#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2014 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tετ-α-τετ Ψυχάρη - Τσίπρα;



Η πιάτσα βοά αλλά κανείς δεν ξέρει αν η είδηση είναι αλήθεια. Ο λόγος για μια πιθανή συνάντηση που έγινε μεταξύ του Σταύρου Ψυχάρη και του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα.

Οι πληροφορίες λένε ότι το ραντεβού που είχε και γεύμα, έγινε στο σπίτι του επικεφαλής του ΔΟΛ και μεταξύ άλλων παραβρέθηκαν οι σύζυγοι των δύο ανδρών καθώς και ο διευθυντής του Βήματος, Αντώνης Καρακούσης.

Ο τελευταίος λέγεται ότι έχει καλές σχέσεις με την Κουμουνδούρου και είναι αυτός που κρατά ανοικτούς τους διαύλους επικοινωνίας με τον ΣΥΡΙΖΑ όταν υπάρχουν συγκρούσεις για διάφορα θέματα.

Το αν υπήρξε αυτή η συνάντηση, τι ειπώθηκε και τι περιείχε το... μενού κανείς δεν θα τα επιβεβαιώσει. Ωστόσο, αν έχει πράγματι γίνει κάτι τέτοιο τότε αλλάζουν πάρα πολλά στο πολιτικό σκηνικό.

Μετά τις βόλτες του κ. Τσίπρα στον Μπόμπολα ή τον Θέμο Αναστασιάδη, προφανώς χρωστούσε και μια συνάντηση με τον ισχυρό άνδρα του ΔΟΛ. Αλλά στο σπίτι του και κάτω από άκρα μυστικότητα; Πολύ περίεργο.

Να θυμίσουμε ότι εσχάτως ο ΔΟΛ έχει ρίξει πολύ τους τόνους σε ότι αφορά τον ΣΥΡΙΖΑ ενώ υπάρχουν πληροφορίες ότι στέλεχος του Συγκροτήματος, και συγκεκριμένα ο Παύλος Παπαδόπουλος, έχει προσληφθεί ως λογογράφος του κ. Τσίπρα.

Επίσης να θυμίσουμε πρόσφατα άρθρα του Βήματος που ξαφνικά ανακαλύπτουν τον «ευρωπαίο» και «ρεαλιστή» πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ ενώ στο προχθεσινό κυριακάτικο φύλλο ο κ. Ψυχάρης ουσιαστικά έκανε λόγο για σύγκρουση Σαμαρά – Τσίπρα και τους νουθετούσε -ειδικά τον δεύτερο- να σταματήσουν τις πολιτικές του «λεφτά υπάρχουν».

Τι να θέλει η αλεπού στο κοτέτσι άραγε; Όπου αλεπού φυσικά ο Ψυχάρης ο οποίος να μυρίστηκε εκλογές και νίκη του ΣΥΡΙΖΑ και θέλει να «πιάσει πόρτα για το χειμώνα;» Άλλωστε μην το ξεχνάμε. Ο ΔΟΛ είναι η μοναδική ίσως εκδοτική εταιρεία που ζει αποκλειστικά από το κράτος και τις διαφημίσεις που παίρνει ή τα δάνεια. Μια κρατικοδίαιτη εταιρεία είναι που θέλει να τα έχει καλά με όλους.

Από την άλλη, ο αντισυστημικός κ. Τσίπρας, ο άνθρωπος που θα πολεμήσει τα μεγάλα συμφέροντα και τη διαπλοκή, τι θέλει από τον κ. Ψυχάρη; Ελπίζουμε ότι δεν θα του προτείνει τη θέση του... διοικητή του Αγίου Όρους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δραχμοτρομος avatar
    δραχμοτρομος 28/01/2014 18:18:13

    O κ. Ανδρέας Ψυχάρης κάτι θα ξέρει...

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 28/01/2014 18:39:44

    τι δε καταλαβαίνεις;

  3. Megaliora avatar
    Megaliora 28/01/2014 19:29:27

    Όταν το ερπετό τυλίγεται ύπουλα στα πόδια μας, είναι κουτό να το ταϊζουμε πιστεύοντας πως θα μετατραπεί κάποια στιγμή σε υπάκουο ...κατοικίδιο. Το ίδιο κουτό είναι όταν μας ...προδίδει και σέρνεται υστερόβουλα στα πόδια του αντιπάλου, τότε και μόνο να επισημαίνουμε τη δηλητηριώδη του φύση ....
    Ούτε τα φίδια, μα ούτε κι οι αριβίστες πολιτικάντηδες, γίνεται να ξεφύγουνε ποτέ απ΄τον εαυτό τους.

