#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2011 13:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To Antinews εμπλουτίζεται

1. Μια νέα υπηρεσία προσφέρουμε από σήμερα στους αναγνώστες μας, με την συνεργασία του «Ελεύθερου Τύπου». Στην δεξιά στήλη μπορείτε να δείτε την καθημερινή ροή ειδήσεων συγκεντρωμένη - και για να είστε καλύτερα ενημερωμένοι και για να γλιτώνετε χρόνο απο το να ψάχνετε αλλού να βρίσκετε τις ειδήσεις της επικαιρότητας. (Μεταξυ μας διευκολύνει και μένα για να μην κυνηγάω όλη την ημέρα τον Strange, τον Π.Ζ., τον Antiκοινοβουλευτικό και τον Οικονομικό που ασχολούνται κυρίως με την επικαιρότητα).

2. Από προχθές ανεβήκαμε και στο Facebook όπου μπορείτε να γραφτείτε φίλοι.

( δείτε το banner στην δεξιά στήλη της αρχικής σελίδας)

3. Σε λίγο και ειδική έκδοση για το IPhone.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 18/02/2011 13:55:34

    Μπράβο παιδιά!! Keep blogging!

  2. Antilogos avatar
    Antilogos 18/02/2011 14:01:25

    Μπράβο Antinews...

  3. saltcity avatar
    saltcity 18/02/2011 14:05:55

    Θα ήθελα να προτείνω και την αλλαγή στην διαδικασία των σχολιασμών.
    Μπορείτε να πάρετε μία ιδέα από το capital.gr όπου παίζει και βαθμολόγηση των σχολίων με αστεράκια (tiramola ετοιμάσου ! ) .

    • factorx avatar
      factorx @ saltcity 18/02/2011 14:11:08

      να βάλουμε και γυμνές φωτογραφίες κατά τα πρότυπα του playboy;

      • Xrhstos Theocharis avatar
        Xrhstos Theocharis @ factorx 18/02/2011 14:49:57

        Άκου factorx, "γυμνές" ήδη βάζετε κατά καιρούς, οπότε ο/η saltcity έχει δίκιο για τουλάχιστον ένα "thumb rating" μιας και η πλατφόρμα σας (WordPress) υποστηρίζει όχι μόνον αυτό αλλά και πολλά άλλα "καλούδια".
        Επίσης, δυνατότητα "editing" έπειτα από την αποστολή (μονο εφ' όσον κάποιος δεν έχει απαντήσει) θα μας έδινε την ευκαιρία να διορθώσουμε τυχόν ορθογραφικά/εκφραστικά λάθη.

        • factorx avatar
          factorx @ Xrhstos Theocharis 18/02/2011 14:57:00

          εννοώ γυμνές των σχολιαστών..

          για τα "καλούδια" περίμενε σε λίγο

          • Xrhstos Theocharis avatar
            Xrhstos Theocharis @ factorx 18/02/2011 15:12:08

            είδες για να μη μπαίνω σε "πονηρά" blogs; έχασα το νόημα.
            Μιας και ο λόγος για βελτιώσεις, προσθέστε και ένα σκριπτάκι να αλλάζει σε μικρούς τους κεφαλαίους χαρακτήρες που κάποιοι τόσο πολύ αρέσκονται να χρησιμοποιούν βγάζοντάς μας τα μάτια!

        • Αυγούστα avatar
          Αυγούστα @ Xrhstos Theocharis 18/02/2011 17:45:02

          χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          editing στα σχόλια μετά την αποστολή?
          Μάλλον προσβάλεις την νουμοσύνη του Φάκτωρα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ saltcity 18/02/2011 14:57:46

      Διαφωνώ πλήρως με κάτι τέτοιο. Μόνο έριδες θα προσθέσει, όπως έχει αποδειχθεί σε πλείστα όσα sites και fora χρησιμοποιείται. Η βαθμολόγηση προσδίδει μετρήσιμη αξιολογική διάσταση σε ένα σχόλιο, κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε άδικη απαξίωση σε συμβολικό επίπεδο. Ούτε είναι σωστό να στοχοποιούνται (οποιοιδήποτε) σχολιαστές λόγω της απόκλισής τους από την επικρατούσα άποψη των περισσότερων από εμάς. Δηλαδή, ο ζωντανός διάλογος που αναπτύσσεται από απαντήσεις σε σχόλια, δεν σου κάνει; Θέλεις και ποσοτικοποιημένη έκφραση;

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Αυριανιστής 18/02/2011 15:35:46

        Συμφωνώ.
        Δεν είναι διαγωνισμός ατάκας το αντινιούζ για να βαθμολογήται το καλύτερο πόστ, παρόλα αυτά θα συμφωνούσα στο προσωρινό editing.

