#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tο κομματικό σύστημα των γόνων, των επιγόνων και του lifestyle τέλειωσε διά παντός





Ιδιαίτερη αίσθηση, τρόμο και πανικό έχουν προκαλέσει οι αντιδράσεις του κόσμου προς τα πρόσωπα νυν και πρώην βουλευτών, νυν και πρώην Υπουργών των δύο μεγάλων κομμάτων. Και δεν μιλάμε για τα γνωστά επεισόδια με τον Πάγκαλο, τον Παπαντωνίου , ή τον Χατζηδάκη που έτυχαν μεγάλης προβολής.  Μιλάμε για δεκάδες μικρά επεισόδια που συνθέτουν την καθημερινότητα των εκπροσώπων του Έθνους.

Σε κάθε έξοδο τους έχουν να αντιμετωπίσουν κυρίως την περιφρόνηση των πολιτών. Όταν βρίσκεται στο χώρο και κάποιος αψύς, πέφτουν και τα σχετικά μπινελίκια.

Πολιτικοί που είχαν συνηθίσει σε μια δουλοπρεπή συμπεριφορά εκ μέρους του κόσμου, απορούν  και εξίστανται για αυτό που βιώνουν. Υπάρχει κενό εκπροσώπησης, τεράστια απογοήτευση και ακόμη μεγαλύτερος θυμός στον κόσμο.

Κυρίως όμως υπάρχει «μη ταύτιση». Οι πολιτικοί στην πλειοψηφία τους έχουν τον «τρόπο τους».  Υπάρχει και μια αμετανόητη μειοψηφία που επιμένει να επιδεικνύει προκλητικά τον πλούτο της. Πως θα ταυτιστεί ο κόσμος με τα χίλια προβλήματα μαζί τους; Όσο οι πολίτες ζούσαν το παραμύθι της καταναλωτικής ευμάρειας των πιστωτικών καρτών, του λαϊκού καπιταλισμού του χρηματιστηρίου, των στεγαστικών και καταναλωτικών δανείων αισθάνονταν μέρος του «συστήματος» και σιωπούσαν , έστω κι αν ήταν γνώριζαν από πρώτο χέρι πολλές «ομορφιές».

Όσο τα «κόμματα εξουσίας» επιμένουν σε  επιλογές  νεποτισμού, στην ανάδειξη ανθρώπων του «κομματικού σωλήνα», τόσο οι πολίτες θα απομακρύνονται από αυτά και θα πυκνώνουν τις τάξεις της αποχής από τα πολιτικά δρώμενα.

Οι πολίτες θέλουν ανθρώπους να τους εκφράσουν αυθεντικά, να προέρχονται από το λαό, να δράσουν για το λαό.

Το κομματικό σύστημα των γόνων, των επιγόνων, των υβριδίων του κομματικού σωλήνα και των όμορφων προσώπων της showbiz χρεοκόπησε άπαξ δια παντός. Η χαζοχαρούμενη «αναγνωρισιμότητα» που τόσα χρόνια μας ταλαιπωρεί είναι πλέον «μπούμερανγκ». Όσο πιο γνωστός είναι κάποιος τόσο ταυτίζεται με τα «συστήματα» που προκαλούν αποστροφή στους πολίτες !

Αφήστε που πλέον με την πληθώρα των μέσων, κάποιος μπορεί να γίνει γνωστός στο Πανελλήνιο, μέσα σε μια εβδομάδα !

Τα κόμματα ως «ελιτίστικα μαγαζιά», ως συνενώσεις «μικρών και μεγάλων συμφερόντων», ως μουσειακά απολιθώματα ιδεών έχουν τελειώσει. Αν δεν εκσυγχρονισθούν σύμφωνα με τις απαιτήσεις των καιρών, αν δεν μετατραπούν από συμβατικά μορφώματα σε ζωντανούς οργανισμούς παραγωγής πολιτικών θέσεων, δράσεων, έργων, αργά ή γρήγορα  θα  σβήσουν.

Οι «πελάτες» έχουν γίνει πολύ δύστροποι πλέον. Κι αν πριν κατάπιναν την κάμηλο, τώρα διυλίζουν και τον κώνωπα…

 

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/03/2011 10:09:05

    Χρονια Πολλα Οδυσσεα,
    Δεν τους εχει ρωτησει κανεις... γιατι 30 χρονια τωρα δεν ασχοληθηκε κανεις μαζι τους και ολοι τους την επεσαν τωρα???!!!!! ΓΙΑΤΙ??? δεν υπηρχε ο ΣΥΡΙΖΑ ?? χαχαχαχα Υπηρχαν χειροτεροι !!! και φανατικοτεροι.

