#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2012 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To υπουργείο Άμυνας ζητά ο κ. Καμμένος για να στηρίξει κυβέρνηση (δείτε το έγγραφο)



Όλα εδώ αποκαλύπτονται τελικά. Το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, και τον έλεγχο της  ΕΔΕΥ (εταιρεία που συστάθηκε για την διαχείριση των υδρογονανθράκων της χώρας) ζητά ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων, Πάνος Καμμένος,  προκειμένου να στηρίξει συγκυβέρνηση “για συγκεκριμένο διάστημα ολίγων μηνών“.

Όπως έγινε ήδη γνωστό ο κ. Καμμένος φέρεται να έχει πει στον Κ. Παπούλια ότι αν αύριο του αναφέρει πως συντρέχουν κίνδυνοι για την Ελλάδα, τότε το κόμμα θα παράσχει ανοχή σε κυβέρνηση που θα σχηματιστεί από τα κόμματα. Ως εθνικούς κινδύνους θεωρεί ο Καμμένος και ζητά να ενημερωθεί, αν υπάρχει θέμα άμεσης χρεοκοπίας της χώρας ή αν υπάρχει κίνδυνος στα εθνικά ζητήματα ή αν υπάρχει κίνδυνος κατάρρευσης των τραπεζών.

Με άλλο λόγια λέει τώρα ό,τι έλεγε και ο Σαμαράς όταν στήριζε την δανειακή εξαιτίας της οποίας υποτίθεται ότι αποχώρησαν ο κ. Καμμένος και οι άλλοι από τη ΝΔ.

Να σημειωθεί ότι “ξεχάστηκε” επίσης η δέσμη επτά προτάσεων για τη συμμετοχή του κόμματός του σε οικουμενική κυβέρνηση ειδικού σκοπό. Μεταξύ των προτάσεων εκείνων ήταν η ανακήρυξη της ΑΟΖ, η καταγγελία των δανειακών συμβάσεων, η συγκρότηση επιτροπής λογιστικής ελέγχου των δανείων που συνήφθησαν από το 1974, ομόφωνη δέσμευση των κομμάτων για αλλαγή της νομοθεσίας περί ευθύνης υπουργών και διεκδίκηση γερμανικών επανορθώσεων.

Με ανακοίνωσή τους οι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ επιχειρούν να διαψεύσουν ότι ζητούν όσο γράφουμε προηγουμένως:

Οι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ δηλώνουμε ότι στη συνάντηση με τον κ.Πρόεδρο της Δημοκρατίας, συζητήσαμε μόνο ότι συμπεριλαμβάνονται στα επίσημα πρακτικά που μας δημοσιοποιήσε η Προεδρία της Δημοκρατίας και τα οποία έχουν ανέβει στο διαδίκτυο μέσω του facebook του προέδρου του κινήματος κυρίου Πάνου Καμμένου και που σύντομα θα αναρτηθούν στην επίσημη ιστοσελίδα μας anexartitoiellines.gr.

 Οι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ για μία ακόμα φορά δηλώνουν ότι τα πάντα τα διαχειρίζονται ενώπιον του ελληνικού λαού και όχι εν κρυπτώ ή παρασκηνιακά.Οι πλαστογράφοι επανήλθαν.

Όμως ιδού η επίμαχη επιστολή  των ΑΝΕΛ προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατία η ύπαρξη της οποίας επιβεβαιώνεται και από την Προεδρία της Δηγμοκρατίας και από τα πρακτικά της συνάντησης Παπούλια - Καμμένου



 

Απόσπασμα από τα πρακτικά της συνάντησης Παπούλια - Καμμένου:

ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Μπορώ να έχω αυτόν τον κατάλογο των προτάσεών σας;

ΠΑΝΟΣ ΚΑΜΜΕΝΟΣ (Πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων): Ευχαρίστως να τον δώσω στη Γραμματεία σας σε μία επιστολή

Οπότε το ερώτημα είναι απλό: υπάρχει ή όχι αυτή η επιστολή; εστάλη ή δεν εστάλη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 14/05/2012 22:35:17

    "ο κ. Καμμένος φέρεται να έχει πει στον Κ. Παπούλια ότι αν αύριο του αναφέρει πως συντρέχουν κίνδυνοι για την Ελλάδα, τότε το κόμμα θα παράσχει ανοχή σε κυβέρνηση που θα σχηματιστεί από τα κόμματα. Ως εθνικούς κινδύνους θεωρεί ο Καμμένος και ζητά να ενημερωθεί, αν υπάρχει θέμα άμεσης χρεοκοπίας της χώρας"

    Εάν επιλέγουμε πολιτικούς, που χρειάζονται έναν ολόκληρο χρόνο να αντιληφτούν ότι είμαστε με το ένα πόδι στο γκρεμό, είναι λογικό να είμαστε εδώ που είμαστε.

