#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2010 11:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις



To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις ή όπως έχει δείξει η εμπειρία Σημίτη, προετοιμάζει την κατάρρευση ενός κόμματος. Βέβαια, αν είχαμε εφαρμόσει έστω κι ελάχιστα από εκείνα που έλεγε ο Γιαννίτσης πριν δέκα χρόνια ίσως να μην φτάναμε στην κατάρρευση του ασφαλιστικού συστήματος σήμερα.

Τα δεδομένα είναι δύο:

1. Δεν φταίνε όλοι οι εργαζόμενοι αν κάποιοι έβγαιναν νωρίς στη σύνταξη ή αν έπαιρναν προκλητικές συντάξεις. Ούτε φταίνε αυτοί αν κάθε κόμμα που ερχόταν στην εξουσία έκανε και δύο – τρεις εθελούσιες εξόδους προκειμένου να εξασφαλίσει κομματική πελατεία.

2.Η διάλυση του συστήματος δεν είναι απόρροια αποκλειστικά της γήρανσης του πληθυσμού ή των διάφορων κόλπων που έκαναν στην Ελλάδα προκειμένου να πάρουν γρηγορότερα σύνταξη και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη. Είναι απόρροια αδιέξοδων πολιτικών των κυβερνήσεων και συναλλαγής με τους συνδικαλιστές, κι όχι μόνο. Παράλληλα, κάποιος θα πρέπει να δει τις διαχρονικές ευθύνες των επιχειρηματιών με τα θαλασσοδάνεια και τις οφειλές προς τα ταμεία, αλλά και του ίδιου του Δημοσίου που χρωστά δις ευρώ στο ΙΚΑ.

Σε κάθε περίπτωση, η σημερινή κυβέρνηση καλείται απλά να βάλει την υπογραφή της στις εντολές της Τρόικας, η οποία δεν καταλαβαίνει τίποτε και ζητά απίστευτες ανατροπές. Και αυτές οι αλλαγές έχουν συμφωνηθεί με το Μνημόνιο, ας μην κάνουν τους έκπληκτους ή τους συμπονετικούς, όπως ο κ. Λοβέρδος για παράδειγμα. Σήμερα σπέρνουν άνεμους, το φθινόπωρο θα θερίσουν θύελλες διότι ο κόσμος, και ειδικά οι παλαίμαχοι της ζωής δεν θα αντέξουν άλλη οικονομική υποβάθμιση.

Η κυβέρνηση περιμένει στα μέσα Ιουνίου το κλιμάκιο του ΔΝΤ που θα επικυρώσει τις αλλαγές, μη μπορώντας να κάνει ούτε καν διαπραγμάτευση. Όπως όλα δείχνουν και μετά τη σύσκεψη στο Μαξίμου χθες:

-  Κλειδώνουν τα 40 χρόνια εργασίας για όλους αρκεί να έχουν πατήσει τα 60. Αλλιώς το όριο πάει στα 65 έτη και με ποινή 6% για κάθε χρόνο εργασίας λιγότερο.

-  Κρίσιμο ζήτημα και σημείο διαφωνιών με το ΔΝΤ είναι αν στα συντάξιμα χρόνια θα περιλαμβάνεται και η στρατιωτική θητεία ή ο χρόνος σπουδών. Πιθανόν να ισχύσει το πρώτο, μάλλον όχι το δεύτερο.

- Από το 2011 θα αρχίσουν σταδιακά οι αλλαγές, αλλά το 2015 θα ισχύσει καθολικά το όριο των 40 χρόνων ασφάλισης και των 60 ετών.

- Άγνωστο τι θα γίνει με τους ασφαλισμένους προς του 1983, ενώ όσοι θεμελιώσουν φέτος δικαίωμα δεν θίγονται. Εξ’ ου και το πρωτοφανές κύμα συνταξιοδοτήσεων στο Δημόσιο (αύξηση 45%).

