19/08/2008 02:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Porsche Cayenne με τζατζίκι

Γράφει αναγνώστης μας που εργάζεται σε τράπεζα:

Ειλικρινά, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι (μα πόσοι!) συμπολίτες μας έρχονται και βάζουν ενέχυρο το σπίτι για να πάρουν Porsche Cayenne (αξίας 90.000)!!! Μερικοί έχουν εισόδημα γύρω στα 1200 Ευρώ και όταν τους ρωτώ εάν είναι σίγουροι ότι θα τα καταφέρουν λαμβάνω την ίδια απάντηση: «Έλα μωρέ κάπως θα γίνει». Το κάπως θα γίνει σημαίνει μια δουλειά το πρωί και ντελίβερι το βράδυ. Κλείνει το μαγαζί και μετά με την τζατζικίλα στο τιμόνι του Cayenne για καφέ…

Τον Μάιο ήρθε συμπολίτης μας και έβαλε το πατρικό της μάνας του στο Χαϊδάρι ενέχυρο για να πάρει γιοτ Princess Flybridge αξίας 210.000 (!!!) για να φέρει γύρα το καλοκαίρι στα νησιά. Ιούλιο και Αύγουστο δεν πλήρωσε δόσεις και έχει βάλει πωλητήριο στο σκάφος για να μη χαθεί το σπίτι. Έπρεπε να βλέπατε αυτήν την έρμη την μάνα όταν την “έσερνε” μέσα στην Τράπεζα 71 ετών…!

Μεγάλα επώνυμα καταστήματα ακριβών ρούχων κτλ. που έχουνε σε εμάς λογαριασμούς δεν τους βλέπουμε πλέον να έρχονται για καταθέσεις γιατί αυτό γίνεται αυτόματα εφόσον το 80% της πελατείας τους ψωνίζει με πιστωτικές κάρτες (μιλάμε για παπούτσια 300 Ευρώ κτλ. που ψωνίζονται από ανθρώπους με εισόδημα 800). Τουναντίον, αυτοί που φέρνουν ρευστό με το τσουβάλι είναι ιδιοκτήτες πρακτορείων ΠΡΟΠΟ, ΚΙΝΟ κλπ. Οι καλύτεροι πελάτες στα ΠΡΟΠΟ και στα ΚΙΝΟ είναι οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις της γειτονιάς γύρω-γύρω από το Πρακτορείο (ο κρεοπώλης, ο μανάβης, ο μπακάλης κτλ.). Όλοι αυτοί οι μικρομεσαίοι που γράφετε ότι τους έβαλε στο μάτι η κάθε κυβέρνηση…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Predator avatar
    The Predator 19/08/2008 03:11:43

