#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2010 22:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Saving Private George



Μετά τις φρεγάτες έρχονται και τα αεροπλάνα. Την αγορά τουλάχιστον 60 αεροσκαφών τύπου Eurofighter τα οποία θα κοστίσουν πάνω από 5 δισ ευρώ θα κληθεί να προχωρήσει η Ελλάδα το επόμενο χρονικό διάστημα. Είναι συμφωνία που έχει ξεκινήσει από την εποχή του Κ. Σημίτη, αλλά  είχε παγώσει αφού δεν αποφασίζαμε αν θα πάμε με τους Αμερικανούς ή με τους Ευρωπαίους. Τώρα, εξαιτίας της “διάσωσης” του στρατιώτη Γιώργου θα πληρώνουμε μια ζωή τα όπλα που θα αγοράσουμε από τους φίλους Γάλλους και Γερμανούς. Γι' αυτό ο Σαρκοζί υποδέχθηκε τον Γ. Παπανδρέου με αγκαλιές και φιλιά. Γι' αυτό η Γερμανία έκανε ένα βήμα πίσω και εγκατέλειψε τη σκληρή γραμμή της μη διάσωσης της Ελλάδας.

Ή μήπως να βάλουμε σε όλα αυτά και τη σωρεία παραβιάσεων του ελληνικού εναέριου χώρου εντελώς τυχαία σήμερα που κρίνεται η τύχη της χώρας στα οικονομικά;

Το deal που γράφαμε ολοκληρώθηκε με τη συμφωνία για τους εξοπλισμούς.

Τι χαρά θα κάνουν οι προμηθευτές όπλων στην Ελλάδα δε λέγεται...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΔ avatar
    ΙΔ 10/02/2010 22:52:02

    Λατρεύω τήν εικόνα γιατί πολλέs φορέs είναι αδιάψευστοs μάρτυραs . Είδαμε τήν σκηνή τήs εισόδου τόυ Παπανδρέου στό μέγαρο τών ηλισίων. Τόν υποδέχθηκε ό Σαρκοζί μέ μία τυπική χειραψία καί εισήλθαν εντόs τού μεγάρου. Κατά τήν έξοδο όμωs υπήρξε θερμότατοs εναγκαλισμόs τών δύο ανδρών λόγου βεβαίωs τών συμφωνιών .

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 23:09:46

    Eurofighter?
    Τί είν' η πατριδα μας?

    • NoName avatar
      NoName @ Orestios 11/02/2010 20:38:58

      Banania Land !!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 11/02/2010 20:56:45

      Ποιά να έχει γράψει αυτό το "πόνημα"? Η μικρανεψιά του Θουκιδίδη?

  3. Green St avatar
    Green St 10/02/2010 23:17:16

    Factora μπορείς να επαναδημοσιεύσεις το "απίθανο" σενάριο σου για τα οικονομικά βήματα;; Αλλά βάτλο κάπου σταθερά να υπάρχει μόνιμα σε κοινή θέα

  4. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2010 23:18:04

    Lusiurantum patri datum
    Usqueantanc diem ita servari

    • parsifal avatar
      parsifal @ ataktos 10/02/2010 23:47:00

      nihil sancti, nullus deum metus, nullum ius iurandum, nulla religio
      αλλά ποιός είναι ο Αννίβας εν προκειμένω ?

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2010 23:35:28

    Απλά θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί το τετράστιχο :

    τη λέξη δόξα με τη λέξη μίζα

    περιγράφει την νεοελληνική καρικατούρα που αποκαλούμε κράτος.

    ΥΓ

    Τελικά ο ΓΑΠ είχε δίκαιο:

    λεφτά υπάρχουν για τους Γάλλους και Γερμανούς εργαζόμενους, απλά τα καταβάλουν οι εγχώριοι Ιθαγενείς.

  6. Hot Bird avatar
    Hot Bird 10/02/2010 23:42:35

    Οι φρεγατες ειχαν παραγγελθει απο την κυβερνηση Καραμανλη για οσους επιλεκτικα δεν θυμουντε...

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/02/2010 23:50:45

    Καλά ευνοείτε ήδη έχει γίνει η σχετική παραγγελία με 37 μαχητικά από την Γερμανία.

