#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Sunday Times: Πωλείται ο Παρθενών, καλέστε τον Γιώργο Παπανδρέου



Με μια φωτογραφία πινακίδας πώλησης του Παρθενώνα συνόδεψαν οι Κυριακάτικοι Times το ρεπορτάζ για τις επικείμενες αποκρατικοποιήσεις στην Ελλάδα.

Οι ρεπόρτερ της εφημερίδας συνομιλούν με πολίτες που διαμαρτύρονται για τη δημοσιονομική πολιτική λιτότητας και την πρόθεση πώλησης δημόσιας περιουσίας, με έναν εξ αυτών να σχολιάζει: «μπορεί να έχουν πουλήσει την Ακρόπολη και να μην το ξέρουμε».

Το πωλητήριο που έχει αναρτήσει η εφημερίδα στον Ιερό Βράχο μπροστά από τον Παρθενώνα αναφέρει: «Πωλείται. 1 μνημείο. Άριστη τοποθεσία. Χρειάζεται δουλειά. Καλέστε το Γιώργο Παπανδρέου».

Στο ρεπορτάζ της με τίτλο «Ανοιχτοί σε όλες τις λογικές προσφορές» η εφημερίδα σημειώνει ότι οι αποκρατικοποιήσεις θεωρούνται όρος για τη νέα βοήθεια προς την Ελλάδα και επομένως ο Γιώργος Παπανδρέου έχει κρεμάσει ένα τεράστιο πωλητήριο πάνω από τη χώρα. «Από τις βουτηγμένες στη βότκα ημέρες του Μπόρις Γιέλτσιν στη Ρωσία έχει να γίνει μία τέτοια κρατική δημοπρασία», σχολιάζει η εφημερίδα.

Γίνεται μια αναφορά στον πλούσιο κατάλογο των προς πώληση οργανισμών και στοιχείων περιουσίας του ελληνικού δημοσίου με τη σημείωση ότι στη νέα Ευρώπη τίποτα δεν είναι ιερό και το ερώτημα ποιος αγοράζει σήμερα.

Κυβερνητικός σύμβουλος που δεν κατονομάζεται δηλώνει στην εφημερίδα ότι έσοδα της τάξης των 15 με 20 δισεκατομμυρίων ευρώ είναι ένας πιο ρεαλιστικός στόχος, αντί των 50 δισεκατομμυρίων που έχει εξαγγελθεί. Όπως εξηγεί ο σύμβουλος, ένα περιουσιακό στοιχείο θα μπορούσε να προσελκύσει τεράστιο ενδιαφέρον, αλλά πολλά μαζί θα έριχναν τις τιμές.

http://www.skai.gr/news/finance/article/172732/sunday-times-politirio-ston-parthenona-/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 20/06/2011 23:28:29

    Εμένα με προσβάλλει βάναυσα.Ο κος.Πρωθυπουργός της χώρας μου δεν ενοχλείται;Δεν τον πειράζει που το εμετικό δημοσίευμα στρέφεται ευθέως εναντίον του;Ως εκλεγμένος Πρωθυπουγός θα με καλύψει ή θα με αφήσει βορά στα στόματα των κάθε λογής συμπλεγματικών (και καθόλου φλεγματικών) υβριστών της πατρίδας μου; Κε Πρόεδρε...

    • ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ avatar
      ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 20/06/2011 23:57:35

      Γιατί ενοχλείσαι; Αν διάβασες το δημοσίευμα αποτυπώνει πλήρως την αλήθεια.Τέτοιο ξεπούλημα έχει να γίνει από την περίοδο του Γιέλτσιν, γράφει. Και αυτή είναι η αλήθεια. Μπλέξαμε με πολιτική μαφία δυστυχώς, από την οποία δύσκολα θα απαλλαγούμε και (μακάρι να διαψευστώ) δεν θα διστάσει να προχωρήσει ακόμη και σε εκτροπή αν νιώσει στριμωγμένη. Διάβασε το υπέροχο "The Tragedy of Russia's Reforms: Market Bolshevism Against Democracy " να δεις τις τακτικές που ακολούθησε η εκεί πολιτική μαφία για να ξεπουλήσει τη χώρα. Θα παρατηρήσεις ότι ακόμη και την ιδέα για δημοψήφισμα από τον Γιέλτσιν την πήρε.

