09/04/2011 20:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Time to say goodbye



«Αναστέλλουν τη λειτουργία τους δύο μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας, το Αρεταίειο και το Αιγινήτειο λόγω έλλειψης κονδυλίων. Όπως επισημαίνουν αρμόδιοι των νοσοκομείων, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για τρόφιμα, ούτε για καύσιμα αλλά ούτε και για φάρμακα. Τα δύο νοσοκομεία δεν θα μπορούν πλέον να συμμετέχουν στις εφημερίες και αποφασίστηκε να σταματήσουν να κάνουν εισαγωγές ασθενών.»

Πρώτο Θέμα: «....Ως φυσιολάτρης και fit πρωθυπουργός δεν θα μπορούσε παρά να ξεκινήσει τα θερινά σπορ μιας και ο καιρός πλέον το επιτρέπει. Άφησε τα βουνά και το αγαπημένο του Mountain bike αξίας 5.000 ευρώ και χάρην της εγχώριας λιτότητας έπιασε κουπί για ένα πιο οικονομικό σπόρ, όπως το κανόε-καγιάκ. Το καινούργιο του απόκτημα αυτή τη φορά είναι ένα ντιζαινάτο και επαγγελματικών προδιαγραφών κανό αξίας σχεδόν 1000 ευρώ, που αγόρασε από το κατάστημα του κ. Μπουτσορή μετά την επιστροφή του από τη Σύνοδο Κορυφής των Βρυξελλών. Ο πρωθυπουργός ζήτησε από τον κ. Μπουτσορή να ξεκινήσουν προπονήσεις στο καγιάκ εν όψει του Πάσχα αλλά και του καλοκαιριού. Η συζήτηση, όμως, δεν έμεινε εκεί. Ο γυμναστής ξεκίνησε από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει το καγιάκ στην Ελλάδα και έφτασε να αναλύει στον πρωθυπουργό τα προβλήματα του αθλητισμού στη χώρα μας αλλά και τις ευκαιρίες αξιοποίησης των ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ο πρωθυπουργός εντυπωσιάστηκε με τις απόψεις του καθηγητή Φυσικής Αγωγής και του είπε: «Σκέφτομαι να σε αξιοποιήσω κάπου όπου θα μπορείς να κάνεις όλα αυτά που σκέφτεσαι πραγματικότητα»....

Είναι δυνατόν; Ύστερα από αυτά τα ρεζιλίκια αλλά και τα υπόλοιπα που ακολουθούν να θέλεις να την κάνεις με κανό;

Και καταργήθηκε και το Λιμενικό .... Μέχρι να ξεκαθαρίσουνε αν η περιοχή είναι Ελληνικής ευθύνης SAR /FIR/ΑΟΖ έχεις φτάσει απέναντι.

Οπότε πάλι τυχερός είσαι. Όλο και θα βρεθεί κανένας Τούρκος ψαράς που δεν ρωτάει -εκ φύσεως- και πολλά πολλά.

Καλού κακού έχε και κάποιο διαβατήριο, ταυτότητα, driver’s Licence μαζί.

Μην περάσεις ρε παιδί μου το κάζο που πέρασες πέρσι που δεν σε πιστεύανε και θέλανε ταυτοπροσωπίες κλπ.

Γι’ αυτό, πούλα τουλάχιστο το ποδήλατο να βάλεις καύσιμα στο ελικόπτερο, να πας  με χαϊλίκια.

Να δεις και την Ρώμη από ψιλά να την θυμάσαι.

GS

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 20:08:54

    Master of Puppets !!!...........

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 20:18:45

      Π.Π.

      υποθέτω μιλάς για το καταπληκτικό τραγούδι των Metallica.

      :-)

      Κουράγιο παιδιά. Μπορεί να είμαι γενικά απαισιόδοξος αλλά ίσως αυτό το Πάσχα να σημάνει και το Pass Over του ταλαίπωρου λαού μας, σε άλλα μονοπάτια.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 09/04/2011 22:51:12

        ΦΥΣΙΚΑ!!!...

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 20:56:44

      ΠΠ
      +110 δις

    • Romios avatar
      Romios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 21:04:52

      Κύριε ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ γειά σου. Σου έχω καλά νέα. Άκουσα (και δεν το διασταύρωσα) πως ο Παλαιοκώστας σύστησε στον Γιωργάκη τον χειριστή του ελικοπτέρου με το οποίο δραπέτευσε από τις φυλακές Κορυδαλλού.
      Τελικά ο Λοβέρδος κλείνει Νοσοκομεία, η Διαμαντοπούλου Σχολεία, ο Παπακωνσταντίνου επιχειρήσεις και καταστηματάρχες και ο Γιωργάκης πάει να κλείσει το μαγαζί που λέγετε Ελλάς.

