#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2012 20:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Reuters: Δε θα ληφθεί απόφαση για τη δόση στις 12 Νοεμβρίου!



Φωτιά στην Ελλάδα, βάζει δημοσίευμα του πρακτορείου Reuters το οποίος επικαλείται ανώτατους αξιωματούχους της ΕΕ. Σύμφωνα με το άρθρο, είναι απίθανο να αποφασίσει το Γιούρογκρουπ στις 12 Νοεμβρίου, την εκταμίευση της δόσης των 31,5 δις ευρώ για την Ελλάδα.

«Η Σύνοδος της 12ης Νοεμβρίου δεν θα αποτελέσει το καταληκτικό στάδιο. Δεν βρισκόμαστε υπό τόση πίεση όση ενδεχομένως πιστεύεται», αναφέρει το πρακτορείο επικαλούμενο τη δήλωση του αξιωματούχου. Ο ίδιος φέρεται να λέει ότι η Αθήνα είναι ικανή να καλύψει τις χρηματοδοτικές υποχρεώσεις της, χωρίς πρόσθετη οικονομική ενίσχυση, μέχρι και τα τέλη Νοέμβρη, ίσως δε ακόμη και τις αρχές Δεκέμβρη.

Το Reuters κάνει επίσης αναφορές σε δηλώσεις άλλων αξιωματούχων που τονίζουν ότι είναι αδύνατο να επιτευχθεί συμφωνία μέσα στην επόμενη εβδομάδα και θα παραταθεί η αγωνία για τη χρεοκοπία της Ελλάδας.

Υπενθυμίζουμε ότι πρόσφατα ο Αντώνης Σαμαράς είπε ότι τα αποθέματα της Ελλάδας φτάνουν μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου ενώ στις 16 του μήνα πρέπει να πληρωθεί ένα ομόλογο αξίας 5 δις ευρώ.

«Εάν δεν υπάρξει συμφωνία ως προς όλες τις επιμέρους διαστάσεις του πακέτου, δεν θα υπάρξει συμφωνία. Δεν θα εκταμιευθεί η επόμενη δόση αν δεν ρυθμιστούν όλες οι λεπτομέρειες», αναφέρει άλλη πηγή. Ενώ άλλος αξιωματούχος τονίζει: «ο κίνδυνος αδυναμίας αποπληρωμής των 5 δις ευρώ στις 16 Νοεμβρίου, έχει διογκωθεί, με αποτέλεσμα η της χρεοκοπία, εξαιτίας της έλλειψης ταμειακών διαθεσίμων, να έρχεται όλο και πιο κοντά για την Ελλάδα».

Προφανώς κάποιοι μας δουλεύουν. Ή έχουμε λεφτά για καιρό ακόμη κι απλά είναι ένα μέσο πίεσης τα άδεια ταμεία, είτε οι ξένοι προετοιμάζουν το έδαφος και για άλλες… προσαρμογές πέραν του σκληρού πολυνομοσχεδίου που θα ψηφιστεί την Τετάρτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/11/2012 20:25:22

    Γιατί να βρεθούν υπό πίεση ;

    Εδώ και 2,5 χρὀνια έχουν ασφαλίσει το τραπεζικό τους σύστημα και μετέθεσαν το χρέος μας από αυτό στα κράτη.
    Εκεί που το χρἐος μας ήταν κατατμήμενο -μέγα πλεονέκτημα για εμάς- σε πολλούς και διαφορετικούς πιστωτές, τώρα χρωστάμε κυρίως στα ευρωπαϊκά κράτη -μέγα πλεονέκτημα (;) για αυτά. Ίδωμεν...

    • Abc1 avatar
      Abc1 @ Νίκος Αργεάδης 05/11/2012 20:42:49

      @ Νίκος Αργεάδης:
      " τώρα χρωστάμε κυρίως στα ευρωπαϊκά κράτη -μέγα πλεονέκτημα (;) για αυτά."
      Πολύ σωστό το ερωτηματικό σου αγαπητέ Νίκο . Για φαντάσου να θεωρούν μέγα πλεονέκτημα γι αυτά την μεταφορά του ελληνικού χρέους στις πλάτες τους...Είναι τόσο σίγουροι οτι θα τα πάρουν στο 100%. Αλήθεια αν έχουμε τόσο μεγάλη φερεγγυότητα γιατί οι "οίκοι" δεν μας αναβαθμίζουν σε ΑΑΑ?

