#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2011 08:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Vladimir P. και ο Mahmoud A.



Κάτι δεν μου κάθεται καλά τον τελευταίο καιρό με την Μέση Ανατολή.  Δεν νομίζω ότι οι μουσουλμάνοι βρήκαν τον Mahdi τους και πήραν τ’ άρματα, ο τελευταίος που πήγε να το παίξει αυτό ήταν ο Νάσσερ, και μάλλον με Σοβιετικές πλάτες.  Τους Σύριους, και αυτούς, φιλοσοβιετικούς τους θυμάμαι.  Από τον καιρό του Λώρενς της Αραβίας οι Άραβες είναι λίγο ριγμένοι και καθόλου ενωμένοι.

Οι Ιρανοί είναι πάλι άλλο.  Οι πιο παλιοί, θα θυμούνται την κρίση με τους ομήρους στην Τεχεράνη, που τέλειωσε το 1981.  Τέλειωσε;   Το 1983, δύο χρόνια αργότερα η (φιλοιρανική) Χεζμπολά βομβάρδισε μία βάση Πεζοναυτών (Αμερικάνων και Γάλλων) στον Λίβανο.  Τότε θεωρούσα ότι το Ιράν και οι Σιίτες πάνε να ανακτήσουν κομμάτια της παλιάς τους αυτοκρατορίας…

Ο  Ψυχρός Πόλεμος υποτίθεται τέλειωσε το 1990. Θεωρώ απίθανη σύμπτωση που,   μόλις το 1993, έγινε η πρώτη  βομβιστική επίθεση στο World Trade Center,  το 2000 κτυπήθηκε το Cole στην Υεμένη, και στις 11 Σεπτεμβρίου του 2001, τα γνωστά.

Από το 2001 και μετά, με τον Bush να αναφέρει το Άξονα του Κακού, θεώρησα, εγώ ο ασήμαντος ότι κάτι δεν κολλάει…  Δεν υπάρχει τέτοιος Άξονας… Αν μη τι άλλο οι Κορεάτες Κινεζικό παιχνίδι κάνουν.

Να μην πολυλογώ, πιστεύω ότι ο Ψυχρός Πόλεμος ποτέ δεν τέλειωσε και οι Ρώσοι ζουν και βασιλεύουν.  Δεν έχω τρόπο να ψάξω ανάμειξη Ρώσων με το 2001 (να πω την αμαρτία μου το μυαλό μου μάλλον σε …Γερμανούς πήγε), αλλά λίγο τα επεισόδια στο Κυργκυζστάν, στις αρχές του 2010  (που μου έδωσαν αφορμή να γράψω για την Αλεξάνδρεια Εσχάτη) , λίγο κάτι Ρωσικά υποβρύχια, λίγο η τόσο ελκυστική πρόταση της Ρωσίας να μας αγαπάει με αέριο, λίγο η φιλολογία των Γερμανών με το Desertec,  λίγο η αμπελοσυζήτηση με το Ιρανικό πυρηνικό πρόγραμμα,  λίγο η χειραφέτηση της Τουρκίας, λίγο η προσέγγισή μας με το Ισραήλ…   Κάτι γίνεται.

O Ιρανός δεν κουνιέται από μόνος του.  Υποψιάζομαι ότι τα έχει βρει με την Ρώσικη Αρκούδα. Μπορεί να μην το ξέρει καν, αλλά τα έχει βρει. Ή, συναντήθηκαν στην τέως Σοβιετική Συρία, που δεν είναι Σιίτες αλλά να που τακίμιασαν με την Ιρανική Χεζμπολά.    Δεν νομίζω ότι ο Bush είχε την Συρία στον Άξονα του Κακού, αλλά να μου το θυμηθείτε, οι σιγανοπαπαδιές οι Σύριοι, το παίζουν  Καφενείον η «Συνάντησις» μεταξύ του Βλαδίμηρου Π. και του Μαχμούτ Α.  Το αν αυτή η προσέγγιση υπήρχε το 2001, δεν το ξέρω, βασικά δεν πήγε το μυαλό μου εκεί.   Αλλά τώρα μυρίζει.



Κι αν η οσμή έχει βάση, αυτά που γίνονται σε Τυνησία, Αίγυπτο, Λίβανο, Υεμένη, και, ίσως, Αθήνα, δεν είναι τυχαία.  Δεν βλέπω Mahdi.  Βλέπω Ιρανούς,  Βλέπω συγκεχυμένη  προπαγάνδα.  Άλλ’ αντ’ άλλων, κομφούζιο.   Υποψιάζομαι ότι το πανούργο τέως αφεντικό της KGB δοκιμάζει σχοινάκια, την ώρα που οι Δυτικοί είναι κουρασμένοι, τεντωμένοι και μάλλον έχουν ξοδέψει και τα μαλλιοκέφαλά τους, και το Ιράν αλαφιασμένο ότι θα του την πέσουν.

