#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2013 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

To Μέγαρο Μουσικής χρωστά περισσότερα από ΕΛΒΟ και ΛΑΡΚΟ. Γιατί δεν κλείνει;



Με δάνεια ύψους 245 εκατ. ευρώ, από τα οποία ανεξόφλητα είναι τα 229,7 εκατ. ευρώ και τα οποία εξυπηρετεί το ελληνικό δημόσιο, δηλαδή οι Ελληνες πολίτες, βαρύνεται το Μέγαρο Μουσικής.

Το θέμα που έχει αναδείξει και το antinews με συνεχή δημοσιεύματα (πχ Πουλήστε το Μέγαρο και στηρίξτε τα ΕΑΣ), επανέρχεται στην επικαιρότητα έπειτα από την απάντηση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών, Χρ. Σταϊκούρα, σε ερώτηση βουλευτών.

Τα στοιχεία που δίνονται επιβεβαιώνουν δύο ακριβώς θέματα. Πρώτον ότι το Μέγαρο έχει χρεοκοπήσει και χρωστάει πολύ περισσότερα από την ΕΛΒΟ και τη ΛΑΡΚΟ μαζί που κινδυνεύουν να βάλουν λουκέτο. Και δεύτερον ότι το ελληνικό δημόσιο, δηλαδή όλοι εμείς πληρώνουμε τόσα χρόνια κακοδιοίκησης και ενδεχομένως και κακοδιαχείρισης, αλλά και της εμμονής των κυβερνήσεων να καλύπτουν τα θαλασσοδάνεια που πήραν οι διοικήσεις του Μεγάρου.

Όπως προκύπτει από τα στοιχεία που διαβιβάστηκαν στη Βουλή από το υπουργείο Οικονομικών, ο Οργανισμός Μεγάρου Μουσικής έχει συνάψει τρία δάνεια με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου, συνολικού ποσού 245 εκατ. ευρώ. Από αυτά, το ανεξόφλητο υπόλοιπο, στις 30 Ιουνίου του 2013, ήταν 229.277.251,32 ευρώ. Πρόκειται, ειδικότερα, για τρία δάνεια, ένα από την Εθνική Τράπεζα, ύψους 95 εκατ. ευρώ και δύο ακόμα από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, το πρώτο ποσού 78.857.936 ευρώ και το δεύτερο, ύψους 55.419.314 ευρώ. Ο κ. Σταϊκούρας υπενθυμίζει στους βουλευτές ότι, με τον Ν. 3943/2011, το Ελληνικό Δημόσιο ανέλαβε την εξυπηρέτηση του δανείου του Οργανισμού Μεγάρου Μουσικής Αθηνών από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος ύψους 95 εκατ. ευρώ. Ήταν ο νόμος Παπακωνσταντίνου για τον οποίο είχε προκληθεί σάλος καθώς εν μέσω της σφοδρής οικονομικής κρίσης, το δημόσιο αναλάμβανε τα δάνεια του Μεγάρου.

Για το τρέχον οικονομικό έτος, η συνολική επιχορήγηση για τον Οργανισμό Μεγάρου Μουσικής Αθηνών και Θεσσαλονίκης, για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών έχει διαμορφωθεί στα 6 εκατ. ευρώ και αυτή δόθηκε μετά από σχετική απόφαση του υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων Πολιτισμού και Αθλητισμού. Αναφέρεται επίσης ότι, με βάση τον Ν. 4093/2013, δόθηκε η δυνατότητα εξόφλησης ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων του Οργανισμού Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, μέσω ειδικής χρηματοδότησης, μέχρι του ύψους που ανέρχονταν οι εν λόγω υποχρεώσεις στις 31 Δεκεμβρίου του 2011. Βάσει των ανωτέρω, εκδόθηκαν αποφάσεις του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών (μία, στις 28 Φεβρουαρίου του 2013 και μία, στις 30 Απριλίου του 2013), με τις οποίες εγκρίθηκε η χορήγηση ποσού συνολικού ύψους 2.679.265 ευρώ για την εξόφληση ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. Διευκρινίζεται όμως, με το έγγραφο του υπουργείου Οικονομικών, ότι οι εν λόγω ληξιπρόθεσμες οφειλές αφορούσαν μόνο λειτουργικές δαπάνες του Οργανισμού Μεγάρου Μουσικής Αθηνών και δεν σχετίζονται με ανεξόφλητες δανειακές υποχρεώσεις του εν λόγω φορέα προς τις τράπεζες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. aold avatar
    aris. aold 09/09/2013 18:41:48