      • zagor avatar
        zagor @ Romios 09/04/2011 21:47:16

        Καλόοοοο!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Romios 09/04/2011 22:54:53

        Ρωμιε, καληεσπερα.

        δε θα του περασει!! θα μεινει στην ιστορια ως ο τυπος που γυρισε απ τα πιατα, προσπαθησε να μας αφελληνισει και πηρε @!@....

        ο τυπος που νομιζε οτι ειμαστε Αμερικανακια... τσου ρε λακη.-

        ΠΠ

      • Tassos avatar
        Tassos @ Romios 10/04/2011 15:51:33

        Ο ΓΑΠ θα μας κλείσει το σπίτι, στην Ρουμανία ίδη έχει ξεκινήσει το σχέδιο του ΝΔΤ κλείνουν ένα ένα τα νοσοκομεία, ο κόσμος αφήνει τελευταία ανάσα έξω τις πόρτες των νοσοκομείων, τα ασθενοφόρα σε ακινησία.
        Έρχεται και η σειρά μας σοον.......

      • Dora avatar
        Dora @ Romios 10/04/2011 21:49:47

        Κλεινουν ολα.Δεν εχουμε λεφτα!
        Λεφτα για τζαμια καινουρια και παλια ομως,ΝΑΙ!!!
        Το σοου της παρανοιας η Ελλαδα!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 22:14:58

      For Whom the Bell tolls...

      Πάει πιο καλά με τον τίτλο...

      Από το Ride the Lightning

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 09/04/2011 22:52:24

        δε θα διαφωνησω!
        το ειδα απο αλλη σκοπια...

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 23:16:03

          Σωστά...

          Από τη σκοπιά του His Master's Voice..

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ ierofantis 10/04/2011 11:29:01

        Το λένε οι WASP, αν θυμάμαι καλά...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΙΩΝΑΣ 10/04/2011 21:32:12

          Metallica...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/04/2011 20:15:40

    Αφιερωμένο στον ΓΑΠ:
    h__p://www.youtube.com/watch?v=XVcD5NoNoFM

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 09/04/2011 21:44:38

      Σπάνια και δυσεύρετα τραγούδια, για μοναδικές κι ανεπανάληπτες στιγμές, όπως η ώρα που ο ΓΑΠ goes home

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 09/04/2011 22:59:46

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!!
      μην αρχισουμε με μουσικη διοτι θα το κανουμε MTV το μαζαζι του Φακτωρα !

      Ταξιδιαρα Ψυχη....

      Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο
      έχεις ξεχάσει που ακριβώς θες να πας
      όσα και αν έχω δανεικά πια δεν σου δίνω
      να κάνεις βόλτες με το magic bus,
      όσα και αν έχω δανεικά πια δεν σου δίνω
      να κάνεις βόλτες με το magic bus.

      Ταξιδιάρα ψυχή,
      και αν θέλω δίπλα σου είναι δύσκολο να μένω,
      καιρός να δω την δικιά μου ζωή,
      σ' αυτό το ταξίδι δεν θα σε περιμένω.

      Θα ψωνιστώ, και κάποιο βράδυ,
      ότι έχω μέσα μου για σένα θα το σβήσω,
      είναι μονόδρομος ο δρόμος που΄χεις πάρει
      και δεν σε βλέπω να γυρίζεις πίσω,
      είναι μονόδρομος ο δρόμος που΄χεις πάρει
      και δεν σε βλέπω να γυρίζεις πίσω.

      Ταξιδιάρα ψυχή,
      και αν θέλω δίπλα σου είναι δύσκολο να μένω,
      καιρός να δω την δικιά μου ζωή,
      σ' αυτό το ταξίδι δεν θα σε περιμένω.

      ΠΠ

  3. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 09/04/2011 20:15:41

    Τη Δευτέρα θα εξαγγείλει εκλογές???
    Έτσι λένε κάποιες κακές γλώσσες...
    Μα Πασχαλιάτικα...
    τη ραστώνη των εαρινών διακοπών αποζητεί...???

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Igor Rasputin 09/04/2011 23:24:03

      εκει που θα κανεις αερα στα καρβουνα του οβελια... κανε και αερα χαμηλοτερα !

      ΠΠ

  4. Striker avatar
    Striker 09/04/2011 20:23:31

    Ανέβηκε Καρράς στο Antinews; τελικά πέφτει η κυβέρνηση!

    • factorx avatar
      factorx @ Striker 09/04/2011 20:31:26

      Μικρέ Οδυσσέα μας συκοφαντούν !!!! Μιλάει σε εμάς για Καρρά.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ factorx 09/04/2011 21:00:31

        "Άστον να λέει" που λέει σε παράφραση ο Μπιλ, ή τράβα του μια "κόκκινη γραμμή" (Νατάσσα)

  5. Κρης avatar
    Κρης 09/04/2011 20:27:47

    «Bye bye, my darling, you told me and went away without sorrow»
    http://www.antinews.gr/2010/11/03/69852/

    Μαρκάκης Μπάμπης Καλάκη Ρούλα-Bye Bye my Darling
    http://www.youtube.com/watch?v=QVGGv6gsv9A

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 09/04/2011 20:42:53

    Στα τσακίδια και να μην μας γράφει !!!!!!!!!!

