#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2010 16:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O “πανάρετα πανάθλιος” και η “εκ μεταγραφής κομμουνίστρια”



Σφοδρό φραστικό επεισόδιο σημειώθηκε στη Βουλή μεταξύ του υφυπουργού Παιδείας Γιάννη Πανάρετου και της βουλευτού του ΚΚΕ Λιάνας Κανέλλη, κατά τη συζήτηση επίκαιρης ερώτησης της βουλευτού σχετικά με τη χρηματοδότηση των ερευνητικών κέντρων.

Ήταν στη φάση της δευτερολογίας του υφυπουργού, όταν η κ. Κανέλλη τον διέκοπτε συνεχώς. Τότε ο κ. Πανάρετος της είπε: «Εγώ ξέρω ότι ο τρόπος που μιλάνε οι κομμουνιστές είναι πάντα σοβαρός, ενώ σέβονται τον συνομιλητή τους. Δεν ξέρω, αν ισχύει και για τους εκ μεταγραφής κομμουνιστές.»

«Εσείς δεν είστε Πανάρετος, αλλά πανάρετα πανάθλιος» του απάντησε η βουλευτής, για να ξεκινήσει ένα έντονο φραστικό επεισόδιο με ανοικτό το μικρόφωνο μόνον του υφυπουργού.

Ο υφυπουργός ζήτησε από το προεδρείο να τον προστατεύσει, αλλά η προεδρεύουσα Ροδούλα Ζήση, δεν κατάφερε να σταματήσει τη βουλευτή.

- «Δέχομαι προσωπική επίθεση, προσβάλετε το κόμμα σας» ακούστηκε να λέει ο κ. Πανάρετος, ενώ η κ. Κανέλη του έλεγε: «Αν εσύ νοιώθεις τύψεις που δεν έγινες κομμουνιστής, μην κατηγορείς εμένα, επειδή έχεις ενσωματωθεί στο σύστημα».

- «Δεν είναι τηλεόραση εδώ» συνέχισε ο υφυπουργός, ενώ η κ. Κανέλλη ακούσθηκε να λέει ότι «εκείνος είναι που κάνει το σώου και είναι πανάθλιο».

Τελικά επήλθε μετά από ώρα η ηρεμία, άλλα όλοι οι διάλογοι διεγράφησαν με εντολή της προέδρου από τα πρακτικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aπορίας avatar
    Aπορίας 22/10/2010 17:21:32

    Συγγνώμη Φάκτορα ,αλλά μήπως μπορείς να βάλεις στην πρώτη σελίδα το παρακάτω σχετικά με την απόταξη του Αστυνομικού λόγω του ότι αρνήθηκε την παραλαβή της "έξυπνης"κάρτας ; Tο θεωρώ σοβαρό θέμα με μελλοντικές προεκτάσεις . Δε μπορεί στην Ελλάδα του 2010 να συμβαίνουν τέτοια πράγματα! Τι έχουμε; Ρατσισμό και προσπάθεια εκφοβισμού των υπολοίπων συναδέλφων και σωμάτων; Μια κάρτα που ,όπως λέγεται, στοιχεία της δεν θα μπορούν να αναγνωρίζονται από τον ίδιο τον κάτοχό της ;;;
    Ο δικηγόρος του ισχυρίστηκε ότι η Αστυνομία είχε εντολές άνωθεν.Έχω το σχετικό ηχητικό απόσπασμα σε εκπομπή του fm 100 .

