#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tην Ελλάδα φοβόντουσαν, αλλά από την Ισπανία θα τη βρουν...



Μπορεί η Ισπανία να ανήκει κι αυτή στα λεγόμενα Pigs, αλλά δεν έχει ακόμη παραδοθεί στις ορέξεις του ΔΝΤ και των διεθνών τραπεζιτών, υπογράφοντας κάποιο ταπεινωτικό μνημόνιο, όπως καλή ώρα κάποιοι…

Παρόλα αυτά, ο ισπανικός λαός αποδεικνύει ότι πάνω απ όλα είναι μεσογειακός, και έχει βγει στους δρόμους για να προλάβει τα χειρότερα.

Χιλιάδες λαού, εδώ και αρκετές ημέρες, έχουν καταλάβει τις κεντρικές πλατείες των ισπανικών πόλεων, διαδηλώνοντας, και αποφασισμένοι να παραμείνουν στις  «αγωνιστικές» επάλξεις τουλάχιστον μέχρι την ερχόμενη Κυριακή, ημέρα των αυτοδιοικητικών εκλογών.

Χωρίς  τη στήριξη κανενός κόμματος, οι νέοι και νέες της Ισπανίας κατέβηκαν στο δρόμο αυθόρμητα, εκμεταλλευόμενοι το νέο όπλο της διαδικτυακής κοινωνικής δικτύωσης. Και με μόνο εφόδιο τον ενθουσιασμό τους, δίνουν ένα μάθημα τόσο στις κυβερνήσεις ολόκληρης της Ευρώπης, όσο και στις απρόσωπες χρηματαγορές, οι οποίες τρέμουν μη τυχόν και το ισπανικό παράδειγμα ακολουθήσουν κι άλλοι…

Οι πολιτικοί της χώρας πιάστηκαν εξ απήνης, και αντέδρασαν με αμηχανία. Τα γεγονότα τους πρόλαβαν και τους ξεπέρασαν. Οι συγκεντρωμένοι όμως δηλώνουν: «Δεν είμαστε με κανένα κόμμα, δεν ενθαρρύνουμε τον κόσμο να μην ψηφίσει στις εκλογές της Κυριακής αλλά αυτό που θέλουμε είναι να ακουστεί η φωνή μας, να αποσαθρωθεί το σύστημα που είναι στα χέρια των τραπεζιτών, να πούμε όχι στον δικομματισμό και στη διαφθορά».

Όλοι μιλάνε για μια «ισπανική άνοιξη», όμοια με εκείνη που συγκλόνισε, και που συνεχίζει να συγκλονίζει τη βόρεια Αφρική και τη Μέση Ανατολή. Μόνο που στη περίπτωση της Ισπανίας, το κίνημα αυτό της ειρηνικής αντίστασης ονομάστηκε Democracia Real Ya (Αληθινή Δημοκρατία Τώρα), από το όνομα της οργάνωσης πολιτών, την Μ15, δηλαδή 15 Μαΐου, οπότε  και  ξεκίνησε η κινητοποίηση.



Και τι λένε; Τι ζητάνε; Το παρακάτω απόσπασμα από τη διακήρυξή τους, τα λέει όλα:

«Είμαστε ανώνυμοι αλλά χωρίς εμάς τίποτα δεν θα μπορούσε να υπάρξει, καθώς εμείς κινούμε τον κόσμο. Αν σαν κοινωνία μάθουμε να μην εμπιστευόμαστε αφηρημένες οικονομικές αποδόσεις, που ποτέ δεν ωφελούν τους πολλούς, μπορούμε να εξαλείψουμε τις καταχρήσεις και τις ελλείψεις από τις οποίες σήμερα όλοι υποφέρουμε. Χρειάζεται μια ηθική επανάσταση... Είμαστε άνθρωποι, όχι προϊόντα σε μια αγορά…

Για όλα τα παραπάνω, είμαστε εξοργισμένοι.
Νομίζουμε ότι μπορούμε να τα αλλάξουμε όλα…
μαζί μπορούμε.
Παρέα. Είναι δικαίωμά μας».

Στην Ισπανία, η ανεργία συναγωνίζεται την λαϊκή αγανάκτηση έχοντας σκαρφαλώσει στο 21.20%. Στους νέους κάτω των 25, το ποσοστό αγγίζει το 45%. Η χώρα είναι ένα καζάνι που βράζει. Και ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί η σκληρή λιτότητα, ούτε υπογράφηκε κάποιο ανάλγητο και προδοτικό μνημόνιο. Αυτό προσπαθούν να προλάβουν οι νέοι της χώρας. Για αυτό και η συγκεκριμένη (ειρηνική προς το παρόν) αντίδραση φοβίζει πολλούς. Και η  ανησυχία τους έχει να κάνει με τον φόβο ότι η λαϊκή οργή μπορεί να ξεχειλίσει, και να πραγματοποιηθούν οι εφιάλτες του «συστήματος», ενός συστήματος που θεωρεί τις αγορές και όχι τους ανθρώπους ως προτεραιότητα.

Και όπως φαίνεται, την Ελλάδα φοβόντουσαν, αλλά από την Ισπανία θα τη βρουν…

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SharK avatar
    SharK 20/05/2011 22:18:37

    το σεβασμό μου! αυτός είναι πράγματι λαός και όχι πληθυσμός...

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ SharK 20/05/2011 22:40:20

      Και το δικο μου σεβασμο και πολλες υποκλισεις!!!! εμεις ειμαστε τα παραδειγμα προς αποφυγη για ολους!!!!παρτακηδες μεχρι αηδιας,μεσα στη λαμογια και τον ωχαδερφισμο,αρκει να μην πειραξουν εμας....Δεν ειμασταν ετσι,καθομαι και αναλογιζομαι μερικες φορες,τι,και ποιος εφταιξε για να καταντησουμε ετσι..ξερει κανεις?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Εφιαλτης 20/05/2011 23:53:50

        Εμάς μας αρκεί να απολυθούν 200.000 ΔΥ μόνο και μόνο επειδή δεν γίναμε εμείς. Και αυτοστιγμεί θα λυθούν όλα τα προβλήματα της χώρας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Εφιαλτης 20/05/2011 23:58:12

        ...Δεν ειμασταν ετσι,καθομαι και αναλογιζομαι μερικες φορες,τι,και ποιος εφταιξε για να καταντησουμε ετσι..ξερει κανεις?...

        20 χρόνια Ρούλα Κορομηλά, Νίτρο, Ντάουν Τάουν, Λαμπίρη, Πάνια, Νίνο, Γονίδης, Εσπρέσσο, Γκόλ, χαζοχαρούμενα σήριαλ, κλπ.
        Φτάνουν ή θέλεις κι άλλα;

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Strange Attractor 21/05/2011 00:29:23

          Υπεραρκετά είναι. Μη συνεχίζεις άλλο. Με αυτά που λες, "μαύρη, μαύρη, μαύρη μού 'χεις κάνει τη ζωή μου".

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Αυριανιστής 21/05/2011 00:31:48

            Βάλε τους Godspeed You Black Emperor στο πικάπ, πιες και ένα αψέντι, και θα στανιάρεις για τα καλά...

          • Xmm avatar
            Xmm @ Strange Attractor 21/05/2011 01:38:19

            ++ να αρχίσουμε την αξιοποιιηση της δημόσιας περιουσίας απο της τηλεοπτικες συχνότητες που της σχοινί καταπατήσεις. Ως τότε κανένας απολυμενος καιμιαμμειωση.

