24/09/2009 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tα greeklish βλάπτουν σοβαρά την ορθογραφία



Μέχρι το 1976 κυριαρχούσε η καθαρεύουσα. Οι έντονες διαμαρτυρίες των λόγιων της εποχής, ωστόσο, οδήγησαν τον τότε Υπουργό Παιδείας, Γεώργιο Ράλλη, στην επίσημη κατάργησή της και στην αντικατάστασή της με τη νεοελληνική γλώσσα, γνωστότερη και ως «δημοτική».

Και ενώ μέχρι πρότινος, το βασικότερο πρόβλημα γονέων και δασκάλων ήταν η αλλοίωση της γλώσσας από τις λεξοπλαστικές ικανότητες της νέας γενιάς, τώρα, το πρόβλημα εστιάζεται στα… greeklish!

Και εγένετο greeklish!

Από την στιγμή που διαβάζετε αυτές εδώ τις γραμμές στο διαδίκτυο, θεωρούμε σχεδόν απίθανο να μην γνωρίζετε τι εστί… greeklish! Ωστόσο, για τους ελάχιστους «αμύητους», αναφέρουμε πως πρόκειται για ένα επιτυχημένο (?) «πάντρεμα» της ελληνικής γλώσσας με λατινικούς χαρακτήρες, έτσι ώστε να προκύπτει ένα περίεργο συνονθύλευμα ελληνικών γραμμένων σε λατινικούς χαρακτήρες και με αγγλική απόδοση…

Η νέα αυτή μορφή γλώσσας, που αρχικά ξεκίνησε για εξοικονόμηση χρόνου-προκειμένου οι χρήστες να μην μετατρέπουν τη γραμματοσειρά τους στο πληκτρολόγιο του υπολογιστή από τα αγγλικά στα ελληνικά, σταδιακά διαδόθηκε και πλέον επικρατεί στις σύγχρονες μορφές επικοινωνίας, όπως είναι το Facebook, το MSN, το Skype, αλλά και τα γραπτά μηνύματα σε κινητά τηλέφωνα, e-mails κ.λπ.

Siga to pragma, μπορεί να σκεφθείτε αλλά αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και σε greeklish, δεν μας βλέπω καλά… Σε πρόσφατη έρευνα του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, που διεξήχθη σε μαθητές όλων των βαθμίδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, διαπιστώθηκε, πως η ευρέως διαδεδομένη χρήση των greeklish, επιδρά αρνητικά στην ορθογραφική ικανότητα των μαθητών!

Στην έρευνα που πραγματοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2008-09, τόσο σε μαθητές όλων των βαθμίδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχολεία της Κοζάνης (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ) όσο και σε φιλολόγους, διαπιστώνεται ότι, η διαδεδομένη χρήση των greeklish, που ξεκινά ακόμη και από το δημοτικό, οδηγεί στην αύξηση των ορθογραφικών τους λαθών στα γραπτά του σχολείου.

Τα είδη των λαθών των μαθητών αφορούν κυρίως την παράλειψη τονισμού ή σημείων στίξης και τη χρήση αγγλικών σημείων στίξης, το συνδυασμό ελληνικών και λατινικών γραμμάτων σε μία λέξη, ορθογραφικά λάθη (π.χ. ο αντί για ω), φωνητικά λάθη (κυρίως στους φθόγγους π.χ. κς αντί για ξ), καθώς, επίσης, σύντμηση λέξεων (π.χ. tespa αντί τέλος πάντων, tpt αντί για τίποτα, dld αντί για δηλαδή κ.α.).

Aπειλή τα greeklish για τα ελληνικά;

Επίσης, οι φιλόλογοι δήλωσαν ότι συνάντησαν λέξεις γραμμένες σε greeklish σε γραπτά του σχολείου σε ποσοστό 64,3% και ότι παρατηρήθηκαν και μη αναμενόμενα λάθη, όπως αλλαγή χρόνου ή προσώπου στα ρήματα, αλλαγή πτώσης στα ουσιαστικά, αντικατάσταση λέξης με άλλη, με εντελώς διαφορετική σημασία.

Ακόμη σύμφωνα με την έρευνα, ποσοστό 77,4% των μαθητών χρησιμοποιούν τα greeklish, με αξιοσημείωτη αύξηση χρηστών από το γυμνάσιο στο λύκειο. Οι μαθητές που παραδέχτηκαν ότι τα χρησιμοποιούν στο γυμνάσιο φτάνουν το 67,8%, στο ΕΠΑΛ το 70,2% και στο ΓΕΛ 88,5%. Απ' αυτούς, περίπου το 50% τα χρησιμοποιούν από δύο έως και περισσότερα χρόνια, ενώ πάνω από το 63% τα χρησιμοποιεί καθημερινά ή πολλές φορές τη μέρα.

