#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2011 09:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tαλαμπανί κι Ταάντιτς, οι ισχυροί ηγέτες που στηρίζουν τον ΓΑΠ



Ένα από τα δυνατά χαρτιά του ΓΑΠ, υποτίθεται, είναι η μεγάλη …αξιοπιστία του στο εξωτερικό, η εκτίμηση που του έχουν οι ξένοι ηγέτες κτλ,  κτλ. Σύμφωνα με τα παπαγαλάκια του, επίσης, υποτίθεται ότι ακριβώς σε αυτό το σημείο είναι που υπερέχει απέναντι στον Αντώνη Σαμαρά, για τον οποίο τόσο μελάνι και (πληρωμένη) χολή έχυσαν τα πράσινα pay roll  την περασμένη εβδομάδα για να μας πείσουν ότι  τα πήγε χάλια με τους Ευρωπαίους.

Όποιος θέλει λοιπόν να διαπιστώσει το …κύρος του ΓΑΠ στο εξωτερικό και την εκτίμηση που του έχουν, ας κατηφορίσει σήμερα στον Αστέρα της Βουλιαγμένης όπου διεξάγεται συνεδρίαση του συμβουλίου της ( κατ’ όνομα) σοσιαλιστικής διεθνούς (υποθέτω ότι θα τρίζουν πολλών τα κοκάλα κάθε φορά που μαζεύονται αυτοί οι τύποι που αυτοαποκαλούνται σοσιαλιστές). Εκεί λοιπόν θα διαπιστώσει ότι στην πρόσκληση του ΓΑΠ προς τους ευρωπαίους ηγέτες των σοσιαλιστών ΔΕΝ ανταποκρίθηκε ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ.  Κι ας ήταν ισχυρό το δέλεαρ, καθώς δεν πρόκειται για τίποτα άλλο από ένα δωρεάν τριήμερο  σε πολυτελές ξενοδοχείο της  Ελλάδας.

Οι μόνοι ηγέτες που ανταποκρίθηκαν και ήρθαν ήταν ο πρόεδρος του Ιράκ Τζαλάλ Ταλαμπανί και της Σερβίας Μπόρις Τάντιτς. Οι τρεις τους, βέβαια,  είναι πραγματικά πολιτικά συγγενείς  και  στις πατρίδες τους  ακούν περίπου τις ίδιες κατηγορίες, τόσο για τον πατριωτισμό τους, όσο και για τις εξαρτήσεις τους από άλλα κέντρα.

 

Αλέξανδρος Σγουρός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 02/07/2011 09:50:33

    Αυτο που έκανα στο photoshop νομίζω ταιριάζει καλύτερα http://netakias.files.wordpress.com/2011/01/sosialist-international1.jpg?w=294&h=180

  2. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/07/2011 10:01:54

    Σιγά μη ΄ρθούν οι ευρωπαίοι! Είναι εποχή γιά κακές συναναστροφές; Ταλαμπανί, πρόεδρος του προτεκτοράτου Ιράκ, όπως κατάντησε την Ελλάδα ο ΓΑΠ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2011 10:27:43

    Οι Ευρωπεη Σοσιαλιστες ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ με τον Μπεννυ !!
    Την ξερουν μια χαρα τη δουλεια !!

    ΠΠ

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/07/2011 10:30:10

    Η στήριξη είναι από το διεθνές παρακράτος, όχι από τα κράτη. Το διεθνές παρακράτος έχει βάλει λυτούς και δεμένους να τον στηρίζουν. Προκειται για καθαρά τεχνητή προσέγγιση. Στο βαθμό που γνωρίζω τους Ευρωπαίους, πιστεύω ότι κατά βάθος τον σιχαίνονται.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 03/07/2011 11:28:35

      Γι' αυτό μπορείς να είσαι βέβαιος. Κατ' αρχήν, με την πρώτη κουβέντα μαζί του, δίνει την εντύπωση....κάπως όχι ιδιαίτερα εύστροφου ανθρώπου, για να το πω πολύ κομψά....
      Δεν νομίζω ότι οι ευρωπαίοι σοσιαλιστές ηγέτες, που μπορεί να μην είναι μεγάλου βεληνεκούς, αλλά τέλος πάντως, δεν είναι ηλίθιοι, δεν το έχουν καταλάβει.
      Ο ΓΑΠ μου θυμίζει μία ιστορία που έλεγε ο παππούς μου με μία εμφανίσιμη μεν, χαζούλα δε και βραδύγλωσση, που την είχαν ορμηνέψει να μην μιλήσει όση ώρα γινόταν το προξενειό και ήταν ο γαμπρός με τους γονείς του στο σαλόνι (από άλλο χωριό αυτοί). Αυτή δεν κρατήθηκε, απάντησε σε μια ερώτηση του μέλλοντος πεθερού της στο τέλος, και το κλεισμένο προξενειό χάλασε...Ο άνθρωπος είναι εμφανίσιμος, με αέρα κοσμοπολίτη, αρκετά αμερικανικού στυλ, αλλά μόλις ανοίξει το στόμα του, καταστροφή....

  5. φωνη avatar
    φωνη 02/07/2011 11:02:13

    Αυτά είναι τα αποτελέσματα όταν κανείς μιλάει αξιόΠΟΥΣΤΑ με τους εταίρους του.

  6. vaggelis avatar
    vaggelis 02/07/2011 11:53:16

    Αγωνιστικο χαιρετισμο για την επιτυχια της συνεδριασης της σοσιαλιστικης διεθνους απο ΚΑΝΤΑΦΙ ΜΟΥΜΠΑΡΑΚ ΜΠΕΝ ΑΛΙ ΕΙΧΕ?? αυτο εχει σημασια

  7. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 12:04:07

    ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΣΙΑ....ΛΗΣΤΗΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΩΡΕΑΝ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ?
    ΜΜΜΜΜΜΜΜ....ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΟΙ.....ΑΣΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.

  8. armagedon avatar
    armagedon 02/07/2011 12:36:23

    ΤΑΛΑΜΠΑΝΙ ,ΤΑΝΤΙΤΣ,ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΚΟΥΙΣΛΙΝΓΚ

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 02/07/2011 19:37:42

    To Bήμα για ακόμη μία φορά πρωτοπόρο στην αυτογελοιοποίηση.
    Παραπλανεί τους δύσμοιρους αναγνώστες του με τον τίτλο:

    "Σημαντικές συναντήσεις του Πρωθυπουργού στη Σύνοδο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς"

    Πας να διαβάσεις ποιές είναι οι "σημαντικές" συναντήσεις και διαβάζεις για Ιρακινό Ταλαμπανί και για φινλανδό...Χεϊναλουόμα.
    Πάει, το 'χουν χάσει τελείως οι ΔΟΛιοι...

    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=409273&h1=true

  10. Posidonas avatar
    Posidonas 02/07/2011 20:51:33

    Με τον Καρζαι του Αφγανισταν συναντηθηκε;

    • ΒΙΣ avatar