            Δηλ. Είμαστε αναγκασμένοι να ακούμε τις βλακείες του αλαφουζεικου κάθε βράδυ τζάμπα;

        • ΝΑΥΤΗΣ avatar
          ΝΑΥΤΗΣ @ Strange Attractor 21/05/2011 08:50:01

          Σωστοτατος!!!

  2. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 20/05/2011 22:34:16

    "Χωρίς τη στήριξη κανενός κόμματος"...εδώ είναι όλο το ζουμί.
    Όταν ωριμάσουμε (αν ποτέ) όσο και οι Ισπανοί και γυρίσουμε την πλάτη σ'αυτούς που νομίζουν ότι είμαστε πρόβατα και μας παρκάρουν στο Σύνταγμα κατά βούληση (επειδή τους επιτρέπουμε να μας υπολογίζουν ως τέτοια) τότε και μόνο τότε θα έχουμε ελπίδα!

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/05/2011 22:34:40

    Τώρα που κάηκε και το χαρτί της Αλ Κάιντα, να δούμε ποιον άλλον μπαμπούλα θα εφεύρουν για να κλείσουν τον κόσμο στα σπίτια του.

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 20/05/2011 22:36:04

    ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΑΜΑΣΗΤΑ ΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.....

  5. john avatar
    john 20/05/2011 22:36:32

    ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΜΠΑΧΑΛΟ ,Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ .

  6. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 20/05/2011 22:39:11

    ασε ρε JOHN...παρωπίδες από πού ψωνίζεις;

  7. john avatar
    john 20/05/2011 22:42:16

    DEN EIMAI PASOK DEN KATALABES THEOXARI THN PRAGMATIKOTHTA GRAFV,DEXIOS EIMAI

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ john 20/05/2011 22:43:07

      ίσως έπρεπε να είμαι πιο σαφής τότε, "γαλάζιες παρωπίδες"...

  8. sawas avatar
    sawas 20/05/2011 22:44:30

    Τότε ήταν η ιδέα της επανάστασης (τύπου Ισπανίας σήμερα) "όνειρο".....
    h**p://www.antinews.gr/2011/02/24/87370/
    Σήμερα? Αναγκαιότητα!!!!!

  9. Θετταλός avatar
    Θετταλός 20/05/2011 22:45:30

    Εδώ κλείνουν στρατόπεδα που στο κάτω κάτω στηρίζουν και τις τοπικές οικονομίες, συγχωνεύουν υπηρεσίες, απειλούν με απολύσεις, γιατί δεν υπάρχουν λεφτά.
    Ανοίγουν όμως 14 κέντρα υποδοχής μεταναστών. Πού βρήκαν γι΄αυτούς τα λεφτά;;;;;;;; Τι παίζεται τελικά με αυτή την ιστορία;;;;;;;;;;;;;;

    • Πητ avatar
      Πητ @ Θετταλός 20/05/2011 23:04:57

      Δηλ. για να ζήσει η καφετέρια στο χωριό πρέπει κάθε οικογένεια να ξοδεύει 1.000 ευρώ το μήνα όταν ο γιος είναι στρατό; Άσε με τις τοπικές κοινωνίες γιατί αυτές είναι στην καρδιά του προβλήματος. Η τοπική κοινωνία θέλει στρατόπεδο, θέλει ΤΕΙ, δεν θέλει χωματερή. Βολεύονται και στο στρατό που κάνουν περισσότερους αξιωματικούς και πλήρωνε μα#$%^. Αντί να εκμεταλλευτούμε τα πλεονεκτήματα του μνημονίου και να πολεμήσουμε τα μειονεκτήματα του, συνεχίζουμε στον ίδιο δρόμο που μας οδήγησε εδώ. Είμαστε για λύπηση.

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ Πητ 20/05/2011 23:14:40

        Για πες μου ένα πλεονέκτημα του μνημονίου ;;;;;
        Ας ζήσει το χωριό με τους μετανάστες τότε. Αν στην Πάτρα που είναι μεγάλη πόλη προσπάθησαν να βιάσουν μία γυναίκα φαντάσου τι έχει να γίνει στο χωριό.

        • Πητ avatar
          Πητ @ Θετταλός 20/05/2011 23:24:17

          Το ότι θα μπει τέλος στους 17,8 μισθούς στα ΕΛΠΕ με τη μισή παραγωγικότητα δεν είναι πλεονέκτημα; Κάτι επιδόματα άγαμων θυγατέρων και καταμέτρησης κερμάτων δεν είναι πλεονέκτημα; Ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν μονιμότητα θα εισπράττουν επιτέλους το ίδια με τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν είναι πλεονέκτημα;
          Το χωριό για να ζήσει έχει τα χωράφια, χωρίς βέβαια επιδοτήσεις, αλλά με βάση την προσφορά και τη ζήτηση.
          Πότε ακριβώς αστυνόμευσαν στρατιώτες χωριά; Ο βιασμός στην Πάτρα είναι τελείως άσχετος με το θέμα των στρατοπέδων.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πητ 20/05/2011 23:51:45

            Απίστευτο, προβάλεις επιχειρήματα που αναμασούν ο Στούπας και ο Σταυρίδης στο capital.gr. Ξύπνα άνθρωπε μου, το αντισυνταγματικό μηνμόνιο και η εξευτελιστική δανειακή σύμβαση (παράνομη σε όλα της) έγινε για να υποδουλωθούμε. Μας στερεί από τα μέσα σωτηρίας μας, δε μας τα δίνει.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:10:00

            Μαυρίδης, όχι Σταυρίδης

          • Πητ avatar
            Πητ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:11:13

            Και ποια ακριβώς είναι τα μέσα σωτηρίας μας; Το ανύπαρκτο πετρέλαιο που χρειάζεται 10 χρόνια για να αρχίσει η εξόρυξη του ή τα 600 δις στην Ελβετία που δεν είναι ούτε 30; Όσα κι αν έκλεψαν οι πολιτικοί αν δεν μοίραζαν ένα μεγάλο κομμάτι του πλούτου δεν θα άντεχαν ούτε ένα χρόνο στην εξουσία, πόσο μάλλον 37. Διαφωνείς με αυτά που λέω; Θεωρείς ότι τα παραπάνω επιδόματα πρέπει να εξακολουθήσουν να υπάρχουν;

          • Θετταλός avatar
            Θετταλός @ Πητ 21/05/2011 00:59:17

            Ποιό κομμάτι του πλούτου και πού το μοίρασαν τέλος πάντων και τώρα δεν έχουμε σάλιο;
            Οι ΔΥ φταίνε που οι ιδιωτικοί δεν πληρώνονταν καλά;

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πητ 21/05/2011 01:14:12

            Μάλλον δεν παρακολουθείς τις εξελίξεις, ούτε και τις απόψεις και αναλύσεις που βγαίνουν και σε αυτό το φόρουμ.
            Για να υπάρχει σωτηρία πρέπει να προέρχεται από εμάς για εμάς, εξωτερικές παρεμβάσεις μπορούν να είναι ωφέλιμες μόνο σαν βοήθεια πολιτικής και οικονομικής μορφής.
            Το μνημόνιο, εξασφαλίζει την πολιτική μας ομηρία, η δανειακή σύμβαση την οικονομική μας υποδούλωση στερώντας μας ακόμη κι από λύσεις δανεισμού από Κίνα, Ρωσία κ.α. Τί να πρωτολέω που δεν τα έχουν γράψει κι άλλοι εδώ μέσα. Ολόκληρα βιβλία έχουν ήδη κυκλοφορήσει όπου επιστήμονες ξετίναξαν το όλο πλαίσιο. Σου τα γράφω πολύ απλά.

