#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2011 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

S&P: "Η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει μέσα στο 2011"



Η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει μέσα στο 2011. Αυτή είναι η εκτίμηση των αναλυτών της Standard & Poor οι  οποίοι επανέρχονται στο σενάριο της κατάρρευσης της ελληνικής οικονομίας. Πριν ένα μήνα και μετά τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής που προέβλεπαν συμμετοχή των ιδιωτών στο «κούρεμα», εθελοντικά όπως το είπαν, ο διεθνής οίκος είχε υποβαθμίσει την Ελλάδα λέγοντας ότι η διαδικασία της εθελοντικής συμμετοχής ιδιωτών στη μείωση του χρέους είναι επιλεκτική χρεοκοπία. Τότε είχαν πέσει όλοι πάνω στην S&P και στη δικτατορία των διεθνών οίκων και είχαν δίκιο. Όμως, αυτό ισχύει μόνο εφόσον λαμβάνονταν σοβαρά υπόψη οι αποφάσεις της Συνόδου.

Ένα μήνα μετά η συμφωνία ακροβατεί, οι ιδιώτες που κρατούν ελληνικά ομόλογα συμμετέχουν με το σταγονόμετρο ενώ ακόμη κι αν επιτύχει το πείραμα το ελληνικό χρέος θα μειωθεί ελάχιστα, η Ελλάδα θα είναι χρεωμένη μέχρι το λαιμό και τα νέα δάνεια θα έρθουν να μας πνίξουν ακόμη περισσότερο.

Κάποιοι ήδη κάνουν λόγο για χρεοκοπία που θα επέλθει μέχρι  το τέλος του χρόνου, παρά τις διαβεβαιώσεις της κυβέρνησης ότι δε θα συμβεί κάτι τέτοιο.

Όμως, εφόσον καμιά πρόβλεψη δεν έχει πραγματοποιηθεί, το έλλειμμα θα κλείσει πάνω από 8,5% αντί για στόχο 7,4%, το χρέος εκτινάσσεται στα ύψη, η ύφεση θα ξεπεράσει το 4,5% ή ακόμη και το 5%, φαίνεται ότι οδεύουμε σε μια επώδυνη χρεοκοπία.

Άλλωστε, οι Ευρωπαίοι δεν λαμβάνουν αποφάσεις υπέρ μιας γενναίας μείωσης του χρέους μέσω ευρωομολόγων, οπότε είναι θέμα χρόνου να αφεθεί η Ελλάδα στην τύχη της.

Το γεγονός ότι η μια μετά την άλλη οι χώρες ζητούν εγγυήσεις, δείχνει ότι ο στόχος της Ευρώπης είναι μη βοηθήσουν πραγματικά τη χώρα να σταθεί στα πόδια της.

Ίσως το σενάριο της δημιουργίας μιας Ευρώπης δύο ταχυτήτων,  πιθανότατα με έξοδο της Ελλάδας κι άλλων χωρών από το ευρώ και με δημιουργία κάποιου άλλου νομίσματος ή ευρώ για το Νότο, να προετοιμάζεται στα υπόγεια του Βερολίνου και του Παρισιού.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tsolias avatar
    Tsolias 22/08/2011 13:25:36

    Ε άντε να τελειώνουμε...

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 22/08/2011 13:30:10

    Καιρός ήταν !!!

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 22/08/2011 13:33:07

    Χα! Σιγά το νέο που μας είπαν οι προφήτες! Με ύφεση 7% και άυξηση των εξόδων μέσα στο πρώτο εξάμηνο σε σχέση με το 2010, κι όλα αυτά υπό την επιτήρηση του ΔΝΤ και της ΕΕ, δεν νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που να περιμένει κάτι το διαφορετικό. Προς Θεού δηλαδή, μην χάσουμε και τα λογικά μας.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/08/2011 13:34:33

    αν το είχαμε κάνει με δική μας πρωτοβουλία πριν 18 μήνες, τώρα θα ασχολιόμαστε με τις δουλειές μας... Και το 70 ζούσαμε, και το 60. Και όπωσδήποτε καλύτερα από το 43.

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ archaeopteryx 22/08/2011 20:25:44

      αρχαιε γεια στο στομα σου

      Η αναδιάρθρωση είναι αναπόφευκτη.
      Από την αρχή ήταν η καλύτερη λύση για τη χωρα αν είχε μια κυβέρνηση να την υπερασπιστεί…
      Και το θέμα δεν είναι αν είναι καλή η κακή λύση αφού είναι η μόνη.
      Το θέμα είναι ποιος θα την πληρώσει ..
      Πάλι μόνο οι μισθωτοί και συνταξιούχοι ;
      Περαστικά μας

      http://to-sxolio.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

  5. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 22/08/2011 13:40:50

    Μα και τώρα το ίδιο θα γίνει απλά εκεί που τα περιουσιακά στοιχεία του κράτους είχαν αξία 100 ευρω π.χ , τώρα θα έχουν 30. Εκεί είναι όλο το μυστικό του παιχνιδιού. Και μετά σου λένε ότι έαν μιλάς για εσχάτη προδοσία είσαι υπερβολικός... Τι να πει κανείς.