Επιπλέον το 19% των μαθητών της Α’ και το 51,6% της Β’ τάξης του Γυμνασίου δήλωσε ότι χρησιμοποιεί τα greeklish τουλάχιστον δύο χρόνια, γεγονός που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι, η χρήση τους ξεκινά από το δημοτικό. Οι μαθητές δήλωσαν ακόμη πως πέρα από τα ηλεκτρονικά μέσα επικοινωνίας (sms 52,8%, e-mail 78,2%, chat-forum 84,7%, smartphone 16,1%, pda 13,7%) χρησιμοποιούν τα greeklish και σε χειρόγραφα (προσωπικές σημειώσεις, σχολικές εργασίες, σημειώματα κ.α.) σε ποσοστό 15,7%.

Οι λόγοι χρήσης του συγκεκριμένου τρόπου γραφής είναι κατά τους μαθητές η συνήθεια, σε ποσοστό 83,9%, η εξοικονόμηση χρόνου (75,8%), επειδή το θεωρούν χρήσιμο ή βολικό εργαλείο (71,4%), για την αποφυγή ορθογραφικών λαθών (38,7%) και... επειδή είναι μόδα (33,9%).

Τέλος στην ίδια έρευνα, το 58,5% των μαθητών θεωρεί, ότι η χρήση των greeklish απειλεί την ελληνική γλώσσα, ενώ την ίδια άποψη έχει μόνο το 64,3% των φιλολόγων, ενώ το 53,6% έχει παρατηρήσει αύξηση των ορθογραφικών λαθών σε μαθητές, που παλαιότερα παρουσίαζαν καλύτερες επιδόσεις στο γραπτό λόγο.

Και ενώ αν είστε άνω των 25-30 ετών, μάλλον θα προβληματιστείτε με τα αποτελέσματα της παραπάνω έρευνας, ένας 15χρονος, μάλλον, θα το αντιμετωπίσει λίγο διαφορετικά: tespa, den egine kai tpt (και για τους «αμύητους» η μετάφραση: τέλος πάντων, δεν έγινε και τίποτα…)!

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/09/2009 15:22:00

    Υπάρχουν και αρκετοί συνέλληνες, άνω των 35 που έχουν τη νοοτροπία "έλα μωρέ, και τι έγινε;". Συνήθως είναι ηλίθιοι. Ασχέτως τυχόν πτυχίων.

    • amadel avatar
      amadel @ Strange Attractor 24/09/2009 18:00:13

      Έτσι ακριβώς είναι.
      Τα ψευτομαγκάκια με τα κινητά, το λεξιλόγιο των 100 λέξεων και την πλήρη ανικανότητα να σχηματίσουν μια πρόταση με αρχή, μέση, τέλος και νόημα, είναι δημιουργήματα δικά μας...
      Να τα χαιρόμαστε...

  2. ambrosiac avatar
    ambrosiac 24/09/2009 15:32:29

    LOL re c mlk, WTF, 8 mu pis pos n grafo st kinitom r staki? GTFO!

    • Naruto avatar
      Naruto @ ambrosiac 25/09/2009 09:10:28

      ^^ 4tw

  3. Stazybο Hοrn avatar
    Stazybο Hοrn 24/09/2009 15:45:42

    Αναμεταδίδετε μεταχρονολογημένα κάτι κάνοντας απλώς κόπι-πέιστ, ή έχετε και θέση (κάτι που συνήθιζε το παλιό καλό έντυπο ΑΝΤΙ);

    Τα γκρίκλις φταίνε (και) για την Άλωση!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Stazybο Hοrn 24/09/2009 16:03:03

      Το αρθρο είναι σημερινο: NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2009 12:26
      Τελευταία Ενημέρωση : 24/09/2009 12:42

      και το δικό σου θέμα είναι εντελώς διαφορετικο

      Να προσέχεις λοιπόν πριν κάνεις αξιολογικές κρίσεις. Εκτός αν θέλεις να διαφημίσεις το μπλογκ σου

    • Σάχης avatar
      Σάχης @ Stazybο Hοrn 24/09/2009 16:14:43

      .....ατάκτως εριμμένα

      • ataktos avatar
        ataktos @ Σάχης 24/09/2009 16:28:04

        http://www.youtube.com/watch?v=Z6Ba0azA&NR=1

  4. palios avatar
    palios 24/09/2009 16:04:16

    Ρε Φάκτορα, σβήστον τον ανόητο που βγείκε να μας την πει με τον μπλογκάκι του. δεν καταλαβαίνεις οτι τους έχουμε μπει ολονων στο ματι;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ palios 24/09/2009 16:25:22

      όλοι ζηλεύουν την Ορθοδοξία μας!