Σοκ για τις γυναίκες αφού εξομοιώνονται με τους άνδρες. Όσες γυναίκες επιθυμούν να πάρουν μειωμένη σύνταξη θα πρέπει από του χρόνου να έχουν συμπληρώσει το 56ο έτος, από το 2012 το 58ο έτος, ενώ από το 2013 το 60ο έτος.

- Το πλέον λεπτό σημείο είναι το ύψος της σύνταξης. Το ΔΝΤ έχει δώσει εντολή το ποσοστό αναπλήρωσης να μην υπερβαίνει το 45%-48%. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι η αναλογική σύνταξη θα κοπεί στη μέση κι ενώ θα καταβάλλουμε εισφορές για 40 χρόνια θα πάρουμε τη μισή σύνταξη απ’ ότι σήμερα. Η κυβέρνηση πιέζει να μην συμπεριλαμβάνεται στην παραπάνω σύνταξη και η βασική των 360 ευρώ που έχει ανακοινώσει, αλλά το ΔΝΤ το απορρίπτει αυτό.

- Από την 1η Αυγούστου επιβάλλεται ο νέος ΛΑΦΚΑ, η ειδική εισφορά για σύνταξη πάνω από 1.400 ευρώ τον μήνα, η οποία διαμορφώνεται στο 3% για συντάξεις από 1.401 έως 1.700 ευρώ. Στο 5% για συντάξεις από 1.701 έως 2.300 ευρώ. Στο 7% για συντάξεις από 2.301 έως 2.900 ευρώ και στο 9% για συντάξεις από ευρώ 2.901 ευρώ και πάνω.

- Συνταξιούχοι αν δεν έχουν συμπληρώσει το 55ο έτος θα αναστέλλεται η καταβολή της σύνταξης ή των συντάξεων, κύριων και επικουρικών. Μετά τη συμπλήρωση του 55ου έτους θα υποχρεούνται να καταβάλλουν προσαυξημένες κατά 50% εισφορές, ενώ η σύνταξη θα περικόπτεται κατά το ποσό που υπερβαίνει τα 60 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη (περί τα 2.000 ευρώ).

- Τέλος, αν τα Ταμεία είναι βιώσιμα θα δίνεται και η επικουρική σύνταξη. Αν δεν είναι (το πιο πιθανό) πάει και αυτή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 02/06/2010 11:54:09

    ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΎΜΕΝΟ..το ασφαλιστικο ρίχνει κυβερνήσεις και φέρνει την προηγούμενη

    • anonymous avatar
      anonymous @ CRAZY DOCTOR 02/06/2010 13:47:48

      Η προηγούμενη κυβέρνηση ήταν καλύτερη και πιο υπεύθυνη από αυτή που έχουμε τώρα. Και προπάντων δεν ήταν προδοτική.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ anonymous 02/06/2010 17:54:58

        Τι έκανε πεντέμιση χρόνια ο χοντρούλης? Ανέστησε το πεθαμένο ΠΑΣΟΚ και τον Γιωργάκη.

      • surabayias avatar
        surabayias @ anonymous 02/06/2010 20:05:13

        μαλλον ζεις στον κόσμο σου ή είσαι χαμένος στο διάστημα..

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ anonymous 02/06/2010 21:38:45

        ...και μάλιστα ανώνυμε, δυστυχώς για τους πασόκους αρχίζουν να το λένε παντού, οι ψηφοφόροι πασοκ. Στις τράπεζες, στα σούπερ μάρκετς κλπ. Οποιος δεν το ακούει , κακό του κεφαλιού του. Μάλιστα είναι η μόνιμη επωδός σε κάθε συνομιλία του κοσμάκη: "τουλάχιστον ο προηγούμενος δεν μας είπε λεφτά υπάρχουν. Μας είπε ότι θα παγώσει μόνον τους μισθούς".....

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 02/06/2010 22:28:53

        Εκτός από τη Γιαδικιάρογλου που είναι παλιά οι άλλοι μάλλον είστε περαστικοί οι εγκάθετοι. Κανονικά δε θα έπρεπε να σας απαντήσω.

