#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2013 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Public Issue: Η ΝΔ προηγείται στην πρόθεση ψήφου και ο ΣΥΡΙΖΑ πέφτει



Όπως έχουμε ξαναπεί, σημασία στις δημοσκοπήσεις δεν πρέπει να δίνουμε και μεγάλη. Φωτογραφία της στιγμής είναι. Ωστόσο, η νέα δημοσκόπηση της Public Issue για την τηλεόραση του ΣΚΑΪ έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έρχεται να επιβεβαιώσει όλα όσα γράφαμε: Οτι ο Τσίπρας... δεν τραβάει.Στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 29% έναντι 28,5% του ΣΥΡΙΖΑ, ενώ ακολουθούν Χρυσή Αυγή με 10%, ΠΑΣΟΚ και Ανεξάρτητοι Έλληνες με 8%, ΔΗΜΑΡ με 7% και ΚΚΕ με 5,5%.

Σε σχέση με τον Δεκέμβριο δηλαδή η ΝΔ κερδίζει 3 μονάδες, ο ΣΥΡΙΖΑ χάνει 2 μονάδες, το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται στα ίδια ποσοστά, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες χάνουν μία μονάδα, η Χρυσή Αυγή χάνει μισή μονάδα, η ΔΗΜΑΡ κερδίζει μισή μονάδα και το ΚΚΕ κυμαίνεται στα ίδια περίπου ποσοστά.

Στην παράσταση νίκης σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες προηγείται ο

-ΣΥΡΙΖΑ με 44% και ακολουθεί η ΝΔ με 39%. Τον προηγούμενο μήνα ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν μπροστά στην παράσταση νίκης με 60% και ακολοθούσε η ΝΔ με 25%.

Στο ερώτημα ποιός είναι ο καταλληλότερος πρωθυπουργός προηγείται

-Ο Αντώνης Σαμαράς με 48%

-Ο Αλέξης Τσίπρας συγκεντρώνει 24%

-Κανένας 25%

Τον προηγούμενο μήνα το ποσοστό του Αντώνη Σαμαρά ήταν 40%, του Αλέξη Τσίπρα 29% και κανένας 27%

Όσο για την δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών συγκεντρώνουν

-Σαμαράς 45% από 40%

Για πρώτη φορά δηλαδή μετά από καιρό η ΝΔ προηγείται του ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου κι ενώ βρισκόμαστε εν μέσω σκληρής λιτότητας. Αυτό κι αν είναι ανατροπή.

Ομως, δεν πρέπει να ξεγελιούνται στη ΝΔ και στην κυβέρνηση. Ο,τι δίνει ο λαός το παίρνει σε μια νύχτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 10/01/2013 19:56:53

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μια φούσκα του τελειωμένου ΠΑΣΟΚ ,απλά δεν μπορούσανε να πάνε αλού και πήγανε στον ΣΥΡΙΖΑ ως αντίδραση και ψήφο διαμαρτυρίας.

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 10/01/2013 20:03:05

    Ήθελε Αργεντινές τρομάρα του.

  3. ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ avatar
    ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ 10/01/2013 20:04:11

    το ΠΑΣΟΚ 8 % ?
    έχω σκάσει στα γέλια ....
    ΕΔΩ γελούν και οι φίλαθλοι του παο με της παραγγελιές του Γιαννάκη

  4. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 10/01/2013 20:07:13

    8% οι συγκαμμένοι ανέλ μετά τις αποχωρήσεις και τα σημάδια διάλυσης; Βγαίνουν δηλαδή και πιο συσπειρωμένοι ; Πως γίνεται αυτό ;

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ Βούρδουλας 11/01/2013 10:00:16

      Εδώ ανέβασε τα ποσοστά της η ΝΔ, που φλόμωσε τους ψηφοφόρους της στο ψέμα, γιατί απορείς για τους ανελ;

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ κάποιος 12/01/2013 14:16:23

        Η Ν.Δ. ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ , ΕΝ
        ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ
        ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ,
        ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ.

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 10/01/2013 20:08:46

    Φυλάει κι άλλα χιόνια ο Φλεβάρης. Μην βιάζεστε κοπέλια και κοπέλες.

  6. O Bixiou avatar
    O Bixiou 10/01/2013 20:12:05

    Πολυ υψηλα ποσοστα για ολα τα κομματα! Μηπως ξεχασαν να ρωτησουν και τις εκατονταδες χιλιαδες των Ελληνων που τουρτουριζουν χωρις θερμανση στα σπιτια τους;

  7. Χρήστος avatar
    Χρήστος 10/01/2013 20:16:25

    btw, απαντάνε ακόμα στις δημοσκοπήσεις; δεν κλείνουν το τηλέφωνο στα μούτρα... όσοι έχουν ακόμα σταθερό τηλέφωνο. Σε λίγο δημοσκοπήσεις και στα κινητά.

  8. ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ avatar
    ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ 10/01/2013 20:19:07

    πρεπει να φύγουν καμιά δεκαριά από την νέα δημοκρατία , για να αυξήσει τα ποσοστά της !