    Κύριε Καμμένε, το ότι δεν έχουμε ακόμα γκρεμοτσακιστεί, οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στον Σαμαρά.
    Μας κρατά με νύχια και με δόντια για να μην πέσουμε.
    Εσύ, που τόσο καιρό τον πολεμούσες λαϊκίζοντας, μας λες έμμεσα τώρα ότι δεν είχες αντιληφθεί αυτό που αντιλήφθηκε ο Σαμαράς πριν από αρκετούς μήνες.
    Να υποθέσω, πως η όλη στάση σου απέναντί του, οφείλεται στην καθυστέρηση που είχες στο να αντιληφθείς την πραγματικότητα.

  2. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 14/05/2012 22:37:27

    Καλή εξέλιξη. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ δεξιάς και αριστεράς. Μακάρι να τα βρουν.

  3. Κατερινα avatar
    Κατερινα 14/05/2012 22:37:33

    καημένη Ελλαδίτσα, στα χέρια ποιων σου έμελε να πέσεις!!!

  4. m.s avatar
    m.s 14/05/2012 22:39:42

    ... ζητά να ενημερωθεί, αν υπάρχει θέμα άμεσης χρεοκοπίας της χώρας ή αν υπάρχει κίνδυνος στα εθνικά ζητήματα ή αν υπάρχει κίνδυνος κατάρρευσης των τραπεζών.
    όχι ρε ηλιοκαμμένε , μη κακομελετάς !!!
    πως σου πέρασαν αυτά από το μυαλό ;
    οι άλλοι μαζεύονται στου Παπούλια γιατί κάνει καλό καφέ...

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ m.s 14/05/2012 22:51:10

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!! Ωραίος..!

  5. Mara avatar
    Mara 14/05/2012 22:44:38

    Τέτοιες ώρες... δεν νομίζω πως χρειάζονται ειρωνείες και κοροϊδίες για κανέναν...
    Κυρίως για τον Καμμένο.
    (όποιος κατάλαβε... κατάλαβε το γιατί)

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Mara 14/05/2012 22:52:12

      Ουσιαστικά έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι, χαμηλοί τόνοι.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Mara 14/05/2012 23:05:53

      Και δεν είναι μόνο ο Καμμένος αλλά και οι βουλευτές του. Σαρξ εκ της σαρκός.

      • Mara avatar
        Mara @ Kώστας Θ. 15/05/2012 00:01:53

        Ακριβώς....
        Τώρα καλύτερα να σωπαίνουμε όλοι...
        Έτσι και αλλιώς οι ώρες και οι εξελίξεις..., λένε πολύ περισσότερα... από ότι θα λέγαμε εμείς άν μιλούσαμε.

  6. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 14/05/2012 22:48:06

    Θυμάστε τα τηλεγραφήματα της wikileaks που έλεγαν οτι ο Καμμένος θέλει το υπουργείο Άμυνας;

    http://wikileaks.folders.gr/main/wikileak?id=54&locale=el

    • Θ.Δ. avatar
      Θ.Δ. @ αναγνωστης 14/05/2012 23:22:02

      Γιατι αραγε ο Καμμενος καιγεται για να παρει το υπουργειο αμυνας?

      • tak avatar
        tak @ Θ.Δ. 15/05/2012 09:25:55

        Για να το παίξει... Πολέμαρχος!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Θ.Δ. 15/05/2012 18:19:28

        Για να υπερασπίζεται τα πετρέλαια της ΕΔΕΥ

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/05/2012 22:53:31

    Βέβαια θά πρέπει νά δώσει καί μιά δευκρίνηση,ὃτι ὣς φιλοφρόνηση ἐξεστόμισε τόν λόγο:''οὒτε νεκρός δέν συγκυβερνῶ μέ Ν.Δ. καί ΠΑΣΟΚ''...
    Κατά τά ἂλλα λέει ὃτι ἂν αὒριο ὁ κ. Παπούλιας τοῦ ἀναφέρει ὃτι συντρέχουν κίνδυνοι γιά τήν Ἑλλάδα,θά δῶσει ψῆφο ἀνοχῆς...Κι ἂν ὁ Πρόεδρος ξεχάσει νά τοῦ τό ἀναφέρει; Τότε,ὃλα καλά...
    Τέλος,ἓνα κόμμα πού δίνει ἀπλά ψῆφο ἀνοχῆς,ζητᾶ καί Ὑπουργεῖα;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/05/2012 11:45:13