        Για τα οικονομικά δε φταίει η ΝΔ. Αυτή όσο έλλειμμα και χρέος παρέλαβε τόσο παρέδωσε. Δεν το μείωσε αλλά δεν το αύξησε. Τις ευθύνες για το χάλι να τις αναζητήσετε στην πρώτη πενταετία του ΠΑΣΟΚ και στην περίοδο Σημίτη. Αυτοί έκαναν τα οικονομικά μαντάρα κι εκτόξευσαν το χρέος.

        Ο ΚΚ έκανε μόνο ένα λάθος. Δεν κατάφερε να ξεδοντιάσει το σύστημα ΠΑΣΟΚ και τώρα θα ξαναδούμε τον Κούλογλου και τη συνομοταξία του στο γυαλί.

    • Dimi avatar
      Dimi @ CRAZY DOCTOR 02/06/2010 15:47:03

      @ CRAZY DOCTOR
      Eχουμε χορτάσει από αμπελοσοφίες του πληκτρολογίου και των βολεμένων του καναπέ. Εθελοντικό Εργο με μετρήσιμα αποτελέσματα ενημέρωσης και δραστηριοποίησης των συμπολιτών έχετε να προσφέρετε αγαπητέ Doctor? Aν Ναι, ενημερώστε μας, γιά να συμμετάσχουμε.

      Επειδή έφθασε η Ωρα της Αφύπνησης. Εφθασε η Ωρα γιά την Ελλάδα, να λυτρωθεί οριστικά, από τον Θανάσιμο Εσωτερικό Εχθρό της. Και για να γίνει αυτό, Ο Ελληνισμός χρειάζεται να συγκρουστεί ΜΕΤΩΠΙΚΑ με τον Δολοφόνο της Ελλάδας Jeffrey Mineiko και τη διαστροφική νεοταξική φατρία του.

      ΕΛ = ΦΩΣ
      ΛΑΣ = ΕΔΡΑ, ΓΗ

      ΕΛΛΑΣ = Η Εδρα, Η Γη του Φωτός!

      ΕΛΛΑΣ = Πατρίδα + Θρησκεία + Οικογένεια

      Ο Ελληνισμός Θυμάται και Τιμά τις Ηρωϊκές Ρίζες και Καταγωγή του.

      Εφθασε η Ωρα της Αφύπνησης των ΕΛ-ΛΗΝΩΝ!!

      Ο Ιερός Αρχων Φωτός Μεθ’ Ημών Εστί!

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Dimi 02/06/2010 18:10:32

        το εργο μου ειναι να ειρωνεύομαι οσους ψηφιζαν περιέργως πλουτισμένους πολιτικούς...και τωρα κανουν οτι δε θυμούνται

    • Dimi avatar
      Dimi @ CRAZY DOCTOR 02/06/2010 22:12:46

      @ CRAZY DOCTOR

      ???!!!

  2. αρισταρχος avatar
    αρισταρχος 02/06/2010 12:15:53

    Για δείτε και το μνημόνιο, γιατί αρκετά μας παραμυθιάζουν, τι λέει σχετικά με τα δώρα:

    http://www.tempo.gr/ston-kosmo-mas/ellada/18849-to-mnimonio-provlepei-apaloifi-13ou-kai-14ou-misthou-gia-olous

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ αρισταρχος 02/06/2010 20:01:50

      Το άρθρο εσφαλμένα αναφέρει ότι τα μέτρα της τρόικας ψηφίστηκαν και από την ΝΔ. Ως γνωστόν, ψηφίστηκαν από την...πατριωτική "τριπλέτα" Πασόκ-Καρατζαφέρης-Ντόρα.

  3. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 02/06/2010 12:39:32

    Που είναι όλοι αυτοί που στην ουσία υποστηρίζουν τα μέτρα?.
    Να βγουν τώρα να υποστηρίξουν το ασφαλιστικό της τρόϊκας με θάρρος ..