    Δεν κλείνει για τους ίδιους λόγους που παίρνουν δάνεια το Μεγκα ο Δολ ο Πήγασος κλπ.

    Δεν κλείνει γιατί παρά την κρίση τα παλιά συστήματα παραμένουν στις θέσεις τους αλώβητα πανίσχυρα.

    Δεν κλείνει γιατί η εποχή που άνοιξε η περίοδος Σημίτη συνεχίζεται.

  2. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 09/09/2013 18:46:32

    Πολύ σωστά. Να κλείσουν όλα μαζί, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα ή γιατί πρέπει να επιλέξουμε το ένα ή το άλλο. Ό' τιδήποτε επιβαρύνει τον φορολογούμενο και δεν είναι άμεσα ανταποδοτικό ή δεν μπορεί να προσφερθεί από τον ιδιωτικό τομέα να κλείσει πάραυτα.

    Αν υπάρχει επαρκές φιλόμουσο κοινό στην Αθήνα που είναι διατεθειμένο να πληρώνει 50 και 100 ευρω για μια παράσταση (γιατί τόσο είναι το κόστος αν δεν υπάρχει ο φορολογούμενος να αρμέγεται χωρίς να ερωτάται) θα βρεθεί ένας επιχειρηματίας να οικοδομήσει ένα ιδιωτικό Μέγαρο. Αν όχι, δεν κατάλαβα γιατί ο Μήτσος από τον Πύργο που ακούει Κιάμο θα πρέπει να χρηματοδοτεί τα χόμπυ και τα μουσικά ενδιαφέροντα της κυρίας Σουσού από το Κολωνάκι. Το αυτό και για την Λυρική Σκηνή.

  3. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 09/09/2013 18:52:19

    Πολύ σωστά. Να κλείσει και το Μέγαρο μαζί με τις αμυντικές "βιομηχανίες". Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να επιλέξουμε το ένα ή το άλλο? Αν υπάρχει επαρκές φιλόμουσο κοινό στην Αθήνα που είναι διατεθειμένο να πληρώσει 200-300 Ευρώ (γιατί τόσο είναι το κόστος αν δεν υπάρχει ο φορολογούμενος να αρμέγεται) για μια παράσταση συμφωνικής ορχήστρας θα βρεθεί ιδιώτης να οικοδομήσει ιδιωτικό Μέγαρο σε χρόνο dt. Αλλιώς, δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο Μήτσος από τον Πύργο που ακούει Κιάμο να χρηματοδοτεί μέσω των φόρων του τα μουσικά ενδιαφέροντα της Μαντάμ Σουσού και του κύριου Νεοπλουτίδη από το Κολωνάκι.

    • στεντωρ avatar
      στεντωρ @ Μανώλης Πετράκης 09/09/2013 20:02:49

      Συμφωνω και επαυξανω. Το ιδιο να ισχυσει επισης και για τις κρατκες συγκοινωνιες των Αθηνων γιατι επιδοτουνται δια της φορολογιας των επαρχιωτων των οποιων οι αστικες συγκοινωνιες ειναι ιδιωτικες.