    Ελλας το μεγαλείο σου

  2. Κρίτων Σαλπιγκτής avatar
    Κρίτων Σαλπιγκτής 19/08/2008 05:48:58

    Οι παρατηρήσεις περιστατικών δεν οδηγούν αυτομάτως σε ασφαλή συμπεράσματα. Στα όσα αναφερόμενα στο άρθρο περιγράφεται ασφαλώς μια τρέλα. Αλλά όχι κι ότι όλοι βαλθήκανε να αγοράσουν Πόρσε και σκάφη, επειδή βρεθήκανε μερικά καμμένα μυαλά. Πόσοι το κάνανε ανάμεσα σε πόσους συνολικά; Είναι ο κανόνας ή η ακραία εξαίρεση;
    Για την μικρότερης κλίμακας τρέλα πάλι(ακριβά παπούτσια, ρούχα κλπ ξεραίνοντας κατά τα λοιπά ακόμα και το σκατό για να έρθουν τα πράγματα βόλτα)δεν αποτελεί καινούργιο φαινόμενο. Απεικονίζει τον τύπο ανθρώπου που κυκλοφορεί "μουράτος", μήπως και προσελκύσει την προσοχή, μπει σε σαλόνια, γίνει γαμπρός ή νύφη με το λούσο κλπ. Ήμουνα νιος και γέρασα βλέποντας τέτοιους κάλπηδες από το 197ο και μετά. Το εάν πλήθυναν από τότε δεν το ξέρω. Εάν όντως έγινε έτσι, σημαίνει ότι πλήθυνε μαζί με την κουτοπονηριά τους και η απελπισία.
    Όσο για το "ρευστό με το τσουβάλι" που κυλάει στα πρακτορεία ΠΡΟΠΟ και το συγκεντρώνουν οι πράκτορες, το ερώτημα είναι εάν οι μικρομεσαίοι το καταθέτουν ως τζογαδόροι από το περίσσευμα της ευμάρειας ή κάτω από την πίεση των αναγκών, η οποία τους σπρώχνει να κυνηγούν την ελπίδα του θαύματος, κόβοντας από πιο απαραίτητα. Αλλά ο τζογαδόρος που του περισσεύουν μένω με την εντύπωση ότι στο καζίνο κατευθύνεται, όχι στο πρακτορείο της γειτονιάς του. Στο πρακτορείο, τρόπον τινα και για να το πω κάπως σχηματικά, πιο πολύ μαζεύονται τα κέρματα, ενώ στο καζίνο κυρίως τα χαρτονομίσματα.
    Τέλος στον τζόγο του ΠΡΟΠΟ κλπ τα "σπρώχνουν" κι ένα σωρό καμομοίρηδες, άνεργοι, μετανάστες κλπ από καθαρή απελπισία -το μόνο ασφαλές συμπέρασμα.
    Οι από πάνω μασέλες εξάλλου ποτέ δεν δίστασαν να φάνε του φτωχού τ' αρνί. Ακόμα και την τελευταία δεκάρα του πιο απελπισμένου την έχουν στο μάτι και του την παίρνουν αδίστακτα. "Έλληνας Κροίσος, ιδιοκτήτης νησιού με εννέα γράμματα - ποιος να ναι άραγε;". Αλλά κανένας εισαγγελέας δεν την έλεγξε, ως παραπλανητική αυτήν την διαφήμιση, η οποία καίει μυαλά, αφού ζητήσει πρώτα να προσκομιστούν οι αποδείξεις για το πόσοι και ποιοι έγιναν κροίσοι, στον βαθμό που διαφημίζεται ότι "δεν θα ξέρεις τι έχεις".

  3. wert01gf avatar
    wert01gf 19/08/2008 07:04:30

    Βλαχοκυριλέδες Ελληνάρες.

  4. Theodore avatar
    Theodore 19/08/2008 09:11:44

    Ειναι γενικοτερο το φαινομενο .Δεν αφορα μονο τους χαζοπασοκους.
    Ειναι οι γυναικες που εχουν τρελλαθει, απο τα μεγαλεια που βλεπουν καθε πρωι και μεσημερι στο γυαλι και τα λεφτα που τρεχουν στο δρομο.
    Ετσι, ειτε βγαινουν στν πιατσα για καμια βιζιτα,ειτε πιεζουν τον αντρα τους για καμμια απατη, ειτε παιρνουν δανεια, με αμφιβολη καταληξη.

  5. Dimitris avatar
    Dimitris 19/08/2008 09:21:21

    Ωσ πρώην συνάδελφός σου θα πω ένα πράγμα στην πατρίδα του τραπεζικού συστήματος την Ελβετία ισχύει η αρχή της συνυπευθυνότητας μεταξύ τράπεζας και δανειοδοτούμενου, δηλαδή αν η τράπεζα δώσει χρήματα ανεξαρτήτως ασφαλειών (προσημειώσεις κτλ) σε δανειολήπτη που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων λόγω εισοδήματος να το αποπλήρώσει ότε θεωρείται συνυπεύθυνη στην καθυστέρηση και καταδικάζετε να εισπράξει μόνο το κεφάλαιο και όταν και εφόσον μπορεί ο δανειολήπτης. Ερώτηση τώρα αν ίσχυε αυτό και εεδώ πιά τράπεζα θα τόλμαγε να κάνει τέτοιες χρηματοδοτήσεις; Εδω το τραπεζικό σύστημα δεν χρηματοδοτεί πρόσωπα αλλά εξασφαλίσεις, καλυπτόμενο ουσιαστικά απο την τράπεζα Ελλάδος, τον μηχανισμό ελέγχου τέτοιου είδους συμπεριφορών, διότι ουσιαστικά τείθονται σε κίνδυνο τα χρήματα των καταθετών.

