27/05/2011 11:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To σωστό δίλημμα είναι: έχει η χώρα ηγέτη και σοβαρή κυβέρνηση;

Νομίζω οτι ο κ. Παπανδρέου  έχει εγκλωβίσει την χώρα στο δίλημμα που τον συμφέρει.

Το ζητούμενο δεν είναι η συναίνεση.

Το ερώτημα είναι μπορεί ο κ. Παπανδρέου να φέρει σε πέρας το έργο που ανέλαβε;

Είναι ικανός να κυβερνήσει και να αντιμετωπίσει τα οξυμένα προβλήματα;

Έχει σχέδιο εξόδου της χώρας από την κρίση;

Διαθέτει ικανή και αποτελεσματική ομάδα για να διαχειριστεί  μια πολυεπίπεδη κρίση;

Μπορεί πλέον να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στον ελληνικό λαό;

 

Από την μέχρι σήμερα εξέλιξη των πραγμάτων η απάντηση στα ερωτήματα αυτά αρνητική.

Επομένως τι συζητάμε;

Το πρόβλημα δεν είναι η συναίνεση.

Aυτή η συζήτηση μας αποπροσανατολίζει από την ουσία του προβλήματος.

Το ζητούμενο είναι να αποκτήσει η  χώρα ηγέτη και σοβαρή κυβέρνηση.

Και αυτό δεν μπορεί να γίνει με τον κ. Παπανδρέου και τους ..."κηπουρούς" του.

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΠ avatar
    ΒΠ 27/05/2011 11:59:46

    Όπως όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά ο γιωργάκης και οι "κηπουροί" του δεν θα φύγουν οικειοθελώς. Πρέπει να εκδιωχθούν. Είναι έτοιμος ο Πρόεδρος κ. Αντώνης Σαμαράς να ηγηθεί αυτής της εθνοσωτήριας προσπάθειας;

    Γιατί αργεί;

  2. astefan avatar
    astefan 27/05/2011 12:07:15

    Το πόσα διαθέσιμα έχει το δημόσιο ταμείο ενός κράτους είναι απόρρητο κρατικό μυστικό.
    Ο κύριος Παπακωνστντίνου διέπρεξε βαρύτατο κακούργημα ανακοινώνοντας πως τα χρήματα φτάνουν για δύο μήνες.
    Ούτε για θυρωροί του Κατσιφάρα δεν είναι ικανοί.
    Όχι να Bγάλουν τη χώρα απ΄τη φουρτούνα

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 12:10:56

    Απαντήσεις στα ερωτηματα ΚΡ:

    1) "μπορεί ο κ. Παπανδρέου να φέρει σε πέρας το έργο που ανέλαβε;"
    ΟΧΙ, διότι ό,τι έπραξε ευθύς εξ' αρχής το έπραξε με γνώμονα το ιδιοτελές τους (κομματικό) συμφέρον, αυτό της αρπαγης της εξουσίας. Η Ελλάδα είναι απλά χωρος δρασης για τα νεοταξικά ανδρείκελα και οι Έλληνες και η περιουσία τους χαρτιά σε ποκερ. Κανένας πωθυπουργός δεν χρειαζεται 88!!!, κύριως ξένους!!! συμβούλους για αν κυβερνήσει.
    2) "Είναι ικανός να κυβερνήσει και να αντιμετωπίσει τα οξυμένα προβλήματα;"
    Θα αστιεύεστε. ΠΟΤΕ ΕΛΥΣΕ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΟΞΥ (ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΧΡΟΝΙΖΟΝΤΑ) ΠΡΟΒΛΗΜΑ; Η ειδικότητά του είναι να τα οξύνει, όχι να τα λύνει. Για του λόγου το αληθές. α) Πηρε τα έρμα τα σπρεντς 140 και τα πηγε στα 1400. β) ΟΛΟΙ στον κόσμο μας ξέρουν πλεον ως διεφθαρμένους, ανίκανους και κουτοπόνηρους. Τι άλλο να πώ...
    3) Έχει σχέδιο εξόδου της χώρας από την κρίση;
    Μην μας κανετε να γελάμε. Μα φυσικά. Να ξεράνει και άλλο την πραγματική οικονομία, φτανει να μην χασουν οι δανειστές μας και χρηματοδότες του.
    4) Διαθέτει ικανή και αποτελεσματική ομάδα για να διαχειριστεί μια πολυεπίπεδη κρίση;
    Ε, αυτό είναι "φως φαναρι". Κάθε λογικός άνθρωπος το συμπεραίνει όταν τα υποανδρέικελα του (πχ ο Χρυσοχοϊδης προχθές στο ΜΟΥΓΓΑ τσάνελ) βγαίνουν στην τηλ. και δηλωνουν αγανακτισμενα ότι φταίει ο...Σαμαράς που δεν τους στηρίζει στο ...μη προγραμμά προς τον γκρεμό.
    5) Μπορεί πλέον να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στον ελληνικό λαό;
    Ω ναι! Για όσους θέλουν να αυτοκτονήσουν
    Οι χουνταίοι, τους οποίους παρεπιπτοντως δυστυχως επαληθευσαν, ήταν επαγγελματίες εν συγκρισει με αυτούς εδω με τα ακριβά Ιταλικά κοστούμια, τα λαμπερα πτυχία και τον μηδέν νου.
    Υγιαινετε.

