15/12/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O κ. Παπαδήμος ανέλαβε να σώσει και το ΠΑΣΟΚ;

Τελικά έχουμε κυβέρνηση ...συνεργασίας υπό τον Παπαδήμο  ή κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ;

Αν έχουμε κυβέρνηση συνεργασίας, τότε για ποιό λόγο παραμένουν ακόμα στις θέσεις τους οι αποτυχημένοι κρατικοί τραπεζίτες που διόρισε η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου στην Εθνική, την ΑΤΕ, το ΤΤ;

Επειδή ....πέτυχαν στο έργο τους;

Γιατί δεν έχει αλλάξει  η Διοίκηση της Κρατικής Τηλεόρασης;

Γιατί στελέχη διορισμένα από το ΠΑΣΟΚ συνεχίζουν να διοικούν  όλες τις ΔΕΚΟ; Τη ΔΕΗ, τον ΟΠΑΠ, τον ΟΛΠ, τον ΟΛΘ, τον ΟΣΕ και πάει λέγοντας;

Γιατί σε υπηρεσίες μεγάλης σημασίας, όπως για παράδειγμα το ΣΔΟΕ, παραμένουν ακόμα υπό τον έλεγχο του ΠΑΣΟΚ;

Κανονικά  όλοι αυτοί έπρεπε να είχαν ήδη αντικατασταθεί από πρόσωπα κοινής αποδοχής. Γιατί τι νόημα έχει να ...κυβερνά (άν κυβερνά) ο κ. Παπαδήμος και το κράτος, υπό την ευρεία και στενή έννοια, να παραμένει υπό την έλεγχο του ΠΑΣΟΚ;

Εκτός και αν ο κ. Παπαδήμος εκτός από τη χώρα ανέλαβε να ....σώσει και το ΠΑΣΟΚ.

Και η Ν.Δ. γιατί ανέχεται αυτήν την κατάσταση;

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nai avatar
    nai 15/12/2011 10:54:21

    ...όχι την ΝΔ, τον Αντώνη να ρωτήσεις.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/12/2011 10:59:11

    Καλά εδώ κράτησε τους υπουργούς του πασοκ που έπεσαν σε όλα έξω ,οι διορισμένοι πράσινοι υπάλληλοι σε πειράξανε;

  3. Tom avatar
    Tom 15/12/2011 12:00:07

    εγώ είμαι πεπεισμένος ότι όλο αυτό το πράγμα με τις συναινέσεις και τις κυβερνήσεις του ανάλατου παπαδήμου έχει μόνο ένα στόχο, να κερδίσει χρόνο το ΠΑΣΟΚ μπας και σώσει κάτι, τίποτα άλλο.-

  4. firiki2010 avatar
    firiki2010 15/12/2011 12:00:30

    Μην τρελλαθούμε κιόλας! Καλώς- κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μου) η ΝΔ επέλεξε να έχει όσο το δυνατόν πιο διακριτική συμμετοχή στη κυβέρνηση. Ούτε καν για συγκυβέρνηση δεν θέλει να της λένε. Από τη στιγμή λοιπόν που για την θέση του πρωθυπουργού έλεγε "βάλτε όποιον θέλετε!" πως περίμενες να θελήσει να έχει λόγο για άλλες θέσεις του κρατικού μηχανισμού;; ;; Η επιθυμία για όσο το δυνατόν πιο διακριτική στήριξη της κυβέρνησης, ώστε η ΝΔ να αναλάβει στην παρούσα φάση τις λιγότερες δυνατόν ευθύνες έχει συνέπειες.

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 15/12/2011 15:01:58

    Πολύ σωστά Αδέξιε Δεξιέ τα υπογραμμίζεις. Γιατί λοιπόν ο Πρωθυπουργέων αφήνει όλα τα διορισμένα Πασοκοειδή στις θέσεις των; Στίς Τράπεζες γιατί παραμένουν οι έχοντες αποτύχει; Στους άλλους Δημόσιους Οργανισμούς και ΔΕΚΟ, γατί εξακολουθούν να "διοικούν" οι γνωστότατοι κάτω του μετρίου κύριοι; Χαρακτηριστικό παράδειγμα σήμερα. Διορίσθηκε στο Δ.Σ. της ΔΕΗ ο Λεωνίδας Θεόκλητος, μετριότατο ΠΑΣΟΚαστέρι και προστατευόμενος του λαλίστατου, επιφανειακού και ΠΑΣΟΚ Διοικητού Ταμβακάκη;

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/12/2011 19:18:54

    Τα προσωπα ειναι ενα μειζον θεμα το οποιο με την μιξη της πολιτικης της ΠΑΣΟΚΟρουσφετολογιας γινεται ενα εκρηκτικο μειγμα το οποιο η ΝΔ ως χαζοσυνεργαζομενη αντιπολιτευομενη το πληρωνει καθημερινα και θα το πληρωσει πολυ ακριβα οταν πχ οι εργαζομενοι στην ΔΕΗ πληροφορουνται οτι τακτοποιηθηκαν τα δικα μας παιδια του ΠΑΣΟΚ που εμειναν ορφανα με την αποχωρηση του χαζοΓΑΠ απο την Πρωθυπουργια οπως ο Κωστας Θεος κλπ τοτε δεν θελουν και πολυ να πουνε αι στον ...τετανο και συ ΝΔ !!

  7. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 15/12/2011 21:32:45

    Αυτο λετε εσεις για το ΣΔΟΕ την ΔΕΗ,ΔΕΚΟ κλπ στην ΕΥΠ εχουμε αφησει τους πρασινοσκουληκεσ του χρυσοχοειδη,καρχιμακη να απειλουν και τρομοκρατουν. Εκει χρειαζεται αμεση αλλαγη γιατί το παρακρατος πνεει τα λοισθια αλλα συνεχίζει να προκαλει.και για να μη ξεχναμε.
    Αέρα Αέρα να φύγει η χολέρα

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/12/2011 12:56:57

    Οι έμμισθοι μπορούν να έχουν άποψη αλλά, στην Ελλάδα, χορεύουν στο σκοπό αυτού που τους διόρισε. Η αποτυχία είναι του Συστήματος (ούτε καν του κόμματος) όχι δική τους. Συνεπώς, θα ήταν άχρηστο να αλλάξει τις παλιές μαριονέτες με νέες.
    Απλό.