  6. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 22/08/2011 13:43:55

    Μήπως πρέπει να αναζητήσουμε άλλη λύση;
    http://taxalia.blogspot.com/2011/08/blog-post_6385.html

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/08/2011 13:59:33

    Μην το πείτε ακόμα του Γιωργάκη και του χαλάσετε τις βόλτες με το κανό,να γυρίσει πρώτα με το καλό από τις επόμενες διακοπές του και βλέπουμε.....

    • manos avatar
      manos @ Dee Jay Stelios 22/08/2011 14:18:46

      Επειδή κουράζεται μια με το κανό μιά με το ποδήλατο θα τα κόψει και τα δύο.
      Οι επόμενες διακοπές θα είναι με θαλάσσιο ποδήλατο.

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 22/08/2011 14:06:55

    Ό,τι είναι να γίνει ας γίνει μια ώρα αρχίτερα να τελειώνουμε. Εδώ λένε ότι αν όλα πάνε "καλά" θα καταφέρουμε να ... ρίξουμε το χρέος στο 100% το...2040!!!
    Αν έτσι έχει το πράγμα καλύτερα να μην πάμε καλά. Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό που λέω αλλά φαίνεται ότι η κυβέρνηση στην προσπάθεια να μην χρεοκοπήσει η χώρα θα καταστρέψει τελείως την οικονομία και μετά ασφαλώς θα χρεοκοπήσουμε κιόλας αλλά με όρους πολύ χειρότερους απότι αν το είχαμε πάρει απόφαση ευθύς εξαρχής. Ξαναλέω ελπίζω να κάνω λάθος...

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 22/08/2011 14:28:47

    Έχει γραφεί και τονιστεί πάμπολλες φορές.Ο Παπανδρέου ΟΔΗΓΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ τη χώρα στα βράχια...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΤΩΡΑ,ΟΛΟΙ οι δημοσιογράφοι και πολιτικοί,που ανήκουν στον αστερισμό της πασοκικής παράταξης,και πανηγύριζαν το βράδυ της 21ης Ιουλίου;Που είναι ΟΛΟΙ οι παρατρεχάμενοι και υπερασπιστές ενός,ακόμα, πασοκικού ναυαγίου που εξελίσσεται σε ΤΡΑΓΩΔΙΑ της Ελλάδας;Φυσικά,ο Παπανδρέου,έχοντας ''λύσει'' όλα τα προβλήματα της χώρας,απερίσπαστος συνεχίζει τις διακοπές του,τις βόλτες του και τις καταδύσεις του....Εξάλλου το ρόλο,για τον οποίο επιλέχθηκε,τον έπαιξε ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ....Δεν χρειάζεται πια...Τη πατρίδα την ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ,τη ΒΟΥΛΙΑΞΕ,τη ΤΣΑΚΙΣΕ και τη ΛΙΑΝΙΣΕ....Και ήρεμος απολαμβάνει τον ήλιο της Κρήτης.....

  10. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 22/08/2011 14:36:35

    Το παραμυθάκι που ονομάστηκε Ευρωζώνη και που στην πραγματικότητα ήταν μια τεράστια κερδοσκοπική διακρατική πυραμίδα , οδεύει προς το τέλος.
    Στην κορυφή της πυραμίδας η Ελλάδα.
    Με το άλογο δεμένο από πίσω , το κάρο δεν πάει πουθενά.
    Ο καροτσέρης ΓΑΠ ελλείψει αλόγου , μαστιγώνει τους επιβάτες.
    Οσο πιο γρήγορα κατεβούμε τόσο πιο λίγες θα φάμε...

  11. The Saint avatar
    The Saint 22/08/2011 15:29:40

    Με λίγα λόγια και παραφράζοντας τη γνωστή ρήση, μιλάμε γιά: "Το χρονικό ενός προσχεδιασμένου θανάτου"

  12. mv avatar
    mv 22/08/2011 15:44:39

    H λύση είναι το ευρωομόλογο.
    Κάποια στιγμή θα γίνει.

    antikleidi.wordpress.com/2011/08/22/eurobondssolution/

  13. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2011 15:46:33

    Ελπίζω να έγινε φανερό σε όλους πια πως η κυβέρνηση Παπανδρέου όχι μόνο δεν έκανε κάτι για να αποτρέψει το γεγονός αυτό, αλλά κινήθηκε με τέτοιο τρόπο που θα μορούσε να πεί κανείς πως το προκάλεσε.
    Η υπαιτιότητα της κυβέρνησης μας κάνει να σκεφτόμαστε πως η απόδοση ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ είναι η απάντηση στα δεινά που προκαλεί.