Και δεν ξέρω εάν ο Βλαδίμηρος πάει για ματ στο Σουέζ, ή ρουά ματ με Περσικό Κόλπο και Ισραήλ, ή απλά σπρώχνει τους Γερμανούς, να ψωνίζουν αέριο, ή να μην παρατείνουν την παρουσία τους στο Αφγανιστάν (που νομίζω μόλις παρέτειναν), ή απλά κάνει πλάκα στον άλλο συνοδοιπόρο σοσιαλιστή στην Ουάσινγκτον.

Δεν νομίζω ότι γίνεται πλάκα. Αν ο Λίβανος έχει σχεδόν μάθει να είναι πολεμική ζώνη, η Τυνησία είναι συμπαθείς μικροαστοί. Οι Υεμένιοι… και αυτοί φιλοσοβιετικοί δεν ήταν;  Αλλά η Αίγυπτος… Αστάθεια στην Αίγυπτο… Το είπα και σε ένα σχόλιο: «Φρίκη».

Όσο για τον Τούρκο, πολυπολική σφίγγα. Λίγο διαμεσολαβητής, λίγο μετριοπαθής, λίγο απ΄ όλα, πάντα φίλος των Πακιστανών.  Ότι χαλάει πετρέλαιο για να φοβερίζει εμάς ή να στέλνει ακτιβιστές σε κρουαζιέρες, δεν υπάρχει αμφιβολία.  Και πείτε μου ότι ο αριστερίζων Αλαβάνος με τους Μαροκινούς του είναι σύμπτωση.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 08:35:53

    Δηλαδή να πιστέψουμε το ΔΟΓΜΑ " Αν δεν υπάρχει αποσταθεροποίηση ...... Δε μπορεί να υπάρξει ΕΠΕΜΒΑΣΗ και ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ" ?????

    ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ....... ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ "ΕΚΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΜΟΥ" (με την αποκαλούμενη "δημοκρατία δυτικού τύπου" . !(?)



    *Μιά άποψη.-

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2011 10:07:45

    Και στην Ιορδανία διαμαρτυρίες. h++p://www.nytimes.com/2011/01/29/world/middleeast/29region.html?src=un&feedurl=http%3A%2F%2Fjson8.nytimes.com%2Fpages%2Fworld%2Fmiddleeast%2Findex.jsonp

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ archaeopteryx 29/01/2011 11:32:43

      Η Αίγυπτος και η Τυνησία ζουν αυτό που ζήσαμε εμείς το 2008.
      Στην Αίγυπτο εμφανίστηκε ένας με νόμπελ στις μεταρρυθμίσεις!
      Ο Ελ Μπαραντέι είναι πρώην επικεφαλής της Διεθνούς Υπηρεσίας Ατομικής Ενέργειας. Δε θα αφήσουν στάλα πετρέλαιο στη Μεσόγειο.
      Το σχέδιο είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που εφαρμόστηκε στην Ελλάδα. Σοσιαλισμός (στασιμότητα) για 30 χρόνια κι μετά διαρθρωτικές αλλαγές (φτώχεια) για τα επόμενα.

  3. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 10:10:56

    σε ποιους χωρους συνεχιζουν την "απεργια πεινας" οι 100 που λείπουν από τους 120 και που οπως λενε οι αριστεροι νταβατζηδες τους χάθηκαν στη διαδρομή μεταξυ Νομικής και Νεοκλασικου σε άγνωστη κατευθυνση;;;

    η αρχιεπισκοπη εχει ειδοποιηθει να προσαρμοσει καταλληλως τα δρομολογια για τα 400 συσσιτια;;;

