29/08/2009 23:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Mπόμπολας διευρύνει το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ



Προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ, από 6 έως 6,2 ποσοστιαίες μονάδες, τετρακομματική Βουλή χωρίς αυτοδυναμία για το πρώτο κόμμα και οριακή είσοδο του ΣΥΝ στη Βουλή, δείχνουν δύο δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται σε κυριακάτικες εφημερίδες.

Συγκεκριμένα στη δημοσκόπηση της ALCO για το «Πρώτο Θέμα» το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει το 31,7% στη πρόθεση ψήφου, έναντι 25,7% της Νέας Δημοκρατίας. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 7,5%, ο ΛΑΟΣ με 5,3%, ο ΣΥΝ με 3,5%, ενώ οι Οικολόγοι συγκεντρώνουν το 2,5%.

Στην δημοσκόπηση της MARC για το «Έθνος της Κυριακής» το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει το 33,7%, η Νέα Δημοκρατία το 27,5% και ακολουθούν το ΚΚΕ με 7,8%, ο ΛΑΟΣ με 5,7%, ο ΣΥΝ το 3,2% και οι Οικολόγοι το 2%.

Επίσης το 33,7% των ερωτηθέντων θεωρεί καταλληλότερο για πρωθυπουργό τον Γιώργο Παπανδρέου, το 32,5% πιστεύει ότι κανείς δεν είναι ικανός, ενώ το 31,1% θεωρεί καταλληλότερο τον Κώστα Καραμανλή.

Και στις δυο δημοσκοπήσεις οι πολίτες χρεώνουν στην κυβέρνηση λανθασμένους χειρισμούς στη φωτιά της βορειοανατολικής Αττικής.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Αlco το ΠΑΣΟΚ πλησιάζει την αυτοδυναμία καθώς φαίνεται να εξασφαλίζει 148-149 έδρες έναντι 98-99 για τη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/08/2009 01:38:28

    Και οι δυο "δημοσκοπήσεις" στις Μπομπολοεφημερίδες.

  2. katinistan avatar
    katinistan 30/08/2009 02:15:47

    δεν ξερω εσεις τι λετε για τα κοματα και τα αποκοματα εγω ειμαι με τον Βενιζελο

  3. pizza avatar
    pizza 30/08/2009 04:19:10

    Εχεις δικιο. Οι βαμενοι μπλε θα ψηφισουν ΝΔ και οι βαμενοι πρασινοι θα ψηφισουν ΠΑΣΟΚ. Αυτοι που θα παιξουν ρολο ειναι οι αναποφασιστοι και οι αβαφτοι. Το ΠΑΣΟΚ μπορει να κερδισει αλλα αυτοδυναμια δεν παιρνει.

  4. αχβαχ avatar
    αχβαχ 30/08/2009 05:03:23

    Ιστορικές στιγμές. Ο Γεώργιος Ανδρέου Παπανδρέου καταλληλότερος πρωθυπουργός!

  5. περίεργος avatar
    περίεργος 30/08/2009 07:33:32

    Καιρός είναι το μυαλουδάκι σας να συνηθίσει στην ιδέα ότι ο Γιώργος θα είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός και θα κυριαρχήσει πολιτικά στην επόμενη 10ετία. καλορίζικος...

    • Swell avatar
      Swell @ περίεργος 30/08/2009 17:07:03

      Eγώ άρχισα να παίρνω Lexotanil.

  6. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 30/08/2009 08:07:52

    Με όλο τον οφειλόμενο σεβασμό στον κύριο Γεώργιο Α. Παπανδρέου, ως πρόσωπο και ως αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, δεν θεωρώ πως είναι ικανός να κυβερνήσει την χώρα, πολύ δε περισσότερο να κυριαρχήσει στις πολιτικές εξελίξεις την επόμενη δεκαετία. Αν και, ως πολίτης - εντολέας, δεν είμαι ικανοποιημένος από τον νυν εντολοδόχο μου, δεν θα αποτολμήσω να τον αντικαταστήσω με τον κύριο Παπανδρέου, οψέποτε διεξαχθούν οι επόμενες βουλευτικές εκλογές.

    • alef avatar
      alef @ Αμομφάρετος 30/08/2009 08:47:37

      άντε καλέ ...

    • andr3as avatar
      andr3as @ Αμομφάρετος 30/08/2009 13:03:56

      Αγαπητέ τα είπατε όλα σε 5 γραμμές.Έυγε.

