#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 18:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη



Στεναχωρημένος (sic) εμφανίστηκε ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου στη Βουλή κατά τη συζήτηση του φορολογικού νομοσχεδίου. Άφησε παράλληλα αιχμές για τους μηχανισμούς είσπραξης, γι’ αυτό, όπως είπε, το συγκεκριμένο νομοσχέδιο θα αντιμετωπίσει αυτές τις παθογένειες.

Θα πρέπει ίσως να θυμήσει κάποιος στον κ. Παπακωνσταντίνου πως όταν ένας Υπουργός αποτυγχάνει στο έργο του, δεν φτάνει να στεναχωριέται. Δε φτάνει καν να αποπέμπει Γραμματείς, ως σύγχρονες “Ιφιγένειες”.

Χρέος του είναι να παραιτηθεί.

Οι μαύρες τρύπες του προϋπολογισμού δημιουργούνται από τη λάθος πολιτική και την ανικανότητα να κυνηγήσουν τη φοροδιαφυγή, την οποία μάλιστα σήκωσαν και ως σημαία προεκλογική. Παράλληλα, πώς να αυξηθούν τα έσοδα όταν η πολιτική του Μνημονίου κατέστρεψε πολίτες και επιχειρήσεις;

Βέβαια μια ενδεχόμενη παραίτηση του Υπουργού Οικονομικών, συνιστά αυτόματα αυτο-ενοχοποίηση της κυβέρνησης, αυτο-απόρριψη του βασικού πυλώνα της κυβερνητικής πολιτικής: της οικονομίας.

Και προφανώς του Μνημονίου.

Κύριε Παπακωνσταντίνου, δεν αρκεί να στεναχωριέστε. Δεν χρειάζεται θλίψη.
Απόφαση χρειάζεται, πριν είναι πολύ αργά.


Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 16/03/2011 18:59:18

    Οι άνδρες αναλαμβάνουνε τις ευθύνες τους . Θα ήταν προτιμότερο να κυκλοφορεί με φούστα

  2. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 19:07:37

    Για μια ακόμα φορά κατηγόρησε όλους τους Έλληνες για φοροδιαφυγή.
    Τό μίσος που έχει για τους Έλληνες συναγωνίζεται αυτό του GAP.
    Εκεί στις επιτροπές που ήταν όλα πήγαιναν καλά?

    • mymoodgm avatar
      mymoodgm @ Orestios 16/03/2011 19:19:53

      Μα επαναλαμβάνουν μονίμως το γνωστο "ειμαι πρωθυπουργος σε μια χώρα απατεώνων, σε μια χώρα διεφθαρμένων", Γιατί αναρωτιέστε; Στο ρυθμο τους είναι και μάλιστα δεν...αλλάζουν ρότα!!!!

  3. manos avatar
    manos 16/03/2011 19:24:20

    Γιατί αναρωτιόμαστε τι έγινε με αυτό το παιδί?
    Αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου στην πραγματική αγορά, που να ξέρεις πως θα φτιάξεις κάποια πράγματα?
    Που να ξέρεις τι σημαίνει σφραγισμένη επιταγή και τι συμπαρασύρει μαζί της?
    Που να ξέρεις τι σημαίνει για μια επιχείρηση η φασιστική αύξηση επιτοκίων δανεισμού από τις τράπεζες?
    Ή ακόμα και η άρνηση χορήγησης δανείου?
    Αστα κύριε Παπακωνσταντίνου. Γύρνα πίσω στο Χάρβαρντ.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ manos 16/03/2011 19:27:35

      σιγά το Χάρβαντ να μην έχει τέτοιους

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ αχ κουλα!! 16/03/2011 20:58:00

        Για το Χαρβαρντ είναι.
        Χθες έβγαλαν διαγωνισμό για κηπουρούς.

      • καινός avatar
        καινός @ αχ κουλα!! 16/03/2011 21:04:17

        για κηπουρούς, ίσως... και πολύ credit του δίνω εδώ που τα λέμε.

  4. skeptomenos avatar
    skeptomenos 16/03/2011 19:31:30

    Πάντως το είχαν προβλέψει αυτό που συμβαίνει: O φαύλος κύκλος της κατάρρευσης.
    Το ήξεραν.

