#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2011 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O κ. Παπακωνσταντίνου είναι ακόμα Υπουργός;



Το ό,τι κάποια λαθροχειρία έγινε με το έλλειμμα του 2009, δεν υπάρχει  αμφιβολία.

Επιπλέον,  μετά την απάντηση του Ευρωπαίου Επιτρόπου κ. Σεμετά στον Ευρωβουλευτή κ. Χουντή, επιβεβαιώνεται ότι αυτό ήταν εις γνώσιν και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής!

Άρα, τα ….Greek statistics  ήταν και Commission Statistics!

Oι αδιάφθοροι!

Να υπενθυμίσουμε, επίσης, και  τις επανειλημμένες δηλώσεις του πρώην ΓΓ της Στατιστικής Υπηρεσίας του κ. Κοντοπυράκη, που φώναζε ο άνθρωπος από το 2009, αλλά ουδείς  έδινε βάση στα λεγόμενά του!

Κατόπιν  όλων αυτών (ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη και η δικαστική διερεύνηση του θέματος) εγείρεται μείζον θέμα ηθικής τάξεως, αλλά και πολιτικής ευθύνης για τον πρωτομάστορα της υποθέσεως, τον πρώην «τσάρο» της οικονομίας μας κ. Παπακωνσταντίνου.

Μπορεί ο κ. Παπακωνσταντίνου να παραμένει στην κυβέρνηση;

Από τον ίδιο δεν έχουμε την απαίτηση να αναλάβει τις ευθύνες του και να παραιτηθεί.

Ο κ. Παπαδήμος, όμως, πως τον διατηρεί ακόμα στη θέση του;

Για να το θέσουμε ευθέως το ζήτημα:

Κύριε Πρωθυπουργέ,

Ο κ. Παπακωνσταντίνου απολαμβάνει της εμπιστοσύνης σας;

Και στην περίπτωση που ο κ. Παπαδήμος, στηρίζει τον κ. Παπακωνσταντίνου, η Ν.Δ., τι κάνει;

Μήπως, πρέπει να ζητήσει την απομάκρυνσή του;

Και αν δεν ..συναινέσει ο κ. Παπανδρέου, τότε να κινηθεί η κοινοβουλευτική διαδικασία  δια της υποβολής προτάσεως μομφής;

Γιατί δεν νομίζω ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου θα βρεί πολλούς πρόθυμους ακόμα και μέσα στην Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ!

Δεν είναι καν βουλευτής….

ΚΡ

Περισσότερα: «Φούσκωσαν» τα ελλείμματα πριν μας βάλουν στο Μνημόνιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 30/11/2011 13:24:55

    Αφού δεν του ζητάει κανένας να παραιτηθεί γιατί να το κάνει; :)

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 30/11/2011 13:25:34

    Ο Παπακωνσταντίνου πρέπει ΑΜΕΣΩΣ να απομακρυνθεί από την Κυβέρνηση και να τεθεί στη διάθεση της δικαιοσύνης να δώσει τις οφειλόμενες εξηγήσεις. Δεν λέω ότι είναι ένοχος ή αθώος για τα στατιστικά του ελείμματος, πρέπει όμως να δώσει εξηγήσεις...

    • ΝΙΚΟΣ Τ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Τ. @ ΒΙΣ 30/11/2011 16:13:05

      Και αθώος να είναι για τα στατιστικά είναι ένοχος για πολλά άλλα!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ ΝΙΚΟΣ Τ. 30/11/2011 18:56:53

        O ΓΑΠ, η Μέρκελ και όλη η κοινωνία γνωρίζουν ότι, στην καλύτερη των περιπτώσεων, ο Παπακωνσταντίνου απέτυχε.

        Για πιο λόγο συνεχίζει να είναι υπουργός είναι άγνωστο.

        • ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
          ΤΙΜΑΙΟΣ @ Γιάννης 30/11/2011 19:51:30

          Μηπως ακριβως συνεχιζει μια και αντιθετως, πετυχε?????

          • antonissam avatar
            antonissam @ ΤΙΜΑΙΟΣ 01/12/2011 08:40:14

            ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!