  7. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 09/04/2011 20:44:48

    Ξέχασε να πάρει την μαμά του μαζί !!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αεροπόρος 09/04/2011 22:57:44

      εχει φυγει πρωτη..... χαχαχααα ειχε να παραστει σε επιδειξη ταπερ!

      ΠΠ

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/04/2011 20:46:55

    Από το thebest.gr:

    "Αρεταίειο και το Αιγινήτειο βάζουν "λουκέτο" λόγω ελλείψεων και δεν μπορούν πλέον να δέχονται ασθενείς, ενώ την ίδια ώρα μεγάλες ελλείψεις παρατηρούνται και στα δύο μεγάλα νοσοκομεία της Πάτρας, το Ρίο και τον Άγιο Ανδρέα.

    Στην περίπτωση του πρώτου είναι πρόσφατα τα παραδείγματα όπου τα καλοριφέρ κλείνουν το βράδυ ακόμα και στη μαιευτική, όπου φιλοξενούνται νεογέννητα και λεχώνες, για λόγους οικονομίας πετρελαίου, μιας και δεν υπάρχουν χρήματα, ενώ παρατηρουνται ελλείψεις σε πεταλούδες, σύριγγες και άλλα βασικά υλικά.

    Επίσης πρόσφατο είναι το παράδειγμα ως προς το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της έλλειψης φαρμάκων απαραίτητων για τους ογκολογικούς ασθενείς!

    Μια απο τα ίδια όμως έχουμε και στον Αγιο Ανδρέα, όπου οι εργαζόμενοι, σύμφωνα με πληροφορίες, βάζουν πολλές φορές χρήματα από την τσέπη τους για να αγοράσουν βαμβάκι, γαζες και οινόπνευμα!

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/04/2011 20:56:50

    "Ο πρωθυπουργός εντυπωσιάστηκε με τις απόψεις του καθηγητή Φυσικής Αγωγής"
    γ αυτό φέτος οι γυμναστές προσλήφθηκαν στα σχολεία καθυστερημένα και με 4 ώρες την εβδομάδα, δλδη για 25 ευρώ καθαρά την εβδομάδα.

  10. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2011 20:58:32

    Το δικαστήριο πότε θα γίνει για τις ευθύνες που έχει?

  11. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 09/04/2011 20:59:05

    τελικά με τί θα φύγει ο jefrey??

    α. με κανό
    β.με ποδήλατο
    γ.με τις κλωτσιές
    δ.με ελικόπτερο

    σκληρές οι διαπραγματεύσεις..ο jefrey θέλει κανό..ο γερουλάνος επιμένει ότι το ελικόπτερο είναι πιο μουράτο..ένσταση από τη μπιρμπίλη..θέλει ποδήλατο σταθερή στις υποσχέσεις για πράσινη ανάπτυξη..ο κουτρουμάνης προτιμά τις κλωτσιές μπας και κολληθεί κανένα ένσημο από αυτούς ποτβ θα κλωτσάνε και επιβιώσουν τα ταμία..

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ περήφανος δεξιός 09/04/2011 21:52:42

      Με το μπαπόρι απ' την Περσία...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΝΙΚΟΛΑΣ 09/04/2011 23:09:37

        χι χι χι

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ περήφανος δεξιός 09/04/2011 21:55:29

      Με ολα τα παραπανω και νυχτα!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ περήφανος δεξιός 09/04/2011 22:16:16

      Με τον Μετροπόντικα...

      Υπογείως...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ περήφανος δεξιός 09/04/2011 22:56:49

      με φαπες.. να παρει και ωθηση.

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 23:09:52

        Συμφωνώ

  12. Xartografos avatar
    Xartografos 09/04/2011 21:12:16

    Ο Παμπούκης θα φέρει με fast track την Formula1. Βλέπω το ΓΑΠ με την ομάδα Bull-shit, στα δοκιμαστικά να παίρνει την Poll position. Κι ούτε pit-stop, ούτε safety car. Άφανος...!

