#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O φίλος του ΓΑΠ και ο σύμβουλος του Αντρίκου συνέταιροι στην Ελβετία

(και το συνέδριο που περιμένουμε)




Δυστυχώς για τους φαν του Αντρίκου Παπανδρέου και των «πράσινων επενδύσεων»,  ο Μάιος (και ο Ιούνιος) πέρασε χωρίς να πραγματοποιηθεί φέτος το τέταρτο κατά σειρά συνέδριο για την κλιματική αλλαγή, που η ΜΚΟ του, Ι4cense (Institute for Climate and Energy Security) συνήθιζε να πραγματοποιεί τα προηγούμενα τρία έτη  εντός του Μαΐου.

Υποθέσαμε ότι θα έχει πολλές δουλειές και περιμέναμε μήπως ανακοινωθεί τον Ιούνιο, αλλά τίποτα. Προφανώς ενοχλούσαν και τα καρφωμένα πάνω του αδιάκριτα μάτια μας (κι ακόμα  περισσότερο τα ανάγωγα σχόλια μας) τα οποία δεν τον διευκόλυναν να κινηθεί ελευθέρως. Αρχίσαμε και τις χαζές ερωτήσεις: Που τα βρήκε τα λεφτά, γιατί του τα δώσανε; Πόσα του δώσανε, ποιοι; κτλ.

Κρίμα, πάντως γιατί πέρσι έφτασε στο ζενίθ του, προσελκύοντας την «αφρόκρεμα» του ελληνικού κεφαλαίου  (οι κακόπιστοι μη σπεύσετε να το συνδυάσετε με την ανάληψη της πρωθυπουργίας από τον αδερφό του) η οποία  ως γνωστόν έχει μεγάλη ευαισθησία για το περιβάλλον.  Πέρα από τα άλλα επιτεύγματα,  το  « 3rd Mediterranean Sustainable Energy Summit» (όπως ήταν επίσημα ο εντυπωσιακός τίτλος του συνεδρίου), πέρσι κατάφερε να αποσπάσει πλήθος χορηγιών (σχεδόν) απ’ όλους όσους κάνουν δουλειές με  το κράτος στον τομέα της ενέργειας, αλλά και από Siemens (για τη χορηγία της οποίας επίσης δε μάθαμε ποτέ λεπτομέρειες ).

Χορηγός του συνεδρίου της ΜΚΟ του Αντρίκου ήταν (μεταξύ πολλών άλλων)  και η ΔΕΗ, με άγνωστο το κόστος της χορηγίας. Το επισημαίνουμε γιατί έγινε ο κακός χαμός (από την ίδια την κυβέρνηση και τα παπαγαλάκια της) για τις χορηγίες στη ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ (και καλώς έγινε) αλλά δεν ειπώθηκε κουβέντα για τη συγκεκριμένη στον αδελφό.

Αφού η κυβέρνηση βάλθηκε να καταγγέλλει τη ΔΕΗ και τις σπατάλες της,  γιατί ο πρωθυπουργός επέτρεψε στον αδελφό του να πάρει  χορηγία από τη Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού (την οποία, βεβαίως-βεβαίως, πληρώνουμε όλοι;)  Γιατί δεν βρέθηκε ένας βουλευτής να καταθέσει ερώτηση; Τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά ειδικά όταν πρόκειται για τον αδελφό του Καίσαρα που με ανοιχτή πρόσκληση παροτρύνει τη συνεύρεση επιχειρηματιών και κρατικών λειτουργών.

Κατά τ’ άλλα,  οι κακόπιστοι (ξέρετε αυτοί που δεν πιστεύουν ότι ο Γιώργος και τα αδέρφια του είναι γνήσιοι ιδεολόγοι σοσιαλιστές) περιμένουν με αγωνία να μάθουν λεπτομέρειες για τη σύμπτωση να βρεθούν  μαζί  στην  εταιρεία επενδύσεων και διαχείρισης περιουσιών  IJ Partners (με έδρα στην Ελβετία)  ο κολλητός του Γιώργου Παπανδρέου, Θόδωρος (Ντόρης στους κοσμικούς κύκλους) Μαργέλος, (γνωστός τη δεκαετία του ’80 από το σκάνδαλο καλαμποκιού) με τον σύμβουλο της ΜΚΟ του Αντρίκου José María Figueres (πρώην πρόεδρο της Κόστα Ρίκα μέχρι που ξέσπασε το σκάνδαλο της Αλκατέλ στο οποίο τον εμφάνιζαν αναμεμειγμένο).



Λεπτομέρεια: στo Advisory Board της ίδιας εταιρείας βλέπουμε πρώτη την κ. Μιράντα Ξαφά, πρώην στέλχος του ΔΝΤ και π[ρώην οικονομικό σύμβουλο του πρώην πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Μητσοτάκη

Θυμίζουμε κι αυτό: Οι επενδύσεις και τ’ αδέλφια του

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pikis avatar
    Pikis 04/07/2011 13:24:51

    Η Ξαφά ήταν ο ιθύνων νους της ιδιαίτερα επιτυχούς οικονομικής πολιτικής του Μητσοτάκη;
    Μήπως αυτή είχε εισηγηθεί την αγροφυλακή και το μοίρασμα των λεωφορείων σε γαλάζια παιδιά;;;