      ”οὒτε νεκρός δέν συγκυβερνῶ μέ Ν.Δ. καί ΠΑΣΟΚ”

      Η άνω δήλωση δεν είναι η σωστή, με επόμενη διορθωτική είχε ξακαθαρισθεί το θέμα.
      Η σωστή δήλωση είναι:
      "ούτε νεκρός δεν συγκυβερνώ, χωρίς το ΥΠ.ΕΘ.Α., με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ"
      Για να βάζουμε και τα πράγματα στην θέση τους.

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 14/05/2012 22:57:42

    Τι περιμένατε από τον Καμμένο.

    Για να δούμε οι οπλαρχηγοί του τι θα πουν για την κωλοτούμπα.

    Υπουργείο Εθνικής Αμυνας σε καμία περίπτωση είναι επικίνδυνος.

  9. Καρατζαμένος avatar
    Καρατζαμένος 14/05/2012 23:02:09

    Ο Σαμαράς οφείλει να αρνηθεί απέναντι στον αρριβίστα Καμμένο.
    Αν αυτό το άρθρο διαδοθεί ευρέως τότε οι μισοί ψηφοφόροι των ΑΝΕΛ θα πάνε στη Χρυσή Αυγή και οι άλλοι μισοί στο ΣΥΡΙΖΑ.
    Τελικά ο κύριος Πάνος για ένα κομβικό Υπουργείο που ομολογουμένως παρέχει αρκετές αφορμές για πατριδοκαπηλία και ένα φιλέτο του Δημοσίου με πολλές προοπτικές στο μέλλον, ειδικά για την αστική τάξη της χώρας, ξεπουλάει το 10% των Ελλήνων ψηφοφόρων που τον ψήφισαν.
    Αναμενόμενη στάση από ένα άτομο που προεκλογικώς εξύβριζε χυδαία τον πρώην Αρχηγό του με τον οποίο καθόταν στα διπλανά έδρανα.
    Ένας ακόμη ψεύτης πολιτικός αποκαλύφτηκε!
    Ευτυχώς που δεν τον ψήφισα αν και ο λόγος του ήταν θελκτικός.

    • airman avatar
      airman @ Καρατζαμένος 15/05/2012 00:01:56

      Ο κ. Καμμένος αγαπάει και την εξουσία και το χρήμα.
      Τα προαπαιτούμενα που θέτει τι καταδεικνύουν;

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ airman 15/05/2012 00:21:27

        υποταγή στους αμερικάνους;;;

  10. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 14/05/2012 23:08:44

    O Zώης στη ΝΕΤ διαψεύδει. Τι γίνεται ρε παιδιά?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Kώστας Θ. 14/05/2012 23:24:26

      Περίμενε μέχρι αύριο. Θα δείξει αν έχουμε να κάνουμε με κωλοτούμπα ή με διαρροές. Κοντός ψαλμός Αλληλούια.

      • Factorx avatar
        Factorx @ anonymous 14/05/2012 23:50:10

        Γιατί μέχρι αύριο; δες το έγγραφο και το βίντεο που ανέβασα

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Kώστας Θ. 15/05/2012 00:03:38

      Ο κ. Ζώης δε γνώριζε τίποτα για την επιστολή αυτή..νομίζω ότι η έκπληξή του ήταν και προφανής και ειλικρινής..

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΕΥΑ 15/05/2012 18:05:39

        airman, romeo..
        απ' ό,τι είδα σήμερα, τα..ξαναβρήκαν...

        • romeo avatar
          romeo @ ΕΥΑ 15/05/2012 18:47:34

          Εύα μου, για τον κ. Ζώη, τον εξελίξιμο, το καλό παιδί και άλλα, τώρα υπάρχει της Λαρίσης το ποτάμι, του λαϊκού άσματος! Δε ... χρειάζεται να πέσει, είναι σαν να το έχει κάνει εδώ και καρό.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΕΥΑ 15/05/2012 18:25:41

        Χθες βράδυ υποσχέθηκε στην Έλλη Στάη να είναι και πάλι σήμερα στο δελτίο της, για να εξηγήση τη δική του στάση στο θέμα αυτό, αφού ενημερωθεί. Ας το παρακολουθήσουμε.