  14. mv avatar
    mv 22/08/2011 15:48:39

    H λύση είναι το ευρωομόλογο.
    Κάποια στιγμή θα γίνει.

    h**p://antikleidi.wordpress.com/2011/08/22/eurobondssolution/

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ mv 22/08/2011 16:17:30

      Το ευρωομόλογο είναι και λίγο πιπίλα... Ευρωομόλογο χωρίς τους Γερμανούς, θα είναι σαν χαμπουργκερ χωρίς μπιφτέκι. Και εάν οι Γερμανοί βάλουν τον κιμά, μάντεψε ποιόν θα αλέσουν...

    • popolaros avatar
      popolaros @ mv 22/08/2011 17:06:49

      eurobond σημαίνει transfer union δηλαδή U.S.E (United States of Europe).
      Δεν πρόκειται να γίνει γιατί υπάρχουν και χώρες που δεν θέλουν να χάσουν την κυριαρχία τους.
      π.χ Γερμανία.

      • mv avatar
        mv @ popolaros 22/08/2011 18:42:23

        Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος.
        Ποια είναι η εναλλακτική ?
        Απλώς είναι κάτι που θα συμβεί μετά από σκληρές διαπραγματεύσεις και σίγουρα θα χρειαστεί αρκετό χρόνο.
        Βέβαια αν δεν ισοσκελίσουν τους προυπολογισμούς τους και οι αδύναμες χώρες, δεν πρόκειται να συναινέσει η Γερμανία.

  15. neotera avatar
    neotera 22/08/2011 16:34:19

    Κάπου τό 'χω ξαναδεί ως δούρειο ίππο στην ευρωζώνη, πολύ καιρό πριν... Πού να τό 'χω ξαναδεί αυτό το αλογάκι που το λέγανε γιωργάκη ? ))

  16. μαρικα avatar
    μαρικα 22/08/2011 16:38:02

    Tιποτε απο ολα αυτα, η Ελλαδα δεν ειχε αναγκη απο τετοιου ειδους προβολη,αυτοι που μας εφεραν μεχρι εδω πρεπει να λογοδοτισουν.BASTA!!!!!!!
    Οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα.

  17. pikras57 avatar
    pikras57 22/08/2011 16:47:14

    ..."Όμως, εφόσον καμιά πρόβλεψη δεν έχει πραγματοποιηθεί, το έλλειμμα θα κλείσει πάνω από 8,5% αντί για στόχο 7,4%.."

    ..μήπως το 8,5% είναι ...λιγάκι αισιόδοξο???????

    ..βάλε κάτι....

  18. popolaros avatar
    popolaros 22/08/2011 16:57:40

    δούρειος όνος...

  19. λαλακης avatar
    λαλακης 22/08/2011 16:58:43

    Η Ελλαδα θα πρεπει να μειωσει δραματικα τους μισθους των ΔΥ και να παγωσει για μια δεκαετια τις προσληψεις στο δημοσιο.
    Πρεπει να σπασουν αυγα ,να κλεισουν νοσοκομεια που νοσηλευονται
    οι ορδες των εξαθλιωμενων αλλοδαπων που καταχρεωνουν το δημοσιο
    να συγχωνευτουν σχολεια να δουλευουν οι εκπαιδευτικοι 8 ωρο
    να παψουν οι υποχρεωτικες εισφορες στον ΟΑΕΕ που εχουν στραγγαλισει
    καθε μικρο ελ επαγγελματια, να απολυθουν ΔΥ και αλλα πολλα
    που δεν κανει το και καλα σοσιαλιστικο μπανανισταν Ελλαδισταν
    Αν συνεχισουμε ετσι τοτε το 40% των Ελληνων θα μεταναστευσει
    ρακεντητο και κυνηγημενο σαν τους Ανατολικοευρωπαιους το '90
    που εφυγαν απο τους σοσιαλιστικους παραδεισους.

    • popolaros avatar
      popolaros @ λαλακης 22/08/2011 17:02:21

      ...τα ίδια λέει και ο τζέφρις.

  20. popolaros avatar
    popolaros 22/08/2011 17:00:47

    Άντε να τελειώνουμε με το νόμισμα...να φέρουν τα παιδιά τα ευρά από τα λουξεμβούργα.
    Τόσο καιρό αναμένουν.