    2,5 φρεγάτες
    3,5 μαχητικά

    μέχρι να τα ξεπληρώσουμε θα τους ξαναζητήσουμε βοήθεια για να πάρουμε τα επόμενα.

  8. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 10/02/2010 23:56:51

    Αφού δεν τα γλιτώνουμε που δεν τα γλιτώνουμε τα όπλα...
    Από το να μπλαστρωθούμε ξανά-μανα to F16, καλύτερα τα Eurofighter...

    Και οι FREMM δεν είναι και άσχημες...

    • anomymous avatar
      anomymous @ (Α)θανάσης 11/02/2010 07:24:18

      Πες τα Θανάση γιατί εδώ μέσα στο τέλος θα διαβάζουμε φιλοσοφικά δοκίμια...Οι Τούρκοι θα πάρουν F35. Να μην έχουμε κάτι, κάποιο όπλο, που να μη το γνωρίζουν? Τα Mirage τη κάνανε τη δουλίτσα τους τόσα χρόνια έτσι...Τα F16 ισως τα παραλάβουμε από τουρκικό εργοστάσιο.
      Και για τις φρεγάτες μια χαρά. Εδω διαβάζουμε οτι γεωπολιτικά είμαστε στη πιο κρίσιμη περιοδο της σύγχρονης Ελλάδας, ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ούτε παραγωγή, ούτε πυρηνική ενέργεια η άλλους πόρους έχουμε. Να καταλάβουμε επιτέλους οτι ειδικά στη παρούσα φάση δεν έχουμε πολλά περιθώρια. Αν ο ΑΓΠ δεν είχε διαλύσει το παραγωγικό ιστό και δε μας είχε καταχρεώσει, αν ειχαμε βιομηχανία και δικιά μας ενέργεια ( μη ξεχνάμε ότι στα 70ς είμασταν οικονομικά αξιοπρεπέστατοι στην Ευρώπημ με οικονομία συγκρινόμενη με την Ισπανία), τότε ίσως να μπορούσαμε να κουνηθούμε κάπως.
      Εδώ καθημερινά πυροβολάμε το πόδι μας, τα media επίσης παίζουν πολύ βρώμικο παιχνίδι, ο κόσμος τάχει χαμένα, οι φρεγάτες και τα αεροπλάνα τους μαράνανε? Εδω μέσα τα λένε οι ίδιοι, τι θα έκαναν δηλαδή αν κυβερνούσαν?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ (Α)θανάσης 11/02/2010 11:14:21

      Κάνεις λάθος φίλε ανώνυμε, είμασταν σε πολύ καλύτερη μοίρα από την Ισπανία. Και πλέον όποτε πάω Ισπανία (1-2 φορές το χρόνο για επαγγελματικούς λόγους) απλά γυρνάω με βαριά καρδιά πίσω στη χαβούζα που καταντήσαμε την πατρίδα μας.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/02/2010 07:23:51

    Για τις φρεγάτες δεν ξέρω, αλλά τα Eurofighter, άσχετα αν το μάρκετινγκ λέει ότι είναι καταπληκτικά αεροπλάνα, η αγορά τους, για μένα, σημαίνει ότι οι απέναντι θα ενθαρρυνθούν να τα δοκιμάσουν στον αέρα. Η Ελλάδα σε νές περιπέτειες.

  10. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 11/02/2010 08:23:32

    Μ'αεροπλάνα και βαπόρια και με τους φίλους τους παληούς τριγυρνάμε στα σκοτάδια ......αϊντε θύμα, αϊντε ψώνιο...

  11. Aristos avatar
    Aristos 11/02/2010 08:56:55

    Ο Ζακ Λάγκ κατέληξε λέγοντας ότι είναι «ευτύχημα για την Ελλάδα που έχει σήμερα στο τιμόνι μία έντιμη και με γερές βάσεις ομάδα πολιτικών».

    Οσο για εμάς, βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας.

  12. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 11/02/2010 09:28:19

    Δεν μας είπαν όμως, πως θα πληρώσουν;
    - Mε δίγραμμες επιταγές ή
    - Με κάρτα;