13/03/2013 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tρία «όχι» απο τη ΝΔ στην άρση της ασυλίας Κασιδιάρη

Κάτι τόσο αυτονόητο, όπως η άρση ασυλίας ενός βουλευτή που χτύπησε έναν συνάδελφό του, και μάλιστα γυναίκα μπροστά στα μάτια χιλιάδων τηλεθεατών, μετατράπηκε σε μείζον πολιτικό θέμα και μάλιστα σε εσωκομματικό πρόβλημα της Νέας Δημοκρατίας.

Τι χρειαζόταν δηλαδή για να καταλάβουν οι βουλευτές που ψήφιζαν ότι είναι αυτονόητη η άρση της ασυλίας του «ψευτόμαγκα» Κασιδιάρη; Αφού και ο ίδιος το ζήτησε ώστε να πάει η υπόθεση στα τακτικά δικαστήρια. Κι όμως, ο γραμματέας της ΝΔ, Μ. Κεφαλογιάννης και οι βουλευτές Ι. Ιωαννίδης, υφυπουργός Αθλητισμού καθώς και ο βουλευτής Βοιωτίας, Ι. Καράμπελας, ψήφισαν κατά της άρσης ασυλίας. Τι δεν καταλαβαίνουν δηλαδή; Οτι ένας υμνητής του ναζισμού με εμφανή προβλήματα συμπεριφοράς χτύπησε μια γυναίκα;

Ακόμη κι αν προκλήθηκε από την Λ. Κανέλλη, ακόμη κι αν η βουλευτής του ΚΚΕ δεν είναι «αγαπητή» σε ορισμένους κύκλους, η ουσία είναι ότι ένας άντρας(;) χτύπησε μια γυναίκα και πρέπει να λογοδοτήσει γι' αυτό. Προς τι λοιπόν η αντίδραση των τριών βουλευτών και στη συνέχεια οι δικαιολογίες τους;

Είναι δυνατόν ο υφυπουργός Αθλητισμού να λέει ότι ψήφισε όχι εκ παραδρομής; Οτι έκανε λάθος δηλαδή; «Εκ παραδρομής στην ονομαστική ψηφοφορία για την άρση της ασυλίας του βουλευτή Ηλίας Κασιδιάρη ψήφισα ΄΄όχι΄΄ ενώ έχοντας ιδία γνώμη του επεισοδίου σαφέστατα η πρόθεσή μου ήταν να ψηφίσω ΄΄ναι΄΄». Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά για το πώς μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει το όχι από το ναι.

Ο δε κ. Καράμπελας είπε: «Έκανα λάθος, ήθελα να περάσω άλλα μηνύματα. Αν ψήφιζα αυτή τη στιγμή θα ψήφιζα υπέρ της άρσης ασυλίας του Ηλ. Κασιδιάρη. Ήθελα να περάσω το μήνυμα στην κοινωνία ότι δεν αρκεί μια καταδίκη από ένα ακροατήριο για να καταδικάσουμε τη βία, αλλά συνολική καταδίκη από όλη την κοινωνία. Έκανα φάουλ κομματικό, το παίρνω επάνω μου». Αλλά λόγια ν' αγαπιώμαστε δηλαδή.

Και πάμε στον γραμματέα της ΝΔ ο οποίος εκ της θεσμικής του θέσης έπρεπε να είναι και παράδειγμα προς μίμηση. Σε δηλώσεις του είπε ότι επέλεξε την αρνητική ψήφο ώστε να δώσει στον κ. Κασιδιάρη «την ευκαιρία να ζητήσει συγγνώμη μέσα στη Βουλή κάτι που δεν έκανε εδώ και μήνες», ενώ πρόσθεσε ότι «αν η ψήφος του παρεξηγείται ως άφεση αμαρτιών, τότε ασφαλώς και δεν είναι». Επίσης, ερωτηθείς αν ήταν συνειδητή η στάση του απάντησε ότι «συνειδητή είναι η πράξη καταδίκης, συνειδητή δεν είναι η πράξη της ψήφου».

Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε, διότι οι φήμες λένε ότι ο κ. Κεφαλογιάννης εμφανίζεται δυσαρεστημένος από άλλες φήμες περί αντικατάστασής του από τη θέση του γραμματέα.