    • Aπορίας avatar
      Aπορίας @ Aπορίας 22/10/2010 17:24:54

      Συγγνώμη δεν έβαλα το απόσπασμα:
      http://eglimatikotita.blogspot.com/2010/10/blog-post_1287.html?showComment=1287526752849

      • Aπορίας avatar
        Aπορίας @ Aπορίας 22/10/2010 21:41:11

        Υ.Γ. Τελικά μάλλον πρόκειται για τη νέα αστυνομική ταυτότητα(προάγγελο αυτής των πολιτών αργότερα) .Σ'ένα βιντεάκι που είδα ένας υπεύθυνος της Διεύθυνσης Διαβατηρίων είπε ότι τα στοιχεία του τρίτου επιπέδου στις ταυτότητες τα γνωρίζει μόνο η Διεύθυνση Διαβατηρίων. Τι όμως σημαίνει αυτό;
        Ὀπως και να'χει είναι πιστεύω αντιδημοκρατικό να έχεις ένα προσωπικό σου επίσημο έγγραφο που όμως στοιχεία του να μην μπορείς να τα διαβάζεις εσύ ο ίδιος.
        Εννοείται βέβαια πως σέβομαι και τιμώ τα σώματα ασφαλείας ,δεν πρέπει όμως να χρησιμοποιούνται δοκιμαστικά στις "νέες τεχνολογίες" αμφιβόλου (ή και ενδεχομένως ύποπτου ) αποτελέσματος,και να μην επιτρέπεται σε κάποιον να διατηρήσει την προηγούμενή του ταυτότητα όταν επικαλείται λόγους θρησκευτικής συνείδησης ή ενδεχόμενης αντισυνταγματικότητας των νέων αυτών εφαρμογών. Στην Αγγλία ανάλογες κάρτες τις αποσύρουν εξαιτίας αντιδράσεων των πολιτών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aπορίας 22/10/2010 21:46:14

      Αυτό είναι πολύ σοβαρό περιστατικό.
      Υπάρχει νόμος που είναι υποχρεωτικός για αυτή την κάρτα-κουπόνι?

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 22/10/2010 17:38:58

    Διορθώστε και τον τίτλο...

  3. kolokotronis avatar
    kolokotronis 22/10/2010 17:50:54

    Χώστα του, ρε Λιάννα. Αντε, γιατί πολύ τους χαϊδέψαμε όλους τους!
    Σε λίγο ο κόσμος δεν θα μπορεί να ζήσει και αυτοί ενδιαφέρονται για το "σεις" και το "σας"!

  4. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 22/10/2010 17:55:31

    mprabo LIANA ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ

  5. paskitis avatar
    paskitis 22/10/2010 18:05:23

    k alla pes toy toy koymparoy liana

  6. netos avatar
    netos 22/10/2010 18:17:00

    Ο Ουίνστον Τσώρτσιλ είχε πει:«'Oποιος στα νιάτα του δεν υπήρξε κομμουνιστής δεν έχει καρδιά κι όποιος μετά τα νιάτα του εξακολουθεί να είναι κομμουνιστής δεν έχει μυαλό». Ισχύει και επί αντιστροφής;

  7. Lichnee avatar
    Lichnee 22/10/2010 18:18:12

    Διορθώστε τον τίτλο.
    Επί του θέματος,καλά του τα έχωσε... :)

  8. δημης avatar
    δημης 22/10/2010 18:24:34

    "ΠΑΝΑΡΕΤΟΣ..."σχήμα κατ' ευφημισμόν...(το ξύδι το λέμε γλυκάδι...)

  9. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/10/2010 19:01:29

    Ώστε η Λιάνα είναι εκτός συστήματος (εκ συστήματος, και διά του συστήματος)

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Professor Moriarty 22/10/2010 19:27:39

      Αλλο είναι να ζεις εντός συστήματος και άλλο η ενσωμάτωση σε αυτό.
      Πχ στην Κατοχή όλοι υπό ζούσαν κάτω από τον ναζιστικό ζυγό, αλλά δεν ήταν όλοι γερμανοτσολιάδες και δοσίλογοι.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 22/10/2010 19:38:06

        Εκ παραδρομής το "υπό"

  10. Enzo avatar
    Enzo 22/10/2010 19:09:51

    γεια σου ρε θειά , χωστα στα πασοκια ετσι πιο γερα!

  11. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/10/2010 19:23:15

    Μάλλον ο Πανάρετος στα πρότυπα της θεωρίας περί ελληνικού DNA, λανσάρει μια δικιά του θεωρία περί κομμουνιστικού DNA, που ισχυρίζεται ότι δεν διαθέτει η Λιάνα.