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 13:00:09

      Νίκο,
      οφείλω να ομολογήσω οτι οι απαντήσεις σου είναι αποστομωτικές!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Kώστας Ροδινός 27/05/2011 13:56:01

        Κώστα, σ' ευχαριστώ αλλά το οφείλω στους καλούς δασκάλους στα ΑΝΤΙνέα, του εαυτού σου συμπεριλαμβανομενου. Και δεν είναι κολακεία, το εννοώ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 15:16:08

      αν το εκλεινες με "πρασινιζετε" θα γελουσα!!!
      πολυ καλο !..

      ΠΠ

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:36:47

        Το "υγιαινετε" είναι παλιά "κακιά" συνήθεια. Το"πρασινίζετε" είναι μεν καλύτερο αλλά μάλλον ακούγεται ως βρισιά...

  4. gynner avatar
    gynner 27/05/2011 12:11:40

    Τα σενάρια περί κυβέρνησης προσωπικοτήτων τεχνοκρατών κλπ να τα αφήσετε στην άκρη!!!Το κουπί θα το τραβήξετε εσείς που τάζατε τα πάντα στους πάντες για να έρθετε στην εξουσία Γιωργάκη!Αν δεν μπορείτε ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΤΕ και εκλογές!!Και αν ο Σαμαράς τρέμει κι αυτός με την ιδέα των εκλογών παραδώστε την εξουσία στον Α/ΓΕΕΘΑ και δρόμο ΟΛΟΙ απο τη χώρα!!!

    • eep avatar
      eep @ gynner 27/05/2011 13:10:03

      100000000++++++++

  5. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/05/2011 12:23:26

    Βελούδινη Επανάσταση για να φύγει ο ΓΑΠ φαίνεται να αποτελεί η νέα "καθιστική" διαμαρτυρία που σκηνοθετήθηκε μέσω διαδικτύου στην Πλατεία Συντάγματος . Προφανώς θα στηθεί σκηνικό αδιεξόδου και "λαικής οργής" που θα οδηγήσει τον Γιωργάκη σε μεγαλες αποφάσεις και κάλπες . Ο συμβιβασμός και η τελευταία πράξη του δράματος θα παιχτεί με μια συγκυβέρνηση που θα λάβει και τα εξοντωτικά μέτρα εναντίον των Ελλήνων . Ναι Έλληνες και Ελληνίδες , ξεχάσαμε την ιστορία μας , στραφήκαμε ο ένας εναντίον του άλλου και τώρα θα πληρώσουμε ακριβά την ανοησία μας . Θα είναι κάλπες για να απεμπλακεί ο ΓΑΠ απο την επερχόμενη καταστροφή και να προστατέψει το όνομά του για το μέλλον ; Θα είναι δημοψήφισμα με το ερώτημα , Σας παίρνουμε το κεφάλι και μένουμε στην Ευρωζώνη χωρίς μισθούς αξιοπρεπείς και συντάξεις , γκαρσόνια της πλούσιας Γερμανίας ή πάμε στη δραχμή , βυθιζόμαστε στον εμφύλιο με τους μαμελούκους μετανάστες και ζούμε στην ανυποληψία ; ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΟΤΕ !!