  9. anibas avatar
    anibas 10/01/2013 20:23:17

    Kαι το ΠΑΣΟΚ των ποινικά υπόδικων ΠαπακΠαπαντωνΜπένυ που λέγαμε δε θα μπει στη βουλή, παίρνει 8%? Δηλαδή αν τελικά τους συγκαλύψουνε κατα τα γνωστά, για να μή διαλυθεί η συγκυβέρνηση, το ΠΑΣΟΚ θα βγεί δεύτερο κόμμα? Μήπως κάνει λάθος ο Σαμαράς που δεν προχώρησε την εξεταστική για το μνημόνιο και τώρα τους καλύπτει?
    Ας το ξανασκεφτούν εκεί στη Συγγρού γιατί τον Συριζα φοβούνται και απ' το ΠΑΣΟΚ θα την βρούν πάλι...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ anibas 10/01/2013 23:37:26

      Γιατί μικρή ζημιά είναι όταν είχε 40 % να πάει στο 8%;
      Μην νομίζετε κάποιοι οτι διαλύεται ετσι απλά ενα κόμμα που διαχειρίζεται και μοιράζει!! εξουσία 30 χρόνια τώρα.
      Θα χρειαστούν πολλοί Τσοχατζόπουλοι για να ερθει το αποτελεσμα που επιθυμείς.

    • klik avatar
      klik @ anibas 11/01/2013 00:24:35

      Και να πεθάνει το πασοκ, η πασοκιά ζει και βασιλεύει...

  10. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/01/2013 20:31:47

    Η ειδηση ειναι οτι αυτα τα δινει η Public Issue του 6 % διαφορα του ΣΥΡΙΖΑ μπροστα απο την ΝΔ πριν τις εκλογες του Ιουλιου 2012.Παραζαλισμενοι μου φαινεται οτι ειναι , αλλα καλλιο αργα παρα ποτε για την επιστροφη στην πραγματικοτητα απο την Public Issue!Σιγα -σιγα γινεται η αγουριδα μελι για την Public Issue !

  11. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 10/01/2013 20:31:49

    Είναι προφανές ότι αυτή τη στιγμή η ΝΔ είναι μπροστά. Και όχι μόνο 0.5% που βγάζει η εκτίμηση ψήφου (και όχι πρόθεση αφού έχει γίνει αναγωγή αναποφάσιστων, εξ ου και το 8% των ΑΝΕΛ) Κι αν η διαφορά στην πρόθεση ψήφου είναι μηδαμινή, τα ποιοτικά στοιχεία και κυρίως η καταλληλότητα στην πρωθυπουργία δείχνει ξεκάθαρο προβάδισμα της ΝΔ , αλλά μόνο ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.
    Το επόμενο εξάμηνο παίζονται τα πάντα: αν οι πολίτες εν μέσω φοροεπιδρομής και έχοντας φτάσει πάτο οικονομικά αρχίσουν να βλέπουν τα σημάδια ανάκαμψης που όλοι περιμένουμε και προσδοκούμε, ο Σαμαράς θα είναι πρωθυπουργός ως το 2020. Το σίγουρο είναι ότι, με όλες τις παθογένειες και ιδιαιτερότητες της συγκυβέρνησης, ο Αντώνης πάει καλύτερα από το αναμενόμενο και έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη ή έστω την ανοχή πολιτών που δεν τον ψήφισαν...

  12. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 10/01/2013 20:41:11

    Για πασοκ και ανελλ να συγκεντρώνουν συνολικά 16% το θεωρώ αν μην τι άλλο γελοιωδέστατο...
    Θα χαροπαλέψουν αμφότεροι να μπουν στη Βουλή.

    Ο τσύριζα δεν με εκπλήσει έτσι και αλλιώς, έχω αναλύσει τους λόγους, από εκεί και πέρα:

    1.Ανεργία, δημογραφικό πρόβλημα, ασφαλιστικό

    2.Εγκληματικότητα, διαφθορά, λαθρομετανάστευση, μειονοτικές κρίσεις

    3.Εξορθολογισμός κρατικών δομών και συστημάτων, επιστημονικό μάνατζμεντ σε όλους τους τομείς δημόσιων πολιτικών, ανακήρυξη Α.Ο.Ζ

    4. Ποιότητα ζωής, περιβάλλον, περίθαλψη, αδέσποτα ζώα, δημόσια τάξη

    Αυτοί οι άξονες και η συστηματική αντιμετώπιση και επίλυσή τους, θα κάνουν τα κάθε λογής τσύριζα, φαιδρή ανάμνηση.

    Υ.Γ Προσοχή στην αφρόκρεμα, στους νέους πτυχιούχους 25-30-35 ετών, να μην μεταναστεύσουν!
    Πρέπει να προωθηθεί η επαγγελματική και επιστημονική τους υποστήριξη.

