#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2013 08:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To κύκνειο άσμα των κηπουρών του ΓΑΠ



Υστερα και από την «αποκαθήλωση» του Γιώργου Παπακωνσταντίνου μπορούμε πλέον με σιγουριά να πούμε ότι το θέατρο των «κηπουρών» έλαβε τέλος. Μια παρέα ανίκανων, αδαών και χωρίς συναίσθηση της κατάστασης της χώρας, συνεργατών του Γ. Παπανδρέου που κυβέρνησαν σχεδόν 3 χρόνια τη χώρα.

Μια «παρεούλα» κολλητών του προέδρου του ΠΑΣΟΚ που νόμισε έτσι ότι θα φέρει την ανανέωση στο πολιτικό και κυβερνητικό προσωπικό. Άνθρωποι που –οι περισσότεροι- δεν ήξεραν και δεν ξέρουν τι σημαίνει ένσημα. Καθηγητές που μόλις ανέλαβαν να κάνουν πράξη τα λεγόμενά τους στα έδρανα, τα έκαναν θάλασσα.

Γιάπηδες που νόμισαν ότι η άσκηση της εξουσίας είναι παιχνιδάκι, όμως, η τύχη της πατρίδας δεν ήταν ποτέ κάτι τέτοιο κι έπρεπε να το έχουν αντιληφθεί.

Ο Γ. Παπακωνσταντίνου, ο πρωταγωνιστής των ημερών και πρώτος υποψήφιος για τη φυλακή. Σπουδαγμένος στο London School of Economics με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στα οικονομικά, εργάστηκε επί 10 χρόνια στο ΟΟΣΑ. Επέστρεψε στην Ελλάδα για να γίνει σύμβουλος του Σημίτη, ειδικός γραμματέας, οικονομικός σύμβουλος του ΓΑΠ, στο ΙΣΤΑΜΕ, εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ, ένας από τους στενούς «κηπουρούς» του κ. Παπανδρέου.

Ηγήθηκε της προσπάθειας διαπραγμάτευσης της Ελλάδας με την τρόικα, αλλά είναι μαζί με τον πρώην πρωθυπουργό ο βασικός υπεύθυνος της άνευ όρων παράδοσης της χώρας. Θυμάστε για τον «Τιτανικό» που μίλησε, τα μέτρα που πήρε. Ένας παντελώς αποτυχημένος οικονομολόγος και πολιτικός.

Άλλος κηπουρός, ο Γιάννης Ραγκούσης, ο… βασιλιάς της Πάρου που από δήμαρχος δεν έγινε… κλητήρας, αλλά υπερυπουργός. Και διαχειρίστηκε κρίσιμα θέματα για τη χώρα, και φυσικά τα έκανε θάλασσα. Ως αποτυχημένος έφυγε και τώρα «ξεκατινιάζεται» με τους πρώην συντρόφους του μέσω άρθρων και social media.

Η Τίνα Μπιρμπίλη, η πράσινη Τίνα που θα έφερνε και την… πράσινη επανάσταση. Η εναλλακτική με τα Hogan και την σάκο στην πλάτη που την είδε ο κόσμος στην ορκωμοσία της και πίστεψε ότι έρχεται νέος άνεμος στην πολιτική.

Γνωριμία του Παπανδρέου στο γυμναστήριο, η θηλυκή κηπουρός, έφυγε αποτυχημένη από την κυβέρνηση και ζει τώρα με χιλιάδες ευρώ το μήνα, αφού ο προστάτης της ΓΑΠ την έστειλε στον ΟΟΣΑ.

Ο Π. Γερουλάνος, από τους αρχικηπουρούς. Με γιάπικο στυλάκι, πολύ ύφος και καθόλου έργο, έγινε υπουργός που ούτε στα τρελά όνειρά του δεν φανταζόταν, κι έφυγε κι αυτός αποτυχημένος και φυσικά χαμένος εδώ και μήνες.

Ο Δ. Δρούτσας, πέρασε από τη θέση του υπουργού Εξωτερικών, μια θέση αξιοζήλευτη από την οποία έχουν περάσει σοβαροί άνθρωποι. Κι αυτός με το γιάπικο στυλάκι και το ύφος των 10 Καρδιναλίων, πέρασε και δεν ακούμπησε. Μηδενικό έργο, αλλά ως κηπουρός έπρεπε να καταλάβει μια θέση. Φυσικά, χαμένος δεν πήγε. Πήρε μια θέση ευρωβουλευτή και ζει στις Βρυξέλλες στην υγεία των κορόϊδων.

Αυτοί και άλλοι πολλοί κηπουροί και παρακηπουροί που έβγαλε ο Παπανδρέου από την αφάνεια, κυβέρνησαν τη χώρα στην πιο κρίσιμη περίοδο της ιστορίας της. Τα αποτελέσματα τα γνωρίζετε.