  4. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 29/01/2011 11:07:22

    Ωραίες αυτές οι αναλύσεις για διεθνείς σχέσεις , μυστικές διπλωματίες , αόρατες συμφωνίες και έχουν βάση , αλλά κάνουν το ίδιο λάθος με τους ηγέτες αυτών των εξεγερμένων χωρών.
    Ξεχνούν τον παράγοντα άνθρωπο. Αυτό τον άνθρωπο που σιχαίνεται τη ζωή που ζει γιατί του το επέβαλαν να ζει έτσι και έχει φτάσει στα όρια του. Όλοι έχουμε φτάσει σε στιγμές απόγνωσης για κάποιο λόγο στη ζωή μας και ξέρουμε τι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει τότε.
    Αυτός ο άνθρωπος είναι απρόβλεπτος και δεν αναλύεται και δεν χειραγωγείται.
    Σε καλές εποχές με το φόβο , την καθημερινή ανάγκη για επιβίωση , τα ΜΜΕ το lifestyle και τα μεσημεριανά στη δύση ,τον χειραγωγείς πάνω στην πολυθρόνα του.
    Αν όμως ξυπνήσει καταλάθος αλλοίμονο σου κυριε κυβερνήτα όλα όσα με κόπο έχτισες θα χαθούν.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Ηράκλειτος 29/01/2011 11:26:16

      +++++ 10000000.-




      *Μιά άποψη.-

  5. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 29/01/2011 11:34:52

    Οι οικονομικές κινήσεις της Ρωσίας εδώ:
    h..p://www.russian.gr/news/economics/

    Αρκτική, BP, shell, Κίνα,ΕΕ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 29/01/2011 11:45:14

      εντυπωσιακή λίστα. Η Shell... (που είναι και στην Αίγυπτο...)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 29/01/2011 11:46:39

      θα μου πεις, η διάλυση του ΟΠΕΚ είχε και διάλυση των 7 αδερφών.

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 29/01/2011 13:02:16

    Η παράλογα υπέρμετρη απληστία του δυτικού σοσιαλισμού (για να ικανοποιήσω και τον Ορέστιο -λολ), οδηγεί με την απίστευτη οικονομική ανισότητα που παράγει, λαούς και λαούς στην απελπισία και παραδοσιακά ειρηνόφιλες και νομοταγείς ομάδες του πληθυσμού στην ριζοσπαστικοποίηση, ότι κιαν σημαίνει αυτό.

    Δηλαδή, ο πλανήτης βράζει ολόκληρος. Και θα ξεσπούν περιοδικά λαϊκές εκρήξεις, ανοργάνωτες ή ελαφρώς "οργανωμένες", με βασικό αίτημα "φύγετε" και αλλαγή κυβέρνησης. Αλλά μέχρι εκεί.

    Οπότε όλοι (Αγγλοι, Γάλλοι, Αμερικάνοι, Ρώσοι και λοιπές δημοκρατικες δυνάμεις) όσοι έχουν συνειδητοποιήσει οτι υπάρχει αυτός ο βρασμός, που κάνει και φουσκάλες στην επιφάνεια, θα προσπαθούν να επηρρεάσουν και να κατευθύνουν τις λαϊκές εκρήξεις ώστε να εξυπηρετήσουν τα δικά τους συμφέροντα ή να ζημιώσουν τα εχθρικά.

    Τον βρασμό και τις εκρήξεις τις προκαλούν τα υπαρκτά προβλήματα που προέρχονται από την απληστία της εταιριοκρατίας, της "ελεύθερης" αγοράς και του διεθνούς νομαδικού τοκογλυφικού χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου. Καθαρά σοσιαλιστικές επινοήσεις όλα σύμφωνα με ορισμένους αναλυτές.

    Το τι θα φέρουν ως αίτημα, αν φέρουν, αυτές οι εκρήξεις, μένει να το μάθουμε. Και οι μεγάλες παγκόσμιες δυνάμεις θα προσπαθήσουν να πάρουν μέρος στην διαμόρφωση των λαϊκών αυτών αιτημάτων της οργής, ώστε να συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο.

    Εχει ξαναδιατυπωθεί η άποψη ότι οι εκρήξεις στην Β. Αφρική είναι ρωσικής έμπνευσης. Ομως οι ΗΠΑ έκαναν ήδη ρελάνς με τον Ομπάμα να κάνει δηλώσεις σχεδόν παράξενες και τον Μπαραντέϊ ως επί τόπου ανταποκριτή. Αραγε μυρίστηκαν την ρωσική ανάμειξη (αν ισχύει το σενάριο του ρωσικού δακτύλου) ή συμβαίνει κάτι άλλο; Διότι η Αίγυπτος είναι πυλώνας μιας πολιτικής 50 ετών, κι αν πέσει...