    • Μπαρμπαθωμας avatar
      Μπαρμπαθωμας @ Μανώλης Πετράκης 10/09/2013 00:03:23

      Συμφωνω απολυτα, το ιδιο να ισχυσει και για την υγεια, δεν μπορει εγω που προσεχω την διατροφη μου και αθλουμαι να πληρωνω για την περιθαλψη του Μητσου απ' τον Πυργο, που αδιαζει μια μπουκαλα ουισκι ακουγοντας Κιαμο καθε βραδυ!

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Μπαρμπαθωμας 10/09/2013 07:52:55

        Απολυτη ταυτιση!Δεν μπορω εγω που κανω οικονομια στο νερο και στο ρευμα να επιδοτω τις ακτοπλοικες συγκοινωνιες με τα νησια και το ρευμα της Κρητης κι αυτοι να ξεσσαλωνουν καθε καλοκαιρι φοροδιαφευγοντας ασυστολα πινοντας τις σαμπανιες και τα ρακι τους με τον Ρεμο και καθε παρατρεχαμενο μουσικαντη της αρπαχτης .

        • ff avatar
          ff @ Ραβινος 10/09/2013 11:08:08

          Έτσι είναι.. Εγώ γιατί να πληρώνω δημόσια εκπαίδευση αφού δεν έχω παιδιά?

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ ff 10/09/2013 11:10:06

            Εγώ ρε φίλε που είμαι άθεος γιατί να πληρώνω το παπαδαριό?

          • Δείμος avatar
            Δείμος @ Γιάννης 12/09/2013 23:56:35

            Εγώ που δεν έχω καταθέσεις γιατί να πληρώσω τις τράπεζες;

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 09/09/2013 19:04:19

    Γιατί δεν κλείνει το Μέγαρο Μουσικής που χρωστά περισσότερα ;
    Καλή ερώτηση και εύλογη.
    Πιθανή ερμηνεία: μήπως επειδή, ο ΠΑΠΑΚ (ο γνωστός ΥΠΟΙΚ του ΓΑΠ),
    καθότι φιλόμουσος, ευαίσθητος, φιλειρηνικός πολιτικός με καλλιτεχνικές τάσεις,
    ΔΕΝ συμπεριέλαβε το Μέγαρο Μουσικής στη λίστα των προς "αποκρατικοποίηση" περιουσιακών στοιχείων του ΤΑΙΠΕΔ το 2011;
    ενώ φυσικά έσπευσε να στοχοποιήσει και να συμπεριλάβει στη λίστα τις αμυντικές βιομηχανίες-φιλέτα ;

  5. paliatsos avatar
    paliatsos 09/09/2013 19:04:39

    Το Μέγαρο είναι μία μυστήρια και σύνθετη υπόθεση, στην οποία εμπλέκονται αφανείς δυνάμεις, εξουσίες, συμφέροντα και πρόσωπα που κανείς δεν φαντάζεται. Πιο κοντά στην αλήθεια είναι ο "aris. Aold" που σχολίασε πρώτος παραπάνω. Με τη διαφορά ότι το Μέγαρο προηγήθηκε κατά πολύ του Σημίτη. Το Μέγαρο ήταν και είναι περιουσιακό στοιχείο ενός "συστήματος", που συχνά υπερβαίνει υπουργούς και πρωθυπουργούς. Ο νοών νοείτο.

  6. Tassos avatar
    Tassos 09/09/2013 19:20:42

    Κλείστε τις εστίες διαφθοράς που λέγονται αμυντικές βιομηχανίες και ανοίξτε μια μικρή που να φτιάχνει τα απαραιτήτως χρειαζούμενα. Τα κορόιδα που πλερώναν 150 μύρρια τον χρόνο για το έλειμμα στις ΕΑΣ, ΕΛΒΟ, ΕΑΒ και να χαμε να λέγαμε και φούντες να φουμέρναμε , ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Tassos 09/09/2013 20:31:31

      Ολα στην ωρα τους φιλε μου...ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΠΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΦΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ Ο ΤΣΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ...