  6. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 19/08/2008 09:47:33

    Σε καιρούς τούρμπο-καπιταλισμού οι περισσότεροι αγοράζουν τούρμπο αυτοκίνητα, και όλα με δανεικά. Σπίτι ( απαραίτητα με τζάκι ) με δάνειο, αυτοκίνητο με δάνειο, TV plasma με δάνειο, για τις κυρίες ρούχα Roberto Cavvali με δάνειο, διακοπές με δάνειο. Ένα τσούμο επιδειξιομανών που θέλει να κρύψει την γκλίτσα του πίσω από φανταχτερές μάρκες και φυμέ τζάμια.
    Μία πλειοψηφία πολιτών που έχει τσακωθεί με το βιβλίο, αλλά διαβάζει μανιωδώς αθλητικές εφημερίδες και espresso, που δεν χάνει επεισόδιο της Μαρίας της άσχημης και του Πρετεντέρη.
    Μία πλειοψηφία πολιτών, οι καλύτεροι πελάτες των τραπεζών, που θυμίζουν κορασίδες με μίνι φουστανάκια που συχνάζουν σε πάρκα τις βραδινές ώρες για να θαυμάσουν το φεγγάρι και μετά τους φταίει ο βιαστής.
    Πέρα από όλα αυτά όμως το λυπηρό είναι ότι αυτοί βγάζουν κυβερνήσεις και όχι εμείς, αυτοί κάνουν ουρές έξω από τα πολιτικά γραφεία για ένα ρουσφέτι, αυτοί γεμίζουν τις πλατείες κουνώντας γαλαζοπράσινα νάυλον σημαιάκια.

  7. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 19/08/2008 09:49:51

    @ Dimitris κ.α.

    Εσείς όλοι οι πρώην εργαζόμενοι σε τράπεζες, ασφαλιστικές κλπ που ξέρετε εκ των έσω το τι γίνεται μέσα σε αυτά τα "ιδρύματα", δεν κάνετε ένα πληροφοριακό site να βοηθήσετε να προστατευτεί από τους διάφορους αετονύχηδες ο "μέσος" πολίτης;

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/08/2008 10:09:42

    Πάντοτε σε συνθήκες κρίσης υπήρξε μια ροπή προς την πολυτέλεια. Η ροπή εκδηλώνεται όπως-όπως ακόμη και από πολλούς μη έχοντες και καταγράφει μια διάθεση ψυχολογικής εκτόνωσης απέναντι στα προβλήματα. Ας αναλογιστούμε τον εορτασμό της πρωτοχρονιάς του 1991 μέσα σε υπερβολική χλιδή από τον πληθυσμό της Βαγδάτης, λίγες ημέρες πριν ξεκινήσει το "γης Μαδιάμ" της "Ασπίδας της Ερήμου". Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από τη "χρυσή" δεκαετία του 20 στη Γερμανία με τα γνωστά επακόλουθα δεν υπάρχει.
    Δεν δικαιούμαστε όμως να γινόμαστε κριτές της κοινωνίας από καθέδρας. Μια καλόπιστη κριτική δεν μπορεί να εξαιρεί τον κρίνοντα. Διότι οι ευθύνες, όσων διαθέτουν κοινωνική ευαισθησία και κριτικό πνεύμα, είναι αυξημένες. Αυτή είναι τελικά η κοινωνική ομοταξία, που καλείται να δομήσει την αναγκαία στροφή στη νοοτροπία και την αντιμετώπιση της ζωής. Οι κριτικές προσεγγίσεις, όσο απαραίτητες και εάν είναι, οφείλουν να οδηγούν σε πρακτικά βήματα. Η προσωπική αίσθηση ευθύνης, όταν παραμένει στην προσωπική σφαίρα, μπορεί να ικανοποιεί τους φιλότιμους εξομωλόγους, όχι όμως τις κοινωνικές προοπτικές.
    Μια κοινωνία κρίνεται πρώτα και κύρια από την πνευματική ηγεσία και την πολιτική πρωτοπορία που διαθέτει. Οι ευθύνες απέναντι σε αυτή τη διαπίστωση είναι καθοριστικές.
    Η μεμψιμοιρία αποτελεί στουρθοκαμηλισμό. Όλα τα κακώς κείμενα τα κατονομάζουμε όλοι οι σκεπτόμενοι. Με μια εξαίρεση: Την δική μας ευθύνη στην κατεύθυνση της ανάπτυξης πρωτοβουλιών. Και όταν λέω σκεπτόμενοι, δεν αναφέρομαι σε αυτούς που περιμένουν να δουν "άσπρη μέρα" από το κομματικό σκηνικό, που έχει επιβληθεί.