  12. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 22/10/2010 19:28:37

    Αν έβαζε τη Λιάνα στο Δήμο το ΚΚΕ...θα σάρωνε...

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ Βανζέτι 22/10/2010 20:02:38

      Συμφωνώ, αλλά και βουλευτίνα να την έβαζε, πάλι θα την έβγαζε πρώτη, όπερ και εγένετο.
      Επομένως, άλλα συμπεράσματα πρέπει να βγάλουμε από τη δράση της Λιάννας τα χρόνια που είναι στο ΚΚΕ. Μήπως βρήκε τον κατάλληλο χώρο;
      Ο καθένας ας βγάλει τα δικά του.

  13. rider avatar
    rider 22/10/2010 19:49:55

    Μπραβο Λιανα Παντα δυνατη να τους τα χωνης

  14. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 22/10/2010 20:34:23

    Ως Πανάσχετος είναι γνωστός στους πανεπιστημιακούς κύκλους. Το Πανάθλιος είναι variation της Κανέλη.

  15. kargia avatar
    kargia 22/10/2010 20:42:47

    Τυγχάνει να είμαι στο ίδιο Πανεπιστήμιο συνάδελφος του κ. Πανάρετου. Έχω λοιπόν προσωπική άποψη περί του ανθρώπου και δεν περιμένω τις εκφράσεις της κα Κανέλλης. Ο καθηγητής Πανάρετος λοιπόν είναι από τους ανθρώπους που έχουν το μοναδικό χάρισμα να στρέφει τον κόσμο ενάντια του. Είναι σκληρός στους υφισταμένους τους και γενικά με αυτούς που θεωρεί ότι δεν του είνια χρήσιμοι αλλά αντίθετα οσφυοκάμπτης με τους "ανώτερους του". Επιστημονικά, και αυτό είναι που με ενδιαφέρει, είναι το απόλυτο τίποτα. Έχει > 100 δημοσιεύσεις κυρίως σε περιοδικά που εμείς στην έρευνα τα λέμε "Μίκι Μάους". Αν τις στύψεις όλες μαζί είναι αμφίβολο αν βγάλουν 4-5 αξιόλογες. Άρα δεν είναι μακριά η έκφραση της κα Κανέλλης. Όμως, δεν μπορεί η βουλευτής του ΚΚΕ να έχει τέτοια συμπεριφορά μέσα στην βουλή. Θα μου πείτε μια Βουλή που απαρτίζεται από άτομα επιπέδου Ψαριανού, Τσόκλη, Καιλή κ.λ.π τι κύρος να έχει. Οι μνήμες όμως από γίγαντες της πολιτικής όπως ο Τσαλδάρης, Αβέρωφ, Κανελόπουλος -για να μην πάω πιο πίσω- θα στοιχείωνουν πάντα το μέρος που κάποια ξόανα του σύγχρονου life style θα προσπαθούν να υποβαθμίσουν

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ kargia 22/10/2010 20:44:34

      ο ψαριανος ειναι ωραιος, τον αδικεις, εχει και ferrari!cabrio!

      • kargia avatar
        kargia @ Εnzo 22/10/2010 21:04:06

        Έτσι είναι οι αληθινοί Κουμουνιστές. Θέλουν να βιώσουν οι ίδιοι τα φρούτα του Καπιταλισμού για να τα αποτάξουν κάποια μέρα :) Δεν υπάρχει καλύτερη βιτρίνα από το να λες ότι είσαι Κουμμουνιστής. Στην Ελληνική κοινωνία λειτουργεί ακόμα σαν άσυλο.

      • kolokotronis avatar
        kolokotronis @ Εnzo 22/10/2010 21:38:30

        @ kargia
        Και μόνο που τους αποκάλεις "κΟΥμουνιστές", εσύ πανεπιστημιακός κατά δήλωσή σου, δείχνει πόσο άσχετη είσαι με το αντικείμενο!!