  2. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 05/11/2012 20:32:04

    Απλά, χωρίς δημοσιογραφικές δραματοποιήσεις, οι Ευρωπαίοι και το ΔΝΤ χρειάζονται κάποιο περισσότερο χρόνο για να συμφωνήσουν πάνω στον τρόπο της νέας αναδιάρθρωσης του χρέους. That simple.....

  3. Apapa avatar
    Apapa 05/11/2012 20:36:01

    Mη μασάτε έρχεται το ιππικό

  4. Σταράτα avatar
    Σταράτα 05/11/2012 20:37:14

    καντάντια ενός έθνους καί πολιτικού χρεωκοπημένου συστήματος

  5. DIMX avatar
    DIMX 05/11/2012 20:37:26

    E όχι, αυτό είναι απαράδεκτο ! τώρα το λένε ; αν το ξέραμε από το πρωί θα μπορούσε ο Ρουπακιωτης να συνεχίσει την παράσταση για καναδυο μέρες και όχι να αναγκαστεί να την κατεβάσει από την πρώτη μέρα, κρίμα οι πρόβες με τον Φώτη.

  6. Tsol avatar
    Tsol 05/11/2012 20:43:49

    Τι έγινε αναβάλεται η σωτηρία μας???

  7. Α avatar
    Α 05/11/2012 20:45:54

    έλα έλα Συριζαίοι, καιρός να χαρείτε! έγινε η επιθυμία σας, δεν θα πάρουμε τη δόση! Τι ωραία τραλαλαλα!
    Α, μιας και θέλετε εκλογές, μην ξοδευτούμε πάλι, ελάτε κατ΄ευθείαν και κυβερνήστε! Το περιβάλλον σας ταιριάζει γάντι. Αυτά δεν θέλατε, να μην πάρουμε τη δόση;

  8. Abc1 avatar
    Abc1 05/11/2012 20:54:07

    Τώρα κατάλαβε και η κουτσή μαρία οτι OΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ.
    Βεβαίως και δεν υπάρχει κανένας λόγος βιασύνης. Αλλωστε ο Λαφαζάνης δήλωσε οτι ο Τσίπρας δεν είναι ακόμα έτοιμος να αναλάβει. Μάλλον με το νέο έτος και βλέπουμε.
    Η Ελλάδα ούτως ή άλλως θα βγεί μαζί με τη Γαλλία απ' το Ευρώ όπως είπε ο Φρνσουά Μπαρουέν. Και να μας σκάσει κανα ομόλογο ενδιάμεσα δεν πειράζει. Θα το πληρώσει η ΕΕ για να μην βγούμε απ' το Ευρώ...
    Ο Ρομάνο Πρόντι τό 'πε ξεκάθαρα εδώ και καιρό: η λύση της Ελληνικής κρίσης είναι υπόθεση 5 λεπτών . Συμπέρασμα: Oποιος Ελληνας πάει να πληρώσει σε Δημόσιο ταμείο στο εξής θα είναι μακάκας. Η μονομερής καταγγελία του μνημονίου όχι μόνο δεν μας βγάζει απ' το ευρώ αλλα αναγκάζει τους Ευρωπαίους να μας πληρώνουν και τα ομόλογα που θα σκάνε εφ' εξής. Αν σβήσουμε και τα 2,5 δις έλλειμμα όπως είπε ο Βαρουφάκης, έχουμε τελειώσει με την κρίση....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Abc1 05/11/2012 21:50:29

      Όταν θα γίνει το μπαμ και θα πάμε μέσω γενικής αστάθειας σε εθνικό νόμισμα τι θα λες;

    • Φανη avatar
      Φανη @ Abc1 06/11/2012 09:45:03

      Τωρα το λες που πληρωσα στην Εφορια τα μαλλιοκεφαλα μου;