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 02/06/2010 21:41:19

      Αν μιλάς για τον Καρατζαφέρη, αυτός έχει δουλειές με φούντες. Πρώτον να βάψει το μαλλί. Δεύτερον να σώσει τους μητσοτακαίους από τη Ζήμενς. Τρίτον και πιο σοβαρό να σώσει την Τζαβέλλα του και τον ίδιο τον εαυτό του (βλ.χρηματισμό μικρότερου κόμματος από τη Ζήμενς)

  4. Hot dog avatar
    Hot dog 02/06/2010 12:58:57

    Άστα να πάνε doctor! To θέμα είναι πως οι κυβερνήσεις πέφτουν όπως το λες αλλά πάντα στα "μαλακά"! Κάθε φορά που γίνεται όμως η ανατροπή ο λαός βλέπει να φυτρώνουν όλο και περισσότερα παλούκια...

  5. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 02/06/2010 13:06:15

    Το χειρότερο δεν είναι πόσο πέφτουν σήμερα οι συντάξεις.
    Όλοι ξέρουμε ότι την επόμενη διετία είναι πολύ πιθανό να υποχρεωθούμε να βγούμε από την ευρωζώνη.
    Πόση αγοραστική δύναμη θα έχουν τότε οι ονομαστικές συντάξεις των σημερινών 400 ευρώ, σε ένα περιβάλλον υψηλού πληθωρισμού και χαμηλής ισοτιμίας της δραχμής;
    Οι συνταξιούχοι θα υποχρεωθούν να διαλέξουν ανάμεσα στην απόλυτη φτώχεια και την ευθανασία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ νεόπτωχος 02/06/2010 13:18:37

      Βουλγαροποίηση και ρουμανοποίηση της ελληνικής κοινωνίας, αγαπητέ. Καιρό τώρα το λέω, ότι μας πάνε προς τα εκεί. Όποιος έχει δει πώς "ζουν" οι ηλικιωμένοι σ' αυτές τις δύο χώρες, ξέρει...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 02/06/2010 18:22:57

        Μισό κιλό κρέας και 10 αυγά το μήνα.
        Ο Τσοχατζόπουλος, σοσιαλιστής από τους λίγους και μια μορφή του ΠΑΣΟΚ, τόσα θα διακιούται???

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Αυριανιστής 02/06/2010 21:33:49

        Αγροτική σύνταξη Ρουμανίας 30 Ευρώ έτσι για να ξέρει ο κόσμος τι γίνεται στα βόρεια.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Αυριανιστής 02/06/2010 21:39:30

        Φίλε, στη Σερβία μετά τους «ανθρωπιστικούς βομβαρδισμούς», σε ορφανοτροφεία τα πεινασμένα ζωντανά παιδιά έτρωγαν όσα παιδάκια είχαν ήδη πεθάνει από την πείνα.

  6. Hot dog avatar
    Hot dog 02/06/2010 13:19:53

    ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ γιατί οι πολιτικοί μας έχουν "κοινωνικό πρόσωπο":
    Καλύτερα μιας δόσης ευθανασία γλυκή παρά 40 χρόνια σκλαβιά εργασιακή.
    (Άλλωστε μετά τα 40 χρόνια πάλι θα μας πεθάνουν)

  7. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2010 13:46:22

    Εγώ ξέρω ότι αν είχα στον τόκο τα λεφτά που τους έχω πληρώσει θα έπαιρνα πολύ μεγαλύτερη σύνταξη από αυτή που λένε ότι θα μου δώσουν. Δε συνυπολογίζω εισφορές εργοδότη και άλλους πόρους που έχει το ταμείο μου.

    Σε απλά Ελληνικά λοιπόν να μου δώσουν τα λεφτά μου να τα πάω σε δεσμευμένο λογαριασμό με 3% επιτόκιο και θα είμαι σε καλύτερη κατάσταση από αυτή που θέλουν να με ρίξουν.