      • kargia avatar
        kargia @ Εnzo 23/10/2010 01:40:59

        @kolokotroni, εσύ που φαίνεσαι σχετικός, μήπως τους αποκαλείς "Κομμιουνιστές" που είναι το ορθό εκ του Communists ? Αν όχι, δέξου την παραφθορά μου όπως δέχομαι και εγώ την δική σου. Εκτός και αν σε σύγχυσαν τα άλλα που ανέφερα για τους επαγγελματίες Communists και στάθηκες εκεί.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Εnzo 23/10/2010 01:47:03

        Κargia το συμπέρασμα που βγάζεις συλλήβδην για τους "κουμουνιστές" είναι προιόν κοινωνιολογικής ή πολιτικής έρευνας ή καταθέτεις απλά τις προσωπικές σου εμπειρίες ;

      • kolokotronis avatar
        kolokotronis @ Εnzo 23/10/2010 02:11:48

        @ kargia,
        δεν είμαι καθόλου συγχυσμένος, πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
        Παραφθορά δεν μπορεί να θεωρηθεί, σε καμμία περίπτωση, ο επικρατών τύπος μιάς λέξης. Ο τύπος "κομμιουνιστές" δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ στην Ελληνική, καθόσον η ελληνική λέξη δεν προήλθε από την αγγλική γλώσσα(ξέρεις υπάρχουν και τα γαλλικά και τα γερμανικά).
        Ως πανεπιστημιακός θα έπρεπε να μπορείς να αναγνωρίζεις ένα λάθος σου, δεν είναι κακό, εκτός...
        ...εκτός εάν σκοπίμως χρησιμοποίησες την συγκεκριμένη λέξη με τον τρόπο, που την χρησιμοποιεί στην Ελλάδα ιστορικά η άκρα δεξιά.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ kargia 22/10/2010 21:30:47

      100 Μίκυ Μάους > 1 Ταρζάν. Θεώρημα της στατιστικής Πανάρετου. Χα-χαα!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ kargia 23/10/2010 03:22:58

      @ Kargia

      Πρέπει να τους έχεις φάει στο πετσί σου τους κουμμουνιστές γιατί κάνεις ακριβέστατη περιγραφή !!!

      Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά το ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΝΤ...

  16. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 22/10/2010 22:04:12

    Επί της ουσίας: η Κανέλλη έχει 200% δίκιο (αναρωρτιέμαι πόσοι ξέρουν ποιο ήταν το θέμα…..). Και, αλήθεια, τί σημαίνει άραγε «κομμουνίστρια εκ μεταγραφής»;;;;;;;;
    Ο ……πανάρετος ήρξατο χειρών αδίκων και άκουσε τα δέοντα. Κανείς δεν πρέπει πλέον να ανέχεται την ξιπασιά τους….

  17. nina avatar
    nina 22/10/2010 23:40:32

    κι αυτή λόγω Μητσοτάκη τη χάσαμε .είδε απόειδε η γυναίκα και πήγε στο ΚΚΕ.
    έτσι χάσαμε αξιολογώτατους ανθρώπους απ την παράταξη και κάποιους έξυπνα ποιώντας τους πήραν άλλοι π.χ.Κανέλη.και βρείτε μου κάποιον που δύναται να την αντιμετωπίσει.

    • loretta avatar
      loretta @ nina 23/10/2010 00:39:24

      nina

      θυμησε μας αν εχεις την καλοσυνη τους λογους ?(αναφερομαι για κανελη μητσοτακη)
      θα ηθελα να το ξερω αυτο...

