Tο... πρέσινγκ του Βασίλη Κικίλια στους Χρυσαυγίτες
29/12/2014 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tο... πρέσινγκ του Βασίλη Κικίλια στους Χρυσαυγίτες

Παρ' ολίγον συμπλοκή σήμερα στη Βουλή, μετά την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας. Οι Χρυσαυγίτες περίμεναν να λήξει η συνεδρίαση προκειμένου να κάνουν σόου ενώ κάποιοι ήθελαν και επεισόδιο.

Ο βουλευτής Νίκος Μίχος, μάλιστα, κινήθηκε εναντίον του υπουργού Αμυνας, Νίκου Δένδια και μόνο η ψύχραιμη στάση του υπουργού Δημόσιας Τάξης, Βασίλη Κικίλια, απέτρεψε την συμπλοκή. Ο Κικίλιας μπήκε μπροστά στον Χρυσαυγίτη βουλευτή ο οποίος έβριζε και χειρονομούσε εναντίον του κ. Δένδια και άλλων βουλευτών της ΝΔ.

Ακολούθησε ένας έντονος διάλογος, ο κ. Δένδιας απομακρύνθηκε χωρίς να κάνει κανένα σχόλιο, ενώ επενέβησαν άλλοι βουλευτές της ΝΔ και απομάκρυναν τον κ. Κικίλια για να μην συμβούν τα χειρότερα.

www.imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 29/12/2014 16:45:50

    Με τα φιλαράκια τους τους Συριζαίους θα τσακωθούν καμμιά φορά? Ρε λέτε ο Τσίπρας να τους έχει υποσχεθεί να πέσουν στα μαλακά?

    • ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ avatar
      ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ @ Tassos 29/12/2014 19:13:09

      Όπως ο Μπούκουρας και ο Αλεξόπουλος;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ 30/12/2014 11:04:24

        Πόσο πονάει που αυτοί οι 2 ουσιαστικά αποδεικνύουν φέυγοντας αμέσως μετά τη δολοφονία Φύσσα την ενοχή των υπολοίπων που παραμένουν στην μαφιόζικη οργάνωση...

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Tassos 29/12/2014 19:33:18

      Μήπως γνωρίζεις ποιος τους ανεχόταν επί μεγάλο χρονικό διάστημα («Η Χρυσή Αυγή, στη χειρότερη περίπτωση, κάνει αντιποίηση αρχής, ενίοτε πέφτει και καμιά ψιλή» Φ.Κρανιδιώτης) και μετά εν μια νυκτί τους τύλιξε σε μια κόλα χαρτί και τους έστειλε στην φυλακή;

      • ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ avatar
        ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 29/12/2014 19:50:09

        Ο Φ. Κρανιδιώτης δεν μετέχει στην επίσημη κυβέρνηση. Είναι απλώς φίλος και συνομιλητής του πρωθυπουργού.

      • ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ avatar
        ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΕΡΗΜΟΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 29/12/2014 20:01:46

        Όπως ήταν και ο κος Μπαλτάκος. Λάθος, εκείνος είχε και θεσμικό ρόλο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γιάννης Κιαπέκος 30/12/2014 11:08:01

        Δεν είχαν σκοτώσει μέχρι τότε. Χωρίς έγκλημα, πως θα τους βάλεις φυλακή; Αν αποδεικνυόταν ότι από οδηγίες και εντολές Τσίπρα οι κουκουλοφόροι έκαψαν τη Μαρφίν, νομίζεις θα ήταν έξω αυτός και οι κοντινοί του; Οι κοριοί άνοιξαν και έπιασαν τις αποδείξεις για το ότι η δολοφονία Φύσσα ήταν εντολή άνωθεν, όταν κάποιοι χρυσαυγίτες πήγαν να σκοτώσουν στελέχη του ΚΚΕ στα ναυπηγεία λίγες μέρες νωρίτερα. Πονάει η αλήθεια αλλά καμιά φορά μας ξυπνάει από την πλάνη και βοηθάει να ξεκολλήσουμε από τις καραμέλες που έχουν λιώσει προ πολλού...

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Γεώργιος Τ. 30/12/2014 11:52:55

          «Δεν είχαν σκοτώσει μέχρι τότε.» ουδέν ανακριβέστερο ! απλώς πριν τον Φύσα τα θύματα δεν ήταν Έλληνες. «Αν αποδεικνυόταν ότι από οδηγίες και εντολές Τσίπρα οι κουκουλοφόροι έκαψαν τη Μαρφίν,» Πόσο φανατισμένος και πωρωμένος πρέπει να είναι κανένας ώστε και να του περνάει από το μυαλό ότι μπορεί ο Τσίπρας να είναι πίσω από τα γεγονότα της Marfin. Αλλά γιατί εκπλήσσομαι ; τα ίδια δεν λέγατε μετά την δολοφονία του Παύλου Μπακογιάννη ; ότι δηλαδή ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν υπεύθυνος ;

          • Tessa avatar
            Tessa @ Γιάννης Κιαπέκος 30/12/2014 12:22:14

            Γιατί τέτοια έντονη αντίδραση? Ένα παράδειγμα έφερε... Μήπως επειδή υπάρχει "μύγα"?

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Tessa 30/12/2014 14:31:30

            Ιδιοδυία μου εσύ πως τα πιάνεις ... πως τα πιάνεις !

  2. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 29/12/2014 19:45:05

    Τα καιροσκοπικά ελληνικά κόμματα - όλα δηλαδή, τώρα πρώτος και καλύτερος ο ΣΥΡΙΖΑ - ποτέ δε δίσταζαν να χρησιμοποιήσουν κάθε μέσο προς όφελός τους. Ξεχνούν όμως το ρητό : "Κατουράς στη θάλασσα; Θα το βρεις στο αλάτι"

  3. Νίκος Α avatar