  3. sawas avatar
    sawas 30/11/2011 13:36:31

    Κώστα ήρεμα θα ξυπνήσεις κοιμισμένες συνειδήσεις και θα έχουμε τρεχάματα. Τώρα ασχολούμαστε με πιο πιασιαρικα θέματα ......ΔΕΗ-ΟΠΑΠ διαφήμιση!!!!! Δεν έχουμε καιρό για ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής, είναι ανεπίτρεπτο αυτό στην Ελλαδα!!!!

  4. Tonia G. avatar
    Tonia G. 30/11/2011 13:48:07

    Οι ΝΔκράτες Υπουργοί γιατί δεν το θέτουν στον Πρωθυπουργό και ανέχονται να κάθονται στο ίδιο Υπουργικό Συμβούλιο μαζί του, νομιμοποιώντας τον έτσι;

  5. ΔΓΦ avatar
    ΔΓΦ 30/11/2011 13:48:23

    Πέρα από το γεγονός ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου δεν έχει 'τέτοιο' ρόλο (όχι ότι θα τον αναλάβει καμμιά άλλη δηλαδή (του ξεκαθαρίσματος και της απόδοσης ευθυνών εννοώ), μην ξεχνάτε ότι ο Λουκάς είναι μία από τα ίδια με τον 'Γλυμμένο μαλλί'...τι περιμένετε ;;; Εδώ ο ίδιος έχει ομολογήσει την αποτυχία του - στη μοναδική ίσως αξιόλογη παρατήρηση του κατα τ' άλλα γελοίου Τσίπρα....

  6. Ermippos avatar
    Ermippos 30/11/2011 13:49:27

    Συμφωνώ απολύτως. Ο κ. Παπακωνσταντίνου θα πρέπει να δεθεί χειροπόδαρα έξω από φωλιά τερμιτών αφού πρώτα αλειφθεί με μέλι ή σιρόπι γλυκόζης. Υπάρχει παρόλα αυτά ένα μικρό σκοτεινό σημείο στην ιστορία μας. Τα ελλείμματα των ετών 2005-2007 φορτώθηκαν πράγματι πολύ κακώς στο 2008 και το 2009. Αυτό, όμως, δεν θα μπορούσε να γίνει αν τα ελλείμματα αυτά είχαν ήδη δηλωθεί κανονικά στις χρονιές στις οποίες δημιουργήθηκαν (το 2005, 2006 & 2007). Γιατί άραγε παρέμειναν αδήλωτα (κρύφτηκαν με άλλα λόγια) επί τόσα χρόνια μέχρι να έρθει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία; Και ποιοι ήταν υπουργοί στο διάστημα αυτό; Ποιος πρωθυπουργός; Μήπως πρέπει και κάποιοι άλλο να κάνουν παρέα στον κ. Παπακωνσταντίνου, προς μεγάλη χαρά των τερμιτών; Και

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Ermippos 30/11/2011 15:10:36

      Εγώ νομίζω θα είναι καλύτερα να τον διορίσει ο Παπαδήμος πάλι υπουργό εξωτερικών. Εχει την τεχνογνωσία και ήταν τόσο αποτελεσματικός. Μιλούσε και ωραία Αγγλικά, σε σχέση με τον Βενιζέλο. Εκανε και θαύματα!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/11/2011 13:52:42

    Αφού η ΝΔ στηρίζει την εν λόγω κυβέρνηση .... ας στείλει επιστολή ο κύριος Σαμαράς να ζητά την αποπομπή του κυρίου Παπακωνσταντίνου.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Ο Ιθαγενής 30/11/2011 15:52:46

      Ιθαγενή, αυτό που αναφέρεις είναι η ουσία του ζητήματος.
      Ο Παπακωνσταντίνου είναι υπουργός και μάλιστα έχει πάρει και ψήφο εμπιστοσύνης από τη Ν.Δ.
      Αυτό ας μην το ξεχνάμε.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ο Ιθαγενής 30/11/2011 17:52:17

      Σωστο να περιλαβει σ'αυτην ομως οτι τον περιμενει ειδικο δικαστηριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μετα βλεπουμε !