  18. Ιωαννης Ένατος avatar
    Ιωαννης Ένατος 22/10/2010 23:48:24

    Πάλι καλά που υπάρχει και το ΚΚΕ σύντροφοι και τρώνε κανέναν εξάψαλμο. Από τη ΝΔ εκτός του Σαμαρά πόσοι είναι που ανοίγουν το στόμα τους; Πέντε; έξι;

  19. nina avatar
    nina 23/10/2010 00:35:33

    έχουμε γίνει ένα κόμμα αδιάβαστων , χωρίς πολιτική παιδεία ,χωρίς στοιχειώδη γνώση ρητορικής ,Τους σημερινούς βουλευτές μερικές φορές που τους ακούω γελώ και μετά με ππιάνει απελπισία όταν σκέφτομαι ότι νομοθετούν αυτοί για μας.Νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνει ο Αντώνης είναι φροντιστήριο στους αμαθείς.να τους μοιράσει και μερικά βιβλία ιστορίας με επιλεγμένη ύλη όχι πολλά μη πάθουν και κάνα βραχυκύκλωμα,και να τους κάνει εβδομαδιαία τεστ να δούμε τί πουλιά πιάνουν.Τί να πρωτοκάνει κι ο δόλιος ο Αντώνης !!!!!!!!!!!!!!

  20. BlueSky avatar
    BlueSky 23/10/2010 00:45:50

    Μπράβο ρε Λιάνα, δώσε, δώσε...... Λοιπόν μου κατέβηκε μια ιδέα!
    Να ονομάσουμε το κόμμα της Δρακουλίνας ''Πανάρετα Πανάθλιο''......

  21. nina avatar
    nina 23/10/2010 01:02:08

    @loretta Ως γνωστον η Κανέλη ήταν παιδί του Καραμανλή.της είχε παραχωρήσει συνεντεύξεις τη συμπαθούσε. με την άνοδο του δρακουμέλ στη νδ κάθε αντίθετη φωνή πατάχθηκε.είχε μιά εταιρία η Κανέλη που εξέδιδε κάποια περιοδικά (νομίζω το ΝΕΜΕΣΗ εξαιρετικό έχω κρατήσει τα τεύχη αρχείο).έ την άλλαξε τα φώτα η εφορία στους ελέγχους και στα πρόστιμα .Μιλάμε για τερατώδη ποσά εκείνη την εποχή .Κατόπιν βγάζει ο ακατανόμαστος με το Μάνο και τον Παλαιοκρασά εκείνους τους αντισυνταγματικότατους νόμους της προσωποκράτησης με αναδρομική ισχύ ,για τα χρέη προς το δημόσιο και παρ ολίγο θα την έστελνε σούμπιτο στον κορυδαλό. Οι δε δικοί μας βουλευτές μούγκα στη στρούγκα.Ε άν καταστρέφεσαι εξ αιτίας των ανεγκέφαλων δεν θέλεις πολύ να ρίξεις μαύρη πέτρα.ελπίζω να ήμουν διαφωτιστική

    • loretta avatar
      loretta @ nina 23/10/2010 01:43:03

      nina

      νασαι καλα...κατι θυμομουν αλλα οχι ακριβως....απο την αλλη σευχαριστω που μου υπενθυμισες και για ποιους αλλους λογους ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ την dracula family!!

    • netos avatar
      netos @ nina 23/10/2010 21:18:19

      Να μια καλή συνταγή για να γλυτώσεις την εφορία. Γράφεσαι στο ΚΚΕ..

  22. nina avatar
    nina 23/10/2010 01:35:59

    η περίοδος Μητσοτάκη ήταν τραγική. Γι αυτό στήριξαμε τον Αντώνη όταν αναγκάστηκε να φύγει .και το τραγικό ήταν ότι εκείνη την εποχή οι νδ/τες φωνάζαμε εναντίον του δρακουμέλ και τα βόδια οι βουλευτές μας τον λιβανίζανε μη χάσουν την καρέκλα τους.Οταν επιτέλους πέσαμε απο κυβέρνηση ανασάναμε.ήταν σαν νάχε μόλις περάσει ο τυφώνας Κατρίνα απ την Ελλάδα.και το μακεδονικό τότε λίγο έλλειψε και θα το χάναμε.Τέτοια σαίνια βουλευτές είχαμε πέρα απ την καρέκλα τους δεν τους ενδιέφερε τίποτα.