            Κι έρχονται μετά από ένα χρόνο παρανομίας κι αποτυχίας και μας λένε να πουλήσουμε κι από πάνω... τί; Εταιρίες που φέρνουν ζεστό χρήμα στα κρατικά ταμεία! Κι επειδή είναι κερδοφόρες και σε στρατηγικούς τομείς θέλουν να τα αρπάξουν κάποια διεθνή κι ελληνικά λαμόγια σε εξευτελιστικές τιμές. Γι' αυτό τα παπαγαλάκια των νταβατζοΜΜΕ απαξιώνουν ΔΕΗ, ΕΛΠΕ κα. και άλλες κερδοφόρες, εισηγμένες επιχειρήσεις, χωρίς να σου λένε ότι οι μισθοί εργαζομένων τους δεν επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό. Θέλουν να πουληθεί η πιο υγιής τράπεζα, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, να πουληθεί το Ταμείο παρακαταθηκών που δίνει και μέρισμα στα ταμεία, γενικά ότι μπορεί και σώζει την κατάσταση να περάσει σε χέρια ιδιωτιών. Όπως τους παραχώρησαν τα διόδια με κατάπτυστους νόμους και ποινικοποίηση από τον Ρέππα της μη πληρωμής. Το όλο σκηνικό κοροϊδίας δε περιγράφεται ούτε με βιβλία. Τί να πρωτολέμε πια..

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πητ 21/05/2011 01:19:46

            Πέστα Θετταλέ. Εδώ οι Τροϊκανοί βγαίναν και λέγαν ότι ποτέ δε ζήτησαν από την κυβέρνηση μείωση μισθών των ιδιωτικών υπαλλήλων. Η κυβέρνηση όμως το έκανε και παρά την αντίδραση σοβαρών οικονομικών αναλυτών που λέγαν ότι μάλλον αρνητικές συνέπειες θα έχει στην οικονομία.

            Βαράει κακώς τους ιδιωτικούς, να βαρέσει φυσικά και τους δημοσίους. Τελικά, ναί, έχουμε σοσιαληστική ισότητα. Και μια οικονομία υπό κατάρρευση αφού τόσο ο ιδιωτικός υπάλληλος όσο και ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας ασφυκτιούν όλο και περισσότερο.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πητ 21/05/2011 02:03:17

            Στα 119 εκατ. ευρώ ανήλθαν τα καθαρά κέρδη των Ελληνικών Πετρελαίων (ΕΛΠΕ) στο α΄ τρίμηνο του 2011 και τα συγκρίσιμα καθαρά κέρδη ανήλθαν σε 45 εκ. ευρώ αυξημένα κατά περίπου 5% σε σχέση με το α’ τρίμηνο του 2010.
            h__p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1975974

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Πητ 21/05/2011 10:02:15

            Ο κοινωνικός αυτοματισμός και ο κοινωνικός φθόνος πανταχού παρόντες. Τίποτε δεν έχετε καταλάβει. Τα "θετικά του Μνημονίου" είναι να μειωθούν οι αποδοχές των άλλων! Εύγε!

            Χρειάζεται βέβαια κάποιος εξορθολογισμός στο εύρος του Δημόσιου Τομέα, αλλά το Μνημόνιο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ αυτό! Κάνει κάτι άλλο! Γενική φτώχυνση του πληθυσμού, με αφορμή και πρόσχημα την ανάγκη ΚΑΠΟΙΟΥ εξορθολογισμού (όχι τη σφαγή που γίνεται σήμερα).

            Ξυπνήστε! Ό,τι εξορθολογισμό χρειάζεται, να τον κάνουμε μόνοι μας. Αν είναι να μας τον κάνουν Μνημόνιο, δεν μας χρειάζεται. Καλά ήμασταν και πριν.

          • aristotelis avatar
            aristotelis @ Πητ 21/05/2011 11:29:10

            @Αν τα ΕΛΠΕ είναι κερδοφόρα τι σε πειράζει πόσα παίρνουν οι υπάλληλοι. Το θέμα είναι να ανέβει γενικά το βιοτικο μας επίπεδο και όχι να πέσουμε όλοι για να έχουν μεγαλύτερα κέρδη τα golden boys των τραπεζών και των πολυεθνικών. Αυτό το σύστημα δεν είναι καπιταλιστικο, αντιθέτως είναι τα μάλα αντιπαραγωγικό γιατί ευνοεί τον πλουτισμό ορισμένων στελεχών που καμία σχέση με υγιή επιχειρηματικότητα δεν έχουν. Είδατε τι έγινε στην Aplle όταν έφυγε ο Jobs...Γνωρίζετε τους μισθούς των προέδρων και των μελών των Δ.Σ των τραπεζών...που δεν είναι τίποτα άλλο από απλοί υπαλληλίσκοι. Κατα τα άλλα φταίνει οι 2000 ευρών των Δ.Υ και των υπαλλήλων των ΕΛΠΕ

          • ΙΩΝΑΣ avatar
            ΙΩΝΑΣ @ Πητ 21/05/2011 16:32:31

            Το να πάρουν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι τις αποδοχές των δημόσιων συναδέλφων τους δεν το συζητάς βλέπω,ούτε το απαιτείς... Αν ψηφίζεις και βγάζεις κυβέρνηση για όλους τους Έλληνες, ας πρόσεχε η ...Δημοκρατία μας...

  10. john avatar
    john 20/05/2011 22:46:18

    ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ,ΟΜΩΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΗ ΔΕΞΙΑ

  11. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 22:54:54

    Αυτοί έχουν 500% ανεργία εδώ και πολλά χρόνια.

    Η Ισπανία είναι κλασσική περίπτωση χώρας που στους "αριθμούς" ευημερούσε αλλά η πλειοψηφία του κόσμου δυσκολευόταν να τα φέρει βόλτα αξιοπρεπώς. Τώρα γίναν και οι "αριθμοί" σκατά οπότε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

    Εδώ, στις προ κρίσεως εποχές, κάτι τα μαύρα, κάτι οι διορισμοί τα κουτσοφέρναμε βόλτα, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Τώρα να δούμε.

    Άντε σιγά-σιγά να ξυπνάει ο κόσμος μπας και απαλλαγούμε κάποια στιγμή από τη χούντα των τραπεζιτών διεθνώς.