    Υ.Γ 2. Όσοι μετά το 1994 διορίστηκαν στο κράτος χωρίς να δώσουν:
    Α. Εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ
    Β.Πανελλήνιες εξετάσεις (λυκείου, εθνικών διαγωνισμών), να καταρτιστούν όντας σε καθεστώς εφεδρείας για απασχόληση στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα, εως ότου είναι σε θέση με τον ιδρώτα τους να εξασφαλίσουν οικονομικά και συνταξιοδοτικά δικαιώματα.
    Υ.Γ 3. Δίκαιη και τολμηρή φορολόγηση, όχι λαϊκίστικλη τύπου Ολάντ, σε βαθύπλουτους και αν δεν συναινούν, προσέλκυση ξένων επενδυτών με κανόνες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιώργος Π. και ... 11/01/2013 12:02:03

      Εξαιρετικά σημαντικά και τα τρία υστερόγραφά σου, εύγε!

  13. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 10/01/2013 20:59:07

    Συμφωνώ απόλυτα με Ραβινο. Η Public Issue ήταν εκνευριστικά θετική στις προβλέψεις της για νίκη του ΣΥΡΙΖΑ, σε σημείο που φιλοξενούμενοι υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ, σε διάφορα τηλεοπτικά πλατώ, εκείνη τη νύχτα, να χάσουνε το χρώμα τους και τη λαλιά τους, μπροστά στο "φόβο" να κληθούν να κυβερνήσουν.... Ας περιμένουμε και τις άλλες εταιρείες για να δούμε τι γίνεται, αλλά να μην αποκλείουμε δυναμικές πλέον αντιδράσεις από αναρχογκρουπούσκουλα/ερυθροληστοσυμμορίτες, με σκοπό την αντιστροφή του-οποιουδήποτε-καλού κλίματος τείνει να διαμορφωθεί.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Γεώργιος 10/01/2013 21:13:33

      Και αν ο Τσίπρας πει πως οι αναρχικοί έχουν ξεπεράσει τα όρια; Μπορεί να τους σιγοντάρει τώρα για να τους αδειάσει μετά και να πει να δείτε, εγώ είμαι δημοκράτης αλλά δεν υποστηρίζω την ασυδοσία. ;-)

      • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
        Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Χρήστος 11/01/2013 12:15:04

        Θα αδειάσει ο μισός Σφυριζα, ρε φίλε!
        Τι 'ναι αυτά που λες?
        Ξέρεις ποιοι αποτελούν τον Σύριζα σήμερα ή έτσι λες ό,τι σου κατέβει?

  14. Αποδημος Εθνικηστης avatar
    Αποδημος Εθνικηστης 10/01/2013 21:38:24

    Το μονο που θα ηθελα να μου απαντησετε(αν αφησει το σχολιο μου ο κυριος φακτωρ),ειναι σε ποια ακριβως χωρα,σε ποιο ακριβως χρονο ζειτε,και τι πινετε φυσικα,ετσι ωστε στην Ελλαδα του 2013 να ενδιαφεροσαστε για αυτοδυναμιες και ποσοστα......ενω καποοι κοιμουνται στο δρομμο,και πολοι περισσοτεροι δεν εχουν να φανε.. ειμαι ολος αυτια

    • Διασπορά avatar
      Διασπορά @ Αποδημος Εθνικηστης 10/01/2013 21:52:24

      Στην πατρίδα αρέσει το θέατρο...του κενού λόγου.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Αποδημος Εθνικηστης 10/01/2013 22:16:57

      ᾿Απόδημε, καί στίς ΗΠΑ, κάτω ἀπό γέφυρες καί σέ παγκάκια πάρκων κοιμοῦντε οἱ μαῦροι, ἀλλά κάθισαν στήν οὐρά νά ψηφίσουν τόν δικό τους!

      Τελικά ἐσύ τί πίνεις;;; Περιορίσου στήν κριτική γιά τήν χῶρα πού ζεῖς. . .

  15. dima avatar
    dima 10/01/2013 22:21:40

    Στην καλυτερη χρονικα στιγμη της συγκυβερνησης Δεκ-12 Γεν-13 (πακετο 44 δις, εξασφαλιση παραμονης στην ΟΝΕ, μη εφαρμογη των μετρων του 3ου μνημονιου), η ΝΔ εχει οριακη διαφορα 0,5 μοναδας απο τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Αν δεν υπαρξουν δραματικες μεταβολες σε αναπτυξιακο επιπεδο το επομενο εξαμηνο, η ΝΔ θα παθει ο,τι και το ΠΑΣΟΚ μετα το θριαμβο των δημοτικων του 2010.

    • chrisss90 avatar
      chrisss90 @ dima 11/01/2013 00:48:26

      Πρίν από 1 μήνα γιατί δεν έλεγες τα ίδια όταν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν μπροστά; τι άλλαξε; για πες μας εσύ που κάνεις υψηλή κριτική..

  16. cp avatar
    cp 10/01/2013 22:44:03

    +100000

  17. cp avatar
    cp 10/01/2013 22:58:11

    Οντως είναι το max της συγκυβέρνησης !
    Υπάρχει η διάχυτη εντύπωση ότι θα "έρθουν λεφτά".
    Συγγνώμη για το στυλ μου ,αλλά η καλύτερη στατιστική είναι ο τυροπιτας της γειτονιάς .Εχω ακούσει ...οτι ο Καραμανλής έφαγε 120 δις (το χρέος ανέβηκε από 1800-σε 300 ) και άλλα τρελλά.
    Ολοι περιμένουν! Και οι 1.300.000 επίσης .........
    Αν η κυβέρνηση δεν κάνει κάτι ,τι θα συμβεί?