    Αυτό χρήζει αναλύσεως.
    Γιατί ο πρωθυπουργός, και το οικονομικό επιτελείο, επέλεξαν τελικά αυτήν την οικονομική πολιτική, ενώ ήξεραν ότι με την επιλογή αυτή θα επέλθει ο φαύλος κύκλος της κατάρρευσης? Δεν μοιάζει σαν να μην είναι ελεύθερη η επιλογή αυτό?
    Το μόνο καλό, που μπορούν να κάνουν πλέον για την πατρίδα, είναι να φύγουν.

    • manos avatar
      manos @ skeptomenos 16/03/2011 19:58:18

      Μήπως κάτι μυρίζει σχετικά με τις επιλογές τους?
      Ακόμα και κάποιος αδαής με τα οικονομικά έβλεπε ότι δεν παίρνεις μέτρα τέτοιου τύπου για να σώσεις μια χώρα.
      Αλλά αυτοί δεν θέλανε να σώσουν μία χώρα. Θέλανε να σώσουν τα φιλαράκια τους στις τράπεζες, και την κολλητή τους την Αγγέλα.

  5. Rote Phane avatar
    Rote Phane 16/03/2011 19:40:49

    Kαλλιτερα να παει στην Ολλανδια να φτιαχνει τυρια Guda!
    Na παρει και την κυρια μαζι του που παραπονιεται οτι δεν βγαζουν πολλα λεφτα στο Ελλαντα!.

  6. spiros1 avatar
    spiros1 16/03/2011 19:48:26

    Σήμερα ενώπιον της Βουλής ο των Οικονομικών δηλώνει θρασύτατα.
    «Το υποκείμενο είναι οι Έλληνες πολίτες που έχουν αποδεχθεί τα μέτρα ! …» (μας θεωρεί δηλαδή τελευταία υποκείμενα, ότι έχουμε αποδεχθεί τα δεινά, γίναμε μοιρολάτρες και δούλοι). Και συνεχίζει προκλητικά
    « Να πούμε στους Έλληνες πολίτες ότι όλα αυτά που ξεκινήσαμε έχουμε αποτέλεσμα… Είναι μια επιβράβευση… Ένα σύστημα άδικο, αναποτελεσματικό και διεφθαρμένο…. Δεν το ξέρουμε ότι υπάρχει μεγάλη διαφθορά και αδιαφάνεια στις εφορίες ?». Κάνει αντιπολίτευση στον εαυτό του, στο Κράτος του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ, της ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΒΙΒΛΟΥ, ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ.

    Αυτός λοιπόν λέγεται Υπουργός Οικονομικών της μνημονιακής, υποτακτικής κυβέρνησης των διεθνών τοκογλύφων ! Αυτοί οι τύποι θα μας σώσουν ! Σήμερα το παίζουν πατριώτες και βρίζουν τους Πολίτες. Προσβάλουν το Λαϊκό αίσθημα, προκαλούν θυμηδία. Η Κοινωνική ευαισθησία μετατρέπεται σε «επαχθέστατη κοινωνική αναλγησία».
    Ντροπή τους και ΜΟΝΟ Ντροπή τους.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 20:03:08

    Πριν παριτηθει να παραιτηθει απ τη Βουλευτικη Ασυλια εφοσον εχει δικιο και ειναι εντιμα πατριωτης..
    Δευτερον, θελω να μου πει πως υπεγραψε τη Συμβαση 2 μερες πριν το ΦΕΚ. Χωρις εξουσιοδοτηση του Κρατους...εστω την τυπικα ουσιαστικη.

    Εαν το εκανε Υπουργος της ΝΔ, θα ηταν φυλακη σημερα !

    ΠΠ

    • mymoodgm avatar
      mymoodgm @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 20:38:39

      Δεν νομιζω ναναι βουλευτης!!! Εξωκοινοβουλευτικο φιλαρακι κι αυτος αν δεν κανω λαθος!!!!!!!!!!!!!!