        • Xrhstos Theocharis avatar
          Xrhstos Theocharis @ Ευθύμης 18/02/2011 15:52:43

          Η κριτική, έστω και με rating system πρέπει να είναι πάντοτε ευπρόσδεκτη, άλλωστε και τώρα δεν γίνεται κάτι διαφορετικό. Αν κάποιος θέλει να "κράξει" ή να προσυπογράψει θα το κάνει με "απάντηση". Το θέμα είναι πως οι αναγνώστες θα είχαν ένα απλό τρόπο, με ένα μόνο κλικ, να δείξουν τη διάθεσή τους ως προς τα λεγόμενα αν δεν ενδιαφέρονται να σχολιάσουν περαιτέρω.

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 18/02/2011 17:29:03

        Συμφωνω με τον αυριανιστη, οτι δεν εχει νοημα το ποσοι θα πατησουν + η - αλλα το ποσοι θα αντιπροτεινουν την διαφωνια τους με μια αξιολογη αντιπροταση.

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 18/02/2011 14:15:19

    Θερμά συγχαρητήρια.

  5. usound avatar
    usound 18/02/2011 14:17:50

    Φάκτορα, έχεις άδικο ως προς την διαδικασία σχολιασμού.Τα σχόλια εδώ είναι ανακατεμένα και πολλάκις δεν βγαίνει νόημα για τους μη μυημένους.

    • factorx avatar
      factorx @ usound 18/02/2011 14:57:48

      πρώτη φοράμ το ακούω αυτό. Δηλαδή πως θα ήθελες να είναι στα σχόλια. Φερε μου ένα παράδειγμα

      • Wolf avatar
        Wolf @ factorx 19/02/2011 11:05:01

        Το "φοραμ", είναι κάποια καινούργια ...ντοπιολαλιά?

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/02/2011 14:52:39

    Με χέρια και με πόδια πανηγυρίζω ειδικά για το (3). Το περίμενα πολύ καιρό, και τώρα που διάβασα την προαναγγελία δεν μπορώ να περιμένω! Ελπίζω να υπάρχει δυνατότητα και συγγραφής σχολίων μέσα από το app για iPhone.

    Με την ευκαιρία, εξετάστε τη δυνατότητα αντίστοιχου app για Android (κερδίζει έδαφος σε πλειάδα smartphones), αλλά και mobile έκδοσης για τους browsers παλιότερων κινητών, (που δεν έχουν ειδικό app).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 18/02/2011 15:02:48

      Για το τι εννοώ "mobile έκδοση", μπορείτε να πάρετε μια ιδέα πώς φαίνεται στα παρακάτω παραδείγματα της ίδιας ιστοσελίδας:
      -Έκδοση κανονικού browser: h**p://www.thebest.gr
      -Έκδοση mobile browser: h**p://m.thebest.gr (μπαίνοντας από κινητό, παλιό ή νέο)

      • Κωστής avatar
        Κωστής @ Αυριανιστής 18/02/2011 15:30:48

        @Αυριανιστής: το antinews είναι ήδη mobile ready, ανάλογα με τον user agent/device (pc, smart phone) επιστρέφει και το ανάλογο theme. Δοκίμασε να μπεις στο antinews.gr μέσω του smartphone σου.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Κωστής 18/02/2011 17:18:40

          Δεν εμφανίζεται πάντα στη mobile-friendly έκδοση. Άλλες φορές ναι, άλλες όχι. Και πέραν αυτού, η "mobile" έκδοση του Wordpress συνολικά, είναι μάλλον μη-ελκυστική, Σκέψου μόνο ότι όλα τα σχόλια εμφανίζονται χύμα, χωρίς το δενδροειδή τρόπο των απαντήσεων σε άλλα σχόλια.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 18/02/2011 15:00:35

    Σιγα-σιγά θα το κάνουμε...κοινόβιο. Χαχαχαχα!

  8. saltcity avatar
    saltcity 18/02/2011 15:06:52

    Φάκτορα σε πρήξαμε όλοι μαζί με τις απαιτήσεις μας !
    Είμαστε εθισμένοι όπως φαίνεται ))
    Ευχαριστούμε για τον εμπλουτισμό , σιγά σιγά όλα θα γίνουν.

    • factorx avatar
      factorx @ saltcity 18/02/2011 15:41:08

      Δεν υπάρχει θέμα, διαβιβαζω όλα τα αιτήματα στους τεχνικούς

      Αν δε μας λέτε εσείς τι θέλετε, τότε τι κάνουμε εδω;

      Πολλά μπορουν να γίνουν άλλα είναι συναρτηση της αντοχής του σερβερ. Μόλις η επισκεψιμότηρτα ξεπερνάει εναν αριθμό και υπάρχει ταυτόχρονος σχολιασμός απο ...όλους ο σερβερ κρασαρει. θα το λύσουμε και τότε θα γίνονται και όλα τα upgrades.