  7. Trikala avatar
    Trikala 30/08/2009 09:42:34

    Η κοινωνια και η ιστορια θα λυσουν τα αδιεξοδα που εχουμε. Η ερωτηση ειναι ποτε? Μεχρι τοτε θα περασουμε πολες ζυμωσεις. Το προβλημα ειναι να μην εχουμε εσωτερικες αναταραχες με συρικνωση της εδαφικης μας ακεραιοτητας μεχρι να βρεθει ηγετης απο τα σπλαχνα της κοινωνιας και οχι απο τα γνωστα ανικανα ¨τζακια"

  8. Orestios avatar
    Orestios 30/08/2009 10:41:36

    Άλλη μια δημοσκόπηση από την οποία απουσιάζουν όλα τα χαρακτηριστικά μιας εκλογικής διαδικασίας. Επιστρέψαμε στα ίδια και η "νίκη" στις ευροεκλογές σαν να μην έγινε ποτέ. Έχω απορίες αλλά θα τις εκφράσω εν καιρώ. Πάντως, δεν μου φαίνεται περίεργο που η διαφορά χαμηλώνει. Στις δημοσκοπήσεις πριν τις ευρωεκλογές ήταν μεγαλύτερη κι ας μην είχαμε πυρκαγιές. Τρεις μήνες πέρασαν και σαν να μην άλλαξε τίποτα.

  9. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 30/08/2009 10:46:40

    Πώς να νοιώθει ο εν αναμονή πρωθυπουργός, όταν ούτε οι Μπομπολοδημοσκοπήσεις του δίνουν αυτοδυναμία? Πάντως ο Ορέστιος έχει δίκιο... Σαν να μην πέρασε μια μέρα κατά το άσμα...

  10. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 30/08/2009 12:48:16

    Εγώ τώρα ως καχύποπτος νεοέλλην, θα κατηγορηθώ αν πω ότι βρίσκω ολίγον τι άγαρμπη την προσπάθεια του Μπομπολιστάν να εκβιάσει εκλογές τον Οκτώβριο με διλήμματα του τύπου "ή κάνεις εκλογές τώρα, ή η διαφορά θα διευρύνεται;"

  11. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 30/08/2009 13:00:52

    Τέσσερα σημαντικά ερωτήματα


    1) Γιατί ο υιός Μπόμπολα σπρώχνει με τα χίλια ΓΚΑΠ ενώ ο ΜΠΟ είναι επιφυλακτικός?


    2) Είστε σίγουροι ότι και οι δύο παραπάνω επιθυμούν εκλογές τώρα? Η μήπως τις επιθυμούσαν εχθές και τώρα απλά ακολουθούν τις εξελίξεις?


    3) Με δεδομένα τα χρέη του ΕΛΑΚΤΩΡ και του Πήγασου και το γεγονός ότι είναι κρατικοδίαιτοι όμιλοι, πιστέυεται ότι σηκώνουν μόνοι τους την αντιπολίτευση έναντι της κυβέρνησης που μπορεί να τους καταστρέψει ολοκληρωτικά με συνοπτικές διαδικασίες?


    4) Μήπως τα νήματα κινούνται από τον Δράκουλα και κάποιους παράγοντες απ'εξω και απλά ο ΜΠΟ κάνει το λαγό?


    5) Ο Αλάφούζος γιατί εξαφάνισε το τέκνο του, τους Οικολόγους?

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/08/2009 13:36:13

    Dubai
    Αν μπορουσες να απαντησεις στα συγκεκριμενα ερωτηματα ισως αλλαζε και η οπτικη σου.Η κυβερνηση μπορει φυσικα να καταστρεψει συνοπτικα το Μπομπολα αλλα ο Καραμανλης δεν θα το κανει οσο και να τον βριζουν.Το ιδιο ισχυει και για αλλους.Ισως να μην ειναι θεμα ανεπαρκειας οπως νομιζεις αλλα οτι εχει την προστασια καποιων με τους οποιους ο Καραμανλης επιθυμει διακαως καλες σχεσεις και των οποιων εβγαζε την εγκυκλοπαιδεια καποτε.Tα βλεπεις ολα αλλιως αν κανεις μια πολυ απλη υποθεση : οτι στα εσωτερικα της Ελλαδος δεν ανακατευεται μονο μια μεγαλή δυναμη αλλα και αλλες.