  9. ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ 19/08/2008 10:16:05

    Δεν πρέπει να ζήσει λίγο κι ο άλλος που δεν γεννήθηκε από πλούσιο μπαμπά, ή δεν κολλούσε αφίσες να διοριστεί ή να του δώσουνε περίπτερο να κάθεται στην καρέκλα όλη μέρα; Θα βλέπει τα καρακατσουλιά να περνούνε καλά κάθε βράδυ στα τραπέζια έξω με τα τζιπ παρκαρισμένα στα 3 βήματα μην κουραστεί το λαμόγιο αν κάνει 10 ζάλα;
    Έλα τώρα πάρε ένα δάνειο σήμερα, γλέντα το κι όταν έρθει ο λογαριασμός καθυστέρα τον όσο μπορείς, και τι έγινε; Εγώ που δεν πήρα τι κέρδισα, δεν βρίσκεται κανείς ούτε να με κεράσει καφέ...

  10. Nick avatar
    Nick 19/08/2008 11:01:09

    Πουτ... των τραπέζων; Μπά, άσ'το καλύτερα.

    Και εγώ τόσα χρόνια έβλεπα που είχαν οι άλλοι τη Μπέμπα και τη γκόμενα, αλλά χάσαν το σπίτι και την υγειά τους.

    Αλλά βλέπεις, που να πάρεις Ferrari ή Lamborghini. Εκεί είσαι υποχρεωμένος να δικαιολογείς ετήσιο τεκμήριο άνω των 170.000 Ευρώ την αγορά/συντήρηση.

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/08/2008 11:10:02

    6.Dimitris
    Οντως ετσι ειναι στην Ελβετια και οχι για τα ματια του κοσμου, αλλοστε εχουν χαθει ουκ ολιγες υποθεσεις απο απληστες τραπεζες...

    7. Αθ.Κλαρας

    Με 2 l to Cavalli . Θα σε κακοχαρακτηρισουν οι κυριες...

    Eπι της ουσιας, σωστα ανεδειξες φακτορα την επισημανση του φιλου τραπεζικου καθως πιστευω οτι η ξιπασια και το θεαθηναι ειναι η χειροτερη μαστιγα της εποχης μας που επιφερει παρα πολλα δεινα!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/08/2008 12:49:54

    ασ παει καποιος να βγαλει πιστωτικη καρτα στην Ελβετια !!! χαχαχα Ελληναρας ! να δει ποσα απιδια πιανει ο σακος !! ασ εχει οσα θελει μεσα. τα μπλοκαρουν επι 1 ι επι 2 στο πιστωτικο οριο.. ακουνητα !

    ΠΠ

  13. F avatar
    F 19/08/2008 13:21:11

    Λυπᾶμαι ποὺ θὰ τὸ πῶ, ἀλλὰ οἱ γυναῖκες φταῖνε γιὰ ὅλα αυτά. Ἄλλωστε τὸ λέει καὶ τὸ ρητό : τὸ μ...ἰ σέρνει καράβι

  14. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 19/08/2008 14:08:14

    Φίλε F, υπάρχει και ένα άλλο ρητό που λέει για μία υπογραφή και ένα κ...

  15. ange-ta avatar
    ange-ta 20/08/2008 09:40:21

    φοβερά και απίστευτα μου ακούγονται!!!

  16. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/08/2008 12:55:41

    Ακούστε και αυτό!

    σε γνωστό βενζινάδικο περιμένω στην σειρά για να βάλω βενζίνη. Την ώρα εκείνη στην κάνουλα βρίσκεται ένα Καγιέν και απο έξω ο χαρακτηριστικός τύπος της καθημερινότητος.

    Μαλλιάς και αξύριστος, ασπρόμαυρος, γύρω στα 45-50 με ανεμίζουσα χαίτη ίσως και άπλυτη ή απο την θάλασσα γεμάτη αλάτια. Παντελόνι κάτι ανάμεσα σε μακρύ και μαγιό-μπυζάμα.Γιλέκο αμάνικο και δύο χέρια γκριζοπράσινα απο τα τατουάζ, που θυμίζουν κρέας, που έμεινε έξω απο του ψυγείο μία εβδομάδα και σάπισε. Δυνατές ομιλίες και κινητικότητα μέχρις ότου το Καγιέν βάζει μπρός και φεύγει.

    Μετά απο άλλα δύο αυτοκίνητα ήλθε και η δική μου σειρά.