  23. nina avatar
    nina 23/10/2010 01:42:20

    ξέχασα να σας πώ ότι τότε είχαμε υπουργό εξωτερικών τον Μιχάλη τον Παπακωσταντίνου θείο του σημερινού υπουργού των οικονομικών.γι αυτό ο λαός μας ρωτάει από ποιά γενιά κρατάς? και βγάζει τα ανάλογα συμπεράσματα.

    • loretta avatar
      loretta @ nina 23/10/2010 01:45:56

      nina
      απο σουρδο κοζανιτη τι περιμενεις???

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 23/10/2010 01:51:34

        και για να μην υπαρξει παρανοηση..

        Σουρδοι ¨"Λέγονται έτσι διότι προσποιούνταν ότι δεν άκουσαν κάτι – κοινώς ποιούσαν την νήσσαν – όταν φυσικά δεν τους συνέφερε. Και ενώ οι μεν υπόλοιποι Έλληνες τους δέχτηκαν με αυτήν τους τη νοοτροποία, οι δε Εβραίοι δεν κατάφεραν να στεργιώσουν ούτε στιγμή στην περιοχή. Στα βλάχικα σούρδος σημαίνει κουφός / βλάκας.

      • zonitis avatar
        zonitis @ loretta 23/10/2010 11:31:54

        Αυτο που λενε για να εξηγησουν γιατι δεν εχουν εβραιους στην περιοχη το ξερεις; Παντως την εκδομη με τα βλαχικα πρωτη φορα την ακουω και μου φαινεται σωστη

  24. aengus avatar
    aengus 23/10/2010 08:56:52

    Χίλια μπράβο στη Λιάνα….
    Οι παναθλιότητες θα λαμβάνουν άμεσες απαντήσεις.

  25. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/10/2010 12:17:01

    Όπως πάντα η Λίανα χείμαρος. Κι όποιον πάρει,...τον πήρε και τον σήκωσε.
    Ενα μεγάλο μπράβο!!

