#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2013 18:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Sin eaters


 

Του Νίκου Καραχάλιου

Παρασκευή βράδυ. Σε ένα multiplex στο Μαρούσι.

Παρατηρώ δύο ομάδες από πιτσιρικάδες που πειράζοντας ο ένας τον άλλον περιμένουν στην ουρά, να πάρουν εισιτήριο για το σινεμά.

Χασκογελάνε.

Θέλουν να δουν το «πλεονέκτημα του να είσαι στο περιθώριο».

Λίγα μέτρα πιο κει, άλλος κόσμος. Όχι κινηματογραφικός, απλά διαφορετικός κόσμος. Αυτά ανήκουν ακόμη στη γενιά της αθωότητας. Ούτε υποψιάζονται τι έρχεται… Αν και  θα έπρεπε. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία…

Άλλη γενιά, άλλα ενδιαφέροντα και, κυρίως, άλλα προβλήματα. Γι’ αυτά, μάλλον, «προβληματισμοί», όχι ακριβώς «προβλήματα».

Είμαι μόνος μου. Το κάνω συχνά. Το ονομάζω movie therapy (κινηματογραφική θεραπεία). Με 8 ευρώ γλυτώνεις για 2 ώρες διαφυγής (προσωρινά;) τον ψυχίατρο.
Έχω επιλέξει να δω το «Arbitrage» με τον Richard Gere. Αφορά ένα μεγαλοεπιχειρηματία/ χρηματιστή/money maker της Wall Street, που ενώ καταπατά κάθε νόμο που υπάρχει, καταφέρνει έχοντας κάθε φορά το κατάλληλο άλλοθι (αυτός είναι και ο τίτλος της ταινίας στα ελληνικά) να ξεγλυστράει. Μ’ ενδιαφέρει το θέμα γιατί έχει μια επικαιρότητα στην χώρα μας, μάλλον διαχρονική, και συνάμα έναν συμβολισμό. Αναρωτιέμαι αν στην Ελλάδα της Λίστας Λαγκάρντ και των προφυλακίσεων των επωνύμων θα υπερισχύσουν τα «άλλοθι» και θα  τα καταφέρουν, άλλη μια φορά, τα μεγάλα ψάρια να ξεγλιστρήσουν.

Τις σκέψεις μου διακόπτει ένας 40άρης. Ευγενικός και οικείος. Με χαιρετάει: «Γειά σου Νίκο». Τον παρατηρώ. Είναι πιο βαρύς από μένα. Φαίνεται κουρασμένος, αλλά πολύ ήρεμος. Είναι ντυμένος στα μαύρα. Φοράει ένα μακό πόλο μπλουζάκι. Μόνο αυτό, παρότι  έχει 70 C και βρέχει! Μου κάνει καλή εντύπωση, γιατί φαίνεται ότι τα έχει όλα γραμμένα. Και ξέρει τι θέλει.

Με πλησιάζει και μου λέει: «Καλά τα λες. Να ξέρεις, είσαι Sin Eater»!

Τον ακούω χωρίς να μιλάω.

Και συνεχίζει: «Είδα τις προάλλες μια ταινία. Τη συνέχεια της ταυτότητας του Τζαίησον Μπορν. Αναφερόταν με αυτό τον όρο σε κάτι τύπους σαν κι εσένα που καθαρίζουν (για;) τις αμαρτίες των άλλων. Συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις. Συνέχισε να διαφωνείς με το ‘Σύστημα’».

Είχε έρθει η ώρα μας να πάρουμε εισιτήρια. Η ταμίας νόμιζε ότι είμαστε παρέα. Όχι. Ο Θωμάς, (αυτό ήταν το όνομά του) ήταν μόνος του…

Θα έβλεπε τον τιμωρό (Djiango).

Δεν θυμάμαι αν αποχαιρετιστήκαμε.

Ο χαρακτηρισμός μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Δεν τον είχα ξανακούσει.

Επόμενο βήμα: Google.

Στο φιλμ που μου είχε αναφέρει The Bourne Legacy οι σύγχρονοι κατάσκοποι αποκαλούνταν sin eaters.