Κανείς δε λέει ότι το πολιτικό προσωπικό δεν πρέπει να ανανεώνεται. Άλλωστε τους έχουμε δει και τους επαγγελματίες πολιτικούς. Ποτέ άλλοτε όμως δε μαζεύτηκαν τόσοι άχρηστοι σε μια κυβέρνηση. Η περίπτωση Παπακωσταντίνου είναι το κύκνειο άσμα των κηπουρών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 02/01/2013 08:43:07

    Διατηρούμε όμως το νόμο Μπιρμπίλη για την ενέργεια και συνεχίζουμε να παραμένουμε πιστοί στο Κυότο, όταν η Ιαπωνία και ο Καναδάς το απορρίπτουν ως ασύμφορο για τις οικονομίες τους.

    Η ανάκαμψη από την κρίση προϋποθέτει φτηνή και αδιάκοπη ενέργεια, κάτι που δεν είναι δυνατό με Μπιρμπιλίδικα συστήματα ΑΠΕ και νόμους ακτιβιστών συμβούλων. Οι κηπουροί έφυγαν, τα σκαλίσματα τους παραμένουν.

    • GLAD avatar
      GLAD @ Nik 02/01/2013 12:25:11

      Καλή χρονιά.
      Δυστυχώς δεν είναι μόνο η Μπιρμπίλη "στο κόλπο".
      Όπως φαίνεται υπάρχει πολύ μεγάλο κύκλωμα σχετικά με το "Κυότο" και τις ΑΠΕ διεθνώς και με παραφυάδες στην Ελλάδα.
      Είναι όμως εντυπωσιακό ότι τα καλά παιδιά του Συριζα , αυτό το θέμα επιμελώς δεν το θίγουν .
      Επομένως follow the money και θα τους βρεις.

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Nik 02/01/2013 17:59:02

      Η ανάκαμψη από την κρίση προϋποθέτει φτηνή και αδιάκοπη ενέργεια

      «Φθηνή και αδιάκοπη» ενέργεια δεν είναι «ανάκαμψη από την κρίση» με νέα πρότυπα ζωής, είναι επιστροφή στην Πασοκική ανάπτυξη δια της αδηφαγείας, τις μπεμβε και τα ντεβεντέ ― κατανάλωση και άγιος ο Θεός.

      Καλύτερη ακριβή και με διακοπές ενέργεια και να ξαναγίνουμε άνθρωποι.

    • foofootos avatar
      foofootos @ Nik 02/01/2013 18:17:12

      Αίσχος αίσχος αίσχος! Έχετε απόλυτο δίκιο. Όταν έρθει η ΝΔ θα τα αλλάξει όλα αυτά…

  2. Μάνος Π avatar
    Μάνος Π 02/01/2013 08:57:47

    Διατηρούνται όμως κάποιοι κηπουροί που δήλωσαν υποταγή στον Βενιζέλο με την γνωστή τακτική της μπαντιέρας και της κωλοτούμπας..Βλέπε κουκουλόπουλο του εσωτερικών γνωστός πασοκοσυνδικαλιστης του τίποτε,μωραίτης υφυπουργός ΓΑΠ αναπτυξης του τζοχατζόπουλου παιδί ,απόφοιτος ιεκ κλπ

  3. Mike avatar
    Mike 02/01/2013 10:00:47

    Καλημερα,μια παρακληση: μην βαζετε αυτα τα αρθρα πρωι πρωι κ μας συγχυζεται θυμιζοντας μας τα "παλια"....και δεν κανω πλακα σοβαρα μιλαω...ραγκουσογερουλανο κ σια...

  4. ..Ένας Έλληνας avatar
    ..Ένας Έλληνας 02/01/2013 10:35:14

    ..Τι και ποιός μας εμποδίζει να διώξουμε τώρα τη Τίνα Μπιρμπίλη απο τη "μαιμού" ηέση της, που κοστίζει εκατοντάδες χιλιάδες ΕΥΡΩ στους άνεργους Έλληνες;;;;

    • Parapanhsios avatar
      Parapanhsios @ ..Ένας Έλληνας 02/01/2013 12:55:27

      Είδες την αποζημίωση που θα κερδήσει;

  5. takis avatar
    takis 02/01/2013 12:03:52

    Το ενεργειακο πιστοποιητικο της Μπιρμπιλης που το πας.........

    ακομη το εχουν σε ισχυη και ταλαιπωρει χιλιαδες ανθρωπους

    • aris avatar
      aris @ takis 02/01/2013 20:53:21

      Συγγνώμη αλλά το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν αποτελεί εφεύρεση της Μπιρμπίλη...Είναι αυστηρή επιταγή Ευρωπαικών Οδηγιών, η χώρα μας θα έπρεπε να το είχε εφαρμόσει αρκετά χρόνια πριν (ήδη ο Σουφλιάς είχε δημιουργήσει τον σχετικό νόμο ΚΕΝΑΚ) και το μόνο που θα πρέπει να κατηγορούμε την Μπιρμπίλη είναι ο τρόπος εφαρμογής του με το θεσμό των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών που έβγαλε εκτός αγοράς χιλιάδες νέους αξιόλογους μηχανικούς που δεν είχαν την απαιτούμενη δεκαετή εμπειρία.