  6. Θετταλός avatar
    Θετταλός 27/05/2011 12:26:32

    O Μπαρόζο έχει προβλέψει πριν από ένα χρόνο εμφύλιο πόλεμο στην Ελλάδα.
    Στρατιωτικές δυνάμεις προτίθεται να χρησιμοποιήσει η κυβέρνηση Παπανδρέου προκειμένου να χρησιμοποιηθόύν σε "αποστολές εσωτερικού" (δηλαδή σε αστυνομικά-κατασταλτικά καθήκοντα" γράφει ο έγκυρος Γερμανός αναλυτής, συνεργάτης της πλέον σοβαρής εφημερίδας Frankfurter Allgemeine Zeitung, Udo Ulfkotte.
    Να είναι προβοκατόρικη είδηση όπως "συναίνεση ή επιστροφή στη δραχμή" ή ''έχουμε χρήματα μέχρι τον Ιούλιο" ή μήπως η χώρα μυρίζει μπαρούτι;;;;;;;;;
    Πάντως ως λαός είμαστε επιρρεπείς σε εμφυλίους και το έχουμε αποδείξει ιστορικά.
    Παιδιά ψυχραιμία, όλων μας τα νεύρα είναι τεντωμένα. Κανένας ξένος παράγοντας δεν θέλει το καλό μας. Αν δουν ότι τους συμφέρει κάτι θα μας βοηθήσουν, εκβιάζοντάς μας με ψευτοσυναινέσεις και άλλες ατάκες ώστε να πετύχουν καλύτερες τιμές ξεπουλήματος. Και αν επαληθευτεί το χειρότερο σενάριο περί πτώχευσης ή εμφυλίου πάλι θα εμφανιστούν δήθεν ως σωτήρες. Νομοτελειακά και ιστορικά έτσι λειτουργούν αυτοί και τα νόπια φερέφωνά τους.
    Στόχος μας είναι να είμαστε ως λαός ενωμένοι και να σκεφτούμε πώς θα ξεπεράσουμε με τις δικές μας δυνάμεις την κρίση.

  7. tamam_87 avatar
    tamam_87 27/05/2011 12:32:03

    Κατα τα φαινομενα, του ΓΑΠ, του τραβηξαν το χαλι.
    Πιθανοτατα, με αλλες υποσχεσεις ξεκινησε πριν 20 μηνες.
    Σαφως και ηξεραν τι αναλαμβανανε και κανεις νοημων δεν θα το εκανε χωρις πλατες η υποσχετικες.
    Εγκλωβιστηκε στην ανικανοτητα του, και την ελλειψη στοιχειωδους λογικης.
    Το manual, δεν περιλαμβανει το κεφαλαιο "αποτυχια λογω βλακειας".
    Τωρα ψαχνεται, αλλα παλι λαθος ψαχνεται.
    Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ω Σ !!!!!!!!! Για ολους μας.
    Το θεμα ειναι : Υπαρχει πολιτικος (γιατι δεν γινεται τπτ αλλο) με
    ΟΥΜΠΑΛΑ, να παρει την κατασταση επανω του, αδιαφορωντας για το κοστος ??????????
    Με 5 ανθρωπους της προκοπης ????????
    Φτυνωντας καταμουτρα τους καθε λογης φωτοπουλους & σια ???
    Αλλαζοντας τις ΣΑΠΙΕΣ (δημοσιες και ιδιωτικες) δομες ???????
    κλπ κλπ
    ΥΠΑΡΧΕΙ ?????????????

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ tamam_87 27/05/2011 13:03:47

      Υπάρχειειειειειει! Είναι ψηλός,φοράει γυαλιά και είναι από την Καλαμάτα! Κι από ούμπαλα? Πολλά κιλά! Guess who?

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 12:38:07

    Δεν αργεί. Είναι εναντίον του και η ελληνική και η ξένη ολιγαρχία. Επιδιώκει να αναγκαστούν να έρθουν με το μέρος του κάποιοι από την εγχώρια και την ξένη ολιγαρχία, ώστε να μπορέσει να πάρει καταρχάς την εξουσία και βλέπει.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 12:38:28

    ... και βλέπει μετά πώς θα πορευθεί πιο συγκεκριμένα.

  10. Λάμπρος Παπαγεωργίου avatar
    Λάμπρος Παπαγεωργίου 27/05/2011 12:42:00

    Παπανδρέου και Σαμαράς φορούν την ίδια γραβάτα προσερχόμενοι στο προεδρικό μέγαρο. Τυχαίο σίγουρα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Λάμπρος Παπαγεωργίου 27/05/2011 13:11:06

      Μας αρκεί που δε "φοράνε" τα ίδια μυαλά.