Κι ενώ κοιτάζουμε το δέντρο χάνουμε το δάσος. Αυτό που έχει φτιάξει επιμελώς η Χρυσή Αυγή και το οποίο νομιμοποιεί στη συνείδηση του ελληνικού λαού τη χειροδικία σε βάρος του άλλου, και ειδικά όταν αυτός ο άλλος είναι γυναίκα. Διότι όταν συνέβη το περιστατικό, πολλοί ήταν εκείνοι που είπαν ότι «καλά της έκανε της Κανέλλη», λες και ο αντρισμός μετριέται με χτυπήματα σε γυναίκες. Αντί λοιπόν το συνταγματικό τόξο συνταγματικά να καταδικάσει τέτοια φαινόμενα, ο ένας κάνει λάθος, ο δεύτερος δεν κατάλαβε και ο τρίτος είναι δυσαρεστημένος. Τι να πει κανείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 13/03/2013 22:26:24

    Όποιος το έθεσε όπως το έθεσε, εξέφρασε ακριβώς την ουσία του θέματος.
    Μπράβο !!
    '' Ακόμη κι αν προκλήθηκε από την Λ. Κανέλλη, ακόμη κι αν η βουλευτής του ΚΚΕ δεν είναι «αγαπητή» σε ορισμένους κύκλους, η ουσία είναι ότι ένας άντρας(;) χτύπησε μια γυναίκα και πρέπει να λογοδοτήσει γι’ αυτό.''
    Ακριβώς. Για να δώσουμε στη λέξη ΑΝΔΡΑΣ, την έννοια που της αξίζει.
    Γι αυτούς που δεν ψήφισαν την άρση ασυλίας του χαζού, τι να πει κανείς; Αμφιβολίες για το IQ τους μόνο γίνεται να εκφράσουμε..... :-)

  2. dim avatar
    dim 13/03/2013 22:49:29

    Για τους δύο με τις εξηγήσεις που έδωσαν το θέμα θεωρείται λήξαν.. Ο Κεφαλογιάννης όμως και μετά από τις εξηγήσεις του και ειδικά και λόγω της θέσης τους στο κόμμα, είναι βαρύτατα εκτεθειμένος στα μάτια της κοινής γνώμης... Λυπάμαι, γιατί τον συμπαθώ και στο δίλημμα Κεφαλογιάννης - Κακλαμάνης ήμουνα σαφώς υπερ του πρώτου, αλλά το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού... Πάμε για άλλα, κοντός ψαλμός εξάλλου, τον Ιούνιο θα έχουμε 30άρη Γραμματέα...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ dim 13/03/2013 23:52:45

      Γιατί για τους άλλους 2 είναι λήξαν το θέμα; Είναι δυνατόν 2 βουλευτές να διαπράττουν τέτοια σφάλματα; Να κάνουν λάθος στην ψήφο; Είναι απαράδεκτο! Είναι σαν να καταδικάσει κάποιος δικαστής κάποιον αθώο σε ισόβια ή να αφήσει ο δεσμοφύλακας κάποιον δραπέτη κάτω από τη μύτη του ή να καταρρεύσει μια πολυκατοικία που σχεδιασε κάποιος μηχανικός!

      • dim avatar
        dim @ Νικόλας 14/03/2013 01:41:08

        Έκαναν λάθος αλλα έδωσαν εξηγήσεις, δε θα τους πάρουμε και το κεφάλι... και δεν είναι το ίδιο με έναν δικαστή, δεσμοφύλακα ή μηχανικό... Εδώ δεν παιζόταν στη μια ψήφο η απόφαση, ήταν προφανές το αποτέλεσμα... Επίσης, ακόμα και ο Τσίπρας σε ζωντανή μετάδοση θυμάμαι είχε πει "οχι" σε μια ψηφοφορία, και τον διόρθωσαν και το άλλαξε μετά και είπε "ναι", χαμογελώντας και λέγοντας ότι η συνήθεια να λες συνέχεια όχι, ενώ τώρα έπρεπε να πει "ναι" κλπ... Βέβαια, μόνο ο Ιωαννίδης είπε ότι μπερδεύτηκε και είπε όχι αντί για ναι, ο άλλος είπε απλά ότι ήθελε να περάσει άλλο μήνυμα κλπ, αλλά τελοσπάντων έδωσε μια ξεκάθαρη εξήγηση μεταμέλειας, ενώ ο Κεφαλογιάννης δυστυχώς ειρωνεύτηκε και δεν έδειξε καμία μεταμέλεια...