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/11/2011 13:58:20

    Πρέπει οπωσδήποτε να βγει στο φως τι ακριβώς έγινε εκείνη τη περίοδο.
    Δυστυχώς έτσι όπως λειτουργεί το οικονομικό σύστημα, τα κράτη λειτουργούν ως κανονικές εταιρίες - διαφημίζουν τα ομόλογά τους με σκοπό να τα πουλήσουν στην καλύτερη δυνατή τιμή δηλαδή με το χαμηλότερο δυνατό επιτόκιο. Οι κύριοι αυτοί προσπαθούσαν να δήθεν να πουλήσουν ομόλογα στις διεθνείς αγορές. μιλούσαν στο εξωτερικό για τιτανικό, διεφθαρμένη χώρα, ψεύτικα στοιχεία της προηγούμενης κυβέρνησης κλ.π.. Φταίνε τελικά οι αγορές, που πολύ λογικά μας ανέβασαν τα επιτόκια, ή οι ντόποι «πωλητές των προϊόντων», δηλαδή ο ΓΑΠ με τον Παπακωνσταντίνου;

  9. SABI avatar
    SABI 30/11/2011 14:14:18

    Tonia G:
    Προφανώς ανήκουν σ' αυτούς που τα φάγανε μαζί με τον Πάγκαλο και έχει ακόμα πολλούς στο κόμμα του ο Σαμαράς που ζητάνε πάει θυσία αυτοδυναμία για να μην τους ελέγχει κανείς όταν , όπως τώρα συνεχίσουν να τρώνε τις δανεικές σάρκες μας.

  10. Enzo avatar
    Enzo 30/11/2011 14:15:47

    αμα του παρουν το αξιωμα θα εχει ασυλια μετα αφου δεν ειναι βουλευτης ή αφου διετελεσε υπουργος θα εχει ασυλια για παντα? πως τον τσακωνουν αυτον? καποιος τροπος θα υπαρχει.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Enzo 30/11/2011 18:47:20

      Από τα μαλλιά!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/11/2011 14:16:46

    O κ Παπακωνσταντίνου θα αποδειχθεί σε μέγα Καραγκιόζη, που πίσω απο την δήθεν σοβαρη εμφάνιση δεν θα ξέρει που να κρυφτεί. Τώρα τριγυρνάει και δηλώνει ότι θα βγάλουμε και λεφτά από το Πρότζεκτ Χελιος. 3-4 δις. Πώς βγάζεις λεφτά με ρεύμα που κοστίζει 5 φορές από το κανονικό και για το οποίο πρέπει να αγοράσεις σαβούρες προπέρσινης τεχνολογίας και να πληρώσεις έξτρα για να τις διασυνδέσεις μόνο το μυαλουδάκι του το καταλαβαίνει. Ψάχνει για Δημοτικές εκτάσεις και στρατόπεδα. Λες και τα κληρονόμησε από τον μακαρίτη τον θείο του. Και συγνώμη που προσβάλω τον Καραγκιόζη.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ archaeopteryx 30/11/2011 18:52:56

      Το γελoίο "Πρότζεκτ Χελιος" που θα καταστρέψει και την ελληνική ύπαιθρο για τα μάτια της Μέρκελ.

  12. kaτσεβρεστος avatar
    kaτσεβρεστος 30/11/2011 14:41:08

    γιατι, ο παπουτσης ειναι καλητερος; γιατι τον δεχτηκε η νδ

    • ΝΙΚΟΣ Τ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Τ. @ kaτσεβρεστος 30/11/2011 16:16:39

      Όλοι είναι για τα μπάζα !

  13. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 30/11/2011 14:50:55

    Καλησπέρα, Θυμίζω απλά τί είπα στή Βουλή πρίν λίγες μέρες όταν εδώθει ψήφος εμπιστοσύνης στόν Παπακωνσταντίνου......... Καί τί άκουσα........

