Tο υπουργείο Οικονομικών θα μετονομαστεί σε υπουργείο… Eurobank;
02/08/2014 11:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tο υπουργείο Οικονομικών θα μετονομαστεί σε υπουργείο… Eurobank;

Οποία έκπληξη. Αυτούς ξέρουμε αυτούς εμπιστευόμαστε. Στη θέση του νέου Γενικού Γραμματέα στο Υπουργείο Οικονομικών διορίστηκε σήμερα ο Δρ. Τάσος Αναστασάτος. Ο Τάσος Αναστασάτος ήταν έως πρότινος Senior Economist (Ανώτερος Οικονομολόγος) της Eurobank. Είναι κάτοχος Διδακτορικού και Μεταπτυχιακού από το Πανεπιστήμιο Warwick της Μ. Βρετανίας και πτυχιούχος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών.

Έχει διατελέσει Οικονομολόγος της Τραπέζης της Ελλάδος, Λέκτορας στο Πανεπιστήμιο του Loughborough και Επισκέπτης Μέλος Δ.Ε.Π. του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Το ερευνητικό του έργο εστιάζεται στους τομείς των διεθνών μακροοικονομικών και χρηματοοικονομικών, καθώς και των διαρθρωτικών και δημοσιονομικών ζητημάτων της ελληνικής οικονομίας.

Τώρα, αν υποθέσει κανείς ότι το υπουργείο Οικονομικών θα μετονομαστεί σε υπουργείο… Eurobank θα είναι κακός;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Chr avatar
    Chr 02/08/2014 12:48:58

    Προηγουμένως ονομαζόταν "Εμπορικής" η οποία πουλήθηκε για 1 € ! Βλέπω οτι όλα τα στελέχη του οικονομικού επιτελείου και της ΤτΕ (πρώην και νυν) προέρχονται από επιχειρήσεις τοσο επιτυχημένες που ο φορολογούμενος δεν έβαλε ΠΟΤΕ ουτε ένα ευρώ για την διάσωση τους. Ο Ελληνας φορολογούμενος ,διότι υπάρχει και ο Θεοχάρης. Πολύ επιτυχημένοι ,μπράβο!!!!

    • xmmm avatar
      xmmm @ Chr 04/08/2014 10:27:17

      Πρέπει να ηταν πολυ πετυχημένος στις αναλύσεις του. Θυμάμαι προ εποχης μεγάλης κρισης αλλά στις αρχές του 2009, γνωστοι με εσωτερικη πληροφορηση να ειναι πανικοβλητοι για την κατασταση της Eurobank. Καθολου αδίκως απο οτι αποδεικνύεται...

  2. Σκοιουράκι avatar
    Σκοιουράκι 02/08/2014 15:54:57

    Ωραία γραβάτα! Γιουρομπανκίτικη.

  3. Sougar avatar
    Sougar 02/08/2014 15:57:40

    Καλά βρε παιδί μου, με τόσα κεφάλια σ' αυτή την τράπεζα πως διάολο έπεσε στα βράχια κι αν δεν ήταν το ταμιευτηριάκι ούτε ψύλος στον κόρφο τους!!!!!!!!!

  4. kostis avatar
    kostis 02/08/2014 15:59:07

    ενω, αν βαζαμε κανενα αποτυχημενο πολιτικαντη βουλευτη θα ημαστε ολοι μεσα στην τρελη χαρα.. Δοκιμασμενη συνταγη..αποτυχιας.. Οιμε..

  5. Chr avatar
    Chr 02/08/2014 16:49:12

    Αυτοί είναι χειρότεροι ! Διότι και έπαρση διαθέτουν και έχουν έλλειψη κοινής λογικής. Υπάρχουν και επιτυχημένοι στο χώρο αλλά ο πολιτικάντης,εφ'όσον το θέτεις έτσι, θα κατεδαφίσει όροφο ,ορισμένοι DR και τα θεμέλια και τα όμορα.........

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/08/2014 19:05:53

    Μονο και μονο η προβολη που γινεται στον εν λογω Dr με βαζει σε υποψιες .Ως γνωστο οποιος εχει προβλημα προβολης μαλλον εχει προβλημα επιβολης οσων πρεσβευει οτι κατεχει.Ξαφνικα απο το πουθενα προβαλεται ενας ΓΓ Υπουργειου λες και προκειται για τον ΓΓ του ΟΗΕ .Να πει κανεις οτι τα προβαλλομενα ακαδημαικα προσοντα λενε κατι ας ειναι αλλα αυτα τα κατεχει και η ανηψια μου που ειναι 24 ετων στην Αγγλια .Τι προσδοκαται λοιπον απο αυτην την προβολη ?Μαλλον εμπλουτισμος του βιογραφικου που στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι το ζητουμενο .Το ζητουμενο ειναι να κανει σωστα την δουλεια του ο νεοδιοριζομενος συνεργατης παρακαλω του νεου ΥΠΟΙΚ κ Γκικα την στιγμη που διαδεχεται μια καθολα επιτυχημενη πρωην ΓΓ του ΥΠΟΙΚ την κα Παπακωνσταντινου .Ιδωμεν !