  12. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 20/05/2011 23:03:31

    Ας το δεί η ΝΔ και να κάνει αυτό που φωνάζει η βάση: Ας δώσει γραμμή να βγεί ο κόσμος στους δρόμους για να τελειώνουμε πιό γρήγορα με το άθλιο καθεστώς.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2011 23:15:02

    Σαν χθες θυμάμαι δυο τρεις ΕΛΔΕ, μόνο στη γειτονιά μου.
    Σαν χθες θυμάμαι τις θηριώδεις τζιπάρες να κυκλοφορούν παντού.
    Σαν χθες θυμάμαι τον πάσα ένα να πηγαίνει για Χριστούγεννα στο Μπαλί, για σκι στην Αυστρία (τα διακοποδάνεια νάναι καλά), και τα σαββατοκύριακα να πετάγεται στη Σόφια ή στη Κύπρο.
    Σαν χθες θυμάμαι τα σκυλάδικα να είναι ανοιχτά καθ εκάστην, και το Τσίβας να ρέει άφθονο.
    Σαν χθες θυμάμαι ουρές για να μπεις στο καζίνο.
    Σαν χθες θυμάμαι συζητήσεις επί συζητήσεων για μετοχές, για ομόλογα, για επενδύσεις, για … χρήμα.
    Σαν χθες θυμάμαι τους πάντες να λοιδορούν τους δημοσίους υπαλλήλους, όχι για την αποδοτικότητά τους, αλλά για τις τρεις και εξήντα που έπαιρναν.
    Είχαμε γίνει λαός Μπρούκληδων. Πλην όμως «ακάλυπτων». Ήμασταν large.
    Όλα αυτά όμως yesterday.
    Σήμερα;
    Τα κεφάλια μέσα και τα αφτιά κατεβασμένα. Σαν να μας δείρανε ομαδικά.
    Ποια τζιπ και ποια Τσίβας;
    Ήδη άρχισα να βλέπω κάποιους που ζητάνε απ τον μανάβη το καρπούζι σε φέτα, και απ το σούπερ μάρκετ, φακές χύμα.
    Δεν υπάρχει σάλιο. Η όλη κατάσταση θυμίζει το Liverpool επί Θάτσερ. Και σε λίγο καιρό θα θυμίζει Μογκαντίσου. Μαυρίλα…
    Η αγορά αποτελματώθηκε. Και είναι φυσιολογικό.
    Όταν κόβεις μισθούς, ανεβάζεις φόρους, και προχωράς σε απολύσεις, η κατανάλωση μειώνεται. Το διαθέσιμο εισόδημα λιγοστεύει.
    Άρα ποιος θα προχωρήσει σε αγορές; Αφού όλοι κοιτάνε να περικόψουν τις δαπάνες τους.
    Συνεπώς από πού θα βγάλει χρήματα το κράτος; Πως θα μαζέψει τα ποσά που χρειάζεται για να εξυπηρετήσει τα χρέη του; Που είναι η ανάπτυξη που περίμεναν κάποιοι;
    Λέτε να μη τα ήξεραν αυτά οι φωστήρες της κυβέρνησης; Λέτε να είναι τόσο στουρνάρια στα οικονομικά;
    Δεν νομίζω.
    Απλά παίζουν το παιχνίδι τους. Που από καιρό φωνάζουμε ότι είναι στημένο.
    Τυπικά μπορεί να μη χρεοκοπήσαμε, αλλά ουσιαστικά βαρέσαμε κανόνι, με το κράτος , σε πρώτη φάση, να κηρύσσει στάση πληρωμών στο εσωτερικό του.
    Οι εργολάβοι έχουν λαμβάνειν, οι επιχειρήσεις το ίδιο, τα ασφαλιστικά ταμεία δεν πληρώνουν δραχμή, και η δημόσια υγεία κατάντησε «ποντιακό» ανέκδοτο (βλέπετε ΟΠΑΔ, ΙΚΑ, κλπ)
    Και φτάνουμε έτσι στο σημείο να συζητάμε την απαρέγκλιτη ανάγκη της εκποίησης της δημόσιας περιουσίας μας, προκειμένου να μας δανειοδοτήσουν οι ξένοι, και άρα να συνεχίσουμε να υφιστάμεθα ως κράτος, ανεξάρτητο και μπλα μπλα…
    Και το συζητάμε σοβαρά. Ένα θέμα που άλλες εποχές θα κατέβαζε εκατομμύρια στους δρόμους.
    Θυμάμαι τον πόλεμο που υπέστη ο Μητσοτάκης όταν μίλησε για πώληση βραχονησίδων. Ή το πόσο γρήγορα έπεσε μόλις έβαλε θέμα ιδιωτικοποίησης του ΟΤΕ.
    Οι σημερινοί, και δεν αστειεύομαι, είναι έτοιμοι να πουλήσουν μέχρι και τον Λευκό Πύργο, και παρόλα αυτά «ημείς κοιμώμεθα».
    Θα τα πουλήσουν όλα, για να διατηρήσουμε, λένε, την ανεξαρτησία μας ως κράτος.
    Τώρα τι σόι ανεξαρτησία είναι αυτή που έχουμε, όταν εκτός από τον σφιχτό δημοσιονομικό έλεγχο της τρόικας, και την απόλυτη εξάρτησή μας από τους ξένους δανειστές, προχωράμε και σε γενικό ξεπούλημα της εθνικής μας περιουσίας; Τι να πει κανείς;
    Πάνε οι εποχές που οι κατοχές γίνονταν από στρατούς. Τώρα γίνονται από τις «αόρατες» αγορές. Και είναι πιο αποτελεσματικές.
    Και ας μην αυταπατώμεθα: Έχουμε κατοχή.
    Μόνο που δεν υπάρχει ούτε ΕΛΑΣ ούτε ΕΔΕΣ να βγει στο βουνό.
    Αυτό που υπάρχει είναι μια γενικευμένη βουβαμάρα, και ένα συναίσθημα συνενοχής. Κάτι σαν το σύνδρομο της Στοκχόλμης ένα πράγμα.
    Θα τα πουλήσουν όλα. Για το καλό μας. Χωρίς να ερωτηθούμε.
    Και εν πάση περιπτώσει, ποιος δίνει το δικαίωμα σε μια (έστω εκλεγμένη) κυβέρνηση να προχωρήσει σε τέτοιες εθνικά καταστροφικές πρωτοβουλίες;
    Ποιον ρώτησαν; (Εκτός από τα ξένα αφεντικά τους;)
    Ρώτησαν το γιο μου, του οποίου υποθηκεύουν όχι μόνο το οικονομικό επαγγελματικό μέλλον, αλλά και την εθνική του υπόσταση; Δεν νομίζω.
    Και άντε καλά, οι κυβερνώντες μας, όπως και οι προκάτοχοί τους στο παρελθόν, με το πρώτο μπαμ και τη πρώτη αναμπουμπούλα θα σπεύσουν να πάρουν το πρώτο αεροπλάνο για Λονδίνο, Παρίσι, και …. Μέση Ανατολή.
    Εμείς όμως που θα μείνουμε εδώ;
    Δεν πρέπει να τους προλάβουμε;
    Δεν πρέπει να αντιδράσουμε από σήμερα;
    Δεν πρέπει να τους πείσουμε να ξεκουμπιστούν από τώρα;
    Προτού χρειαστεί να γίνει το μπαμ;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Strange Attractor 20/05/2011 23:29:18

      Υποκλίνομαι.-

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/05/2011 23:38:38

        Μεγάλη μου τιμή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 21/05/2011 00:05:23

      Υποκλίνομαι κι εγώ, SA. Μόνο που είμαι απαισιόδοξος ως προς το πρακτέον.

      Όταν βλέπεις να βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στην κοινωνία τα σπέρματα του νέου εμφυλίου με τη μορφή του κοινωνικού αυτοματισμού, τότε είναι αφελές να περιμένεις αντιστάσεις για να μη δοθούν τα άγια τοις κυσί.

      Ο παρτάκιας νεοέλληνας δεν έχει πλέον κανένα πρόβλημα, όχι το Λευκό Πύργο, αλλά και τη μάνα του την ίδια να πουλήσει, αρκεί να πειστεί ότι θα εξακολουθήσει να διάγει τον ίδιο κενό πνευματικότητας βίο που διήγε μέχρι τώρα με τα δανεικά.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 21/05/2011 00:11:24

        Για αυτό έγραψα στο παρελθόν ότι όλα είναι σικέ. Εκεί το πάνε λάου λάου οι μεγαλόσχημοι.
        Το μαχαίρι της χρεοκοπίας στο λαιμό, με αντάλλαγμα την παραχώρηση "ολίγης" Ελλάδας.
        Ποιος νεοέλληνας δεν θα δεχτεί υποχωρήσεις στα εθνικά και παραχωρήσεις εδαφών, προκειμένου να ζει μπέικα με συνεκμετάλλευση του Αιγαίου (πετρελαίου, ΑΟΖ κλπ;).
        Δυστυχώς πολύ λίγοι.