    Οπως το βλέπω εγώ, άλλο είναι το κρίσιμο: το τι θα προκύψει ως αίτημα των λαών. Θα είναι ισλαμικά καθεστώτα των μουλάδων; Θα είναι μαρξιστικοί σοσιαλισμοί της ελεύθερης αγοράς και του τούρμπο καπιταλισμού; Θα είναι κάτι άλλο;

    Τι θα μπορούσε να είναι αυτό το άλλο;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Θραξ Αναρμόδιος 29/01/2011 16:43:23

      ισλαμικά καθεστώτα "του λαού", ότι κι αν σημαίνει αυτό :)... Έτσι κι αλλιώς όλα του "λαού" είναι

  7. Μήτσος avatar
    Μήτσος 29/01/2011 13:09:27

    factorx συνήθως δεν μασάς τα λόγια σου...

    το συνηθισμένο κείμενο όμως το έχεις μπουρδουκλώσει...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μήτσος 29/01/2011 16:58:32

      Μήτσο, δώσε τα φώτα σου...ψάχνουμε επειγόντως έγκυρους αγωγολόγους.

  8. Μήτσος avatar
    Μήτσος 29/01/2011 13:09:56

    factorx συνήθως δεν μασάς τα λόγια σου...

    το συγκεκριμένο κείμενο όμως το έχεις μπουρδουκλώσει...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Μήτσος 29/01/2011 13:56:36

      Δεν έχεις άδικο Μήτσο, να στο πω πιο λιανά:

      Η υποψία μου είναι ότι οι τωρινές αναταραχες στην Μεσόγειο και την Μέση Ανατολή, μπορεί μεν να βασίζονται σε πραγματικές λαϊκές δυσαρέσκειες, αλλά μάλλον έχουν το Ιραν και την Χεζμπολά σαν κοινό παρονομαστή οργάνωσης και συντονισμού, με όχι τόσο συγκαλυμμένη Ρωσική βοήθεια και 1-2 διαφορετικούς απώτερους σκοπούς. (Από δοκιμαστικές βολές κατα Ισραήλ-ΗΠΑ στην περιοχή, μέχρι έλεγχο του ενεργειακού κόμβου του Σουέζ, πίεση στην Σ. Αραβία, προώθηση Ρωσικών ενεργειακών συμφερόντων στην Ευρώπη, και ευσεβείς πόθους για επαναφορά της Ρωσίας σε κατάσταση προ 1990).

      Μέχρι τώρα, εικάζω ότι η Συρία είναι ο σιωπηλός παρατηρητής, "Καφενείον η Συνάντησις" επί το ποιητικότερον. Το κατα πόσον και η Συρία θα ακολουθήσει στις ταραχές, θα δείξει. Αρχαιοπτέρυξ είμαι, δεν είμαι μάντης ή σοφός γεωστρατηγικός αναλυτής.

      Η Μέση Ανατολή και η Βόρειος Αφρική έχουν σαν κοινά χαρακτηριστικά ότι μειοψηφίες πχ του 20% ελεγχουν το 80%.

      Η Αμερική είναι ή απούσα ή απασχολημένη πιο Ανατολικά, ή, κατά την ταπεινή μου άποψη βραχυκυκλωμένη από τον ψηλό σοσιαλιστή με τα μεγάλα αυτιά που ξαναπέκτησε δημοτικότητα μετά την δολοφονία στην Αριζόνα, με το entourage παιδιών της Αμερικανικής σοσιαλιστικής αριστεράς, που πρασίνισε, και ονειρεύεται αρλούμπες.

      Το Ιραν κάνει παιχνίδι, και φαίνεται ξεκάθαρα στον Λίβανο.

      Εικάζω ότι το Ιράν δεν ξύπνησε ένα πρωί και αποφάσισε ότι θέλει να αποσταθεροποιήσει την Αίγυπτο. Ο Ρώσος αρέσκεται σε τέτοια.

      Ο Ελ Μπαραντέϊ δεν έιναι ακριβώς ..Ρωσόφιλος.

      Μπουρδούκλωμα; Πολύς ήπιος και ευγενικός ο όρος σου.