    • kostis avatar
      kostis @ Ραβινος 02/08/2014 20:15:17

      Δες εσυ ποια προβολη ειχε ο συνδικαλας ενστολος που μεσα στην βουλη απεκαλεσε εμμεσως πλην σαφως τον υπουργο και τους βουλευτες ΄νταβατζηδες".. Και εκεινοι (παρεπιπτοντως) αντι να τον πλακωσουν στις φαπες και να τον πεταξουν εξω με τις κλωτσιες, καθοντουσαν και τον ακουγαν.. Κατα τα αλλα μας πειραξε η δημοσιοτητα του ονοματος του ΓΓ. Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.. ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ειχε την φαεινη ιδεα περι συνδικαλισμου στους ενστολους?

      • GregA avatar
        GregA @ kostis 03/08/2014 09:37:45

        Εάν δεν υπήρχε ο συδικαλισμός στους ένστολους με συγκεκριμένους πριορισμούς και όρους, τώρα θα είχες μια Χ.Α. με 20%.

        • kostis avatar
          kostis @ GregA 03/08/2014 10:36:48

          Συμφωνα με στοιχεια που δημοσιευθηκαν μετα τις εκλογες, αλλα και προσωπικη γνωση, οι μισοι ενστολοι ψηφισαν Χ.Α... Δες τα εκλογικα τμηματα που ψηφισαν οι αστυνομικοι.. Δες ποιοι εξελεγησαν ευρωβουλευτες με την Χ.Α... Δυο αποστρατοι.. Και ας αφησουν κατα μερος τα κουτσαβακικα και τις απειλες του τυπου "θα δειτε τι θα παθετε στις εκλογες",κλπ..Αγαπητοι, κανετε οτι θελετε την ψηφο σας αλλα αφηστε μας ησυχους.. Μπορουμε να τα καταφερουμε και χωρις αυτην..

  7. GregA avatar
    GregA 03/08/2014 09:38:15

    περιορισμούς, συγνώμη

  8. Chr avatar
    Chr 03/08/2014 12:26:50

    Κωστή, το άρθρο αναφέρεται στην επιλογή στελεχών για το οικονομικό επιτελείο.Ε λοιπόν για 4 από αυτούς (κορυφαίοι)προέρχονται από τράπεζες οι οποίες ναυάγησαν .Τελεία και παύλα! Υπάρχει μια τράπεζα ,η Αττικής, η οποία δεν πήρε ουτε 1 ευρώ από το ΤΧΣ και μάλιστα δε , δεν την διοικεί ούτε κομματόσκυλο όυτε αποτυχημένος . Νομίζω δε ότι είναι πρώην εργολάβος . Δουλειά ,καθαρά χέρια,ικανότητες θέλει πάνω από όλα. Δεν έχουν σχέση οι έδρες στο πανεπιστήμιο ή το διδακτορικό με την διοίκηση.Ποιο σωστά είναι προσόν ανάμεσα σε πολλά προσόντα . Οσον αφορά τα σώματα ασφαλείας και τον στρατό ,η πίεση στους συνδικαλιστές είναι τεράστια εκ των έσω ! Για το δικό μου ταμείο οταν έγινε το PSI ,πήγαμε σε δικηγόρους για την υποβολή μυνήσεων στην διοίκηση(που αποτελούνται από συναδέλφους).Βέβαια οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι η δε ΤτΕ λειτουργεί αδιαφανώς .Αν όμως μπορούσαν και δεν έκαναν θα πήγαιναν μέσα. Ουδείς θέλει να χάνει τα χρήματα του και εξαγριώνεται ,είναι ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητή η αντίδραση τους...............

    • kostis avatar
      kostis @ Chr 03/08/2014 17:00:08

      εντελως καλοπροαιρετα, μπορεις να μου πεις ποσα χρηματα εχουν εισπραξει απο τον κρατικο κορβανα τα ταμεια τους τα τελευταια δεκα χρονια? Μπορεις να μου πεις ποσα εχουν εισπραξει απο φορους υπερ τριτων για τα ταμειουλια τους? Μπορεις να μου πεις ποιος ειναι ο μεσος ορος ηλικιας συνταξιοδοτησης των διαφορων ενστολων? Μπορεις να μου πεις ποια ειναι η ανταποδοτικοτητα κρατησεων-εφαπαξ? Ξερεις ποιο ειναι το ποιο μεγαλο τους ζορι? Οτι δεν θα παιρνουν ακεραιο το εφαπαξ οταν βγαινουν προωρα στην συνταξη.. Και οτι θα υπαρχει ανταποδοτικοτητα.. Και καθεσαι εσυ και τους υπερασπιζεσαι..

      • xmmm avatar
        xmmm @ kostis 04/08/2014 10:29:06

        Το γεγονος παραμενει, οτι η Eurobank ειναι η μοναδικη ιδιωτική τράπεζα η οποία κατουσιαν χρεωκοπησε και κατεερρευσε. Το οτι υπαρχει ακομα το χρωστα αποκλειστικα στους φορολογουμενους κατα 100% (ενώ οι άλλες κατα ... 90% αλλα ακομα και αυτο 10% ειναι ενδεικτικο της απιστευτα κακης καταστασης που την ειχαν φερει οι διοικησεις της)

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/08/2014 13:43:58

    καμία έκπληξη. ο βενιζέλος τι είναι, ο στουρναρας τι ήταν; ο χαρδούβελης και οι πιο πάνω ποιανού άνθρωποι ήταν;

  10. proin avatar
    proin 05/08/2014 18:49:14

    Η άλωση έχει ολοκληρωθεί. Όποιος στηρίζει αυτή την συγκυβέρνηση είναι συνένοχος στην τραπεζοκρατία και την ολιγαρχία.