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 21/05/2011 01:38:50

        Μηπως πρώτοι απ'όλους παρτάκηδες είναι οι Δ.Υ. ??? Οταν ξεκινησε ο Αλ ΓΑΠόνε να μας παίρνει τα μέτρα, μειώνοντας τις -ηδη- συντάξεις πείνας, και τους κατώτερους μισθούς, τότε ΔΕΝ είχε πειράξει καν τους Δ.Υ. και είχαν όλοι τους λουφάξει. Μόνοι τους πάλευαν όσο πάλεψαν, και με τον τρόπο που πάλεψαν...
        Μέχρι που τον ΞΑΝΑψήφισαν στις δημοτικές, πιστευοντας γιά μιά ακόμη φορά τα ψέματά του, αλλά μετά διαπίστωσαν τι μ@λ@κ/@ έκαναν....
        Ειναι οι πρώτοι που ΕΠΡΑΞΑΝ ακριβώς όπως αναφέρουν οι κατηγορίες παραπάνω, δλδ σαν παρτάκηδες και βολεψάκηδες.
        Τα λέω, και θα τα ξαναλέω μέχρι να σπάσει αυτη η εκνευριστική προπαγάνδα σου υπέρ τους. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥΣ!!! σε όλη αυτή τη ιστορία έως σήμερα! Και όταν τους πείραξαν, τότε αποφάσισαν να ...κουνηθούν! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ αγαπητέ Αυριανιστή....

        • μουρίνιο avatar
          μουρίνιο @ The Saint 21/05/2011 10:52:26

          Μην μπερδεύεις εσκεμμένα τους Δ.Υ με τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ. Οι πρώτοι που υπέστησαν μεγάλες περικοπές ήταν οι Δ.Υ. Μήπως ζεις σε άλλη χώρα;

    • Eva avatar
      Eva @ Strange Attractor 21/05/2011 00:08:25

      Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ..... ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...!!!!!
      ΜΑΖΙ ΣΑΣ........ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ "ΠΟΛΛΟΙ"...!!!!!!!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 21/05/2011 01:35:41

      Βεβαίως και πρέπει.

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/05/2011 23:16:10

    VIVA ESPANIA!Μπράβο ρε μάγκες,χίλια μπράβο.....

  15. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 20/05/2011 23:16:26

    Η Ισπανικη νεολαια δειχνει τον δρομο μαχητικα και ειρηνικα.
    Εδω εμεις περιμενουμε το μανα εξ ουρανου μοιραοι και αβουλοι.
    Ζουμε τις τελευταιες ημερες της Πομποιιας και κοιταζουμε τον ηλιο!!!
    Εξ αλλου ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!
    Αντεχουμε φαινεται και αλλα ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΠΡΟΚΥΨΕΙ που λενε και στις μικρες αγγελιες.
    Καληνυχτα……..

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Ρήγας Φερραίος 21/05/2011 01:06:01

      Αποχαύνωση λόγω καλοπέρασης.

  16. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/05/2011 23:29:24

    αντωνη σαμαρα ειναι η ωρα σου, ειναι η στιγμη που δεν θα ξαναρθει.
    εκλεχτηκες αρχηγος και δεν διορισθηκες.
    αυτοι που σε ψηφισαν σε πιστεψαν.
    μην μπεις σε ψευτοδιλληματα περι συναινεσης γιατι θα ειναι συνενοχη και το συστημα θα σου τραβηξει το χαλι απο τα ποδια σου.
    καλεσε ολους οσους συμμετειχαν στις εσωτερικες εκλογες που εκλεχθηκες αρχηγος,να συμμετεχουν σε δημοψηφισμα της παραταξης με κανονικη καλπη.
    κανε δημοψηφισμα,μεταξυ των ανθρωπων,που μετα απο μια βαρια ηττα,ηρθαν στην καλπη για τις εσωκομματικες εκλογες.
    δημοψηφισμα τωρα, με ερωτημα συναινεση , η , οχι και εξοδο απο το μνημονιο , η , οχι.
    τωρα αντωνη σαμαρα καντο.τωρα.
    και ασε το πασοκ να πουλαει μεσα απο τα χουντοκαναλα και τις ψευτοδημοσκοπησεις, οτι ο κοσμος συμφωνει.
    αν τολμαει ο γαπ , ας κανει κατι αναλογο.
    θα προτεινα και τον κολοτουμπα να κανει κατι αναλογο,αλλα ουτε αυτος τολμα.
    εμπρος λοιπον, τωρα δημοψηφισμα με καλπη.

  17. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 20/05/2011 23:36:28

    Σιγά ρε παιδιά...Έλεος! Αν ο δαιμόνιος, δραστήριος, επινοητικός και πρωτοπόρος Έλληνας ( έχει βέβαια και εκατοντάδες μειονεκτήματα, αλλά δεν είναι της παρούσης...) έφτασε στο σημείο να "ζηλεύει¨τον απαθή, άβουλο, μοιρολάτρη Ισπανό για τη (δήθεν) μαχητικότητα του, τότε καληνύχτα. Αυτές οι... τουιτεριές και φεισμπουκιές είναι πολύ αμφίβολης προέλευσης και πρέπει να μας υποψιάζουν και προβληματίζουν. Μου θυμίζουν τον Δεκέμβρη του 2008 στην ειρηνική του έκδοση. Πιο πιθανό είναι να αποσταθεροποιήσουν την Ισπανία και να τη σπρώξουν στην αγκαλιά των "σωτήρων" μια ώρα νωρίτερα, παρά να βελτιώσουν την οικονομική τους κατάσταση. Μην εκδηλώνετε λοιπόν τόσο έντονα τον έρωτα σας, γιατί οι τσυριζαίοι δεν θέλουν και πολύ να μας κάνουν τα ίδια, στη " μαχητική " τους έκδοση βέβαια!

  18. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:04:22

    Αρκετοί αγνοούν ότι κι εδώ στην Ελλάδα είχαμε σοβαρές αντιδράσεις και μάλιστα με θύματα.
    Μόνο που:
    α) Οι διαδηλώσεις/πορείες δεκάδων ή και εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων, 4 φορές μέσα σε ένα χρόνο, ακολουθούν παλαιομοδίτικη λογική. Δεν αρκούν, αντιμετωπίζονται (ακόμη) σχετικά εύκολα από τις δυνάμεις καταστολής.
    β) Απέναντι στους απεργούντες και διαδηλωτές βρίσκονται ΜΑΤ και καθεστωτικά ΜΜΕ
    γ) Οι άνθρωποι του πνεύματος που θέλαν να αντιδράσουν ή φιμώνονταν ή συκοφαντούνταν. Ως τώρα..
    δ) Η μόνη πηγαία και καινοτόμα αντίδραση ήταν περιορισμένη τοπικά. Ήταν αυτή της Κερατέας, και πέτυχε (προσωρινά) γιατί οι κάτοικοι ήταν αποφασισμένοι, ενμένοι και καινοτόμησαν στην αντίσταση τους. Και δεν είχαν κανένα να τους πατρονάρει. Ήταν η περίπτωση που ξεκάθαρα απογυμνώθηκε ηθικά αυτή η κυβέρνηση.