  11. ΒΑΣΩ avatar
    ΒΑΣΩ 14/05/2012 23:26:22

    θα μας τρελανει ο πανος.θα συμπραξει με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ?ζωντανος για νεκρος?

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΒΑΣΩ 15/05/2012 00:08:19

      τώρα που βγήκαν τα έγγραφα δε νομίζω. Θα την κάνει στριφογυριστή με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχει κίνδυνος εθνικής ασφαλείας. Προσέξτε δε λέει εθνικός κίνδυνος. Η φράση του μάλλον περιλαμβάνει εξωτερική απειλή ή εσωτερική αναταραχή.

      • airman avatar
        airman @ anonymous 15/05/2012 00:22:57

        Εθνική ασφάλεια όλοι γνωρίζουμε τι σημαίνει, συνεπώς όταν υπάρχει κίνδυνος για την εθνική ασφάλεια δεν χωρούν ερμηνείες κατά το δοκούν.
        Υ.Γ. Eκτός και εάν εννοεί τον κίνδυνο για τη δημόσια υγεία λόγω της πρόσφατης διαπίστωσης ότι στο κέντρο της Αθήνας ''κάνει πάρτυ'' το AIDS!

        • tasos1 avatar
          tasos1 @ airman 15/05/2012 09:15:26

          Η χώρα κινδυνεύει από Ψημένους και Πίκρες!

  12. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 14/05/2012 23:46:16

    ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΕΟΚΩΠΙΑ ? ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ. ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ...........

  13. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2012 23:48:05

    δείτε το έγγραφο και το βίντεο που ανέβασα μόλις

    • Δεξιός Ψάλτης avatar
      Δεξιός Ψάλτης @ Factorx 14/05/2012 23:57:52

      Φάκτορα ο Ζώης στη ΝΕΤ τώρα κατάπιε τη γλώσσα του και έγινε κάτασπρος.
      Είχε κάνει επίθεση στο δημοσιογράφο της ΝΕΤ επειδή δήθεν το έγγραφο με τις απαιτήσεις Καμμένου ήταν πλαστό και κατασκευασμένο από τη ΝΔ.
      Ααχ ,πολύ το χάρηκα!!!!!

      • romeo avatar
        romeo @ Δεξιός Ψάλτης 15/05/2012 13:19:35

        Ζώη, δεν παραιτήθηκες ακόμα;
        Μαρκόπουλε, εξακολουθείς να το παίζεις μάγκας;

  14. airman avatar
    airman 14/05/2012 23:57:12

    Έχει συγκεκριμένο πρόσωπο υπόψη του για το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας (εκτός από τον ίδιο); Όσο για τη στελέχωση, μάλλον δεν θα προτιμήσει και τον υποψήφιο που είχε περιλάβει σε ψηφοδέλτιό του, ο οποίος είναι απότακτος αξιωματικός.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ airman 15/05/2012 00:21:05

      Θα τεθεί σε e-ψηφοφορία στο facebook μεταξύ των πιο καμμένων πολιτών αυτής της χώρας.Μετά θα πάνε όλοι οι 500Κ μαζί στην ορκωμοσία.

  15. nikos17 avatar
    nikos17 14/05/2012 23:57:43

    ψήφισα ΝΔ και σε λιγω θα κοιμηθώ ήσυχος χωρίς τύψεις ή αγανάκτηση. Πως θα κοιμηθείτε σήμερα λεβέντες μου? όταν λες πολεμώ πολεμάς για να νικήσεις. όταν κάνεις συνθήκη με την δικαιολογία να μην καταστραφει η χώρα, λέγεται οπισθοχώρηση.

  16. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 15/05/2012 00:03:46

    ε δεν παμε καθολου καλα!!! καλα δεν ξερει την κατασταση της οικονομιας ο καμμενος? κομμα γιατι εκανε? πηρε 10% για να παει ξανα στην ΝΔ? δεν μπορει ζουμε παραλογα πραγματα!!! μετα την δημαρ και ανελλ εκτος βουλης στις επομενες εκλογες. αντε κανας αλλος? να δουμε ποιος θα μεινει μεσα τελικα!!!