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/03/2013 22:53:34

    Δὲν εἶναι μόνο αὐτό. Ἡ ἱστορία μὲ τοὺς τρεῖς βουλευτὲς εἶναι τελείως τσίρκο. Τὸ ἐρώτημα στὸ ὁποῖο κατ' οὐσίαν ἐκαλοῦντο νὰ ἀπαντήσουν οἱ βουλευτὲς μὲ τὴν ψῆφο γιὰ τὴν ἄρση τῆς ἀσυλίας ἦταν ἂν ἠ κατηγορία ἀποτελοῦσε πολιτικὴ δίωξη, δηλαδὴ ψευδῆ κατηγορία καὶ ἔπρεπε νὰ καλύπτεται ἀπὸ τὴν ἀσυλία (γιὰ τοὺς λόγους ποὺ κακῶς ὑπάρχει αὐτή), ἢ ἂν ἦταν πραγματική. Δηλαδὴ οἱ ψηφίσαντες θεωροῦν τὸ χαστούκι ὡς μὴ γενόμενο, ἀνεξαρτήτως ἂν συμφωνοῦν ἢ διαφωνοῦν μὲ αὐτό!!!

    Καράμπελας καὶ Ἰωαννίδης, κωμικοί: «Οὔπς, λάθος ψῆφος, σόρρυ!» Φαντάσου νὰ πέρναγε κάνα Μνημόνιο μὲ διαφορὰ δύο ψήφων

    Κεφαλογιάννης, τραγικός: «ἤθελα νὰ τοῦ δώσω τὴν δυνατότητα νὰ μετανοιώσει». Ὁ ἁπλὸς πολίτης ποὺ δὲν χαίρει ἀσυλίας γιατί δὲν διαθέτει τέτοιες πολυτέλειες; Μά, διότι εἶναι τὸ θύμα τῆς ὅλης ὑπόθεσης...

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ Κασιδιάρη-Κανέλλη, οἱ ἄνθρωποι εἶναι τραγικοί, ἀνάξιοι τοῦ Κοινοβουλίου. Δὲν καταλαβαίνουν τί ψηφίζουν, τὰ παίρνουν ὅλα στὴν πλάκα.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/03/2013 01:35:52

      Ακριβώς αγαπητέ... ακριβώς...

    • maquis avatar
      maquis @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/03/2013 22:41:25

      Κύριε Καψοκαλύβα, μια νηφάλια και σωστή τοποθέτηση. Δύσκολο στις μέρες μας. Mes compliments.

  4. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2013 22:59:40

    Ντροπή.

  5. someone avatar
    someone 13/03/2013 23:04:07

    Και μετα φταιει ο μπαξεβανης και η αυγη τελικα οπου υπαρχει καπνος (λογο παπα) υπαρχει και φωτια

  6. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 14/03/2013 00:26:30

    Καταπληκτικότερο όλως ήταν το "παρόν" του Κρεμαστινού.
    Για την ακρίβεια, η δικαιολογία!

  7. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 14/03/2013 00:40:30

    Επειδή βιάζεσαι και σε συμφέρει να μετατοπίσεις το θέμα πολιτικά, θα έπρεπε να αναρωτηθείς αν πράγματι καταπληκτηκότερο όλων είναι όταν ένας θεσμικός μεγαλοπαράγοντας του κυβερνώντος κόμματος και ένα μέλος της κυβέρνησης αρνούνται συνειδητά με την ψήφο τους να παραδώσουν έναν άνανδρο ψυχοπαθή συνάδελφο τους στη διάθεση της δικαιοσύνης ή όχι...

    Σε λίγο αγαπητέ Ρύκιε θα μας πεις ότι ειναι Πασοκική συνωμοσία η δίωξη του Κασιδιάρη...

    Έλεος με την κομματική μυωπία!!!

  8. Bulsara avatar
    Bulsara 14/03/2013 01:07:27

    Δεν κάνανε λάθος. Ψήφισαν συνειδητά χτίζοντας γέφυρες με τον … ιδεολογικά όμορο τους πολιτικό χώρο. Σιγά μην δεν κατάλαβε ο … Ιωαννίδης. Απλώς δεν ένιωθε καλά να του λένε ότι βρίσκεται … αριστερά της ΧΑ !

  9. Απορών avatar
    Απορών 14/03/2013 01:46:56

    Τί σου είναι οι βουλευτές... φτάνουν μέχρι σημείου αυτοεξευτελισμού προκειμένου να υφαρπάξουν τα όσα ψηφουλάκια πιστεύουν ότι θα γυρίσουν στο "μαντρί" στις περιφέρειές τους...
    Καλοπιάστε το θηρίο και δεν θα καταλάβετε για πότε θα σας καταπιεί... και προσπαθήστε μετά να πείσετε τους ψηφορόρους γιατί έκαναν λάθος... ανιστόρητοι και άσχετοι...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Απορών 16/03/2013 23:26:22

      ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ
      ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΣΕ . ΕΙΧΑΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΔΕΣ .