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2013 23:10:11

    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε κώλυμα με την ορθοδοξία, οι συνιστώσες του δεν είχαν αλλεργία με τις Δημοκρατικές διεκδικήσεις και δεν ήταν τόσο φανατικά υπερασπιστής των λαθρομεταναστών και των περιθωριακών ή μειονοτικών ..δυνάμεων, τότε χωρίς υπερβολή και χωρίς ίχνος ειρωνείας, το ποσοστό του άνετα να ξεπερνούσε το 50%!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2013 23:37:34

      Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν αυτά που περιγράφεις δεν θα ήταν ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν κάποιο άλλο κόμμα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2013 23:50:45

      Τι θες να πεις και δε το λες ευθέως;

    • Α avatar
      Α @ ΝΤΙΝΟΣ 12/01/2013 01:23:15

      κι εγώ αν δεν είχα μεγάλη μύτη, και δεν ήμουν 800 κιλά θα είμαουν σταρ - Ελλάς....

  19. kas avatar
    kas 10/01/2013 23:27:41

    Στην επόμενη...η διαφορά θα είναι 5 μονάδες

    τελειώνει το αριστερό παραμύθι

  20. ANORFOGRAFOS avatar
    ANORFOGRAFOS 10/01/2013 23:35:25

    MM ΑΥΤΗ Η ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΙ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΕ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕ ΜΑΧΗ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ANTINEWS ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΟ ΟΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΠΩς ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ 160 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ 26 ΒΟΥΛΕΥΤΕς ΤΟ 2013 ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΦΕΣΗ ΠΟΣΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΩΝ ΚΟΜΜΑ ?ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΜΟΝΟ Ο,ΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Η ΔΗΜΑΡ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΑΣ ΗΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ...ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΝ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΕς ΕΚΛΟΓΕς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΛΛΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΘΑ ΡΙΞΟΥΝΕ ΜΑΥΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ ΣΕ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    • Kostas avatar
      Kostas @ ANORFOGRAFOS 11/01/2013 00:30:08

      1000000000000000 +

      Συμφωνώ ANORFOGRAFO

    • Kostas avatar
      Kostas @ ANORFOGRAFOS 11/01/2013 00:32:15

      Και ξέρω πολλους Νδημοκράτες που θα πράξουν έτσι όπως τα λες.

    • dim avatar
      dim @ ANORFOGRAFOS 11/01/2013 00:46:56

      Πλάκα μας κάνεις? Εγώ όπου σταθώ και όπου βρεθώ ακούω πόσο ευχάριστα έχει εκπλήξει ο Σαμαράς, πόσο καλά τα πάει, και μακάρι να συνεχίσει έτσι και να είναι και ακόμα πιο αποφασιστικός... Οι δημοσκοπήσεις όλες δίνουν τη ΝΔ στα ίδια ποσοστά με τον Ιούνη, το Σαμαρά και τη κυβέρνηση με αποδοχή 48%, και το Τσίπρα και το Σύριζα στο 24% και 19% αντίστοιχα...

      Όλα αυτά γίνονται για να πάρει ξανά μπροστά η οικονομία, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας, να δημιουργηθούν πλεονάσματα και να μοιραστεί το 70% αυτών για να αποκατασταθούν αδικίες... Αν γίνουν αυτά, όχι μόνο δε θα χάσει ποσοστά η ΝΔ, αλλά θα εκτοξευθεί στις επόμενες εκλογές...

      Εκτός κι αν τελικά δεν επανακάμψει η οικονομία, αυξηθεί κι άλλο η ανεργία και απαιτηθούν και νέα μέτρα... Τότε προφανώς θα πέσει η κυβέρνηση, η ΝΔ θα πέσει πχ στο 12%, αλλά αυτό δεν είναι για να το λέει και να χαίρεται κανείς, γιατί αυτό θα σημαίνει τότε ότι η Ελλάδα θα έχει καταρρεύσει ολοκληρωτικά, θα ζήσουμε εξαθλίωση και φτώχεια που το τώρα θα φαντάζει παράδεισος, και θα έχουμε με Σύριζα στο 35% και ΧΑ στο 20% έναν νέο εθνικό διχασμό που θα οδηγήσει σε εθνικές καταστροφές...

      Αντί λοιπόν να κάνεις αυτά τα σχόλια, να παρακαλάς και εσύ και όλοι όσοι δεν είναι έτσι κι αλλιώς ταγμένοι στα άκρα (γιατί αυτοί προφανώς και επιζητούν το χάος και την εξαθλίωση), να πετύχει αυτή η κυβέρνηση, και να πιάσουν τόπο όλες αυτές οι θυσίες που έχουμε όλοι κάνει τα τελευταία χρόνια… Ο κόσμος δεν έχει να διαλέξει αν θα χάσει 0% ή 30% που χάνει τώρα…. Το 0% το ξεχνάμε, δεν αποτελεί εναλλακτική (και οι μπαρούφες περί επαναφοράς με ένα νόμο στα επίπεδα του 2009 είναι φθηνός λαϊκισμός)…. Το δίλημμα είναι αν θα χάσουμε αυτό το 30% που χάνουμε ήδη, ή αν θα χάσουμε σε μία νύχτα 70%....