Ο όρος αναφέρεται στον άνθρωπό που μέσω μιας τελετής η κρίση που περιλαμβάνει τροφή (ψωμί) μέχρι και ποτό (μπύρα ή κρασί) απορροφά  και  διώχνει τις αμαρτίες ενός νοικοκυριού (συνήθως μετά από μία πρόσφατη  οικογενειακή απώλεια). Έτσι  καθαρίζει την ψυχή του αποθανόντος και του επιτρέπει να «αναπαυθεί εν ειρήνη».

Sin eaters υπάρχουν από τα Μεσαιωνικά χρόνια. Ένας μύθος θέλει τον Richard Munslou να είναι ο τελευταίος sin eater στην Αγγλία (1906). Ανάλογες παραδόσεις καταγράφονται ακόμη και σήμερα στη Βαυαρία, στις ΗΠΑ (κυρίως στα Απαλάχια), την Ολλανδία και τα Βαλκάνια.

Για το θέμα έχουν γραφτεί αρκετά βιβλία. Ακόμη και μια σειρά κόμικ της Marvel είχε αυτό το όνομα.  Υπάρχει σχετική σελίδα στο facebook με χιλιάδες followers.
Έχουν γυριστεί αρκετές  ταινίες. Το θρίλερ “the last sin eater” (2007), και το sin eater με τον Heath Leger (2003).  Η πιο γνωστή είναι  το Final Cut (2004). Έχει πρωταγωνιστή τον Robbin Williams, που ως σύγχρονος sin eater «κόβει» τις αμαρτίες από ένα μικρό τσιπ που υπάρχει στον εγκέφαλο των νεκρών ανθρώπων, αφήνοντας πίσω μόνο τις «αποστειρωμένες» αναμνήσεις τους για να τους θυμούνται «καθαρούς» οι συνάνθρωποί τους.

Το Σαββατοκύριακο το θέμα γύριζε στο μυαλό μου. Διάβασα μερικά πράγματα ακόμη. Ξεφεύγοντας από την κάπως μακάβρια γένεση του όρου, οι σύγχρονες μεθερμηνείες του με είχαν ιντριγκάρει.

Το πρώτο ρώτημα είναι αν «εξαγνίζοντας» τις αμαρτίες των άλλων τους επιτρέπεις να συνεχίζουν να κάνουν κακό, ή αν δίνεις με αυτό τον τρόπο ένα τέλος στα κακά και τις αμαρτίες τους.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα οι συγκρούσεις που είχα διαχρονικά με διεφθαρμένα συστήματα εξουσίας στην πολιτική, στο επιχειρείν και στον αθλητισμό και είχαν ως αποτέλεσμα  τον «εξαγνισμό του συστήματος» αλλά το ακριβώς αντίθετο την «κάθαρσή» του. Και μάλιστα με προσωπικό κόστος.

Το δεύτερο πολιτικό ερώτημα είναι πόσοι sin eaters  χρειάζονται για να ξεπλύνουν τις αμαρτίες των δεκάδων επίορκων υπουργών των κυβερνήσεων της 30ετίας;

Πόσοι «εξαγνισμοί» χρειάζονται για τους εκατοντάδες διεφθαρμένους διοικητές  δημόσιων οργανισμών που έκαναν πάρτι εις  βάρος μας;

Και, τέλος, πόσες τελετές αφορισμού για να γλυτώσουμε από τα χιλιάδες λαμόγια στο δημόσιο βίο και στο επιχειρείν που μας βούλιαξαν με τις απατεωνιές τους στο βούρκο των αβάστακτων χρεών και μας έριξαν στα νύχια της τρόικας;

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ένα είναι σίγουρο. Ο Θωμάς είχε δίκιο…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 30/01/2013 19:08:58

    Κάνατε ὅμως ἕνα μεγάλο λάθος.

    Ἐκείνη τὴ μέρα ἔπρεπε νὰ δεῖτε τὸ Django.

    Φοβερὴ ταινία, γιὰ τοὺς Tarantino lovers (δηλαδή: στὺλ χωρὶς περιεχόμενο. Μηδενιστικὴ ἀποτοξίνωση ἀπὸ τὶς καλύτερες).

    Ὅσον ἀφορᾶ τὸ ψωμὶ τῆς ὑπόθεσης, ἡ «μάχη μὲ τὴ διαπλοκὴ» δὲν γίνεται (ἐξ ὁρισμοῦ) νὰ ἀναληφθεῖ ἀπὸ «ἐξαιρέσεις». Ἢ θὰ εἶναι κεντρικὴ ἐπιλογή, ἢ ἂς μᾶς ποῦν καθαρὰ πὼς ἦρθαν μόνο γιὰ business as usual.