  9. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/11/2012 21:02:16

    Tα πράγματα είναι απλά. Αλλά στο Απέραντο Φρενοκομείο οι τρόφιμοι μπερδεύονται.
    Το καλοκαίρι εκδόσαμε έντοκα γραμμάτια για να καλύψουμε τις ανάγκες μας. Παρένθεση: έντοκα γραμμάτια του ελληνικού δημοσίου αγοράζουν οι χρεοκοπήμενες τράπεζές μας ΜΟΝΟ ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ELA. Μόλις καταγγείλουμε τη Δανειακή , έντοκα πάπαλα και για την κάλυψη του πρωτογενούς μας ελλείμματος στον Στρατούλη.
    Για τον Νόμβριο τώρα. ΗΔΗ έχει ανακοινωθεί νέα έκδοση εντόκων γιατί τα ταμαιακά μας δεν φτάνουν. Όπως και τον Αύγουστο. Ο συνομοσιολόγος ελληναράς φωνάζει:" όλο μας λένε πως τελείωνουν τα διαθέσιμα και όλο έχουμε"....Τελείωνουν, ελληναρά, αλλά χάρη στον ELA το δημόσιο ξαναδανείζεται βραχυπρόθεσμα.
    Έτσι θα γίνει και τον Νοέμβριο.
    5 Νοεμβρίου 2012:"Το ποσό του 1,6 δισ ευρώ θα επιδιώξει να αντλήσει την ερχόμενη εβδομάδα ο Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους (ΟΔΔΗΧ, μέσω της έκδοσης εντόκων γραμματίων 6μηνης διάρκειας.

    Το δημοπρατούμενο ποσό ανέρχεται στο 1 δις. ευρώ, αλλά μαζί με τις συμπληρωματικές αμοιβές αναμένεται να φθάσει στο 1,6 δισ. ευρώ.

    Με αυτά τα κεφάλαια θα καλυφθούν οι λήξεις εντόκων γραμματίων ύψους 1,6 δις. ευρώ στις 9 Νοεμβρίου και το ερώτημα είναι πλέον εάν θα ακολουθηθεί η ίδια οδός (δηλαδή της έκδοσης νέων γραμματίων) για να αποπληρωθούν οι λήξεις εντόκων γραμματίων ύψους 5 δισ. ευρώ στις 16 Νοεμβρίου".

    • Tasos avatar
      Tasos @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 21:27:49

      Άρα τα έντοκα γραμμάτια δεν αποσκοπούν σε πληρωμή μισθών και συντάξεων. Έχουν ή δεν έχουν πεί δημόσια ότι τα αποθέματα τελειώνουν και δε θα μπορούν να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις? Αν ισχύει αυτό που λέτε τότε από πού θα πληρωθούν αυτά?

  10. J. Van Helsing avatar
    J. Van Helsing 05/11/2012 21:07:10

    Μηπως ερχεται θυελλα; Διαβαστε τι λεει για την Standard and Poors αυσταλιανο ομοσπονδιακο δικαστηριο: http://www.theaustralian.com.au/business/financial-services/investors-misled-by-standard-poors-rating-as-triple-a-deceit-caused-crisis-losses/story-fn91wd6x-1226511094742

    • Abc1 avatar
      Abc1 @ J. Van Helsing 05/11/2012 22:35:07

      Tώρα κατάλαβαν και οι κότες οτι οι "οίκοι" είναι το βαρύ κατευθυνόμενο πυροβολικό των Υπερτραπεζών με το οποίο κρατάνε τους πολιτικούς στο χέρι.

  11. δημης avatar
    δημης 05/11/2012 21:10:59

    "Reuters: Δε θα ληφθεί απόφαση για τη δόση στις 12 Νοεμβρίου!"
    ΤΑ...ΚΕΝΤΡΑ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΤΑ...ΠΡΑΓΜΑΤΑ .....
    ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;
    Πολιτική ;;;;;;;;

  12. Abc1 avatar
    Abc1 05/11/2012 21:11:19

    "Αν η Ελλάδα βγεί απ' το Ευρώ την επόμενη μέρα θα βγεί και η Γαλλία". Φρανσουά Μπαρουέν τέως υποπυργός οικονομικών στην κυβέρνηση Σαρκοζί . Το πολύ πολύ να δώσουμε το κοινοβούλιο και την κυβέρνησή μας στους Γάλλους και να μας δώσουν τη Γαλλική ιθαγένεια. Αλλωστε ως πολίτες της ΕΕ την δικαιούμαστε αυτομάτως. Για ψάξτε το εσείς οι ειδικοί...