  17. dim avatar
    dim 15/05/2012 00:06:07

    Φρέσκο νεό απο τη ΝΕΤ

    Ο Ζώης φώναζε και κατηγορούσε τη ΝΔ ότι το έγγραφο είναι προβοκάτσια, και η Προεδρία της Δημοκρατίας ξεκαθάρισε ότι το έγγραφο αυτό εδόθει από τον ίδιο τον κ. Καμμένο, με τη παράκληση μαλιστα να δοθεί και στα υπόλοιπα κόμματα. Κατόπιν αυτής της διευκρίνησης, ο Ζώης αναδιπλώθηκε, μίλησε ότι ο κ. Καμμένος το είχε διαψεύσει, ότι ο ίδιος ο Ζώης δεν ήξερε τίποτα, και ότι αυριο θα υπάρχουν εξελίξεις πάνω σε αυτό....

    Δε βλέπω τους ΑΝΕΛ να μακροημερεύουν. Ήδη από το απόγευμα ο Σκάι είχε πει ότι υπάρχουν συζητήσεις για επιστροφή βουλεύτων της ΑΝΕΛ στη ΝΔ.

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/05/2012 00:09:05

    Με νεότερες αναρτήσεις του στο twitter ο Καμμένος δηλώνει ότι "δεν διαπραγματευόμαστε με υπαλλήλους της τρόικας".

  19. Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
    Κώστας Θεσσαλονίκη 15/05/2012 00:20:01

    Μπράβο ρε Φάκτορα, έβγαλες πρώτος το ρεπορτάζ!!!

  20. airman avatar
    airman 15/05/2012 00:30:19

    Γονυκλισίες!!!

  21. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 15/05/2012 00:31:12

    «ΟΙ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ . ΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ. ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ 7 ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΣΑΜΑΡΑ. ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ».
    Πριν από δύο ώρες στο διαδίκτυο ανέβηκε η δήλωση του Π. Καμμένου ο οποίος ουσιαστικά βάζει ταφόπλακα στην αυριανή συνάντηση με τον Κ. Παπούλια και στην ελπίδα ότι μπορεί να υπάρξει κυβέρνηση προσωπικοτήτων. Λέει ξεκάθαρα ότι δεν συνεργάζεται με Σαμαρά και Βενιζέλο.
    Αν κι έχουμε δει πολλά και ο Καμμένος έχει πει πολλά, δεν αποκλείεται να πάρει πίσω κι αυτή τη δήλωσή του. Αλλωστε, μπορεί τα ανταλλάγματα να είναι τέτοια που θα τον αναγκάσουν να αλλάξει ξανά γνώμη.
    Ιδομεν.

    • romeo avatar
      romeo @ Αριστερός Ψάλτης 15/05/2012 13:20:50

      Καμμένε, δεν μας αδειάζεις τη γωνιά; Υποκριτή!

  22. airman avatar
    airman 15/05/2012 00:35:26

    Με άλλους; Από τις ''Δυτικές Ινδίες'' ίσως;

    • tak avatar
      tak @ airman 15/05/2012 09:18:50

      KGB;

  23. ganasta avatar
    ganasta 15/05/2012 00:37:08

    Κάποιοι θέλησαν να κάψουν κάθε προοπτική σχηματισμού Κυβέρνησης. Και το πέτυχαν. Γιατί;;

  24. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/05/2012 00:38:59

    Ιδιοτελής θεομπαίχτης...
    Τα συλληπητήριά μου στα κορόιδα που τον ακολούθησαν.
    Τους το λέγαμε, δεν άκουγαν.
    Τσίριζαν για "προδότες", "κρεμάλες" και "Γουδή".
    Τώρα κρύβονται.
    Αύριο θα ντρέπονται.
    Ας κρεμάσουν την κατάντιά τους στο Σύνταγμα και όχι τους πολιτικούς τους αντιπάλους, όπως ούρλιαζαν υστερικά.
    Μπλέξανε με δημοκόπο. Του έδωσαν δύναμη και αυτός τώρα θα το εξαργυρώσει προς ίδιον όφελος.
    Περαστικά τους...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Κώστας ΜΠ 15/05/2012 18:35:46

      Φίλος γιατρός που τον ψήφισε μου δήλωσε σήμερα ευθαρσώς πως έκανε βλακεία, και ότι σκοπεύει να επανορθώσει αμέσως. Ελπίζω παραπλήσια στάση να υιοθετήσουν και άλλοι φίλοι, παραπλανημένοι, δυστυχώς ...

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2012 00:40:08

    Ρώτα τον Άκη!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Strange Attractor 15/05/2012 00:49:05

      Και τον κουμπάρο στο... (αμύνεσθε περί πάρτης) τελεία net!!!

  26. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/05/2012 00:40:11

    να κανει κανενα ρουσφετακι στις μεταθεσεις..πολιτικαντης παλιας κοπης ο πανουλης..