    - Κώστα, ρωτώ τον βενζινά. Ποιός ήταν αυτός ο τύπος με το Καγιέν;

    Έσκασε στα γέλια ο βενζινάς

    - Αυτός φίλε μου, μου λέει, έρχεται εδώ και βάζει κάθε φορά βενζίνη για ... 7 ευρώ!

    ΠΕΛΙΑΣ

  17. bigbang avatar
    bigbang 11/02/2009 11:41:55

    ρε παιδια πολυ ζορι τραβατε με τα cayenne.εγω εζησα την κομπλα και τη μιζερια του κοσμου οταν με ειδαν γνωστοι και φιλοι με το ταπεινο 3.2
    μιλαμε για την απολυτη κακομοιρια,τα παγωμενα χαμογελα δηθεν ευχες για καλοταξιδο και τετοια!και δεν μιλαμε πια για καμια περιουσια ΗΜΑΡΤΟΝ !! δηλαδη ο καθε ενας που εχει ενα δυαρι στα σεπολια που κανει 100.000 τι ειναι δηλαδη,κανενας μεγιστανας??και στην τελικη,οποιος νομιζει πως αυτο το αμαξι ειναι μονο μουρη και τουπε,να ερθει να μου πει εμενα! εκει που εχει μπει το cayenne δεν μπαινει σχεδον κανενα αλλο σε αμμουδιες λασπες χιονια κτλ και βεβαια στην εθνικη οδο στο ταξιδι ειναι κατι αναμεσα σε λιμουζινα και supercar! ΓΕΝΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΤΟΥ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΤΥΣΤΕ ΠΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΤΕ-ΡΙΣΚΑΡΕΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΕΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ!!!

  18. ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΣ avatar
    ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΣ 20/02/2009 19:48:39

    αφορά τον παραπάνω ξεφτίλα νεοέλληνα μπουρτζοστρουγγανόβλαχο βουκόλο...1)ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣ ΡΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΤΑ ΣΤΕΝΟΣΟΚΑΚΑ?2 ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ?3 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΙΟ ΑΝ ΠΟΥΛΗΣΕΣ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ CAYENNE!!!!!!!!!!!!!!!SORRY ΚΙΟΛΑΣ!!!ρε παίδες απορίας άξιον που βρίσκουν τα λεφτά οι μαλάκες και έχει γεμίσει-βρωμίσει ο τόπος (ΑΘΗΝΑ)με cayenne????KAI MH MOY ΠΕΙΤΕ ΔΑΝΕΙΟ γιατί το δάνειο θέλει και εχέγγεια αποληρωμής.......παλία βλέπαμε porshe και γυάλοζε το μάτι μας τώρα είτε atos βλέπεις (το αμάξι είναι σκυλί και βολικό και φτηνό)είτε cayenne το ίδιο και το αυτό!!!!ΑΑΑΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΔΩ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ CAYENNE!!!!!(ΣΣΣΣΣΣ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΓΙΕΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΡΙΞΩ)

  19. anticomplex avatar
    anticomplex 21/02/2009 13:49:59

    TOSA XRONIA PERIMENA KAI EGW NA PARW ENA CAYENNE GIA NA DWSW NOIMA STI ZWI MOU!!!!!!!!!!!!!!TI GELIOS POU EISAI BIGBANG!!!!!!!SOPA RE TAPEINE 3.2!!!!!PALIOMALAKA MIKROASTE NEOELLINA FIGOURATZI TOY KOLOU OTAN EDW KANOUME KRA GIA TO EPIDOMA THERMANSIS KAI MERIKOI ZOUN ME 400 PENIXRA EURO EPIDOMA ANERGIAS KAI ESY LES TI EINAI 100.000 EYRO?
    RE ANEGEFALE KOMPLEXIKE ME 100.000 PAIRNEIS SPITI GIA OLI SOU TI ZWI....KAI OXI MIA PERIOUSIA STO DROMO...KAI APO OTI KATALAVA DEN TA FYSAS PIGES KAI POULISES SPITI GIA NA TIN AGORASEIS NA PIGAINEIS SE AMMOUDIES,LASPES, XIONIA KAI MOURI STIN ETHNIKI!!!HAHAHAHA AS GELASW PROLAVAINEIS KAI TA KANEIS OLA AYTA?ENA TELEYTAIO THA PW POU EINIA GRAMMENO SE TOIXO STIN KALLITHEA:TI VDOMADA TRWS AGGOURI MA TO SAVVATO EISAI MOURI!!!!!