    • Chuck Schumer avatar
      Chuck Schumer @ Tassos 09/09/2013 21:37:32

      Μήν ανακατεύεστε σέ πράγματα πού δέν καταλαβαίνετε. Χωρίς αμυντική βιομηχανία τό Έθνος θά σβύση. Δέν είναι δυνατόν γιά μία χώρα νά εξαρτάται από ξένους στόν αμυντικό ανεφοδιασμό της, χώρια πού τά έξοδα εισαγωγής υλικού θά είναι σαφώς υψηλότερα.
      Ο τούρκος περιμένει στήν γωνία, τό ξεχάσατε;

  7. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 09/09/2013 20:35:07

    Ρωτήστε τον υιό Ψυχάρη.Στο κόμμα σας είναι.

    • Xmm avatar
      Xmm @ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 09/09/2013 20:38:02

      ++

  8. Σπορέας avatar
    Σπορέας 09/09/2013 20:44:23

    Σύντροφοι έχετε δίκιο αλλά γιατί να σταματήσουμε τις προτάσεις μας σε τόσο λίγα παραδείγματα ?
    Μπορούμε να πλουτίσουμε το ρεπερτόριό μας, προτείνω :
    Γιατί να πληρώνουν την παιδεία οι άκληροι ?
    Γιατί να πληρώνουν τον στρατό οι ευρωλιγούρηδες και οι τουρκολάγνοι ?
    Γιατί να πληρώνουν την αστυνομία οι παραβατικοί και οι αναρχικοί ?
    Γιατί να πληρώνουν για τους παπάδες οι άθεοι και οι πιστοί άλλων δογμάτων ?
    Γιατί να πληρώνουν για μαιευτήρια οι ομοφυλόφιλοι ?
    Γιατί να πληρώνουν για συντάξεις οι πατροκτόνοι ?
    Μπορώ να συνεχίσω το φτηνό χιούμορ για πολύ ακόμα, αλλά η τελική ερώτηση είναι :
    Γιατί να πληρώνουμε για κράτος ?
    Όλο και κάποιο ντοβλέτι θα μας υιοθετήσει .
    Κατά τα άλλα ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο.

    • δημης avatar
      δημης @ Σπορέας 09/09/2013 21:31:58

      ++++++++++=
      Έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο...
      το " Σύντροφοι" ανταποκρίνεται πλήρως σε ΚΝΙΤΙΚΕΣ λογικές που οι καταβολές ορισμένων κυβερνητικών δεν λένε να τους αφήσουν...

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Σπορέας 09/09/2013 21:33:13

      Εξυπνάδες. Να πληρώνουμε για στρατό, αστυνομία, δικαιοσύνη. ΤΕΛΟΣ. Αυτά τα τρία και μόνο. Και πολλά σου βάζω γιατί και αστυνομία μπορούν να δώσουν ιδιώτες και δικαιοσύνη (μέσω εθελοντικής υπαγωγής σε διαιτησία). Όλα τα άλλα μπορεί να τα δώσουν οι ιδιώτες πολύ φτηνότερα και σε καλύτερη ποιότητα και με δικαίωμα του καθενός να επιλέγει τι θα αγοράσει, οπότε, πράγματι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώνουν για μαιευτήρια και για παιδεία οι άτεκνοι, τους παπάδες οι άθεοι, και για συντάξεις τρίτων κανένας (ο καθένας, αν θέλει, πληρώνει την δική του). Τι δεν καταλαβαίνεις?

      • foros avatar
        foros @ Μανώλης Πετράκης 09/09/2013 23:46:27

        Να δοθεί και ο στρατός σε ιδιώτες! Σε Τούρκους καλύτερα, αμείβονται λιγότερα και είναι και γείτονες. Η ισοπεδωτική λογική μας έφερε σε αυτό το χάλι!