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/07/2011 14:10:09

    Η Μιράντα Ξαφά ήταν υπέυθυνη για τα προγράμματα του ΔΝΤ στη Λατινική Αμερική και συγκεκριμένα την Αργεντινή. Ενώ το ΔΝΤ λέει πλέον ότι έκανε "λάθη" στην Αργεντινή (όπως μερικοί κομμμουνιστές παραδέχονται διστακτικά ότι έκανε "λάθη" ο Στάλιν...), η Μιράντα δηλώνει ότι έφταιγε μόνο η Αργεντινή, ενώ το πρόγραμμα του ΔΝΤ ήταν το καλύτερο. Το ΔΝΤ για την δογματική Μιράντα είναι αλάθητο.
    Η ανέραστη και ανέκφραστη αυτή γυναίκα είναι η Παπαρρήγα του νεοφιλελευθερισμού. Την είχε αποστομώσει ο Βαρουφάκης σε μία εκπομπή της ΕΤ 3, αλλά αυτή συνεχίζει με τον ίδιο δογματισμό. Προφανώς είναι ιδεοληπτική, αν δεν είναι και ιδιοτελής.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΒΙΣ 04/07/2011 15:01:15

      Μήπως εννοείς ΣΚΑΪ;

      http://folders.skai.gr/main/theme?page=2&locale=el&id=202

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Δήμος 04/07/2011 16:13:20

        Σωστά, Σκάι και ευχαριστώ για τη διόρθωση. Στην ΕΤ 3 έχει εμφανιστεί ο Βαρουφάκης, όχι όμως η Ξαφά.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 14:38:52

    Είχε ακουστεί ότι έλαβε πρόσκληση και ο Κυριάκος για το συνέδριο..αμφιβάλλει κανείς ότι θα πήγαινε;

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/07/2011 15:15:22

    "He graduated from HEC,..." Μιλάμε, τέτοιες σοσιαλιστικές σπουδές δεν έκανε ούτε ο Σόρος.

  5. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 04/07/2011 15:26:57

    ...IJ Partners (με έδρα στην Ελβετία)
    Για ρωτήστε αν θελήσετε να τούς δώσετε τα λεφτά σας για διαχείριση τι θα σας πούν; μήπως:
    "minimum net worth required for individuals is 5 m €...."
    Ούτε ό Θέμος δεν καλύπτει τίς ..απαιτήσεις!!;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 04/07/2011 16:09:30

      Αν δεν κανει ενας Χριστιανος μια ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στη SEC....
      χαϊρι δε θα δουμε !!!

      με την καταγγελια, κοβεται καθε επισκεψη στις ΗΠΑ !!! θα γινει Ντομινικ !

      Ειχα γραψει πριν κανα μηνα το τι και πως πρεπει να γινει !.... θα σου βαλω το βασικο αρθρο της SEC... να καταλαβεις !

      Securities Act of 1933

      Often referred to as the “truth in securities” law, the Securities Act of 1933 has two basic objectives:

      - require that investors receive financial and other significant information concerning securities being offered for public sale; and

      - prohibit deceit, misrepresentations, and other fraud in the sale of securities.

      A primary means of accomplishing these goals is the disclosure of important financial information through the registration of securities. This information enables investors, not the government, to make informed judgments about whether to purchase a company’s securities. While the SEC requires that the information provided be accurate, it does not guarantee it. Investors who purchase securities and suffer losses have important recovery rights if they can prove that there was incomplete or inaccurate disclosure of important information.
      --------------
      Για οποιον εχει περετερω αποριες, εχω και τη μεταφραση !!!!!!

      ΠΠ

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:51:54

        Στείλε μια περίληψη σε μετάφραση. Απ΄ ότι βλέπω πρόκειται για νόμο των ΗΠΑ περί ελέγχου της κεφαλαιοαγοράς όπου οι επενδυτές οι οποίοι αγοράζουν κινητές αξίες και υφίστανται ζημίες έχουν σημαντικά δικαιώματα ανάκτησης, εάν μπορούν να αποδείξουν ότι υπήρχε ελλιπή ή ανακριβή γνωστοποίηση σημαντικών πληροφοριών.

        Ρωτάω ΠΠ αν ξέρεις, αυτό ισχύει στις εισηγμένες μόνο; Είναι η εταιρεία IJ Partners όπου λένε φήμες ότι συμμετέχει ο Αντρίκος εισηγμένη;

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/07/2011 22:52:35

          (διόρθωση) ελλιπής ή ανακριβής

  6. δημης avatar
    δημης 04/07/2011 15:31:09

    ΤΕΛΙΚΑ...ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ........
    ΟΜΟΡΦΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΗΘΙΚΟΣ ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΠΛΑΣΜΕΝΟΣ...

  7. Y. avatar
    Y. 04/07/2011 18:09:31

    Τόσες σοβαρές αποκαλύψεις στο αντί, όπως η συγκεκριμένη για τη χορηγία της ΔΕΗ. Προτείνω κάποιοι αναγνώστες δημοσιογράφοι, να κάνουν στο πρες ρουμ σχετική ερώτηση στο Μόσιαλο

  8. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/07/2011 23:00:12

    Όλα στο φως και τώρα θα λάμψει η δικαιοσύνη!

  9. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/07/2011 02:08:31

    Ωραίες φωτογραφίες..λες και έχουν γραφείο τελετων...

  10. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 05/07/2011 08:09:11

    Καλημέρα ,
    έχω ήδη προσφύγει καί παράλληλα κοινοποίησα στή βουλή στή δικαιοσύνη και στό υπουργείο οικονομικών καί των 3 χωρών.
    Τό ίδρυμα έχει έδρα τήν Ελβετία και υπογράφει ο Αντρίκος καί η σύζηγος.....