    Ειδικά στην οικοδομή το ένσημο του ΙΚΑ είναι υπερβολικά μεγάλο και οι οικοδόμοι παίρνουν μικρές συντάξεις. Δηλ. τι γίνεται; Βρήκαμε την οικοδομή την ιερή αγελάδα αρμέγματος και τη χρησιμοποιούμε για να χρηματοδοτήσουμε τις άλλες συντάξεις;

  8. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2010 13:52:19

    Τι να γίνεται άραγε αν βρούμε μια δουλειά σε χώρα της ΕΕ κι αν μεταφέρουμε τα συνταξιοδοτικά μας δικαιώματα εκεί;
    Η σύνταξη εκδίδεται από τον τελευταίο φορέα δηλ. το φορέα εκεί. Θα μεταφερθούν όλα τα χρήματα σα λογαριασμός εκεί μαζί με τις αποδώσεις τους και μετά θα εκδώσουν αυτοί τη σύνταξη ή θα βγάλει το ελληνικό ταμείο το δικό μερίδιο του θα τους το στείλει και αυτοί θα πληρώσουν το δικό τους μερίδιο επιπλέον;

  9. istories.gr avatar
    istories.gr 02/06/2010 13:59:44

    Επειδή ακριβώς δεν μας συμφέρει εμάς το Κράτος δικαίου του κ. Παπανδρέου καλά θα κάνουν ή να μην πειράξουν το ασφαλιστικό και να βρουν τα κλεμμένα ή να φύγουν τώρα που μπορούν γιατί όταν η οργή του λαού βγει στους δρόμους ούτε αυτό δεν θα μπορούν να κάνουν.

    http://www.i-stories.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=712:445-euros-after-40-editors-years-of-work&catid=89:personal-stories&Itemid=463

  10. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 02/06/2010 14:07:17

    Είναι αλήτες και απάνθρωποι.
    Από χθές τα φαρμακεία δεν δίνουν φάρμακα στους συνταξιούχους Δ.Υ.
    Πώς θα ζήσει ο κόσμος ρε Λοβέρδο;
    Με λιγότερο φαί μπορύμε να ζήσουμε.
    Χωρίς φάρμακα ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ρε.
    Τι θέλετε επιτέλους;
    Καταλαβαίνετε τί σας λέμε ή πρέπει να γκρεμιστούν τα πάντα για να καταλάβετε;

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/06/2010 14:10:29

    Προσωπικά πιστεύω ότι η αναπλήρωση στο 48% είναι απάτη και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το λένε για να ευχαριστηθούμε που τουλάχιστον δεν θα μειωθεί η σύνταξή μας και να "φάμε" όλα τα άλλα. Το έχουν κάνει πολλές φορές ως τώρα με τις "εικονικές μάχες" που δήθεν έχουν δώσει "για τη σωτηρία της χώρας" ή έστω κάποιου κεκτημένου, ας μην ψαρώσουμε τώρα πια.

    Να διευκρινίσω μόνον ότι δεν έχω κάποια πληροφορία για αυτό, πρόκειται για καθαρά δική μου σκέψη.

  12. valkanios avatar
    valkanios 02/06/2010 15:05:25

    Συμπέρασμα.
    Τελικά αυτοί που ΑΜΕΣΑ ή ΕΜΜΕΣΑ δημιούργησαν το πρόβλημα στό ασφαλιστικό,είναι ΟΛΟΙ εκείνοι πού από την μεταπολίτευση και
    μετά "ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ" την Ελλάδα συμμετέχοντας στο "ΣΑΠΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ"
    εξουσίας πού δημιούργησαν.
    Βεβαίως πολλοί θα πούν ΟΛΟΙ???? Ναί ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ..
    Δεν είναι λογικό να υπάρχουν άνθρωποι πού στο παρελθόν ήσαν
    Υπουργοί,Βουλευτές,γραμματείς,Φαρισαίοι,Διευθυντές οργανισμών,
    κρατικών Τραπεζών,Μέσων,Υπηρεσιών ή παράνομοι λήπτες επιχορηγήσεων...
    να απαιτούν από τον Συνταξιούχο πού σήμερα του κλέβουν την Σύνταξη
    ..να μην ΑΝΤΙΔΡΑ.
    ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ.
    όμως ένας φίλος γιατρός μου είπε ότι και αυτοί έχουν ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΟΡΜΕΣ...