      • mymoodgm avatar
        mymoodgm @ mymoodgm 16/03/2011 20:39:59

        http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=18681 Μου δημιουργεί ανασφάλεια το ότι είμαι εξωκοινοβουλευτικός υπουργός - Παπακωνσταντίνου στον "Επενδυτή"

      • manos avatar
        manos @ mymoodgm 16/03/2011 20:55:11

        Οπως και η Μπιρμπίλη, Παμπούκης, Γερουλάνος, Δρούτσας και άλλος ένας που δεν θυμάμαι.
        Και εγώ πάω γυμναστήριο ρε παιδιά, αλλά τέτοια καλή περίπτωση δεν μου έχει κάτσει.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 16/03/2011 21:45:33

          φανταζεσαι συζητηση στην μετα ΓΑΠ εποχη στο γυμναστηριο???
          θα γραψω αρθο !!! χαχα ναι ναι..

          ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:12:53

      @ ΠΠ
      δεν εχει ασυλια γιατι δεν ειναι βουλευτης, καταλαβες, την εχει βαμενη.
      Ο Κοτζαμανης θπουτγος οικονομικων του Τσολακογλου εφυγε με τον στρατο κατοχης τους γερμανους στην υποχωρηση για να γλυτωσει την εκτελεση επι Εσχατη Προδοσια.Παραδοθηκε στην Βιεννη στους Αμερικανους.
      Αυτος ο κοτζαμανης παρεδωσε τον χρυσο σαν δανειο στους γεμανους, και εκοψε το νομισμα κανοντας χιλιαδες ελληνες να πεθανουν απο την πεινα.
      Ιδια ιστορια , Παπακωνσταντινου, παραδιδει την χωρα με μονο την υπογραφη του, στους γερμανους και αμερικανους, οδηγωντας εναν ολοκληρο λαο στην πεινα και την εξαθλιωση, ποιο θα ειναι το μελλον του.Και χωρις ασυλια.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 16/03/2011 21:44:37

        σωστα ξεχαστηκα !! με τα λαμογια.. οπως η Τινα ο γρουτσας ο Γλαρος κλπ κλπ... εε να κλεισουμε τις πορτες μη φυγει !!!! τυπου Καραβελας.

        μια μονο ΠΑΡΑΝΟΜΗ υπογραφη του !!! επιμενω !!!! ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ. Αντιποιηση Αρχης.. ρε οι πουστηδες θα μας κανουν και δικηγορους. χαχαχα

        ΠΠ

  8. ANTIrisias avatar
    ANTIrisias 16/03/2011 20:21:21

    Η Ν.Δ. που βρίσκεται να κάνει αντιπολίτευση;;;
    Δεν έχουν πληροφορίες για τα διαδραματιζόμενα στις εφορίες;;;
    Δεν γνωρίζουν ότι από τις εκλογές μέχρι σήμερα έχει πλήρως απαξιωθεί
    ο φοροεισπρακτικός μηχανισμός;;
    Ο πρώην εφοριακός κ. Βρούτσης (Βουλευτης Ν.Δ.) δεν ασχολείται;;
    Στην επόμενη δημοσκόπηση το ΠΑΣΟΚ θα έχει 18% και η Ν.Δ. 15%.

  9. skeptomenos avatar
    skeptomenos 16/03/2011 20:27:21

    Μα πήραν μέτρα, για το όποια έλεγαν και τεκμηρίωναν, λίγο πριν τα πάρουν, πως με τέτοια μέτρα θα επέλθει ο φαύλος κύκλος της κατάρρευσης. Δεν μπορούν να επικαλεσθούν λάθος.
    Τεκμηρίωσαν πως θα έρθει η κατάρρευση με αυτά.
    Η κατάρρευση είναι το χειρότερο σενάριο. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο.
    Δηλαδή επέλεξαν κάτι, για το οποίο ΗΞΕΡΑΝ όταν το επέλεγαν, ότι με την επιλογή αυτή καταρρέουμε.
    Είναι πολύ σοβαρό αυτό.

  10. καινός avatar
    καινός 16/03/2011 21:06:50

    Άφησε παράλληλα αιχμές για τους μηχανισμούς είσπραξης, γι’ αυτό, όπως είπε, το συγκεκριμένο νομοσχέδιο θα αντιμετωπίσει αυτές τις παθογένειες.

    ουκ αν λάθεις παρά του μη έχοντος ρε μαδεφάκα, ούκ...