  10. ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ avatar
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ 14/03/2013 01:54:58

    ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΤΙ ΨΗΦΙΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ,ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ (ΣΟΚ) ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ Ν.Δ ΠΟΥ ΕΔΡΑΣΑΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΕΛΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΒΟΥ-ΛΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ

  11. Easy κι εύκολα avatar
    Easy κι εύκολα 14/03/2013 04:25:07

    Έπρεπε να τους ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ο Σαμαράς.

    Είναι δυνατόν να μην υπακούει στις εντολές του ο... Γραμματέας του κόμματος;
    Και είναι η δεύτερη φορά που πουλάει μαγκιά, ε;
    Αλλά έτσι είναι: ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετημένου...

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Easy κι εύκολα 14/03/2013 08:15:25

      .....Μήπως κάτι γνωρίζει ο κ. Κεφαλογιάννης που εμείς δεν γνωρίζουμε; Έτσι κι αλλιώς, είναι ελάχιστος για τη θέση που έχει. Ίσως έφτασε η ώρα της αντικατάστασης.

      • ΚΛΜ avatar
        ΚΛΜ @ Queen For The Black Side 14/03/2013 11:42:58

        Πρόσεχε τί εύχεσαι. Και αυτό ΔΕΝ το λέω προς υπεράσπιση του Κεφαλογιάννη.

        • Queen For The Black Side avatar
          Queen For The Black Side @ ΚΛΜ 14/03/2013 20:47:21

          Προσέχω λοιπόν και το εύχομαι. Ο συγκεκριμένος είναι ελάχιστος και αντιπαθής. Εχθές αποδείχτηκε ΚΑΙ φαιδρός. Τι; Υπάρχουν και χειρότεροι; Σίγουρα, αλλά θα υπάρχουν οπωσδήποτε και καλύτεροι και σοβαρότεροι, που οι προβολείς ΔΕΝ τους φωτίζουν.
          Μήπως να δοκιμαστούν;

  12. Papadimitriou El. avatar
    Papadimitriou El. 14/03/2013 06:39:51

    Φιλες και φίλοι αν μιλάμε για ισονομία στο κόμμα οφειλει ο προεδρος να διαγράψει άμεσα και τους τρεις οσο για ον κ.Κρεμαστινο δεν τολμάει ο Βενιζέλος γιατι εκει δεν είναι κόμμα είναι σε κώμα!
    Είναι προσβολή για τον ίδιο τον Πρωθυπουτγο που δινει αγώνα κατά της ακροδεξιας και έρχονται τρεις βουλευτες και τον αδειαζουν γιατι; Στελνουν μηνυμα στον κ.Σαμαρά ή ειναι κατά βαθος και αυοί ακροδεξιών πεποιθήσεων; ή τελος κιότεψαν και φοβήθηκαν τον Κασιδιάρη;

  13. papasmurf avatar
    papasmurf 14/03/2013 07:15:34

    Χτίζονται οι γέφυρες σιγά σιγά.Τα θεμέλια Βορίδης Γεωργιάδης ήταν το crash test.

  14. γαλατης avatar
    γαλατης 14/03/2013 07:42:01

    ΚΑΛΑ..μόνο τρεις ψηφισαν οχι ??/ οι άλλοι αντι να στηριξουν τα αδελφια μας ψήφισαν κατά ??? τι να πω...εχουν χασει κάθε μέτρο...αντι να ακουν τον Φαήλο και τον αρχηγό αυτοί κάνουν τα δικά τους..

  15. Διογένης avatar
    Διογένης 14/03/2013 07:57:46

    Κατά τη γνώμη μου, η ορθή θέση είναι των βουλευτών και όχι του κόμματος. Η δίωξη που ασκήθηκε κατά Κασιδιάρη ήταν για "απόπειρα επικίνδυνης σωματικής βλάβης". Υπενθυμίζεται ότι ο Κασιδιάρης έριξε τρία χαστούκια, από τα οποία το ένα βρήκε στόχο και τα δύο πέρασαν ξώφαλτσα. Το βίντεο το είδαμε όλοι μας σε πολλές επαναλήψεις και δεν φάνηκε να προσπαθεί να κάνει κάτι το επικίνδυνο στην Κανέλλη ο Κασιδιάρης. Οποιοσδήποτε νομικός θα μας έλεγε ότι επρόκειτο είτε περί απλής "εξύβρισης έργω", διότι ακόμη και για την απλή σωματική βλάβη απαιτείται, όπως διαβάζω, "κάκωση ή βλάβη της υγείας" του θύματος. Δεν νομίζω να βλάφθηκε η υγεία της κυρίας Κανέλλη από το χαστούκι, ούτε να έπαθε κάποια κάκωση.