  6. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 02/01/2013 15:14:26

    ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΗ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΤΟΝ ΟΤΕ,ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ(ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ)ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ.

  7. nikos avatar
    nikos 02/01/2013 15:21:33

    Απίστευτο ποιοι μας κυβέρνησαν. Κλείστε τους όλους στη φυλακη.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/01/2013 15:57:47

    Όμως στο απυρόβλητο (ως συνήθως), τύποι σαν τον Ρέππα (του Λυμπερόπουλου), τον Παπουτσή (των "επαγγελματικών-τουριστικών" γιώτ, την Λούκα (οι φαρμακέμποροι χαιρετούν) και τον "παλιό καλό" Λαλιώτη (πώς να τον ξεχάσουν οι εργολάβοι, δεκαπέντε χρόνια Υπουργός ΔΕ;)
    Την πέφτουμε στους κηπουρούς, αλλά ξεχνάμε τους γαιοκτήμονες...
    Κι αυτοί σιωπούν, φρονίμως πράττοντες

  9. Σίμος avatar
    Σίμος 02/01/2013 16:00:58

    Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα (Νίκος).

    Ο Κοττάκης στο βιβλίο του για τον Καραμανλή ανεφέρε πώς την Μπιρμπίλη, ο ΓΑΠ την γνώρισε στο γυμναστήριο.

    Ενώ επίσης αναφέρει είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στου Ευρωπαίους πως ο Έλληνας υπουργός των Οικονομικών ερχόταν στα Eurogroup με ορειβατική τσάντα λες και πάει εκδρομή.

    Δες είμαι τυπολάτρης, αλλά βρε αδερφέ φρόντισε λίγο για την εικόνα σου δεν εκπροσωπείς τον εαυτό σου αλλά την Ελληνική Πολιτεία. Δηλαδή ειδικότερα εκεί που πρέπει, εμφανίσου συντηρητικά μην το παίζεις ιστορία.

  10. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 02/01/2013 16:54:42

    Aν το κυκνειο ασμα αδεται σε χρυσοπληρωμενες θεσεις στον ΟΟΣΑ στην Ευρωβουλη κ.λ.π. μαλλον δεν θα πολυδυσαρεστηθηκαν οι κηπουροι. Αυτη η παρεα των τενεκεδων με τον αρχιτενεκε αρχηγο της το σωστο θα ηταν να συγκατοικει με τον Τσοχατζοπουλο αντι να περιφερεται στα ευρωπαικα σαλονια, πλουσιοπαροχα τρωγοντας και πινοντας στην υγεια των κοροιδων (του ελληνικου λαου δηλαδη).

    • foofootos avatar
      foofootos @ ΑΚΤΗΜΩΝ 02/01/2013 18:19:52

      Δεν θα ρθει η ΝΔ στα πράγματα; Όλοι αυτοί θα πάνε φυλακή!

      • κ.σ.μαυρόπουλος avatar
        κ.σ.μαυρόπουλος @ foofootos 02/01/2013 19:15:28

        -υπομονή

      • GLAD avatar
        GLAD @ foofootos 02/01/2013 20:56:21

        Πάντως έχεις διαλέξει το πλέον κατάλληλο ψευδώνυμο . Επίσης θα σου πήγαινε το "μπαχαλοσυριζαίος".

  11. ΙΕΡΑΞ avatar
    ΙΕΡΑΞ 02/01/2013 20:27:06

    ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΥΝΤΑ ΔΟΧΕΙΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΥΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΠΟΣΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΑΠΟΚΤΗΘΕΝΤΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΡΠΟΝΩΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΦΑΡΠΑΞΑΝ . ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΜΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ . ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΙΜΩΣ ΚΟΜΑΤΙΚΗ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ .........................................................

  12. DI.KO avatar
    DI.KO 02/01/2013 23:43:02

    Όσον αφορά στην κ. Μπιρμπίλη.
    Δεν υπάρχει καμιά αποζημίωση. Ο υπεύθυνος για τη θέση αυτή υπουργός στην κυβέρνηση μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα να την επανακαλέσει στην θέση που είχε πρωτύτερα σε υπουργείο στην Ελλάδα και να βάλει κάποιον άλλον/η στη θέση αυτή. Η θέση στον ΟΟΣΑ είναι για την Ελλάδα και πληρούται με απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης και όχι κατόπιν διαγωνισμού.

  13. o Βόγλης ο Κηφισεύς avatar
    o Βόγλης ο Κηφισεύς 03/01/2013 03:42:05

    Ποτέ στην Ελλάδα δεν υπήρξε δικαιοσύνη. Μόνο τύχη και ατυχία.