  27. kas avatar
    kas 15/05/2012 00:43:51

    Για να πάμε νομίμως και σούμπητοι στην δραχμή....ακόμα να το καταλάβεις ?

  28. airman avatar
    airman 15/05/2012 00:45:10

    Και όταν δεν μπορείς να αντιληφθείς εγκαίρως τους κινδύνους που εγγυμονούν για τη χώρα, τότε υστερείς ως προς το προσόν της αντίληψης της πραγματικότητας αλλά και της προβλεπτικότητας.
    Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος με ''Καμμένους''. Απλά έχω ήσυχη τη συνείδησή μου, αλλά δε φτάνει.

  29. airman avatar
    airman 15/05/2012 00:50:26

    Παρασύρθηκε ο έρμος!
    Ας πρόσεχε!
    Το 'βλεπε, γιατί το 'παιξε;
    Υ.Γ. Εάν δεν το 'βλεπε, τότε .....

  30. vlgeor avatar
    vlgeor 15/05/2012 00:51:57

    Ο μόνος ο οποίος κρατάει σοβαρή και υπεύθυνη στάση είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Ο λαικισμός του Τσίπρα και του Καμμένου έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο. Ο Καμμένος τώρα κατηγορεί τον ίδιο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τη στιγμή που ο δεύτερος ενημερώνει ότι ο Καμμένος τον παρακάλεσε να στείλει την επιστολή στα κόμματα. Και αυτό προφανώς γιατί δεν είχε πρόσωπο να ζητήσει ο ίδιος το υπουργείο, τον έλεγχο της εταιρίας υδρογονανθράκων και την αντιπροεδρία. ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ. Ο κόσμος θα καταλάβει το παιχνίδι που παίζεται

  31. Α avatar
    Α 15/05/2012 00:53:39

    Έλάτε βρε ΑΝΕΛ όπαιδα, πως κάνετε έτσι; Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
    Μυστικούλια...

  32. Factorx avatar
    Factorx 15/05/2012 00:56:20

    Μόλις το επιβεβαίωσε επισήμως η προεδρία της δημοκρατίας. Πρόκειται για έγγραφο του κ. Καμμένου

  33. vlgeor avatar
    vlgeor 15/05/2012 00:59:04

    Ουτε ο Καμμένος το διέψευσε ουσιαστικά. Μάσαγε τα λόγια του. Και στην ερώτηση αν το έγγραφο είναι πλαστό απέφυγε να απαντήσει. Το ζήτημα είναι τώρα να διαδοθεί σε όλα τα blogs η λογοκρισία και η εξαπάτηση των πολιτών - ψηφοφόρων των ΑΝΕΛ απο τον ίδιο τον αρχηγό του κόμματος.

  34. airman avatar
    airman 15/05/2012 01:06:37

    Δεν έχει καμία σημασία τι ζήτησε ή δε ζήτησε ο κ. Καμμένος από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Από τη στιγμή που δίνονται στη δημοσιότητα τα πρακτικά των συναντήσεων, ότι ειπώθηκε ή κατατέθηκε εγγράφως δημοσιοποιείται.

  35. dexihaf avatar
    dexihaf 15/05/2012 01:13:01

    Τώρα, που πολλοί παλιοί μας φίλοι θα καταλάβουν το λάθος τους, θα αναγνωρίσουν την έντιμη, πατριωτική στάση του Σαμαρα, δεν είναι ώρα για "σας τα λέγαμε" και αλλα σχόλια αυτού του είδους. Αδέρφια, ξεγελαστηκατε, δεν πειράζει. Ας ενώσουμε όλοι τις δυνάμεις μας για το καλο της πατρίδας. Καλώς ήλθατε πίσω στο σπιτι σας. Και μη νιώθετε άσχημα, αφήστε στην άκρη αυτά που πιθανά είπατε, σας είπαν... Όλοι μαζι, για το καλο του τοπου

  36. knight rider avatar
    knight rider 15/05/2012 01:18:44

    Από το 10,60% του Καμμένου στην Ν.Δ. θα πάει μόνο το 0,60%. Από 5% θα πάρουν Χρυσή Αυγή και Τσίπρας! Και το λέω μετά λόγου γνώσεως!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ knight rider 15/05/2012 01:43:56

      Μέχρι τότε όμως, ο Καμμένος θα έχει παίξει το προσωπικό του μπιλιάρδο στις πλάτες των ψηφοφόρων του, μην το ξεχνάς αυτό. Μέχρι τις ευρωεκλογές του 2014 έχουμε ακόμα 25 μήνες. Λίγο το 'χεις να είναι υπουργός Άμυνας μέχρι τότε;

  37. vlgeor avatar
    vlgeor 15/05/2012 01:43:54

    Η χρυσή αυγή θα το πάρει επειδή ανταποκρίνεται στις προσδοκίες των πολιτών? Η ο Τσίπρας θα το πάρει επειδή μας αρέσει να μας δεσμεύσει τις καταθέσεις και να τις πάρουμε πίσω με μορφή δανεισμού?