      • Kostas avatar
        Kostas @ dim 11/01/2013 01:14:27

        Ναι ΟΚ άν τρέχεις από τοπική οργάνωση σε τοπική οργάνωση μόνο θετικά σχόλια θα ακούσεις.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Kostas 11/01/2013 01:32:22

          Χαχαχα καλό. Πέρα από την πλάκα τώρα, όντως τα πάει σχετικά καλά ο Σαμαράς, όχι στον οικονομικό τομέα όμως. Τα πάει πολύ καλά στον τομέα της κάθαρσης του κράτους (φυλακίσεις λαμογιών, πάταξη αναρχικών, αντιμετώπιση λαθρομετανάστευσης κλπ). Αυτή είναι η γνώμη μου.

      • alhimistis avatar
        alhimistis @ dim 11/01/2013 23:04:41

        Στα coctail partydim τέτοια θα ακούς

  21. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 10/01/2013 23:42:46

    Σίγουρα είναι θετικό βήμα και δείχνει μια στροφή προς τη λογική!!
    Αλλά κάθε μήνα δημοσκόπηση τί νόημα εχει και πόσο σοβαρά να την παρεις;
    Και απο ενα δελτίο ειδησεων επιρρεάζεται....τό 'πιασες έτσι;

  22. Karenin avatar
    Karenin 10/01/2013 23:43:54

    Πλάκα πλάκα βλέπω ότι σε πολλούς ξαναγυρίζει η εμπιστοσύνη στις δημοσκοπήσεις...

    • dim avatar
      dim @ Karenin 11/01/2013 00:32:50

      Τι να κάνει δηλαδή η Public Issue? Όταν η ΝΔ ήταν 3 μονάδες μπροστά τον Ιούνη η P.I και η VPRC δίνανε 5 μονάδες μπροστά τον Σύριζα... Τόσο καιρό που όλες οι άλλες εταιρίες έδιναν 0,5 με 1 μονάδα μπροστά το Σύριζα αυτές έδιναν 4,5 μονάδες μπροστά το Σύριζα...

      Ε, τώρα που όλες οι άλλες κυλιόμενες δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι η ΝΔ έχει πάρει κεφάλι που φτάνει ήδη και στις 5 μονάδες μπροστά, για να σώσει την όποια "τιμή" της έχει απομείνει, δίνει έστω αυτό το οριακό προβάδισμα στη ΝΔ, για να λέει μετά ότι έχει πετύχει τη σειρά των κομμάτων....

  23. dim avatar
    dim 11/01/2013 00:24:18

    Οι τάσεις αυτές είχαν αρχίσει να φαίνονται και πριν τις γιορτές. Ο Σύριζα έχει χάσει τη πρωτιά εδώ και βδομάδες και μαζί με τη πρωτιά έχει χάσει και τη ψυχραιμια του... (όχι ότι φημιζόταν ποτέ για τη ψυχραιμία του αλλά λέμε τώρα..)

    Έπαιξε τα ρέστα του με το θέμα του αν θα πάρουμε τη δόση... Έχασε... "Δανείστηκε" ένα σκασμό λεφτά (μεταφορικά μιλάμε) από το λόμπυ της δραχμής για να ξαναπαίξει τα ρέστα του με τη Λίστα Λαγκάρντ μπας και προκύψει αποσταθεροποίηση της τρικομματικής... Κάηκε και αυτό το χαρτί... Τώρα άρχισε να παίζει και το χαρτί της κοινωνικής αναταραχής με συνεχές καταλήψεις και επεισόδια από τη νεολαία του και τους προστατευμένους κουκουλοφόρους του, ποντάροντας σε κανένα "ατύχημα"...

    Η πατρίδα μας βρίσκεται σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι…. Ή θα πάρουμε το δρόμο της ανάπτυξης, της δημιουργίας, των μεταρρυθμίσεων, της πάταξης της γραφειοκρατίας, της φοροδιαφυγής και της διαφθοράς, του μεγάλου και σπάταλου πελατειακού δημόσιου τομέα ή θα συνεχίσουμε στον ίδιο καταστροφικό δρόμο που μας έφερε ως εδώ, το δρόμο της οπισθοδρόμησης… Ο Σαμαράς εκφράζει το υγιές κομμάτι της κοινωνίας, και όσοι τον έβλεπαν έστω και καχύποπτα πριν τις εκλογές, δηλώνουν τώρα με έμφαση ότι τους έχει εκπλήξει ευχάριστα, ότι πάει καλά και μακάρι να προχωρήσει με αποφασιστικότητα μπροστά… Ο Σύριζα εκφράζει το σκοτεινό, το βίαιο, τις κουκούλες, τους αρχισυνδικαλιστές, το μεγάλο και αντιπαραγωγικό δημόσιο….