      Αλλά, κάθε άλλα προσέγγιση, ευπρόσδεκτη

      Α! και γιατί δεν μου ξεκολάει η ιδέα από το κεφάλι μου ότι και ο Γερμανός (ή παρτίδα των Γερμανών) το παίζει τόσο δα δίπορτο;

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ archaeopteryx 29/01/2011 16:46:34

        "Η Μέση Ανατολή και η Βόρειος Αφρική έχουν σαν κοινά χαρακτηριστικά ότι μειοψηφίες πχ του 20% ελεγχουν το 80%."
        Έλα βρε αρχαιοπτέρυγα, μιά χαρά είναι οι άνθρωποί και γιατί ξεσηκώνονται? Εδώ το 2% (και άν) ελέγχει το υπόλοιπο 98% και μασάμε τσίχλα στον καναπέ

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ archaeopteryx 30/01/2011 22:49:08

        Δεν υπάρχει κανένα μπουρδούκλωμα.
        Θα δημιουργηθει ΠΑΝ Μουσουλμανικό τόξο το οποίο θα δράσει ως proxy της Αμερικής του Ομπάμα εναντίων Ρωσίας και Κίνας.
        Μυστική διπλωματία. Τσάμπα δεν ονειρεύονται ΠανΤουρκισμό οι γείτονες μας. Θα έρθει η ώρα που θα τρέμουμε σαν τις κατσαρίδες, μην ξυπνήσει στραβά ο Πρόεδρος της ισλαμικής συμμαχίας που θα μπορεί να τυγχάνει και πρόεδρος της Τουρκίας.

        ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ. ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΡΟΜΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΩΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

        Kosmas Aitolos was right ;)

  9. brankaleon avatar
    brankaleon 29/01/2011 14:38:58

    Ωχ πια αυτός ο χριστιανο-προτεσταντο-σιωνιστικός μεσσιανισμός.
    Που όλο και τσιμπολογάει και κάτι τί από το δόγμα του "περιούσιου λαού".
    Όπως ο καφετζής, με το σφουγγάρι σβύνει τα χρεωστούμενα, από τον πίνακα, ψάχνουν και τα αμερικανά (αντάμα με τους σφουγκοκωλάριους) να σβύσουν τα χρέη και φτού πάλι κι' απ' την αρχή.
    Κι' όποιος αντιτάξει τα δικά του συμφέροντα, τότε με αμερικανιές, αποκτιέται το δικαίωμα της επιτίμησης και της κατάκρισης.
    Αμάν πια, αυτή η λογική του όποιος δεν είναι φίλος μου (δηλαδή υποτακτικός μου) να είναι δυνητικός εχθρός.
    Το βέβαιο είναι, ότι αν τους το επέτρεπαν οι συσχετισμοί, μέχρι τώρα θα είχαν ανάψει την ¨λαμπάδα" παγκοσμίως.
    Αρκεί, βεβαίως μόνον η "λαμπάς", να μην ανάψει στο οικόπεδό τους.

  10. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 29/01/2011 15:18:20

    Για κοίτα λίγο και τι γράφουν οι κύριοι εδώ:

    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/egypt/8289698/Egypt-protests-secret-US-document-discloses-support-for-protesters.html

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιώργος Βλάχος 29/01/2011 16:02:10

      Για αυτό και οι Αιγύπτιοι σταμάτησαν τα κινητά τηλεφωνα και τα ....SMS...., κάτι πήραν χαμπάρι οι άνθρωποι
      Για τα δικά μας του Δεκεμβρίου 2008 θα μάθουμε τίποτα?

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2011 15:32:58

    To πρώτο θύμα στον πόλεμο είναι η αλήθεια... δεν είναι;

  12. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 29/01/2011 16:04:11

    Έτσι είναι. Πάντως το ότι ο Μπαραντέι πήγε εκεί "φυτευτός" και ΑΜΕΣΩΣ αναγορεύθηκε από τα Μ.Μ.Ε ως "αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης" ήταν από την αρχή ύποπτο. Από και ως πού; Ο πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας δεν είναι; Εγώ ξέρω ότι αντιπολίτευση στην Αίγυπτο είναι οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Γιώργος Βλάχος 29/01/2011 16:49:17

      Σωστός

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/01/2011 16:30:03

    Χε χε... θα τους μείνει το Desertec στο χέρι και τα κάτοπτρα θα γίνουν λαμπόγυαλα από τις σφεντόνες των αδελφών μουσουλμάνων που αναλαμβάνουν σε ολόκληρη την υποσαχάρα.

    Χώρια τα καλώδια υψηλής τάσης για τη μεταφορά της ενέργειας που θα γίνουν κρεμάλες.

    Και οι ανεμογεννήτριες θα γίνουν ανεμοσαρίες για να κόβουν τσακ τσακ τσακ δέκα δέκα τα κεφάλια και τα χέρια.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/01/2011 16:35:01

    Και μέσα σε όλα σήκωσε κεφάλι και το μ.πανο ο σακασβίλι που μάσαγε τη γραβάτα του από τον πανικό όταν έκανε το πραξικόπημα και κάτι ψέλισε ότι καλά έκαναν στη Ρωσία και ανατίναξαν το Domodedovo.
    Είχε και κάτι εγχώριους φίλους και συμβούλους αυτός, με πορτοκαλί γραβάτες...

