#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2010 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Shopaholic ο κ. Δρούτσας ; Δεν το πιστεύω



Την ώρα που ο λαός μας βογκά κάτω από το βάρος των άθλιων κατοχικών τους μέτρων, οι «νεοτσολάκογλου» ψωνίζουν ασύστολα στα καταστήματα της  Νέα Υόρκης. Ο απόλυτος εξευτελισμός της αξιοπρέπειάς μας ως λαού.  Καμαρώστε Έλληνες τον υπουργό των Εξωτερικών «μας». Αυτά αναφέρει σε ανακοίνωσή του “Πατριωτικό Μέτωπο” και συνεχίζει:

Σε μια περιφρονητική της αναφορά, μια από τις μεγαλύτερες εφημερίδες της Ν. Υόρκης, η New York Post, καταγράφει την έφοδο  διπλωματικής μας αποστολής σε καταστήματα της αμερικανικής μεγαλούπολης. Με επικεφαλής μάλιστα τον «Υπουργό Εξωτερικών» κ. Δρούτσα.

Το  ρεπορτάζ της New York Post, για το οποίο εκτενή αναφορά κάνει η ηλεκτρονική ελληνοαμερικάνικη εφημερίδα «Το καλάμι» http://www.kalami.net/ είναι απόλυτα περιφρονητικό  για τον κ. Δρούτσα και τη συνοδεία του, χαρακτηρίζοντάς τον μάλιστα shopaholic (σε ελεύθερη μετάφραση αλκοολικός για ψώνια).

Πέρα από τους όποιους υποτιμητικούς για τον κ. Δρούτσα και τη συνοδεία του χαρακτηρισμούς, η ουσία παραμένει πως οι άνθρωποι αυτοί που εξαπάτησαν τον ελληνικό λαό, κλέβοντάς του την ψήφο του, με τα γνωστά «λεφτά υπάρχουν, δεν θα φέρουμε το ΔΝΤ» κλπ τερατώδη ψεύδη, αποδεικνύονται ανάλγητοι και ψυχρά αδιάφοροι, στο δράμα το οποίο περνά ο ελληνικός λαός, με την οικονομική πολιτική την οποία έχουν επιβάλλει.Αποκαλύπτοντας έτσι αργά και βασανιστικά στον δύστυχο λαό μας, το πραγματικό πρόσωπο του νεοταξίτικου τέρατος, το οποίο και εκπροσωπούν….

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΚΙΑ avatar
    ΣΚΙΑ 05/10/2010 14:42:19

    Το αρχικό ρεπορτάζ των NY Times εδώ... http://www.nypost.com/p/news/local/diplos_stick_us_with_tab_dtdjOeZvNRUHjnN7RmpBTK/1


    "A source told me the shopaholic diplomat was Greek Foreign Minister Dimitros Droutsas. Who knew Greeks refuse to pay retail?"

    • loretta avatar
      loretta @ ΣΚΙΑ 05/10/2010 16:46:11

      πιο ξεφτυλα δεν εχει...!!

  2. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 05/10/2010 14:44:13

    Πασοκιές. Όλες οι διπλωματικές αποστολές του κράτους των Ελλήνων είναι πολύ καλοί σε αυτό σπορ. Ακρίδες. Θα έμενε πίσω η εκλεγμένη αλήτ;

    Και αν υπάρχουν εξαιρέσεις (;) είναι για την υπογράμμιση του κανόνα. Νεοκοτζαμπάσηδες είναι.

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/10/2010 16:28:01

    Να το χαιρόμαστε αυτό το νεοταξικό συνονθύλευμα του giorgos

  4. Orestios avatar
    Orestios 05/10/2010 16:34:14

    Ξευτίλα!!!!!!!
    Δεν απορώ που η Συρία αναγνώρισε τα Σκόπια. Θα είχε πάει ο Υπουργός για ψώνια εκείνη την ημέρα.
    Στο ψώνισμα είναι αστέρια. Στο να κάνουν καμία δουλειά υπέρ της Ελλάδας άστα να πάνε.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 05/10/2010 16:38:28

      cruising... χα χα...

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 05/10/2010 16:44:32

        lol
        http://www.youtube.com/watch?v=rPuU7oI31hc&feature=related

      • loretta avatar
        loretta @ αλλενάκι 05/10/2010 16:47:14

        kinkyyyyyy!! αλενακι!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 05/10/2010 16:48:51

        Θανατηφόρο ερώτημα αλλενάκι.
        "Στην Νέα Υόρκη ψωνίζεστε?"
        Στον προφορικό λόγο μπορεί να ερμηνευτεί κι αλλιώς.
        χο! χο! χο!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 05/10/2010 17:54:09

    "Φτου σου, Ρεζίλη" ~Χάρρυ Κλυν

    "Δρούτσας: ψωνίζω άρα υπάρχω!

    .. Τα «καλά νέα» για τον κ. Δρούτσα είναι ότι συμπεριλαμβάνεται το όνομά του σε ένα δημοσίευμα για προέδρους ξένων κρατών, όπως ο πρόεδρος του Ιράν Αχμανιτζεζάντ και της Ζιμπάμπουε Μουγκάμπε.

    Τα κακά νέα είναι ότι αυτό δεν έγινε για… καλό.

