11/08/2013 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Spiegel: Η Ελλάδα θα χρειαστεί επιπλέον βοήθεια στις αρχές του 2014

Η Κεντρική Τράπεζα της Γερμανίας εκτιμά ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί επιπρόσθετο δανεισμό από τους Ευρωπαίους εταίρους της από τις αρχές του 2014 το αργότερο, γράφει σήμερα το γερμανικό περιοδικό «Der Spiegel, επικαλούμενο, όπως αναφέρει, έκθεση της Μπούντεσμπανκ για το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).

Στο έγγραφο αυτό, η Μπούντεσμπανκ προβλέπει ότι οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις «θα συμφωνήσουν βεβαίως για ένα νέο πρόγραμμα βοήθειας για την Ελλάδα» από τις αρχές του 2014 το αργότερο, σημειώνει το γερμανικό περιοδικό.

Την είδηση αυτή δεν έχουν σχολιάσει έως στιγμής ούτε η Μπούντεσμπανκ, ούτε το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών.

Η Κεντρική Τράπεζα της Γερμανίας, αναφέρεται επίσης στο δημοσίευμα, περιγράφει τους κινδύνους που συνδέονται με το υπάρχον πακέτο βοήθειας ως «εξαιρετικά υψηλούς» και ασκεί κριτική στην έγκριση τον περασμένο μήνα της δόσης των 5,8 δισεκατομμυρίων ευρώ του δανείου προς την Ελλάδα από την τρόικα των δανειστών—την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ), την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το ΔΝΤ—χαρακτηρίζοντάς την ως «πολιτικά υποκινούμενη».

Αν και οι Ευρωπαίοι ηγέτες, συμπεριλαμβανομένης της καγκελαρίου της Γερμανίας Άγγελα Μέρκελ, εξαίρουν τη δουλειά της ελληνικής κυβέρνησης όσον αφορά την εκπλήρωση των μεταρρυθμίσεων, που αποτελούν όρο του σχεδίου διάσωσης, η Μπούντεσμπανκ την περιγράφει ως «μόλις ικανοποιητική», αναφέρεται στο δημοσίευμα

ΑΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 11/08/2013 17:14:29

    Μόλις ικανοποιητική έ;

    Αν είχαμε πεθάνει όλοι θα ήταν αρκετά ικανοποιητική....

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/08/2013 18:27:17

    Η Βραζιλια άσκησε βετο στο ΔΝΤ για νέα δάνεια στην Ελλάδα.

    Το ρίσκο λένε είναι πολλά δισ!!

    Έρχεται ενδιαφέρων χειμώνας αν μη τι άλλο.

    ΠΠ

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/08/2013 19:09:28

    ...μάλλον δεν θα διαβάζουν Στουρνάρα οι Γερμανοί.

    ΥΓ

    με 28% ανεργία και 4,000 αυτοκτονίες δεν είναι η λύση ικανοποιητική ....μόνο στην ολοκληρωτική έχουν εντρυφήσει οι γότθοι...

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/08/2013 20:41:36

    Θέλουν να μας αλυσοδέσουν για πάρα-πάρα πολλά χρόνια.Δανειακές συμβάσεις επί δανειακών συμβάσεων,νέα μεσοπρόθεσμα,εκβιασμοί επί εκβιασμών....Θέλουν να μας εξοντώσουν εντελώς,να μας διαλύσουν ολοκληρωτικά.....

  5. el eternauta avatar
    el eternauta 11/08/2013 22:36:41

    Δεν πρόκειται να σε αφήσουν ποτε ήσυχο αυτοι . Και καλα να πας θα σου βάζουν πάντα τρικλοποδιές .
    Κάποια στιγμη θες δεν θες θα φτάσεις στο δια ταύτα και θα σπασεις τις αλυσίδες και όπου να ναι έρχεται αυτη η ώρα

  6. Μ.Β avatar
    Μ.Β 12/08/2013 09:49:34

    Δε θέλω να φαντάζομαι πως θα υπογράψει κανένας οτιδήποτε σερβίρουν οι Νεοναζί, προκειμένου να μας δουλοποιήσουν και να μας απομυζούν για τα επόμενα 20 χρόνια. Τουλάχιστον ας μην το τολμήσει, χωρίς να ζητήσει μέσω εκλογών τη συναίνεση της πλειοψηφίας. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Άλλο...αναδιαπραγμάτευση και άλλο τρίτη σιδερένια μπάλα στο πόδι μας.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/08/2013 10:26:28

    Όλοι γνωρίζουμε ότι το αποτέλεσμα παρά τις μεγάλες προσπάθειες του Α.Σ. είναι "μόλις ικανοποιητικό".
    Το Κράτος των "μαϊμούδων", όπως γράφει κι Δ. Ρίζος, ζει και βασιλεύει.
    Ολοι αυτοί οι μεγαλόστομοι πατριώτες που ήταν τα χρόνια του Μεγάλου Πάρτι!!!
    Τότε που τα δάνεια και οι επιδοτήσεις έρεαν και η παραγωγή διαλύονταν.

    Τώρα, τα δάνεια είναι δεσμά. Τότε τι ήταν;

  8. el eternauta avatar
    el eternauta 12/08/2013 17:52:26

    τα χρονια που ηταν το παρτυ υπηρχε και ενα μεγαλο μερος των Ελληνων πατριωτων που δεν εβαλαν το δαχτυλακι στο βαζακι με το μελι!
    Εγω ειμαι και ενας απο αυτους και εχω ολο το δικαιωμα την σημερον ημερα που με πνιγει το δικιο να κραζω οσο θελω , οποιον θελω και οποτε θελω και ειμαστε πολλοι αυτοι, να το ξερεις!