    Ο κόσμος έχει κατασταλάξει σε μεγάλο πια βαθμό το τι εκπροσωπεί ο καθένας από τους δύο και θα δείξει με σαφήνεια και το αμέσως επόμενο διάστημα το ποια Ελλάδα ονειρεύεται? Μια Ελλάδα φιλελεύθερη, πατριωτική, μεταρρυθμιστική, δημιουργική, μια Ελλάδα της υγιούς και παραγωγικής επιχειρηματικότητας….?? Ή μια Ελλάδα μαρξιστική, λενινιστική, εθνομηδενιστική, οπισθοδρομική, του αδηφάγους γραφειοκρατικού κράτους και των νεομπολσεβίκων….??

    • Kostas avatar
      Kostas @ dim 11/01/2013 01:18:45

      Αλήθεια και κ. dim μήπως βλέπεται κάποιο όνειρο?

      Η ανάπτυξη δεν είναι πίτσα για να την παραγγείλεις και να σου έρθει στο σπίτι.
      Χρειάζεται σταθερό φορολογικό σύστημα και όχι να το αλλάζεις κάθε μήνα, ή να κάνεις γκαφες οπως έγιναν με κάποιους κλάδους της οικονομίας.
      Η ανεργία δεν θα μειωθεί με τις ηλίθιες απόψεις περί εθελοντικής εργασίας που ευαγγελίζονταν ορισμένοι (βλέπε Δούκας).
      Οσο αφορά για τη δημιουργία υπάρχουν τομείς στην τεχνολογία που μπορούν να ανταγωνιστούν με ίσους όρους Ευρωπαικούς και Αμερικάνικους. Φυσικά το Ελληνικό κράτος κάνει τα αδύνατα δυνατά για να τους εμποδίσει. Ακύρωσε το σχέδιο για την ελληνική Σιλικον Βάλεϊ. Τομείς οπως η πληροφορική στο τομέα εφαρμογών, η ρομποτική (ΝΑΙ και στο τομέα τον στρατιωτικό, για κοιτάξτε το παράδειγμα της Τουρκίας) θα μπορούσαν να φέρουν τεράστια και σταθερά έσοδα κάθε χρόνο για το ελληνικό δημόσιο. Δυστυχώς η πολιτική ηγεσία γνωρίζει μόνο τα φωτοβολταικά πάνελ ως παράδειγμα υψηλής τεχνολογίας, και θεωρεί ανάπτυξη το να γεμίσει με φωτοβολταικά πάρκα όλη η Ελλάδα όπως διαφήμιζε ο κ.Χατζηδάκης. (Εκτός αν ο ίδιος έχει σχέση με καμία εταιρεία.)
      Για ποια δημοκρατία μιλάτε? Ο νόμος περί ευθύνης υπουργών πότε βγήκε?

      • dim avatar
        dim @ Kostas 11/01/2013 03:11:23

        Αυτό που είπα είναι ότι η χώρα μας έχει δύο δρόμους... Ο ένας είναι αυτός που εκφράζει ο Σαμαράς με τη στήριξη της ευρωπαϊκής κεντρο-αριστεράς και ο άλλος αυτός που εκφράζεται από τα άκρα... Αν εσύ βλέπεις κανέναν άλλον δρόμο ευχαρίστως να τον ακούσω... Αλλά μη μου πεις για το δρόμο του Μάνου ή του Τζήμερου ή των Οικολόγων (αναφέρομαι στα λοιπά μη ακραία κόμματα) γιατί όλοι αυτοί παίρνουν από 1% και άρα δεν αποτελούν κυβερνητική πρόταση, αλλά είναι χρήσιμοι για να εφαρμόζει το κυβερνητικό επιτελείο καλές και εφαρμόσιμες ιδέες από τους χώρους αυτούς...

        Ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει στο μυαλό του το ιδεατό, αυτό που κατά τη δική του οπτική θα ήταν το 100% τέλειο... Εδώ έχουμε όμως μια χώρα 10 εκατομμυρίων και πρέπει να επιλέξουμε τη καλύτερη δυνατή από τις υπάρχουσες προτάσεις... Οι κυρίαρχες προτάσεις που θα κληθούμε να επιλέξουμε για το που θα είναι η χώρα στα επόμενα 10 χρόνια είναι συγκεκριμένες:

        Ο Σύριζα της κουκούλας, των βιλών, των μολότοφ, των αντιπαραγωγικών και σπάταλων δημοσίων, των Φωτόπουλων, των ενδοτικών εθνικών θεμάτων, κάθε τι δηλαδή οπισθοδρομικού και εθνικά επικίνδυνου.... Η ΧΑ της βίας, του ρατσισμού, που επιζητεί τη ψήφο για να εγκαθιδρύσει ένα απολυταρχικό, ολοκληρωτικό καθεστώς...Και ο Σαμαράς με το στίγμα που ήδη δίνει… Δε λέω ότι θα τα κάνει όλα τέλεια, αλλά εδώ είμαστε με τις ιδέες μας και τις προτάσεις μας να βοηθήσουμε όλοι… Αλλά είναι ο μόνος που κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, δηλαδή μπροστά…. Και αυτό ο κόσμος έχει αρχίσει και το αναγνωρίζει, για αυτό άλλωστε ανοίγει και η ψαλίδα σε όλες τις μετρήσεις και σε όλα τα επιμέρους ερωτήματα… από τη πρόθεση ψήφου, στη καταλληλότητα, τη δημοτικότητα και την αποδοχή της κυβέρνησης….

