια υπηρεσια, πρεπει να φορεις γραβατα.

    Αυτος ο κανονισμος επρεπε να εχει τεθει σε ισχυ πολυ παλαιοτερα για τον αντρεα που ηταν ο πρωτος που εσπασε τον ενδυματολογικο κωδικα και πηγε με ζιβαγκο στη Βουλη

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/01/2013 14:47:11

    Την άλλη βδομάδα βγάζει ο Μεϊμαράκης διάταξη για επίδομα ένδυσης. Για τα θήλεα Ντιορ και Σανέλ, για τους άρρενες Αρμάνι και Κλάϊν

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/01/2013 16:06:51

    Βάλανε καί τροχονόμους στή Βουλή;
    (τελευταῖα φωτό)

  14. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 16/01/2013 17:56:54

    Μάθαμε γυμνοί και ντρεπόμαστε ντυμένοι.
    Που μας ήρθε από το
    Μάθαμε αριστεροί και ντρεπόμαστε …δεξιοί!

    Ευτυχώς ο Σαμαράς δεν έχει τέτοια κόμπλεξ, διαφορετικά θα μας έπαιρναν και τα σώβρακα και θα μέναμε εντελώς …γυμνοί.

  15. Σοφία avatar
    Σοφία 16/01/2013 19:01:10

    Στο ντυσιμο μονο καποιοι επιδιωκουν να ειναι διαφορετικοι. Οσον αφορα τα ακριβα ξενοδοχεια που διαμενουν, τα αμαξια και τα πρωτης θεσης εισητηρια, εκει ειναι σαν τους υπολοιπους συντηρητικους βεβαια.

  16. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 17/01/2013 09:15:48

    Σου λέει, αφού δεν μπορούμε να κάνουμε μια πραγματική πολιτική επανάσταση, ας ντυθούμε σαν φρόκαλα για να φανούμε ...επαναστατημένοι.
    Πέρα από τη πλάκα σε γάμους συγγενών σας έτσι παρουσιάζεστε. με φόρμες και καρακίτς ντυσίματα;
    Όταν παραδίδατε καμιά εργασία στο πανεπιστήμιο βάζατε αυτοκόλλητα με τον μπάτμαν ή τη μπάρμπι επάνω;
    Μας έφαγαν η χρυσόσκονη και το περιτύλιγμα.
    Προτιμώ βουλευτές με απλά ντυσίματα ανθρώπινα, ένα απλό κοστουμάκι, αλλά με πολύ ουσιαστικό λόγο και ρηξικέλευθες προτάσεις, αλλά που...
    Όλα για το θεαθήναι!