    Ανίερη ιερότης

    Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Δεν παίζουνε με τις κούκλες γιατί δεν είμαστε κούκλες και ρομποτάκια στη σπασμένη καπιταλιστική βιτρίνα. Τέρμα τα ήξεις αφήξεις σύντροφοι και δη μπροστά στην αντιλαϊκή λαίλαπα φτιασιδωμένη με την αόριστη, α-σήμαντη λέξη μνημόνιο. Την τεχνητή αυτή πλαστική περούκα, την αποκριάτικη μετάθεση ευθυνών και εκχώρηση κυριαρχίας συνάμα, απ' τις κυβερνήσεις που λεηλάτησαν τον τόπο στην τρόικα των δανειστών μας. Και δη μπροστά στις κάλπες των περιφερειακών - τοπικών εκλογών του Νοέμβρη.
    Ιερός - ιερή - ιερόν. Αυτό το επίθετο θέλει εξαιρετική προσοχή γιατί κολλάει σε όλες τις βίαιες πράξεις του εξαγριωμένου κεφαλαιοκρατικού συστήματος. Τις καθαγιάζει μάλιστα εδώ και αιώνες, σ' όλον τον ευρωπαϊκό χώρο και πολιτισμό. Είναι η ψευδής τιάρα των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων που φοριέται σε κάθε φασιστική συμπεριφορά, σε κάθε φόνο, σε κάθε πετσόκομμα πραγματικής ελευθερίας.
    ίναι λέξη παλιά, πολύ παλιά. Σημαίνει ο αφιερωμένος στο θεό, ο σχετικός με το θείον, ο σύμφωνος με τη θέληση του θεού, ο συνετός, ο άγιος. Στην Ευρώπη των αιματηρότατων θρησκευτικών πολέμων, της βάρβαρης αποικιοκρατίας, των ανοιχτών μετώπων θρησκευτικού φανατισμού και διχασμού απ' την Ιρλανδία ως τα Βαλκάνια, η λέξη ταυτίστηκε στην πράξη με την ανίερη ολότελα, αυταρχική δεσποτική, αυτοκρατορική εξουσία. Ετσι αποκτήσαμε Ιερά Εξέταση! Αλλά και Ιερά Συμμαχία! Είπαμε ιερά νόσο την επιληψία. Ιερό το Λόχο του Υψηλάντη. Και ιερό το οστούν στην αρχή του πισινού μας επειδή οι αρχαίοι οιωνοσκόποι - μάγοι ιερείς αυτό επέλεγαν στους βωμούς, από τα ζώα που έσφαζαν για να διαβάσουν το μέλλον!!! Ελεος Ευρώπη και ευρωελλάδα.
    Μόνον ο Σολωμός ταυτίζει την ιερότητα με τα κόκαλα των Ελλήνων ως αντίτιμο Ελευθερίας. Ιερή η Ακρόπολη αλλά όχι ανίερα τα ΜΑΤ. Οχι ιερός ο αγώνας των ναυτεργατών αλλά ιερά τα ΜΑΤ. Το ληστρικό καπιταλιστικό κατεστημένο γυρνάει κατά πάνω μας και βάζει την ταμπέλα «ιερό» σ' ό,τι θεωρεί ιδιοκτησία του για να μπορεί να το υπερασπίζεται με οποιονδήποτε τρόπο. Πού να εκστομίσει την αλήθεια για ιερότητες μνημείων σαν την Ακρόπολη. Οτι χτίστηκε με δανεικά απ' τους Πέρσες και Πέρσες δούλους - εργάτες. Δεν πάει. Χαλάει την ιερότητα. Ιερές είναι κι οι αμερικάνικες βάσεις. Αβατον. Ιερότερον στην πράξη του Αγίου Ορους αφού δεν μπαίνει απροσκύνητο ούτε κουνούπι.
    ο αστικό ιερόμετρο είναι χυδαίο. Να λέει ο Γ.Α.Π. στη Βουλή πως είναι «ιερό το δικαίωμα της έκφρασης αλλά όχι ως την αυθαιρεσία». Ιερή η εργασία αλλά πιο ιερή η αυθαιρεσία του αφεντικού που στην καθορίζει, την τιμολογεί, την πετσοκόβει, την καταργεί.
    Ελεος. Οι λέξεις έχουν το περιεχόμενο των πράξεων του εκφέροντός τες. Αλλιώς η λέξη τιμή κι ο έντιμος θα μένουν πάντα μάρκες στο καζίνο των υποκειμενικών συμφερόντων.
    Για να δούμε πόσο καταχράστηκαν οι χούντες το επίθετο ιερός. Απανταχού της Γης, ως και το πουλί της χούντας της ντόπιας, ιερά και όσια υπερασπίζονταν. Ταυτίζοντας θεούς και καίσαρες στο ίδιο νόμισμα.
    Πιο ανίερη, κοντύτερα στην Υβρι, δεν υπάρχει άλλη λέξη απ' την ιερότητα εις χείρας ιερόσυλων που διαπραγματεύονται το δικαίωμα στη ζωή υπονομεύοντας την ελευθερία με τη φτώχεια. Πηγαίνοντας στις κάλπες θυμηθείτε και θυμίστε σ' όσους μπορείτε, πως η πατρίδα είναι ιερή όταν σε καλεί να πεθάνεις για χάρη της. Και γίνεται απλό χωράφι όταν την ξεπουλάνε στους πετρελαιάδες και τους ιμπεριαλιστές κι η αντίστασή σου γίνεται ανίερη. Ουστ, φαφλατάδες χωρίς ιερό και όσιο πλην της τσέπης σας.

    Της
    Λιάνας ΚΑΝΕΛΛΗ

    Απο http://www2.rizospastis.gr/page.do?publDate=17/10/2010&id=12661&pageNo=5&direction=1

  26. Caktos avatar
    Caktos 23/10/2010 15:12:07

    Χι χι
    Πλάκα είχε.
    Να έπεφταν και μερικές χριστοπαναγίες του άθεου Πανάρετου στη θεούσα Λιάνα

    • netos avatar