    Ο ίδιος ο Κασιδιάρης λέει ότι το αδίκημα χαρακτηρίστηκε έτσι, προκειμένου να είναι δυνατή η αυτεπάγγελτη ποινική δίωξη. Με βάση όλα τα παραπάνω, αν αληθεύουν, φαίνεται ότι έχει δίκιο.

    Αν λοιπόν ένα αδίκημα χαρακτηρίζεται ως πολύ βαρύτερο από αυτό που πραγματικά είναι, με σαφή σκοπιμότητα την υπέρβαση νομικών εμποδίων επειδή ο δράσης είναι αυτός που είναι (πολιτικός "ανεπιθύμητου" κόμματος), τότε νομίζω ότι η βουλευτική ασυλία υπάρχει για να καλύπτει ακριβώς τέτοιες περιπτώσεις. Συνεπώς, καλά έκαναν όσοι καταψήφισαν, τήρησαν ακριβώς το γράμμα και το πνεύμα της διάταξης περί βουλευτικής ασυλίας.

    Εγώ όμως θέλω να σκεφτείτε το άλλο σενάριο: Όπως είναι φανερό, η "απόπειρα επικίνδυνης σωματικής βλάβης" δεν προκύπτει από πουθενά στο συμβάν. Από την άλλη, έχουν την πληροφορία ότι για αυτό που έκανε ο Κασιδιάρης δεν μπορούσε να κινηθεί αυτεπάγγελτη ποινική δίωξη. Τι θα γίνει λοιπόν στο δικαστήριο; Θα αθωωθεί ο Κασιδιάρης επειδή παρανόμως κινήθηκε αυτεπάγγελτα η ποινική δίωξη; Για σκεφτείτε το! Και να ξαναλέει μετά "τρίβω στα μούτρα σας την αθωωτική απόφαση" για αυτό που όλοι είδαμε από τηλεοράσεως!

    Το μόνο που με λυπεί είναι η έλλειψη θάρρους των τεσσάρων βουλευτών να δικαιολογήσουν την πράξη τους. Το κάνεις που το κάνεις, είναι ανάγκη να εξευτελίζεσαι έτσι και να λες αρλούμπες; Πες γενναία, "θεωρώ πολιτική την δίωξη για αυτόν και για αυτόν τον λόγο και γι' αυτό ψήφισα κατά". Ποιος θα τολμούσε να τους κακίσει στη συνέχεια; Ακόμη και να διαφωνούσε κανείς με το σκεπτικό τους, δεν θα μπορούσε πάντως να τους λοιδωρήσει.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Διογένης 14/03/2013 14:36:52

      Δεν είστε σοβαρός... Οι βουλευτές κρίνουν αν η δίωξη είναι πολιτική ή ποινική, δεν τους πέφτει λόγος περί ενοχής ή αθωότητας. Αν θεωρείτε πως είναι πολιτική πράξη οι σφαλιάρες και μάλιστα όχι απλές αλλά έστω και άγαρμπα χτυπήματα πολεμικής τέχνης, τότε περαστικά...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Διογένης 14/03/2013 21:37:38

      Δεν πιστεύω ότι διάβασα τέτοια τοποθέτηση Διογένη. Ξαναδές το επίμαχο βίντεο. Tα χτυπήματα (ακόμη κι αν δεν ευστόχησαν όλα) ήταν δυνατά και επαγγελματικά, ενώ προηγήθηκε και σπρώξιμο.
      Το ότι το ξύλο έπεσε On-camera και ολόκληρη η Ελληνική κοινή γνώμη προσβλήθηκε και προκλήθηκε, δεν αφήνει περιθώρια σε κανέναν βουλευτή, να δηλώσει άγνοια ή να καταψηφίσει την άρση της ασυλίας του Κασιδιάρη ή να μπερδευτεί.
      Ούτε και ο Κασιδιάρης είναι αυτό που θα λέγαμε, «παιδί για υιοθεσία», ώστε να είναι σκόπιμο να μεριμνά κανείς, για τη μεταμέλεια και νουθεσία του…