    Και ο Πούτιν του διαμήνυσε πως να μην έχει αμφιβολία ότι θα τον λιώσει σαν κατσαρίδα.

    Για τον ΠΑΡΑΝΤΕΪ τι να πεις...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλενάκι 30/01/2011 22:35:43

      ΠΑΡΑΝΤΕΪ πιθανόν καταλληλότερος άνθρωπος να προεδρεύει ενός ασταθούς Σουέζ όπου κάθε Κινέζικο φορτίο, θα μπορεί να φτάνει η να μη φτάνει στη ώρα του..όπως και οτι πηγαίνει για Γερμανία κτλπ κτλπ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΕΙ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΤΟΥΡΚΙΑ και προτιμά τη θάλασσα.
      Για να δούμε πως θα παίξει ολο αυτό, αν ισχύει φυσικά, στη δυναμική των Κούρδων, της Αρμενίας κτλπ. ενάντια στην Τουρκία.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/01/2011 16:56:48

    Τελικά ενεργειακά μας συμφέρει ή δεν μας συμφέρει μία επί το αδελφικότερον αλλαγή καθεστώτος στην Αίγυπτο?

    Xε χε... ποιος ξέρει να απαντήσει...

    Η Τίνα μάλλον δεν πρέπει να αισθάνεται πολύ καλά τελευταία...

    Νομίζω...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 29/01/2011 17:01:01

      θα έλεγα δεν μας συμφέρει, αλλά εκτός εάν γίνουν κοσμοϊστορικά και περίεργα, να εξάγουν θα θέλουν. Η Τίνα... Ελπίζω να έχει διαβάσει τις "ορδές των ηλιθίων" χαχαχάα.

      Και εκτός εάν υπάρχει Ευρωπαϊκός, αντί Ρωσικός δάκτυλος στα τεκταινόμενα. 'Η Ευρω-ρωσικός (όπως λέμε Ριμπεντροπ Μολότοφ). Τότε θα δεις την Τίνα Υπουργό Ντεσερτεκ στην Αιγυπτο.

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ archaeopteryx 29/01/2011 17:12:32

        Θα έχουμε παγκόσμια διακυβέρνηση ή όχι? Εκεί είναι το θέμα
        Θα προλάβει να ανεξαρτοποιηθεί από τους τραπεζίτες η ΕΕ? Θα τα βρει με τη Ρωσία? Εγώ πιστεύω βιάζονται και θα χάσουν.
        Στην Ελλάδα ο Τζέφρυ έχει κάνει 2-3 βήματα πίσω (ΔΕΚΟ,κάρτα του πολίτη, απόσυρση φορολογικού νομοσχεδίου)

        Βέβαια τους επόμενους μήνες, θα έχουμε τα ΜΜΕ της παγκοσμιοποίησης σε μετωπική επίθεση: Οι ειδήσεις επιστρέφουν, ο Βίκτωρας αγοράζει, ο Νίκος στηρίζει και επιδοκιμάζει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 29/01/2011 17:17:11

        Το Desertec είναι σχεδόν έτοιμο έργο και εκτείνεται όλες τις υποσαχάριες χώρες, από Αίγυπτο μέχρι Μαρόκο Καζαμπλάνκα.
        Οι υποσαχάριοι αδελφοί μουσουλμάνοι θα ακριβύνουν την όποια ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ ΠΑΝΤΑ, ενέργεια θα δώσει στο μέλλον το Desertec στην Ευρώπη [έστω αυτό το λιμό 15%], όπως θα κάνουν και με τους υδρογονάνθρακες, υγρούς, αέριους.

        Έτσι νομίζω ότι δεν συμφέρει την Τίνα και Γερμανούς η αδελφότητα, και για προπαγανδιστικούς λόγους αν θες, αλλά συμφέρει εσένα... χα χα χα...
        Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

        Η Ρωσία γνωρίζει ότι η Ευρώπη είναι δύσκολο να αναπληρώσει εντελώς την εξάρτησή της από το ρωσικό φ.α με φ.α. Μέσης Ανατολής, Ισραηλ.
        Έτσι μάλλον έχει ακόμα μια cool - ψυχρή αντιμετώπιση, ασχέτως του ότι παραδοσιακά είναι φιλο-ιρανική.