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ dim 11/01/2013 09:39:03

          Αψογο !!!

    • *partyman avatar
      *partyman @ dim 11/01/2013 02:51:18

      http://www.antinews.gr/2013/01/10/198724/

      27%

  24. chrisss90 avatar
    chrisss90 11/01/2013 00:50:21

    εξαιρετικό σχόλιο dim..+1 από μένα

  25. punisher avatar
    punisher 11/01/2013 01:34:08

    τα ενεργειακα της χωρας θα βγαλουν την επομενη κυβερνηση

  26. αρχελαος avatar
    αρχελαος 11/01/2013 02:28:11

    ολο το αισθημα που οσμιζομαι το τελευταιο διαστημα ειναι οτι ευτυχως ο κυκλος της μεταπολιτευσης κλεινει οριστικα και μαζι θα παρασυρει και ολο αυτο το συνοθυλευμα της αστικοδημοσιουπαλληλικηψευτοπροδοευτικης αριστερας που μας εφερε μεχρι εδω .Η

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αρχελαος 11/01/2013 12:11:38

      έτσι ακριβώς

  27. Απορών avatar
    Απορών 11/01/2013 06:30:54

    Ευχάριστη έκπληξη η δημοσκόπηση, φαίνεται πως ο κόσμος αρχίζει να ωριμάζει και αυτό είναι κάτι που το βλέπει κανείς παντού γύρω του. Με δυσκολία μιλάει πλέον κανείς για τοκογλύφους κτλ.
    Η μόνη μου ανησυχία είναι να μην πρόκειται για κάποιο πρόσκαιρο αποτέλεσμα της λαϊκιστικής επικοινωνιακής επίθεσης της ΝΔ με τις καταλήψεις γιατί αν πρόκειται για κάτι τέτοιο θα ξεφουσκώσει σύντομα. Φυσικά πετυχαίνει στο στόχο να εκθέσει το ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή αυτός βρίσκεται πίσω από τις καταλήψεις (αστείο επιχείρημα, πρόκειται για τελείως διαφορετικό πολιτικό χώρο) αλλά επειδή αναδεικνύει τις χίλιες δυο διαφορετικές τάσεις των συνιστωσών του. Επιπλέον, προσελκύει ψηφοφόρους της ΧΑ και των ΑΝΕΛ που θεωρούν ότι τα προβλήματα ασφάλειας προέρχονται από κάποιες δυνάμεις του κακού που τα παίρνουν από το Σώρρος και μαζί με τους μετανάστες σκοτώνουν και βιάζουν. Αλλά δεν θα κρίνει αυτό τις εκλογές.
    Σύμφωνω με τον punisher ότι τα ενεργειακά θα κρίνουν τις επόμενες εκλογές, τουλάχιστον αν εξαντληθεί η τετραετία, ή ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΙΝΟΥΝ. Και κυρίως θα παίξει ρόλο αν αρχίσει να διαφαίνεται ότι αρχίζουν να τελειώνουν τα φοροεισπρακτικά μέτρα: φανταστείτε π.χ. σταδιακά να αρχίσουν να καταργούνται κάποιοι φόροι. Ένα καλό παράδειγμα θα ήταν η υπερφορολόγηση του πετρελαίου, αλλά θα διαφωνούσα με αυτήν απλά επειδή είναι εισαγόμενο και άρα δεν γίνεται λόγω εμπορικού ελλείματος. Θα μπορούσε όμως να γίνει κάτι τέτοιο με το LPG το οποίο παράγεται στην Ελλάδα, θα ήταν πολύ καλό μήνυμα.
    Και φυσικά, πολλά θα παιχτούν και με την ανεργία χωρίς να συμφωνώ με επιδοματικές πολιτικές γιατί αυτές ευθύνονται ούτως ή άλλως για τους υψηλούς δείκτες ανεργίες (όταν επιδοτείς θέσεις εργασίας τις οποίες δεν προκύπτουν από τη ζήτηση της αγοράς φυσικό είναι να κορυφωθεί η ανεργία όταν σταματάς να τις επιδοτείς). Θέλουμε "πραγματικές" θέσεις εργασίας τις οποίες να τις δημιουργεί η αγορά και όχι οι επιδοτήσεις καφέ και κομμωτηρίων ώστε να αντέχουν στις κρίσεις.
    Το καλό είναι ότι ο κόσμος αρχίζει να ωριμάζει. Η ΝΔ θα πρέπει να το λάβει υπόψιν της αυτό ώστε να ελέγξει και τα επίπεδα λαϊκιστικής επικοινωνιακής πολιτικής. Αν και υπάρχει ακόμα πολύ δρόμος να διανυθεί από τον κόσμο ώστε να υπάρχει ο κίνδυνος αυτός.