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ roadrunner 15/03/2013 14:17:39

        Πού είναι λάθος δηλαδή η τοποθέτησή μου; Υπέστη κάποια κάκωση η κυρία Κανέλλη ή βλάβη η υγεία της από τα χτυπήματα;

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Διογένης 15/03/2013 22:02:33

          "Απόπειρα επικίνδυνης σωματικής βλάβης" υπήρξε.Είδαμε τα βίντεο .
          Το ότι μετά το σπρώξιμο η κ. Κανέλλη δεν χτύπησε για να τραυματιστεί πιο σοβαρά, ήταν θέμα τύχης.
          Όπως και το ότι δεν την πέτυχαν όλα τα χτυπήματα στο κεφάλι (γιατί αμύνθηκε). Σημάδια από τα χτυπήματα επίσης είχε.
          Το δικαστήριο είναι αρμόδιο να κρίνει τα υπόλοιπα. Σε καμία περίπτωση οι βουλευτές, που έπρεπε όλοι (μα όλοι), να ψηφίσουν υπέρ της άρσης της ασυλίας.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ roadrunner 16/03/2013 08:07:01

            Γκουγκλάρω το "επικίνδυνη σωματική βλάβη" και βρίσκω ότι πρέπει να κινδυνεύσει η ζωή του παθόντα ή να πάθει βαριά σωματική βλάβη.

            Μην τρελαθούμε, δεν κινδύνευσε η ζωή της κυρίας Κανέλλη από ένα χαστούκι, ούτε από ένα σπρώξιμο. Εσείς δεν έχετε σπρώξει ποτέ κανέναν;

  16. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 14/03/2013 08:28:49

    Με το πολιτικό προσωπικό αυτό πρέπει να σώσουμε την χώρα, την κοινωνία και τις ζωές μας.
    Αν δεν ήταν τόσο σοβαρή η κατάσταση της ελλάδας, μόνο για γέλια θα ήταν τα καραγκιοζλίκια . Για κλάματα όμως είναι..
    Ακομη και αν υπάρχαν άλλοι λόγοι ,που δεν τους ξέρουμε,η αυτογελιοποίηση δυστυχώς στην ελλάδα όχι μονο δεν έχει όρια αλλά επιβραβεύεται κιόλας.
    Εχει κανείς αμφιβολία ότι ο ιωαννίδης δεν θα ξαναβγεί βουλευτής στη θεσσαλονίκη?
    Η ότι ο κεφαλογιάννης δεν θα επανεκλεγεί στην αθήνα?
    Με όποιο κομμα και αν κατεβούν, είναι δευτερεύον τελικά.
    Οσο μεγαλύτερη είναι η βλακεία τόσο πιο εύκολα αποδεκτή γίνεται.

    Κατα τα άλλα μας φταίει η μέρκελ και ο ...χατζηπετρής.

  17. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 14/03/2013 09:44:01

    Πιο απαράδεκτη από την ίδια την ψήφο ήταν η "εξήγηση" που έδωσε καθένας τους ...

  18. yellow avatar
    yellow 14/03/2013 12:03:37

    Και λέω με το φτωχό μου μυαλό...

    Μήπως ο Κεφαλογιάννης που είναι Γραμματέας έδωσε γραμμή για ΌΧΙ -για να τα έχουμε και καλά με τα ... ακροδεξιά μας- και απλά δεν τον ακολούθησαν παρά μόνο τρείς;
    Φαντασία ή έχει κάποια πιθανότητα να συμβαίνει;

  19. WY avatar
    WY 14/03/2013 13:54:02

    Μάλλον μέ τόν Μεγαλόσταυρο έπρεπε νά Τιμηθή ό Κασιδιάρης,διά τήν πράξιν του!!!

  20. Απορών avatar
    Απορών 14/03/2013 14:44:27

    Ζήτω συγγνώμη για το απαξιωτικό ύφος... ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι πηγάζει από την απαξία που νιώθω για τα συγκεκριμένα υποκείμενα και όχι για εσάς...

  21. Μάκης avatar
    Μάκης 14/03/2013 15:34:36

    Ο πρόεδρος πρέπει να διαγράψει αμέσως όσους ψήφισαν υπέρ της άρσης κ να χτίσει το κόμμα από την αρχή πάνω στα τρία παληκάρια κ τον Φαήλο.