  14. gio23 avatar
    gio23 30/11/2011 15:06:15

    Ποιοί έχουν ψηφίσει το νόμο 4021/2011?Σε τι αναφέρετε ο νόμος?Ξέρουμε εκτός από το χαράτσι της ΔΕΗ γιατί αλλο λεει?

  15. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 30/11/2011 15:16:56

    Με τον Γ.Π. συνέπεσε να σπουδάζουμε την ίδια περίοδο στο LSE. Παρ ΄ότι κολλεγιόπαις ζούσε στο περιθώριο στης ελληνικής φοιτητικής κοινότητας, παντελλώς ξεκομμένος από όλους. Υπάλληλος μεσαίου επιπέδου στον ΟΟΣΑ, από τα παιδιά του Σημίτη, μας εμφανίστηκε ως άσπιλος και αμόλυντος σωτήρας το 2009. Για να ερμηνεύσει τον τραγικό ρόλο του "έμμισθου υπαλλήλου" των αλλοδαπών συμφερόντων και των κερδοσκοπικών κινήσεων της οικογένειας Παπανδρεόυ. Μετριότατος αρριβίστας, ασυνείδητος εκτελεστής για τον οποίο η ΝΔ έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης. Ας ελπίζουμε οτι η υπομονή που κάνουμε, αξίζει τον κόπο μέχρι να κυβερνήσει η Παράταξη θριαμβευτικά!!!

  16. dosilhthos avatar
    dosilhthos 30/11/2011 15:19:32

    ο παπακωνσταντινου μας πειραζει? ο δικος μας ο ατσαλακωτος,ο υπουργός αμυνας ντε( τι στο καλο εκανε στο υπουργειο υγειας) το μονο που εκανε σαν υπουργός αμυνας ηταν να ζητησει την κεφαλη του ευελπι στο πιατο σαν σαλωμη... και με αυτον και τους ομοιους του αντωνει θα κατεβουμε στις εκλογες? Αντωνη ετοιμασου για την μαχη των μαχων...διωξε τους και ανανέωσε την ομαδα. εχουμε στελεχη με ικανοτητες.δες τι κανει ο δημαρχος του Πειραια.μη κω λωνεις... απο την κερκιδα και τον παγκο θα τους κεςρδίσουμε.

  17. ataktos avatar
    ataktos 30/11/2011 15:28:16

    ο όχλος ζήτα αίμα .. βρέθηκε το θήραμα ..

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/11/2011 16:19:15

    φίλε του λαού,
    "ο έχων ώτα, ακούειν
    και οφθαλμούς, ορά!"

  19. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 30/11/2011 16:24:47

    Aπό τον αχυράνθρωπο Παπαδήμο δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε.
    Και υβριστές Πάγκαλους θα ανεχθεί και υπόπτους τύπου Παπακωνσταντίνου θα ανεχθεί και γραφικούς τύπου Λάος θα αποδεχθεί. Τα πάντα τα αποδέχεται. Τίποτα δεν τον ενοχλεί. Καμία δυνατότητα επιβολής στους υπουργούς του δεν έχει , γαιτί είναι αχυράνθρωπος.
    Χρέος της ΝΔ και της υπόλοιπης αντιπολίτευσης( ο Ν.Χουντής δεν έκανε την ερώτηση στο ευροκοινοβούλιο;) είναι να δεσμευθούν για την παραπομπή του ανεκδιήγητου Παπακωνσταντίνου. Σκαμνί και τίποτα λιγότερο για τον ολετήρα.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Κώστας ΜΠ 30/11/2011 16:44:25

      Τον γαπ μην τον αφήνουμε έξω... αυτού τις προθέσεις υλοποίησε...

  20. akisenv avatar
    akisenv 30/11/2011 16:39:19

    Βεβαιως και ειναι!!! με την στηριξη πλεον και της Νεας Δημοκρατιας. Γιατι αν θυμαμαι καλα εδωσε και η ΝΔ ψηφο εμπιστοσυνης σε αυτη την κυβερνηση....πλην (και ειναι προς μεγαλη του τιμη, αξιος της εμπιστοσυνης των ψηφοφορων της ΝΔ και του Ελληνικου λαου) του Κυριου Πανου Καμμένου.
    Αυτη ειναι η αληθεια, αυτα ειναι τα πραγματικα περιστατικα.