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 21/06/2011 07:06:45

        Δεν με ενοχλεί αυτό που λέει αλλά ο τρόπος που το λέει.Ισως δεν γνωρίζεις ότι το Ηνωμένο Βασίλειο είναι ιδιαίτερα "χολωμένο" επειδή έμεινε εκτός "εξοπλιστικής πίττας" (με μόνη εξαίρεση τις ΤΠ/Κ κλάσης SuperVita-Ρουσσέν) και πίττας δημοσίων έργων (κυρίως ενέργειας). Ισως επίσης δεν γνωρίζεις ότι η αλυσσίδα δημοσιευμάτων προέρχεται από τον ίδιο όμιλο-φορέα που πέραν των Times ελέγχει και άλλα media στη Γερμανία.Το Ηνωμενο Βασίλειο πάντα "καλόβλεπε" την ελληνική Α.Ο.Ζ. Το ζήτημα δεν είναι αυτό.Είναι αλλού: η συστηματική δυσφήμιση για κάθε τι που έχει σχέση με Ελλάδα.Και όπως ξέρεις η "φήμη" δύσκολα επανακτάται.Συνεπώς τεκμαίρω ότι τέτοιου είδους δημοσιεύματα ενταγμένα σε πλαίσιο ΨΕΠ και low intruition δυναμιτίζουν μεσο- μακροπρόθεσμα την ίδια την εθνική μας ύπαρξη.Αυτό με προβληματίζει...

  2. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 23:34:27

    Θυμάστε παλιά, όταν κάποιος ήθελε να περιγράψει έναν απίθανο τύπο, έλεγε το "ετούτος είναι ικανός να πουλήσει και την Ακρόπολη"; Εγινε και αυτό!

  3. Φειδίας avatar
    Φειδίας 20/06/2011 23:50:14

    Kαλά, ἐμεῖς πουλᾶμε, ἀλλὰ τὰ ἀποικιοκρατικὰ γουρούνια τί νὰ τὸ κάνουν τὸ πωλητήριο; Ἀνέκαθεν ἅρπαζαν χωρὶς νὰ ρωτήσουν.

  4. δημης avatar
    δημης 20/06/2011 23:59:03

    ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ;;;;;;;;;;; ΜΕ ΠΟΣΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

  5. babayaro avatar
    babayaro 21/06/2011 00:14:28

    Oι αγγλοσαξωνες παιζουν το δικο τους παιχνιδακι και εμεις τσιμπαμε..
    Ειναι ικανοι να βαλουν τον Καραισκακη στα γονατακια του Σοιμπλε για να μας εξαγριωσουν ακομη περισσοτερο. Καποιος πρεπει να τους πει να ασχοληθουν καλυτερα με τα δικα τους τα χαλια.Εμεις εχουμε ξυπνησει...αυτοι κοιμουνται.

  6. peter13 avatar
    peter13 21/06/2011 00:38:28

    Πόσα θα πιάσει ο bravo-georgo εαν τον βγάλουμε For Sale??

  7. TED avatar
    TED 21/06/2011 01:27:33

    Προσέξτε ότι το αναφερόμενο στο "πωλητήριο" ως τηλέφωνο επικοινωνίας του ΓΑΠ είναι αριθμός στις ΗΠΑ.

    Τυχαίο; Δε νομίζω!

  8. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 21/06/2011 02:27:53

    Η τιμή που πήραν τα υπόλοιπα κομμάτια οι φιλότεχνοι και φιλάνθρωποι Σάξωνες ποια είναι;
    Την αίθουσα 18 πόσο τη σκοτώνετε ρε λεβέντες;

    http://www.britishmuseum.org/explore/galleries/ancient_greece_and_rome/room_18_greece_parthenon_scu.aspx

  9. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 21/06/2011 07:21:01

    Γιαυτό επελέγει ο ΓΑΠ για να υλοποιήσει το συμβόλαιο Ξεπουλήματος της χώρας. Θα διστάσει θαρείτε!!!!!!

  10. alakran avatar
    alakran 21/06/2011 08:21:39

    Λίγη υπομονή θα πρότεινα εγώ στη φυλλάδα.Βλέπετε, μετά το Γέλτσιν, στη Ρωσία ανέλαβε ο Πούτιν.Και στην Ελλάδα μετά τον Παπανδρέου ποιός θα αναλάβει?
    Ακριβώς!

    • bavarian avatar
      bavarian @ alakran 21/06/2011 20:15:12

      Ο Καρατζαφέρης;

  11. Περίεργος avatar
    Περίεργος 21/06/2011 09:04:22

    Εγώ πάντως μάλλον περιπαικτικό προς τον ΓΑΠ το διαβάζω.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/06/2011 13:49:54

    Το άρθρο είναι όντως μεγάλο δώρο για όσους από εμάς θεωρούμε τον ΓΑΠ λυμεώνα για την χώρα. Είναι όντως ειρωνικό και δηλητηριώδες, όχι για τη χώρα αλλά για τον εκφυλισμένο διανοητικά επίγονο της πολιτικής οικογένειας που παριστάνει τον "πρωθυπουργό".