  5. Swell avatar
    Swell 24/09/2009 16:50:25

    Ενδιαφέρον άρθρο Φάκτορα. Το διάβασα με κρασί και ξηρούς καρποί.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 24/09/2009 18:13:18

    Το προβλημα δεν ειναι η μια και η αλλη γλωσσα. Το προβλημα εγκειται α) στην οκνηρια του μεσου Ελληνα να μαθει και που δεν σεβεται ο,τι γλωσσικο πλουτο εχει β) στην πλατεια πλεον ψυχολογια της ηττας της αλητ του που εκφραζεται με τη χρηση ειτε αγγλισμων ειτε κρεολ γκριικλις και γ) στην ιδεολογικη διαβρωση μερους της ακαδημαϊκης αλητ που προωθει τη γλωσσικη συχγυση λογω του βαθεως συμπλεγματος κατωτεροτητας της απεναντι στους αγγλοαμερικανους. Η αληθεια ειναι οτι πολλοι ειμαστε ξενοσπουδαγμενοι αλλα δεν υποτιμουμε τον τοπο μας σαν τους Νικους Δημους ἠ την Ρεπουση. Μοδα ειναι και θα περασει.

    • amadel avatar
      amadel @ Νίκος 25/09/2009 01:34:01

      Άσε που για να είσαι πραγματικός κοσμοπολίτης πρέπει να έχεις ρίζα και να την τιμάς...

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/09/2009 18:38:39

    Μπορείς να διευκρινήσεις; Είμαι άσχετος από Η/Υ και μόνο κείμενο ξέρω. Αλλά από το 1989 που αγόρασα τον πρώτο μου 286 για το σπίτι (ΦΙΛΙΠΣ!) είχα θυμάμαι το τότε word 5 στα Ελληνικά.
    Άρα τι εννοείς;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/09/2009 18:48:43

    ανονυμους, το 82 μου πήραν pc. Το πρωτότυπο της ΙΒΜ με την πράσινη οθόνη. Είχε ελληνικά αν κατάλαβαινες DOS (τότε καταλαβαίναμε). Στην εκτύπωση ζόριζε, αλλά δούλευε με ΙΒΜ σελεκτρικ και 2-3 χρόνια με κάρτριτζ ελληνικών στον εκτυπωτή

    το γκρικλισ είναι για να αγοράζουν οι κότες και τα καπόνια eponima blouzakia. Αφού μάθαμε και το φρέντο...

  9. tiramola avatar
    tiramola 24/09/2009 19:10:27

    Επίσης , τα πληκτρολόγια που χρησιμοποιούν τα πιτσιρίκια είναι για gamers χωρίς ελληνικούς χαρακτήρες.
    Στα περισσότερα διαδυκτιακά παιχνίδια στο chat το alt-shift δεν δουλεύει, τουλάχιστον σε όσα έχω δει εγώ.

  10. Nικόλας avatar
    Nικόλας 25/09/2009 00:54:16

    Τα greeklish δεν αρχισαν με το internet...ηταν παρα πολυ διαδεδομενα στους λεγομενους Λεβαντινους της Σμυρνης οι οποιοι μιλουσαν ελληνικα αλλα δεν ηξεραν το ελληνικο αλφαβητο και αφου ηταν δυτικοι και ηξεραν το λατινικο ελληνικα εγραφαν ετσι...υπηερχε μαλιστα και μια εφημεριδα τοτε εκει σε greeklish.
    Τα ειχαν επισης σε ολα τα νησια επι ενετοκρατιας και ειδηκα στην Χιο επειδη εκει εδρασαν πολλοι ιεραποστολοι.

    • amadel avatar
      amadel @ Nικόλας 25/09/2009 09:43:56

      Αυτό τι σημαίνει; Ότι σήμερα εμείς ως ελεύθεροι Έλληνες και με όλα τα τεχνολογικά μέσα στην διάθεσή μας, πρέπει να γράφομε ελληνικά ως οι λεβαντίνοι της οθωμανικής Σμύρνης; Δηλαδή, τελούμε υπό κατοχήν; Έχομε άλλο μητρικό αλφάβητο και δεν το ξέρω;

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ amadel 25/09/2009 10:49:27

        Δεν ειπα αυτο...εγω απλα εκανα μια ιστορικη ανασκοπηση των greeklish και τιποτα αλλο.