    Δεν είναι ακριβώς η ραθυμία που κρατά τους Έλληνες σε απόγνωση. Και σε δρόμους κατεβαίνουν και έχουν αρκετή διάθεση για αντίδραση. Και αυτά που συμβαίνουν στην Ισπανία έχουν ύποπτες ομοιότητες με Ουκρανία, Γεωργία, Αίγυπτο, φοβάμαι ότι είναι μια καπελωμένη ιστορία.

    Για την Ελλάδα χρειάζεται άλλη στρατηγική, πηγή έμπνευσης, άλλες τακτικές αντίδρασης. Χρειάζεται ευρύτερα να απογυμνωθεί το καθεστώς και να χάσει τα ερείσματα του σε ΜΜΕ και δυνάμεις καταστολής. Και χρειάζεται και κάποια ελπίδα.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:07:01

      Και μη με ρωτήσετε πως θα γίνουν αυτά. Κι εγώ απαντήσεις ζητώ. Κάθε ιδέα και αντιπρόταση πάντα δεκτή.

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 01:15:58

        Όσο το στομάχι είναι ακόμη γεμάτο και το τσουκάλι στη φωτιά, μην περιμένεις θεαματικές ανατροπές.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Θετταλός 21/05/2011 02:04:45

          Λες να πρέπει να γουργουρίσει πρώτα; ίσως

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:08:06

      Μα, τα ΜΜΕ είναι που δίνουν τον τόνο, λειτουργώντας όπως οι ντουντούκες επί πρώτης γερμανικής κατοχής. "Achtung, Achtung!" φώναζαν οι ντουντούκες τότε, και ο λαός έτρεμε. "Κάντε κυβέρνηση προσωπικοτήτων" φωνάζουν τα σαπροκάναλα τώρα, και ο ΓΑΠ τρέμει και σπεύδει.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αυριανιστής 21/05/2011 00:24:59

        Είναι μεγάλο πρόβλημα, και μας πάει στο άλλο, των ιδιοκτητών τους μεγαλονταβατζήδων. Πρέπει κι αυτούς να τους κάνουμε να ματώσουν.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:31:15

          Αυτοί που θα μπορούσαν να τους κάνουν να ματώσουν, δυστυχώς βρίσκονται αλλού...

    • drider avatar
      drider @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/05/2011 00:36:24

      Ας αφήσουμε τις "ύποπτες ομοιότητες". Ο κάθε λαός είναι διαφορετικός. Οι Ισπανοί είναι σαφώς πιο συνειδητοποιημένοι από εμάς.

      Και δεν πρόκειται να ανεχτούν τους Γερμανούς να τους ¨κουνιούνται", όταν αυτοί μπήκανε στο ευρώ με το σπαθί τους και οι Γερμανοί κρύβανε χρέη (π.χ. από νοσοκομεία κτλ). Ούτε να τους λένε ότι είναι "οι τεμπέληδες του νότου".

      Και το κυριότερο - 25% ανεργία. Δεν υπάρχει οικογένεια αυτή τη στιγμή στην Ισπανία που να μην έχει έναν άνεργο.

      Αλήθεια πόσους ακόμα ανέργους αντέχουμε σαν χώρα; Πότε θα ξυπνήσουμε;

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ drider 21/05/2011 00:50:08

        Δριδερ δε διαφωνώ για τους Ισπανούς. Για τη συγκεκριμένη κίνηση έχω αμφιβολίες.
        Συμφωνώ με ότι αναφέρεις για τη σχέση τους με τους Γερμανούς ινστρούκτορες, δυστυχώς τέτοιες διαφωνίες είναι μέρος της διάλυσης της Ε.Ε.
        Σημείωσε κι εσύ ότι οι Γερμανοί πολίτες έχουν δώσει πολύ σοβαρά δείγματα κοινωνικής αντίδρασης όποτε χρειάστηκε. Νομίζω ότι η τελευταία μαζική, καλά οργανωμένη και δυναμική αντίδραση στα σχέδια για το σιδηροδρομικό σταθμό της Στουτγάρδης το αποδεικνύει. Και είχε κι αποτέλεσμα. Σε αυτο, μάλλον έχουμε να μάθουμε από τους Γερμανούς πολίτες και πως αντιμετώπισαν τη συμμαχία πολιτικών και οικονομικών παραγόντων πίσω από αυτό το έργο.

        Τέλος πάντων, επιμένω ότι χρειαζόμαστε μια δικιά μας στρατηγική, κάτι νέο, οι συνηθισμένες στην Ελλάδα πρακτικές κοινωνικής αντίδρασης δεν περπατάνε πλέον.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ drider 21/05/2011 00:55:17

        Όσους μπορεί να θρέψει η κατάμαυρη παραοικονομία. Που δεν θέλουν να μαζέψουν, όχι ότι δεν μπορούν. Απλώς την αφήνουν, ώστε να λειτουργεί ως κυματοθραύστης της οργής.

  19. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/05/2011 00:20:19

    SA ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΓΡΑΦΗ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 21/05/2011 09:30:42

      Μιλ μερσί!

  20. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 21/05/2011 09:32:53

    Να συμφωνήσω S.A 20/5/11 με το σχολιο σου. Ομως αν δεν γινόταν κάποιες μειώσεις μισθών στους βολεμένους των ΔΕΚΟ κατα προτεραιότητα έστω, γιατί να μην συνεχισθεί το ιδιο βιολί που αναφέρεις (Μπαλί, chivas, διακοποδανεια, τζιπάρες)?. Στην εφορία δεν εξυπηρετείσαι, ΤΕΒΕ,ΙΚΑ, νοσοκομεια ουρες ατελειωτες, καθηγητες ανυπαρκτοι στο δημοσιο σχολειο, φωστηρες στα φροντιστήρια & στα ιδιαίτερα. Αυτα για τη δικη μας συνυπευθυνότητα.

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/05/2011 10:03:46

    Παιδιά, εμένα η Ισπανία μου μυρίζει νεοταξικό δάκτυλο. Όπως και στην Αίγυπτο οι διαδηλώσεις υποκινήθηκαν από τους γνωστούς κύκλους και τώρα το ΔΝΤ δηλώνει "έτοιμο να βοηθήσει την Αίγυπτο", κάτι τέτοιο μου μυρίζει κι εδώ. Δεν είχαν άλλον τρόπο για να επιβάλουν Μνημόνιο στην Ισπανία και τώρα βρήκαν αυτό...

  22. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 21/05/2011 10:43:16

    Επομενως δεν υπαρχει διαμαρτυρια που να μην ελεγχεται απο την Νεα Ταξη!!!!
    Δηλαδη οποιος διαμαρτυρεται ειναι οργανο σκοτεινων δυναμεων;;
    Καλο βουλιαγμα λοιπον στις τρυφερες αγκαλιες του ΔΝΤ του Ντομινικ και των διαδοχων του.