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/01/2013 19:10:27

    Αυτο που μου εκανε πιο μεγαλη εντυπωση ειναι αυτο που εγραψες: ουτε υποψιαζονται τι ερχεται.....Ναξερες ποσες φορες το εχω σκεφτει βλεποντας τη νεολαια μας να σαχλαμαριζει στο Mall , να χασκογελαει και να πειραζεται αμεριμνη ξοδευοντας το λιγοστο πια χαρτζηλικακι σε εισιτηριο και pop corn. Και ειναι και αμαθη και στη κακοπεραση και στο θυμο, καθολου σκληραγωγημενη και πειθαρχημενη. Βεβαια εργα με sin eaters εχω δει και γω αλλα αν το Χολλυγουντ εχει αυτη τη δυνατοτητα σε διαβεβαιω οτι στη πραγματικη ζωη δεν υπαρχει κανενας τετοιος τροπος παρα μονο της ενδικης μισθαποδοσιας. Εδω η αλλου.....

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ρηνα 31/01/2013 00:47:20

      Και τί θα κερδίσεις αν μεταφέρεις τα προβλήματα και τα άγχη μας στην νεολαία;
      Δεν εχουν ετσι και αλλιώς πολλά ξένοιαστα χρόνια οι νέοι πλέον,μην τους τα λιγοστεύουμε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ρηνα 31/01/2013 02:06:48

      Δηλαδη τι ερχεται;Οταν αυτα μεγαλωσουν η κριση θα εχει ληξει με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

  3. Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
    Βασίλης Τσιαλιαμάνης 30/01/2013 19:25:15

    Στο ερώτημα αν «εξαγνίζοντας» τις αμαρτίες των άλλων τους επιτρέπεις να συνεχίζουν να κάνουν κακό, ή αν δίνεις με αυτό τον τρόπο ένα τέλος στα κακά και τις αμαρτίες τους, ο χρόνος που αυτό γίνεται είναι κρίσιμο στοιχείο, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να λειτουργήσει επιβαρυντικά ανεξάρτητα των προθέσεων.
    Άτιμο...timing.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 30/01/2013 19:41:12

    "Πόσοι «εξαγνισμοί» χρειάζονται για τους εκατοντάδες διεφθαρμένους διοικητές δημόσιων οργανισμών που έκαναν πάρτι εις βάρος μας;"

    "Και, τέλος, πόσες τελετές αφορισμού για να γλυτώσουμε από τα χιλιάδες λαμόγια στο δημόσιο βίο και στο επιχειρείν"

    Τα λάθη που κάναμε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια δεν είναι άγνωστα σε καμία κοινωνία ακόμα και στις πιο υγιείς.

    Ίσως δεν πήρες το κατάλληλο μάθημα απο την ταινία που είδες. Στην συγκεκριμένη ταινία ο επιχειρηματίας κάνει μία λάθος επένδυση και τον πάιρνει η κάτω βόλτα. Δεν το ξέρει κανένας άλλος όμως εκτός απο τον ίδιο και 2-3 άτομα ακόμα. Προτού γίνει βούκινο σε όλον τον κόσμο, κάνει ότι είναι δυνατόν, μετέρχεται κάθε μέσον και τελικά σώζει την παρτίδα. Μπράβο του!

    Η εγκληματική κυβέρνηση που ανέλαβε το οκτώβρη του 2009 έπρεπε να είχε κάνει το ίδιο.

  5. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/01/2013 20:20:23

    Αχ αυτη σου η φραση "ουτε υποψιαζονται τι ερχεται" με χτυπησε καταστηθα....
    Επιασες ολους τους ανομολογητους φοβους μου.

  6. 3κιοκουκος avatar
    3κιοκουκος 30/01/2013 21:19:36

    Κι εσείς που υποψιάζεστε τι έρχεται,τι ακριβως κάνετε;

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 30/01/2013 21:55:52

    Προσευχομαι για τη πατριδα μου και παρακαλω να το κανουν κι αλλοι.

  8. fitsoulas avatar
    fitsoulas 31/01/2013 00:29:08

    Με έναν δε γίνεται flash mob κύριε Καραχάλιο...