      • Wolf avatar
        Wolf @ factorx 18/02/2011 19:04:08

        Δεν έχουμε καμιά αμφιβολία ότι τα διαβιβάζεις στους τεχνικούς, γιατί ως γνωστόν, τεχνολογία-φακτορας= 1-0 με τον αγώνα να έχι λήξει και να μην υπάρχουν περιθώρια ανατροπής του αποτελέσματος. χεχεχε!!!

        Όπως και να έχει όμως, πολλά συγχαρητήρια για όλες τις ενέργειες που προσθέτεις στο Antinews ...μας!!!

        Μια παρατήρηση μόνο -δεν ξέρω αν έχει ηδή προβλεφθεί- τα σχόλια και υποσχόλια, στο app για το iphone, να κρεμιούνται στη σειρά τους, για να βγάζουμε νόημα από τα λεγόμενα του κάθε φίλου, δηλαδή να είναι, όπως εδώ στην οθόνη του υπολογιστή.

        Καλή επιτυχία, είναι καλοδεχούμενες όλες οι αλλαγές.

  9. Σοφία avatar
    Σοφία 18/02/2011 15:06:56

    συγχαρητηρια. ειδικα στα εθνικα θεματα ειστε η καλυτερη επιλογη για την ενημερωση μας... ευχαριστουμε...

  10. sauraki avatar
    sauraki 18/02/2011 15:07:26

    Πολύ καλές κινήσεις. Μπράβο!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2011 15:30:15

    Δε βαζεις εναν καδο πλυντηριου να γυριζει σε μια γωνια..???
    Ξεπλυμα και στεγνο καθαρισμα.. μεχρι να δουμε φως.
    Θελω κ ενα μαυρο κορακι "Αγορες".
    ;)

    ΠΠ

  12. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 18/02/2011 15:32:31

    Μπράβο βρε παιδιά! Τέλειο!
    Antinews, απο τα top 5 blogs στην Ελλάδα!

  13. Orestios avatar
    Orestios 18/02/2011 16:04:34

    Επιτέλους!
    Να βγάλετε και app για android

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Orestios 18/02/2011 18:43:32

      Δεν χρειάζεται. τα "δικά μας" ανδροειδή έρχονται με "ξενο" λογισμικό και αναπρογραματίζονται που και πού για να περνιούνται για ντοπια. Κύριο μειονέκτημά τους είναι ότι δεν είναι "αναβαθμίσιμα" με ταχύτερους επεξεργαστές αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι ανληκουν σε 2-3 οικογένειες εδώ και λίγες δεκαετίες.

  14. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 18/02/2011 18:33:12

    ετσι μπραβο.ειναι η ωρα για συντονισμο και επιθεση.

  15. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 18/02/2011 20:43:18

    πολύ καλές κινήσεις..κάντε κάτι και gia εμάς που έχουμε blackberry..όχι μόνο για iphone..

  16. loretta avatar
    loretta 18/02/2011 21:24:32

    ...εξελιξεις...!!! παντα τετοια φακτορα.!!!

  17. Ηλίας avatar
    Ηλίας 18/02/2011 21:55:32

    Αν μου επιτρεπεται μια εποισημανση. Καλό το να λαμβανουμε τα feeds απο τον ελευθερο τυπο αλλά τι θα λεγατε να διαβαζουμε -και κυριως ο κοσμος που δεν εχει προσβαση στο antinews [ηλικιωμενοι] , και επιλεγμενα αρθρα του antinews στην κυριακατικη εκδοση του ελευθερου τυπου;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ηλίας 18/02/2011 21:58:16

      Έλα μου ντε....

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Ηλίας 18/02/2011 22:42:19

      πάρα πολύ καλή πρόταση..

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Ηλίας 18/02/2011 23:23:44

      Έγραψες φίλε..!!

  18. usound avatar
    usound 18/02/2011 22:30:41

    Φάκτορα, τα σχόλια δεν έχουν αυστηρή χρονολογική σειρά. Είναι χύμα. Καλό θα ήταν επίσης να υπάρχει η δυνατότητα απάντησης επί συγκεκριμένου σχολίου.Π.χ:
    Στην απάντησή σου στο σχόλιό μου έπρεπε να φαίνεται σε ποιόν και σε ποιό κείμενο απαντάς. Εύκολο είναι και λειτουργικό. Απλώς, τρώει χώρο.Τα λινκς που αντιγράφονται εδώ από αναγνώστες πρέπει να ανοίγουν αυτόματα μ' ένα απλό κλικ πάνω τους. Κι άλλα πολλά. Μπορώ να βοηθήσω προγραμματιστικά και αφιλοκερδώς στην ανάπτυξη τέτοιων ανέσεων, αν ενδιαφέρεστε.

  19. NONOS avatar
    NONOS 18/02/2011 23:07:50

    Μπραβο σας παιδιά ,αν και νομίζω πως αν ο Ε.Τ δημοσιευε εν ειδη ενθετου εβδομαδιαίου τις αναλυσεις σας θα ανεβαζε κατακορυφα την κυκλοφορία του.