  9. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 09/09/2013 21:48:00

    το περιοδικο Αντι ειχε επανειλημενα γραψει για το θεμα μεγαρου !!! φωνη βοωντος...!!! τωρα μου κανει εντυπωση οτι αυτοι που διαμαρτυρηθηκαν για το οτι η ορχηστρα της ερτ θα σιωπουσε ,θετουν θεμα μεγαρου!!! θα τρελλαθουμε!!!!

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2013 22:40:35

    Που μπορεί να φαγωθούν 250 εκ δάνεια πλέον επιχορηγήσεων χορηγών και μαύρων?

    Στο Θεο σας.

    Τι παράγει το Μέγαρο ? Πενταγραμμα?

    Είναι lavor intensive?

  11. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 09/09/2013 22:44:31

    -και που θα δείχνουν τις γούνες τους οι αρκούδες [Καντιώτης]
    αν όχι στο νέο Παρθενώνα [Μιμή].

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2013 22:49:08

    Τι παράγει το Μέγαρο? Νότες και πεντάγραμμα για να εξατμίσει 250 εκ € συν χορηγιες συν επιχορηγησεις συν μαυρα?

    Επενδυσε σε παραγωγα?

    Ο δε Ψυχαρης θ αποχωρησει αΠο ΔΟΛ.

    Θ ασχοληθούν οι Γερμανοί.

    ΠΠ

    Πληρωνουμε Γερμανούς 95εκ € !!

  13. Αυτονόητος Βαγγέλης avatar
    Αυτονόητος Βαγγέλης 10/09/2013 00:27:07

    Σωστό το ερώτημα!!! Να καταθέσει σχετική ερώτηση ο (και πρόσφατα με τάσεις αντιμνημονιακές) γίγαντας του πνεύματος Ανδρέας Ψυχάρης!

  14. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 10/09/2013 00:36:44

    Συγχαρητήρια στο ANTINEWS. Έχει καταφέρει να το διαβάζουν αρκετοί προοδευτο-κρυφό-αριστερούληδες..!!!!

  15. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 10/09/2013 01:55:14

    Εγώ προτείνω να πουληθεί το Μέγαρο σε ιδιώτη και να στηριχθούν οι αμυντικές βιομηχανίες, εφόσον γίνει εκκαθάριση βέβαια πρώτα. Ήθελα να ήξερα, όλοι εσείς που στηρίζετε το κλείσιμο των αμυντικών βιομηχανιών, ενώ εν χορώ περιμένουν κάτι τέτοιοι οι "φίλιοι γείτονές μας" (βλέπε Αλβανία, Τουρκία, Σκόπια και λοιποί λιγόρηδες) ήσασταν Ι5 στο στρατό ή μήπως δεν υπηρετήσατε καθόλου; Άντε να μην μπερδεύουμε την βούρτσα (Αμυντικές βιομηχανίες) με την ... (βλέπε Μέγαρο).

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Χαλκιδέος 10/09/2013 16:10:59

      Χαλκιδέε παίζει ρόλο μήπως που η ΕΑΒ είναι δίπλα στην Χαλκίδα? Λέω μήπως ... Γιατί μου θυμίζει κάτι σε λογική να μην κλείσει το ΤΕΙ στο κορακοχώρι γιατί τι θα γίνει με την τοπική "οικονομία".

  16. QQ avatar
    QQ 10/09/2013 05:18:28

    Και οι υπάλληλοι της Βουλής είναι πιο άχρηστοι και παίρνουν πιο πολλά από τους εργαζόμενους στην ΕΛΒΟ.
    Γιατί δεν διώχνουν τους μισούς ?
    Απάντηση :
    Γιατί είναι κολλητοί, συγγενείς και γκόμενες.
    Η ζωή δεν είναι δίκαιη.