  28. ΝΕΟΚΛΗΣ avatar
    ΝΕΟΚΛΗΣ 11/01/2013 07:35:29

    Πρν 2 μηνες ο Φαηλος με αρθρο του ειχε χτυπήσει το καμπανάκι .Δυστυχώς η ηγετική ομαδα της ΝΔ συνεχίζει το ίδιο λάθος .Πιστευει οτι με την πλήρη παραδοση της στα κρατικοδιαιτα ΜΜΕ θα περναει την εικονα της κοινωνικης αποδοχής . Πάνω σχεδον και απο τα ποσοστα του Ιουνίου η ΝΔ .ΓΙΑΤΊ ΆΡΑΓΕ ΤΙ ΆΛΛΑΞΕ .
    Την εμπιστευονται οι πολιτες γιατι .Γιατι δεν τηρησε ουτε μια απο τις 18 προεκλογικες της δεσμευσεις .Γιατι πετσοκοψε τους μισθους των ενστολων , τις συνταξεις και τα δώρα , εκτινάχθηκε η ανεργία , οι μισθοι στον ιδιωτικό τομεα εχουν συρικνωθει , εδωσε ομπρελα ασφαλείας στον ΓΑΠ και τον χοντρό που είναι αραγε η μια και μοναδική εξεταστική. Η κρατική μηχανή παραμένει υπο τον ασφυκτικο έλεγχο του ΠΑΣΟΚ .Α ξέχασα το ΜEGA δάνειο 10 εκ , ο Αλαφούζος διαδήμιση από τον ΟΠΑΠ 800.000 ΕΥΡΏ οι τραπεζιτες απέκτησαν χωρις να ξοδεψουν δραχμη το Τ.Τ και την αγροτική .Ο ΑΚΤΩΡ πήρε την επέκταση του ΜΕΤΡΟ Θεσσαλονίκης ( ναι αυτού που θα γίνει ).Κλείνοντας θυμίζω οτι η ιδια εταιρεία σε δημοσκόπηση του Νοεμβριου εδινε στην παρασταση νίκης στο ΣΥΡΙΖΑ 60%

  29. tarzan avatar
    tarzan 11/01/2013 08:05:56

    πολυ καλο για να ειναι αληθεια ,εξαλλου η Public Issue μονιμα επεφτε εξω ...

  30. kas avatar
    kas 11/01/2013 08:13:29

    2 κινήσεις ματ...μπορεί να κάνει ο Σαμαράς...και θα καθαρίσει την εξουσία για δεκαετία

    αναμένουμε

    dim +++++

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ kas 11/01/2013 09:48:14

      Η μια κινηση πρεπει να γινει προς την κατευθυνση της στελεχωσης των Δημοσιων Υπηρεσιων και ΔΕΚΟ εχει παραγινει το κακο με τους αναποτελεσματικους πρωην αποτυχημενους πολιτικους και καρεκλοκενταυρους παρακοιμωμενους των υπουργικων θωκων!Αξιολογηση σε ολους σε τακτα χρονικα διαστηματα και αμεση απομακρυνση εαν αποδειχτουν λιγοι !Οταν αξιολογουνται οι ΔΥ,οι Δασκαλοι,οι Στρατιωτικοι ,τα ΣΑ ,κλπ ''τα παντα ολα ''οπως θαλεγε και ο Αλεφαντος γιατι να εξαιρειται το πολιτικο προσωπικο των διορισμενων στελεχαριων απο την αξιολογηση των συμπεριφορων κι επιτευγματων των ?

    • Αnnibas1 avatar
      Αnnibas1 @ kas 11/01/2013 10:20:02

      Μην ελπίζεις, Εχει υπογράψει...

  31. Αστρο1 avatar
    Αστρο1 11/01/2013 09:14:06

    "Όπως έχουμε ξαναπεί, σημασία στις δημοσκοπήσεις δεν πρέπει να δίνουμε και μεγάλη. Φωτογραφία της στιγμής είναι."
    H αληθινή δημοσκόπηση θα γίνει αν και όποτε εφαρμοστούν τα μέτρα των Γερμανών που ψήφισε ο Σαμαράς και η συγκυβέρνηση...

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2013 10:23:57

    Ηδη εφαρμοζονται.

    • Αστρο avatar
      Αστρο @ ψυχραιμια 11/01/2013 13:40:23

      Μόλις άρχισαν. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό. Ψυχραιμία...

  33. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/01/2013 13:17:50

    Αστε τις αηδιες. 15% μπροστα ειναι ο Ψυριζα! Εγω κι ολοι οι Ελληνες συνεχιζουμε να πιστευουμε σε Αλ Τσιπρα, γιατι θελουμε ντε και καλα να γινουμε ....Αργεντινη. Να δουμε επιτελους και λιγη καλη μπαλα βρε παιδια, με Μποκα, Ριβερ Πλειτ, Ιντεπεντιεντε.

    Βαμος Αλεξ, βαμος Αρχεντινα...

  34. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 11/01/2013 15:52:53

    αν ο συριζα ξεφουσκωνει μετα απο 3 μηνες εχε γεια καημενε κοσμε για τον κουλ αλεξη..αν βγει ο μαιος και αρχιζει να φαινεται φως στο τουνελ 10 μοναδες θα φαει στο κεφαλι ο συριζα..

  35. ANORFOGRAFOS avatar