        Έτσι πιστεύω ότι στη Μέση Ανατολή παίζουν όλοι οι παίκτες αυτή τη στιγμή.
        Και κανείς δεν ξέρει που θα γείρει η πλάστιγγα [υπέρ αδελφότητας ή υπέρ της διατήρησης του υπάρχοντος στάτους που ευχαριστεί ΗΠΑ-Ισραήλ].

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ αλλενάκι 29/01/2011 17:53:23

          σου δίνω τον λόγο μου, δεν το ξεκίνησα εγώ, χαχαχάαα, έχω άλλοθι, έπαιζα μπιρίμπα με τον Π-Π όταν έγινε το ντου.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/01/2011 17:27:23

    Ο Παραντέι είναι ο Αιγύπτιος Σαακασβίλι.

  17. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 29/01/2011 19:46:23

    Το παρόν κείμενο μπορεί να μην δίνει απαντήσεις σε βάθος, οι οποίες να φωτίζουν τους διεθνείς συσχετισμούς - ποιος είναι εξάλλου αυτός, που θα μπορούσε να ισχυριστεί, ότι είναι εις θέσιν να ανταποκριθεί με ευστοχία και πληρότητα σε μια τέτοιου είδους τεράστια πρόκληση; - δεν παύει όμως να θέτει τεράστιας σημασίας ερωτήματα για τα διεθνώς τεκταινόμενα. Σε μια φάση, που το φαστ - φουντ αποτελεί την αγαπημένη μορφή της (popular) νόησης, με εύκολες βεβαιότητες, στερεότυπα σχήματα και "εύπεπτες" λύσεις, επιμένει ο archaeopteryx να γίνεται ερεθιστικός stimulus μιας γόνιμης προβληματικής, θέτοντάς μας μπροστά σε γρίφους, που όσο δυσεπίλυτοι κι αν εμφανίζονται, δεν παύουν να μας αφορούν ζωτικότατα. Το πρώτο βήμα για να λύσουμε ένα πρόβλημα είναι να δεχθούμε την ύπαρξή του και την αναγκαιότητα να βρεθεί λύση.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/01/2011 20:19:12

    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/01/28/AR2011012803144.html

    O Eλλιοτ Αμπραμς ηταν συμβουλος Εθνικης Ασφαλειας του προεδρου Μπους και ενθερμος υποστηρικτης του πολεμου στο Ιρακ.
    Μεταξυ αλλων ειναι αυτος που απαντησε σε επιστολη του Πατριαρχη Αλεξανδρειας που του ζητουσε να μη γινει ο πολεμος εξηγωντας οτι με την ανατροπη του Σανταμ αρχιζει η εποχη της δημοκρατιας στον αραβικο κοσμο.
    Τωρα τοσο αυτος οσο και πολλοι αλλοι Ρεπουμπλικανοι θεωρουν οτι η πολιτικη αυτη δικαιωνεται και η ωρα της ελευθεριας στην Αραβια εφθασε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 30/01/2011 09:33:53

      και το σχόλιο του Foreign Policy αυτό συνηγορεί:
      h++p://www.foreignpolicy.com/articles/2011/01/28/the_new_arab_world_order

  19. BTS avatar
    BTS 29/01/2011 20:53:06

    Ο George Β. ήθελε να μπουκάρει [ήδη απο το 2007]
    στο σπίτι του Mahmoud A.,
    αλλά ξεκάθαρα τον "έκοψε" ο Vladimir P.

    -Σε άφησα να κουμαντάρεις τις περιοχές του Hussein S.
    συμφώνησα μαζί σου για τις περιοχές που κυριαρχούσε ο Osama Bin,
    τι θες τώρα, να μας στερήσεις την επιρροή από όλη τη Μέση Ανατολή?

    Άν το δοκιμάσεις, αυτό θα σημάνει γενική σύρραξη.

    ____________________________________


    Έτσι, μαζεύτηκε ο George B. και προσπάθησε να ακολουθήσει
    την οδό της συνέχισης του πολέμου με άλλα μέσα.
    Κοινώς, της διπλωματίας.

    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

    Αυτά, με τον Vladimir P. ο οποίος στην συγκεκριμένη περίπτωση πειθούς,
    δεν έκρινε καν απαραίτητη την ενίσχυση του Κινέζου φίλου του...