  13. Karkampounas avatar
    Karkampounas 05/11/2012 21:12:10

    Δηλαδή στις 16/11 δεν θα υπάρχει σάλιο? Δεν θα πληρωθούν τα μισθά μας? Αν θυμάμαι καλά αυτό μας έλεγαν

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Karkampounas 05/11/2012 21:27:16

      (...Ω θέε μου....)
      Έτσι μας λένε, αλλά εμείς δεν είμαστε τίποτα κορόιδα να το χάφτουμε. Λεφτά υπάρχουν και οι υπάλληλοι των τοκογλύφων μας δουλεύουν. Τώρα για κάτι έντοκα( =δανειζόμαστε) που λένε δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι πως μας δουλεύουν πως τάχα τελείωνουν τα διαθέσιμα, αλλά εμείς ως γάτοι τους πήραμε χαμπάρι. Αυτοί δε που λένε πως τα μισθά σας θα πληρωθούν από νέα δάνεια(έντοκα γραμμάτια) που μόνο χάρη στην ΕΚΤ παίρνουμε είναι μάλλον ραγιάδες, υπάλληλοι των ευρωναζί και των τοκογλύφων του 2,5%. Μην τους ακούμε, λεφτά υπάρχουν.

      • Karkampounas avatar
        Karkampounas @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 21:33:06

        Ωραία ανάλυση! Αλλά στο παρασύνθημα: Αν δεν ληφθεί απόφαση στις 12/11 θα πληρωθούμε στις 16? Από πέρυσι το καλοκαίρι το ίδιο παραμύθι. Πρώτος δειδάξας ο υπάρχηγος σήμερα Μπένυ. Υπάρχει και μια ιστορία με τον τσοπάνη και τους λύκους που δεν φαίνεται να την πολυθυμάσαι.

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ Karkampounas 05/11/2012 21:55:14

          Αρχηγέ, επειδή είμαστε και μεγάλα παιδιά...
          Να στο κάνω λιανά, ξανά μανά.
          Θα ξαναδανειστούμε τώρα, πριν τις 16/12 και αν χρειαστεί ξανά μετά τις 16.
          Για να εξοφλήσουμε "μισθά"+ λήξεις εντόκων (όχι των γνωστών δανείων, εντόκων της τρέχουσας χρονιάς). Αν δεν βγαίναμε για έντοκα, "μισθά" πάπαλα. Αλλά θα βγούμε. Βγαίνουμε όμως για έναν λόγο: οι τράπεζές μας αγοράζουν τα έντοκα του δημοσίου χάρη σε ρευστότητα του ELA. Αν δεν παρείχε ο ELA την δυνατότητα στις τράπεζες , τότε μόνο μισθά γιοκ. Και αυτό θα συνέβαινε μόνο όταν καταγγείλουμε την επαίσχυντη δανειακή με το τοκογλυφικό επιτόκιο του 2,5%( η Κίνα δάνεισε τον Ισημερινό του ήρωα Κορέα με το φιλικό επιτόκιο του 7%, αλλά εμείς έχουμε μπλέξει με τοκογλύφους...).
          Αλλά είπαμε: θα ξαναδανειστούμε τώρα βραχυπρόθεσμα- με τις πλάτες άλλων-και "μισθά" οk.

          • Karkampounas avatar
            Karkampounas @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 22:10:20

            Κατάλαβα, με τον "μπουμπούκο" συνομιλώ. Τώρα εξηγείται άλλωστε και το κύριος "ΜΠ " . Θες λοιπόν να μιλήσουμε για τον Μιλτιάδη και τους 12 Θεούς του Ολύμπου? Γιατί τα άλλα που λες τα έχω μάθει και από τον ΓΑΠ που είναι προφέσορας και δεν μου πολυχρειάζεσαι .