  17. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 10/09/2013 08:25:35

    Κρατάμε το Μέγαρο και προχωρούμε σε έλεγχο και εξορθολογισμό του κόστους λειτουργίας του. Η Διοίκηση περνά στο κράτος, οι αποτυχημένοι ιδιώτες διαχειριστές που το υπερχρέωσαν, απομακρύνονται. Αν υπάρχουν ευθύνες καταλογίζονται, αν υπάρχει δόλος, τιμωρείται. Το Μέγαρο Μουσικής ανήκει στον Ελληνικό λαό που το έχει πλέον χρυσοπληρώσει. 'Ολες οι Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες διαθέτουν ανάλογους μουσικούς χώρους και δε χρειάζεται εμείς υπό πίεση, να αναγκαζόμαστε συνεχώς να ''επιλέγουμε'' τι θα ''χαθεί'' κάθε φορά στη χώρα μας. Η αμυντική Βιομηχανία μας λοιπόν ή ένα αξιόλογο πολιτιστικό μας απόκτημα; Τα δικαιούμαστε και τα δύο και πιστεύω οτι υποχρεούμαστε να τα υπερασπιστούμε, μη παραχωρώντας απολύτως τίποτε σε κανέναν. Όχι άλλα κατασκευασμένα διλήμματα.

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 10/09/2013 16:14:35

      ΟΚ, πληρώνεις εσύ από την τσέπη σου έτσι? Γιατί εγώ θέλω να τα "παραχωρήσω" και τα δύο. Κράτα τα εσύ να σου "ανήκουν".

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Μανώλης Πετράκης 11/09/2013 00:22:48

        Πολύ ωραία, αν σας ρωτήσουν να τους πείτε οτι εσείς ειδικά, δεν προτίθεστε. Κάποια λύση θα βρεθεί πιστεύω για να αντιμετωπισθεί αυτό το μείζον πρόβλημα...

  18. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 10/09/2013 11:08:29

    Ποιοι είναι στο ΔΣ του Μεγάρου και πόσο αμείβονται; Ξέρει κανείς;

    • ΦιΧιΨι avatar
      ΦιΧιΨι @ Επισκέπτης 10/09/2013 13:28:06

      Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου παραμένει ο Ιωάννης Μάνος. Τα μέλη του νέου Δ.Σ. είναι: Ιωάννης Κόκκος- σκηνογράφος, Παυλίνα Λάμψα- διεθνολόγος , Αλκίνοος Ιωαννίδης- μουσικός, Νίκος Δημολίτσας- τραπεζικός υπάλληλος, Γεώργιος Αϊδίνης- δικηγόρος, , Παναγιώτης Δημαράς- δικηγόρος, Ιωάννης Μαρίνος- οικονομολόγος και δημοσιογράφος(Αντιπρόεδρος), Δημήτριος Βλαστός, Νικόλαος-Μιχαήλ Αλιβιζάτος.
      Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου έχουν τριετή θητεία λήγει τον Δεκέμβριο του 2013). Από τα συνολικά δέκα μέλη τα πέντε πρώτα έχουν επιλεγεί από τον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού, Παύλο Γερουλάνο (2010) και τα υπόλοιπα πέντε έχουν οριστεί από το Σύλλογο Φίλων της Μουσικής. (αμοιβές, δεν γνωρίζω)

      • Μανώλης Πετράκης avatar
        Μανώλης Πετράκης @ ΦιΧιΨι 10/09/2013 16:12:39

        Δεν θα μπορούσε φυσικά να λείπει και ο προοδευτικός Αλκίνοος με την συνεχή παρουσία στα φεστιβάλ της ΚΝΕ.

  19. Γιάννης avatar
    Γιάννης 10/09/2013 11:35:46

    Τόσα χρόνια τους χρηματοδοτούμε αλλά δεν έχω δει ποτε να πούνε 1 βδομάδα δωρεάν για όλο τον κόσμο. Εγω θα ήθελα πολύ να πάω μια φορά αλλά δεν με παίρνει οικονομικά