  21. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/11/2011 17:16:55

    Ο κύριος Παπακωνσταντίνου είναι ένας από τους εξέχοντες συντελεστές της εξαθλίωσης και της μνημονιακής γενοκτονίας του Ελληνικού Λαού. Μετά τις επερχόμενες εκλογές, σαν τέτοιος πρέπει, (μεταξύ άλλων), να αντιμετωπιστεί από την Δικαιοσύνη, με τις προσήκουσες για την περίπτωση ποινές.

  22. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 30/11/2011 17:23:50

    Παπακωνσταντίνου δεν είναι αυτός ο υπουργός που εξαθλίωσε τον Ελληνικό λαό αλλά τον στηρίζει η ΝΔ;
    Η οποία ΝΔ έβαλε εμπρός τις μηχανές της για τις εκλογές της 19 Φεβρουαρίου ( ή κάπως έτσι).
    Πάει για την αυτοδυναμία λέει...

  23. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 30/11/2011 17:35:07

    Στην τελευταια προταση του κειμενου, εμπεριεχονται τα παντα. Μα δεν ειναι καν βουλευτης......... Αρα βουλευτικη ασυλια δεν εχει. Αν τον παραιτησουν απο υπουργο και βρεθει κανενας τρελος και κανει μυνηση, τι γινεται;
    Το συστημα προστατευει τα εξαρτηματα του !!!!!!!!

  24. Δαφνούλα avatar
    Δαφνούλα 30/11/2011 19:09:40

    Δεν καταλαβαίνω πώς καταδέχεται ο Σαμαράς και στηρίζει ένα τέτοιο πρόσωπο????Γιατί δεν απαιτεί την άμεση απομάκρυνσή του την άρση της ασυλίας του και την εισαγγελική έρευνα των καταγγελιών για να ξεκαθαρίσει το τοπίο??Όλα αυτά πληγώνουν και οργίζουν όλους μας που τραβάμε και το μεγαλύτερο κουπί....και αφήνουν να αιωρείται στην ατμόσφαιρα μια άσχημη δυσωδία.....

  25. Εnzo avatar
    Εnzo 30/11/2011 19:13:33

    Το Πασοκ και τα στελεχη του ειναι μια κομενη αγκυρα που κοπηκε απο το πλοιο της κοινωνιας και τραβα ολοταχως για τον μαυρο πατο της ιστοριας, στην δε ακρη της αλυσιδας που κοπηκε προλαβαν και εδεσαν την ΝΔ για να την συμπαρασυρουν μαζι τους.

  26. Δαφνούλα avatar
    Δαφνούλα 30/11/2011 19:32:28

    Enzo μπράβο πολύ παραστατική και εύστοχη η εικόνα σου....Πιστεύω όμως πως ο Σαμαράς έχει ακόμη χρόνο αν θέλει να ανατρέψει τα δεδομένα και να απαγκιστρωθεί από το καράβι που το οδηγεί στο πάτο όσο πιο σύντομα το καταλάβει τόσο καλύτερα για όλους μας.....

  27. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 30/11/2011 23:15:37

    Δεν φταίει ο κ. Παπαδήμος.
    Ντροπή στη ΝΔ που στηρίζει την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Ντροπή !
    Βέτο για κάποιους δεν ήξεραν να βάλουν όταν έφτιαχναν την συγκυβέρνηση;
    Για άλλη μια φορά πολλά μπράβο στον κ.Καμένο που έσωσε την τιμή της παράταξης .

  28. Stiker9 avatar
    Stiker9 01/12/2011 00:13:42

    Eγω άκουσα ΄ότι έδιωξαν 20.000 δημοσίους προχθες,,σήμερα πήγα Σύνταγμα και δεν είδα κανένα..αύριο αποφάσισα να πάω στη δουλειά μου και μεθαύριο να ανανεώσω το διαβατήριο μου....

  29. teomanduca avatar