          • Kώστας ΜΠ avatar
            Kώστας ΜΠ @ Karkampounas 05/11/2012 23:01:26

            Έχεις επιχειρηματάρες βλέπω...

          • Βούρδουλας avatar
            Βούρδουλας @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 22:15:52

            Με βοήθησες να καταλάβω αυτή την ιστορία με τα έντοκα γιατί δεν καταλάβαινα Χριστό. Αυτό που είπες με τον ELA και το ΟΚ που δίνουν στις τράπεζες μού ήταν παντελώς άγνωστο.

            Θα ήταν καλό αν όντως είναι έτσι (δεν σε αμφισβητώ, απλά το λέω επειδή δεν γνώριζα καθόλου το θέμα), να γίνει πιο γνωστό γιατί όντως θα ακούσουμε και πάλι το γνωστό "αφού πληρώνουν τα μισθά μας τι μας λέγανε πως τα αποθέματα φτάνουν μέχρι τις 16/11" ;

          • Abc1 avatar
            Abc1 @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 23:02:50

            O Σαμαράς σήμερα δήλωσε πως αυτά είναι τα τελευταία μέτρα ό,τι κι αν γίνει απο δω και πέρα. Αυτό σημαίνει πως όταν δεν πιάσουμε το στόχο που συμφωνήθηκε πχ. για φορολογικά έσοδα 5 δίς και μείνουμε πχ. στα 2 δίς, εμείς θα δηλώσουμε στην τρόικα οτι αλλα μέτρα γιόκ. Ούτε ισοδύναμα, ούτε πολυδύναμα γιατί υπάρχει γραπτη και προφορική δέσμευση του Πρωθυπουργού και της συγκυβέρνησης. Σ΄αυτή την περίπτωση ο ΕLA μας κόβει τη ρευστότητα και δικαιώνεται ο Τσίπρας, ή συνεχίζει να μας
            πληρωνει έμμεσα μισθά και έντοκα χωρίς εμείς να παίρνουμε άλλα μέτρα, οπότε λύνεται και η κρίση για μάς?

  14. Enzo avatar
    Enzo 05/11/2012 21:25:28

    Ο Chuck Norris μπορεί να πάρει άτοκο δάνειο από το ΔΝΤ.

  15. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 05/11/2012 21:36:48

    Τί δεν καταλαβαίνετε;
    Δεδομένα.
    1. Τον Αύγουστο δανειστήκαμε από έντοκα 4 ή 5 δις γιατί τα ταμειακά δεν έφταναν.
    2. Και τώρα τελείωνουν , και γιά αυτό όπως ΣΗΜΕΡΑ ανακοινώθηκε θα ξαναβγούμε στη γύρα για έντοκα. Αν δεν μπορούμε να εκδόσουμε έντοκα - και δεν θα μπορούμε όταν ο ELA δεν θα παρέχει στις τράπεζές μας ρευστότητα=όταν κάνουμε μονομερή καταγγελία-τα δικά μας δεν φτάνουν για τις ανάγκες μας.
    3. Έχουμε δύο ανάγκες: α)εξόφληση των εντόκων του καλοκαιριού+ β) "μισθά" που λέει και ο αποκάτω. Δύο όχι μια. Δύο. Όχι μόνο μισθούς/συντάξεις. Και για τα δύο δεν φτάνουν. Γιάυτό θα ξαναβγούμε στη γύρα για έντοκα.

    • Abc1 avatar
      Abc1 @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 22:20:53

      Aπ τη στιγμή που βγαίνοντας στη γύρα βρίσκουμε τα έντοκα που μας χρειάζονται, που είναι το πρόβλημα?
      Γίνεται το χρέος μα μη βιώσιμο θα μου πείτε. Γιατί τώρα είναι βιώσιμο ή θα γίνει κάποτε βιώσιμο αν πάρουμε αξίνες και τσαπιά και δουλεύουμε 12 ώρες κάθε μέρα για να μην ξαναεισάγουμε πατάτες αλεύρι κρεμμύδια και λεμόνια?