    • gf-dmp avatar
      gf-dmp @ Ρήγας Φερραίος 21/05/2011 12:52:35

      Σφάλμα λογικής (γενικεύεις). Αν *κάποιες* διαμαρτυρίες είναι υποκινούμενες από την ΝΤ, αυτό δεν σημαίνει ότι *όλες* ελέγχονται από την ΝΤ (παράδειγμα, η προαναφερθείσα Κερατέα).
      Ως προς την απαισιοδοξία σου, την συμμερίζομαι μέχρις ενός σημείου, γιατί 1. δεν έχω να προτείνω εναλλακτική μορφή αντίστασης, 2. βλέπω ότι ο κόσμος δεν δείχνει πρόθυμος να εμπιστευθεί οποιονδήποτε και 3. δεν ξέρω αν υπάρχει πια χρόνος για το σκάκι του Αντώνη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρήγας Φερραίος 21/05/2011 14:26:28

      Όχι βέβαια. Αλλά εδώ το πράγμα "φωνάζει" ότι είναι τουλάχιστον ύποπτο. Πόσες φορές εμείς εδώ προσπαθήσουμε να οργανωθούμε διαδικτυακά και δεν τα καταφέραμε; Θυμάστε το φιάσκο του getgreeceback.com; Γενικά, η επαναστατικότητα θέλει μια μορφή οργάνωσης και "υπακοής" σε έναν φορέα που θα είναι κάπως "υπέρτερη αρχή" της εκδήλωσης (π.χ.: ένα συνδικάτο ή ένα πολιτικό κόμμα), αλλιώς δεν προσελκύει πολύ κόσμο. Έχει τους δικούς της μηχανισμούς η μαζικότητα.

      Τους μηχανισμούς αυτούς τους γνωρίζει και τους αξιοποιεί πολύ καλά η Νέα Τάξη. Έχει φιλτράρει ένα σωρό νεολαιίστικες οργανώσεις και της χρηματοδοτεί. Φίλος μου έλεγε τις προάλλες ότι ένα σωματείο που είχαν κάνει είχε πάει κατευθείαν να προσφέρει χρηματοδότηση η αμερικανική πρεσβεία! Έτσι, χωρίς να τους "ζητήσει" (άμεσα) τίποτα! Για δέστε ρε ανιδιοτέλεια! Φυσικά, αφού πάρεις τα λεφτά τους, κάθε "παράκλησή" τους θα είναι για σένα διαταγή! Και δεν χρειάζεται καν να το κάνουν φανερά. Έχουν την τεχνογνωσία να το κάνουν διακριτικά και χωρίς να τους πάρει κανένας χαμπάρι.

      Το κόλπο δηλαδή είναι ότι δεν δημιουργούν από το μηδέν επαναστατικότητα, αλλά εκμεταλλεύονται την υπάρχουσα αγανάκτηση και την στρέφουν εκεί ακριβώς που θέλουν. Δεν γουστάρουν π.χ. την ισπανική κυβέρνηση (αλλά ούτε και την ισπανική αντιπολίτευση). Κάνουν πρέσινγκ στην αντιπολίτευση για να την πάρουν με το μέρος τους. Δεν τους λένε "θέλουμε να προδώσετε τη χώρα σας", φυσικά, το φέρνουν αλλιώς. Τους λένε: "Η χώρα σας χρειάζεται κάποια υποστήριξη διότι τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα αύριο και ο τυφώνας θα ξεσπάσει και σε σάς. Πού πάτε χωρίς υποστήριξη; Η κυβέρνηση δεν καταλαβαίνει και νομίζει ότι θα κάνει κακό αν πάρει τα λεφτά που τόσο πολύ θέλουμε να σας δώσουμε. Είμαστε σίγουροι ότι εσείς καταλαβαίνετε πολύ καλά ποιο είναι το καλό σας, αλλά και το καλό της Ευρώπης, και πρέπει να ενεργήσετε και να προσπαθήσετε να γίνετε κυβέρνηση για να βοηθήσετε την χώρα σας που κινδυνεύει και την Ευρώπη. Στο κάτω κάτω, είναι "αναπόφευκτο" (κλασική ατάκα στο μάνιουαλ της Νέας Τάξης) να έχει πρόβλημα και η χώρα σας. Τι θα κάνετε τότε, χωρίς υποστήριξη, αν δεν μπείτε σε κάποιο Μνημόνιο 'εγκαίρως';".

      Με αυτά και μ' αυτά λοιπόν, ψήνουν την αντιπολίτευση (κάτι τέτοιο έγινε και στην Πορτογαλία, παρόλο που αρχικά ήταν κατά του Μνημονίου η αντιπολίτευση) και κάνουν μετά κάποια "επανάσταση" που ανατρέπει την κυβέρνηση και έρχονται οι καινούργιοι που ξέρουν ότι, κατά βάθος, τους έχουν βοηθήσει οι "φίλοι" της Νέας Τάξης και δεν μπορούν να τους πουν "όχι" μετά σε αυτό που είναι "απολύτως αναγκαίο για να σωθεί η χώρα"...

      Η Ισπανία είναι ο επόμενος στόχος. Αυτό το ξέραμε. Οι "αυθόρμητες" κινητοποιήσεις αυτού του είδους είναι πολύ συχνά, πάρα πολύ συχνά, ελεγχόμενες από τη Νέα Τάξη. Έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά μου. Εδώ δεν κουνιέται τίποτα, κι ας βράζει τόσο πολύ ο κόσμος. Εκεί τώρα γιατί κουνήθηκε;

      Πολύ απλά, οι της Νέας Τάξης έχουν βρει το μηχανισμό ελέγχου της δημόσιας διάθεσης. Το έχουμε δει πάμπολλες φορές.

      Οι πιθανότητες που δίνω να μην είναι της Νέας Τάξης οι κινητοποιήσεις στην Ισπανία είναι 2%. Και πολύ λέω. Το υπόλοιπο 98% είναι να πρόκειται για πορτοκαλί κατάσταση. Θα δείξει τις επόμενες μέρες, ανάλογα με την εξέλιξη των πραγμάτων.

      • Ρήγας Φερραίος avatar
        Ρήγας Φερραίος @ Επώνυμος 21/05/2011 16:31:55

        @ Επωνυμος
        Αντι για απαντηση σε αυτα που γραφεις κανω μια μονο παρατηρηση: Καθησε μια ημερα στο σπιτι σου και παρακολουθησε τηλεοραση απο το πρωι 10 η ωρα μεχρι το βραδυ περιπου 7 η ωρα.
        Αν εχεις λιγο χρονο διαθεσιμο πηγαινε σε δυο -τρια καφε οπου συχναζει νεολαια και παρατηρησε πως καθονται, αν συζητουν, πως συζητουν, στησε και λιγο αυτι για μια φορα....και τα ξαναλεμε για Νεα Ταξη, δρακους κ.τ.λ
        Μαλλον πρεπει να πεινασουμε για να καταλαβουμε οτι σε λιγο καιρο θα ειμαστε λαθρομεταναστες στην ιδια μας την χωρα.
        Εχω και μια απορια: πρεπει να μας παρει καποιος αποτο χερι και να μας δειξει πως θα διαμαρτυρηθουμε; Μηπως η πολλη συνωμοσιολογια μας αποπροσανατολιζει;
        Θελει αρετη και τολμη η ελευθερια....η καθε ειδους ελευθερια!!!
        Εαν τα διαθετουμε εμπρος λοιπον!!!! Εαν οχι ας σωπασουμε και ας δεχθουμε την χρεοκοπια μας, οικονομικη, πολιτικη, ηθικη.

  23. gf-dmp avatar
    gf-dmp 21/05/2011 11:41:31

    Μ' αρέσει που το συζητάμε κιόλας! Προφανώς πρόκειται για νεοταξικό δάκτυλο. Εδώ τρεις άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν πού θα πάνε για φαΐ το βράδυ, και οι Ισπανοί συντονίστηκαν "αυθορμήτως" και βρέθηκαν να διαθέτουν και... μανιφέστο!