  11. amadel avatar
    amadel 25/09/2009 01:31:35

    Παιδιά, να έλθουμε στο σήμερα;
    Δεν υπάρχει πλέον PC χωρίς ελληνικά. Μάλιστα από τα Win2000 και μετά υπάρχουν και πολυτονικά στα Windows, όλο δε και περισσότερες γραμ/σειρές γίνονται και πολυτονικές. Για να μην αναφέρομε τον κόσμο του Mac όπου τα παραπάνω υποστηρίχθηκαν πολύ προ των Windows.
    Άρα, το πρόβλημα δεν είναι οι μηχανές, είναι η οκνηρία και ο ωχαδερφισμός μας. Μάθαμε να θεωρούμε καλό το χρήσιμο και χρήσιμο το εύκολο. Όπως τρώμε fastfood, γράφομε και fastspeak, αλαμπουρνέζικο και τριτοκοσμικό. Αυτά τα προέβλεψε όλα ο Όργουελ πριν από μισόν αιώνα. Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσουμε...

    • amadel avatar
      amadel @ amadel 25/09/2009 15:16:04

      Ανώνυμε, αν στο πολυεθνικό εργαστήριο υπολογιστών έχουν απενεργοποιήσει όλες τις γλώσσες πλην λατινικών, αυτό είναι θέμα πολιτικής του συγκεκριμένου εργαστηρίου και όχι της τεχνολογίας.
      Χαίρομαι πάντως που το αναφέρεις, διότι νομίζω ότι αι γι' αυτήν την περίπτωση υπάρχει λύση. Θα επανέλθω.

    • amadel avatar
      amadel @ amadel 25/09/2009 16:44:44

      Σχετικά με το εργαστήριο: Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχουν κάνει στα Windows, αλλά υπάρχει μιά λύση που πιθανόν να τούς βοηθήσει νά γράψουν ελληνικά, ακόμα και σε υπολογιστές όπου δεν μπορούν να ορισθούν ελληνικά.
      Δες εδώ: http://www.keymangreek.gr
      και για το ειδικό πρόβλημα που θίγεις την ερώτηση υπ.αρ. 11 εδώ: http://www.keymangreek.gr/cgi-bin/keymangreek.pl?option=questions#

  12. ambrosiac avatar
    ambrosiac 25/09/2009 05:18:29

    Υπαρχει παντως ρυθμιση στα Windows και για non-Unicode προγραμματα (οχι πολυ εμφανης, καπου στο Control Panel Regional Settings). Χρησιμοποιω μερικα τετοια προγραμματα και δεν εχω προβλημα οποτε θελω να το γυρισω σε Ελληνικη γραμματοσειρα.

    Ta Greeklish dev snmaivoyv kat' avagknv avor8ografies. Otav akoma nsav n movn lysn ta xrnsimopoioysa exovtas diale3ei tis avtistoixies poy blepete, kai egrafa tn glwssa mas swsta. Μονη μικρη ανωμαλια το "ψ" που δεν μου αρεσε να το γραφω "q" αλλα προτιμουσα "ps".

    • amadel avatar
      amadel @ ambrosiac 25/09/2009 09:38:25

      Δηλαδή, μάς λέτε ότι το αλφάβητο δεν έχει σημασία. Τότε γουάϊ ντον'τ γιου ράϊτ ινγλκις γουΐθ γκρήκ κάρακτερς; Ντον'τ τέλλ με δατ γιου καννότ ντού ιτ! Γιου κεν ήβεν πρησερβ δη ορθόγκραφυ (ντάμπλ κονσοναντς, ετ τσέτερα)... Περφέττο!

      Έτσι θα ήμασταν πολύ πιο σωστοί τριτοκοσμικοί... Ν' ες πα;

  13. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 25/09/2009 09:34:35

    "...Προσκτάται η γλώσσα στο μάκρος των αιώνων ένα ορισμένο ήθος.Και το ήθος αυτό γεννά υποχρεώσεις...".Ο.Ε.

  14. Μάρκος avatar
    Μάρκος 25/09/2009 10:09:00

    Σε λίγο θα γίνουμε σαν τους Κροάτες και τους άλλους αποσχισθέντες από την πρώην Γιουγκοσλαβία, που έπαψαν να χρησημοποιούν το κυριλλικό αλφάβητο και γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες, απλά και μόνο για να νιώθουν...Ευρωπαϊοι. Εντελώς φραγκολεβαντίνικη νοοτροπία! Η Αννούλα Διαμαντοπούλου τώρα δικαιώνεται!