  21. Ραββινος avatar
    Ραββινος 22/08/2011 17:38:11

    ''Ίσως το σενάριο της δημιουργίας μιας Ευρώπης δύο ταχυτήτων, πιθανότατα με έξοδο της Ελλάδας κι άλλων χωρών από το ευρώ και με δημιουργία κάποιου άλλου νομίσματος ή ευρώ για το Νότο, να προετοιμάζεται στα υπόγεια του Βερολίνου και του Παρισιού.''

    ''Άντε να τελειώνουμε με το νόμισμα…να φέρουν τα παιδιά τα ευρά από τα λουξεμβούργα.Τόσο καιρό αναμένουν.''
    Σταχυολογω δυο απο τις παραπανω τοποθετησεις ......δηλαδη το συμπερασμα που βγαινει ειναι και κεραταδες και δαρμενοι ?

  22. Jordan avatar
    Jordan 22/08/2011 21:28:08

    Ρε το πήρατε χαμπάρι ότι :
    1. Τα λεφτά είναι πολλά ( από τα CDS)
    2. Παπαριές σαν αυτή του σερ Πιρς είναι τζάμπα ( στα παπάρια τους αν εκτεθεί ο σερ , αρκεί να δημιουργήσει ένα συμβάν , έστω ημέρας )
    3. Υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες ο σερ Πιρς να κυοφορήσει τα δίδυμα του Σόρος παρά να χρεοκοπήσει η Ελλάδα
    4.Όσο και να τραβιούνται ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα !

  23. κάποιος avatar
    κάποιος 22/08/2011 21:31:39

    Έτσι είναι...
    Αλλά μη λέμε ότι δεν ξέραμε κιόλας. Το ΚΚΕ αυτό ακριβώς είχε πει τις ημέρες των πανηγυρισμών για τις αποφάσεις της Συνόδου. Έρχεται χρεοκοπία το επόμενο διάστημα με τους έλληνες να έχουν ήδη χρεοκοπήσει καιρό τώρα. Οι συμφωνίες των ευρω-λύκων θα αχρηστεύονται η μια μετά την άλλη συνεχώς κάτω από το βάρος της βαθειάς κρίσης, των αντιτιθέμενων συμφερόντων και στοχεύσεων της κάθε ευρωενωσιακής χώρας.

    Έρχονται εξελίξεις. Ίσως να βγάλουν την Ελλάδα και απτο ευρώΑς μη συζητάμε άλλο τι θα γίνει, ας συζητάμε τι θα κάνουμε. Είναι βέβαιο πως έρχονται εκλογές και πως θα προκύψει κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και ίσως Καρατζαφέρης,Μπακογιάννη,Κουβέλης, ΣΥΝ. Εκεί τι θα κάνει ο κόσμος? τουμπεκί? ή θα βγει στο δρόμο μόνο για να φύγουν οι 300?

  24. Ραψωδος avatar
    Ραψωδος 22/08/2011 22:16:43

    Ρε παιδια μην τρελαθουμε δεν φταιει μονο ο Γιωργακης για αυτη την κατασταση
    Φταιει και ο Κωστακης , και ο Σημιτης και ολοι οσοι με δανεια μιζες και ρουσφετια μεγαλωνανε το ελλημα πριν απο αυτον.
    Αλλα σε ποιον να δωσεις την ευθυνη? Στους πολιτικους? Στη σαπιλα του συστηματος? Στους ιδιους τους πολιτες που με τις ψηφους τους και τις 'χαρες' που θα τους εκαναν οι πολιτικοι ανεβαζαν στην κυβερνηση τους ιδιους και τους ιδιους πανηλιθιους?? Γιατι και σε αυτους αποδιδεται η ευθυνη οχι μονο για οσα ανεφερα αλλα και για φοροδιαφυγη, μη κολληση ενσυμων και λοιπα, τα οποια δεν αρχισαν τωρα εξαιτιας της κρισης αλλα γινονται χρονια απο τα λαμογια του λαου, τα οποια απο τη μια διαμαρτυρονταν και απο την αλλη μονο την τσεπη τους κοιταζανε.

    Ειμαι μονο ενα αγορι 15 χρονων και δεν μπορω να εχω συγκεκριμενη αποψη για το παρελθον επειδη ισως τωρα αρχιζω να βλεπω και να καταλαβαινω τον κοσμο γυρω μου. Δεν μου αρεσει να αποδιδω ευθυνες και δεν ξερω αν ειμαι καλος σε αυτο αλλα δεν πιστευω οτι φταινε μονο πολιτικα προσωπα