  20. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/01/2011 21:01:28

    Και γιατί να έχει τόσο "βάθος" η ίντριγκα; Εμένα μου αρκεί το οτι ο Μουμπάρακ σίτεψε, η αφορμή ήλθε από την Τυνησία και οι Αμερικανοί έστειλαν τον επόμενο προφήτη Μπαραντέϊ για να προλάβουν να ξαναπάρουν την σκυτάλη (φτύσανε αίμα και δολλάρια μετά το '73 για να πατήσουν στην Αίγυπτο), μέσα στον γενικό αχταρμά. Για το επίπεδο των Αιγυπτίων, όποιος δηλώνει εναντίον του Μουμπάρακ, είναι αρκετός -αυτός έγινε και ξακουστός. Όπως μετά χρόνια θα στείλουν και άλλον στη θέση του "να αφουγκραστεί τι θέλει ο λαός".

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2011 09:22:56

    h++p://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/jan/29/lebanon-syria-hezbollah
    O guardian λέει ότι οι Σύριοι πήραν το πάνω χέρι στο Λίβανο (με "ανατροπή της προ Δυτικής κυβέρνησης") στηριζόμενοι από την Χεζμπολά αλλά και σε "διάσταση" με την Χεζμπολα.

  22. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 30/01/2011 09:42:19

    χωρίς στοιχεία, αλλά εξαιρετική ανάλυση.
    Διαισθητικά το μέλλον βρίσκεται στις στενές σχέσεις Γερμανίας (άρα Ε.Ε,) Ρωσίας.
    Οι Γερμανοί έχουν μακρά παράδοση στο Ost politik.
    Ακόμη και ο Χίτλερ τα είχε βρει με Στάλιν (και σύμφωνα με την αναθεωρητική ιστορία πολλοί μέσα στους Ναζί επιμέναν το 44-45 για συνθήκη ειρήνης με την Ε.Σ.Σ.Δ. και μονομέτωπο αγώνα ενάντια στους Αγγλοσάξονες).
    Δέκα χρόνια απο σήμερα άλλοι θα "εξουσιάζουν" την Βαλκανική χερσόνησο.
    Εξαιρετική ομιλία προπομπός της μέσο και μακροπρόθεσμης Ελληνικής εξωτερικής πολιτικής απο τον Σαμαρά στη Βουλή την Δευτέρα.
    Ζούμε σε ενδιαφέρουσες εποχές.

  23. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 30/01/2011 21:48:55

    Οι ΗΠΑ αποχωρούν απο το Παγκόσμιο σκηνικό. Ο στρατός τους, το κατεστημένο τους, οι επιχειρηματίες τους μένουν, οι μυστικές υπηρεσίες τους μένουν. Έτσι κι αλλιώς δεν ανήκουν στον Αμερικανικό λαό που πληρώνει την πίτα, αλλά σε αυτούς που τους δίνουν δουλειές μέσω προγραμμάτων και δημιουργούν, επαγγελματικές "ευκαιρίες".
    ΑΥΤΟΙ είναι που τα έχουν βρει με το Ιραν, με τη Τουρκία, με το επόμενο καθεστώς της Αιγύπτου, με την Συρία, οχι ο Πούτιν, ο οποίος δεν πρέπει να κοιμάται καθόλου ήσυχα αυτό το καιρό αλλά ούτε και το Ισραήλ, όπως φυσικά ούτε και η Κίνα.

    Η Ελλάδα θα πρέπει να ετοιμάζεται να ισραη-λοποιηθεί έστω και αν αυτό γίνει με λεφτά Ρώσων ή Κινέζων, έστω και αν χρειαστεί ενα στρατιωτικό πραξικόπημα.

    Δυστυχώς, ο μέσος Έλληνας είναι πάρα πολύ μακριά νυχτωμένος για να αντιληφθεί τι γίνεται γύρω του και γι αυτό ο μέσος όρος ζωής του θα ξαναπέσει γύρο στα 45 με 50 εκεί που βρισκόταν και κατά τη περίοδο της Οθωμανικής Κατοχής, ακόμη κι αν θαβόταν σε κοινά νεκροταφεία (ως Μουσουλμάνοι) με τους υπόλοιπους μη 'Ελληνες Μουσουλμάνους οι οποίοι φυσικά πέθαιναν σε μεγάλη ηλικία. Ούτε ο εξισλαμισμός δεν μας έσωσε τότε.

    Γρηγορείτε.

  24. thersitis avatar
    thersitis 31/01/2011 17:33:02

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ Archaeopteryx

    ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΙΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ;

    ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΑ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.

    ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

    ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΗΣΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑΣΕΡ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΒΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΡΑΒΙΣΜΟΥ;

    ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΛΑΒΑΝΟ ΚΑΙ ΜΑΡΟΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