    • Abc1 avatar
      Abc1 @ Kώστας ΜΠ 05/11/2012 22:27:30

      Αρα αν ο Τσίπρας κάνει μια μικρή κωλοτούμπα και δεν καταγγείλει μονομερώς το μνημόνιο, λύσαμε το πρόβλημά μας αφου δεν θα διακοπεί ποτέ η παροχή του ELA και θα έχουμε για πάντα ρευστότητα και κάθε φορά θα αγοράζουν οι τράπεζές μας έντοκα.
      Αρα θα σταθεροποιηθούν οι αμοιβές στα σημερινά επίπεδα, απλώς δεν θα πιάσουμε πάνω απο 10% τους στόχους των μέτρων, θα ψηφίσουμε νέα που θα τα πιάσουμε στ 5% κ.ο.κ ώσπου στο τέλος θα μας χαρίσουν τα χρέη και θα σωθούμε. Ειναι και αυτή μια λύση δε λέω...Λέτε αυτή να έχουν στα μεγάλα τους κεφάλια οι εταίροι μας απο την εσπερία?

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Kώστας ΜΠ 06/11/2012 00:32:42

      Με τα έντοκα δεν πληρώθηκε το ομόλογο της ΕΚΤ των 3,5 δις , που αγόρασε στο 60% της αξίας του;

  16. μχ avatar
    μχ 05/11/2012 21:37:24

    ...και λεφτά,και χρυσός (δημοσίευμα Bloomberg-πρώτη χώρα σε παραγωγή στη Ευρώπη) και αέριο και πετρέλαιο και ουράνιο και όσμιο και ουκ έστιν αριθμός...
    Για αυτά γίνεται ο σασιρμάς..

  17. dionisis avatar
    dionisis 05/11/2012 21:45:44

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.... ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ.

  18. Φιλιππος αθηναιος avatar
    Φιλιππος αθηναιος 05/11/2012 22:34:59

    τα εντοκα τα παιρνουμε για να πληρωνουμε τα παρανομα ομολογα οπως αυτο της εκτ. οι μισθοι και οι συνταξεις πληρωνονται απο τους φορους μας απο τα εσοδα του προυπολογισμου. τα εντοκα δε τα παιρνουμε λογω εκτ αλλα γιατι ειναι για λιγους μηνες με μεγαλο σχετικα επιτοκιο. λεφτα δεν υπαρχουν οπως ειρωνευεσαι αλλα μπορουν αμεσα να βρεθουν. απο που..??? απο ολους αυτους που καλυπτει η δωσιλογη κυβερνηση σου

  19. Abc1 avatar
    Abc1 05/11/2012 22:42:48

    Με άλλα λόγια όσο δεν καταγγέλλουμε το μνημόνιο, ο ELA θα μας πληρώνει μισθά και έντοκα. Είναι απλό. Το είπα και στον Τσίπρα και μου είπε οτι αν αυτοί εγγυηθούν οτι ο ΕLA θα συνεχίσει να μας πληρώνει μισθά και έντοκα θα αναβάλλει την μονομερή καταγγελία και θα την κάνει αν και 'οποτε για κάποιο άλλο λόγο, ο ELA σταματήσει να δίνει ρευστότητα στις τράπεζές μας. No problem φίλε ΜΠ.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Abc1 05/11/2012 23:17:14

      'και μου είπε οτι αν αυτοί εγγυηθούν'. Ποιοι 'αυτοί' ακριβώς ?

      • Abc1 avatar
        Abc1 @ Βούρδουλας 06/11/2012 08:45:43

        Οι "εταίροι" που ελέγχουν τον ELA βεβαίως, βεβαίως...

  20. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 06/11/2012 00:04:28

    Αν δεν πάρουμε την δόση ,εχω μια ιδέα,που μου ηλθε διαβάζοντας οτι στην Ουγγαρία η κυβέρνηση θα δίνει την ουγγρική υπηκοότητα σε όποιον αγοράσει ομόλογα της χώρας 250000ευρω,νομιζω,δεν είμαι σίγουρη για το νόμισμα.
    Προτείνω,λοιπόν,κάθε μετανάστης να μας δίνει 20000ευρω και να παίρνει την υπηκοότητα την Ελληνική.Ετσι αν καταγραφούν 1.000.000 μετανάστες ,θα πάρουμε 20δις ευρω.Και μετά ,ας πάνε οπου θέλουν στις άλλες ευρωπαικές χώρες ,να πλημμυρισουν την Γερμανία,να δούμε τι θα κάνουν....
    Χα.χα,χα!!!!