    • amadel avatar
      amadel @ Μάρκος 25/09/2009 16:59:09

      Η Κοζάνη γίνεται επί τέλους Λωζάνη...

    • Αγγελος avatar
      Αγγελος @ Μάρκος 27/09/2009 01:16:07

      Καλά, τί λέτε εδώ;
      Οι Κροάτες και οι Σλοβένοι, όπως όλοι οι Ρωμαιοκαθολικοί λαοί, χρησιμοποιούν εδώ και αιώνες το λατινικό αλφάβητο! Το 19ο αιώνα έγινε μια κίνηση μεταξύ των Σέρβων και Κροατών λογίων να υιοθετήσουν μια κοινή γραπτή γλώσσα με ενιαία γραμματική, βασισμένη κυρίως στα ιδιώματα της Δυτικής Ερζεγοβίνης, αλλά ακριβώς λόγω μακραίωνης παράδοσης, αυτή τη γραπτή γλώσσα την έγραφαν και τη γράφουν οι μεν με μια κατάλληλα διαμορφωμένη παραλλαγή του κυριλλικού αλφαβήτου, οι δε με το λατινικό αλφάβητο, επίσης κατάλληλα πλουτισμένο με τα αναγκαία γράμματα!

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 25/09/2009 11:10:30

    Γιατι νομιζεις πως ανεπισημως δεν ειναι;Δεν εχω δει πουθενα αλλου σε καμια χωρα που δεν ειναι επισημα τα αγγλικα οι νεοι να τα μιλανε τοσο καλα οσο εδω...(μοναδικη εξαιρεση οι σκανδιναβικες χωρες και η ολλανδια) και να υπαρχουν οι πινακιδες παντου και με λατινικους χαρακτηρες.

  16. Νικόλας avatar
    Νικόλας 25/09/2009 11:16:40

    Φυσικα να μην φτασουμε στο αλλο ακρο οπως στο Κεμπεκ που απαγορευεται δια νομου ο,τιδηποτε μεταφραζεται στα γαλλικα να μην υπαρχει στα αγγλικα. ΠΧ:τo KFC το εχουν κανει PFK επειδη τα αρχικα του μεταφραζονται...η αντι για pinakida STOP γραφει ΑRRET.Εκει ουτε τις επομενες στασεις στο μετρο δεν ακους στα αγγλικα οπως συμβαινει εδω.Και οπως θυμαμαι ουτε στην Γερμανια τις ακους στα αγγλικα ουτε γραφουν καπου κατι στα αγγλικα,ουτε καν στα μουσεια τους και στους καταλογους στα μαγαζια.

  17. Νικόλας avatar
    Νικόλας 25/09/2009 11:17:00

    Φυσικα να μην φτασουμε στο αλλο ακρο οπως στο Κεμπεκ που απαγορευεται δια νομου ο,τιδηποτε μεταφραζεται στα γαλλικα να υπαρχει στα αγγλικα. ΠΧ:τo KFC το εχουν κανει PFK επειδη τα αρχικα του μεταφραζονται...η αντι για pinakida STOP γραφει ΑRRET.Εκει ουτε τις επομενες στασεις στο μετρο δεν ακους στα αγγλικα οπως συμβαινει εδω.Και οπως θυμαμαι ουτε στην Γερμανια τις ακους στα αγγλικα ουτε γραφουν καπου κατι στα αγγλικα,ουτε καν στα μουσεια τους και στους καταλογους στα μαγαζια.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/09/2009 11:51:35

    αντινακιταμαιποσθααπονεβροσουμετιγλοσαμασ θαπραιπεναπαραδιγματυζομαστεαποχορεσπου οχιμωνοαναβυοςαναφτο πουμιλουσανιπρωγωνητουσ αλατοαιπεβαλανκηωλασ στιδηεθνισκινι κε ω νωονουτο

  19. lypon avatar
    lypon 25/09/2009 14:40:06

    Η γλώσσα είναι η μόνη πραγματική ταυτότητα, είναι η βάση της όποιας κουλτούρας.

    Και η η καλλιέργειά της, η μόνη άμυνα στην παγκοσμιοποίηση.

    Και δυστυχώς, υπόκειται και αυτή στο "δήθεν" της παιδείας στη χώρα μας.

    Επί των greeklish, πρέπει να πω ότι τα γραφόμενα με τον τρόπο αυτό τα αγνοώ πλήρως. Δεν τα διαβάζω, δεν απαντώ.