  13. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 09/04/2011 21:21:14

    Συνελθετε, το Πασοκ ειναι εδω ,παντα ,ισως λιγο αποσυντονισμενο . Θα το βρισκουμε παντα μπροστα μας ειτε ως παπανδρεικο Α η Γ ειτε ως σημητικο ειτε με αλλη ηγεσια αλλα παντα ιδιο .Υποχθονιο, υπουλο , ενθομηδενιστικο και με ισχυροτατο ενστικτο αυτοσυντηρησης .Μην αυταπατασθε πεφτει δυσκολα και ερχεται ευκολα .Υγειαν και ευλογια να εχουμε και ολα τα αντεχουμε.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ αν.βορινος 09/04/2011 21:56:04

      +1000

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αν.βορινος 09/04/2011 23:01:00

      ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ !!!..... :(

      ΠΠ

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 09/04/2011 22:00:16

    Αυτή είναι καί η πρώτη σωστή κίνηση τού Γιώργου. Ο κ. Μπουτσορής έχει το μεράκι του και ενδεχομένως πέντε καλές ιδέες. Οι υπάρχοντες υπουργοί τί έχουν;

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ιαπετός 09/04/2011 22:53:54

      Ζοχάδες, επειδή δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν ελεύθεροι, στα σικ μαγαζιά πολυτελείας που συνηθιζαν...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ The Saint 10/04/2011 13:01:44

        Μιας και έπιασε η κουβέντα τους πολιτικούς με ακριβά γούστα, αυτές οι ψυχές, ο Στυλιανίδης και ο Άρης, με τί ασχολούνται αυτόν τον καιρό;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Ιαπετός 11/04/2011 12:16:44

      @Ιαπετός Αυτή είναι η #2 σωστή κίνηση.
      Η υπουργός natura, με camping ταγάρι και trekking πατούμενο, η #1.

  15. A.M. avatar
    A.M. 09/04/2011 22:48:33

    Περίεργη πάντως αυτή η απεργία των μέσων...
    Τώρα που άρχισαν να κλωτσάνε και τα γαϊδούρια ...
    Μάλλον δεν τα ταΐζει αρκετό σανό ο σταυλάρχης....
    Και θα σκέφτηκαν «όπως το πάει θα ψοφήσουμε απ την πείνα αν δεν γκαρίξουμε»..
    Τα άφησε και ο ιδιοκτήτης λυμένα μπάς και βοσκήσουν μόνα τους αλλά τίποτε...
    Ξεραΐλα έχει πέσει, δεν υπάρχει σάλιο...


    Μήπως έχει ληφθεί καμμιά απόφαση για έξοδο απ την ΕΕ και επιστροφή στη δραχμή;;;;;

    Άσχετο με το θέμα βέβαια.. αλλά ...πολύ μελαγχολικό αυτό το Σ/Κύριακο..

  16. skopelosnews avatar
    skopelosnews 09/04/2011 23:06:16

    Ο ΠΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ?

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ skopelosnews 10/04/2011 15:14:27

      μα καλα που ζεις εσυ?
      ειχες πιασει ηδη πατο αλλα εφυγε τωρα και αυτος.

  17. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2011 01:09:10

    Ευτυχώς οι Σύντροφοι Σοσιαλιστές έσωσαν το Μέγαρο Μουσικής.
    Τί θα είχαν απογίνει χωρίς το Μέγαρο?
    Για τα Νοσοκομεία δεν πειράζει.
    Άλλωστε οι σύντροφοι Σοσιαλιστές θα πάνε στο εξωτερικό αν χρειαστεί.
    Στο εξωτερικό δεν στέλνουν τα χρήματα τους για κατάθεση και τα παιδιά τους για σπουδές?

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/04/2011 01:56:35

    Προς το παρόν κλείνουν σχολεία, νοσοκομεία, μαγαζιά!
    Ο άνθρωπος έχει σαφέστατα πατρογονικά κατάλοιπα!
    Μας έφερε το ΔΝΤ για να "κλείσουμε" κι εμείς ως χώρα, όπως είχε δηλώσει κάποια- κάπου- κάποτε, πως μετά τον.... θα "έκλεινε" σαν γυναίκα!
    Ας πάει λοιπόν στο καλό τώρα και άμα νοσταλγήσει τίποτα σύντομες διακοπές στα νησιά μας, στο απώτατο μέλλον φυσικά, τότε το ξανασυζητάμε!

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 10/04/2011 10:24:44

    It’s Time to Say GoodBye!
    It's Time to close inside you
    The True Light, your soul cannot see
    In your deep deceipt of darkness.

    It’s Time to Say GoodBye!
    Our horizons are too far apart.
    You will have to find your own way
    Alone, without the True Light
    of Honesty, of Goodwill, of Goodness.

    It’s Time to Say Goodbye!
    You will go on ships overseas
    in other far away places,
    where you truly belong.
    In other unknown places that,
    regretably, no longer await for you.

    It’s Time to Say GoodBye!
    We let you go and live
    with your conscience.
    Even the unscrupulous
    have conscience, you know.
    No-one can ever escape from it
    No matter how hard they try.

    It’s Time to Say Goodbye!
    It’s been a true calamity for us
    to have ever known you.
    It’s Time to Say Goodbye!
    Bi, Bi.