  11. giorgos avatar
    giorgos 27/05/2011 12:49:04

    τα γιουσουφακια του σκαι εχουν λυσσαξει εναντια στο σαμαρα.δεν μπορουν να καταλαβουν τη σταση του λενε.σε λιγο ο λαος θα τους κανει να καταλαβουν καλα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ giorgos 27/05/2011 13:13:49

      Αν και αποφεύγω να αστειεύομαι με χυδαιότητα, θα καταλάβουνε τη στάση που θα πάρουνε σε λίγο καιρό οι ίδιοι αν συνεχίσουν το ίδιο βιολάκι. Συγκεκριμένα στα τέσσερα. Τώρα στα μετόπισθέν τους θα βρίσκεται καμιά καμπάνα για το πλιάτσικο των κρατικών ραδιοσυχνοτήτων ή κανά εξαγριωμένο πλήθος λόγω της αντεθνικής προπαγάνδας, δεν έχει σημασία, τη βαζελίνη θα τη χρειαστούν.

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 12:55:21

    Αμήν!

  13. ΨΑΡΡΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΨΑΡΡΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 27/05/2011 13:05:30

    "Αν οι εκΛογές έφερνα την αλλαγή θά 'ταν ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ"

  14. Αρουρης avatar
    Αρουρης 27/05/2011 13:12:02

    H ώρα της αλήθειας για να μην πω η ώρα του στροσκανάκη ήλθε.
    Στηθήτε και ερχονται.
    Στην αρχή το δήλλημα συνταξεις και μισθοι με ανταλλαγμα νεα επαχθή δάνεια χαϊδεψε τα αυτιά ψηφοφορων για δυο χρόνια μεχρι να καταστραφεί τελείως η οικονομία, η παιδεία και η ζωή μας σε μια αναγκαστική συμβιωση με τα λαθραία εισαγόμενα κατακάθια της Ασίας.
    Τωρα που ερχεται ο λογαριασμος όλα ολοι κοιτανε το ταβάνι και ψάχνουν δήθεν για τεχνοκράτες και οικουμενική για να υπογράψουν την θανατική ποινή.

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 27/05/2011 13:33:17

    Συνιστώ στα χαλκεία της Ιπποκράτους ψυχραιμία! Κρατάτε δυνάμεις παιδιά! Το πάρτι,μόλις άρχισε...

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:20:18

    Κωστα θα σε σταναχωρησω.. χαχαααα
    Εχει = ρημα, ρωταμε
    η Χωρα = ποια Χωρα, τίνος? μας ανηκει?
    Ηγετη = τα ειπε ο Ανδρεαδης πιο πανω
    και = συνδετικο ( κακο !! θα μπορουσε να ειναι διαζευτικο ή .. το και "δενει" χαχαχ)
    Σοβαρη = δες Ανδρεαδη, και οσοσ σοβαρο ειναι το "λεφτα υπαρχουν"
    Κυβερνηση = αυτο προϋποθετει, αντιοκειμενο προς κυβερνηση. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ !
    ? = ρωτας? χαχαχαα

    σε σταναχωρησα?? συγγνωμη !!χαχαχα ρε τι τραβαμε....
    φιλος για παντα !

    ΠΠ

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:33:53

      ΠΠ δεν ξέρω ποιος είναι ο Ανδρεάδης, εκτός αν εννοείς τον Αργεάδη. Δεν πειράζει, ας όψεται ο Πληκτροδαίμων.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 15:52:42

        ωωωχ συγγνωμη !! οτι θελω βλεπω!!

        ΠΠ

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 16:06:49

          Ουδέν "κακόν", όλα συγχωρούνται εδώ μέσα, πλην του ΓΑΠ...χαχαχαχα.

  17. demgroc avatar
    demgroc 28/05/2011 11:02:46

    O papandreou εκπροσωπεί συγκεκριμένα συμφέροντα κέντρων του εξωτερικού αλλά και των διαπλεκόμενων στο εσωτερικό. Να μην ξεχνάμε οτι απέτυχε σε δύο εκλογικές διαδικασίες και χρειάστηκε να καεί η Αθήνα και η μισή ελλάδα για ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ τελικά ο κουρασμένος ΚΚ ο ΙΙ την εξουσία.