    Εκει στο ΠΑΣΟΚ το εχουν χασει τελειως... δεν ηταν μαθημενοι σε ελεγχο/αντιλογο και αντιδραση αχχαχα παντα ελεγαν μια πρασινια και ξεφευγαν με τους χαχολους να χειροκροτουν!!! καποτε ενω εκλεβαν .. ο κοσμος ετρεχε να τους χαιρετησει και να φωτογραφηθει διπλα τους!!! ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΑΝ !!!! η Δυναμη της Εξουσιας και ο οσφυοκαμπτης ψηφοφορος...

    Σημερα αλλαξε η κατασταση... δεν μπορουν να κρυφτουν!!! και η αιτια ειναι το διαδικτυο!!! και οχι τα ΜΜΕ !! το ψεμμα δεν περναει και οι προσβολες των ΠΑΣΟΚΩΝ θα απαντιουνται με καθε μεσον...

    ΠΠ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/03/2011 12:37:17

      Χρόνια πολλά ΠΠ. Η αιτία είναι η προοπτική της φτώχειας και της ανέχειας

  2. Chris avatar
    Chris 25/03/2011 12:13:03

    Αποδοκιμασία (και η κόσμια δεν βλάπτει) σε κάθε συνάντηση με τωρινούς αλλά και παλαιότερους πολιτικούς. Αφού δεν μπορούμε να τους κλείσουμε στη φυλακή, ας τους αναγκάσουμε (όσο αναίσθητοι και αν είναι) να κλειστούν τελικά στο σπίτι τους.

  3. GEODETIS avatar
    GEODETIS 25/03/2011 12:18:51

    και βέβαια ο κόσμος τους κράζει στην πρώτη ευκαιρία και ορθά πράττει … όπως τα λες Οδυσσέα, ο Έλληνας κώφευε ακουμπώντας επάνω σε ¨δανικά¨ όνειρα, ίσως κάποιοι με μια εσωτερική ενοχή διότι αντιλαμβάνονταν το ψεύτικο … βέβαια υπήρχε και ένα μέρος του κόσμου που δεν καταλάβαινε, ότι η πολυτελής συσκευασία του προσφερόμενου προιόντος ήταν στην ουσία άνευ πραγματικής αξίας … πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού, εδώ και δεκαετίες χειραγωγήθηκε συστηματικά από το σύνολο του πολιτικού συστήματος (πλην ορισμένων πολιτικών προσώπων που λίγο ψιθύριζαν την αλήθεια) και καθοδηγήθηκε τελικά ο Έλληνας, να υιοθετήσει συμπεριφορές τύπου ¨φάτε πιείτε και λεηλατήστε¨ τρελάθηκε το αφεντικό και τα μοιράζει τζάμπα … οπότε εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει συλλογική λαική ευθύνη … άσε που το συζητούσα αυτό πριν δύο χρόνια περίπου με μια φίλη (που είναι και νομικός) και ενώ της έλεγα ότι φταίει ο λαός, μου ανταπάντησε επιχειρηματολογώντας, ότι η έννοια της συλλογικής ευθύνης, σχεδόν εφάπτεται με φασιστικές αντιλήψεις και πρακτικές μετατόπισης της ευθύνης στην απρόσωπη μάζα … τελικά αυτό που έλλειψε πραγματικά αυτές τις δεκαετίες είναι η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ το τελευταίο (για εμένα) αποκούμπι του πολίτη, αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να ζητά σήμερα ο Έλληνας … όχι βέβαια δικαιοσύνη όπως αυτή απονεμηθεί το 89, όπου τον πιάσαμε τον μάγκα με το ξερό του, μέσα στο κουτί με τα κουλουράκια και εμείς απλά τον επιπλήξαμε λεκτικά … πρώτα ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και μετά ΠΑΙΔΙΑ …. αυτά και καλή λευτεριά …

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ GEODETIS 25/03/2011 12:27:42

      να βάλω και έναν τόνο στο παιδία διότι διαβάζετε και ως προτροπή προς τεκνοποίηση : ))) κάτι που δεν είναι κακό διότι έχουμε και το δημογραφικό πρόβλημα …

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ GEODETIS 25/03/2011 12:35:26

      Είναι ακριβώς έτσι: η έννοια της συλλογικής ευθύνης είναι αστεία, είναι φασιστική, είναι βαθιά αντιδημοκρατική

  4. man8os avatar
    man8os 25/03/2011 12:20:28

    Και ολη η ακατασταση που ζουμε σημαινει 3 πραγματα.
    1)Κατταρευση του δικομματισμου
    2)Ενισχυση των ακρων
    3)Απαξιωση του μοντελου της δυτικης δημοκρατιας
    Για αυτο ειναι αναγκη και οχι επιθυμια να καταιβει η ΝΔ στο πεζοδρομιο μαζι με τον κοσμο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ man8os 25/03/2011 12:22:00

      κατέβει

      • xmmm avatar
        xmmm @ anonymous 25/03/2011 12:34:11

        ακριβως το σαλονι μας τελειωσε οταν υπογραφτηκε ο εξανδραποδισμος μας.