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2014 21:09:03

    MEGA σφάλμα που δεν τους τράβηξε κάποιος την πρίζα...

  5. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 28/01/2014 21:12:39

    Ψόφια πράγματα, από ψοφοειδείς συνδαιτημόνες.
    Ο Αλέξης κάνει τη δουλειά του ως πρόεδρος του 15μελούς ΣΥΡΙΖΑ.
    Ο Ψυχάρης αμφιβάλλω .Μωραίνει Κύριος...

  6. dexios avatar
    dexios 28/01/2014 21:18:57

    Κανε τα αυτονοητα Αντωνη να γυρισει το πραγμα ουτε μηνα δεν αντεχουν τα συγκροτηματα χωρις τραπεζικο χρημα,και οταν λεμε χρημα περα απο τα δανεια ειναι και η διαφιμηση,δωσε γραμμη να τους τελειωσεις.Οσο για την επιροη τους που νομιζουν μερικοι οτι εχουν σνυπαρκτη,δες τρανο παραδειγμα την Χρυση αυγη οσο βριζουν ολοι μαζι τοσο ανεβαινουν,αντε να τελειωνουμε επιτελους με τους ν

  7. Megaliora avatar
    Megaliora 28/01/2014 21:36:32

    Α κρι βώς!

  8. Γ.Δ avatar
    Γ.Δ 28/01/2014 22:22:47

    Διαβάζοντας σταθερά το Βήμα της Κυριακής, εδώ και πολλά χρόνια, στις τελευταίες εκδόσεις παρατηρώ μια συστηματική προσπάθεια εξωραισμού της εικόνας του Τσίπρα (προσοχή! επειδή στην Ελλάδα μας έλκουν τα πρόσωπα, η προβολή, πολύ φυσικά, αφορά τον Τσίπρα, όχι τον ΣΥΡΙΖΑ γενικά). Καθόλου τυχαίο το πρόσφατο άρθρο του Α. Καρακούση, λιβανιστήρι στον Τσίπρα.
    Οσον αφορά το φερέφωνο του ΣΥΡΙΖΑ, 'δημοσιογράφο' Παπαδόπουλο, έφτασε στο σημείο στο μονόστηλό του να προτείνει εξόντωση των ψηφοφόρων ηλικίας άνω των 65 ετών επειδή ψηφίζουν Ν.Δ και εμποδίζουν την 'αλλαγή' στη χώρα.
    Επειδή Τσίπρας = Δραχμή, και όποιος έχει αμφιβολία είναι το λιγότερο αφελής, θεωρώ φυσιολογικό ο καταχρεωμένος ΔΟΛ να προετοιμάζει την συμπόρευσή του με το λόμπυ της δραχμής.
    Καλά το 'πάει' το ΒΗΜΑ... Αν συνεχίσει έτσι να δούμε ποιός θα το αγοράζει...

  9. δραχμοτρομος avatar
    δραχμοτρομος 28/01/2014 23:58:32

    Για την ιστορία πάντως, ο κ.Ανδρέας Ψυχάρης ειναι βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας ενώ υπήρξε και διπλωματικός σύμβουλος του Πρωθυπουργού μας.

    • Μωρίας εγκώμιον avatar
      Μωρίας εγκώμιον @ δραχμοτρομος 29/01/2014 15:16:34

      Αυτός όπου και να πάει το ίδιο και το αυτό είναι, άστον λοιπόν να βρίσκεται, δεν ξέρεις καμιά φορά.

  10. Datsun avatar
    Datsun 29/01/2014 12:13:42

    Αν έγινε πραγματικά η συνάντηση απλά επιβεβαιώνετε η φράση εκεί που φτύνω γλείφω κιόλας. Όλα για την εξουσία. Ας μην μας κάνει εντύπωση...

  11. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 29/01/2014 15:12:13

    Ναι αλήθεια είναι το ραντεβού το κανόνισε ο διάολος που έχει πολλά ποδάρια, και δεν λέει να τα σπάσει να ησυχάσουμε κι εμείς.

  12. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 29/01/2014 15:46:05

    ................. Ελπίζουμε ότι δεν θα του προτείνει τη θέση του… διοικητή του Αγίου Όρους .......................

    Αστο πρόλαβαν άλλοι .........................