  38. Dimitris avatar
    Dimitris 15/05/2012 02:08:21

    Καημένη Ελλάδα από κάτι καμμένους πολιτικούς που σου 'μελλε να εξαρτάσαι. Αντα να κάνεις μετά κυβέρνηση με τον Καμμένο. Αλλά θα σου λέει, άλλα θα εννοεί, άλλα θα ανεβάζει στο facebook. Άσε που θα μας μπλέξει σε καμιά πολεμική περιπέτεια με την ανευθυνότητα του. Τουλάχιστον τα σοβαρά στελέχη του ας καταλάβουν με ποιον έχουν να κάνουν και στις επόμενες εκλογές να γυρίσουν σπίτι τους.

  39. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 15/05/2012 02:33:42

    Ο Καμμενος εκτελει διετεταγμενη υπηρεσια για να μην μπορεσει ο Σαμαρας να παρει την εξουσια.Δεν πετυχε το εγχειρημα με την Ντορα και εφτιαξαν αλλο κομμα για να μπλοκαρει τον Αντωνη!

    Ειναι και του ηλιου φαεινοτερον!

  40. blue nile avatar
    blue nile 15/05/2012 04:19:06

    ...που είναι το βίντεο; ...

  41. Nikos avatar
    Nikos 15/05/2012 04:19:38

    Παρακαλώ οι υπεύθυνοι του blog δώστε προσοχή στο σχόλιο που ακολουθεί:

    Δείτε με προσοχή τον όρο που χρησιμοποιεί στο σενάριο Β:

    "Αν υπάρχει άμεσος κίνδυνος εθνικής ασφάλειας"

    Είτε εγώ είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω ελληνικά είτε ο Καμμένος προσπαθεί να ενεργοποιήσει το άρθρο 48 του Συντάγματος (Σε περίπτωση πολέμου, επιστράτευσης ... ή άμεσης απειλής της εθνικής ασφάλειας) βάζοντας τον εαυτό του Υπουργό Εθνικής Άμυνας.

    Τι προβλέπει το άρθρο 48 σαν δυνατότητες αν ενεργοποιηθεί (από μια γρήγορη ανάγνωση):
    - Εξαιρετικά & έκτακτα δικαστήρια
    - Απαγόρευση κυκλοφορίας
    - Φυλάκιση χωρίς ένταλμα
    - Άρση οικιακού ασύλου
    - Απαγόρευση συναθροίσεων
    - Απαγόρευση συνεταιρίζεσθαι
    - Λογοκρισία τύπου
    - Άρση απορρήτου τηλεπικοινωνιών
    - Προσλήψεις στο δημόσιο χωρίς νόμο
    - Άρση συνδικαλιστικών ελευθεριών και δικαιώματος απεργίας
    - Στρατοδικεία εκτός νόμου
    - Δικαστήρια χωρίς ενόρκους

    Δηλαδή ο κ. Καμμένος θέλει να ενεργοποιήσει άρθρο του Συντάγματος που ουσιαστικά προβλέπει την επιβολή στρατιωτικού νόμου, με το εαυτό του υπεράρχοντα στο ΥΠΕΘΑ...

    • romeo avatar
      romeo @ Nikos 15/05/2012 09:20:22

      Εμ...

  42. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/05/2012 08:35:40

    Και αν προσθέσεις και ΛΑΟΣ που πήρε 2,9 μιλάμε για 3 κόμματα που με πνευματικό πατέρα το Μητσοτάκη οι αρχηγοί πήραν 16-17% των ψήφων καθαρά από τη ΝΔ. Υπονόμευση; Αστειεύεσαι; Κάνουν τέτοια πράγματα αυτοί;

  43. Heracles avatar
    Heracles 15/05/2012 08:53:11

    αν ο Καμμένος προχωρήσει στην προδοσία αυτών που τον πιστεψαν τότε οι οπαδοί του δεν θα πάνε ούτε στο συριζα ούτε βεβαια στη ΝΔ αλλά μαζικά στη ''χρυσή αυγή''.