  5. Rote Phane avatar
    Rote Phane 25/03/2011 12:22:01

    Μικρε Οδυσσεα μηπως εισαι κρυφοκουμμουνιστης1
    Χαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Rote Phane 25/03/2011 14:16:18

      Αφού γράφω στην "Πράβδα" είναι επόμενο...

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 25/03/2011 12:39:35

    "Πολιτικοί που είχαν συνηθίσει σε μια δουλοπρεπή συμπεριφορά εκ μέρους του κόσμου, απορούν και εξίστανται για αυτό που βιώνουν"

    βαλτε πλαι τη δηλωση Χατζηδακη για το ξυλο που εφαγε..
    με τη δηλωση Παγκαλου που απλα τον εβρισαν και του πεταξαν γιαουρτια..

    ο Χατζηδακης δεν κατηγορησε κανεναν,,παρολο το ξυλο,,απλα ειπε οτι οτι η βια δεν ειναι λυση,,μιλησε πολυ ταπεινα..

    ενω ο Παγκαλος επιτεθηκε βριζοντας

    να ειμαστε δικαιοι..

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Aggelos 25/03/2011 14:27:43

      Πολύ εύστοχη παρατήρηση

    • Tassos avatar
      Tassos @ Aggelos 25/03/2011 15:07:01

      Ο Χατζηδάκης έδωσε το πράσινο φως να τον ξαναβαρέσουν. Ξέρεις γιατί δεν τον νοιάζει? γιατί είναι κονομημένος. Στα @@ του αν φάει και καμμιά ψιλή.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Tassos 25/03/2011 15:56:30

        Δεν ειναι αυτο.Ο Χατζηδακης ειναι εκπροσωπος μιας τασης και ενος κομματος που εχει συνηθισει να τρωει ξυλο ή και να δολοφονειται και να μη ζηταει το λογο ενω ο Παγκαλος οχι.

  7. brankaleon avatar
    brankaleon 25/03/2011 13:53:11

    Και όπως λέει ο λαϊκός βάρδος:
    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ Τ' ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ Τ' ΑΡΜΑΝΙΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΧΑΡΜΑΝΙΑ.

    Πολιτικοί ενιαύσιας θητείας.
    Γιατί όπως ξαναλέει και ο λαϊκός βάρδος:

    ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ
    ΜΑΣ ΕΣΚΙΣΑΝ ΤΑ ΦΟΝΤΙΑ,
    ΜΑΣ ΕΣΚΙΣΑΝ ΤΑ ΒΑΡΔΟΥΛΑ
    ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΑΙΩΝΙΑ.

  8. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/03/2011 18:50:26

    Στίς αρχαίες τραγωδίες, το ζητούμενο στο δράμα, ήταν η δικαιοσύνη. Την έδινε, ο απο μηχανής θεός. Στον χριστιανισμό, ο πήχυς ανέβηκε και το ζητούμενο ήταν η αγάπη. Στην εποχή μας, της κατάπτωσης, το ζητούμενο ξέπεσε και περιορίσθηκε στην τιμωρία. Τόσο χαμηλά ξέπεσε το γένος των Ελλήνων; Εκβαρβαρώθηκε τελείως; Το δυτικό πρότυπο ζωής, πού στανεικά μας επέβαλλαν οι πνευματικοί μας ταγοί, λειτουργεί πιά τόσο ανασταλτικά στην σκέψη μας, πού μας εμποδίζει να δούμε τον άνθρωπο και όχι τον ίσκιο του;
    Δείτε την καθημερινότητα και βγάλτε την κρίση σας. Καταντήσαμε πιά τελείως ανίκανοι, να προτείνουμε ένα δρόμο, πού ταιριάζει στην ψυχοσύνθεσή μας;

  9. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 26/03/2011 04:02:47

    @ ΜΟ
    Συμφωνώ με το άρθρο σου.

    Οπότε είμαι αναγκασμένος να συμφωνήσω και με την πρόταση του ολίγιστου δημοσιοσχεσίτη Αβραμό οτι οι υποψήφιοι για τα ψηφοδέλτια της ΝΔ πρέπει να βγούν απο την Βάση !!!!!!