#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2010 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tο βλαχομπαρόκ lifestyle αντιμετωπίζει κι αυτό οικονομικά προβλήματα



Σύμφωνα με το blog enimerosi24.gr, επανέρχονται στο προσκήνιο οι φήμες που θέλουν τον Κώστα Γιαννίκο ν αποχωρεί απο το "Alter". Γράφει συγκεκριμένα: Έντονες φήμες από την προηγούμενη εβδομάδα θέλουν τον Κώστα Γιαννίκο του Alter να αποχωρεί από το σχήμα. Λέγεται ότι μέχρι τον Απρίλιο θα αποτελεί παρελθόν για τον σταθμό. Βεβαίως αν επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο, αναμένονται ντόμινο εξελίξεων και αντιδράσεων στο κανάλι του Περιστερίου το οποίο διέρχεται μία από τις σοβαρότερες κρίσεις από συστάσεως του. Η φράση που κυκλοφορεί στην πιάτσα και ακούγεται από όλο και περισσότερα χείλη είναι ότι «Το Alter στηρίζεται σε δύο τράπεζες» (βλ. Marfin και Πειραιώς).

Εάν επαληθευθεί η φημολογία ο Γιώργος Κουρής, θα μείνει με μοναδικό "περιουσιακό" στοιχείο τον Νίκο Χατζηνικολάου και την ομάδα του οι οποίοι έστησαν την πετυχημένη "Realnews" και τον "Real fm". Είναι ίσως οι μόνοι που μπορούν ν αντιμετωπίσουν την δεινή οικονομική κρίση στην οποία βρίσκεται το κανάλι που χρόνια τώρα επενδύει στη συνταγή Μαλέλη –σ΄ αυτό το βλαχομπαρόκ lifestyle.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι και το "Star" υποφέρει αυτή τη περίοδο από την ίδια βλαχομπαρόκ συνταγή καθότι υπάρχει lifestyle και lifestyle-ο ξιπασμός που αυτοαποκαλείται lifestyle και εξαντλείται στη κατινιά της κλειδαρότρυπας..


Τις τελευταίες μέρες ο Μαλέλης τρομαγμένος απο το δημιούργημά του, φώναξε τους συντάκτες για να τους εγκαλέσει για την… ποιότητα (δεν είναι ορθογραφικό λάθος) του ρεπορτάζ. Ο δάσκαλος που δίδασκε αίφνης αφυπνίσθη και καταγγέλει τον εαυτό του.


Αν η οικονομική κρίση βοηθήσει ν απαλλαγεί ο τηλεθεατής απέ τα τηλεσκουπίδια, είναι καλοδεχούμενη κι ας υποφέρουμε. Αν η οικονομική κρίση συμβάλλει στο ν΄ απαλλαγούμε από τους κηφήνες της κρατικής τηλεόρασης που παντελονιάζουν εκατομμύρια -από τους λογαριασμούς που πληρώνουμε οι μαλάκες στη ΔΕΗ- είναι καλοδεχούμενη.

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=896

ΣΧΟΛΙΑ

  1. krasnajia zvezda avatar
    krasnajia zvezda 14/01/2010 14:20:08

    Και ο επίσης βλαχο-μπαροκ Μάκης με το "Βέτο" του, ισχυρίζεται ότι έχει μεγάλο πρόβλημα. Σιγά τους εκδότες.

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/01/2010 14:30:19

    Απορώ γιατί ο κόσμος βλέπει ακόμα ειδήσεις στην τηλεόραση!!!
    Χθες είχαμε συνέλευση στην πολυκατοικία και όλοι μα όλοι κουβέντιαζαν τι λένε οι δημοσιογράφοι στην τηλεόραση σαν να ήταν Αμερικανοί Ευαγγελιστές των νοτίων πολιτειών βλέποντας Fox news και να χαίρονται.
    Τόσο βλάκες έχουμε γίνει πλέον;