  22. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 14/03/2013 16:13:57

    Εχω μια απορια: η Χρυση Αυγη ψηφισε συσσωμη υπερ της αρσης, αυτοι που ψηφισαν το ιδιο ψηφισαν κατα του Κασιδιαρη; Μηπως στην πορεια αποδειχθει οτι ηταν οι καλυτεροι αβανταδοροι και ερριξαν νερο στο μυλο του Κασιδιαρη και της Χρυσης Αυγης; Μηπως αν αθωωθει θα βγει νικητης και τροποιουχος και θα ανεμιζει την αθωωτικη αποφαση καταγγελοντας πολιτικη του διωξη, οπως συνεβη μολις προχθες; Αναρωτηθηκαν και αυτοι που ψηφισαν και αυτοι που εκφραζουν την ιερη αγανακτηση τους για τους τρεις που δεν ψηφισαν, μηπως παιζουν το παιχνιδι της Χρυσης Αυγης, ως πιονια βεβαιως, γιατι πρωταγωνιστης ειναι ο Κασιδιαρης και συμμορια του; Αναρωτηθηκαν ποτε, μηπως αυτες οι αντιδρασεις τους ειναι ουριος ανεμος, που φουσκωνει τα πανια της Χ.Α.;

  23. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 14/03/2013 16:15:19

    Η ΝΔ δουλεύει φιλότιμα για τη Χ.Α. διότι συνειδητοποιεί απλά οτι λίγα είναι πλέον τα ψωμιά της...Τα ποντίκια άρχισαν να πηδάνε απο το πλοίο της ΝΔ μπας και σωθούν σ' εκείνιο της Χ.Α. ...

  24. Zame avatar
    Zame 14/03/2013 20:39:44

    Βρε τα παλιοπαιδα...

  25. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 14/03/2013 22:26:55

    ΑΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΞΙΣΤΑΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΗΣ ΝΔ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΟΥΔΟΛΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.. ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ...

  26. kalel avatar
    kalel 14/03/2013 23:12:37

    Δεν αναφέρει ο συντάκτης αν αγόρασε το νέο της τζιπάκι η αριστερή της Εκάλης (μαζί με την αγωνίστρια Μαρία Δαμανάκη). Με 8000 ευρώ/μήνα μάλλον πεινάει.

  27. stamoschios avatar
    stamoschios 15/03/2013 00:57:41

    ΔΕΞΙΑ ΕΝΩΜΕΝΗ ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΗ. ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΩΡΑ.

  28. Zame avatar
    Zame 15/03/2013 11:55:07

    αγαπητέ συν σχολιαστή @ stamoschios.. sorry αλλά θα πρέπει να έχεις υποψιν σου πως MONON το Δίκαιο & η Aξιοκρατία λειτουργούν ως συγκολλητική ουσία.. μέσα στην κοινωνία.