    Υπολογίστε επίσης ότι η αηδία που θα προκαλέσει σε κάθε άνθρωπο με λίγη συνείδηση μια τετοια κίνηση θα είναι και η ταφόπλακα του συστηματος αφου η δυναμική που θα δώσει στη ''ψήφο τιμωρίας και ταπείνωσης του πολιτικού κόσμου '' θα εκτοξευσει τα ποσοστά της τελευταίας σε τρελλά νούμερα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Heracles 15/05/2012 11:46:04

      χα χα χα.. τέτοια λέτε τώρα;

  44. romeo avatar
    romeo 15/05/2012 09:04:07

    Νοητική...

  45. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/05/2012 09:09:18

    Φακτορα, τo Defencenet ισχυρίζεται πως είναι πλαστό. Έτσι λέει ο κ. Καμμένος. Τώρα, γιατί δεν τους πιστεύω;

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Νίκος Αργεάδης 15/05/2012 11:46:11

      Όχι το *.net!
      Ο... κουμπάρος!!!

  46. tak avatar
    tak 15/05/2012 09:10:05

    Αγαπητοί Μάρα, Κώστα και Βούρδουλα: ΟΧΙ! Υπάρχει και αξιοπρέπεια, την οποία δεν μπορείς να θυσιάζεις στις υστεροβουλίες του κάθε καμμένου... Ο Αντώνης Σαμαράς έκανε πολλά περισσότερα από όσα του αναλογούσαν, σιγά μη συρθεί στα πόδια της κουντουρά και του μαρκόπουλου!

    • m.s avatar
      m.s @ tak 15/05/2012 09:31:11

      συμπέρασμα:
      και άλλος ένας που δεν γουστάρει εκλογές
      μαζεύονται σιγά σιγά όλοι οι Τιτάνες.
      απομένει να πει ο Τσίπρας απέχουμε από τις εκλογές , την Ελλάδα , τον πλανήτη...

    • Mara avatar
      Mara @ tak 15/05/2012 13:03:06

      ...άλλο εννοούσα... tak, αλλά δεν το έπιασες....

      • tak avatar
        tak @ Mara 15/05/2012 13:17:25

        Ακόμα μακριά είμαι... Δεν ξέρω, φαίνεται τα τελευταία γεγονότα με απορύθμισαν και έχασα τη σπιρτάδα μου...

        • Mara avatar
          Mara @ tak 15/05/2012 13:34:22

          ...ψυχραιμίαααα...., έχουμε καιρό να τα πούμε.... μετά...
          Προς το παρόν... ησυχία και αναμονή....

  47. xbab avatar
    xbab 15/05/2012 09:12:15

    ...Κι όμως ο ελληνικός λαός ψήφισε (!!!!!!)
    Και ποιούς ψήφησε....

  48. romeo avatar
    romeo 15/05/2012 09:12:16

    Ο εξελίξιμος κ. Ζώης, έγινε σκαλοπάτι του καμμένου! Αν είναι δυνατό!

  49. Flat avatar
    Flat 15/05/2012 11:49:30

    ο ελληνικός λαός ψηφισε και ψόφησε δυστυχώς.

  50. nestoras avatar
    nestoras 15/05/2012 12:04:42

    Τι ζηταει ο Καμμενος? Ολα τα ΓΩΝΙΑΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.....Αμυνας ( πολλα τα λεφτα εκει παντα, οπως απεδειξε ο ΑΚΗΣ), Πετρελαια κλπ.....( για τιο μελλον των ....παιδιων!!!). Τη διαροη γιατι την εκανες Καμμενε? ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΨΕΙΣ ΤΗ ΜΠΛΟΦΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΛΕΕΙ " ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ..." την εκανες απο αριστερα....αυτος εισαι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕ ΣΩΤΗΡΑ ΜΑΣ? Να σε χαιρονται οι βουλευτες σου, και οι "δημοσιογραφοι" - " εκδοτες" που σε προωθουν...κοιτα μην χασεις καμια εκπομπη τους τα πρωινα και δεν παρεις την γραμμη ε? Α ρε Καμμενε....αποδειχτηκες λιγος ...πολυ λιγος..αντε στο καλο τωρα.

  51. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/05/2012 12:22:34

    Ἒτσι μάλιστα!!!

  52. tak avatar
    tak 15/05/2012 14:01:15

    Εσύ ότι πεις, ότι κι αν πεις
    όλο το δίκιο έχεις
    όμως κι εσύ τους ... χαμερπείς
    καλή μου δεν αντέχεις!