    • maquis avatar
      maquis @ Νικόλας 14/01/2010 15:02:04

      Σιγά την απορια. Οταν ο κόσμος αυτός αγοράζει Πρωτο Θεμα, Real news(!!! σιγά τον τίτλο-εύρημα ), Espresso, Veto(άλλο εκτρωμα αλλά αυτος νόμισε οτι ακολουθεί πετυχημένη συνταγή, τι περιμένεις; Αυτο είναι το επίπεδο. Δες ποιοί διαβάζουν SUN στην Αγγλία να καταλάβεις. Εχουμε τις φυλλάδες που μας αξίζουν κι αυτές με τη σειρά τους φροντίζουν να διαμορφώνουν νέες γενιές ξεφτίλας. Ε, οι ειδήσεις ακολουθουν μη χάσουν κομμάτι της πίττας.

  3. kanis avatar
    kanis 14/01/2010 14:45:54

    Ηταν θέμα χρόνου να αποκαθηλωθούν τα παπαγαλάκια των εκάστοτε διαπλεκομένων.
    Οτι έγινε ...έγινε, όμως.
    Από εδώ και πέρα να δούμε, τι προδιαγράφεται!
    Το κοινό είναι εγγράματο πλέον, έχει απαιτήσεις, κρίση και δεν καταπίνει άλλα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες!
    Το lifestyle και τα golden boys & girls ανήκουν στο φαύλο παρελθόν.

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ kanis 14/01/2010 15:53:28

      "Το κοινό είναι εγγράματο πλέον, έχει απαιτήσεις, κρίση και δεν καταπίνει άλλα φύκια για μεταξωτές κορδέλλες!"

      Σε ποιά χώρα;

      Καλό είναι που εσύ το βλέπεις έτσι αλλα κοίτα και λίγο γύρω σου.

    • Swell avatar
      Swell @ kanis 14/01/2010 19:06:42

      Γι' αυτό ψήφισε ΓΑΠ το κοινό; Επειδή είναι εγγράμματο;

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 14/01/2010 14:51:44

    Φάκτορα θερμή παράκληση,
    βγάλε τη φωτό με αυτές τις τηλεφάτσες σε παρακαλώ προτού σπάσω το μόνιτορ.

    Βάλε καλύτερα καμμιά καλλιτεχνική, με τίποτε ωραία παιδιά, ξέρεις εσυ, σου έχω εμπιστοσύνη...

    • Me the Greek avatar
      Me the Greek @ Αγανάκτηση 14/01/2010 16:02:44

      μηνύτωρ στην δικιά μας γλώσσα.

  5. theo1611 avatar
    theo1611 14/01/2010 18:52:03

    Εμένα πάντως η Χούκλη δεν μου μοιάζει για βλαχομπαρόκ.

    ΥΓ: Κανένα υπονοούμενο για τους υπόλοιπους, απλώς εντοπίζω αυτό που μου χτύπησε παράταιρο στον scanner του ματιού μου σε σχέση με τον τίτλο. Πως λένε η πρώτη εικόνα μένει?

  6. vachus avatar
    vachus 14/01/2010 22:52:32

    kalo psofo sta lamogia!!!

  7. gretel avatar
    gretel 15/01/2010 08:44:41

    Βλαχομπαρόκ – ξεβλαχομπαρόκ, οι χρυσοί μισθοί των χούχληδων, λυριτζήδων, οικονόμου, τσαπανίδου (21- 30.000) είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ!!!!!
    Πότε θα σταματήσει αυτό το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ΄΄΄΄

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ gretel 15/01/2010 09:35:51

      Η ΕΡΤ έχει να ανταγωνιστεί τα ιδιωτικά κανάλια στην προσέλκυση ικανών δημοσιογράφων και στελεχών. Οι προβεβλημένοι ("φίρμες") λογικό είναι να παίρνουν αμοιβές αντίστοιχες με αυτές των προβεβλημένων του ιδιωτικού τομέα. Η Χούκλη, ας πούμε, υπερέχει της Τρέμη σε κύρος και απήχηση. Οι Λυριτζής-Οικονόμου υπερέχουν του Αυτιά σε κύρος και απήχηση. Αν θέλετε να θαφτεί η ΕΡΤ, πάρτε συμβασιούχους των 700 ευρώ στη θέση των διάφορων επιτυχημένων και σοβαρών που έχει αυτή τη στιγμή η ΕΡΤ.