  11. manos avatar
    manos 16/03/2011 21:48:48

    Αμα πας για πρωθυπ. σε παρακαλώ μπορείς να με κάνεις υπουργό?
    Οτι να'ναι, δε με νοιάζει.
    Μόνο να με βλέπουν οι γειτόνοι στα κανάλια και να σκάσουν.
    :-)
    Κουράγιο Π.Π.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 16/03/2011 22:17:15

      θα σπασει ο πρσινος τσαμπουκας.. αν και τα ορνια εχουν αντοχη!!! δεν χαμπαριαζουν...
      εμεις ειμαστε χειροτεροι !! γαιδουρια σελωμενα.

      Μανο αν εισαι κατω απο 60, εχεις κοψει ενσημα, δεν ολποφορεις και δεν συχναζεις σε υπερακτιες λεσχες, καθως και εαν εχεις παει στρατο και εχεις ολα τα δοντια σου... κατι θα σε εχω σοβαρα υπ οψιν μου !!! χαχαχαααααααααααααα

      ΠΠ

  12. km avatar
    km 16/03/2011 22:56:43

    Μας κυβερναει μια παρεα που ποτε δεν δουλεψαν στη ζωη τους.... Κι εσυ Παπακωσταντινου κανε μας τη χαρη και αδειασε μας τη γωνια....ΑΡΚΕΤΑ......

  13. mymoodgm avatar
    mymoodgm 16/03/2011 23:49:37

    Δεν παρανόμησε αυτός!! Αυτός μειοδοτεί πολυ απλά!!! Πιο συγκεκριμένα η Βουλή του μεταβίβασε αρμοδιότητα της (συνταγματικώς κατοχυρωμένη και αμεταβίβαστη) καταχρηστικώς και αντισυνταγματικώς, 'ωστε αυτός και μόνο δια της υπογραφής του να δεσμεύει με οποιαδήποτε απόφαση του την χωρα μας προς τους Τροικανούς και σ ό,τι ζητήσουν στα πλαίσια αυτού του δαιμονικού Μνημονίου που καλύπτει μια κατάπτυστη δανειακή σύμβαση!!! Ναι ναι κοινοβουλευτικό πραξικόπημα για εναν εξωκοινοβουλευτικό και δεν μίλησε κανένας σ αυτη τη χώρα των βουβών ανδρείκελων!!! Καταπατήθηκε στεγνα το Συνταγμα έγινε πάλιν και πολλάκις ενα κουρελόχαρτο κι εμεις συνεχίζουμε να μιλάμε για κοινοβουλευτισμό. Υπάρχει ενα θέμα μειζονος σημασίας. 1. Κατα παράβαση καθε εννοιας διακρισης των εξουσιών όπου η Νομοθετική Εξουσία νομοθετεί αλλα και ελέγχει την Εκτελεστική Εξουσία, η πρώτη μεταβίβασε αυτη την εξουσία που ορίζεται απο το Συνταγμα σε μελος της δεύτερης και μάλιστα με μονη την υπογραφή του (κοινώς Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει) !!!!!! 2. Η Βουλη δηλαδη αυτοκαταργήθηκε ή αποποιήθηκε των ευθυνών της ωστε τελικά να την πληρώσει ο πιο αλλαζόνας! (γιατί αργά ή γρήγορα θα την πληρώσει) 3.Ο Παπακωνσταντίνου είναι Υπουργός Οικονομικών και μάλιστα μη εκλεγμένος, δεν μπορεί με την υπογραφή του να δεσμεύει τη χώρα και αυτή η δέσμευση να είναι οριστική. (Εκτος αν την είδε Αντιβασιλέας, Ζωιτάκης ή Δαμασκηνός ,ή Maurer κλπ).
    Παρ όλα αυτα κι αλλα πολλά, το ίδιο το Συνταγμα στο αρθρο 120 παραγραφος 4 λέει "Η τηρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία" !!!!

    Μη ρωτήσει κανείς για ποιόν πατριωτισμό των Ελλήνων ομιλεί. Αυτον άλλωστε φρόντισαν νωρίς νωρίς να τον τελειώσουν καινα ησυχάσουμε όλοι μας!!!

  14. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 17/03/2011 18:11:54

    Ακούγεται οτι σε μεγάλες εφορίες της Αθήνας γίνεται λευκή απεργία. Αληθεύεί /?

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 17/03/2011 20:19:24

    τιμονιέρης + καμαρότος τιτανικού = the spreaders deciders