  13. artzimpourtzi avatar
    artzimpourtzi 30/08/2009 13:59:24

    ΜΕΡΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ "ΕΛΕΓΧΘΩ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΟΥΓΚΛ) :

    ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΜΠΟΜΠΟΛΑ , ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ

    ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΙΝΑΝΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ (ΕΠΡΕΠΕ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΛΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΠΟ , ΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΡΙΣΜΑΜΕ ΤΗΝ "ΒΟΗΘΕΙΑ" ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ)

    ΑΣΧΕΤΟ .... Η ΦΩΤΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ 800 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟ ΤΟΥ ΧΥΤΑ , ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΜΠΟΜΠΟΛΑ-ΛΑΤΣΗ (ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ)

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΠΗΡΕ 36,7% ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ 31,7% - 33,7% ...... ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΑΡΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟ ΤΟ ΛΟΥΡΙ

    ΑΣΧΕΤΟ ..... ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ , ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ..... ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ? Ή ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ .....

    ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ 7,5% , ΠΟΥ ΠΗΓΕ ? "ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΟ ΛΑΘΟΣ" ..... ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

    ΑΣΧΕΤΟ .... ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ "ΡΟΥΦΙΑΝΟ" :
    "Εμπρηστικός μηχανισμός, ο οποίος δεν έσκασε εντοπίσθηκε στο Γραμματικό, στο σημείο απ' όπου ξεκίνησε η φωτιά την περασμένη Παρασκευή.

    Ο μηχανισμός είχε τοποθετηθεί σε δύσβατο σημείο όπου μόνο κάποιος πεζός ή εκτός δρόμου δίκυκλο θα μπορούσε να έχει πρόσβαση.

    Στο συγκεκριμένο σημείο, όπου βρέθηκε ο μηχανισμός, λόγω του γεωγραφικού ανάγλυφου αναπτύσσονται ανεξέλεγκτοι στροβιλισμοί ανέμων ιδιαίτερα όταν πνέουν ισχυροί στην ευρύτερη περιοχή.

    Έτσι, το σημείο τοποθέτησης δείχνει ότι υπήρχε γνώση όχι μόνο των καιρικών συνθηκών που θα επικρατούσαν, αλλά και των ιδιαιτεροτήτων της περιοχής, ενώ δείχνει και ότι οι εμπρηστές δεν είχαν στόχο την επίμαχη περιοχή του ΧΥΤΑ και τα μηχανήματα αλλά τη δημιουργία μιας χαοτικής κατάστασης, όπου λόγω των στροβιλισμών η φωτιά θα έφευγε σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

    Ο μηχανισμός εξετάζεται στα εγκληματολογικά της Αστυνομίας."

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ , ΔΗΛ , 100 ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 50 ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ κτλ . ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΩ 1000 ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ , ΣΤΗΝ Β' ΑΘΗΝΩΝ , ΣΤΗΝ ΗΛΕΙΑ , ΣΤΗΝ ΑΧΑΙΑ , ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 500 ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΧΙ ΜΕ 7 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ 22 ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ.

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΩΝ .... ΣΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΟΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΙΣΩ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ Ο ΘΑΠΑΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΒΡΑΧΟΣ ...... ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΧΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΣΟΥΠΑ.

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ , ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ 4 ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ , ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ "ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ".

    ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ , ΕΝΩ "ΚΥΝΗΓΑΝΕ" ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΓΚ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΕΛΕΧΩΝ , ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΑΡΧΗΓΟΣ Η ΝΤΟΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑΣ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ..... ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΗΚΚΙ ? ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΕ ΟΛΙΓΟΝ ΑΠΟ ΚΡΟΚΟΥΣ.

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ? ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΕ Ή ΔΕΝ ΠΗΓΕ ? ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ή ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ....... ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΟΝΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ , ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΙ.

  14. Rea avatar
    Rea 30/08/2009 14:06:03

    αρτζιμπουρτζι
    Η χρηση γραφης σε κεφαλαια κοπη θεωρειται παγκοσμια οχι μονο στο διαδικτυο αλλα παντου σ' ολο το επικοινωνιακο φασμα, προσβολη.
    Και δυστυχως μονο οι Ελληνες εμμενουν σ' αυτη τη χρηση

    • artzimpourtzi avatar
      artzimpourtzi @ Rea 30/08/2009 14:40:43

      συγνώμη Ρεα αλλά είναι copy paste

      • artzimpourtzi avatar
        artzimpourtzi @ artzimpourtzi 30/08/2009 14:43:10

        αν και επειδή εδώ δεν ειναι τσατ εγώ βέπω τα γραφόμενα και όχι τον τρόπο που γράφονται