    Χαρακτηριστικό είναι ότι για τον Μουγκάμπε η εφημερίδα επικαλείται πληροφορίες ότι η σύζυγός του αγόρασε Ρόλεξ αξίας 40.000 δολαρίων , την ίδια στιγμή που οι πολίτες στην χώρα του ζουν σε κατάσταση εξαθλίωσης.

    Αλλά στον κ. Δρούτσα αποκλειστικά, αποδίδεται το προσωνύμιο shopaholic («αλκοολικός» για ψώνια), ενώ αναφέρεται ότι έκανε τις αγορές του με την συνοδεία δύο αστυνομικών του NYPD.

    Ο εκπρόσωπος της αστυνομίας Paul Browne επιβεβαίωσε ότι δύο ντετέκτιβ συνόδευαν «αξιωματούχο», χωρίς να τον κατανομάσει, αλλά η εφημερίδα επικαλείται πηγή της που υποστηρίζει ότι είναι ο Έλληνας Υπουργός Εξωτερικών.

    Η δημοσιογράφος της εφημερίδας Αndrea Payser αναρωτιέται ακόμα αν οι Έλληνες φορολογούμενοι εγκρίνουν αυτά τα ψώνια.

    «Αυτό είναι το πρόβλημα» προσθέτει, «οι φόροι σου πληρώνουν ένα πάρτι δύο εβδομάδων για αγορές».

    Για να δούμε: θα υπάρξει απάντηση ή διάψευση από τον κ. Δρούτσα σε μια τόσο σοβαρή καταγγελία, από μια εφημερίδα όπως η New York Post; Διότι σε οικονομικά χαλεπούς καιρούς, το μόνο που δεν χρειάζονται οι Έλληνες κυβερνώντες είναι τέτοιου είδους χλευαστικά σχόλια."

    ~Star.gr

    **
    Τώρα εξηγείται γιατί ο μονίμως χαρά γεμάτος Φον-μπριγιαντίνης Shopaholic, δεν μπορεί ν'αντισταθεί στ'απανωτά "Shopping Bargains" της ποντικομαμής, απέναντι..

    Ραντεβού τον Νοέμβρη λοιπόν, γιά να κλείσουμε ΟΡΙΣΤΙΚΑ "Ταμείο" με τις παντός είδους πράσινες αλκοoλικές αχρηστείες.

  6. Factorx avatar
    Factorx 05/10/2010 18:00:31

    Βέβαια όλα αυτα δεν ξεπερνάνε σε τίποτα το έπος που γράφτηκε στο ταξίδι Σαρτζετάκη σε Απω Ανατολή - Κίνα την δεκαετία του 80. θα σας γράψω κάποια στιγμή για τις σκηνές που εζησα στα αεροδρόμια του Χονγ Κονγκ και της Μπανγκόκ. Όπου έκανα ατέλειωτες συζητήσεις με δυο συνοδεύοντες υπουργούς που προσπαθούσαν να με πείσουν να μην βγάλω τις φωτογραφιες στο Αντι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Factorx 05/10/2010 18:12:22

      Φάκτορα, αναφέρεσαι στις σκηνές τρέλας με τους τελωνειακούς και τις σπασμένες μπάρες από τα προεδρικά αυτοκίνητα, τα τιγκαρισμένα με βίντεο, σαλάμια κλπ;

  7. F avatar
    F 05/10/2010 18:17:15

    Μία φίλη τὸν πέτυχε κατὰ τὴν ἐπίσκεψη του σὲ κομμωτήριο τοῦ Κολωνακίου, γιὰ μανικιοὺρ - πεντικιοὺρ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ F 05/10/2010 18:19:57

      Τον Σαρτζετάκη;

  8. ευτυχια avatar
    ευτυχια 05/10/2010 18:31:08

    Που τα βρίσκει όλες αυτές τις ψωνάρες και τους νηστικούς το ΠΑΣΟΚ?Στα γαριδάκια?

    • loretta avatar
      loretta @ ευτυχια 05/10/2010 20:16:51

      ευτυχια

      δεν τους βρισκει τους γενναει....δυστηχως!!!

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/10/2010 00:03:16

    Ε καλά τώρα, τα ψώνια του Δρούτσα. Τουλάχιστον ρουχαλάκια και παπούτσια θα ήταν.
    Ο Νιώτης και ο Μαγκριώτης ως Υφυπουργοί Εξωτερικών που πήγαιναν διαρκώς στη Μαριούπολη της Ουκρανίας για την ελληνική κοινότητα εκεί (δήθεν), ψώνιζαν άλλα πράγματα...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΒΙΣ 06/10/2010 00:16:15

      Χαλάλι τα παιδιά! Αυτό είναι το Πασόκ με το οποίο μεγαλώσαμε, στο κάτω κάτω!

  10. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 00:17:15

    Και πριν απ αυτό στην Βουλγαρία....Μήπως θυμίζει τιποτα το όνομα ¨Ολυμπους" στον κ. Μαγκριώτη?Αλλά, δυστυχώς, η Δεξιά είναι πανηλίθια και δεν ενημερώνεται, ούτε τους ξεφωνίζει.Οταν βασίζεσαι στους Λούληδες.....

  11. δημης avatar
    δημης 06/10/2010 23:08:14

    Ψωνίζουν οι ψωνισμένοι...(και αγορασμένοι)