#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tι ζητά η Χίλαρι αυτή την εποχή στην Ελλάδα;



Τι γυρεύει η αλεπού στο παζάρι, ή ελληνιστί τι ζητά η Χίλαρι αυτή την εποχή στην Ελλάδα;

Στις 17 και 18 Ιουλίου θα μας κάνει την τιμή να μας επισκεφτεί η αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Χίλαρι Κλίντον αφού το προηγούμενο διήμερο περάσει και από την Τουρκία. Σύμφωνα με ανακοίνωση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, η κ. Κλίντον θα μεταβεί στην Τουρκία, όπου θα συμμετάσχει στις συναντήσεις της Ομάδας Επαφής για τη Λιβύη και θα διεξάγει διμερείς επαφές με Τούρκους αξιωματούχους.
Κατά την επίσκεψή της στην Τουρκία, η υπουργός θα συναντηθεί με τον πρόεδρο Γκιουλ, τον πρωθυπουργό Ερντογάν, τον υπουργό Εξωτερικών Νταβούτογλου και άλλους πολιτικούς ηγέτες για να συζητήσει τα ζητήματα της Λιβύης, της Συρίας, καθώς και ένα «πλήρες φάσμα» των κοινών διμερών και πολυμερών ζητημάτων.

Στη συνέχεια, σύμφωνα με την ανακοίνωση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, η Χίλαρι Κλίντον θα βρίσκεται στις 17 και 18 Ιουλίου στην Ελλάδα, όπου θα έχει συναντήσεις με τον πρόεδρο Κ. Παπούλια, τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου, τον υπουργό Εξωτερικών Στ, Λαμπρινίδη και πολιτικούς ηγέτες για να συζητήσει «θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος».

Αυτό το «αμοιβαίου ενδιαφέροντος» είναι που μας τρομάζει. Άραγε έρχεται για να δώσει εντολές στη φιλική προς τις ΗΠΑ κυβέρνηση, ή δε θέλει να φάνε ολάκερη την πίτα οι Γερμανοί και οι Γάλλοι. Διότι οι ευκαιρίες και τα φιλέτα της Ελλάδας θα είναι πολλά και θα ενδιέφεραν την αμερικανική κυβέρνηση να παίξει ενεργό ρόλο στα νέα δεδομένα.

Και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε το ρόλο που παίζουν οι τρεις αμερικανικοί οίκοι στο παιχνίδι με τη χρεοκοπία της Ελλάδας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/07/2011 09:58:10

    Καλώς τα παιδιά τα δικά μας...Είπαμε, ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται (αφού αυτός την δημιούργησε).Κυρία Υπουργέ, πότε με το καλό η δημιουργία του "ανεξάρτητου" κράτους του Βορείου Ιράκ που θα περιλαμβάνει τμημα της Ανατ. Τουρκίας και της Συρίας; Πότε με το καλό η αναγνώριση της "Μεγάλης Αλβανίας" μετά την ενσωμάτωση του Κοσσυφοπεδίου;Θα μας επιτρέψετε κυρία Υπουργέ να έχουμε Α.Ο.Ζ.προς ανατολάς ή μόνο προς νότον (βλ.Λιβύη) και σε πόσα ναυτικά μίλια εξυπηρετούνται τα συμφέροντά σας;Κυρία Υπουργέ, από το συνολικό δημόσιο χρέος μας, πόσα δις οφείλονται σε αμερικανικές τράπεζες και funds; "Ως ευ παρέστητε" κυρία Υπουργέ, μην ανησυχείτε διόλου, εδώ θα είναι οι παρατρεχάμενοί σας να σας υποδεχθούν "εν χορδαίς και οργάνοις"

    • M.Γ avatar
      M.Γ @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/07/2011 11:38:36

      Αγαπητε φιλε, τα ειπατε ολα με λιγες λεξεις. Θα προσεθετα μονο πως η κ. "υπουργος", διαπιστωνοντας την εμφανη καταρρευση του ΓΑΠ και Σια, μαλλον θελει να λαβει διαβεβαιωσεις κι' απο την επομενη παρεα οτι θα τηρηθουν οσα
      εχουν ηδη συμφωνηθει.

  2. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 09/07/2011 10:08:28

    Η ορθότερη διατύπωση του τίτλου θα ήταν: «Τι ζητά η αλεπού αυτή την εποχή στο παζάρι;»

    • Μπολιβάρ avatar
      Μπολιβάρ @ Μπολιβάρ 09/07/2011 10:14:51

      Συγγνώμη... Έγραψα το παραπάνω σχόλιο πριν διαβάσω το κείμενο. Ο τίτλος και η φωτογραφία των δύο «συνεταιρακίων» έφτασε για να καταλάβω τα πάντα. Μπορείτε να το σβήσετε.

  3. ikaros avatar
    ikaros 09/07/2011 10:51:35

    Έρχεται η συμπατριώτισσα Χίλαρι να ελέγξει τα κέρδη της WALL STREET από το FAST TRACK ως συνέπεια του δόγματος του Σοκ που εφαρμόζει ο Δημοκρατικός (Democratic πάρτυ... ξεπουλήματος) Κυβερνήτης της Πολιτείας της Ελλάδας.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/07/2011 11:13:02

    Καλημερα,
    το ταξιδι ειναι Τουρκια - Ελλαδα - Νεο Δελχι. Business Trip.