  15. paliampelos avatar
    paliampelos 30/08/2009 14:09:07

    ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ;

    Γιατί βγάζει σήμερα ο Μπόμπολας στις δυό βρωμο-φυλλάδες του, το Έθνος και το Πρώτο Ψέμα πάλι τις μαϊμού δημοσκοπήσεις;

    Γιατί προσπαθεί να σώσει το Γιωργάκη από τις αποκαλύψεις της δικαιοσύνης για το Χριστοφοράκο;

    Μήπως γιατί η υπόθεση C4I και οι μίζες του Τρεπεκλή, του παιδικού φίλου του Γιωργάκη, έχει δέσει;

    Οι κινήσεις των λογαριασμών που έχει στα χέρια του ο ανακριτής Ζαγοριανός ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ.

    Η ΣΚΑΝΔΑΛΑΡΑ ΖΙΜΕΝΣ ΚΑΙΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ.

    Έρχονται τα πάνω - κάτω.

    Ανατρέπονται τα σχέδια των καναλαρχών και των αμερικάνων χρηματοδοτών τους να φέρουν ένα πρωθυπουργό-μαριονέτα, που θα μας γδύσουν οικονομικά και θα χαρίσουν το όνομα Μακεδονία στους Σκοπιανούς και την Κύπρο στους Τούρκους.

    Η ΒΙΑΣΥΝΗ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ, ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΥ ΜΠΟΜΠΟΛΑ, ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

    Ευτυχώς ο λαός έχει αρχίσει να καταλαβαίνει το παιγνίδι που παίζουν πίσω από την πλάτη του οι τέσσερις γνωστοί μαφιόζοι των καναλιών και των εφημερίδων.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/08/2009 14:27:15

    Χρειάζεται η χώρα πιλότο; Ή όπως τα αεροσκάφη, η τεχνολογία προχώρησε και άρα τι χρείαν έχομεν των πολιτικών ηγετών;
    Μέχρι πριν 15-20 χρόνια πλακώνονταν ο κόσμος στο ξύλο κατά τη διάρκεια εκλογών (και αφισοκολλήσεων). Το ξεπεράσαμε ευτυχώς αυτό το φαινόμενο βουσμανισμού. Μήπως πρέπει να ξεπεράσουμε και να καταργήσουμε και τους φυσικούς και καλά, πολιτικούς ηγέτες; Να τους αντικαταστήσουμε με κάποιο σόφτγουερ;
    Χειρότερα δεν θα είναι σε καμία περίπτωση.
    Βλέπε:
    http://www.antinews.gr/?p=10897

  17. ΓΙΓΑΝΤΑΚΙΑΣ avatar
    ΓΙΓΑΝΤΑΚΙΑΣ 30/08/2009 14:28:58

    ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΞΕΧΑΣΑΤΕ;

  18. tiramola avatar
    tiramola 30/08/2009 14:58:27

    Όπως έχω ξαναγράψει και πιστεύω , η πραγματική πολιτική και η εφαρμογή της στην πράξη θα αντικαταστήσει την επικοινωνία και το θέατρο της τελευταίας 5ετίας σε 1-2 μήνες που θα γίνουν οι εκλογές.
    Εκείνο που είναι απίστευτο είναι ότι έξω από την σκανδαλολογία για το ποιός είναι περισσότερο λαμόγιο εμφανίζονται κάποιοι σχολιαστές να μην έχουν αντιληφθεί σε τι κατάσταση βρίσκεται αυτή η στιγμή η χώρα συνολικά και πως ήταν όταν ανέλαβε ο Καραμανλής.
    Χρειάζεται Μπόμπολας για να στείλει με την ψήφο του στον αγύριστο ένας αντικειμενικός παρατηρητής τον αντιπαραγωγικό θίασο που κυβερνά?

    • Anony-mos avatar
      Anony-mos @ tiramola 30/08/2009 15:18:52

      ""Χρειάζεται Μπόμπολας για να στείλει με την ψήφο του στον αγύριστο ένας αντικειμενικός παρατηρητής τον αντιπαραγωγικό θίασο που κυβερνά?""