  29. γιαννης avatar
    γιαννης 15/03/2013 19:08:36

    Προσπαθήστε κ.κ. συμβουλάτορες του κ. Πρωθυπουργού-τζάμπα τρώτε το ψωμί- να μεταβάλλετε την ναζιστική Χρυσή Αυγή σε φαιά ελπίδα των κοινωνικά διαλυμένων Ελλήνων.Με τον ίδιο τρόπο -διώξεις, βασανιστήρια,Μακρόνησος και πολλά άλλα -καταφέρατε απο νικητές του εμφυλίου να μετατραπούμε σε κατατρεγμένους και συνεχώς απολογούμενους για αδικαιολόγητα εγκλήματα σε καιρό ειρήνης έστω και ψυχροπολεμικής.Μ΄αυτές τις τακτικές που αρμόζουν στα σταλινικά και όχι δημοκρατικά καθεστώτα οι πρόγονοι των σημερινών εξυπνάκηδων έφεραν την ΕΔΑ αξιωματική αντιπολίτευση και μετά μετήλθαν κάθε μέσο -δολοφονία Λαμπράκη (ο γιός του εξετέθη υποψήφιος με την Ν.Δ)βία και νοθεία ,πραξικόπημα κυνηγώντας ουσιαστικά την ουρά τους.΄Οταν ο αείμνηστος Κ.Καραμανλής νομιμοποίησε το Κ.Κ.Ε. το εξουδετέρωσε πολιτικά και ουσιαστικά και σήμερα με αριστερές τυπου Κανέλλη ("παιδί του Καραμανλή" απεκαλείτο) περιορίσθηκε στο φυσιολογικό του επίπεδο του 4-5%...Καταδιώκοντας λοιπόν τον κάθε Κασιδιάρη μία για ληστεία (κάποιος πήρε μία ταυτότητα και έφυγε κατά μαρτυρία με το αυτοκίνητό του)μία για επικίνδυνη σωματική βλάβη -άκουσον ,άκουσον-γιατί χαστούκισε την αρξαμένη χειρών αδίκων προπετή και θρασεία ,ασκόπως φωταγωγημένη κ. Κανέλη επιτυγχάνετε το τελείως αντίθετο αποτέλεσμα απο το επιδιωκόμενο που είναι η συρρίκνωση -πιστεύω-του φασιστικού μορφώματος.Αποκλείοντάς τους -αντισυνταγματικά-απο τα Μέσα μαζικής ενημέρωσης-λέμε τώρα-τους ηρωοποιείτε σε μία μεγάλη ομάδα νηπιακώς σκεπτομένων Ελλήνων και μετατρέπετε τους πολιτικούς Γίβωνες σε κριτές του πολιτικού συστήματος το οποίο όπως και οι κομμουνιστές μισούν και υποσκάπτουν . Ο κ. Μουρούτης και οι συν αυτώ επιχωριαζόμενοι μυαλοπώλες καλό θα ήταν να επέβαλαν -όπως το κάνουν γι΄άλλα θέματα -την καθημερινή παρουσία τουλάχιστον ισότιμα της ψευδεπίγραφης Χρυσής Αυγής η οποία με τον τρόπο αυτό καθημερινά θα απεκάλυπτε το άκομψα κρυμμένο φρικαλέο πρόσωπό της .Αυτό του ολοκληρωτισμού.Με γελοίες εκστρατείες τύπου Νόμος και Τάξις του αστείου κ. Δένδια κανένα αποτέλεσμα δεν επιτυγχάνετε και κανενα ψήφο ακροδεξιών και δή φασιστών δεν προσποριζόμαστε .΄Αν αποβάλλουμε τα κοινωνικά παράσιτα και τους πολιτικούς απατεώνες που λαθροβιούν στην αστική τάξη -τώρα τελευταία κάτι γίνεται φοβάμαι όμως μόνο απο τους δικαστές-ακόμα κι΄αν στην αρχή μείνουμε λίγοι θα αναπτύξουμε μία κοινωνική δυναμική ταχεία και διαχρονική .Δεν χρειαζόμαστε το ψάρεμα στα θολα νερά του ακροδεξιού συρφετού για πρόσκαιρη εκλογική πελατεία .Εκτός κι΄αν μέ κάθε κόστος αποβλέπουμε στην εξουσία και την εξυπηρέτηση ιδιοτελών συμφερόντων που νομοτελειακά θα μας οδηγήσουν σε "λύση"-θεός να την κάνει -τύπου ΣΥΡΙΖΑ.Υπερέχουμε ιδεολογικά γιατί μέσα απο την ελευθερία που πρεσβεύει το δημοκρατικό πολίτευμα εξουδετερώνουμε επιθετικά κάθε αριστερή ρητορεία και ακροδεξιά ιδεοληψία αρκεί να μην συμφυρόμεθα με λαμόγια και απατεώνες αλλά να αποταθούμε στην κοινωνική βάση του αστικού καθεστώτος και όχι να την αντιμαχόμεθα με φόρους και χαράτσια .Δεν είναι ρομαντισμός είναι αίσθηση ιδεολογικής υπεροχής αρκεί να μήν νοθεύεται απο τους εγκατεσπαρμένους στο σώμα της αστικής παράταξης λοβιτουρατζήδες ,υπερπατριώτες και σε τελική ανάλυση διαχρονικούς ολετήρες τους έθνους μας.Ελπίζω στην δημοσίευση διότι κατά το παρελθόν δεν είχα αυτή τη χαρά σε σχόλια που απέστειλα.Αντιθέτως είδα και βλέπω μισαλλόδοξα και υβριστικά σχόλια να λαμβάνουν έγκριση προσθέτωντας μόνο μίσος και αντιπαλότητα μαζί με θλιβερό κομματικό πατριωτισμό και οπαδιλίκι.Ευχαριστώ.

  30. roadrunner avatar
    roadrunner 16/03/2013 08:45:18

    Φυσικά και έχω σπρώξει, αλλά δεν είμαι kick boxer (oύτε δικηγόρος για να επιμείνω)...