  9. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 31/01/2013 00:50:01

    Η δημόσια εξομολόγηση είναι η αφετηρία της επόμενης αμαρτίας.Δεν θυμάμαι πού το διάβασα αλλά αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα σας..

  10. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 31/01/2013 02:04:56

    Σχετικως της φρασεως σας “ουτε υποψιαζονται τι ερχεται” καθως και για την αγωνια που διατυπωσαν καποιοι απο τους σχολιαστες σας, θα ηθελα να σας πω να μην ανησυχειτε.. Αυτη η γενια θα μας διαψευσει - περισσοτερο απο οτι εμεις διαψευσαμε την προηγουμενη οταν ειμασταν στην θεση τους. Μην ξεχνατε οτι και τοτε λεγανε 'οι μεγαλυτεροι' οτι μας λυπουνται για την αναισθησια μας , για τον μικρο η μεγαλο χιππισμο μας, για τα μακρυα μαλλια, την περιεργη μουσικη, για το make love not war.. Εχω την εντυπωση οτι τηρουμενων των αναλογιων εμεις ειμασταν χειροτεροι (αν και περασαμε ποιοτικοτερα..) και αυτο φαινεται οταν 'δεις' καλυτερα την νεα γενια, την παρατηρησεις απο την σωστη αποσταση και αποκωδικοποιησεις τα νοηματα και τα 'respect' τους.

    Μην ανησυχειτε κυριοι, ερχεται μια καλη παρτιδα Ελληνων , ισως η καλυτερη εδω και ενα αιωνα, και δεν προβλεπεται να διαχειρισθουν (οπως φοβασθε ενδομυχως) καποια τρομακτικη θυελλα , καποια ανειπωτη καταστροφη , αλλωστε οτι ηταν να παθει η χωρα μας το επαθε - τα καλα ειναι μπρος ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 2014.... που θα ειναι και η 'ανασταση' αυτης της πολυπαθης χωρας - ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ... (οι τελευταιες μου λεξεις θα μεινουν χωρις αναλυση η διευκρινηση - σας αφηνω εσας να κανετε τις σκεψεις σας ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΛΑΛΩ για εξακριβωση σε λιγους μηνες.)

  11. Evi avatar
    Evi 31/01/2013 08:32:31

    Nίκο μου,μου αρεσε πολύ η "κατάθεση
    ψυχής και σκέψεων" που έκανες και όπως
    το έκανες!
    Την καλημέρα μου
    Ευη

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 31/01/2013 11:04:39

    Το πρόβλημα είναι ότι οι χθεσινές "αμαρτίες" (ολόκληρων δεκαετιών, 1980, 1990, 2000), που όψιμα αποδοκιμάζουμε, ήταν για την mainstream Ελλάδα αρετές. Οι αρετές του "πολυμήχανου" και in, (όλο φιγούρα) νοτιο-νοτιοβλακάνιου (!) νεοαστού.
    Οι sin eaters θα σκάσουν απο επίμονη βαρυστομαχιά, πριν καν προλάβουν να γίνουν παχύσαρκοι.
    Πολύ αργά για εξαγνισμό, είναι προτιμότερο να κάνουν το βήμα για την πύλη που γράφει "όποιος περνά απο δώ, να ξεχάσει το φώς του ήλιου" (Δάντης). Άλλωστε ο Βεελζεβούλης είναι έτοιμος, περιχαρής στον χώρο υποδοχής, περιμένει με πύρινες ανθοδέσμες κόσμο και κόσμο. Μην τον απογοητεύσουμε ως χώρα...

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 31/01/2013 14:27:53

    Ο αμαρτωλός "ατσαλάκωτος" πάντως, σίγουρα θα ενέπνεε τον Ταραντίνο.
    Μόνο που ο κυρ-Γιάννης, άν και αθυρόστομος, είναι στην καρδιά υπερβολικά ήπιος, ποτέ οι βλάχοι δεν φημίζονταν ως εκδικητές. Δεν κάνει για το ρόλο του Django...
    Ο "μεγάλος αμαρτωλός" θα πέσει στα μαλακά, κάτι ψιλο-μπουζουκόβιοι και μεταφορείς μαύρων σακκουλών θα πληρώσουν τη νύφη...