      NAI

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 30/08/2009 18:58:51

      Τιραμόλα, τώρα που γέμισες τις μπαταρίες σου μπορείς να χτυπάς παλαμάκια, όπως έκαναν τα κουνελάκια της duracel. Καλό χειμώνα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 31/08/2009 00:38:47

        Καλό χειμώνα Ορέστιε!
        50 εβδομάδες τον χρόνο εντατικής δουλειάς 10-12 ώρες την ημέρα και κάποια Σάββατα υπέρ εταιρείας νομίζω δικαιούμαι 10 μέρες αφασία.
        Πάντως αν νομίζεις ότι θα αλλάξουν οι ρόλοι μετά τον αναμενόμενο θριάμβο Παπανδρέου στις εκλογές κάνεις λάθος.
        Χειροκροτητής ποτέ , αλλά δεν θα μπω και στη διαδικασία ορισμένων όπου για όλα φταίει το κακό μας το ριζικό...
        Νάσαι καλα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 30/08/2009 19:26:21

      tiramola, ελπίζω στο -υπονομεύετε- να έκανες ορθογραφικό λάθος και να εννοούσες υπονομεύετ-αι. Διότι μακριά από μένα το να ταυτιστώ με τη ΝΔ! Μπρρρ.....

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 31/08/2009 00:14:23

        Ορθογραφικό λάθος strange

  19. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/08/2009 15:05:26

    Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται προγραμματιστής με προσόντα. Αλλά αυτά εστιάζονται σε τέσσερα σημεία:
    1. καλές γνώσεις πληροφορικής
    2. μυαλό
    3. πόδια
    4. Να μην έχει πάρει πτυχείο με τον προγραμματισμό ιών.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/08/2009 15:16:08

    Το μέλλον της διακυβέρνησης, όπως το οραματίζομαι, είναι στα πλαίσια της cybernetics αλλά και του Πλάτωνα. Ένα εξελιγμένο λογισμικό, το οποίο αφού θα εξετάζει όλες τις πιθανές και μη παραμέτρους και θα κάνει τις cost- benefit αναλύσεις του σε νανοδευτερόλεπτα, τοποθετημένο σε ένα κβαντικό κομπιούτερ, θα φτύνει άμεσα τις προτεινόμενες λύσεις. Από κει και πέρα ένα ολιγομελές συμβούλιο σοφών, εκλεγμένο με αυστηρά κριτήρια από άλλους τεχνοκράτες, νομπελίστες, σοφούς, θα επιλέγει τη μία λύση η οποία και θα εφαρμόζεται.
    Ο Σωκράτης έλεγε ότι όταν θέλει βάρκα πάει στο ναυπηγό, παπούτσια στο τσαγκάρη κ.ο.κ. Γιατί όταν θέλει να κυβερνηθεί να μη πάει στον ειδικό; Δεν γίνεται να μας κυβερνούν τσαγκάρηδες ή ναυπηγοί κλπ. Ή πόσο μάλλον άνεργοι γόνοι, προσθέτω εγώ. (Βέβαια και ο Μάρκος Βαφειάδης τσαγκάρης ήταν και για αυτό δεν υποννοώ κάτι άσχημο για τους τσαγκάρηδες))

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/08/2009 15:19:25

    ...να στείλει με την ψήφο του στον αγύριστο ένας αντικειμενικός παρατηρητής τον αντιπαραγωγικό θίασο που κυβερνά?

    Να φύγει ο Βουτσάς και να έρθει ο Χατζηχρήστος; So what? Θιασάρχης ό ένας θιασάρχης και ο άλλος. Το κοινό γέλιο θέλει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Strange Attractor 30/08/2009 17:16:16

      @Strange
      Το κοινό είναι σίγουρο ότι θέλει γέλιο , εκείνο που είναι επίσης σίγουρο είναι ότι γελάνε μόνο όσοι έχουν γεμάτο στομάχι.
      Δηλαδή υπονομεύετε το μέλλον της χώρας (δείτε όλους τους οικονομικούς δείκτες , τα αποθεματικά των ταμείων κλπ) και εμείς θα γελάμε?
      Ας φτάσουμε λοιπόν στην αποδοχή ότι οι μίζες και οι λαμογιές είναι επακόλουθα του "πολιτισμού" της αγοράς και του τρόπου λειτουργίας του οικονομικού μοντέλου-μονόδρομου που ακολουθείται και ότι οι φωτιές και οι καταστροφές είναι φυσικά φαινόμενα που δεν αντιμετωπίζονται και τους κρίνουμε μόνο ως οικονομικούς διαχειριστές , χρειάζεται Μπομπολας για να περάσει γραμμή?