  24. Αλέξης avatar
    Αλέξης 21/05/2011 13:03:40

    Καλό το κείμενο αλλά λάθος προσανατολισμός. Η δαιμονοποίηση του ΔΝΤ δεν βοηθάει. Αντίθετα ο Ελληνικός Λαός ό,τι τραβάει το τραβάει εξαιτίας της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ η οποία με μαγικό τρόπο έχει εξαφανιστεί από τα δελτία ειδήσεων ως υπαίτιος των δεινών μας.
    Μάλιστα αν δεις το MEGA θα νομίσεις ότι τον Οκτώβρη του 2009 εκλέξαμε το ΔΝΤ για κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ είναι οι αντάρτες που μάχονται για τη χώρα.

  25. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/05/2011 13:11:24

    Πώ-πώ, μᾶς ξεφτιλίσανε ὅμως, ἐν συγκρίσει...

  26. dem avatar
    dem 21/05/2011 14:28:54

    Οι Ισπανοί είναι πολιτισμένος λαός και όχι μπαχαλάκηδες.
    Δεν θα μπορούσαν ούτε καν να διανοηθούν να βλάψουν κάποιον άλλο προς όφελός τους ή να παραγνωρίσουν το κοινό εθνικό τους συμφέρον.
    Φυσιογνωμικά μοιάζουμε, αλλά μέχρι εκεί.
    Ημουν πρόσφατα στην Μαδρίτη. Λοιπόν, αγόρασα ασπιρίνες από Φαρμακείο κοντά στην πουέρτα ντε Σολ , Σαββατο στις εννέα η ώρα το βράδυ. Ψώνισα από Σούπερ μάρκετ ΚΥΡΙΑΚΗ στις 11 πριν τα μεσάνυχτα. ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Δεν είναι σαν εμάς τους κοπρίτες.
    Διάβασα οτι οι εργαζόμενοι στην Ακρόπολη αρνούνται να δουλέψουν απόγευμα.
    Οσοι αρνούνται να δουλέψουν πέραν του ωραρίου να πάνε σπίτια τους.
    Υπάρχουν άνθρωποι με ανάγκη και όρεξη για δουλειά.
    Ως πότε το δημόσιο θα ταίζει κοπρίτες;
    Ο τουρισμός είναι ο αιμοδότης της Ελληνικής οικονομίας.
    Όσοι αρνούνται να δουλέψουν δεν σέβονται ούτε τον εαυτό τους, ούτε και την Ελληνική κοινωνία.
    Ας μεταταγούν κοπρίτες από άλλους δημόσιους φορείς για να επιτηρούν τους μουσειακούς χώρους.
    Άντε πιά με τα γαϊδούρια,
    Σιχαθήκαμε,
    δεν πάει άλλο.

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ dem 21/05/2011 14:57:40

      Καλά τα λες, όσον αφορά τους κοπρίτες που θέλουν κλειστή την Ακρόπολη το απόγευμα ( έρχεται ο άλλος από Ιαπωνία ή Ν.Ζηλανδία και δεν προλαβαίνει να την επισκεφθεί λόγω του αστείου ωραρίου), αλλά μάλλον υπερτιμάς τους Ισπανούς. Επίσης τι εννοείς" το κοινό εθνικό τους συμφέρον", όταν δεν είναι ένα έθνος, αλλά σύνολο εθνών , τα οποία συχνά αλληλουποβλέπονται.

  27. Elxo avatar
    Elxo 21/05/2011 14:55:07

    Που είναι άραγε τώρα:
    -Οι Ελληνικές Φοιτητικές Οργανώσεις;
    -Οι κομματικές νεολαίες;
    -Οι προοδευτικές δυνάμεις;
    -Τα κοινωνικά κινήματα "αναξάρτητων" πολιτών;
    - ;;;;;;;;;;;;;
    - ;;;;;;;;;;;;;
    ....................................................................................

    Εάν μέχρι προχθές υπήρχε μια πιθανότητα να είναι όλοι οι παραπάνω φορείς ανεξάρτητοι...ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ ΣΙΩΠΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΟΣΟ ΣΥΣΤΗΜΙΚΟΙ, ΣΥΜΜΕΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Σήμερα ήταν η ευκαιρία να ενώσουμε τη φωνή μας με τα παιδιά της Ισπανίας και έτσι θα συμπαρασύραμε και της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας αλλά και της Γαλλίας ακόμα και της Γερμανίας σε μια νέα ειρηνική επανάσταση που θα τρόμαζε το σύστημα και θα οδηγούσε σε ραγδαίες αλλαγές αλλα βλέπεις γίναμε ευνούχοι............
    ΟΛΟΙ ΜΑΣ!ΚΑΙ ΕΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!

  28. dem avatar
    dem 21/05/2011 15:39:59

    Υπάρχει αυτονομία και στους Βάσκους και στους Καταλανούς, και το σέβονται αυτό. Θερμόαιμοι υπάρχουν και εκεί αλλά πολύ λιγότεροι.
    Σίγουρα έχουν προβλήματα οικονομικά και κοινωνικά, όπως ολη η Ευρώπη ( εξαιρείται η Ελλάδα που ανήκει στην εγγύς ανατολή).
    Όμως σε οτι αφορά την "γηπεδική" συμπεριφορά τους, μακάρι η πολιτική μας και οι πολιτικοί μας να είχαν ακόμη και τη συμπεριφορά γηπέδου όπως την βιώνουν οι Ισπανοί.

  29. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 21/05/2011 16:59:10

    “…Όλα ξεκίνησαν την Κυριακή 15 Μαΐου όταν μια κίνηση που οργανώθηκε μέσω διαδικτύου και κοινωνικών δικτύων πραγματοποίησε διαδηλώσεις σε διάφορες πόλεις της Ισπανίας …”

    Εμένα γιατί ΔΕΝ με πείθει η “εξέγερση” των Ισπανών;

    Έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο να είναι υποκινημένη από τις “αγορές” ή να καπελωθεί από αυτές ώστε με την αναστάτωση που θα δημιουργηθεί (και η οποία – θα πουν οι ‘αγορές’ – έχει αντίκτυπο στην οικονομία) να είναι πλέον δρόμος χωρίς επιστροφή η ένταξη ΚΑΙ της Ισπανίας στον “μηχανισμό”.

    Διότι, η Ισπανία είναι σοβαρή χώρα και σοβαρή οικονομία και αντιστέκεται στην “ένταξη” στο “μηχανισμό”. Και δεν βλέπω άλλο τρόπο να τη ΣΥΡΟΥΝ σε ένα “μηχανισμο” τον οποίο Η ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ!

    Για σκεφτείτε πίσω από τις γραμμές!

    ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΥΣ!

    Μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά πιστεύω ότι το “κίνημα” αυτό είναι βούτυρο στο ψωμί των “αγορών” οι οποίες έτσι αποκτούν το πρόσχημα να αρχίσουν τις ΜΑΖΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΕΣ επιθέσεις στην ισπανική οικονομία ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΥΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΔΝΤ!

  30. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 21/05/2011 17:26:25

    Η Ισπανία δεν πρόκειται να υποκύψει ΠΟΤΕ στις ορέξεις του Διεθνούς Μολυσματικού Ταμείου και της Ευρωπαικής Στένωσης. Μαντέψτε γιατί?

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ ΙΩΝΑΣ 21/05/2011 17:35:33

      Μη λες μεγάλα λόγια...Θυμήσου με το φθινόπωρο...