    Εγω λεω οτι θε ευλογησει την ΕλληνοΙσραηλινη συνεργασια η οποια μεχρι σημερα δεν εχει παρει την καταλληλη ευλογια !!

    Στην Τουρκια θα εχει συναντηση για τη Λιβυη !!! ω ναι.. οι Τουρκοι θα μαζεψουν ΥΠΕΞ απο ΕΕ και οχι μονο, τους αντικαθεστωτικους της Λιβυης κλπ
    Η ευλογημενη "λακουβα" της Μεσογειου εχει γινει το θεατρο του καθε δοσατζη.
    Η Τουρκια σε ρολο τροχονομου για Λιβυη, η Ελλαδα σε ρολο καρπαζοεισΠΡΑΚΤΟΡΑ.!!!!

    Στο Νεο Δελχι, "συνεργασια των δυο μεγαλυτερων Δημικρατιων του Κοσμου" σε θεματα τρομοκρατιας??, χαχαχ, ΑΜΥΝΑΣ, Κλιματικης Αλλαγης ( αυτο το brief θα το εχει παρει απ το ΓΑΠ.... χαχαχα ) και τελος ανταλλαγη τεχνολογιας και επιστημονικης καινοτομιας.-

    Οσον αφορα τον πελατη Ελλαδα και εφοσον δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΠ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟ ΔΕΛΧΙ, εχοντας το shopping list οπως ολοι οι ΤΟΚΟθελητες, θα ξεσκαρταρει την πλεμπα και θα κανει ενα σορτ λιστ το οποιο ο αγγελιοφορος ΓΑΠ θα δωσει στον καθεστωτικο Μπεννυ για τα περετερω.

    Πιστευω οτι θα ενδιαφερθει και για τις Τραπεζες.... λεω εγω τωρα.

    Σε ολα τα παραπανω ΦΥΣΙΚΑ η γονατιστη Ελλαδα του ΓΑΠ θα κραταει σημειωσεις... και θα πουλησει Πρασινη στηριξη των πρασπαθειων του και αγαστη παραδοσιακη συνεργασια με τις ΗΠΑ, και ολγον Ελληνοτουρκικα.

    Ελληνοαμερικανική Σταχτη δλδ, απο το ηφαιστιο της χρεσονησου του Αιμου.

    Οταν εχεις μαθει απο μικρος να σου τα πρισφερουν ολα, απο το "επιθετο" μεχρι το κανω και το γλειφιτζουρι, πως να "ζητας" κατι.... δεν το χεις ρε παιδι μου...
    πως να απαιτεις? αν ρωτησεις το ΓΑΠ τι σημαινει "στυλωνω τα ποδια" θα σου πει " σημαινει τα εχω γυνασμενα σαν τους στυλους της ΔΕΗ".
    Το δε "μουλαρωνω" θα το εχει στο καραβιδομυαλο του ως κατι κακο απο την Αραβια.

    ΠΠ

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/07/2011 13:07:48

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΕΣ???

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/07/2011 13:52:04

    Πάντως, με Πασοκ/Παπανδρέου και ΣΙΑ στη κυβέρνηση, τίποτα καλό δεν προοιωνίζεται γιά την Ελλάδα απ΄ αυτές τις συναντήσεις. Γιά τη Τουρκία μπορεί...

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/07/2011 15:37:08

    Θα έρθει για ΄΄ψώνια΄΄...εκλεκτά κομμάτια σε χαμηλές τιμές..

  8. AZ avatar
    AZ 09/07/2011 18:56:26

    Τι θελει η "κερατού" στο παζάρι? Μαλλον το οικοπεδο....

  9. Kyriakos avatar
    Kyriakos 09/07/2011 22:03:05

    ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΝΤΗΛ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΟΘΡΗΣΚΟ ΤΗΣ ΤΖΕΦΡΕΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΘΡΕΜΜΕΝΟ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟ ΑΝΤΩΝΗ.ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ

  10. PELIAS avatar
    PELIAS 10/07/2011 13:34:32

    Και για τα πετρέλαια τίποτε κυρία Κλίντον; Θα τα αφήσετε στο έλεος του Θεού; Και τις ΑΟΖ; Με αυτές τί θα κάνετε; Και οι 7 αδελφές τί γίνονται; Θα μας έλθουν ή μήπως ο Πούτιν θα στήσει εκεί τα πρώτα τρυπάνια; Με τους Τούρκους έχετε κάνει συμφωνίες; Και με τους Εβραίους μήπως;

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ. Τίποτε δεν κρύβεται, γιατί δέν μπορεί να κρυφτεί. Το βρακί σας κυρία Χίλαρυ έχει ήδη λερωθεί και θα πάψει να είναι λερωμένο μόνο όταν βάλετε με τις ευλογίες της Ε.Ε. χέρι στα ελληνικά πετρέλαια.

    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ; Αν ΟΧΙ θα ζήσουμε δούλοι άλλους μερικούς αιώνες.

    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς λοιπόν και χωρίς κομματικούς χρωματισμούς και προσανατολισμούς. Δηλαδή με ελληνικούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς. Και καλή επιτυχία!

    ΠΕΛΙΑΣ