    • Swell avatar
      Swell @ Strange Attractor 30/08/2009 17:17:15

      Και κάποια εκατομμύρια κομπάρσους.

  22. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 30/08/2009 16:00:40

    Ο Στάνισλαβ Λεμ στο "Μωλόχ" περιγράφει ένα τεράστιο υπολογιστή, που ρυθμίζει τις υποθέσεις των ανθρώπων. Αυτός ο υπολογιστής, παρόλο που ξεκίνησε σαν ανθρώπινη κατασκευή, στην συνέχεια αυτονομείται και προγραμματίζεται μόνος του. Ισχυρίζεται ότι η τεχνολογία του είναι ανώτερη από αυτή που διέπει τους ανθρώπους και εφαρμόζει επιβολή.
    Ο Πλάτων όμως, αναφερόμενος στις Αρχές, προσδίδει σε αυτές αξιακό χαρακτήρα. Ο πρώτος νόμος που θεωρεί σημαντικότερο για την Πολιτεία είναι να μην αποδίδονται ιδιότητες κακού στο Θείο. Η αξίες όμως δεν είναι δυνατόν να επιβάλλονται διοικητικά. Η μόνη δυνατή οδός είναι να εμπνέονται αυτές από την παιδεία. Και όταν παιδευόμαστε ματώνει ο μαθητής, αλλά ματώνει και ο διδάσκαλος.
    Γιατί η software μιας υγειούς κοινωνίας δεν γράφεται μόνο στα πληκτρολόγια.

  23. Swell avatar
    Swell 30/08/2009 17:10:58

    Κάποιος τα πήρε με την προμήθεια του αυτόματου πιλότου, όπως και με το C4I και γι' αυτό τίποτα δεν δουλεύει σωστά.

  24. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 31/08/2009 10:09:01

    Φίλε Τιραμόλα, θα ήταν αποδεκτή η λογική σου άν είχαμε κάποια βεβαιότητα οτι δέν θα βρούμε μπροστά μας την Βάσω υπουργό οικονομικών ! Ή καμιά Μιλένα, ή κανένα Πάγκαλο, ή Καστανίδη κ.λ.π.

    Εσένα σου φαίνονται επαρκείς και αξιόπιστοι αυτοί οι τύποι ; Άσε τον ΓΑΠ και το όραμα, το πάθος, τις ικανότητες που (οπωσδήποτε) έχει : Πώς σου φαίνεται η Κατσέλη ; Ο Ραγκούσης ; Ανθρώπινα σε ρωτάω, γιατί ξέρω οτι δέν έχεις κομματικά γυαλιά - κάθε άλλο.

    Και άντε, έχουν και αυτοί το όραμα και τη λύση να βγάλουν την Ελλάδα απο το αδιέξοδο, πές μου με το χέρι στην καρδιά, θα μπορούσε ποτέ ένας Καστανίδης να τελειώσει ένα αγκάθι όπως της Ολυμπιακής ;

    Τον ΟΣΕ φίλε Τιραμόλα, ποιός θα του βάλει μπουγάδα - αυτοί που φωνάζουν τώρα οτι γίνεται ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας ; Με τί κότσια, με τί πρόσωπο. Στην Κατερίνη σε πληροφορώ υπάρχει υπάλληλος στον ελεεινό μας Σταθμό που παίρνει 57.000 ευρώ το χρόνο - ποιός θα αντέξει να συγκρουστεί μ'αυτή την δύναμη της αδράνειας, οι κομματάρχες τύπου Παπακωνσταντίνου ;

    • tiramola avatar
      tiramola @ τσώφλι πασατέμπου 31/08/2009 17:27:30

      @τσωφλι πασατέμπου
      Βεβαιότητα δεν μπορείς να έχεις ποτέ φίλε μου , μόνο ελπίδα.
      Είμαι οπαδός του ιδεατού , αυτού που θα ήθελα να συμβεί , ή όλα ή τίποτα.
      Συμβιβασμοί , παλινωδίες και αναδιπλώσεις είναι διαδικασίες εκ του πονηρού.
      Σε κάθε περίπτωση όλοι κρίνονται και οι επόμενοι που θα αναλάβουν θα κρίθούν πολύ αυστηρά.

  25. Lavazza avatar
    Lavazza 31/08/2009 11:44:40

    Το Μπομπολεϊκο είναι σε δίλημμα???? Με ποιόν θα πάει και ποιον θα αφήσει?