  13. valkanios avatar
    valkanios 02/06/2010 15:24:19

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΧΗ
    ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ............................
    ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΕΧΟΥΝ
    ΠΑΘΕΙ " ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ "
    ΟΜΩΣ ένα φιλαράκι γιατρός μού είπε ότι η "ασθένεια" δεν επηρεάζει
    καθόλου τις ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΟΡΜΕΣ....
    ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ

  14. neotera avatar
    neotera 02/06/2010 15:28:55

    Κάποιος εργάζεται και συντηρεί τον εαυτό του από τα 18. Σχεδόν σίγουρο πως δεν θα τύχει σύνταξης παρότι για πολλά χρόνια πλώρωσε αγόγγυστα τις εισφορές μαζί με τα άλλα υποζύγια. Νομίζω πως θα έπρεπε να τους δοθεί η ευκαιρία να εκδηλώσουν τα πιό μύχια αισθήματά τους επί του προδοτικού συρφετού που ακόμα κοροϊδεύει, ενώ έχει εκμηδενίσει την κοινωνική ασφάλιση !))

  15. Greco avatar
    Greco 02/06/2010 15:31:26

    http://taxalia.blogspot.com/2010/06/blog-post_4353.html

    δες και αυτο φακτορα

  16. T-Rex avatar
    T-Rex 02/06/2010 15:32:31

    Έχω την αίσθηση ότι έχεις δίκιο, Επώνυμε.

  17. NTINOS avatar
    NTINOS 02/06/2010 15:34:49

    ΟΤΑΝ Ο ΣΠΡΑΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ ΕΓΡΑΦΕ ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ Τ.ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ.
    Ένας μύθος που τελευταία καλλιεργείται συστηματικά στην Ελλάδα είναι ότι οι οικονομικές πολιτικές που εκφράζουν την νεοφιλελεύθερη συναίνεση στη χώρα μας ―τις οποίες εφαρμόζει αδίστακτα η “σοσιαλιστική” κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ― επιβάλλονται δήθεν από κάποια “επιστημονική” ανάλυση της πραγματικότητας. Γιαυτό και επιστρατεύονται “ειδικοί”, όπως ο καθηγητής Σπράος και οι σοσιαλφιλελεύθεροι συνεργάτες του, για να δώσουν “επιστημονικο” χρίσμα στην αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης. Φυσικά, τα οικονομικά έχουν από καιρό αμφισβητηθεί ότι έχουν οποιαδήποτε σχέση με επιστήμη, που υποτίθεται μπορεί να μας δώσει “αντικειμενικές” αλήθειες για την λειτουργία της οικονομίας
    25,10,1997,
    Σήμερα και οπως ο ΣΠΡΑΟΣ ειχε προβλεψει το ασφαλιστικο Εσκασε.Ο ΤΑΚΗΣ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ μαζυ με τους συνδικαλιστες και τους σκληροπυρηνικους ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΛΟΧΑΓΟΥΣ ειχαν φροντισει για το μελλον τους,με ιδιωτικες ασφαλισεις και OFF SHORE ακινητα.
    Τοτε ο Σημιτης υποχωρησε και φαγαν ολοι με χρυσα κουταλια...,σήμερα υποχωρηση σημαινει ...φαι στις χωματερες και στους σκουπιδοτενεκέδες.
    Η παραμονή στην ΕΕ σημαίνει αποδοχή των ορων,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ.
    ΜΟΝΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ,ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ...ΦΥΣΗ.

    ΥΓ.ΕΑΝ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ δεν φωτιζε τοσο πολυ τα ετεροφωτα κεφάλια του ΠΑΣΟΚ το 1997 σημερα δεν θα ειχαμε τοσο σοβαρα προβληματα.
    Δυστυχως η ΕΛΙΤ του πνευματος ...σημερα αππολαμβανει τις ιδιωτικες ασφαλισεις της και η χωρα ταλαιπωρειται απο ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΚΚΕΔΕΣ που παρασιτουν εντος του κρατους που επιδιωκουν να καταστρεψουν με την ανοχη των Λαπάδων, της λέσχης των ανίκανων, θηλυπρεπων της πλατειας κολωνακιου και των βορειων προαστιων.