  21. Λωτ avatar
    Λωτ 06/11/2012 00:30:01

    Παρουμε δε παρουμε δοση δεν με αφορα...ουτως η αλλος δεν πληρωνω τιποτα στο βρωμερο αυτο κρατος....ουτε μισο ευρω μεχρι να καταρευσει ολο το συστημα

  22. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 06/11/2012 02:14:39

    Εάν δεν πάρουμε την δόση από Ε.Ε και ΔΝΤ, οι πρώτοι που δεν θα πάρουνε σεντ είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

    Αυτό ας το σκεφτούνε όλοι οι Καμμενοσυριζαίοι...

    • Abc1 avatar
      Abc1 @ Βασίλης Γκιώνης 06/11/2012 09:12:38

      Ενώ εμείς οι ιδιωτικοί θα πάρουμε επειδή δεν είμαστε Καμμενοσυριζαίοι…

  23. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 06/11/2012 02:18:15

    Το πολυνομοσχέδιο είναι τσουρούφλισμα...

    Το ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ θα είναι να πάψουν να μας χρηματοδοτούν, να βγούμε από την Ευρωζώνη, να επιστρέψουμε στη Δραχμή και να πέσει πείνα κατοχική με τυμπανισμένα παιδάκια στους δρόμους να τα μαζεύουν με κάρα όπως το χειμώνα του '41-'42...

    • petros avatar
      petros @ Βασίλης Γκιώνης 06/11/2012 14:54:44

      Γκιωνάκη μην επαναλαμβάνεσαι, το εμπεδώσαμε. Οι Γερμανοί είναι "φίλοι" μας.
      Φαντάσου με "εχθρούς" τι θα παθαίναμε!!!!!

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ petros 06/11/2012 15:29:39

        Petrov,

        μένει να εμπεδώσεις ακόμη οτι οι Φωτόπουλοι σαν εσένα μας οδήγησαν στο να επιζητούμε τη "φιλία" των Γερμανών...

  24. Φανη avatar
    Φανη 06/11/2012 10:41:57

    Κοντευετε να μας τρελανετε με τα αν ετσι και αν αλλιως....
    Μηπως ειναι καλυτερα, λεω, να βγουμε με στους δρομους να κανουμε καμμια λιτανευση ;αυτη η παμπαλαια "συνταγη" ισως εχει περισσοτερο αποτελεσμα, να βαλει ο Θεος το χερι Του, γιατι απο τα χερια των ανθρωπων χορτασαμε.
    Παρεμπιπτοντως φετος η λαρνακα του Αγιου Δημητριου δεν "ανοιξε" οπως καθε χρονο παρολο που τη παλευανε αρχιερεις και ιερεις.Παρεμεινε κλειστη και ο κοσμος εφυγε φοβισμενος....

  25. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 06/11/2012 14:26:31

    Δε θα πληρωθούνε οι δημόσιοι υπάλληλοι ; Μα, θα πουν κάποιοι, αυτοί οι κρατικοδίαιτοι με τα 3χιλίαρα και τα 4χίλιαρα δεν έχουν αρκετό "λίπος" για να αντέξουν μια ενδεχόμενη στάση πληρωμών ; Μη γελιόμαστε όμως. Ούτε ο ιδιωτικός τομέας πρέπει να επιχαίρει για ένα τέτοιο ενδεχόμενο διότι δημόσιος και ιδιωτικός είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Κάποιοι θέλουν να μας βάλουν στη λογική του κοινωνικού κανιβαλισμού προφανώς για δικά τους συμφέροντα. Δεν πρέπει να τους κάνουμε τη χάρη, όλος ο λαός να μείνει ενωμένος τούτες τις δύσκολες ώρες.

  26. Μάνος avatar
    Μάνος 06/11/2012 16:00:23

    Τελικά τελευταία νέα στον ΣΚΑΙ αναφέρουν πως θα υπάρξει απόφαση και μάλιστα θα είναι για περίπου 40 δις