      Αλλά βασικά ο στόχος της ΓΑΠειας διακυβέρνησης είναι να διώξουν αυτούς για να φέρουν ελεγχόμενους. Προς το παρόν δεν τους βγαίνει, αλλά όσο ο φαιδρός παλαιοπασοκικός λαϊκισμός συνεχίζεται, ποτέ δεν ξέρεις, κάποτε θα φέρει αποτέλεσμα.

    • gretel avatar
      gretel @ gretel 15/01/2010 10:46:19

      Ε, όχι των….700 ευρώ….Έλεος! κανείς δε λέει αυτό. Αλλά όχι και αυτά τα θηριώδη ποσά όταν περικόπτεται η ψωροσυνταξούλα της μάνας μου! Άλλωστε, δεν νομίζω ότι οι προαναφερθέντες (τα αγοράκια) δεν έχουν δώσει αφορμές για να θυμηθεί κανείς την περίφημη ταινία «Άνθρωπος για όλες τις Εποχές!...

    • abebab avatar
      abebab @ gretel 15/01/2010 20:25:19

      Χώρια στο φαγητό, μαζί στο λογαριασμό…

  8. theo1611 avatar
    theo1611 15/01/2010 15:40:01

    Επώνυμε,

    Με κάλυψες απολύτως!!!

    ΥΓ:
    Επειδή τα πάντα είναι θέμα σύγκρισης, όπως σωστά επισημαίνεις, καλό θα ήταν να γνωρίσουμε τις αντίστοιχες αμοιβές των αστέρων των ιδιωτικών καναλιών. ¨Οταν ήμουν στην Αμερική, τη δεκαετία του 80, γνώριζα ότι ο Pat Jennigs έχει ετήσιο συμβόλαιο 1.800.000 δολλάρια με το ABC, o Dan Rather τόσο με το CBS, και ο παρουσιαστής του δελτίου ειδήσεων ενός τοπικού καναλιού της Βοστώνης 600.000 δολλάρια, κλπ κλπ. Όπως δηλαδή για τους μπασκετμπωλίστες, τους παίκτες του football, του baseball, του hockey, κλπ.


    Όταν λοιπόν ο Χατζηνικολάου ή η Τρέμη, κλπ, τα ρίχνουν στην ΕΡΤ για τη Χούκλη (η ο Παπαγιάννης του EXTRA), εμμέσως βεβαίως και μαζί με τα ξερά χωρίς διαφοροποίηση, να βγούν και να πουν το συνολικό συμβόλαιό τους (και το πάνω και το κάτω από το τραπέζι, αν υπάρχει) και μετά να πυροβολήσουν!!!

    Τους έπιασε ο πόνος για όλα τα συμβόλαια της ERT anejair;etvw, λες και δεν μπαίνει και κρατικό χρήμα και σ' αυτών την τσέπη, με έμμεσο τρόπο. Λες και αυτοί φέρνουν συνάλλαγμα στη χώρα!!!

  9. abebab avatar
    abebab 15/01/2010 20:38:34

    Τίποτε δεν θα περικοπεί σ’ αυτούς, ας μην ανησυχούν …
    Όπως δεν θα περικοπούν οι «αποζημιώσεις» των βουλευτών, των δημάρχων, των γενικών γραμματέων….
    Όπως δεν θα περικοκοπούν οι συντάξεις της εργατοπατερικής αριστοκρατίας και τα διάφορα επιδόματα που παίρνουν οι συνδικαλιστές.
    Όπως δεν θα κοπούν οι χαριστικές ρυθμίσεις υπέρ εφημερίδων, ραδιοφώνων και τηλεοράσεων.
    Αυτοί ας μην ανησυχούν….