  18. socrates avatar
    socrates 02/06/2010 16:19:41

    ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ ΤΕΛΟΣ.

  19. To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις avatar
    To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις 02/06/2010 16:32:00

    Αφιεωρμένο στον tiramola, που σε ένα άλλο σημείο κάτι ανέφερε για τις συντάξεις που κινδυνεύουν:
    http://olympia.gr/2010/05/20/%ce%bd%ce%b1-%cf%80%cf%8e%cf%82-%ce%b2%ce%bf%cf%8d%ce%bb%ce%b9%ce%b1%ce%be%ce%b1%ce%bd-%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%cf%84%ce%b1%ce%bc%ce%b5%ce%af/

    • To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις avatar
      To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις @ To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις 02/06/2010 16:59:36

      εγώ το έγραψα, κατά λαθος μπήκε ο τίτλος

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ To ασφαλιστικό ρίχνει κυβερνήσεις 02/06/2010 17:00:57

        εγώ το έγραψα, κατά λαθος μπήκε ο τίτλος, αμάν.

  20. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/06/2010 17:24:46

    ΑΝΑΡΙΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ Η ΝΔ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/06/2010 19:30:11

      θα καιγόταν η ελλαδα.......βεβαια δε θα επαιρνε τετοια μετρα, αφου το ελλειμα ηταν 4%

  21. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 02/06/2010 17:27:09

    Και ενώ τα νοσοκομεία χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους και ενώ δεν έχουν να πληρώσουν τις εφημερίες των γιατρών η Ξενογιαννακοπούλου φτιάχνει "νομοσχέδια" για ολοήμερα νοσοκομεία:
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1825204
    ζήλεψε φαίνεται από τα ολοήμερα σχολεία της Διαμαντοπούλου.

    Ολημερίς και ολοβραδίς λοιπόν θα δουλεύουν κατά το πασοκ εκπαιδευτικοί και γιατροί, δωρεάν (γιατί ότι υπερωρία, όποτε τη δίνουν, θα την τρώει ούτως ή άλλως η εφορία) και για το καλό του τόπου...

    κ. Ξενο/λου προσέξτε μην σκιστεί το καλσόν κανενός μεγαλοφαρμακέμπορα και πέσει η οικονομία έξω.

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ Αγανάκτηση 02/06/2010 20:17:21

      Το πρώτο που χάλασε το ΔΝΤ εκεί που πήγε είναι η υγεία.
      Αυτός ο τομέας στην Ελλάδα ποτέ δεν ήταν στα καλύτερά του. Αρα ακόμα πιο εύκολο για τους τεχνοκράτες να τη διαλύσουν.

  22. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2010 17:34:38

    Ένα έχω να πώ. Ζήτω ο Σοσιαλισμός. χο! χο!

  23. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 02/06/2010 18:01:00

    Γνωρίζω γυναίκες στον ιδιωτικό τομέα, που αυτή τη στιγμή είναι μεταξύ 55 και 58, κάποιες με αρκετά βαρέα. Έχουν τρελαθεί με αυτά που λέγονται για εφαρμογή από το 2011. Κινδυνεύουν να τους φέρουν τα πάνω-κάτω για χρονικό διάστημα από λίγους μήνες ως 1-2 χρόνια.

  24. st.takis avatar
    st.takis 02/06/2010 20:10:55

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΗΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ .
    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.

  25. takis roula avatar
    takis roula 03/06/2010 09:21:25

    Δεν τους ενδιαφέρει αν θα πεθάνουμε έχουν τους μετανάστες. Πρέπει να οργανωθούν καθιστικές διαμαρτυρίες κάθε μεσημέρι έξω από την βουλή. ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ. ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ.